De bruine hengst „Partout" liep alle concurrenten er uit op de kortebaan FLANELLEN PYAMA'S Agenda voor Beverwijk Thuiskomst f 15.90 PH. DE KONING .Clowntje Riek Volksfeesten weer teneinde Castricum Wijk aan Zee Beverwijk Velsen-Noord Grote belangstelling bij afscheid van kapelaan Lemmers 8 Coursedag in Heemskerk Onderwijzer J. Kos hartelijk gehuldigd Trophy Cork willig. Brandweerkazerne aanbesteed Duinenbossers kregen les in bloemschikken Arbeider gleed uit en brak linker enkel Gediplomeerden namen afscheid van de school K.M.C. stelde programma voor September samen Aafje Top komt voordragen bij ,,'t Nut" „Kinheim" weer in eigen omgeving Zilveren pontschipper gehuldigd FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 "jVTEêRLANDS JONGSTE TRAINER Nolleke Hes kan tevreden zijn: zijn vijfjarige J- 1 „Partout" heeft het gisteren in Heemskerk weer bestaan de favorieten van de kortebaan finaal van de sokken te draven en er waren nogal wat cracks aan de start verschenen. Van de negentien gegadigden bleven er veertien aan de start over, maar het was dan ook de bloem der driehonderd-meter-paarden met een Ooststar als grote favoriete en Frits Bosveld er achter als prijsbeluste pikeur, met een Octavia van Jantje Wagenaar, wiens papieren blijkens de totalisator ook niet slecht stonden en een felle O Marijke uit de stal Knijnenburg. Toch is het Partout geworden, die won, al heeft het weinig gescheeld tegen de felle merrie Octavia, die een kamprit van node had om Partout's meerderheid in te zien. Een kamprit, tijdens welke de stukken er af vlogen op de Marquettelaan en waar in Partout met een geringe maar duide lijke voorsprong op zijn concurrente naar de 650, zijnde de eerste prijs, sprintte. De eerste omloop van deze traditionele race op de knusse Heemskerkse baan leverde alleen kampritten op tussen de paarden, die staat konden maken op een plaatsje in de finale de mindere goden en godinnen als Knijnenburg's „Quelle Vitesse" en Butters „Patsy Powel" werden al in den beginne roemloos verslagen. Zodat er zeven harde lopers overbleven, van wie Partout, Ooststar en Octavia res teerden na wat al te gemakkelijke over winningen op Queen Belwin, Louis F.H. en Nimble's Boy. Nanda O lootte vrij en haar vierde prijs was een zacht eitje deze zevenjarige merrie uit de middenklasse kreeg echter aan de andere kant ook geen enkele kans om hoger op te klimmen, toen de zwaargewichten tegen haar in het veld traden. Tot zover verliep alles op deze draverij in pais en vree en al was er naar de smaak van Frits Bosveld voor zijn Ooststar één maal ten onrechte een witte vlag gegeven in een der voorgaande omlopen, de strijd tegen Nanda O. leek met onbewolkte hemel te zullen worden beslist. Beide paarden gingen om de derde en vierde prijs feilloos van start. De rode vlag werd doorgegeven ten teken, dat alles patent verliep en Ooststar liep enkele me ters uit op Nanda, zodat ieder langs het lijntje Frits al de derde prijs toekende. Maar volgens de kamprechter bij de finish, die blijkbaar even dommelde, won Nanda de race en toen zijn er zo verschrikkelijk veel bozen woorden op die Marquettelaan gevallen, dat men besloot er nog een kamp rit overheen te doen. „Anders zien ze mij hier nooit meer" zei Bosveld woest. En hij won de rit. Met een ruime voor sprong en onder applaus van het publiek, dat voor deze kleine sensatie graag de kou van deze winderige middag had getrotseerd. Terwijl Frits de man aan de finish mees muilend zijn donkere bril aanbood, omdat hij er naar zijn mening „toch geen klap van zag" werd er klaargemaakt voor de laatste rit om eerste en tweede prijs. Tus sen Octavia en Partout. Gistermorgen zijn de Heemskerkse volks feesten voortgezet en de schoolgaande jeugd heeft haar hart op kunnen halen aan de diverse spelen in de Kerklaan. 's Middags zijn er voor de jeugd twee filmvoorstellingen geweest in 't Marquette- theater, waar de kinderen behalve op enige tekenfilms, vergast zijn op een rolprent, waarin Tarzan tussen de apen de hoofdrol speelde. Ook de volwassenen hebben op deze dag hun hart kunnen ophalen aan het ring steken voor dames en heren aan de Maere- laan. Hieraan was een grote deelname en de prijswinnaars waren: dames: 1. T. Nij- man, 2. A. Sinnige, 3. C. Schouws; heren: 1. J. Baltus, 2. J. Bleeker, 3. H. Duin. De uitslag van de optocht met versierde voertuigen en dergelijke is als volgt: 1. „Geloof, Hoop en Liefde", Willy, Annie en Ria Pekel; 2. versierde molen: Karei Tromp 3. versierde fiets: Ria Tromp; 4. versierde boot: Nico Pekel; 5. versierde fiets: Rika Kranendonk. De diverse kermisvermakelijkheden heb ben vooral 's avonds een enorme belang stelling getrokken en tot diep in de nacht bleef het druk in het dorp. De heer J. Kos is ter gelegenheid van het feit dat hij vijfentwintig jaar als on derwijzer aan de R.K. Jongensschool te Heemskerk verbonden was, op hartelijke wijze gehuldigd. Als eerste voerde de voorzitter van het schoolbestuur, pastoor L. C. van de Nouwe- land het woord, die eraan herinnerde dat de heer Kos als Heemskerker, zijn geboor teplaats, trouw is gebleven. De pastoor deelde mede dat de kans groot is dat de heer Kos als hoofd der nieuwe Jongens school zal worden benoemd. Hierna voerden nog verschillende spre kers het woord: burgemeester H. Nielen namens het gemeentebestuur en de heer H. van Benthem, namens de commissie tot wering van schoolverzuim. In snelle series won elk paard een keer en tenslotte moest een kamprit beslissen over de uitslag. Een uitslag, die niet meer twijfelachtig was nadat het middenstek ge passeerd was en de lange benen van Par tout die van Octavia voorbijstreefden. Het kleine incident daargelaten, is het een plezierige middag geworden in Heems kerk. De toto zette door het niet overwel digende bezoek slechts 4080,50 om. ADVERTENTIE De hausse in Trophy Cork blyft aan houden. Stelt men het omzet-indexcyfer voor Maart 1953 op 100, dan bedroeg het 170 in de maand Augustus 1953. Algemeen beoordeelt men de marktpositie van Trophy Cork zeer optimistisch, gezien de uitstekende kwaliteit van deze 75 ets. Virginia sigaret. Donderdagmorgen is ten raadhuize van de gemeente Castricum de aanbesteding gehouden van de bouw van een nieuwe brandweerkazerne. Er waren 16 inschrij vingen binnengekomen, waarvan de fa. Jac. de Nijs uit Castricum, de laagste was met 93.600. Hoogste inschrijver was de heer Joh. Seisener (Hillegom) met 120.500. De begroting bedroeg 82.000. Voor een grote schare personeelsleden en verpleegden van het provinciaal zieken huis „Duinenbos" te Castricum, heeft de tuinbaas van de inrichting de heer A. Jon ker, Donderdag les gegeven in bloemschik ken. Op uitstekende wijze liet de heer Jon ker zien hoe men met geringe middelen, toch een aardig bloemstukje kan krijgen en hij „toverde" in minder dan geen tijd enkele geslaagde bloemstukjes te voor schijn. Tevens kregen de aanwezigen in het recreatiezaaltje, een uiteenzetting over de bloemen die men wel en die men niet voor een dergelijk stukje kan gebruiken en van het geheel heeft men veel kunnen leren. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Geertruida Alida Eva, d. van D. Groentjes en H. de Graaf. Perné- straat; Klaas Ferdinand, z. van G. Lijnsvelt en O. Oortgijsen, Mr. Ludwigstraat. ONDERTROUWD: Alfonsus de Bruijn, wo nende te -Antwerpen, B. en Catharina Mar- garetha Brankenhof, wonende te Castricum. GEHUWD: Wieger Frederik Simmer, wo nende te Den Helder en Alida Elisabeth Steer, wonende ae Castricum; Jan Albert Kleijn, wonende te Zaandam en Antonia Maria Geerts, wonende te Castricum; Adria- nus Stet, wonende te Castricum en Bertha Tiebosch, wonende te Beverwijk; Jacobus W. Pepping, wonende te Limmen en Clasina Tervoort, wonende te Castricum; Doeke de Vries en Adriana Eikelenboom, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Wilhelmina Helena Broers, oud 39 j., geh. met L. van Rijswijk, wonende te Amsterdam. Hoge prijzen op speciale sjalottenveiling Door de coöperatieve tuinbouwvereniging „Ons Belang" te Castricum is Donderdag de eerste speciale sjalottenveiling gehouden waarvoor op monster circa 10.000 kilo sja lotten werden aangevoerd. Van de zijde der handelaren bestond voor dit gebeuren een grote belangstelling. De N.A.K.-klasse AA gekeurde sjalotten van de zandgrond uit Castricum, zijn ver kocht voor 0,550,58 per kilo en de N.A.K-gekeurde, aangevoerd uit Warmen- huizen, brachten van 0,410,59 op. Er waren eveneens veel kopers voor de ongekeurde sjalotten, doch, daar zij een prijs wilden besteden van 0,270,28 per kilo, hielden de telers de sjalotten op voor 0,30. De ongekeurde sjalotten zijn dus niet verkocht. Het ligt in de bedoeling, om binnenkort, bij voldoende aanbod door de telers, weder om een veiling te houden. „Wijk aan Zee" speelt eerste wedstrijd tegen „GVO" De voetbalvereniging „Wijk aan Zee" gaat Zondag 6 September de competitie beginnen met een wedstrijd tegen GVO in Krommenie. Op de straat lag een speelgoedbeer Aan de politiepost zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: handfietspomp, speelgoedbeer, doublé ring met rode steen, grijze ceintuur, gekleurde strandbal, grijze capuchon, dou blé broche met steen, beige windjack (met in de zakken een bedrag aan geld en een paar zakkammen), rood sokje, badhand doek, zilveren armband, zonnebril en een nagelschaartje. Donderdagmorgen is de draaier P. Hillen uit Beverwijk in de constructiewerkplaats op het terrein van Hoogovens uitgegleden en daarbij zo ongelukkig gevallen, dat hij met een gebroken linker enkel in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk moest wor den opgenomen. Door bestuur en leraren van de Christe lijke Duinwijckschool voor U.L.O. is tijdens een bijeenkomst afscheid genomen van de leerlingen, die na het behalen van het di ploma de school gaan verlaten. Het hoofd der school, de heer B. de Boer, herinnerde in een afscheidstoespraak aan de prettige sfeer die er in het afgelopen jaar is geweest. Ds. J. Wiersma, de nieuwe voorzitter van het schoolbestuur, deelde mede dat het af scheidsgeschenk, het Testament in de En gelse taal, nog niet was aangekomen, zodat dit op een later tijdstip moest worden uit gereikt. Corrie Molenaar bracht mede namens de andere leerlingen de dank over voor het genoten onderwijs en bood als afscheidsge schenk een siervaas met bloemen aan. Na dit officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd bijeen, waarin de leerlingen met kleine toneelstukjes, voordrachten en dergelijke de aanwezigen veel genoegen verschaften. Tijdens de in hotel „Parkzicht" gehouden ledenvergadering van de Kennemer Motor club is bekend gemaakt wie de Mol-wissel- beker heeft gewonnen. Met 8 strafpunten kwam de heer T. Broekhuizen in het bezit hiervan. Als tweede eindigde de heer A. J. Stoop en als derde de heer G. Verhoef, die beiden negen strafpunten op hun naam kregen. Het programma voor September is als volgt: 5: Druivensterrit, 13: M. C. Scher mer, 19: eerste kaasstadrit naar Woerden, 20: Districtskampioenschapsrit Anna Pau- lowna, 27: K.M.C.-rit. Tevens staat er deze maand nog een tweetal toertochten voor zwaardere moto ren op het programma: op 6 September gaat de reis naar Arnhem en op 13 Sep tember naar Apeldoorn. Veldmaarschalk Burggraaf Montgomery bekijkt een televisie-apparatuur tijdens zijn rondgang over de Nationale Radio en Televisie Tentoonstelling in Earl's Court te Londen. ADVERTENTIE pracht kwaliteit prima pasvorm HERENMODES KENNEMERLAAN 24 „Pat-Mat" koos nieuwe secretaris Tijdens de gehouden ledenvergadering in het Statenhuis van de Kennemer schaak club „Pat-Mat" zijn de kampioenen van dit jaar op hartelijke wijze gehuldigd. De voorzitter, ir. D. G. Huygen, heeft de prijzen met een toepasselijk woord uitge reikt: in groep I werd kampioen M. P. Suiker; in groep II: B. Wulms: in groep III: M. Woerdeman: in groep IV: P. Vons en in groep V: C. Klesser. Bij de bestuursverkiezing werd in plaats van de heer M. Soeteman de heer J. Jan sen benoemd. De afgetreden secretaris zal in het vervolg het clubblad „Pat Mat" redi geren, in de plaats van de heer P. Hart, die dit werk gedurende drie jaren heeft ge daan. Tijdens de vergadering is langdurig ge discussieerd over het wedstrijdreglement, maar dit werd tenslotte met meerderheid van stemmen aangenomen. Tot slot van deze avond vonden de tra ditionele gongwedstrijden plaats, welke een geanimeerd verloop hadden. Zo zat Pilon bij hen thuis, en probeerde hen te troosten. De een keek al treuriger dan de ander. Nee.een vrolijk stelletje was het op dat ogenblik niet! „Maar er kan in die tijd alweer van alles gebeurd zijn", zei Pilon. „Wie weet, misschien zit oom Tripje allang veilig en wel bij zijn vrienden, de Zwartjes! Als dat zo is, dan hoor je 't natuurlijk pas later, want het is hier ver vandaan!" Maar ze keken toch nog erg somber. Toen Pilon weer terug ging naar het bos, keek hij ook verre van opgeruimd. „Nou, je zult zien, dat komt wel goed, hoor", zei hij, toen hij vertrok. „Laat het me maar gauw weten, als je iets hoort!" En toen ging hij. Op weg naar zijn eigen huis liep hij hoofdschuddend door het bos, en het leek wel, of hij de zingende vogels in het lekkere lentezonnetje niet hoorde De volgende dag, toen er werd gebeld en Rick opendeed, kwam hij opgewonden binnenstormen. „Tante Liezeberthaeen telegram", riep hij. Tante Liezebetha scheurde zenuwachtig het papier open en las. En toen keek ze opeens niet treurig meer. Nee, ze juichte! „Het is van oom Tripje!", lachte ze. „Hij seint, dat hij veilig op Palmeïland is aange komen, en dat hij al een brief geschreven heeft, die nu onderweg is!" Toen was het opeens afgelopen met de onzekerheid. Het winterprogramma van het departe ment Beverwijk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ziet er als volgt uit: 13 October: Lezing over IJsland door de heer J. A. Schroder, rector van een Mon- tessori-Lyceum, die een bij uitstek des kundige is en over uitgebreid foto-mate riaal over dit land beschikt. Op 26 November wordt op veelvuldig verzoek een goede speelfilm vertoond. De titel van deze film is: „A place in the Sun" „Illusie van het geluk" naar de ro man „An American Tragedy" van Theo dore Dreiser. De bekende voordrachtkunstenares Aafje Top zal op 24 Februari een declamatie komen houden over de roman van Ernest Hemingway „De oude man en de zee". Een Zuid-Afrikaanse avond wordt ge houden op 23 Maart en de verzorging hier van is in handen gelegd van de Neder landse Reisvereniging. De heer Kleine Starman zal over dit land een lezing hou den, terwijl twee kleurenfilms worden ver toond: „Kleurrijk Suid-Afrika" en een do cumentaire ,,'n Volkse Erfenis". De secretaris van het departement Be verwijk, de heer G. J. Frerichs, Kastanje laan 4, verstrekt gaarne inlichtingen over het lidmaatschap van 't Nut. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) HEDENAVOND 8 uur ZATERDAG en ZONDAG, 7 en 9.15 u. Het grootste avontuur van deze eeuw adembenemend verfilmd GELUIDSBARRIèRE met Ralph Richardson en Ann Todd. Een menselijke film, actueel en aangrijpend! Toegang 14 jaar MAANDAG. DINSDAG en WOENSDAG. 8 uur De scannende thriller HET MYSTERIE VAN DE GROENE HANDSCHOEN met Glenn Ford en Geraldine Brooks. (14 jr.) ZONDAGMIDDAG 3 uur „DIKHUIDEN" een vrolijke film voor jong en oud Voorverkoop 's morgens van 11—12 u. (niet telefonisch). DONDERDAG A.S. op veelvuldig verzoek nogmaals in één speciale voorstelling Het onvergetelijke verhaal HET SPOOK VAN DE OPERA in technicolor Vrijdag 4 September Luxor Theater: „Carnaval in Texas", 19 en 21.15 uur. Kennemer Theater: „Het masker van de Pharao", 19 en 21.15 uur. W. B. Theater: „Vuurgevecht in het rots gebergte", 20 uur. Zaterdag 5 September Luxor Theater: „Carnaval in Texas", 19 en 21.15 uur. Kennemer Theater: „Het masker van de Pharao", 19 en 21.15 uur. W. B. Theater: „Vuurgevecht in het rots gebergte", 20 uur. Wegens zijn benoeming tot kapelaan te Noordwijkerhout heeft kapelaan G. Lem mers van de R.-K. St. Josephparochie Donderdagavond in de gymnastiekzaal van de R.-K. Meisjesschool aan de Corvers- laan onder bijzonder grote belangstelling afscheid genomen. Pastoor A. M. A. Vollaerts toonde zich erkentelijk voor de grote ijver waarmede de kapelaan zijn moeilijke taak heeft op genomen en doorgezet en voor de vele initiatieven, die van hem zijn uitgegaan, waarbij speciaal de jeugd zijn intense be langstelling had. De pastoor dankte de kapelaan namens de parochie en bood hem een enveloppe aan. De heer Van 't Padje bracht de dank van het kerkbestuur over. De heer G. de Reus was de tolk van de jongere jeugd. Een enveloppe als afscheidsgeschenk zo wel van deze zijde als van de K.A.J. werd gevolgd door een toespraak namens de beide R.-K. scholen: de heer J. H. v. Ro- zendaal, hoofd van de jongensschool had grote waardering voor kapelaan Lemmers, die het met de catechismus voor 500 kin deren op de scholen lang niet gemakkelijk had. Vervolgens werden nog afscheids woorden gesproken namens de besturen van de R.-K. bibliotheek en de R.-K. openbare leeszaal, namens acolythen en misdienaars, de R.-K. Werkmeestersbond en de K.A.B. Een en ander ging vergezeld van eneveloppen en een kist sigaren. Kapelaan Lemmers, die veel heilwensen meekreeg naar zijn nieuwe parochie, dankte allen, waarna de talrijke aanwe zigen persoonlijk afscheid namen. Geel Zwart" ter jaarvergadering De supportersvereniging „Geel Zwart" van de voetbalvereniging „Kinheim", die in het gemeentelijke ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat haar jaarlijkse ledenvergadering heeft gehouden, heeft als belangrijkste punt in deze bijeenkomst in de vacature wegens bedanken van de secretaris, de heer P. Schweitzer moeten voorzien. De heer C. Stijnman, voorzitter, heeft bovendien veel aandacht geschonken aan het feit, dat Kinheim's eerste elftal sedert 1945 nu eindelijk (op „Rooswijk") weer in eigen omgeving de competitiewedstrij den zal spelen. De aftredende bestuursleden, de heren K. C. v. d. Pijl en C. Klooster werden her kozen, de laatste in de functie van secre taris. In de vacature voorzag de verkie zing van de heer A. Mertens. In een schrij ven dankte de afgetreden secretaris zijn medebestuursleden voor de zeer goede sa menwerking en verstandhouding, waarna de voorzitter wederkerig over de activi teit van de heer Schweitzer voor „Geel Zwart" gedurende een groot aantal jaren de loftrompet stak. Besloten werd de Geel Zwart-contact- avonden bij de nadering van het nieuwe seizoen zo spoedig mogelijk weer in te voeren. Namens „Kinheim" bracht de heer W. v. d. Star dank aan .„Geel Zwart" voor de krachtige steun in de vereniging gedu rende het afgelopen jaar. De heer Stijnman verwachtte, nu. „Kin heim" vlak bij huis spelen zal, een groei van het aantal supporters. De heer A. P. den Dunnen, tweede ge zagvoerder bij het Velsense pontveer, heeft Woensdag ter gelegenheid van zijn zilveren dienstjubileum zeer veel waar dering ontvangen van de directie van Rijkswaterstaat, superieuren en collega's. In het kantoor bij het pontveer werd de jubilaris ontvangen door de heer De Gorter, hoofdopzichter van het Rijkswa- terstaatkantoor Zaandam, die in tegen woordigheid van de heren Kintson, opzich ter en eerste gezagvoerder Rietveld de verdiensten van de heer Den Dunnen na mens de directie van het Noordzeekanaal- arrondissement voor de pontbediening il lustreerde, waarna als huldeblijk een chèque werd aangeboden. De vriendschap en genegenheid van het gezamenlijke pontpersoneel werd gede monstreerd door de aanbieding van een fauteuil, waarbij de bloemen niet; ont braken. Er bestond ten huize van de jubilerende gezagvoerder in de Ladderbeekstraat veel belangstelling van de zijde der pontmen sen, die vrij van dienst waren en de jubi laris behalve veel bloemen ook geschen ken overhandigden. ■Van de hoofdingenieur van Rijkswater staat en van de directeur-generaal kreeg de heer De Dunnen nog schriftelijke en telegrafische gelukwensen. Ledenvergadering „Velsen" De aquariumvereniging „Velsen" houdt op Maandag 7 September in het gebouw „Cultureel Centrum" een ledenvergadering. Er staat onder meer een lezing op het pro gramma door de heer Kok uit Zaandam. 18) „De laatste jaren wel, toen ik er meer tijd voor had. Maar het is altijd een lief hebberij van me geweest. Weet u waar ik de allermooiste vissen van mijn leven ge zien heb? Het is nu al lang geleden, ik was toen nog een jonge kerel, maar ik zie ze nog voor me. Op de gewone vismarkt te Makassar". „Hoe lang geleden?" Het klonk kort. De politieman wendde met een ruk het hoofd om. Maar de oude Holstein, nog turend naar het visje, ver toefde klaarblijkelijk nog met zijn gedach ten in het verleden. Hij antwoordde: „Lang geleden, inspecteur. Zoals ik u al zeilaat es kijkendertig jaar ge leden, ja bijna dertig jaar! Waar blijft de tijd". En toén hebt u Johanna Nederkamp ont moet!" De cude man keek op en de politieman zag dat hij raak geschoten had. In het even wijder worden van de waterige, licht blauwe ogen. Er kwam geen antwoord. Maar in het boile, onbeduidende gezicht verstrakte een onmerkbaar iets: het storm- waarschuwingssein: „Weest op uw hoede!" Het bleef geruime tijd stil. Voor hun ogen zweefden de vissen, zwenkend en glijdend in hun zwijgende toverwereld. „En diezelfde Johanna Nederkamp is hier geweest!" Het tweede schot. Het mannetje dook in een of hij een slag gekregen had. Zijn ogen knipperden. Maar de stem van de politieman, koud en hard als metaal, vervolgde onmeedogend: „De actrice Vera Dana. Nu een beroem- de ster aan het toneel, maar dertig jaar geleden een meisje van achttien jaar, arm en onbekend. En zeer nauw aan u verbon den!" „Inspecteur.... inspecteurik was toen drie en dertig! Een jonge kerel net als u! Ik heb met haar geflirt „U bent met haar getrouwd!" Het was het laatste, dodelijke schot. Af gevuurd in een flits van intuïtie, in één van die wonderlijke ingevingen die later nooit te beredeneren zijn. Maar het was raak. Want het mannetje moest zich vast grijpen aan de leuning van een stoel, en greep met de andere hand naar zijn keel of hij stikte. Er zijn ogen puilden uit zijn hoofd van schrik. „We gaan weer zitten", zei de politie man. De oude man wankelde naar zijn plaats achter de tafel terug. Vóór hem, op het rood-en-wit geblokte kleedje over het groene pluche, lag een halfafgemaakte pa- tiënce. Er stond een leeg theekopje, een doosje met Arnhemse balletjes en een trommeltje met pijptabak. Er lag een pijp, en een ouderwetse nikkelen brilledoos, en de laatste editie van het Stuiversblad. Het was allemaal zo in-goedig en gezellig. En de politieman, in zijn vreeswekkende zwar te uniform en met ziin doordringende grij ze ogen was als een nachtmerrie in dit be haaglijke, genoeglijke milieu. Een schrik aanjagend vizioen uit een boze wereld, dat zo dadelijk weer verdwijnen zou. Maar het verdween niet. Het fixeerde onbarmhartig het vriendelijke oude man netje dat zich geen raad wist van de zenu wen en de alteratie. Hij had zijn gouden brilletje afgezet en snoot zijn neus, dat het trompetterde door de kamer. Hij zag pur- perood. En dan begon het gevreesde snel vuur van vragen, waartegen hij zich am per kon verweren. „U bent dus met haar getrouwd. Wan neer?" „Negen en twintig jaar geleden. In Ma kassar „En hebt u daar nog de papieren van?" „Neeehja". „En uw vrouw is dus vanavond bij u geweest?" „Ja.... ja...." „Zij kwam om u te vragen haar haar vrijheid terug te geven. U hebt dat gewei gerd, nietwaar?" „Ik.ja, maar inspecteur, ik kón niet anders! Denk u nu eens in, dat u zelf ge trouwd bent. Bént u dat? Nu, dan houdt u van uw vrouw natuurlijk. En dat doe ik ook. Ze heeft me lelijk behandeldze is van me weggelopen. Maar ik kon haar niet vergeten.... ikik ben altijd van haar blijven houdenaltijd". „Hebt u haar nog wel eens teruggezien?" „Nee. Ze ging toen uit Indië weg. En ik...." „Dus u hebt haar in, laat ik zeggen, acht en twintig jaar niet gezien". „Nee. Maar wat zou dat, inspecteur? De liefde is eeuwig. Ik had haar niet ver geten. En toen ik haar dan nu vanavond weer terug zag.zo knap en zo mooi nu, toen kon ik het niet over mijn hart verkrijgen om haar te laten gaan. Nee. dat kon ik niet. U móét het begrijpen. „Kwam ze uit eigen beweging hier?" „Jaja „En heeft ze ook gezegd, waarom ze wilde gaan scheiden?" „Nee.... eh...." „Dat heeft ze dus wél gezegd. En u hebt haar verzoek geweigerd. Wat denkt u nu verder te doen?" „Proberen haar terug te winnen. Ja, ik weet wel dat ik een lelijke ouwe kerel ge worden ben; de jaren in de tropen tellen dubbel. Ik ben vijftien jaar ouder dan zij. En zij is nog zo mooiIk wil zeker proberen haar terug te winnen, en waar om niet? Ze hééft mij toch eenmaal lief gehad... De politieman stond op, een ondoorgron delijke uitdrukking op zijn koel gezicht. „Dan wens ik u veel succes", zei hij droog jes. „Ik weet nu voorlopig genoeg. Mis schien wilt u nü uw patience afmaken? Tot genoegen, meneer Holstein". Het mannetje zag hem na met verbaas de, bolle ogen. Lieden als de brigadier Bergman, dacht zijn chef, werden eigenlijk niet genoeg gewaardeerd. Daar had je nu die goedige lobbes met zijn dikke, rode kop, niet al te schrander, maar een vent waar je op kon bouwen en één van de steunpilaren van de recherchedienst. Een kerel, die het niet bijster ver gebracht had en het ook niet verder zou brengen, maar één van de goe de, degelijke, betrouwbare middensoort en daarbij volkomen onkreukbaar, trouw en toegewijd. Iemand om een moeilijke taak aan toe te vertrouwen. Toch kon hij zich niet herinneren, dat hij hem ooit een moeilijker taak had toevertrouwd dan in deze nacht. En zie nu. met welk een re sultaat! Toen hij haar had verlaten, had Vera Dana in zulk een staat verkeerd, dat hij er werkelijk over gedacht had om een dokter of tenminste een vrouwelijke hulp op te bellen. Een treurige staat: een alge hele break-down, waarbii zij als een jam merlijk hoopje ellende in elkaar was ge slagen. Nu, terwijl hij de deur van het kantoor van Van Milsbeek opende, klonk haar stem hem al tegemoet, een vriende lijke vrouwenstem, die een verhaaltje aan kinderen vertelde. En meteen zag hij bij de gashaard een huiselijk tafereeltje, vre dig en genoeglijk en waarvan alle eer toekwam aan de brigadier Bergman. Deze knikte hem geruststellend toe. De brave diender zat daar met op iedere knie een klein meisje. Twee armetierige schepseltjes met vuile neusjes, varkens staartjes met een vetertje erem en blote voetjes uit een vale nachtpon. Maar ze za ten daar zo innig vertrouwd, alsof ze op de knie zaten van hun eigen vader, terwijl het kleinste meisje met haar vingertjes plukte aan de blinkende knopen van zijn uniform. Hot bleek, dat de stoere brigadier dit resultaat niet bereikt had zonder een kleine kunstgreep, namelijk een zakje flikjes, waarvan de restanten voor iemand van de Centrale Recherche nog duidelijk waarneembaar waren op hun besmeurde toetjes. Het was voor de Jagertjes, 5 en 3 jaar oud, alsof ze plotseling in een para dijsachtige staat waren binnengetreden, want inplaats van in de zwarte duisternis onder de dekens te moeten liggen, zaten zij hier op schoot bij deze gulle opa, die hun op chocolaadjes tracteerde, terwijl er bovendien nog een prachtige dame, een ware toverfee, in dezelfde kamer aanwezig was die sprookjes vertelde. De brigadier had, in de zuivere intuïtie van zijn goede hart, dit middel gekozen om de kapotte zenuwen van de schreiende vrouw te kal meren en toen hij bij haar was gekomen met op iedere arm zulk een klein, hulp behoevend wezen, was het beste in haar naar boven gekomen. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10