Moskou probeert van zijn kant de West-Duitsers te beïnvloeden Geen Westelijk overleg over de kwestie Triëst Weerbericht Trieste zaak Morgen naar de stembussen Adenauer komt met ni. euzve voorstellen om de Russen gerust te stellen Dulles verraste Parijs en Londen Amerika sust achter de schermen Ontijdige publicatie over rijksbegroting Bevolking van Den Haag wordt doorgelicht Twintig millioen voor industrieel speurwerk Het woord is aan Uitwisseling in Korea morgen voltooid Zonnig en droog weer Nieuwe ambassadeur der Sovjet-Unie Regering heeft een ambtelijk en justitieel onderzoek gelast Nümegen ook in Sabena Hélicoptère-traject? Credieten aan het bedrijfsleven Weerrapporten h s« ar 6 8 e JAARGANG No 49 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 54£7. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 IJmuider Courant velser Haailems Dcicjblcid editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 20 2 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"- cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.6b. - Girorekenin- 273107 ten name van Haarlems Dagblac Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE VRIJE ZÓNE van Triest is opnieuw aanleiding tot hevig dispuut tussen Joego slavië en Italië. Ouderen zullen zich herin neren dat de havenstad Triëst aan de Adriatische Zee in het verleden Oostenrijk se oorlogshaven was en na de eerste we reldoorlog aan Italië ten deel viel. Na de tweede wereldoorlog schiep de UNO de vrije zöne-Triëst, die ongeveer 750 vier kante kilometer meet vergelijkbaar dus met een stuk land van dertig kilometer lengte en vijfentwintig breedte en waar in de havenstad met een kwart millioen inwoners ligt. Onaantastbaarheid en on zijdigheid van de zóne werden door een besluit van de Veiligheidsraad van 15 Sep tember 1947 gewaarborgd. Amerika en En geland stelden een militaire gouverneur aan voor de zóne A tegenwoordig de Engelse generaal Sir John Winterton en de Joego-Slaven een voor de aangrenzende zóne B. Op 20 Maart 1943 deelde de Fran se minister van Buitenlandse Zaken Geor ges Bidault te Turijn mede, dat op diezelf de dag Frankrijk, Engeland en Amerika in gelijkluidende nota's hun voornemen had den doen kennen om de teruggave van Triëst aan Italië te bevorderen. Dit had heilzame invloed op de Italiaanse verkie zingen, die enkele weken later werden ge houden. Het zou te ver voeren hier de be wogen, verleden jaar zelfs stormachtige belevenissen van de vrije zóne sinds die verklaring van Maart 1948 te gaan op halen. Het Joego-Slavische staatshoofd, maarschalk Tito, heeft gepoogd een oplos sing te bereiken door een „condominium" (uitoefening van gemeenschappelijk gezag) voor te stellen, maar daar is Italië niet op ingegaan. Het heeft zich steeds vastge klampt aan die verklaring der grote Wes telijke mogendheden. Nu is opnieuw onrust omtrent de zóne van Triëst ontstaan. Die is begonnen met een bericht van het Joego-Slavische pers bureau, waaruit de Italianen meenden te moeten afleiden dat Joego-Slavië de zóne zou bezetten. Achterdocht en opgewonden heid moeten in niet geringe mate de ont wikkeling beïnvloed hebben. En de Ita liaanse regering is troepen gaan zenden, die. manoeuvres zijn gaan houden aan de Italiaans-Joegoslavische grens. Ten Noor den van de vrije zóne van Triëst grenzen beide landen direct aan elkaar, al is het maar een korte grens en in dit gebied ligt in een vallei, aan de rivier Isonzo, het stadje Gorizia. Mensen met een goed ge heugen voor oorlogsgebeurtenissen zullen zich herinneren dat het een kernpunt van hevige strijd tussen Italianen en Oosten rijkers in de eerste wereldoorlog is ge weest. De thans in deze streek manoeuvre rende Italiaanse krijgsmacht heeft herhaald protest van Joegoslavische zijde uitgelokt. Grensoverschrijdingen, eerst door Italiaan se vliegtuigen en daarna door soldaten, zijn gerapporteerd en Tito's regering schijnt zich tot Washington, Ebndeti en Parijs te hebben gericht met het verzoek, de Italiaanse regering te beïnvloeden. Eer der hebben Washington, Londen en Parijs reeds gepoogd de gemoederen te kalmeren. Maar nu is Foster Dulles, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, voor den dag gekomen met de mededeling dat de verklaring van Maart 1948, waarin de Westelijke grote mogendheden zich voor overdracht van de vrije zóne van Triëst aan Italië hebben uitgesproken, „niet noodzake lijk beschouwd moet worden als een wet van Meden en Perzen, die altijd geldig blijft". Amerika zoekt naar andere oplos singen. Hij had eraan kunnen toevoegen dat Napoleon reeds zeide, dat een verdrag slechts zo lang gehandhaafd wordt als par tijen, die het hebben ondertekend, er be lang bij hebben hetgeen dus zeker niet minder zal gelden voor iets dat slechts een „verklaring" heet maar zo ver is hij niet gegaan. Ver genoeg evenwel om „pijnlijke verrassing" in Italië en scherpe commen taren in de Italiaanse dagbladen te ver wekken. De Corriere della Sera bepaalt er zich nog toe te spreken van het duidelijke maar pijnlijke feit, dat geen officiële Ame rikaanse gedragslijn ten aanzien van Triëst bestaat en noemt Dulles' woorden vaag. Maar de Popoio di Roma vraagt zich af of Amerika besloten heeft de functie van Italië in het Atlantisch Pact te verzwakken en of Washington de stompzinnige politiek van Engeland navolgt. Intussen onderscheiden de regeringen van de direct-betrokken landen zich geen van beide door voorzichtigheid. Maarschalk Tito heeft het nuttig geacht mede te delen, dat hij a.s. Zondag in de onmiddellijke na bijheid van de Italiaanse grens een menigte zal toespreken. Aanleiding is de herden king van de oprichting van eenheden van partisanen in dit gebied. Daarop is van Italiaanse zijde ook een grote meeting be legd, eveneens op Zondag te Gorizia. Die moet dan door senator Covelli worden toe gesproken met het onderwerp: „Italië's onvervreemdbare rechten in deze streek". En onze correspondent te Rome noemt dit bepaald ontmoedigend. Senator Covelli is uiterst nationalistisch. Onze correspondent hoopt dat de Italiaanse regering niet zal toestaan, dat aldus met vuur zal worden gespeeld. Hij duidt op de troepen aan weerszijden van de grens. Hij maakt zich bezorgd over het opzwepen van tiendui zenden opgewonden nationalisten even eens aan weerszijden van de grens, met chauvinistische redevoeringen. Hij spreekt van een kruitvat. Zonder overdreven on gerustheid, in het bewustzijn namelijk dat zowel Joego-Slavië als Italië ten zeerste rekening hebben te houden met Amerika, moet men dit toch wel een ernstige zaak noemen. De invloed van de Westelijke am bassades te Rome zal hopelijk het optre den van senator Covelli beletten. Trieste affaire. Onverantwoordelijk ge doe. R. P. Ontslag president Maledieven De eerste president van de republiek der Maledieven een eilandengroep ten Z.-W. van Ceylon heeft zijn ontslag ge nomen, nadat de bevolking met grote de monstraties had geprotesteerd tegen de voedselschaarste op de eilanden. De president, Amin Didi zou huisarrest hebben. De 42-jarige president, een af stammeling van de Sultans die ruim 200 kar op de eilandjes hebben geregeerd, is m Januari van dit jaar benoemd tot de eerste president van de republiek. LONDEN A.F.P./Reuter). In een ver klaring van het Russische persbureau Tass, omgeroepen door radio-Moskou, wordt ge zegd dat wanneer de overeenkomsten van Bonn en Tarijs eenmaal van kracht zijn ge worden (waardoor de West-Duitse staat dus officieel gecreëerd zou zijn en lid zou wor den van de E.V.G.) een eenwording van Oost- en West-Duitsland onmogelijk is. West-Duitsland zou dan niet langer als een vredelievende staat kunnen worden be schouwd. Het zou een wapen worden in de aanvalsplannen van het Noord-Atlantisch blok. Uiteindelijk zou het de weg opgaan van voorbereiding van een nieuwe oorlog in Europa. Waarnemers in Moskou zien in de ver klaring een duidelijke waarschuwing aan het adres van bondskanselier Adenauer, dat voortzetting van zijn beleid de deur zou sluiten voor de Duitse eenheid. In de Russische pers wordt de laatste dagen veel aandacht besteed aan de ko mende verkiezingen in West-Duits.land. De Berlijnse correspondent van de „Prawda" meldde Zaterdag, dat de regering-Adenauer er. de Amerikanen alle middelen gebruiken om de kiezers onder de druk te zetten en hen te dwingen voor Adenauer te stemmen. In de Russische pers is echter nog geen melding gemaakt van de jongste Westelijke nota, waarin de Sovjet-Unie wordt voorge steld de volgende maand te Lugano de mi nisters van buitenlandse zaken de kwes- ties-Duitsland en -Oostenrijk te laten be spreken. Dr. Adenauer heeft aan het einde van zijn grootscheepse verkiezingscampagne het Duitse volk nog eens bezworen „de paarden niet in het midden van de stroom te wisse len" en het volk er voor gewaarschuwd, dat de bondsrepubliek economisch en politiek „nog niet aan de andere oever is aangeko men". Tegelijk heeft de bondskanselier nog eens zijn bekende standpunt inzake de ont wikkeling der internationale politieke situ atie in een verklaring neergelegd. De Rus sen moeten volgens deze verklaring inzien, dat het tot stand komen van de Europese verdedigingsgemeenschap, met de daarin vastgelegde beperking van een Duitse be wapening, tenslote ook hun een veiligheids garantie zou kunnen bieden. Een alomvat tend veiligheidssysteem zou volgens Ade nauer formeel betrekkelijk eenvoudig kun nen worden bereikt en wel door verdragen tussen de regionale groeperingen. Daardoor zou volgens cle kanselier een met de N.A.V. O. verbonden Eui'opese verdedigingsge meenschap „in het kader van een binnen de UNO te ontwikkelen overkoepeling in een bij verdrag geregelde verhouding tegenover de regionale bondgenootschappen van het Oostelijke blok worden gebracht." De dan mogelijke beperking van de bewa pening zou gelden vrij kunnen maken voor het verhogen van de levensstandaard en in hel bijzonder zou „een omvangrijke uitwis seling van goederen tussen een gemeen schappelijke Europese markt en het eco nomische gebied der Sovjet-Unie kunnen worden ingeleid." Om Adenauers verklaring te horen wer den Vrijdagmiddag alle in Bonn aanwezige journalisten naar het voorlichtingsbureau der regering geroepen, waar zij vernamen, dat de verklaring in diplomatieke kanalen zou worden geleid ofschoon nog niet bekend was in welke vorm dit zou geschieden. De rede van Foster Dulles ten gunste van een overwinning van Adenauer is in deze laatste dagen voor de stemdag het gesprek van de dag in Bonn. De indruk die de rede gemaakt heeft, werd misschien het best ge karakteriseerd door een vraag, die door een Amerikaanse correspondent op een pers conferentie aan de propaganda-chef dei- bondsregering werd gesteld: „Hoeveel stemmen zal dr. Adenauer verliezen door de interventie van Dulles in de verkiezings strijd?" De woordvoerder der regering zei- de, dat deze „absoluut verrast" was door de rede van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, doch dat men in Bonn „nooit teleurgesteld was door verklaringen van vrienden". Inmiddels heeft de snelwerkende propa- gandadienst der sociaal-democraten de ste den der bondsrepubliek gedurende de nacht volgeplakt met karikaturen, waarin de bevolking wordt aangeraden uit de Amerikaanse interventie de conclusie te trekken, dat het aanbeveling verdient de oppositie aan het bewind te brengen. Drie slagvelden In drie steden der bondsrepubliek zullen, zo nemen waarnemers in Bonn aan, Zondag de slagen vallen, die voor de samenstelling van de nieuwe Bondsdag van de grootste betekenis zijn; het Katholieke Oberhausen in de Ruhrstreek, de rode messenstad So lingen en het nazi-gezinde museum der Noord-Duitse baksleen-Gothiek Lüneburg. De campagneleiders van alle partijen heb ben de laatste resten van hun materiaal nu op de mijnwerkersstad Oberhausen gecon centreerd. Dr. Adenauer zelf, die Vrijdag avond in Essen zijn 15.000 kilometertocht door de bondsrepuinliek had willen beëindi gen, is in allerijl nog naar Oberhausen ge roepen om daar te trachten een ernstige elfde uurs-panne te voorkomen. In Ober hausen heeft de C.D.U. namelijk zelf geen candidaat gesteld om het Katholieke cen trum een districts-overwinning te bezorgen en daardoor een bevriende centrumfractie van vijftien tot twintig man sterkte in de Bondsdag te loodsen. Zonder deze hulp zou het centrum reddeloos verloren zijn ge weest aangezien het niet in staat is zelf vijf procent der stemmen op te brengen. In Oberhausen had het centrum een van zijn laatste bolwerken. In 1949 behaalde het er 20 procent der stemmen, de C.D.U. en de sociaal-democraten elk 29. Men had hier dus vast op een overwinning van het Christelijke front gerekend, doch schijnt daarbij de volgzaamheid der kiezers over schat te hebben. Een deel der centrum aanhangers gaat liever in zee met de socia listen dan met de C.D.U. en de Protestantse aanhangers der C.D.U. zijn verbolgen over het commando om een zuiver Katholieke partij te steunen. De socialistische partij heeft nu al haar propagandistische kruit voor de laatste campagnedag in Oberhau sen bewaard en wil er trachten de bereke ningen van Adenauer te doorkruisen. Ade nauer en Ollenhauer zouden heden beide voor massabetogingen in de stad spreken en de andere candidaten blijven niet achter. In Solingen en Lüneburg zal worden be slist of de linkse en rechtse extremisten aan hun trekken zullen komen en daardoor de oppositionele zijde in de Bondsdag ver sterkt zal worden. De ene zetel, die de nazi's in Lüneburg en de communisten in Solingen zouden kunnen krijgen, zou in werkelijkheid tenminste vijftien zetels voor elk der radicale groepen betekenen. Ingewikkeld procédé Voor de verkiezingen zijn 33,2 millioen stemgerechtigden, mannen en vrouwen, in geschreven. Zeventien partijen en groepen hebben tezamen ongeveer 2800 candidaten gesteld. Onder de candidaten zijn een drie honderdtal vrouwen en 23 bonds- en lands- ministers. Evenals vier jaar geleden wordt ook nu een gedeelte der afgevaardigden recht streeks gekozen in de districten, volgens relatieve meerderheid, en de rest komt via landslijsten, volgens evenredigheids-sy steem, in het parlement. Iets nieuws ten opzichte van het in 1949 gevolgde systeem is, dat elke kiezer thans niet één, maar twee stemmen heeft uit te brengen. Met de eerste stem kiest hij de districtscandidaat zijner keuze persoonlijk, maar de tweede stem brengt hij uit op de landelijke lijst van een partij, die niet identiek behoeft te zijn met de partij van de rechtstreeks door hem gekozen districts candidaat. De tweede-stemmen worden in elk land, naar de partijen verdeeld, opgeteld. Volgens de aldus gebleken sterkte-verhouding wor den dan de Bondsdagzetels procentsgewijze over de partijen verdeeld. De bij de recht streekse stemming aan een partij toegeval len zetels worden afgetrokken van het aan tal dat de partij op grond van het aantal verkregen tweede-stemmen zou toekomen. De zogenaamde „sperclausule" bepaalt, dat een partij ten minste vijf procent van het aantal stemmers in het Bondsgebied of een districtsmandaat moet behalen om bij de verdeling naar evenredigheid in aan merking te komen. Vijf jaar geleden werd Koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam inge huldigd. Het moment waarop de Koningin de eed op de Grondwet aflegt. ROME (Reuter). Italië heeft Vrijdag avond in een nota geantwoord op het jong ste protest van Joegoslavië betreffende be weerde grensschendingen. Het wijst daarin alle verantwoordelijkheid voor de spanning over Triëst van de hand. In antwoord op het dreigement van Joegoslavië dat het zijn beste troepen naar het grensgebied van Gorizia zou zenden als de Italiaanse troe pen niet van daar worden teruggetrokken, zegt Italië: „Italië stelt Joegoslavië ten volle en uitsluitend verantwoordelijk voor de gevolgen van een dergelijke maatregel. De reeds door Italië genomen maatregelen in dat gebied zijn louter beschermend." Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde Vrijdag te Washington, dat Ameri kaanse functionarissen „achter de scher men" al het mogelijke doen om de gemoe deren tot rust te brengen. Vrijdag ontving Ko ningin Juliana op het paleis Voorhout diplo maten in audiëntie. Onder hen was de nieuwe ambassadeur van de Sovjet-Unie, de heer Stevan Pavlo- vitsch Kirsanov, die zijn geloofsbrieven aan de Vorstin over handigde. De foto toont de aankomst van de nieuwe am bassadeur (links) aan het Paleis. In een vierde nota van Joegoslavië, die aan de Italiaanse regering is gezonden, wordt gezegd, dat het slechts aan „de grote lankmoedigheid van de Joegoslavische re gering" te danken is. dat tot dusver geen „tegenmaatregelen van overeenkomstige aard" zijn gelast. Joegoslavië verwacht, dat Italië zijn militaire maatregelen zal staken en de normale toestand aan de grens zal herstellen. Een woordvoerder van het Joegoslavi sche ministerie van Buitenlandse Zaken heeft desgevraagd geweigerd, nader te ver klaren wat bedoeld wordt met overeen komstige maatregelen. Hij zeide. dat de Joegoslavische regering tot dusver geen militaire of andere maatregelen heeft ge nomen, die als bedreiging zouden kunnen worden opgevat, zoals de Italiaanse rege ring had gezegd. De Italiaanse regering had echter in haar nota aan Joegoslavië toegegeven, dat zij militaire maatregelen had genomen, die in feite militaire beto gingen zijn, aldus de woordvoerder. Geen overleg In politieke kringen te Belgrado is de verklaring van Dulles met betrekking tot de driemogendhedenverklaring van 1948 aangaande Triëst met zekere voldoening ontvangen. Men beschouwt de verklaring als een steun voor de Joegoslavische op vatting, volgens welke de driemogend hedenverklaring niet kan dienen als basis voor onderhandelingen over Triëst. In welingelichte Parijse kringen toonde men zich zeer gereserveerd over de uit latingen van Dulles over Triëst. Men nam aan, dat Dulles zijn persoonlijke opvattin gen heeft gegeven. Er was geen overleg ge pleegd tussen de drie betrokken Westelijke landen over eén herziening. In dezelfde kringen werd medegedeeld, dat de Franse regering zich over deze zaak niet uitsprak en dat zij zich, omdat zij niet was geraadpleegd, haar volledige vrijheid van handelen voorbehield. In Britse regeringskringen is de verkla ring van Dulles inzake Triëst met een zekere mate van verrassing ontvangen.Men verklaarde in deze kringen, dat er tussen de regeringen van Engeland en Amerika over dit onderwerp geen enkele bespreking is geweest. Men is dan ook geneigd aan te nemen, dat Dulles zijn persoonlijke mening over deze zaak heeft weergegeven. In Italiaanse politieke kringen verklaar de men Vrijdag, dat, indien de officiële versie van de verklaring van Dulles over eenstemt met de door de persbureaux ge geven berichten, de internationale positie van Italië veranderingen zou kunnen on dergaan. Italië heeft zich volgens deze kringen altijd aan de verklaring van 1948 gehouden. Indien de woorden van de Ame rikaanse minister zouden betekenen, dat Amerika zich niet meer aan die verklaring houdt, kan Italië voor een dergelijk feit niet onverschillig blijven en zal het niet nalaten naar aanleiding van de nieuwe Amerikaanse, houding de toestand grondig te onderzoeken, zo wordt in genoemde krin gen te Rome gezegd. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) over de door het dagblad Het Vrije Volk gepu bliceerde gegevens over cle rijksbegroting 1954 heeft minister-president dr. Drees roede namens de minister van Financiën, de heer Van de Kieft, het volgende ge antwoord: De door het dagblad Het Vrije Volk ge dane mededelingen over de rijksbegroting 1954 zijn ten dele juist, ten dele onjuist. Aangenomen moet worden, dat de schrij ver van het artikel niet de beschikking heeft gehad over het ontwerp voor de millioenennota, maar enige gegevens los heeft gekregen, welke, in onderling ver band gebracht, hem tot zijn conclusies hebben geleid. De regering kan bezwaarlijk aangeven wat in de bekendmaking juist en wat on juist is, zij zou dan harerzijds gegevens uit de millioenennota moeten verstrekken voordat deze bij de indiening der begro tingswetten voor 1954 aan de Staten- Generaal wórdt overgelegd. Zij meent daartoe niet te moeten overgaan. Dc regering heeft opdracht gegeven zo wel een intern ambtelijk als een justitieel onderzoek in te stellen. De resultaten daarvan moet zij afwach ten alvorens een oordeel uit te spreken. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken „Rijk van Nijmegen" werd door de voorzitter, cle heer O. Huisman meegedeeld dat van de zijde van Nijmeegse industriëlen stappen zijn gedaan bij de Sabena in Brus sel om ook in Nijmegen een station te krij gen voor de heiicoptère dienst. De eerste besprekingen hebben een vrij gunstig resul taat gehad. De contacten zijn gelegd en half September zal er door vertegenwoordi gers van de Kamer van Koophandel en Fa brieken een tweede bespreking in Brussel volgen. Men hoopt dat Nijmegen zal kun nen worden opgenomen in de heiicoptère dienst Brussel-Luik-Maastricht naar Nij megen of dat de lijn Brussel-Rotterdam naar Nijmegen zal worden doorgetrokken. Omstreeks half October zal in Den Haag een begin worden gemaakt met de opspo ring van tuberculose onder de gehele be volking. De stichting Haags Bevolkings onderzoek zal met een verplaatsbaar Rönt- genapparaat ongeveer 400.000 personen onderzoeken. Dit onderzoek zal vier jaar in beslag nemen en daarna periodiek worden herhaald. Men zal 500 a 600 Hagenaars per dag met het Röntgenapparaat kunnen door lichten. De eerste Hagenaar, die zal worden onderzocht, is de wethouder van Sociale Zaken, de heer C. H. P. W. van den Oever. Kinderen onder de 15 jaar zullen aan dit bevolkingsonderzoek niet deelnemen, om dat zij op de scholen reeds onder controle staan. Het overleg tussen de Amerikaanse en Nederlandse autoriteiten over de beste ding van gelden van de tegenwaardereke ning heeft thans geleid tot overeenstem ming over het vrijgeven van 20 millioen gulden van de tegenwaarderekening voor de zogenaamde ontwikkelingsfinanciering. Met behulp van de vrijkomende gelden wordt de regering in staat gesteld over te gaan tot een aanmerkelijke uitbreiding van de financiële steun die zij thans op beperkte schaal verleent bij het verder tot ontwikkeling brengen van door weten schappelijk speurwerk verkregen resulta ten en het geschikt maken van deze resul taten voor industriële productie. Het ligt in de bedoeling van de regering om uit de beschikbaar gekomen gelden aan het bedrijfsleven credieten tegen soepele voorwaarden te verstrekken voor de fi nanciering van ontwikkelingsprojecten, die voorafgaan aan de productie. Van geval tot geval zal worden beoor deeld, welke projecten voor credietverle- ning in aanmerking komen en- onder welke voorwaarden deze credieten zullen worden verstrekt. Een wetsontwerp tot regeling van de budgetaire voorzienmgen zal zo spoedig mogelijk bij de Tweede Kamer worden in gediend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Talleyrand: Men is niet waardig zijn vrienden te behagen als men zich nooit blootstelt aan hun mishagen. PANMOENDJOM (Reuter). De gealli eerden en de Noordelijken hebben heden op een bijeenkomst van de commissie voor repatriëring van krijgsgevangenen te Fan- meendjom verklaard, dat de uitwisseling van gevangenen Zondag zal worden vol tooid. Tot heden hadden de Noordelijken 12.628 van de 12.763 gevangenen, die zij verklaar den in handen te hebben, uitgeleverd. De uitlevering van gevangenen die gerepatri eerd wilden worden begon op 5 Augustus. Volgens de bepalingen van de bestands- overeenkomst moest de uitwisseling voor eind September zijn voltooid. De Noordelijken hebben dagelijks onge veer 400 man overgedragen, de geallieer den ongeveer 2400. De Zweedse regering heeft door middel van haar ambassade te Peking de Chinese regering een Amerikaanse nota doen toe komen,"aldus heeft het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld. De Amerikaanse regering vraagt in de nota aan de regering te Peking of de Noor delijken een vredesconferentie over Korea, op i5 October te beginnen, willen bijwonen en laat haar de keuze tussen Genève, San Francisco en Honoloeloe als plaats van bij eenkomst. Overigens verklaart de Ameri kaanse regering zich bereid voorstellen van de Noordelijken voor een andere plaats van bijeenkomst te overwegen zo geen der drie genoemde plaatsen de Noordelijken zou schikken. Iiet K. N. M. I. deelt mede: Er hebben zich de laatste dagen belang rijke veranderingen in de luchtdrukver- dèling in onze omgeving voltrokken. Ter wijl Donderdag nog een depressie, welke van Schotland naar Noorwegen trok, harde winden veroorzaakte, kwam er gistermiddag boven het Noordzeegebied een rug van hoge luchtdruk tot ontwik keling. De nadering van de rug was oorzaak, dat de wind gisteren voortdurend zwakker werd. De polaire luchtmassa's, welke Donderdag naar ons iand waren gestroomd, kwamen tot rust en tijdens de nagenoeg onbewolkte nacht kon de temperatuur snel dalen. Minimumtemperaturen van 6 tot 8 graden werden bijna overal in het binnenland gemeten. Op het vliegveld Deelen daalde het kwik zelfs tot 4 gra den. Op ongeveer 1200 km. ten Zuid- Westen van IJsland, dus nog op het Noor delijk deel van de Oceaan, bevindt zich het centrum van een diepe depressie. Deze stuurt op grote hoogte enorme hoeveel heden warme lucht naar de Britse eilan den. Dit-heeft tot gevolg, dat de rug van hoge druk, die in onze omgeving is aan gekomen, nog wordt versterkt. Op aan houden van het rustige weer tijdens het weekeinde mag daarom worden gerekend. Overdag zullen flinke perioden met zonne schijn voorkomen en de temperatuur zal langzaam verder oplopen. De nachten blijven echter koud. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand W; C I H T« (A V', 2 Helsinki half bew WNW 6 16 11 Stockholm onbewolk i NW 5 18 11 Oslo onbewolkt W 1 15 0 Kopenhagen onbewolkt WNW 2 17 0,5 Amsterdam zwaar bew. windstil 16 0,3 Edinburgh zwaar bew. windstil 16 0 Londen nevel windstil 19 0,3 Luxemburg onbewolkt NNO 4 18 0 Parijs onbewolkt NNO 1 22 0 Bordeaux licht bew. windstil 26 0 Grenoble onbewolkt windstil 27 0 Nice licht bew. windstil 26 0 Genève licht bew. windstil 27 0 Zürich nevel windstil 26 0 Locarno zwaar bew. N 1 27 0 Berlijn zwaar bew. NNW 5 18 0 Frankfort nevel NNO 2 22 0 München nevel W 1 22 0 Wenen zwaar bew. WNW 2 24 0 Innsbruck geheel bew. windstil 25 0 Rome onbewolkt windstil 32 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog weer met perioden van zonne schijn. Weinig wind. Koude nacht. Morgen dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets hogere. 6 September Zon op 5.59 uur. onder 19.17 uur. Maan op 3.53 uur. onder 18.26 uur 7 September Zon op 6.01 uur, onder 19.14 uur. Maan op 5.04 uur, onder 18.38 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 5 September Hoog water: 1.54 en 14.23 uur. Laag water: 9.51 en 22.13 uur Zondag 6 September Hoog water: 2.34 en 15.04 uur. Laag water: 10.41 en 22.58 uur. Maandag 7 September Hoog water: 3.17 en 15.37 uur. Laag water: 11.19 en 23.34 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1