Onze puzzle 1 J H 1 a B" LB H L i ^ÏÜeek Thuiskomst .Clowntje Riek Beverwijk Beverwijk Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES Velsen-Noord TAXI NODIG? 4 H VERLOVINGSRINGEN P. DE GROOT Inenting tegen kinkhoest en diphterie BDC reikte de prijzen uit BLTC tennist onderling KAB gaat hestuur aanvullen Beverwijkse clubs spelen vriendschappelijk Winterprogramma van „De Gieteling" 7~ Voor de kinderen „Watervliet"-korfballers bereiden zich voor op competitie Offerzin voor kanker bestrijding BEL 5000 FEUILLETON door (Vlevr. Byleveld-Gelinck ti H D A G 5 SEPTEMBER 1953 „Geluidsbarrière" (Th a li a,Vrijdag tot en met Zondag). Met een bijzonder in telligent scenario als basis heeft regisseur Lean de menselijke kant van de moderne vliegerij benaderd.Hij maakte van „Sound- barrier" een meesle pende rolprent, die de actualiteit van de duizelingwekkende snelheden der straal jagers telkens volgt, maar tegelijkertijd ruimte overlaat voor de mens achter dat brullende onding: de jet-motor. Dank zij een knappe montage en het volledig uit buiten der vele filmi sche mogelijkheden in dit verhaal is het hier an daar een bijna ma gische film geworden, waarvan ondanks de opwinding van het onderwerp een be paalde voornaamheid uitgaat, waaraan wellicht de Britse studio's debet zijn geweest. De Amerikanen merkten dit karakter blijkbaar ook op, want zij verschaften de film vorig jaar het praedicaat van „de beste buitenlandse in 1952 in Amerika vertoond". De ontwikkeling der techniek wordt in „Geluidsbarrière" geprojecteerd op het leven van enige mensen, met name op dat van een jonge vrouw, die haar man ver liest bij een poging de geluidsbarrière te doorbreken. Ann Todd en Ralph Richard son vertolkten met Nigel Patrick en John Justin op waarlijk voortreffelijke wijze de hoofdrollen en het excellente camerawerk (de vlucht LondenCaïro is een fotogra fisch meesterstukje) completeren de lof, die deze film als film ten volle verdient, al hadden we het kruit van deze bekwame regisseur Lean liever op een artistieker onderwerp verschoten zien worden. „Het mysterie van de groene hand schoen" (Thalia, Maandag tot en met Woensdag). De volbloed thriller, die als „The Green Glove" naar Charles Benett's geslaagde mysterieverhaal werd geconci pieerd, behandelt het wei-doordachte ge geven van een oorlogsveteraan, die in Frankrijk op zoek tijgt naar een kostbaar reliquie, hem tijdens een luchtaanval in handen gespeeld door een Duitse journa list, later achtergelaten in een oud kasteel in het Zuiden van het land. De journalist heeft zich na de bevrijding ontpopt als een wat louche antiquair, die ook op zoek is naar die dure „groene hand schoen" en meneer schuwt daarbij weinig behalve het volle daglicht. Hier en daar herinnert deze film aan Hitchcock's beste producten, maar de ef fecten zijn iets grover dan bij deze meester der puntige sensatie. Glenn Ford speelt de ex-soldaat, George Macready geeft een aannemelijke vertolking van de Duitser, die ook achter de reliquie aan jaagt en in de bijrollen is bizonder gaaf spel te zien van Cedric Hardwicke als de dorpspries ter, uit wiens kerk de groene handschoen werd ontvreemd. „De Piratenkoningin" (R e x, Vrijdag tot en met Maandag). Uit de bewogen histo rie der West-Indische wateren stamt het verhaal over een schone dame, die daar in de 17e eeuw nogal ruw optrad als kaperes onder de naam „Anne Providence". Holly wood zou Hollywood niet zijn, als het zich niet van dit aantrekkelijke gegeven mees ter had gemaakt. Met haar „Sheba Queen" schuimt deze forse jonkvrouw de Caraibi- sche Zee af en ze vangt onder meer het schip van een Engelse agent, die zich het leven redt door Anne eens een paar keer diep in de wondermooie ogen te kijken. Maar de agent, die zich Pierre noemt, ont komt in een onbewaakt ogenblik aan An ne's gevaarlijke charme en ontmoet zijn bloedeigen vrouw, trekt ten strijde tegen de piratenkoningin en wordt ten tweede male roemloos verslagen. En dan worden Pierre plus gade naar een onbewoond eiland verbannen. Als ze daar snikkend enige tijd hebben doorgebracht, keert de fortuin zich echter tegen mevrouw Provi dence en haar schip gaat ten onder in een gezellige zeeslag tegen een vroegere leer meester, die haar sinds enige tijd niet lan ger welgezind is. Anne tuimelt dodelijk gewond in zee en Pierre is van de last af. Het is allemaal nogal drakerig, maar toch wel aardig om naar te kijken, als ge het amusement aan de oppervlakte zoekt. „Miss Belvedère is verliefd" (R e x, Woensdag en Donderdag). Deze aardige comedie over een excentrieke binnenhuis architect en zijn gestroomlijnde dochter ventileert af en toe een paar lieve scherp heden in de richting der Amerikaanse sa menleving en is als zodanig hogelijk te waarderen. Clifton Webb speelt met veel gevoel voor ADVERTENTIE Buitengewone collectie vindt U bij JUWELIER Kennemerlaan 30 IJmuiden - Tel. 4127 Susan en Tony lezen het bericht, over het ongeluk, dat Geoffrey overkomen is. (Geluidsbarrière, Thalia). humor de architect en Ann Francié is als zijn dochter ook niet mis, vooral als ze door een prille professor wordt geschaakt en de hele familie achter het jonge paar aan trekt. De familieverwikkelingen, die daaruit ontstaan hebben dat echte joviale, dat wij zo gaarne zien (van Amerikaanse families). „Carnaval in Texas" (L u x o r theater, van Vrijdag tot en met Maandag). Es ther Williams en Red Skelton kan het beter trekken in deze film als de voor naamste sterren van kermis tot kermis in Texas. De luchtige rolprent „Carnaval in Texas" laat Red Skelton zien als de exploi tant van een kermistent en Esther Wil liams als zijn partner. Veel geluk hebben ze niet met het bedrijfje, maar heel geluk kig loopt Red tegen een steenrijke olie baron op, die net even te diep in de glaas jes heeft gekeken. De man geeft Red zijn dure wagen cadeau en als de doodeerlijke exploitant met Esther in het hötel van de millionnair verschijnen, worden zij natuur lijk voor de rijke familie van de oliebaron aangezien. Het leven wordt dan zeer com fortabel voor het tweetal. Hun enige vrees blijft de komst van de echte baas, maar wanneer hij werkelijk verschijnt, brengt een wedstrijd met huifkarren uitkomst. Red verdient dan wel zo veel geld. dat hij de op naam van de oliebaron opgemaakte centen keurig kan terugbetalen. De film steunt op een paar aardige liedjes, enige dansnummers en het feit, dat Red Skelton nog steeds een komiek is en Esther Wil liams bij het zwembad niet is weg te slaan. Van Dinsdag tot en met Donderdag wordt in L u x o r de film „Mata Hari" ontrold. Het laatste avontuur van de spionne (Greta Garbo wordt de toeschouwer getoond. „Het Masker van de Pharao" (t/m. Zondag in het Kennemer Theater). Ge baseerd op de mysterieuze vloek .die rust op diegenen, die de gebalsemde koningen in hun eeuwige slaap verstoren, zou men een boeiend geval kunnen verwachten, maar de weinige keren dat getracht is. een geheimzinnige sfeer in het werk te schep pen is dat bij een armzalig pogen geble ven doordat alles er veel te dik in is ge- legt. Het accent ligt dan ook veel meer op de verwikkelingen, die ontstaan door toe doen van een misdadig grafschenner, die het goud meer bemint dan de wetenschap en Van Heflin, onder andere.bekend uit het verfilmde werk van Dunant „De drie Musketiers", weet weliswaar ook in deze film knap spel te leveren en met Wanda Hendrix brengt hij de romance, zonder de welke de Amerikaanse producten niet denkbaar zijn, tot een goed einde, maar de ware geladenheid in deze rolprent ont breekt. Daar staat tegeiover, dat het ca merawerk bizonder geslaagd is: diverse Deeelcien uit. de woestijn zijn met alle ge voel voor de stemming opgenomen. v.H. „Vier en twintig uur uit een vrouwen leven" (Kennemer Theater, Maandag lot en met Woensdag). Een verwoed gokker en een dure, niet te oude weduwe zetten met elkaar een flink brok romantiek in elkaar, wanneer ze op het eerste gezicht verliefd worden. De jongeman richt zich ten gronde met het gokken en omdat me vrouw meent, dat het nu maar eens uit moet zijn, wordt de muzikale pastoor er bijgehaald. Hoewel de laatste de muzikale omlijsting verzorgt, een schrijver zijn jacht beschikbaar stelt en de zondaar belooft nooit meer te gokken, keert hij naar de speeltafel terug, nadat hij met een fortuin tje van de weduwe ook al op de oude voet was doorgegaan. Merle Oberon ziet men als de weduwe in dit romantische, met Het. gemeentebestuur van Beverwijk ves tigt de aandacht op de mogelijkheid tot kosteloze inenting tegen kinkhoest en diph terie. De gecombineerde immunisatie vindt plaats in het badhuis van het Witte Kruis, Baanstraat 35, telkens op de eerste Maan dag van de maand van 2 tot 3 uur 's mid dags. De eerstvolgende data (er zijn drie injecties nodig) zijn 7 September, 5 Octo ber en 2 November. Kinderen die thans de leeftijd van negen tot twaalf maanden hebben kunnen op deze drie data de drie achtereen volgende in jecties krijgen. De bij de geboorte-aangifte uitgereikte blauwe of rose inentingskaart moet steeds worden meegebracht. Op de gehouden clubavond van de Be verwijkse Damclub heeft de voorzitter, de heer P. C. Bais, de prijzen met een toepas selijk woord aan de kampioenen van het afgelopen seizoen uitgereikt. De wisselprijs kwam in handen van de heer H. Diederiks; de heer K. Kikke ont ving als tweede aankomende in groep A eveneens een prijs. Tevens werden prijzen uitgereikt aan de kampioenen van de lagere groepen. De op deze avond gespeelde onderlinge wedstrijden hadden het volgende resultaat: Groep A: J. A. OussorenP. de Boer 2-0, R. ConradiA. J. Bom 0-2, H. Diederiks K. Kikke 0-2, J. BrandW. de Graaf 2-0, E. ReinhoudtJ. G. Hagenaar 0-2, C. Snel Chr. Bakker 0-2, J. KabelJ. van Zut- phen 2-0. Groep B: D. van AsH. Niiman 0-2, N. v. d. SluisG. v. d. Waal 2-0. G. Spanjaard G. van de Meer 2-0, A. AdrichemW. Waarts 0-2, W. LaufferG. Bakker 2-0, W. KomenL. ,7. Klein 0-2. De Beverwijkse Lawn Tennis Club zal tijdens de drie laatste weekends van Sep tember de onderlinse clubwedstrijden hou den. Voor deze wedstrijden die worden ge speeld op de tennisbanen aan de Zeestraat, verwacht men een grote inschrijving, te meer daar het tournooi vorig jaar vele deelnemers telde. In verband hiermede zullen slechts worden gespeeld: Dames en kel B. dames enkel C. heren enkel B, heren enkel C en gemengd dubbel. De winnaars van het enkelsoei ontvan gen een wisselbeker en de winnaars van gemengd dubbel zullen een herinnering ontvangen. Op Zondag 4 October zal in het Staten- huis de prijsuitreiking plaats vinden, ter- wel dan tevens als sluitstuk van het sei zoen eer. feestavond wordt gehouden. Tennis.iened van Noordholland ontmoet elkaar Op Zondag 6 September zullen de beste jeugdspelers van Haarlem en Noordholland Noord elkaar te Beverwijk ontmoeten. De wedstrijden die worden gespeeld op de tennisbanen aan de Zeestraat vangen om 10 uur aan er. omvatten de volgende onder delen: zes meisjes- en zes jongens-enkel spelen. drie meisjes- en drie jongens dub- belsDelen en zes gemengde dubbels. Uit Beverwijk spelen mee Ans van 't. Hul en Jan Ter voort. De afdeling Beverwijk van de K.A.B. houdt op Dinsdag 8 September in het K.S. A.-gebouw een ledenvergadering, waarop het aanstaande winter-programma bekend zal worden gemaakt. Tevens zal op deze avond het bestuur worden aangevuld. noodlot doordrenkte verhaal en de speler is van Richard Todd. Er zijn goede momen ten in de buurt van de speelzaal, maar de rest van die vierentwintig uur blijven mid delmatig. „Vuurgevecht in het rotsgebergte" (W. B. theater, Vrijdag tot en met Maandag). Ze zijn er weer in het W.B. theater: de mannen, die nu toch echt de brutaalste overval plegen, die ooit op het doek werd gebracht. Alleen al met hun naam zorgen deze bandieten er voor, dat niemand zich op straat durft te wagen, wanneer ze in aantocht ziin. Verder zijn de gebruikelijke scheutjes knokwerk aan dit stemmige werkstuk toegevoegd: overvallen, treinroof en meer van dat fraais. In ieder geval spannend genoeg voor de liefhebbers. Zondagmiddag wordt vertoond „Despe rado's van Dodge City". Zondag zullen twee Beverwijkse clubs voor het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd in het veld komen. De Kennemers spelen op het gemeente lijk sportpark tegen ZVV uit Zaandam, terwijl DEM het op „Adrichem" gaat op nemen tegen WFC uit Wormerveer. DEM athleten nemen deel aan lange afstandsloop De D.E.M.-leden H. Adrichem, C. Boon, J. Hienkens, N. Mak en A. van der Plas nemen vanmiddag deel aan een lange af standsloop over 41/s km, welke wordt ge houden te IJsselstein en wordt georgani seerd door de Utrechtse atletiekvereni ging „Athlon". Excursie naar tunnelbouw De vereniging „De Gieteling" heeft het winterprogramma ook weer klaar. Nog deze maand zal ir. Wieringa van de directie Tunnelbouw een lezing houden over de bouw van de Velsense spoorweg- en auto tunnel. Aan deze lezing is een excursie ver bonden. Verder staan op het programma: Septem ber, Concertgebouw Orkest Amsterdam; October, Symphonieorkest HOK; 30 en 31 October, toneelopvoering „Tavido"; October Operatocht; 16 November, lezing; Novem ber, Concertgebouw Orkest Amsterdam en Schouwburgbezoek; 2 December St. Nico- laasfeest; 19 December, Kienavond; Januari 1954 Operatocht en Schouwburgbezoek; 29 en 30 Januari toneelopvoering „Tavido"; 25 Februari, voordrachtskunstenares Georgette Hagedoorn; 15 Maart, kamermuziekavond; 5 April, lezing; April, Symphonieorkest HOK; 7 en 8 Mei toneelopvoering „Tavido" en in Mei, Concertgebouw Orkest. Amster dam. Jonge bouvier met kinderpantoffcls op stap Bij de politie is aangifte van de volgende gevonden voorwerpen gedaan: Windjack, nikkelen dameshorloge, witte motorri.iders- kap, kinderpantoffels, herenportemonnaie met inhoud, lange pantalon en overhemd, strandbal, babyslabbetje, muntbiljet, strop das, linnen actetas, bacosleutels, bougies, kinderarmbandje, ketting, rozenkrans, lin ker glacé dameshandschoen, rubberlaars, zadeldek, gx-ote sleutel met koperen plaat, zeven foto's, zakmesje, klein kinderschepje, sierspeldje, grijs jongensvest met ritsslui ting, signaalhoorn en transportrijwiel. Aan komen lopen jonge bouvier. Spreekuur van de burgemeester De Burgemeester van Beverwijk zal op 9 en 16 September verhinderd zijn zijn wekelijkse spreekuur te houden. ADVERTENTIE Gediplomeerde instructeurs ZEEWEG 275 - TEL. 43.''-.i KENNEMERLAAN 136 - TE- 5000 IJMUIDEN Vandaag beginnen we weer met frisse moed aan onze wekelijkse puzzle-prijsvragen. Voor deze eerste keer een niet al te lastige kruiswoord. Onder de goede oplossers worden drie geldprijzen van respectievelijk f 7.50, f 5.en f 2.50 verloot. De op lossingen moeten, voorzien van de aanduiding „Oplossing puzzle", uiterlijk Woens dag a.s. om 17 uur in ons bezit zijn. Geen mededelingen bijsluiten of toevoegen. Op lossingen kunnen ingezonden worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soen- daplein 37 te Haarlem of Kennemerlaan 186 in IJmuiden. Horizontaal: 1. water, dat zich in be weging bevindt; 6. soort jachthond; 11. donkergrijs gesteen te; 12. bronnen in de woestijn; 13. hel dengedicht; 14. jon gensnaam; 16. orga nen v. h. menselijk lichaam;» 18. iemand in het vooruitzicht stellen, hem enig kwaad te zullen doen; 20. zich voe den; 22. vlaktemaat; 23. toespraak; 25. kippenhok; 26. gees telijk lied; 28. pot senmaker; 29. on derdeel van schip; 30. rund; 31. nauw: 33. tegenovergestel de van rechts; 37. karaktereigenschap om iets door te zet ten; 39. iemand die eet; 41. gevangenis; 42. exotische vogel; 43. opdrachtgever; 46. periode van ge ringe omzet; 48. dra len; 50. thee (Eng.): 51. een-jarig kalf of veulen; 52. plaats in Gelderland; 53. be paalde chemische verbindingen; 54. meervoud van 28 Hor. Verticaal: 1. vleeshouwer, 2. pas gang van een paard; 3. delen van het ske let; 4. plaats; 5. onderdeel van een bed; 6. kinds op hoge leeftijd; 7. zonder °elijken; 8. een naad losmaken; 9. plaats in Gelderland; 10. deelnemer aan een wegwedstrijd; 15. cijfer; 17. aan zien; 19. tijdperk; 21. gelaatskleur; 24. Bij belse figuur; 26. pen of klamp; 27. plantje 2 3 4 5 7 3 9 1o 11 12 m '3 Vi 75 Ti '7 m 19 13 2 o 27 25~~ 24 25 26 27 ■"'S 2 8 ■1 29 3o m t '.V |BSai 3' 32 33 34 35 bó :0:< 57 3 9 39 4o wn hZ 45 <1-1 95 j Hb 49 5 o m 51 52 53 54 NAAM ADRES veelvuldig voorkomend op bosgrond; 31. rangtelwoord; 32. aangezicht; 34. hevig; 35. bijwoord; 36. luide uitroepen; 37. polder in N.-H.; 38. plaats in Utrecht; 40. haastig, snel; 42. duinvallei; 44. hemellichaam; 45. omroepvereniging; 47. onderwijs; 49. plaats in Gelderland. BURGERLIJKE STAND Geboren: Josepha A. G., d. van J. IVL van den Elzen en M. J. A. D. v. d. Linden; Geer- truida M. J., d. van H. C. Vrugt en G. M. Oud; Alida H„ d. van N. P. de Munk en J. Brantjes; Theresia K.. d. van G. J. Doesburg en C. Vredenburg; Wilhelmina A. M.. d. van J. G. Scheerman en A. M. Nijman; Elisabeth M. A. T„ d. van A. Bijl en E. M. A. van Duin; Calsina J. W., d. van J. H. Schimmel en M. van Tunen. ONDERTROUWD: J. E. Poel en C. G. Pluis; L. de Ruiter en A. F. van Groningen; E. Poelman en A. J. Bruyns; H. Wolterman en J Th. van Bugnum; R. F. de Mink en G. Scholten; W. van der Putte en A. Heine; J. Douwstra en C. Davidson; A. J. Kloes en C E. de Boer: J. Touwslager en J. E. Katers; R. G. Wheelwright en G. M. Hamann; G. K. de Bekker en E. J. Hofland; Th. J. Oud- hoff en G. Hoogers. GETROUWD: R. J. Wasterval en M. A. Kroder; H. de Vries en M. Dekker; G. H. Linterman en A. M. Hooy; H. Steinmann en A. M. Brinkman. OVERLEDEN: L de Vries, 77 j., wedn. van R. Tromp; H. de Hond, 84 j., wed. van J. M. Boer; C. Apeldoorn, 69 j., echtgen. van P. Zwart. Nu keken ze niet meer somber. Het telegram van oom Tripje had hun angst hele maal weggenomen. Hij zat veilig op Palmeiland, dus nu hoefden ze niet meer ongerust te zijn. Na enkele dagen kwam de brief, die oom Tripje had geschreven; en direct begon tante Liezebertha die te lezen. De jongens stonden er opgewonden omheen, want zij waren ook brandend nieuwsgierig! En toen las tante Liezebertha de brief voor. Ze hoorden, wat er gebeurd was op het eiland, hoe de kwaaie Bimaboemoe's waren gekomen en oom Tripje hadden gevangen genomen en meegenomen naar hun eigen eiland; hoe hij daar met de slimme Batatoe was gevlucht in de kano, en hoe ze ten slotte door het hef schroef vliegtuig waren opgepikt. De jongens luisterden er naar met gloeiende wangen. „Wat 'n engerds, die Bimaboemoe's!", zei Bunkie verontwaardigd. „Maar ze hebben toch lekker 'n strop gehaald!", zei Rick voldaan. „Fijn, dat oom Tripje nou veilig bij de Zwartjes op Palmeiland zit, hè, tante Lieze bertha?", vond Oepoetie. Ja, tante Liezebertha was ook erg blij. Ze had al die dagen zo in ongerustheid gezeten! Ze praatten er nog een poos over, en de jongens konden op school hun gedachten bijna niet bij de les houden, zo blij waren ze. En 's avonds, in bed, lagen Rick en Bunkie ook nog 'n poos na te praten over dat grote avontuur van oom Tripje. VEILINGBERICHT 4 September Augurken 24102; andijvie 612; bloem kool 1547; bospeen 1836; postelein 2433 spinazie 2258; sla 415; komkommer 726; waspeen 632; tomaten 2045; sper- ciebonen 2067; snijbonen 34108; pronk- bonen 1531; spekbonen 2336; prei 816; groene kool 811; meloenen 2942; perziken 416; appelen 2228. Nu de volgende week ook de korfbalcom petities weer gaan beginnen, zullen de le den van de korfbalvereniging „Watervliet" Zondag in achttallen wedstrijden zich hier op voorbereiden. Deze wedstrijden zijn te vens bedoeld om de twaalftal-commissie gelegenheid te geven de samenstelling van de eerste en tweede twaalftallen te forme ren, omdat deze ploegen de komende week al moeten spelen voor de competitie. Na de degradatie van Watervliet 1 naar de derde klasse KNKB zal dit twaalftal een druk wedstrijdseizoen tegemoet gaan in een volledige competitie met Aurora, ZKC, BEP, MEO, Hespa, KCN, Sport Vereent, KVH en Nieuw Flora. Voor de reserve derde klasse KNKB krijgt Watervliet 2 maar een halve com petitie te spelen tegen Roda 2 en 3, Blauw Wit 4, Koog Zaandijk 3, Olympia 2, Groen DTV 3, Westerkwartier 3, Olympia 2, Groen Geel 3, Archipel 3 en Oosterparkers 2. Voor het „goede doel" wordt in het al gemeen in Velsen-Noord flink geofferd. Dit heeft de collecte voor het Koningin Wil- helminafonds ten behoeve van de kanker bestrijding weer gedemonstreei-d. Met in begrip van de opbrengst van de collecte op en bij de ponten werd het mooie bedrag van rond 730 ingezameld. R.K. bibliotheek werd financieel geholpen De collecte, die voor de instandhouding en uitbreiding van de R.K. bibliotheek van de St. Josephparochie in Velsen-Noord is gehouden, heeft de mooie som van 563,79 ADVERTENTIE 19) Ze had zich beheerst terwille van deze onnozele snuitjes en ze had hun verlegenheid overwonnen door allerlei grapjes en zelfs haar kanten zak doekje beschikbar gesteld om hun vuile neusjes af te veaen. Ze had ook een flikje van Bergman gehad, zoet en een beetje kleverig van zijn warme broekzak en het had haar meer goed gedaan dan whiskey of een andere stimulans. Onder het ver haaltjes-vertellen was het leven weer aanvaardbaar geworden en was haar wan hoop wat minder schrijnend, wat minder reëel en wat minder onverdraaglijk ge weest. Ze liet haar fantasie de vrije loop en had geen oog af van de twee glanzende en gespannen gezichtjes. Teen inspecteur Renkevoort binnen kwam vertelde zij door. En hij was zo goed niet, of hij moest op een stoel plaats ne men en rustig luisteren hoe het kleine,, stoute konijntje weer bij zijn moeder in het holletje terugkwam. Toen was het ver haaltje uit. En brigadier Bergman gaf nog een rondje flikjes, óók aan de actrice die glimlachend accepteerde, en toen verliet hij de kamer met op iedere arm een kind, zó rustig en vanzelfsprekend - alsof hij een kindermeisje van beroep was. En in specteur Renkevoort en Vera Dana glim lachten tegen elkaar in de blijde, argeloze sfeer die nog na het verhaal van het ko nijntje was blijven hangen. Als ik een rid derorde te vergeven had, kreeg Bergman 'em. dacht de politieman. „Een béste brigadier!" zei hij tegen Vera Dana. „Een kerel waar je wat aan hèbt en een coeur d'or. Voelt u zich alweer wat beter? Het spijt mij eerlijk, dat ik u in zulk een staat heb gebracht, maar ik zie niet in hoe ik anders had kunnen hande len. Ik weet. nu alles, mevrouw. Het zal misschien een schok voor u zijn dat te ho ren, maar misschien ook een rust. Wij kunnen nu samen bespreken wat u te doen staat. Het zou cok niet helemaal onmoge lijk zijn.... dat ik u kon helpen. Mis schien. Ik zal in ieder geval mijn uiterste best voor u doen". Gelukkig, ze nam deze mededeling tame lijk kalm op. Ze zag hem aan, twijfelend. „Weet u dan „Ik weet dat u op uw achttiende jaar met Holsleio getrouwd bent. In Makassar. Dat u vanavond bij hem geweest bent. En dat hij u niet wil laten gaan". „Ja. En denkt udat er werkelijk een mogelijkheid zou zijn.... om van hem af te komen?" „Misschien. Wij moeten de zaak eerst eens rustig bekijken. Bent u uit eigen be weging vanavond naar hem toegegaan om echtscheiding te vragen?" „Nee, inspecteur. Nee, Hij schreef mij een briefje". „Schreef hij u een briefje?" „Ja. U weet nog niet alles, inspecteur. Hij is kortgeleden hier in Holland terug gekomen. Daar heeft hij naar mij ge speurd, want hij wist eerst niet, dat ik Vera Dana was. Wij hebben elkaar in acht en twintig jaar niet gezien. Toen verscheen er een berichtje in de kranten, dat de be kende actrice, Vera Dana, zou gaan trou wen met de Amsterdamse rubberman Her- bert Marsfeld". „Erg onvoorzichtig, mevrouw. Een zui ver geval van bigamie". „Inspecteur! Wat moet ik beginnen! Wie zou gedacht hebben, dat na al die jaren die man ineens op zou duiken! Een hu welijk op mijn achttiende jaar, een onbe raden stap, een gangetje van een kwartier naar de Burgerlijke Stand. Een meisjes- verliefd'heid. En ik wist niet wie hij was". „Maar hij heeft waarschijnlijk de papie ren". „Ja. En die wil hij mij verkopen". „Verkópen?" „Ja. Hij is een chanteur. Hij leefde, ook al toen wij trouwden, van chantage. Ik wist het niet. Wat wist ik van het leven zo iets mins, zoi ets gemeens! Ik begreep het.toen het te laat was. Hij leefde van smerige zaakjes. En dat heeft hij al tijd gedaan, alle jaren dat hij in Indië ge leefd heeft, daar ben ik van overtuigd. En nu wil hij mij op mijn huwelijk chante ren". „Tragisch, mevrouw!" „Kunt u zich het geval voorstellen? Ik was achttien jaar, en mooi en arm. Een onbekend kleedstertie en dromend van een carrière. Die avond in Makassar kwam mijn grote kans: ik mocht invallen voor een zieke. Ik trad op, het ging goed; ik voelde dat ik contact had, applaus, suc ces! Ik droomde mij een actrice. Later op de avond kwam ik op de soos en waren er bloemen en huldebetuigingen, en be wonderaars. Toen zag ik Holstein voor het eerst. Een vriendelijke, al wat oudere man. Hij deed vaderlijk en beschermend. Hij waarschuw de mij voor de gevaren die een onervaren mooi meisje in Indië bedreigen, hij maak te mij wegwijs ln het leven in de tropen, hij chaperonneerde mij. Wij maakten rij - toertjes in de omstreken en hij liet mij de omgeving zien. Hij was de kiesheid en de gereserveerdheid zelve. Hij gaf mij kleine, passende geschenkjes en besprak met mij de vooruitzichten van mijn aanstaande car rière. Ik vertrouwde hem, ik was op zijn gezelschap gesteld. Toen verklaarde hij dat hij van mij hield en liet ik mij ge makkelijk overhalen om met hem te trou wen. Er was niemand die mij raad gaf, niemand die zich om mij bekommerde. Toen wij getrouwd ware:', bemerkte ik wie hij was: een chanteur. Ik heb hem na enige maanden verlaten". „Hebt u daar enige bewijzen van, dat hij een chanteur is? Dat zou misschien het middel zijn „Om van hem af te komen?" „Ja. Wanneer iemand enige jaren gevan genisstraf krijgt, is dat zó zonder meer een reden tot echtscheiding. Wanneer wij dus zouden kunnen bewijzen, dat hij een chan teur is, zou dat zeker een middel zijn. Maar het is altijd uiterst lastig te bewij zen. U ziet het aan u zelf mevrouw, hoe moeilijk wij de mensen aan het spreken kunnen krijgen". Zij glimlachte even „Ja inspecteur, dat is waar. Maar ik kón het niet. Werkelijk". „Ja mevrouw, ik begrijp het. Was het vanavond de eerste maal dat u Holstein weer terugzag?" „Nee. Hij is al tweemaal bij mij ge weest op mijn flat". „Om u geld af te persen?" „Ja". „Dan zouden wij het in die richting moe ten zoeken". Zij zwegen nu beiden. De actrice, met iets van vrouwelijke bewondering in haar blik, zag naar de correcte figuur tegenover zich met zijn intelligente kop. Een man, die ze kon vertrouwen. De inspecteur ver diepte zich, krachtens zijn beroep, meer in de zaak zelf dan in de vrouw en over woog het vóór en tegen van een uit te voeren tactiek. En dan was er plotseling gerucht. Harde stemmen, geroep, gedaver van voetstappen over gang en trappen. Deuren, die met een slag werden dichtgeslagen. En dan ineens, hoog boven alles uit, twee schelle jongensstemmen met de doordrin gende kx-eet: „Brand! Bx-and!" HOOFDSTUK V De ridderlijkheid is geenszins met de Middeleeuwen verloren gegaan. Natuurlijk zijn er in de huidige tijd geen gehaxmaste riddex-s, die in een schitterend tournooi elkaar de handschoen van een edele dame betwisten, of schone, onschuldige jonk vrouwen, die door vuux-spuwende draken belaagd en door dappere jonge helden be vrijd worden. De eeuw van het colbertjasje is nuchter en matter-of-fact. Maar in de harten der mannen, der jonge mannen vooral, smeult onverandex-d een vonk van de oude ridderlijkheid en nog altijd zijn er de cowboyfilms, waar de edele held, ge tooid met een witte sombx-ero, de zege weg draagt over de bende schurken en ten slotte als beloning het mooie meisje in zijn armen sluit. Hoe harder en feller de strijd om het bestaan van de twintigste-eeuwer, des te dieper zijn behoefte aan x*omantiek en ridderlijkheid. Wanneer je een jonge tje bent van veertien jaar met een vaalgrijs muizengezichtje en een gelapte blouse, de oudste van een weduwe met zes kinderen en zo juist gepromoveerd tot loopjongen van het groentekeldertje-om-de hoek, dan heb je je dromen en fantasieën wel bitter nodig. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6