Dubbel raadsjubileum zette twee wethouders in de bloemen Autoverhuur, bel 5050 AUTO OF MOTORRIJLES? Taxi nodig? Bel 4864 Predikbeurten Agenda voor Velsen AREND REIJM De nieuwe „Hette" (KW 74) wekt herinneringen op aan kotter-loggers Kennemer Lantaarn De heren W. F. Visser en C. P. J. Maas 30 jaren in Veisen s vroedschap Loendersloot's Warenhuis Industriehal en huishoudschool deze maand open Bondswandeldagen op 19 en 20 September het adres Raadslid Strijbosch bedankt Arbeidersavondschool ook in IJmuiden C Old Clothes New ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 8 VGV organiseert Taakverdeling van B. en W. Velsense .Nieuwe Koers" heeft nieuw bestuur Burgerlijke stand Velsen Vrijdag begint de CSV tafeltennis groeiende LANGS SLUIZEN EN HAVENS Belgisch-Nederlandse schepen met een eigen karakter Begrafenisonderneming E.K.A.B. „tentweek IN VELSEN deed zich gisteren het zeldzame feit voor, dat twee wethouders uit het huidige college samen feest vierden en beiden ter gelegenheid van het feit, dat zij dertig jaar geleden door het kiezerscorps naar de raad werden afgevaardigd. De heren W. F. Visser en C. P. J. Maas, die respectievelijk voor het socialistische en het katholieke volksdeel in Velsens hoogste bestuurscollege optreden, sinds 1 September als (herkozen) wethouder van Openbare Werken en (nieuwgekozen) gezagsdrager voor Sociale Zaken en Huisvesting, werden op deze dag van verscheidene kanten met bloemen, cadeaux en vele hartelijke woorden bedacht en in hun respectievelijke woonsteden Driehuis en IJmuiden is menige herinnering aan de „allereerste tijd" opgehaald - een tijd, waarin Velsen zeker niet zo'n positief beeld toonde als thans. In de ochtenduren waren velen te gast bij wethouder Visser, wiens dertigjarig raadslidmaatschap onder meer luister werd bijgezet door een bloementuil van de overi ge wethouders - de burgemeester ondei'te- kende niet mee, waarmee de verhoudingen in het college pijnlijk werden aangegeven. Van deze wethouders kon de heer Maas moeilijk aanwezig zijn met het oog op zijn eigen jubileum en de diamanten bruiloft van zijn ouders, maar de heren H. de Boer en J. C. Aschoff maakten met de secretaris der gemeente, de heer J. Veenstra, hun op wachting wel. Namens de diensthoofden kwamen de he ren P. Waardenburg en J. H. v. d. Burg fe liciteren, later gevolgd door ir. D. M. Dam mers, wiens bemoeiingen met Velsens we deropbouw als directeur van Openbare Werken uiteraard nauw verweven zijn met des heren Vissers functie. Ook de Woning stichting Velsesn was present in de persoon van de heer J. Stuurman, die bovendien als directeur van de dienst Volkshuisvesting zijn warme waardering uitte voor de mede werking aan de kant van het gemeentebe stuur ten opzichte van deze nog jonge dienst. Hij bood de jubilaris sigaren aan en een boekje in de stijl van de gezamenlijke activiteiten. Namens de woningstichting „Eigen Haard" offreerde het bestuur dezer stichting de heer Visser, .die haar commis saris is, eveneens een gemeende felicitatie, waarna de heer J. Wijnberg uit naam van de personeelscommissie van de dienst ADVERTENTIE HAARDEN KACHELS ETNA GASFORNUIZEN ERRES STOFZUIGERS RUTON STOFZUIGERS ERRES WASMACHINES WIJ HEBBEN 50 JAAR ERVARING WILLEMSBEEK WEG - IJMUIDEN-O. Vraagt onze betalingscondities. Volkshuisvesting met een compleet huis kwam aandragen, dat „bewoond" werd door een baal tabak en een boek. Bloemen van verschillende zijden sierden het huis van de jubilaris, die over enige tijd door zijn fractie- en federatiegenoten der P. v. d. A. gehuldigd zal worden in een aparte bijeenkomst. Feest bij de heer Maas De beide wethouders Aschoff en De Boer waren met de gemeentesecretaris ook aan wezig ter complimentering van de jubi lerende wethouder C. P. J. Maas, die dertig jaar geleden zijn raadszetel aanving. In zijn woning boven het kantoor van het ziekenfonds „IJmuiden", waarbij de heer Maas de functie van directeur-admini strateur vervult, zijn niet alleen de pater rector van het Capucijnenklooster geweest om te feliciteren, maar ook een afvaardi ging van de Velsense Vereniging van ADVERTENTIE Twee belangrijke projecten in Velsens wederopbouw, de nieuwe huishoudschool aan de Troeistraweg en de Industriehal in Oud-IJmuidcn zullen in de maand Sep tember officieel worden geopend. Wij vernamen, dat de officiële opening van de huishoudschool geschieden zal, als het gebouw na 7 September door de leer lingen al gebruikt wordt. Eind September gaat de eerste In dustriehal, waarover de gebruikers niets dan lof hebben, open in Oud-IJmuiden. De taakverdeling van de leden van het Bevemvijkse college van burgemeester en wethouders is als volgt geregeld: Burgemeester: Algemene Zaken, Stads uitbreiding en badplaats-aangelegenheden. Wethouder Vessies: Openbare Werken, bouw- en woningtoezicht, woningbouw en grond bedrijf. Wethouder Alberda: Financiën, haven en marktwezen, Personeelszaken. Jeugd werk en lichamelijke opvoeding buiten schoolverband. Industriële- en midden standsaangelegenheden. Wethouder Niesten: Onderwijszaiken, Gasbedrijf en Slachthuis. Wethouder Gerritse: Sociale Zaken en uitvoering Woonruimtewet. De burgemeester zal bij verhindering in de eerste plaats worden vervangen dooi de heer Vessies en vervolgens door de he ren Alberda. Niesten en Gerritse. Spreekuur burgemeester: Des Woensdags om 10.30 uur. Spreekuur Wethouders: Volgens af spraak. Men gelieve zich op te geven bij de bode van het stadhuis. ZATERDAG 5 SEPTEiVIER IJMUIDEN: Thalia, 19 en 21.15 u.: „Geluidsbarrière". Rex, 20 uur: „De piratenkoningin". Pleino Moerbergschool, 20 uur: Oranjebal DRIEHUIS: Administratiegebouw Crematorium, 15 17 uur: tentoonstelling ingezonden ont werpen affiche-prijsvraag. ZONDAG G SEPTEMBER IJMUIDEN: Thalia, 15 uur: „Dikhuiden"; 19 en 21.15 uur: „Geluidsbarrière". Rex, 15 en 20 uur: „De piratenkoningin". DRIEHUIS: Administratiegebouw Crematorium, 15 17 uur: Als Zaterdag. MAANDAG 7 SEPTEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Het mysterie van de groene handschoen". Rex, 20 uur: „De piratenkoningin". VELSEN: Raadhuis, 1012 uur: spreekuur burge meester van Velsen. Na het succes van de vorige keer, is de Velser Gymnastiek Vereniging onder auspi ciën van de Bondswandelcommissie weer de organisatie opgedragen van de Bondswan deldagen van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond. Op 19 en 20 Septem ber zullen de wandelaars in de gelegenheid worden gesteld over een aantrekkelijk par cours door Velsens contreien te tippelen. Aan de wandeltochten kan worden deel genomen door burgers en verenigingen- individueel, zowel als in groepsverband (dertien personen plus leider). De af te leggen afstanden bedragen 15 kilometer voor de leeftijd van 12 tot en met 15 jaar en 25 kilometer voor personen van 16 jaar af. De start is bij de Theeschenkerij in Velserbeek. Het inschrijfgeld bedraagt voor K. N. C-. V.-leden boven de 16 jaar f 0.85 per persoon en daar beneden f 0.65. Niet-leden betalen f 0.95 en zij, die geen prijs stellen op een herinnering, f 0.25. Het aandenken bestaat uit de fraai uitgevoerde officiële B.W.D.-médaille. Bovendien ontvangen de groepen een groepsmédaille. Voor hen, die al eerder meeliepen gelden andere herin neringen. Inschrijvingen kunnen nog vóór 15 Sep tember worden gericht aan de secretaris van de vereniging: G. J. v. d. Bogaerde, J. Kostelijklaan 14 te Velsen. Het inschrijf geld dient gelijktijdig te worden voldaan. De afdeling Velsen van de Jongerenorga nisatie van de Partij van de Arbeid „Nieu we Koers" gaat het winterseizoen in met een nieuw bestuur, waarin zitting hebben: Mia v. d. Starre, voorzitster; Rens Veen stra, secretaris (Zanderstraat 20); Maurits Mennist, penningmeester en de leden Ab de Boer en Jan Nijdeken. Men begint met een „boerenpraatavond". GEBOREN: J. C. Peil—Groen. z„ IJssel- straat 45. IJmuiden: N. Verheijvan Dok, d., Eemstraat 36, IJmuiden: J. C. Primo- weesMijdam, z„ Stratinaolantsoen 56 rd, Velsen-N.: H. BaxSchakelaar, d., Toren straat 2. Velsen: J. Bakkernesvan de Scheur, z., J. P. Coenstraat 75. IJmuiden: A. G. C. Huismande Jong, z„ Diickmansstraat 4. Velsen-N.; C. VerhagenWeij, z., Meer- vlietstraat 4, Velsen: M. G. EggermontPol dervaart, 2 z., Rijnstraat 9, IJmuiden: A. Schoen—Graaman, z., Hoofdstraat 105, Sant poort. OVERLEDEN: F. J. ter Voort, 42 j„ on gehuwd, Brederoodseweg 16. Santpoort; G. W. van der Scheer, 59 j„ echtgenoot van J. H. Ranshuijsen. Trompstraat 58, IJmuiden- Oosl: D. Zwenne. 10 i.. zoon van G. Zwenne en M. H. A. Allan, Meervlietstraat 60, Vel sen. M. W. Stevens. 59 j.. echtgenoot van F. M. Sohellings. Kennemerlaan 31. IJmuiden. ONDERTROUWD: A. J. Koster. Zeeweg 308, IJmuiden-O. en H. J. Bakhuizen, Es- doornstraat 27, IJmuiden-O.: D. van Pel, Middellaan 26, Apeldoorn en P. Gravemaker, Bloemstraat 4. IJmuiden; P. Wa^enanr. piu- vierplein 8, Amsterdam en P.. Jacobs. Vel- serbroekstraat 12. Santpoort: IJ. J. van Hooff, Bestevsm-st.raat 16. IJmuiden-O. en M. De kens. Westerwijkstraat 7, Velsen-N.; A. Broek, van Leeuwenstraat 1, IJmuiden en E. Vos, Boerhaavestxaat 12, IJmuiden: L. van Voelen, Ahornstraat 4. IJmuiden-O. on N. Wijker. Fultonstraat 19. IJmuiden: .T. Suyk, Stationsweg 68, Velsen en A. P. de Groot, Molenstraat 12. Santpoort, toek. adres: Eijndenhoeflaan 8. Santpoort: W. C. Bag german, Zeeweg 186. T.Tmniden-O. en T. M. van de Graaf. Zeeweg 186, T.Tmuiden-O.. took, adres: Zeeweg 186. TTmuiden-O.; .T. .T. Kok. Enschedestraat 12. TJmuiden en A. F. Philipno. Trompstraat 87. IJmuiden-O.: T. E. Swierstra. Overtoom 130 II. Amsterdam en G. C. Müller. Veerloren van Themaatlaan 11, Velsen. toek. adres: Ovei'toom 130 II. Amsterdam. GEHUWD: D. ,T. .Tansonius on J. Kok, Spaa'-nestraat 91, I-Tmuiden; A. Stam en H. van Beek: R. A. Geerlofs en J. van Lade- steiin. Guldewagennlantsoen 6, Velsen-N.; A. Cox en A. C. Geudeke. Jac. Catslaan 23, Driehuis: W. P. L. Bakker en J. A. Hoen derdos: C. Th. Darlang en H. Casteleijn, Strandweg 26. IJmuiden; J. N. Spreeuw en L. Daeman, Curacaostraat 35 bov., Santpoort. diensthoofden, die de heer Visser eveneens kwamen gelukwensen. De K.V.P.-fractie stuurde bloemen en kwam 's avonds de ge lukwensen aanbieden. Het bestuur van het ziekenfonds IJmuiden had de avond te voren reeds van zijn belangstelling blijk gegeven. ADVERTENTIE Hageiingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Oud-wethouder F. J. A. Strybosch, ver» tegenwoordiger van de K.V.P. in Velsens raad heeft de voorzitter van de gemeente raad laten weten, dat hij als raadslid be dankt. Dit is een gevolg van de onenigheid in de Katholieke fractie over de wethouders- candidatuur, die de verkiezing van de heer C. P. J. Maas als wethouder van Sociale Zaken tot resultaat had. Volgens de candidatenlijst volgt de heer C. Mertens de afgetreden heer Strijbosch in de raad op. In het gebouw van de IJmuider Bestuur ders Bond zijn deze week op initiatief van het N.V.V. de vertegenwoordigers van de vakbonden in IJmuiden bijeen geweest met de plaatselijke besturen van de P. v. d. A. en het Instituut voor Arbeidersontwikke ling om te komen tot de oprichting van een arbeidersavondschool met een twee jarige cursus. De heer J. II. Wijnberg van de A.B.V.A. is voorzitter van het comité, dat op deze avond werd gevormd. Als ver tegenwoordiger van de centrale scholen commissie van de moderne arbeidersbewe ging heeft de heer Van Asperen gesproken over het doel van het onderwijs op de ar- beidersavondschoo!. Het ligt in de bedoe ling in October met de lessen te beginnen. ADVERTENTIE VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 4 op 5 September Vleetharing: KW 173 7 k.; KW 50 17 k.; KW 42 27 k.; KW 65 34 k.; KW 110 20 k.; KW 130 10 k.; KW 183 10 k.; KW 2 2 k.: KW 3 45 k.; KW 14 2 k.; KW 147 8 k.; KW 47 60 k.; KW 18 65 k.; KW 144 1 k.; KW 29 35 k.; KW 32 6 k.; KW 49 2 k. Uit halve vleet: KW 5 51 k. Trawlharing: KW 176 25 k.; KW 97 15 k.: KW 85 35 k.; KW 15 40 k.; KW 95 30 k.; KW 129 34 k.: KW 70 85 k.: KW 168 17 k.: KW 9 20 k.: KW 73 40 k.; KW 138 40 k.; KW 22 17 k.: KW 45 53 k.: KW 127 50 k.: KW 140 16 k.; KW 38 25 k.; KW 48 25 k.: KW 141 40 k.: KW 20 20 k.: KW 40 50 k.; KW 41 10 k.; IJM 74 50 k.; IJM 75 21 k. Gemiddelde vangsten Vleet: Vlaardingcn, Scheveningen, Kat- wiik 20 kantjes. Trawl: Vlaardingcn, Scheveningen, Kat wijk: 30 kantjes. De Castricumse tafeltennisclub CSV, gaat, wat het ledental betreft, een goede toekomst tegemoet. Dit is gebleken op de Donderdag gehouden ledenvergadering in hotel Borst, die ook door een groot aantal nieuwe leden is bijgewoond. Uitvoerig is van gedachten gewisseld over de te hou den trainingsavond, welke altijd op Don derdag werd gehouden. Men besloot de avond te verzetten en op Vrijdag te stel len. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat de heer K. C. Leeuwrik tot voor zitter werd gekozen. Mejuffrouw J. Faber neernt het secretariaat waar en de heer L. Goyaarts zal de kas van de vereniging on der zijn hoede nemen. ADVERTENTIE BIJ de N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Woubrugge is een logger in aan bouw, die de vorige week bij de tewaterlating „Hette Margaretha" KW 74 gedoopt werd. Dit nummer verdween in 1940 toen de „Excelsior", die sedert 1933 als KW 74 te boek heeft gestaan door de bezetter werd weggevoerd tegelijk met het zusterschip Excelsior II KW 78. Van deze twee schepen is de Excelsior II zo gelukkig geweest in het vaderland terug te keren, terwijl de Excelsior KW 74 in Duitse dienst verloren □muiden Profiteer van de gelegenheid om uw gezin te doen inschrijven bij deze onderneming. Indien gij van onze diensten gebruik moet maken brengt die inschrijving u belang rijke kostenverlaging. is gegaan. De schepen waren in het begin van de dertiger jaren besteld bij de N.V. Scheeps bouwwerf gebr. Pot in Bolnes voor Bel gische rekening. Zij konden in 1931 als Jan Breydel en Jeanette worden opgeleverd. De bruto inhoud heeft 120 ton bedragen bij een lengte over alles van 29,50 m., lengte tussen de loodlijnen 25,80 m, breedte op buitenkant spanten 6.20 m. en de holte 3,20 m. De schepen beschikten over een motorvermogen van 200 pk. De Jan Brey del had een Deutz- en de Jeannette een Stork motor. De Belgen hadden in die tijd meer sche pen van dergelijke grootte; Figee in Vlaar- dingen bouwde er ook enige, die alle als scheepstype motortrawler werden genoemd. De komst van deze twee motortrawlers viel gelijk met bet gereedkomen van de Antje en de Betje van de Mij. Piscator. Een paar jaar later kreeg de werf P. Smit Jr. te Rotterdam opdracht voor de bouw van enige trawlers voor IJmuidense rekening die tijdens de bouw naar Frankrijk wer den verkocht. Met de Jan Breydel en de Jeannette is het anders gegaan. Voor Bel gische rekening gebouwd kwamen de sche pen in 1933 in ons land terug. Zij waren aangekocht door de N.V. Visserij Maat schappij De Drie Haringen te Katwijk aan Zee, .die onder dezelfde directie staat als de N.V. Kennemerland. De Jan Breydel kreeg de naam Excelsior KW 74 en de Jeannette verdoopte men in Excelsior II KW 78. Van Vrijdag, 11 tot Vrijdag, 18 Septem ber zal, uitgaande van de Interkerkelijke Evangelisatiecommissie in IJmuiden, een tentweek worden gehouden. De tent zal komen te staan on de hoek Kennemerlaan- Rijpstraat. De predikanten Peters, La gen- wey en Koch hebben, wat de Hervormden betreft, al hun medewerking toegezegd. De Excelsior", een voorloper van cle nieuwe „Hette". ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Rood signaal Als u allemaal weer gezeten bent achter bureau of winkel toonbank, als ge allen weer zwoegt voor het dagelijks brood na een voortreffelijke vacantie in de Dolomieten of IJmuiden-aan-zee, komaan vrinden, dan moge ik u aller eerst van harte welkom heten in de zogenaamde dagelijkse sleur. Die sleur valt overigens best mee, vindt u ook niet? Het is zelfs een beetje gezel lig, weer aan het werk te mo gen tijgen voor gezin en fis cus en het dierbare gevoel te koesteren, dat ge cultuur en welstand vooruit helpt met de lendenen omgord en bran dende de lampen. Die brandende lampen krij gen we overigens weer echt nodig, nu de zon zo onheus vroeg gaat slapen en de nach ten alweer van 8 uur af duren. Lampen op onze fietsen dan, want over uw huiskamer lamp maak ik me geen diep gaande zorgen, die zal heus wel in orde zijn. Dat wankele pitje aan uw rijwiel ook? Goed, goed, dat zal dan wel, maar aan de andere kant van de fiets zit ook nog zo iets en dat achterste verïichtingsap- paraat gaat in de komende maanden der duisternis erg belangrijk worden op de weg. De wetgever neemt namelijk met niets-ontziende zeker heid aan, dat het ding brandt en uw smoesje, dat'ie et „een minuut geleden nog deed. me neer de politie-agent", is te genover de wrede wetten des lands van nul en generlei waarde, want hij moet het nü doen en goed helder. Overigens niet alleen om de wetgever en de politie-agent te gerieven, maar meer spe ciaal in uw eigen voordeel. Zo'n rood signaal kan uw be minde leven redden ingeval er achter u een automan na dert op een duister stukje Kennemerland. Weshalve u eigenlijk dit veelgelezen blad een kort moment terzijde dient te leggen en ge u naar het fietsenhok zoudt moeten be geven om met behulp van uw vrouw een nichtje mag ook te constateren, dat het rode signaal achterop uw stalen ros het „doet". Anders subiet naar de fiet- senelectriciën. „Kapseizen" Sinds jaar en dag timmert meneer Hogeland aan de Breesaapstraat van Oud- IJmuiden met kennershand wagens en aanverwante ar tikelen ineen en hij doet dat voor een iegelijk, die iets rol- lends bij hem wil bestellen. Zodat er zo langzamerhand meer wielen uit zijn handen zijn gekomen, dan in de vis- hal geborgen kunnen worden. In die wielen is meneer Hogeland pikeur. Ik zeg het daarom, omdat hij onlangs ook een nieuwe haringwagen voor meneer Keur heeft vervaardigd en omdat er met die haringwa gen wat narigheid is geweest. De krant sprak zelfs boud van „kapseizen" bij de Juliana- brug op het moment, dat de nieuwe wagen daar passeerde, achter een vrachtauto aan en nu voelt meneer Hogeland zich toch echt wel een tikje in de wiek geschoten. Zouden zijn wielen niet deugdelijk ge noemd mogen worden, dat zij zomaar de geest geven onder een splinternieuwe haring wagen, die het pronkje van IJmuidens verzamelde haring wagens genoemd mag wor den? Neen, driewerf neen, want de wagen is niet gekapseisd, hij is alleen maar bijna over stag gegaan en elke zeeman weet, welk een hemelsbreed verschil daar tussen ligt. Het is zo gegaan op die Za terdag: meneer Hogeland wilde de wagen eigenlijk lie ver niet achter een auto naar zijn standplaats zien getrok ken worden, maar dat is toch gebeurd en bij het (onlangs zo deerlijk gesneuvelde) vluchtheuveltje op de Juli- anabrug moest de bocht ge nomen worden. Nu is een ha ringwagen niet op het betere bochtenwerk gebouwd en het wiel stootte dus tegen het vluchtheuveltje, doordat de wagen harder van de brug rolde dan de auto en de chauffeur toen de situatie nog wilde redden met een flinke ruk naar links. Goed: de wiel band liep er af door die harde stomp en er moest een nieuw wiel komen, dat dan ook prompt werd opgehaald en gemonteerd. En nu wordt meneer Hoge land er op aan gekeken, dat hij geen solide wagens in el kaar kan zetten en dat néémt hij niet. Ik ook niet. Want eerlijk is eerlijk, dit was me neer Hogelands schuld be slist niet, voorzover er sprake van „schuld" kan zijn in zo'n samenloop van kwade om standigheden. En kapseizen, vrinden, kapseizen was het niét. Waarvan acte. Economie Als er in IJmuiden sigaret ten van 75 cent het pakje worden uitgevent tegen de afbraakprijs van 50 cent, be ginnen de speurders van de plaatselijke politie ongerust te worden en hun vermom mingen gereed te leggen. Dan klopt er niets niet en mompe lend begeven zij zich op weg met vergrootglazen en ruit jespetten. Zij vinden dan tot hun vreugde een dame, die on middellijk toegeeft cle pakjes met „giftigh cruyt" onder de prijs te hebben verkocht en horen met stijgende verbazing het volgende verhaal: Somwijlen bezat de dame in kwestie voldoende geld om zich enige slofjes sigaretten aan te schaffen. Wanneer dan de pecunia minder werden, betaalde zij haar leveranciers met pakjes sigaretten of ver kocht dezelve vlot a raison van 50 cent. Een klanten, dat er kwamen. Nu ken ik de vrouw in het algemeen als een bizonder economisch wezen, maar deze is door de recherche maar niet overtuigd kunnen worden van het oneconomische dezer transacties. Zou het dan tóch uit kunnen? Jeugd en jeugd Het lijstje der kleine wan daden, bedreven door Velsens hope des vaderlands begint, nu de schare retour is van de vacanties, onmiddellijk uit te groeien. Zo zijn er appelen ge stolen uit een kist en de klei ne snoepers door een betrap pend agent meegevoerd naar het bero. Er zijn onderne mende knapen op het dak van de Clara Sternschool geklom men tot groot verdriet van het schoolhoofd en er zijn meer kleinigheden voorgevallen. Maar er is ook een arbeid zaam man lastig gevallen en dan wordt het bedenkelijker: Zeven opgewonden jongetjes hebben namelijk een gemeen tewerkman, die bij de vuilnis stortplaats achter de Fahren- heitstraat bezig was, met ca tapults en windbuksen ge bombardeerd, hem middeler wijl uit de verte onheuse ter men toeroepend. Het zal wel erg leuk geweest zijn, maar het lijdend voorwerp hield het. tenslotte niet langer uit, reed in zijn vuilnisauto naar de politie en charterde een barse a?ent, die met hem terug- liftte. Al had de agent voor noemd zich goed gecamou fleerd met afval, de jongetjes hadden hem gauw in het oog en galoppeerden laf weg. Twee hunner zijn evenwel achter haald en zullen hun gerechte strafregels niet ontgaan. Ja, ja dat is dan maar weer treurig. Geef me dan clie klei ne Amsterdammer maar, die op het strand een be-oliede koet vond en de hulpeloze vogel behoedzaam via de po litie naar het Kerbert-asyl bracht. Waar het poezenleger de ge vleugelde gast likkebaardend heeft verwelkomd. Eerlijk In de vishal had een factor van de kustvisserij het onge luk zijn portemonnaie met 103.te verliezen en hij had al half de moed opgegeven de gelden ooit terug te vinden, toen er een visknecht kwam opdraven met portemonnaie en financiën. Dat is de vlotte eer lijkheid, die natuurlijk heel ge woon is maar toch blijkbaar steeds minder vaak voorkomt. Zoekplaatje Een bittere brief van een IJmuidenaar, die ondanks alles het warme hart verpand heeft aan het Westelijkste deel onzer stad aan de zee, draagt een serie verwijten aan jegens de genen, die het oudste stukje van de plaats zo deerlijk heb ben ondergraven en door- woeld. Vooropgesteld zij, dat het daar nódig was het breek ijzer in de straten te planten en kuilen te graven, want er moesten een heleboel nieuwe leidingen en buizen de grond in. Maar inderdaad het is met opvallend weinig reveren tie voor het grijzende stads deel gegaan en nu zou dat nog te billijken zijn, want de liefde tot oud-IJmuiden is niet een ieder aangeboren, maar het nare is, dat de toeristen er een paar keer lelijk hun neus heb ben gestoten. Als trekpleister voor toeristen was oud-IJmui den ongenaakbaar voor die toeristen en een touringcar heeft vijf keer bijna letterlijk de glimmende neus gestoten voor opgebroken straten en is toen moedeloos omgekeerd zonder zijn inzittenden naai de sluizen te kunnen brengen, waarvoor zij helemaal uit Roordahuizemerburen waren gekomen. En ettelijke melk boeren en bakkers heliben hun klanten maar nauwelijks kun nen bereiken. Nu vraagt onze briefschrij ver zich af, of het zó moest en niet anders kon. Ach, waarde vrind, de wegen der overheid zijn meermalen ondoorgronde lijk, maar hebben we ons in Oud IJmuiden een paar keer terecht opgewonden over de chaos, die het daar worden móest. Móest, heus. LAMPENIER Voor die tijd waren het bijzondere sche pen. De bemanningen werden op de Kat- wijkse voorwaarden aangenomen en er werden normale trawlerreizen mede ge maakt. Die twee Excelsiors gingen een nieuwe periode tegemoet in een tijd. toen de kuststoomtrawlers hun beste jaren er op hadden zitten. De twee schepen werden als logger beschouwd hoewel ze niet te vergelijken waren met de trawlloggers van de schipper-eigenaren. Het silhouet van de KW 74 en KW 78 had meer weg van een klein model motortrawler dan van een logger. Het achterschip bood een ruime plaats voor de reddingboot en vanwege het lange dekhuis, motorkap en stuurhut was het werkdek klein, waar uiteraard ook de winch enige vierkante meters opeiste. Benedendeks vertoonden de schepen ook veel verschil met de loggers. De achter de voorpiek gelegen ruimte was ingericht voor nettenbergplaats, dan volgde het vis- ruim, een ruime motorkamer en in het achterschip het logies met 6 kooien en een aparte hut voor de schipper en de motor- drijver. De Excelsior I en de Excelsior II zijn te beschouwen als voorlopers van enige typen van na de oorlog die nu met de naam kot ter worden betiteld. Hoewel de Excelsior II wel uit Duitse dienst terugkeerde is het scheepstype niet bewaard gebleven. De dekhuizen hadden in de oorlog al een verbouwing ondergaan en na eerst enige tijd aan de visserij te hebben deelgenomen onderging het vaar tuig een verlenging en werd het van een moderne opbouw voorzien. De tonnemaat steeg van 120 tot 159 ton, cle verkregen ruimte kwam het werkdek ten goede. Oorspronkelijk voor cle trawlvisserij ge bouwd is het sedert enige jaren ook ge schikt voor cle drijfnetvisserij. Twee jaar geleden kwam de Excelsior II nog in de meeste kranten te staan doordat het schip kans zag net even voor de Frida VL 208 aan de Tegeltjesmarkt te meren en daar mede winnaar van de Haringrace 1951 werd. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Zondag 6 September IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 en 17 uur: ds. J. van den Berg. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: Jonge- rendienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. A. C. van Nood; 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold (officieuze opgave). Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers; Dins dag en Donderdag 9 uur: Heilige Dienst. Léger des Ileils, 10 uur: Heiligings samenkomst, 12.15 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Open luchtsamenkomst, 20 uur: Verlossings samenkomst o.l.v. kapiteins E. H. Krom menhoek. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. H. W. Dickhout (bed. H. A.); 19 uur: ds. G. Wassenaar (Jeugddienst). Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. C. W. Thijs. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Cuitu- reelgebouw, 10 uur: de heer J. Sevensma, Amsterdam. Woensdag 19.45 uur: Open- luchtsamenkomst. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. Gem. Gods, Bijeenkomst, 10 uur: Cultu reel Gebouw, spreker J. Jceninga. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. H. Smit Duyzentkunst van Amsterdam. VELSEN: Ncd. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink. Jeugdkapel, 10.15 uur: de heer T. Snoek. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. L. W. Korvinus. Chr. Geref. Kerk, Da Costaschool, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. BEVERWIJK: Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel, Bed. H. Doop, 19 uur: ds. H. Kroon, Jeugddienst. Ned. Herv. Kerk, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuijs. Maranatha, 10 uur: J. H. van Oostveen van Voorburg, 19 uur: J. Dammuller van Alkmaar. Jeugdkapel, Groenelaan, 10 uur: de heer H. Veermans. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv., Prinsesselaan, 10 uur: C. B. Termaat. Leger des Heils, Jans Alsweg 32, 10 uur: I-Ieiligingssamenkomst. 12 uur: Zondags school, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, 10 uuj-: ds. F. C. Willekes. Geref. badgastenkerk: gedurende de wintermaanden geen dienst. HEEMSKERK: 10 uur: ds. B. Naessens. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, bediening H. Doop; 18.45 uur: bijzondere kerkdienst, ds. Kr. Strijd, Den Bosch, „Wat zegt cle Bijbel van God". „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege. „Jeugdhuis, 10.30 uur: Jonge Jeugdkerk, cle heer W. Doevendans van Santpoort. Geref. Kerk. 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. G. de Kluys. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3 p.m. Evensong Dean cf Chichestei\

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10