Vier KNVB-districten spraken zich uit over plan-Burgwal Thuiskomst Hongaarse zwemploeg te sterk voor Nederland (121-70) .Clowntje Rick Ten Thye verbeterde record op 1500 meter Succes voor Haarlemse kanoërs in Eindhoven Tien percents-heffing bij promotie wedstrijden ontmoet bezwaren <ci>Ui>""ZIL Goed spelend VSV won van sterk DOS (0-2) Hongaren naar N ederland? Voor de kinderen Korfbal Competitie-indeling van Haarlemse korfbalbond Korfbalpionier kreeg Koninklijke onderscheiding FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck MAANDAG 7 SEPTEMBER 1953 De Nederlandse zwem- en waterpoloploeg heeft de tweedaagse landen- wedstrijd te Boedapest met groot verschil verloren. Met 121 tegen 70 punten bleven de Hongaren in de meerderheid. Een nederlaag, die ver wacht en onafwendbaar was, waarbij de Hongaren op overtuigende wijze hebben bewezen, het sterkste zwemland van Europa te zijn. En juist daarom mag het tot tevredenheid stemmen dat de tweede dag zulke uit stekende Nederlandse resultaten heeft gebracht. Resultaten, die op de 9000 toeschouwers en niet minder op de Hongaarse officials en deel nemers grote indruk hebben gemaakt. Twee prachtige overwinningen van Geertje Wielema hebben met het goede zwemmen van Ten Thye, die het Nederlandse record op de 1500 meter ruimschoots verbeterde, van Bekke ring en van Van der Veen voor een volledige rehabilitatie gezorgd. En dat was nodig, want het publiek had op de eerste dag kennelijk iets anders verwacht dan de zeer gemakkelijke overwinningen, die bijvoorbeeld Turn- pek, Kadas, Nyeki, Valeria Gyenge en niet te vergeten de Hongaarse esta fetteploeg hadden behaald. De 100 meter vrije slag dames bracht op de tweede dag de eerste grote verrassing Ten aansehouwe van duizenden verwende Hongaren, die de zelfbewuste Judith Ternes op dit nummer al bij voorbaat als winnares hadden gedoodverfd, heeft Geertje Wielema laten zien wat zij kan. Tussen Valeria Gyenge en Judith Ternes in trok zij de eer ste 50 meter vrijwel gelijk met de Hon- gaarsen op. Ternes keerde 'n handslag voor Geertje Wielema en die weer een fractie van een seconde eerder dan Gyenge. Op de laatste baan kon Ternes haar rivale niet zien. Geertje kon alleen Gyenge zien en dat bleek voldoende. Zij moest en zij zou haar overwinnares op de 400 meter vrije slag dit keer achter zich houden. Het werd een verbeten race naar de finish, zo hard ging het dat Ternes ineens naar achteren zakte en kansloos werd. Zon der een moment uit de cadans van haar prachtige stijl te geraken, zwom Geertje de laaste meters over het water. Enkele minu ten later bleek, dat het duel haar had op gejaagd tot de beste tijd, die zij ooit in bui tenwater heeft gemaakt: 1.06.8, 0,1 seconde sneller dan Gyenge. En om dan meteen met het zwemmen van Geertje Wielema door te gaan, wat zij op de 100 meter rugslag presteerde, was al even fraai en ook hier was de tijd, 1.12.8 de beste buitenwater-tijd uit Geertje's loop baan. Dat Nederland op dit nummer de eer ste twee plaatsen zou gaan bezetten, stond wel haast bij voorbaat vast, maar dat zij het klaar speelde op deze vrij zware 50 meter baan in zoet water de wijzers nog vóór de 1.13.- te laten stilstaan, heeft toch ook in het Nederlandse kamp groot opzien gebaard. Onder de 20 minuten Voor een prachtig succes zorgde ook Piet ten Thye, die op de 1500 meter zo uit stekend en constant zwom dat hij het Nederlandse record, sedert 4 September 1952 met 20.10.6 op naam van Kayser (Robben) met niet minder dan 40.1 sec. verbeterde. De 400 meter vrije slag dames bracht op de eerste dag een teleurstelling voor het kleine groepje Neder landers op de tribune. Dat Valeria Gyenge, die onlangs het we reldrecord op de 800 meter vrije slag heeft verbeterd en nog maar 8,5 seconde van het 400 meter-record van Ragnhild Hveger af is, zou winnen, lag in de lijn der verwach tingen, maar dat Geertje Wielema zich door de tweede Hongaarse Agota Szeboe en ten slotte ook nog door Tine van Brenk zou laten verdringen, wees op een uit vorm zijn. Aanvankelijk lagen Geertje en Gyenge ge lijk aan kop, maar na 100 meter bleef de Hilversumse met haar fraaie slag in het zelfde rustige tempo doordraaien, terwijl het Hongaarse zwemstertje ineens snel be gon uit te lopen. Tine van Brenk brak met 5.20.4 haar per soonlijk record en Geertje Wielema noteer de 5.21.2 maar in dit gezelschap, waarin het zwemmen van Gyenge (5.10.8) toch wel een stimulans heeft moeten zijn, hadden wij van de Nederlandse kampioene een tijd, die ruim onder de 5.20 lag, verwacht. Een aangename verrassing bracht de 200 meter schoolslag dames. De Hongaren had den Eva GerardNovak weer in de landen ploeg opgesteld, zodat een Nederlandse overwinning al bij voorbaat als onmogelijk kon worden beschouwd. Inderdaad was het ook in dit nummer weer Hongarije, dat de vijf punten voor de eerste plaats in de wacht sleepte, maar het gevecht, dat Nel Garritsen leverde en het eveneens goede zwemmen van Rika Bruins was hartver heffend. Vanuit derde positie trok de Rot terdamse zich naar Novak toe om tenslotte slechts 0.3 seconde tekort te komen. Piet ten Thye De zeer matige estafette 4 x 100 meter, waarin Els van der Ploeg met 1.11.0 uit de toon viel en Geertje Wielema als snelste 1.07.8 noteerde, vormde geen waardig sluit stuk van de damesnummers op de eerste dag. Slechte leiding Voor het begin van de waterpolo-wed- strijd zorgde de Nederlandse ploeg voor een verrassing, die bij de Hongaarse spelers en niet minder bij de duizenden op de tri bunes, in zeer goede smaak viel. Het Ne derlandse zevental, dat op klompen was verschenen, overhandigde de zeven paren van dit Hollandse schoeisel aan de ploeg der gastheren, die stuntelig en op elkaar steunend de passende maat begonnen uit te zoeken. Het was een moment, dat meer vreugde bracht dan de strijd zelf. Het klinkt altijd onprettig wanneer na een verloren wedstrijd scherpe critiek op de scheidsrech- tei wordt geleverd. Maar wanneer wij zeg gen, dat de Oostenrijker Salzer in de offi ciële wedstrijd HongarijeNederland vol komen heeft gefaald, dan is dat niet om te beweren, dat Nederland een overwinning is onthouden, doch om duidelijk te maken, dat de nederlaag door zijn toedoen tot 82 is uitgegroeid, terwijl de cijfers 42 mis schien het beste de verhouding hadden weergegeven. Maar dat alles kon niet weg nemen, dat het Nederlands zevental een verdiende nederlaag heeft geleden. In de eerste helft, toen onze landgenoten geen lucht tekort kwamen, ontwikkelde zich een goed en spannend duel, waarin de Hongaren met een machtige omhaal van Szivos en een kogel na opzwemmen van Gyarmati weliswaar een snelle 20 voor sprong konden nemen, maar die toch weer alle mogelijkheden openliet, toen Nederland door Van Feggelen met twee doelpunten gelijk maakte. Na de rust begon het Nederlandse zeven tal te knoeien. De jongens misten het uit houdingsvermogen om het spel uit de eerste helft door te zetten. Met twee normale doelpunten en drie, waarbij ernstige overtredingen, zoals vast houden en afzetten werden begaan, voerden de Hongaren de stand op tot achttwee. De uitslagen luidden: 100 meter vrije slag heren: 1. Kadas fH.) 57.9 sec.: 2. Domotor (H.) 58.8 sec.; 3. Wil- lemse (N.) 59.5 sec.; 4. De Vreng (N.) 1.00.6 min. 400 meter vrije slag dames: 1. Valeria (H.) 5.10.8; 2. Agatha Sebo fH.) 5.18: 3. Tine van Brenk (N.) 5.20.4; 4. Geertje Wielema (Ni 5.21.2. 200 meter vlinderslag heren: 1. Tumpek (H.) 2.33.6; 2. Fejer (H.) 2.40.8: 3. Buyze (N.) 2.43.8: 4. Van Rooy (N.) 2.53.2. 200 meter schoolslag dames: 1, Eva Gerard Novak fH.) 2.59.4; 2. Nel Garritsen (N.) 2.59.7; 3 Rika Bruins (N.) 3.00.2; 4. Ripczi- na Szekely (H.) 3.00.9. 400 mefpr vriie slag heren: 1. Nveki (H.) 't 40.4: 2. Csordas (H.) 4.47.4: 3. Ten Thije (N.) 4.55; 4. Pieters (N.) 5.10.8. 4 x 100 meter vrije slag estafette dames: 1. Hongarije fV. Gyenge. M. Gvergyak. Szo- ke. Ternes) 4.31.5: 2. Nederland 'Nettie T,eene. Ria Vonk, Els van der Ploeg, Geertje Wielemal 4.38.8. 4 x 200 meter vrije slag estafette heren: 1. Hongarije fTnacs. Kettesi. Dmriotor, Ka das) 9.04.2: 2. Nederland 'De Vreng, Ten Th-"e. De Jonge. Willemse) 0.21. Waterpolo: Hongarije—Nederland 8—2 (rost 3—2). 200 meter schoolslag heren: 1. Utassy (H.) 2.43.3: 2 Bekkering (N2.46.1: 3. Aradi (F) 2.46.6: 4. Van Zijl fN.) 2.51.8. 100 meter vriie slag dames: 1. Geertie Wielema (N.) 1.06.8; 2. Valeria Gvenge (H.) 1.06.9; 3. Judith Ternes (H.) 1.07.1; 4. Ria Vonk fH.) 1.08. 1300 meter vriie slag heren: 1. Csordas (H.) 18.58.7; 2. Oahorszky (H.) 19.27.9: 3. Ten Thye (N.) 19.30.5; 4. Willemse (N.) 20.40.2. 100 meter vlinderslag dames: 1. Eva Sze- kelv fH.) 1.19.6; 2. Valeria Gyenge (H.) 1.219; 3. Nel Garritsen (N.) 1.22.5; 4. Corry Plak (N.) 1.26.4. 100 meter rugslag dames: 1. Geertie Wie lema fN.) 1.12.8; 2. Joke de Korte fN.) 1.14.9; 3. Hunyadfi (H.) 1.17.7; 4. Ilona Novak (H.) 1.20 4. 100 meter rugslag heren: 1. Magyar fH.) 1.08 2; 2. Van der Veen (N.) 10.5; 3. Kli- ment (H.) 1.10.5; 4. Korteweg fN.) 1.12. Schoonsnrineen. dames: 1. Irene Zsagot fH.) 139.01 pnt. 2. Els van der Hom fN.) 124,21 pnt.: 3. Lehr (H) 122,71 pnt.; 4. Tine Tenkink (N.) 96,30 pnt. Heren: 1 Uivary (H.) 145,60 pnt.; 2. Bacskay (H.) 140.93 pnt.: 3. Van Moll (N.) 120.65 pnt.; 4. Gnodde fN.) 105,61 pnt. Geertje Wielema In Eindhoven werden de lange baan clubkampioenschappen van de Neder landse Kano Bond gehouden. De wedstrij den werden gehouden- over 500 en 1000 meter. De eindstand werd: 1. Quo Vadis (Koog aan de Zaan) 69 pnt. 2. Genneper Molen (Eindhoven) 66 pnt. 3. Trekvogels (Haarlem) 62 pnt. 6. Spaar- nevogels (Haarlem) 36 pnt. 9. HKV (Haar lem) 22 pnt. De belangrijkste uitslagen luiden: K2 senioren 500 meter: 1. Bunschoten Bobeldijk (Quo Vadis) 2 min. 2,2 sec. KI senioren 500 meter: 1. W. van de Kroft (HKV) 2 min. 10,4 sec. 2. H. van Koersel (Spaarnevogels) 2 min. 11,5 sec. K2 dames senioren 1000 meter: mevrouw Van der Anker-Doedens (Trekvogels) 4 min. 58,7 sec. 2. mejuffrouw Oosterbroek (Trekvogels) geen tijd. K- senioren 1000 nieter: 1. Van der Kroft (HKV) 4 min. 32 sec. 2. Bobeldijk (Quo Vadis) 4 min. 33 sec. Bij de bespreking van de agenda van de komende Bondsvergadering door het district West 1 van de K.N.V.B. werden de tongen in beweging gebracht door het plan-Burgwal en alles wat daarmee sa menhangt. De heer J. P. van Balen Blanken, zeide namens de eerste klassers, dat de indeling van 5 x 12 eerste klassers het gunstigste was. Bij een vermindering van het aantal eerste klassers zal, zo zei hij, een groot stuk propaganda voor de voetbalsport in Nederland wegvallen en daar zal men vooral in het Oosten en Noorden de weer slag van ondervinden. De voorzitter van de vereniging van tweede, derde en vierde klassers in dit district, de heer J. A. W. Bergvelt, stelde hier tegenover dat men een en ander, zoals in het plan-Burgwal staat vermeld, niet regionaal, doch lande lijk moet zien. „En wij voelen er niets voor", aldus spreker, „om weer naar de tijd van de margarine-eerste klassers terug te gaan." Ook het inmiddels door het K.N.V.B.- bestuur afgewezen protest van K.F.C., U.V.V., de Kennemers cn de Spartaan in zake de indeling van de tweede klasse B in district West 1 kwam ter sprake. Deze verenigingen zijn het cr niet mee eens, dat, nadat dit vorig jaar ook reeds is gebeurd, dit seizoen opnieuw in deze klasse tien clubs in plaats van elf zijn ondergebracht. De heer Bergvelt diende een motie in, waarin het bondsbestuur uitgenodigd wordt de indeling van de tweede klassers te her zien. Deze werd met algemene stemmen aangenomen. Van verschillende zijden werd critiek geleverd op het voorstel, om van de wed strijden om het kampioenschap van Neder land en voor promotie naar een hogere klasse een heffing van 10 percent in te stellen. De heer Koomen (Ajax) stelde voor een redactionele wijziging van het des betreffende artikel aan de Bondsvergade ring voor te leggen. Deze wijziging komt hierop neer, dat men elk jaar opnieuw bepaalt hoeveel percent er geheven zal worden. Dit vooi-stel werd met algemene stemmen aangenomen. Tclevisie-concurrentie Ook op de algemene jaarvergadering van het district West II van de K.N.V.B. in Den Haag sprak men zich uit tegen de voor gestelde percentheffing. Zowel vóór- als tegenstanders van het plan-Burgwal hielden vurige pleidooien, waarbij duidelijk tot uiting kwam, dat het voor de rust in de bond zeer wenselijk is, dat de „pyramide-indeling" weer over de gehele linie wordt ingesteld. Drs. Reyseger antwoordde op een des betreffende in de rondvraag gestelde vraag, dat de K.N.V.B. destijds 500. van de Nederlandse Televisiestichting heeft verlangd, omdat men zich thans nog geen beeld kan vormen in hoeverre de te levisie concurrentie ten opzichte van de ontvangsten bij interland-wedstrijden zal opleveren. Men wenste geen precedent te scheppen en in dit licht moet men ook het, zeer kleine, gevraagde bedrag beschouwen. Roosenburgs terugkeer In de jaarvergadering van het district- Noord, die Zaterdag in Groningen werd O^ccooooccococcoccocccoocoocccoocccocccoccooccooccoccccf gehouden, kwam de beslissing van het K.N.V.B.-bestuur ter sprake, dat de terug gekeerde exberoepsspeler Roosenburg pas in 1955 weer voor Sneek mag uitkomen, dat wil zeggen twee jaar en vier maan den, nadat hij zijn professional-loopbaan beëindigde. Eenzelfde tijd vertoefde hij ook in Italië. De heer Galis (Velocitas) vond een der gelijk besluit onjuist en kwam met een voorstel, inhoudende dat een teruggekeer de beroepsspeler binnen een jaar weer de amateur-status terugkrijgt. Het voorstel werd met bijna algemene stemmen aange nomen en zal op de komende bondsverga dering als agendapunt worden geplaatst. Er werd ook uitvoerig van gedachten gewisseld over het plan Burgwal. Er werd gepleit voor het nieuwe voorstel voor 5 x 12 eerste-klassers. Wordt het plan- Burgwal aangenomen, dan zou het Noor den zeker nog meer eerste klassers ver liezen en de tweede klasse zou overbevolkt geraken. Een voorstander van het plan-Burgwal zeide, dat hij een competitie van 5 x 12 geen betere oplossing vond. De vergadering sprak zich verder uit tegen de voorgestelde 10 percents-heffing. District Oost In Deventer vergaderde het district Oost (voor de laatste keer onder voorzitterschap van ir. H. F. Hopster). De heer E. Landaal, voorzitter van de Oostelijke eerste klassers, hield een lang betoog, waarin hij poneerde, dat het voor naamste motief voor het plan-Burgwal de verbetering van het spelpeil is geweest, maar dat het professionalisme ermee in de hand gewerkt wordt. De heer Ascherman, voorzitter van de 2e, 3e en 4e klassers, verklaarde, dat het lagere voetbal wenst dat het plan-Burgwal zonder vertraging wordt uitgevoerd. Als er onrust in de bond is, dan is dat de. schuld van de eerste klassers, zo zei hij. ADVERTENTIE ggpi AUTO-FINANCIERING IS® FRANS VAN DAALEX - ASSURANTIËN LODÉWUK VAM DEYSSEUAAM m,-'- HAARLEM TEL .*.24*14 ADVERTENTIE Deze iwee afbeeldingen zijn niet precies hetzelfde. Kunt U de 3 verschilpunten vinden? Wat „zo op het oog" hezelfde schijnt, blijkt later soms heel verschillend. Denk daar óók aan, als U vloeitjes bij Uw shag koopt. Want ook daarbij zijn er punten van verschil. Punten, die van groot belang zijn voor de kwaliteit van Uw sigaretten 1 De 3 punten van Mascotte, het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt. De openingswedstrijd van het seizoen tussen D.O.S en V.S.V. bracht een uit verkocht huis in het Utrechtse Stadion, een wedstrijd die, tegen de verwachting van de Utrechtse aanhang in, door V.S.V met twee—nul werd gewonnen. Natuurlijk droeg de wedstrijd de sporen van de seizoen-opening, maar dat neemt niet weg dat V.S.V. qua techniek en hard heid beter voor de dag kwam dan D.O.S. En vooral de ouderen deden het bij V.S.V. nog best. Het spel van Stijger bijvoorbeeld was van dien aard dat, behoudens het eer ste kwartier na de hervatting, V.S.V. vrij wel steeds het middenveld beheerste en het was vooral de linkerwing van de V.S.V.-voorhoede, Van der KuilDe Graaf, die de D.O.S.-defensie nogal eens voor lastige problemen stelde. Doelman Coster wist evenwel enkele malen erger te voorkomen, doch na ruim een kwartier spelen was het Van der Kuil die de score opende. De Bie gaf een voor zet aan Van der Kuil, die de bal langs de wat voorbarig uitlopende Coster schoot (0—1). Het leek er direct na de hervatting op, dat er voor D.O.S. een beter resultaat in De KNZB zal de mogelijkheid onderzoe ken om in de zomer van 1954 een vol ledige Hongaarse zwem- en waterpolo ploeg in ons land te ontvangen voor een landenwedstrijd tegen Nederland. De Hongaren zullen in Juli van dat jaar in Parijs tegen Frankrijk uitkomen en daarna zullen zij naar Stockholm gaan voor een landenwedstrijd tegen Zweden. OOOOOOOOOOOOCOOOOCXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOO En hoe ging het inmiddels met oom Tripje? Wel. toen hij uit het hef schroef vliegtuig gestapt was, kwam direct Oetoemoe hem vol blijdschap tegemoet gelopen. „Wat ben ik blij, Tiripia, dat u gered bent", zei hij. „We hoorden wat er gebeurd was, en we waren allemaal zo verschrikkelijk ongerust.maar nu is het toch nog goed gekomen! „Ja", zei oom Tripje. „Gelukkig wel! Ikzelf ben ook blij, dat die flinke piloot me ont dekt heeft, want het was op het nippertje, hoor!" En toen vertelde oom Tripje, hoe Batatoe hem geholpen had bij de vlucht. Oetoemoe was daar erg trots op, en ook blij, dat Batatoe weer terug was. Hij bedankte Batatoe en zei, dat hij een beloning zou krijgen, omdat hij oom Tripje geholpen had. Oom Tripje bedankte ook de piloot voor zijn hulp. En toen gingen ze met zijn allen naar het paleis, want ze wilden graag wat eten en drinken. Oetoemoe zorgde er voor, dat ze aan niets gebrek hadden, en de koks maakten het lekkerste klaar, wat ze konden. Toen ze gegeten hadden, gingen ze wat uitrusten. De Zwartjes in het dorp hielden zich heel stil en maakten geen leven. „Tiripia moet zijn middagslaapje doen!", zeiden ze tegen elkaar, en ze hielden zich muisstil. de lucht zat. V.S.V. werd teruggedrongen, maar voor onoplosbare problemen kon men Schoon, Kunst, Stijger en Hazeveld toch niet stellen en in laatste instantie bleef Van der Wint zich ijzig kalm tegen een D.O.S.-doelpunt verzetten. Dat Utrechtse offensief werd na een kwartier gebroken en V.S.V. kreeg toen weer het beste van het spel. Van der Kuil en De Graaf hadden inmiddels van plaats verwisseld, Van der Kuil linksbuiten, De Graaf linksbinnen en het was eerstgenoemde die De Graaf in staat stelde de stand op nultwee te bren gen, een fraai doelpunt, waarmede de ne derlaag voor D.O.S. vaststond. D.O.S. bracht het nog tot enkele corners, maar daar bleef het ook bij en met een verdien de tweenul overwinning op een zeker op eigen terrein toch niet te onderschat ten tegenstander, had V.S.V. de competitie goed ingezet. De competitie-indeling 1953'54 van de Haarlemse Korfbalbond luidt als volgt: Eerste klasse: Animo Ready 2; Aurora 2; Haarlem 2; Nieuw Flora 2; Oosterkwartier 3; Oosthoek 1; Oosthoek 2 en Sport Vereent 2. Tweede klasse Aurora 3; D. S. V. 1, Haar lem 3; Nieuw Flora 3; Oosterkwartier 4; Oosterkwartier 5 en Watervliet 3. Derde klasse D. S. V. 2; Nieuw Flora 4; Oosterkwartier 6; Oosthoek 3; Watervliet 4; Z. K. C. 1 en Z. K. C. 2. Jaarvergadering KNKB De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Korfbalbond, de heer Schaap, had ditmaal wèl een zeer gemakkelijke jaar vergadering te leiden. Er was geen critiek en alle punten konden vlot worden afge handeld. Na zijn openingsrede was het voor de korfbalpionier, heer Broekhuysen, ec-n aangename verrassing toen de consul van België hem mededeelde dat de rege ring van België hem een koninklijke on derscheiding aanbood vanwege zijn ver diensten voor het korfbal in België. De ere-beker van de KNKB ging dit maal naar de Amsterdamse korfbalbond, wegens diens grote verdienste voor de korfbalsport in de hoofdstad des lands. BRITSE SCIIOONSPRINGKAMPIOEN GEWOND. Peter Heatley, de 29-jarige Britse zwemkampioen torenspringen is Zaterdag tijdens de training voor de Engelse kampioenschappen te Blackpool ernstig gewond. Bij een drieënhalve salto voorwaarts van de 10-me*er toren raakte Heatley na twee salto's volkomen uit balans, waarna hij plat op het water sloeg. Met een gezwollen gezicht en wonden aan zijn borst werd Heatley naar het ziekenhuis over gebracht. 20) Het leven is hard, grijs en eentonig en je hebt honger. Natuurlijk zijn er enige lichtpunten: geintjes op straat of een on verwachte bellefleur van je baas; een paard dat in de gracht gevallen is en er door de brandweer wordt uitgehesen of het draaiorgel waarvoor je toch altijd een straatje omloopt. Maar het mooiste is de bioscoop op de Rozengracht: de prachtige plaatjes, die daar iedere week in de voor hal te bewonderen zijn, de meters-hoge af beeldingen van de diva's, de kleurige licht reclames. De verlokkende aankondigingen als: „Drama van Liefde en strijd", of „De Passie van een Verworpene" of „Jim, de held van de Cordilleras de los Andes". Het Grote Leven: geheimzinnig, verleidelijk, sensationeel. Prachtige vrouwen met pa relsnoeren en slepende gewaden, die cham pagne drinken met toffe kerels. Zalen van kamers met marmerzuilen in het midden en een tijgervel op de vloer. Auto's als sleeën die hun kostbare last afzetten aan het bordes van paleisachtige villa's, of donkere kelders waarin de schurk op de loer ligt met het flikkerend mes in de vuist! Iedere week iets nieuws, en altijd even prachtig! Dan slik je iets weg en je schurkt je schouders onder je gelapte blouse die te dun is voor de gure Noorden wind en je nart klopt wilt en je rijdt mee in de auto's onder wuivende palmen of zit mee aan het banket waar een mans hoge taart in het midden staat. De bios! Het is moeilijk, haast onmogelijk om er in te komen als je veertien bent en te schraal en te tenger om je met een onverschillig bakkes voor achttien uit te geven. En nog moeilijker om de centen bij elkaar te krijgen als Moe je verdienste niet missen kan en je alles af moet geven. Maar er zijn wel eens kleine meevallers: vriende lijke huismoeders die een dubbeltje of vijf cent laten afhouden en dan heb je vrij gauw de derde rang bij elkaar. En dary is er Jan, de grote knecht uit de groentekel der, die je wel eens meeneemt en dan bij de controle zegt dat je zijn zoontje bent, hoewel hij zelf pas twintig is. Jan past ook wel eens bij, als er vijf cent te kort is. En dan hebben ze een reuze avond, zo van zeven tot negen uur, en droomt de kleine jongen nog aagen daarna van de wonder wereld, waarin hij geleefd heeft. Van cowboys en gravinnen, van de gentlemen - inbreker en het hertogelijk paleis. Dan zeult hij weer getroost met zijn vrachtjes 1 aardappelen, rode kool en biet en is b.et le ven een blijde sprookjeswereld, een glan zende realiteit. Maar deze avond, deze avontuurlijke nacht was het wondere leven in zijn eigen huis gekomen, ja, in zijn eigen achterka mer. Daar waren eerst de smerissen de trap opgeklommen, de smerissen die je niet anders kon kwalificeren als behorende tot de rubriek der schurken. Gevaarlijke kerels, vooral die ene in die zwarte uni form, die een revolver droeg; maar die andere, die stille, was vast niet minder vreeswekkend en had stellig óók een wa pen op zak. Misschien wel een mes. Toch was de komst van deze schurken, hoe hui veringwekkend ook, nog niets geweest bij de verschijning van de gravin, precies zoals hij zich altijd een gravin had voor gesteld: met een japon fonkelend van goud en zilver, een kostbare bontmantel en een zacht en lief en treurig gezicht. Een gra vin, die in handen v.as gevallen van de schurken. Die ene, de stille, had haar zó te grazen genomen, misschien wel met zijn mes gedreigd, dat ze van d'r zeivers was gevallen en nu bij hen was binnenge bracht. Daar zat ze nu, zo mooi en zo on schuldig, in de stoel van Pa. En er was geen mogelijkheid om haar van de schur ken te verlossen. De wrede kerels waren teruggekomen en hadden haar tussen zich in meegeno men naar het kantoer van meneer Van Milsbeek. Kootje Jager, onzichtbaar op de achtergrond, had zijn vuisten gebald bij die vreselijke aanblik. Maar hij kon niets voor haar doen. Bovendien zat de schrik er nog diep bij hem in voor de man in uniform, de hoge, die hem toegedonderd had dat hij moest gaan slapen. Die kerel kreeg hem, Kootje Jager, niet meer te zien, dat was zeker! Die smerissen waren gevaarlijk tuig, dat zag je nu alweer bij de gravin. Ze hadden je vóór het wist bij de kladden! Maar toen de advocaat uit de voorkamer bij hen gekomen was en van de wreed heden van de politie verteld had, was bij Kootje Jager de emmer overgelopen. Een beest van een vent was de één en die in specteur niet minder. Meneer Van Mils beek vertelde het zelf, en hij had er ver stand van. Hij werkte bij het gerecht. Ze hadden hem in zijn beste pak er uit laten sleuren! In zijn emotie had de jonge rid der, die luistervink speelde in zijn kamer tje, een stoel omgegooid. Toen, na het drinken van de hete koffie, was het plan in hem geboren. Hij zou de mooie gravin bevrijden. In de films, die hij gezien had, werden de mooie gravinnen ook altijd bevrijd, meestal door knappe jongens met plakhoofden waar ze dan later mee trouwden. Maar waarom zou deze mooie gravin nu niet eens bevrijd worden door een dappere kleine jongen, waarom zou hij, Kootje Jager, nu niet eens de heldenrol vervullen in een werkelijke film? Het zou toch heus niet zo moeilijk zijn om iets te bedenken; hij had wel eens meer wat in mekaar ge zet, hoor! Een geintje om de politie een kool te stoven, een overval van de jongens van zijn school op de „kale neten" van de school van de Keizersgracht, een nachte lijk fluitconcert onder het venster van een knorrige oude heer die zich bij de boven meester over hen beklaagd had. Hij was slim, Kootje Jager, en hij wist te organi seren en ze dachten nooit dat hij het ge daan had, omdat hij zo klein was. Zijn kop eraf als hij niet wat zou bedenken! De mooie gravin moest gered worden! Hij smoesde met Jopie, twee jaar jonger dan hij. en zijn bewonderende satelliet. Ze slopen weg in de nachtelijke duisternis en scharrelden op het platje achter de keu ken. Het zusje Jetje, acht jaar, werd op de uitkijk gezet en rapporteerde alle nieuws. Slecht nieuws in het begin, want er was een auto voorgekomen met vier nieuwe klabakken er in en die gevaarlijke zwarte was ook weer neer beneden ge komen. De kleine Koolje, als een volleerde cowboy, lag op de loer achter de deur en luisterde alle instructies af. De mannen verspreidden zich door het huis en de sa menzweerders beraadslaagden. „Jö", fluis terde Jopie zenuwachtig, „zou je het nou wel doen? Het miegclt hier van de kla bakken!" „Mij een zorg", zei Kootje met het gezicht dat Jim trok in de Cordilleras de los Andes", de gravin mot verlost worde, dat snap je toch, jó? Laat je nou nog effe zakke op de binnenplaats en haal die kratte die er staan. Hier is een touw dat we kennen takele. Maar maak een flinke knoop er in, hoor, dat de boel niet losschiet!" En Jopie, watervlug joggie, schoot naar beneden langs de regenpijp terwijl Jetje haar observatiepost weer in nam. Het was nog een heel werk. Het duurde nog een geruime tijd, eer ze een behoor lijke hoeveelheid materiaal voor het fikkie bijeengegaard hadden en het mocht wel een wonder heten dat ze bij hun werk zaamheden niet gesnapt werden. Maar moeder Jager had het te druk met het verwerken van haar eigen emoties en met de conversatie met Charles van Milsbeek en later nog Jean de Vere, dan dat zij een oog gehad zou hebben voor haar watervlug en ondernemend kroost. Zij had dat oog trouwens zelden: vrouw-alleen die een druk pension dreef in een groot huis met beperkte geldmiddelen en drukkende zor gen. Ze schonk nu de koffie en wiegde haar jongste spruit op haar schoot. En dan was er een plotselinge, fèl-aanwakkerende gloed langs de ramen en de angst-aanja gende kreet: „Brand!!! Brand!!!" „Als je me nou!" zei moeder Jager. Op de kreet: Brand! Brand! reageert ieder mens op zijn eigen wijze. liet is één van die ogenblikken in hot leven, waarin, het masker der conventie van de cultuur mens afvalt en zijn diepste instincten zich in al hun naaktheid demonstreren. De altruïst, die het altijd heeft over het dienen van de gemeenschap, grijpt zijn geldkist en snelt naar buiten. De kalme, bezadigde man, die glimlacht over de onrust en ze nuwachtigheid va.i anderen, raakt zijn hoofd kwijt en snelt eveneens naar buiten met zijn pot-de-chambre in de hand. Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6