Geweldige zege van Adenauer bij West-Duitse verkiezingen Aggressieve rede van de Joegoslavische dictator Weerbericht In West-Duitsland heerste overal rust bij de stembussen De Koningin Amerika geeft Perzië 45 millioen dollar Aardverschuiving in politieke verhoudingen brengt CDU in ongekende machtspositie Persoonlijke zege Uitwisseling in Korea gisteren voltooid Het woord is aan. Tito stelt eisen in kwestie Triest Cijfers uit de Duitse stembus Dr. J. A. Nederbragt overleden Bestendig weer MAANDAG 7 SEPTEMBER 1953 velser Haarlems Dagblad EDITIE Politie stond klaar, maar Nederlandse militairen gewond bij ongeluk in Duitsland „Wij zijn bereid te vechten, wie ook de vijand mag zijn" Oud-gezant in Israel Weerrapporten s£ GSe JAARGANG No 50 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 20*3 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Vijf jaar geleden werd Koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ingehul digd. Het eerste lustrum van haar koning schap is voltooid. Zo vers ligt de herinne ring van de troonsbestijging nog in het ge heugen, dat wij ons wel moeten verwon deren dat sindsdien alweer vijf jaar ver streken zijn. Een gewaarwording, zult ge zeggen, die zich altijd en voornamelijk bij ouderen heeft voorgedaan. In de jachtige naoorlogse tijd schijnt het levenstempo nog aanzienlijk te zijn versneld, hetgeen blijkt als ge jonge mensen vaak dezelfde gewaar wording hoort uiten. Dit zijn zeker vijf snelle jaren vol spanning geweest. Al pleegt spanning zich in ons land zoveel minder in uiterlijke gebeurtenissen te uiten dan in vele andere, zij is er daarom in het leven der mensen niet minder geweest. Herstel en opbouw, nieuwe wording vooral op sociaal gebied en groei van nieuwe ver houdingen ten aanzien van het buitenland hebben haar niet minder veroorzaakt dan de gebeurtenissen ten aanzien van onze overzeese gebiedsdelen, dan de ramp die ons land in de aanvang van dit jaar ge troffen heeft, dan de druk waaronder het oude, eertijds in de wereld gezagvoerende Europa is gaan leven sinds het van zijn leiaerspost is verdrongen. Ons land heeft dat laatste mee moeten ervaren en ervaart het nog. Niettemin heeft ons volk zich ook in deze phase als sterk doen kennen. Het heeft tegenslagen moedig opgevangen; het heeft gewerkt zonder ooit ontmoedigd te geraken; het heeft de arbeidsvrede weten te behouden waar andere volken daarin faalden; het heeft na een snel herstel reeds een duchtig stuk opbouw volbracht en is zich sterker gaan interesseren in de nieuwe noodzaak van Europese eenheid dan menig ander volk. Ons Staatshoofd heeft ons bij dit alles bezield en heeft ons vertrouwen en zekerheid geschonken. De heldere, vast beraden, moedige rede die Koningin Julia na op 6 September 1948 in de Nieuwe Kerk hield wekte in ons volk een machtige weer klank en het blijde besef: ons is opnieuw een grote vorstin ten deel gevallen, die ons verstaat en deze tijd waarin wij leven en die niet vreest. Zij sprak: „Nederland moet niet alleen drijvende blijven op de wilde golven van het wereldgebeuren, het moet zelf zijn Koers bepalen en bovendien trachten met de andere volken samen de koers uit te zetten van de ganse wereld- vloot. Wij moeten er niet op zien of dat offers kost. Als het nodig blijkt, moeten wij bereid zijn ballast uit te werpen. Alle hens aan dek. „Eendracht cn nog eens een dracht", heeft Koningin Wilhelmina ons op het hart gebonden. Veel goede voornemens worden geuit, veel plannen gemaakt. Zul len wij ze ook waar maken: bij het na streven van sociale rechtvaardigheid, cul turele ontwikkeling en economische wel vaart in ons kleine land met zijn grote bevolking, in het regelen op voet van vrij heid, zelfstandigheid en gelijkwaardigheid van onze verhouding tot de volken van In donesië, Suriname en de Nederlandse An tillen, in het vervullen van onze taak tus sen de volken, in de wijde ruimte der we reldverhoudingen? Ja, wij kunnen en zul len waar maken, wij kunnen en zullen ver wezenlijken wat in onze macht is om te bereiken. God helpt hen die zich zelf helpen. Doen wij dit niet en zien wij te veel op de offers, die het ons kosten zal, dan lopen wij het gevaar in de golven onder te gaan." Zo sprak Koningin Juliana toen zij de troon besteeg en hoezeer zij zichzelf ge trouw is gebleven weten wij. Allen erken nen wij haar als voorbeeld voor ons volk, als de Moeder van een gelukkig gezin die haar grote toewijding, haar warme belang stelling ook in alle lagen der bevolking weet te doen gevoelen. Zij heeft, vijf jaar geleden, haar besef van de zwaarte der taak, die zij op zich nam, niet verzwegen. Zij heeft zich die tenvolle waardig getoond en in de indrukwekkende redevoeringen bij officiële bezoeken aan andere landen: te Parijs, te Londen, te Washington, te Kopenhagen, ook daar diepe indruk ge wekt door haar warmte, haar overtuiging en openhartigheid omtrent de nieuwe we gen die de mens moet gaan om te kunnen slagen, haar intelligentie en zuiver-mense- lijk inzicht. Vijf jaar geven geen jubileum in de gebruikelijke termijn aan. Zij geven wel aanleiding om, bij een zo schone ver vulling van een zo grote, dagelijks veel eisende taak, dankbaarheid te uiten en goede hoop. R. P. DENVER (Reuter) President Eisen hower heeft de nieuwe Perzische regering ingevolge een verzoek van haar premier, generaal Zahedi, als noodmaatregel hulp tei waarde van 45 millioen dollar verstrekt, aldus is Zaterdag officieel te Denver mede gedeeld. Dit bedrag staat los van de bestaande programs voor technische cn militaire bij stand aan Perzië. Zahedi vroeg tien dagen geleden om hulp, zeggende, dat de Perzische schatkist leeg was wegens „een toestand van economische en financiële chaos". In een verklaring, uitgegeven in Denver waar president Eisenhower met vacantie is, wordt het besluit bekend gemaakt en onder meer gezegd: „Wij hopen, dat met onze bij stand de binnenlandse stabiliteit van Per zië zal toenemen, hetgeen de ontwikkeling mogelijk zal maken van een gezonde eco nomie, waartoe' een spoedig doeltreffend gebruik van Perzië's rijke hulpbronnen zal bijdragen." De Britse regering heeft haar verheuge nis uitgesproken over het feit, dat de V.S. extra hulp aan Perzië zullen verlenen. Uit een te Londen uitgegeven verklaring blijkt, dat Amerika met Engeland overleg heeft gepleegd over dit besluit. De Perzische eerste-minister Zahedi heeft president Eisenhower Zaterdag dank gezegd voor de 45 millioen dollar extra hulp. "Volgens Zahedi is de snelheid, waarmee de hulp werd verschaft, in het bijzonder op prijs gesteld nu de gelden die de Ameri kaanse regering voor buitenlandse hulp be schikbaar heeft gesteld, zijn besnoeid en het Congres niet bijeen is. Ook beloofde Zahedi, dat Perzië „een maximaal gebruik van zijn natuurlijke hulpbronnen zal maken." Keizerin Soraja van Perzië is in de nacht van Zaterdag op Zondag uit Rome naar Teheran vertrokken. De verkiezingen voor de Bondsdag in West-Duitsland, die gisteren zijn gehouden, hebben een overweldigende overwinning opgeleverd voor de Christen-democratische Unie, voor bondskanselier Adenauer en dus voor de Europese integratie-politiek van de huidige West-Duitse regering. Vol gens de officiële einduitslag krijgt Adenauers CDU 244 van de 487 zetels in de Bondsdag. En daarmee heeft de CDU de absolute meerderheid weten te behalen. In de vorige Bondsdag (die slechts 402 zetels telde) had de CDU 139 zetels. De socialisten kwamen van 131 op 150 zetels. Maar al wonnen zij zetels, zij verloren de verkiezing. Adenauers zege is overigen duidelijk behaald ten koste van de kleine partijen. De liberalen daalden van 52 op 48 zetels. De Duitse partij van 17 tot 15 en de centrum partij van 10 tot 4. De vluchtelingenpartij deed vorige keer nog niet mee. Zij haalde nu 27 zetels. Daarentegen verdween een hele serie kleine partijen (waaronder ook de communisten) geheel en al uit de Bondsdag. Linkse en rechtse extremisten zijn overtuigend geslagen, want ook de neo-nazi's hebben geen voet aan de grond gekregen. Adenauers triomf is volkomen. Zijn eigen partij heeft thans de volstrekte meerderheid, hij kan thans iedere coalitie vormen en dicteren die hij wil. Onze correspondent in Bonn meldt: De bondsdagverkiezingen zijn een enor me, in deze omvang totaal onvoorziene per soonlijke triomf voor Adenauer geworden. Hij heeft zijn partij niet alleen boven wa ter gehouden, hetgeen optimistische beoor delaars van de verkiezingskansen van de C.D.U. al aannamen, maar verder aan een zege geholpen, waarover iedereen, inclu sief de C.D.U.'ers zelf, verbaasd staat. Ware er gisteren in de bondsrepubliek volgens het Engelse kiessysteem gestemd, zoals de C.D.U. gewild heeft, maar waar voor zij in de coalitie en in de Bondsdag geen meerderheid kon krijgen, dan zou zij in haar eentje zelfs meer dan tweederde van het aantal mandaten veroverd hebben. Maar ook nu is haar meerderheid zo groot, dat Adenauer elke nieuwe regering kan samenstellen die hij zelf wenst. Geen partij buiten de C.D.U. kan meer eisen stellen. Wil de ene Adenauer's zin niet doen, dan kan hij zich tot een hele reeks van andere wenden. Zijn triomf is om zo te zeggen totaal. Naast de overwinning van de C.D.U. staat de nederlaag van de S.P.D.,de socialistische partij, die zo duidelijk is, dat zij ook dooi de partij toegegeven wordt. Deze partij, waarvan velen op het laatst aannamen, dat zij de sterkste zou worden, is in de Bondsdag nu slechts half zo groot als de C.D.U. Hoe is deze aardverschuiving, die des te indrukwekkender is omdat er ten dele vol gens het stelsel van evenredige vertegen woordiging is gekozen, te verklaren? In de eerste plaats is wederom weer eens gebleken: hoe beter de opkomst van de kiezers, hoe gunstiger voor de burger lijken. De sociaal-democraten hebben nu eenmaal een hechtere verkiezingsdicipline en wordt er met weinig animo gestemd, dan blijven er naar evenredigheid altijd meer burgerlijken dan sociaal-democraten thuis. De verkiézings-animo was gisteren opmerkelijk groot (plus minus 85 pet. van de kiesgerechtigden togen ter stembus). En dat is één reden voor Adenauer's succes. De West-Duitse kiezers zijn voor de grote dag wat sfinxachtig geweest, waaruit veelal geconcludeerd werd, dat zij geen politieke interesse hadden. Het Duitse volk is echter blijkbaar weer op weg een bur gerlijk-democratisch volk te worden en als zodanig ligt hen het individuele stemhokje kennelijk beter dan de massale verkiezings vergadering. Zij hebben meer op daden dan op woorden gelet. En de daden waren onmiskenbaar aan de kant van Adenauer te vinden. Bij de eerste Bondsdagverkiezingen, in 1949, ondernamen 78,5 pet van de stem gerechtigden, en dan nog met een schou derophalen, de gang naar de stembus. Wa ren alle partijen niet één pot nat? Waren de bezettingsmogendheden niet de baas en was elke zogenaamde eigen politiek niet een wassen neus? Zo dacht toen menige kiezer. En had men hem toen het adagium voorgehouden dat nu niet zonder overtui- gingskx-acht de i-onde heeft gedaan, name lijk „Wer stimmt bestimmt", dan zou hij maar wat gemeesmuild hebben. Hij wist wel beter. Wanneer hij in 1949 desondanks zijn stem uitgebracht heeft, dan was dat hoofdzakelijk om te tonen welk een hekel hij aan de „bonnetjes" en aan de hele ver draaide distributie had, die zijn dagelijks leven zo vei-galde. Want als één figuur uit die verkiezingen van 1949 als overwinnaar te voorschijn kwam, dan is het Erhart, de later zo succesvolle eerste Duitse minister van Economische Zaken, die toen de kie zers beloofde daar radicaal een einde aan te maken, en dat vervolgens ook deed, hoe wel de bezettingsmogendheden deze waag hals voor gek verklaarden. Dat was vier jaar geleden, toen buitenlandse politiek nauwelijks ter sprake kwam en de ex-obei-- burgermeister van Keulen, dr. Adenauer, in wie de ambitie sluimei-de hier op de voor grond te tx-eden, nog niet aan zijn trekken was gekomen en zijn naam nog amper wat te betekenen had. Vier hoofdpunten Hoe is de situatie nu, vier jaar later? Dezelfde Adenauer domineert en triom feert bij verkiezingen, die in de eerste plaats om de buitenlandse koers van de bondsrepubliek gingen. In de tweede plaats zijn er drie millioen jonge kiezers bijge komen, en die jonge kiezers hebben zich, hoewel de S.P.D. hen reeds gx-otendeels voor zich had opgeëist, in meerderheid voor de Europes gezinde politiek van Adenauer uitgesproken, hetgeen duidelijk uit de cij fers blijkt. In de derde plaats zijn massa's democra tische kiezers van de F.D.P., de liberalen, naar de C.D.U. overgelopen omdat zij na de zaak-Naumann het gevoel hadden dat het ir; hun eigen partij niet meer helemaal pluis was. i De „Deutsche Partei", niet zo gecompro mitteerd, heeft zich om deze reden heel wat beter gehandhaafd. Dat in de afgelopen jaren de omvang van het neo-nazisme in Duitsland overschat is, toont de klagelijke figuur die D.R.P., Deut sche Reichspartci, geslagen heeft.Hiermede is niet gezegd dat er in Duitsland geen neo-nazisten bestaan, maar hun aanhang is niet noemenswaard. In de vierde plaats is er dan de grote tegenstelling op buitenlands politiek ge bied, die als de controverse Adenauer- Ollenhauer de verkiezingen absoluut be heerst heeft, en met een overtuigend votum ten gunste van Adenauer's opvatting en beleid geëindigd is. Zelfs de vluchtelingen, die alle economische x-edenen hadden om op de vluchtelingen partij van Waldemar te stemmen, hebben er in zeer grote getale de voorkeur aan gegeven uit politieke over wegingen te stemmen en wel op de partij van de man op wie zij hun anti-Russische gevoelens projecteren.Niets heeft Adenauer bij deze vex-kiezingen meer gebaat dan de ononderbroken scheldkanonaden, waaraan hij van communistische zijde heeft bloot gestaan. Ollenhauer en zijn partij daarentegen Adenauer hebben het duur moeten betalen dat zij in dit opzicht onduidelijk zijn geweest. Alternatief Het is voor de C.D.U. uitermate jammer, dat de bondsrepubliek het Engelse verkie zingssysteem niet kende, want zelden is er op het continent een stembusstrijd uitge vochten, die zo zeer herinnert aan de ma nier, waarop de Britten hun politieke tegenstellingen plegen te beslissen, name lijk als een keuze tussen in principe slechts twee ïTiogelijkhcden, twee partijen. Ook in de bondsrepubliek is het gisteren in principe om twee mogelijkheden gegaan de mogelijkheid-Adenauer en de mogelijk- heid-Ollenhauer, en had men daaruit op de Engelse manier de consequentie getrok ken, dan zou de aardverschuiving want daarvan is sprake, ondanks de verzwak king, die zii in het prisma van het even redige kiesstelsel noodzakelijkerwijs moest ondergaan in zijn ware karakter zicht baar zijn geweest. PANMOENDJOM. (Reuter). De Noord- Koreanen en Chinezen hebben Zondag, de laatste dag van de uitwisseling van de krijgsgevangenen, 123 geallieerde krijgsge vangenen ter beschikking gesteld van de UNO te Panmoendjom. Onder hen waren 109 Amerikanen, acht Britten, vier Tux-- ken, een Zuid-Afrikaan en een Japanner. De Noordelijken wisselden een Amerikaan meer uit dan zij hadden toegezegd. Radio-Peking verklaarde Zondag, dat 25 Amei'ikaanse vliegers, die zich schuldig hebben gemaakt aan „bactex-iologische oor logvoering" Zondag te Panmoendjom zijn vrijgelaten. Twee Zondag vrijgelaten kolonels van de Amei'i'kaanse luchtmacht, die door de Chinezen en Noord-Koreanen warexi be schuldigd van deelneming aan „bacteriolo gische oorlogvoering", verklaarden in het geallieex-de ontvangstcentrum, dat zij, na DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAC-INA's Ebner-Eschenbach: In het ongeluk vinden wij meestal de rust roeer, die ons door de vrees voor het ongeluk werd ontroofd. een „geestelijke marteling" gedwongen wa ren geweest verklaringen af te leggen voor de communistische radio. Een van hen zei, dat hij getracht had zelfmoord te plegen om aan de kwellingen te ontkomen. Generaal Osborne, de bevelhebber van het geallieerde ontvangstcentrum, ver- klaai-de Zondag, dat in totaal 12.760 geal lieerde gevangenen zijn gerepatrieerd, van wie 3.597 Amex-ikanen, 284 Amerikanen meer dan op de eerste Noordelijke lijsten was opgegeven. In Okroglica in Slovenië, een plaats vanwaar men Italiaans grondgebied kan zien, heeft de Joegoslavische staatsleider Tito Zondag een onverzoenlijke rede gehouden tot duizenden oudstrijders van de laatste wereldoorlog partisanen die in hun ver zetsstrijd tegen de Duitsers en Italianen met hevige anti-Italiaanse gevoelens vervuld werden en uit dien hoofde voor Tito thans een dankbaar gehoor waren, nu hij op wekte tot verzet tegen de zogenaamde Italiaanse imperialistische oogmerken. Hij stippelde een voorstel uit tot oplossing van de kwestie-Triëst, inhoudende de inter nationalisatie van de stad Triëst en de inlijving bij Joegoslavië van de gehele om- gering dezer stad. Waarnemers zijn van mening dat hierdoor de kansen op een accoord zeer verslechterd zijn. Bij de evenredige verkiezingen in West-Duitsland zijn de volgende aantallen stemmen op de vex-schillende paxiijen uitgebx-acht: 1953 1949 Christen-democraten 12.440.799 (45,2 pet.) 7.359.084 (31 pet.) Sociaal-democraten 7.939.774 (28,8) 6.934.975 (29,2) Vrije democraten2.628.146 9,5) 2.829.920 (11,9) Duitse pax-tij897.952 3,3) 939.934 4 Centrumpartij 217.342 0,8) 727.505 3,1) Vluchtelingen partij 1.614.474 5,9) Duitse Rijkspaxiij 295.615 1,1) Communisten 607.413 2,2) 1.361.706 5,7) Neutx-alisten 318.323 1,2) Anderen381.217 (2,2) (Van onze correspondent) Alsof deze Zondag gelijk was aan de andex-en, zo heeft de bevolking van het Ruhrgebied, waar nog de meeste linkse extx-emisten van West-Duitsland wonen, de zesde Septeirtber dooi-gebracht. Het enige opvallende was dat het eei-st bijzon der stil was op de grote verkeerswegen in West-Duitsland, maar een uur nadat de stembussen wax'en opengesteld, leken de grote autowegen ware renbanen, want tienduizenden haastten zich, nadat men had gestexxxd, om de „verloren tijd" in te halen en naar buiten te gaan teneinde te profiteren van deze heerlijke warme Sep temberdag, hoe belangrijk zij ook mocht zijn voor de politieke ontwikkeling in Eux-opa. Datzelfde hebben ook vei'X'eweg de meeste van de vier millioen geox-ganx- seerde Duitse turners en athleten gedaan, die de autoriteiten hadden aangeboden om te helpen ingeval de rode infiltranten uxt de Oost-zóne of hun geestverwanten in West-Duitsland de boel hier cn daar in hel honderd wilden jagen. Zij werden echter vriendelijk bedankt: de politie-agenten eén bij ieder stembureau konden het wel af en van opstootjes is niets gebleken. Warmte De politiemannen in Solingen hebben het gisteren wel warm gehad, tientallen hunner hebben de heie dag in de ovexwal- wagen zitten braden, klaar om uit te ruk ken, en dat laatste is herhaaldelijk ge schied, zij het niet om demonstranten ui: elkaar te jagen, maar om de mannen een HANNOVER. Achttien Neder landse militaix-en zijn Zaterdagmiddag bij een verkeex-songeluk op de Lüneburger- heide gewond geraakt, enkele van hen in ernstige mate. Zij reden in een militaire vrachtauto. Een Duitse personenauto uit tegengestelde richting, die een ander voer tuig wilde inhalen, kwam in botsing met de Nederlandse vrachtauto. Achttien Nederlandse militairen moesten in de Engelse militaire hospitalen van Hohne en Hannover wox'den opgenomen ter vei-pleging of ter obsex-vatie. Zij beho ren tot de 43e afdeling Veldartillerie welk ondex-deel xxaar Duitsland wordt vei-plaatst om deel te nemen aan de oefening „Grand Repulse". beetje koelte te geven. Het was geen be nijdenswaardige karwei de gehele dag nauw op elkaar gepakt in zo'n wagen te zitten. De communisten hebben een poging ge daan om in de „messen-stad" een candi- daat door dix'ecte verkiezing in de Bonds dag te krijgen. De regering had namelijk de mogelijkheid geopend dat vacantiegan- gers en weekeinders hun reis niet behoef den uit te stellen, maar „Wahlscheine" konden krijgen, waarmede zij bij een stem bureau elders tex-echt konden. Duizenden hebben hiervan gepi'ofitcexd. Ixi sommige badplaatsen aan de Noordzeekust werden de stembureaux bestormd door duizenden badgasten, die in hun stemhokje even en kele seconden wijdden aan de Europese defensie-gemeenschap cn de hereniging- van Duitsland voox-dat zij zich weer in het. water wierpen. In Solingen evenwel kwamen bussen vol aanhangers van Reimann opzetteix om de communistenleider hier door directe vex-- kiezing een plaats te doen verkrijgen in de Bondsdag, hetgeen overigens ïuislukte. Politie paraat In Keulen was het zo rustig dat de plaat selijke autoriteiten een uur voordat de stemming was afgelopen de alarm-toestand voor de politie ophief. Honderdduizend man in West-Duitsland waren beli-okken bij deze alarmtoestand en ongetwijfeld heeft zij een kalmei'ende invloed gehad op de stemmingsdag. Men heeft de ordeverstoordei's trouwens in het algemeen weinig kans gegeven. De instruc ties voor de vier millioen mensen, die bij de verkiezingen behulpzaam waren, zijn zeer grondig geweest. Op sommige plaat sen moest het stembiljet, voordat het in de bus werd gegooid, di'ie keeT worden aan gevoeld om te constateren of onverlaten de vorige nacht er geen brandplaatjes aan hadden geplakt, waardoor de inhoud van de stembussen kon worden vernietigd. Uit Sleeswijk-Holstein werd gemeld dat de bewonei's van een plaatsje zelf een be- scheiTningswacht voor het stemlokaal had den gevormd. Het is gebleken, dat hier en daar de „Wahlscheine" zijn vervalst door leden van de Oost-Duitse socialistische eenheids partij. De laatste heeft echter weinig kans gehad om de vex-kiezingen te doen mis lukken of in de war te stux'en. De bevol king van het Ruhrgebied heeft de schou ders opgehaald over ae poging tot onx-ust- stoken, die de leden van de Freie Deutsche Jugend uit de Oost-zóne de afgelopen Kveek hebben gedaan. „Joegoslavië wenst zijn eigen grondge bied tot de laatste kruimel terug en dit moeten de Italianen bedenken, als zij vrede wensen", zei de maarschalk. „De circus voorstelling, die de Italianen geven met hun troepen aan de grens, inoet onverwijld worden gestaakt", vervolgde hij, „dan is er wellicht een mogelijkheid dat wij op een rondetafelconferentie tot een accoord ko men, zodat er vrede komt in dit deel van de wereld". Hij beschuldigde het Brits- Amerikaanse bestuur van het vrije gebied van Triest ervan, dat' het anti-Joegosla- vische elementen in het gebied had laten binnen komen om belangrijke posities in te nemen, waardoor de situatie ten ongunste van Joegoslavië gewijzigd is. Hij verwierp alle tot nu toe voorgestelde regelingen, ook die in het vredesverdrag met Italië is opgenomen en sprak zich uit tegen het „vex-ouderde instituut" van gouvex-neur voor Triëst, dal ook in dit vredesverdrag- wordt aanbevolen. „Wij wensen een vreedzame regeling, doch zijn ook bereid te vechten voor elke voet van onze grond, onverschillig wie de vijand is", aldus Tito. Ondanks de pogingen van Joegaslavië om een basis voor besprekingen te vinden, blijft Italië maar vasthouden aan de ver klaring van drie van 1948. waarin wordt gezegd dat het gehele gebied van Triëst aan Italië moet komen. Joegoslavië er kent die verklai-ing niet en is niet van plan op die basis besprekingen te beginnen. Deze verklaring is destijds door de Westelijke Grote Drie afgelegd om de toenmalige Ita liaanse premier, De Gasperi, bij de ver kiezingen te steunen. Joegoslavië kan ech ter niet met zijn grondgebied verkiezings- compagnes in Italië gaan betalen". „Alle onrechtvaardigheden, die het Brits-Amerikaanse militaire bestuur ten aanzien van Joegoslavische belangen heeft begaan, moeten wox-den hersteld", zo zei Tito. De huidige Italiaanse campagne tegen Joegoslavië toont volgens Tito, dat Italië heeft vergeten, wat het gedux-ende de be zetting van Joegoslavisch gebied in de tweede wei'eldooidog heeft gedaan. ,.De Italiaanse imperialisten zijn altijd naar Joegoslavisch gebied gekomen als plunde- ï-aars en onderdrukkex-s", zei hij. „Italië kan geen aanspraken laten gelden op ge bieden, waarvan het zich in het verleden met geweld meester heeft gemaakt". Italiaanse reactie In Italiaanse politieke kringen wijst men Tito's -vooi'stel om de stad Triëst te internationaliseren en de omgeving bij Joe goslavië te voegen, van de hand. Het kan zelfs niet als basis van bespx-eking dienen, zo zegt men, aanvoerend dat de stad Triëst overwegend Italiaans is evenals het groot ste deel van het achterland. In de Bi-its-Amcrikaanse zóne van Triëst zijn voor de 8.000 man Britse en Ameri- kaanse bezettingstroepen alle verloven in getrokken. Politie patrouilleert in de stad Tx-iëst om tegen eventuele reacties op Tito's rede te kunnen optreden. Joegoslavië heeft Zatexxlag voor de vijfde maal in een week een nota aan de Ita- In de ouderdom van 73 jaar is Zaterdag avond oxnstx-eeks negen uur in de Rudolf Steinex'kliniek in Den Haag ovex'leden dr. Johan Alexander Nederbx-agt. Tijdens zijn leven was hij chef der dix-ectie van Econo mische Zaken van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Havenraad van Danzig voor de Volkenbond, bui'gemeester van Voorburg, consul-genex-aal te Jeruzalem, voox-zitter van de UNNRA-havencomxnissie in Triëst en buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Nedei-land in Israel. Hij was ï-idder in de orde van Oranje Nassau en bezat ook vele buitenlandse on derscheidingen. De begrafenis van het stof felijk overschot van dr. Nederbragt is be paald op aanstaande Woensdagmiddag 13 uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen te 's-Gravenhage. liaanse regering doen toekomen, waarin het Italiaanse antwoord op het vorige protest als onbevx-edigend van de hand wordt gewezen, aldus deelde x-adio-Belgx-a- do mede. Joegoslavië houdt zich aan wat het in de voorgaande nota's heeft uiteen gezet, aldus de nota. In de vierde nota dreigde Joegoslavië over te gaan tot „soox-t- gelijke actie" als Italië zou doorgaan met militaix-e betogingen aan de grens. Troepenbewegingen A.F.P. Volgens het Italiaanse persbu reau Ansa hebben Zaterdag tx-oepenbewe- gingen plaatsgevonden in de Joegoslavische zóne van het vrije gebied van Triëst. Een tiental vechtwagens werd dichtbij de demarcatielijn tussen beide delen van het gebied waai-genomen. Ook werd dichtbij de lijn artillerie opgesteld. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg zijn de Italianen ook Zaterdag doorgegaan met het samentrekken van troepen langs de Italiaans-Joegoslavische grens. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitgestx-ekt hoge drukgebied beheerst het weer boven het grootste deel van Euro pa. Tussen een lage drukgebied boven Rus land en het maximum boven Eux-opa voex-en kx-achtige Noordenwinden gx-ote hoeveel heden koude Poollucht naar het Zuiden, die Oost-Europa een voox-px-oefje van de winter geven. Ook de lucht boven ons land is van polaire oorspi-ong, maar deze is in betx-ekkelijk langzaam tempo over Scan dinavië, de Oostzee en Duitsland gestroomd en daax-door belangrijk verwairnd. Intus sen wordt het hoge drukgebied boven N.- Eux-opa aan getast door een zeer actieve depx-essie op de Nooi'delijke IJzee. Het cen- tx-um van de hoge druk, dat zich vanmorgen boven Noox-d-Duitsland bevond, gaat daar door in de richting van ons land bewegen. De huidige drukverdeling vertoont een grote stabiliteit. Nog een gx-oot deel van deze week mag op droog weer gerekend woi-aen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- CO i 3 '-S ■3^ -O-S X 5 Q. Cf. •S P u toestand S3 ra O w O ip O z3 Helsinki licht bew. windstil 13 0 Stockholm zwaar bew. ZW 4 16 0 Oslo mist W 1 12 0 Kopenhagen onbewolkt W 2 17 0 Amsterdam onbewolkt O 4 17 0 Edinbux-gh licht bew. windstil 21 0 Londen onbewolkt windstil 21 0 Luxembux-g oixbewolkt NO 9 20 0 Parijs onbewolkt NNO 4 24 0 Bordeaux onbewolkt NO 1 31 0 Grenoble half bew. windstil 27 0 Nice half bew. windstil 27 0 Genève onbewolkt windstil 25 0 Ziirich onbewolkt windstil 23 0 Locarxio geheel bew. O 4 27 0 B ex-lijn onbewolkt windstil 20 0 Frankfox-t onbewolkt NO 2 23 0 München onbewolkt O 3 19 0 Wenen licht bew. N 4 23 0 Innsbruck geheel bew. windstil 20 0 Rome onbewolkt N 2 0 NAZOMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog, zonnig weer met weinig wind. Weer iets hogere maximumtempera turen. 8 September Zon op 6.02 uur, onder 19.12 uur. Maan op 6.14 uur, onder 18.50 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 7 September Hoog water: 3.17 en 15.37 uur. Daag water: 11.19 en 23.34 uur. Dinsdag 8 September Hoog water: 3.49 en 16.09 uur. Laag water: 11.54 en uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1