VISSERIJ-VARIA „Bestuur en overheid gelukkig in vrede naast elkaar" N. Michel won VVB-zevenkamp voor de vierde keer Bloemen en toespraken op de „Spaarnheuvel" AUTO OF MOTORRIJLES? AREND REIJM Watervliet" tzvee dagen tournooiveld; avondfeest tot besluit Deze maand IJslandse vis naar Engeland het adres P. Roozenburg favoriet in Vuurtoren-tournooi V 4 ï-Yf f\ v ?*v"v Gemeentelijke klok voor jarige SchooI-met-de-Bijbel Vele gelukwensen van alle kanten ter receptie Stormvogels-service Wiens hond loopt zonder penning? Dawson begint eigen ijsfabriek De heer W. A. Dolleman - 40 jaar notaris - verleed 17326 acten Indeling DCIJ-competitie Vijftig deelnemers aan autopuzzlerit Hoogovens ENGELAND Diplomazwemmen in Velserend MANDAG 7 SEPTEMBER 195S r> v*r „Met vreugde denk ik aan de thans heersende mening, dat men ongeacht ieders overtuiging naast elkaar kan staan in de strijd voor goed onderwijs. Schoolbesturen en overheid leven gelukkig in vrede naast elkaar", zo zei Velsens wethouder H. de Boer Zaterdagmiddag in de feestelijk versierde gymnastiekzaal van Santpoorts School met de Bijbel, aan de Frans Netscherlaan, die haar zilveren jubileum met een drukbezochte receptie vierde. Zijn woorden werden vergezeld door een gewaar deerd cadeau van gemeentewege een electrische klok voor de hal van de jarige school, die door de praeses van het schoolbestuur in dank aanvaard is. Behalve wethouder De Boer was ook zijn collega, de heer J. C. Aschoff present om het gedeeltelijk meejubiierende bestuur te complimenteren. De heer P. Verkruysen, het hoofd, haalde in zijn inleidende toe spraak een aantal herinneringen op uit de historie van de School met de Bijbel, met wier lief en leed hij evenals mejuffrouw N. Kater van het begin af verbonden is ge weest. Het hoofd huldigde tevens de ..ziel" van het bestuur, voorzitter A. Markerink, die naar schatting 1600 handtekeningen in die kwart-eeuw heeft moeten zetten en wie nu daarvoor een nieuwe vulpen werd Zilveren voorzitter: de heer A. Markerink aangeboden. De eveneens jubilerende be stuurder, de heer A. Eikelenboom ontving uit handen van de heer Verkruysen een Bijbel in de nieuwe vertaling. Voorzitter Markerink kon na dit alles niet meer onder een speech uit en toonde zich dankbaar voor het werk, dat er in een kwart eeuw is verzet, werk, dat naar zijn gevoelen „in opdracht" werd gedaan. Hij herinnerde aan de geestelijke en materiële woestenij, waarin 25 jaar terug de school in Santpoort begon en bond een ieder op Zilveren bestuurder: de heer A. Eikelenboom het hart, dat de roeping, die nu nog achter dit werk staat, tijd en kracht eist. Namens het Gereformeerd kerkbestuur sprak ds. W. T. J. Kluys, die er blij om was, dat deze school in Kennemerland een vermaarde naam geniet. Wethouder De Boer toonde zich niet alleen verheugd over de boven aangehaalde „gewijzigde omstan digheden", maai- ook over de liefde, waar mee in deze school voor het kind wordt gewerkt, dat er op zijn beurt met vreugde heen gaat, welke woorden door de heer Markerink werden beantwoord met een hartelijke waardering van de gemeente lijke zorg voor het Velsense onderwijs. Voorts sprak de rijksinspecteur van het Lager Onderwijs in het district Zaandam, de heer S. P. Veldhuyzen, die de taaie der scholen, om het komende geslacht op te leiden voor zijn „stuurmanschap" hoog aansloeg. Vele schoolhoofden en -besturen van openbare en Katholieke zijde zijn deze middag naar de Frans Netscherlaan geko- Zilveren hoofd: de heer P. Verkruysen men om de gelukwensen bij het zilveren feest aan te bieden. Op de 11e September wordt er een feestavond voor ouders, be stuursleden en genodigden gegeven. Wilden de bezoekers van de wedstrijden van Stormvogels' eerste elftal voorheen de namen der spelers van de beide partijen we ten, dan waren zij verplicht tegen betaling van tien cent „de opstelling der beide elf tallen" te kopen. Die tijd behoort met in gang van gisteren tot het verleden. Wel kon men ook toen nog zijn dubbeltje kwijt, maar we vermoeden, dat zij, die ter ont vangst hiervan hun hand ophielden, slechte zaken gemaakt zullen hebben. Wat de oorzaak van deze buitengewone service is? Wel, de voetbalvereniging „Stormvogels" kan bogen op twee suppor tersverenigingen, n.l. „De Stormvogel" (op gericht 1 December 1935) en „Stormvo gels (opgericht 25 April 1953). Hoewel één in doel en streven, zijn zij toch eikaars hevige concurrenten en toen dan ook in de boezem van één der verenigingen het plan opkwam bij de thuiswedstrijden een gratis programmablad met de opstelling van beide elftallen uit te geven, meende de andere supportersgroep dit niet onbe antwoord te kunnen laten, dies volgde prompt het besluit hetzelfde te doen. Zodat elke „klant" van een wit „De Stormvogel'-bulletin gesmeekt werd er nog een blauw ,.Stormvogels"-blad bij te nemen. Aan het hoofdbureau van politie, Tiberius- plein 1, kamer 4, zijn uitsluitend iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Zaterdagmiddag, in lichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: biljet van f 1, voet balkous, portefeuille, kindercape, honden penning, portemonnaie, sleutelbos, shawl, handpompje, vulpen en ballpoint, fietsje (driewieler), paar damesschoenen, nagel vijltje, gymschoen, slippover, strekel, kin dersokje, broche, rubberlaars, badpak, regen kap, damespolshorloge, capuchon, bril. handschoen, alpino, ceintuur, nummerbord (GZ-83967), halsketting, autoped, ballpoint, regencape, wieldop (auto), broodtrommel tje, armband, kindertasje, oorbel, zakdoek, rubberbal, damesschoen, damestas, school- étui, (3 ballpoints, passer, potloden, vulpen en vulpotlood), vest, pakje brood, zakmes, K.L.M.-biljet, sleutel, jongensjasje, fiets tassen en kinderschoentje. Voorts is komen aanlopen een hond en een poesje. 99 De leden van de voetbalvereniging „Breesaap" hebben zich Zaterdag en Zondag op het sportpark „Watervliet" tijdens prachtig weer kunnen meten in de zevenkamp, die onder bijzonder veel belangstelling zijn gehouden voor welpen, adspiranten, senioren, veteranen en in een vierkamp zelfs voor de dames. De voorbereidingen voor deze wedstrijden waren zo goed getroffen, dat het tijdschema haast niet werd overschreden. De grootste verrassing werd het kampioenschap van N. Michel, die met ruim 4000 punten voor de vierde maal de fraaie beker won. Overigens werden alle vorige kampioenen onttroond. Zilveren leerkracht: mej. N. Kater De WB-jeugdcommissie was het na de drie gehouden tournooien wel toevertrouwd om Zaterdagmiddag het programma voor de welpen en adspiranten vlot te doen ver lopen. De jongens streden met élan. De welp A. Tuinstra schoot op het eerste nummer doelschieten 850 punten bijeen en lag hier zelfs 150 punten vóór op de beste bij de adspiranten. Tussen D. Deen (welp) met 800 punten op zuiver plaatsen lag een verschil van 300 punten met de beste ad- spirant S. Groolendorst, die 500 p. ver zamelde. Bij de adspiranten was A. Stek de beste met een zeer ruime voorsprong op zijn con currenten, hoewel hij alleen 80 m. baldrib belen won. A. Tuinstra bezette de eerste plaats bij de welpen, met nog groter ver schil wegens zijn beste prestatie op doel schieten en 60 m. hardlopen. De beste prestaties waren bij: Welpen 60 m. baldribbelen: P. Bakker 15,6 sec.; doelschieten: A. Tuinstra 850 p.; zuiver plaatsen: D. Deen 800 p.; vèrschie- ten: M. Fris 27,60 m.; inwerpen: M. Fris 12 m.; 60 m. hardlopen: A. Tuinstra 10,8 sec.; vèrspringen: C. Tuinenbreyer 3,55 m. Adspiranten 80 m. baldribbelen: A. Stet 15,8 sec.; doelschieten: P. Kuiper 700 p.; zuiver plaatsen: S. Grootendorst 500 p.; vèrschieten: P. Bakker 29.05 m.; inwerpen: H. Bijlsma 15.90 m.; 80 m. hardlopen: J. Hoogendijk 11,4 sec.; vèrspringen: W. Wis- sink 4,15 m. De totaal-uitslag was: Welpen: 1. A. Tuinstra 3291 p.; 2. D. Deen 3195 p.; 3. R. Veer 2943 p.; 4. M. Fris 2883 p.; 5. P. v. Vuuren 2870 p.; 6. A. Dekker 2728 p.; 7. J. de Vlugt 2713 p.; 8. C. Tuinen breyer 2664 p.; 9. H. Schenk 2659 p.; 10. P. Bakker 2548 p. Adspiranten: 1. A. Stet 2575 p.; 2. P. F.akker 2161 p.; 3. W. Wissink 2076 p.; 4. T. v. Zijp 1828 p.; 5. H. Bijlsma 1742 p.; 6. J. Hoen 1709 p.; 7. S. Grootendorst 1703 p.; 8. P. Jansen 1698 p.; 9. E. Monne 1641 p.; 10. A. v. d. Paard 1619 p. Na afloop reikte de heer A. G. Herzberg, voorzitter van de jeugdcommissie, aan de twee kampioenen de wisselbeker uit, van wie A. Stet deze voor de tweede maal ver overde. Zij kregen evenals de nummers 2 en 3 een herinneringsvaantje. Zij, die de beste prestatie op elk nummer hadden ge leverd verwierven bovendien nog een médaille. De Zondagse-zevenkampen Het prachtige weer bracht op de vroege Zondagmorgen heel wat VVB-familieleden in de strijd, waarbij een groot aantal dames niet achterbleven. Spanning was er vol doende op de verschillende onderdelen,, vooral bij de senioren en junioren. Kooi- mans en Michel waren de grootste rivalen, doch de junioren v. Wij'k en Boevink (bekerhouder) deden niet veel voor elkaar onder. De senioren Bruinzeel en Both ver beterde beiden het clubrecord baldribbelen 100 m. en brachten het op 19,8 sec. Bij de junioren bracht v. Wijk het record op dit nummer met een stuk omlaag tot 21,7 sec., waama C. Hoen bij de veteranen niet ach terbleef en er 22,2 sec. van maakte. Het record vèrschieten kwam met 40,40 m. op naam van veteraan R. Schriemer. Zoals in deze groepen alle bekerhouders werden onttroond, ging het tevens bij de dames A en B, die een felle, maar preitige strijd in de vierkamp leverden. Mej. I. Timmer (A) wercl naar het tweede plan verwezen en mevrouw v. d. Linden (B) werd nu vierde. Bij de senioren kwam G. Steinvoort niet verder dan no. 11 met 3577 punten. De totaal-uitslagen waren: Dames A: 1. mej. De Wolf 2380 p.; 2. mej. I. Timmer 2028 p.; 3. mevr. Roos 1992 p 4. mej. v. Zijp 1820 p.; 5. mevr. Meyer 1752 p. Dames B: 1. mevr. Zand 2312 p.; 2. mevr. Michel 1898 p.; 3. mevr. Hoen 1820 p.; 4. mevr. v. d. Linden 1814 p.; 5. mevr. Schrie mer 1548 p. Veteranen: 1. J. v. Tiel 3236 p.; 2. R. Schriemer 2993 p.; 3. C. Hoen 2877 p.; 4. D. Aafjes 2757 p.; 5. P. v. Vuuren 2551 p. Junioren: 1. W. v. Wijk 3483 p.; 2. F. Boe- vink 3430 p.; 3. C. Spruit 3375 p.; 4. P. v. Kampen 2896 p.; 5. J. Schipper 2823 p. Senioren: 1. N. Michel 4046 p.; 2. F. Kooiman 3981 p.; 3. P. Bleeker 3908 p.; 4. J. v. d. Ploeg 3874 p.; 5. R. Bijlsma 3796 p.; 6. A. Nieuwenhuys 3743 p.; 7. K. Kil 3738 p.; 8. Jos. v. d. Linden 3733 p.; 9. P. Helder 3632 p.; 10. W. Zand 3581 p. Feest in het Statenhuis Om de „VVB-familiedag" nu maar vol te maken, was er Zondagavond in het Sta tenhuis een feestelijke avond gearrangeerd voor een groot aantal VVB-vrienden, om niet alleen de prijsuitreiking bij te wonen, maar ook om een dansje te maken. De heer L. Spruit reikte de wisselbekers uil en de vaantjes voor de nummers 1, 2 en 3. Voor de dames waren er aardige verras singen. Tevens ontvingen de deelnemers, die de beste presattie op elk nummer had den geleverd, nog een extra-prijs. Na de prijzenregen bleven de VVB'ers met muziek, dans en spel nog enkele uren gezellig bijeen. George Dawson heeft op een persconfe rentie verklaard, dat hij een eigen ijs fabriek in Grimsby zal beginnen en over één week een aanvang zal maken met het aanvoeren van IJslandse vis. Zijn verte genwoordiger heeft de Docks and Inland Waterways Executive in Grimsby bezocht en zich er van verzekerd dat alle facilitei ten tot zijn beschikking zullen staan. Deze omvatten spoorwegtransport, ge bruik van de vishallen en de voorziening van water. De vis zal worden aangevoerd door Island Agencies Ltd., een maatschap pij die verleden jaar is opgericht. In een interview met „Fishing News" verklaarde de heer Dawson: „Ik zal mid den September beginnen met het aan de markt brengen van IJslandse vis. Dat men mij geen ijs meer wil leveren bemoeilijkt de zaak wel enigszins, maar het is slechts een kwestie van tijd, dan zal ik onafhanke lijk zijn van plaatselijke ijsfabrieken. Over zes weken zal mijn eigen fabriek kunnen draaien. Dit ijs* zal nuttig zijn voor de vis handelaren. Ik ben van plan de vis te ver kopen aan handelaren in Grimsby en wan neer zij er geen belang in stellen, zal ik zelf andere maatregelen voor de afzet ne men." De IJslandse vice-consul in Grimsby, de heer T. Olgerisson, die tevens hoofd is van Island Agencies, merkte op, dat hij en Dawson niet willen concurreren tegen de vishandelaren, die altijd IJslandse vis heb ben willen verkopen. Daarom werd Island Agencies ook op gericht, toen de reders uit Grimsby geen toestemming wilden geven de vis aan de markt te brengen. Vele vis handelaren hebben nu gezegd, aldus Ol gerisson, dat Grimsby feitelijk niet buiten IJslandse vis kan, daar deze van een uit stekende kwaliteit is. Naar aanleiding van op grote schaal verspreide berichten, dat George Dawson aandeelhouder was geworden van de Grimsby Ice Co., verklaart een bewinds man van deze maatschappij, dat de aan delen nooit verkocht zouden zijn, wanneer men geweten had dat de heer Dawson ze zou nemen. De aandelen werden namelijk geleverd op blanco overeenkomst DE hele Zaterdag heeft een van Kennomerlands bekendste notarissen, de heer W. A. Dolleman, bij de viering van zijn veertigjarig ambtsjubileum, grote belang stelling mogen ondervinden van vele vrienden en collega's en van hen, die in deze veertig jaar hun belangen door hem lieten behartigen en die hem nu kwamen felicite ren. 's Morgens werd de heer Dolleman de hem toekomende huldiging bereid in zijn kantoor en woning aan de Wüstelaan in Santpoort, waarbij de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint en twee leden van het personeel van het kantoor het woord voerden. In de middag kwamen ruim twee honderd personen notaris Dolleman de hand drukken op de grasmat van de „Spaarnheuvel", die was gesierd met tientallen kleurige bloemstukken. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, die 's morgens zijn gelukwensen offreerde, herinnerde er aan hoe hij als pas beginnend burgemeester in Velsen bij het vijfentwintig-jarig jubileum van nota ris Dolleman, de receptie had bezocht. Voor de gemeente heeft de heer Dolleman vele zaken behartigd; hij is voor een groot deel van Velsens burgerij de vertrouwens man, mede doordat hij al die jaren met beide voeten midden in Kennemerland heeft gestaan. De burgemeester sprak daarna over het werk van de heer Dolle man voor de wederopbouw en verschil lende verenigingen en instellingen. De no taris heeft IJ muiden steeds gezien als een voorstad van Amsterdam. Thans is er zo'n stad in aanbouw zodat in de toekomst de visie van de notaris ongetwijfeld een juiste zal blijken te zijn. Encyclopaedic en plaat Als oudste candidaat sprak vervolgens de heer J. J. Rijenga, die namens de we derzijdse familie en het kantoorpersoneel een Winkler Prins Encyclopaedic aanbood. Bovendien ontving de jubilaris van het personeel een langspeelplaat met muziek van zijn lievelingscomponist Mozart. „Vennootschappenfabriek" De oudste klerk, de heer J. Bakker, die haast even lang als de notaris in Velsen werkzaam is, voerde namens het gehele personeel het woord. In gedachten ging hij terug naar de eerste tijd van des no taris' ambtsperiode. De rederijen en de vishandel legden hun belangen in zijn hand. De vissersvloot groeide gestadig, nieuwe boten kwamen in de vaart en voor elke trawler kwam een naamloze vennoot schap in het leven. Voor de oprichting daarvan werd door de heer Dolleman zorg gedragen. Bij het ministerie van Justitie noemde men het kantoor dan ook een „vennoot schappenfabriek". De heer Bakker riep ook de oprichting van de Coöperatieve Visafzetvereniging en zeer belangrijke vei lingen van schepen en visserij-uitrustingen in herinnering. Hij roerde ook de „smees- boot" aan, waardoor op het kantoor „mooie zaken" ter behandeling kwamen. Toen IJmuiden zich uitbreidde noodden de bouwterreinen vele zeelieden tot het bou wen van huizen, waaruil koop-, hypotheek en credietacten voortsproten. Voorts sprak de heer Bakker over openbare verkopin gen, acten die het gevolg waren van eigen bouw, toewijzing en de bouw met een her- bouwplicht. In veertig jaar werden dooi de heer Dolleman 17326 acten verleden. In alle eer en waardigheid „U heeft het ambt veertig jaar gedragen in alle eer en waardigheid", aldus de heer Bakker, „ik weet niet wat ik hoger moet stellen: uw kennis van zaken, uw heldere blik bij moeilijke problemen, dan wel uw onvermoeide ijver, werklust en energie. Daarom stel ik deze hoedanigheden op één lijn. Wanneer ik ze dan als een geheel naar voren breng, wordt de notaris zicht baar, die men met vol vertrouwen zijn be langen kan doen behartigen, en de man, die een lichtend voorbeeld is voor ieder die met hart en ziel zijn werk wil vol brengen". De heer Bakker huldigde hem in de tweede plaats als mens, die steeds bereid werd gevonden bij te staan waar hulp ADVERTENTIE Hagclingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Dinsdagavond zullen na de lialf uur theorie van wereldkampioen I'iet Roozen burg om 8 uur precies de damklokken worden aangezet voor de eerste ronde van de wintercompetities. Er zullen in totaal 48 spelers aan de verschillende onderlinge D-C.IJ.-tournooien deelnemen. In de selectie-afdeling starten 8 spelers en vor de eerste ronde van het vuurtoren- tournooi, dat op 22 September zal aanvangen, zijn de volgende dammers opgesteld: Piet Roozenburg, George Pstma, A. Ligthart, T. Postma, B. Dukel, Yme de Jong, H. Laros en C. Suyk, die twee-om-twee tegen elkaar uit komen. De zeven ronden van dit „Vuurtoren-tour nooi" zullen op Dinsdag-avonden in hotel „Kennemerhof" worden gespeeld. De volg orde van aankomst bepaald tevens de bord- bezetting voor het komende jaar van het eer ste tiental. Er is bepaald, dat de twee laagst-aanko- menden zullen degraderen naar de hoofd klasse. De twee hoogst-aankomenden in de hoofdklasse zullen promoveren naar de selec tie-afdeling. De indeling en vaststelling voor de eerste ronde voor Dinsdagavond luidt: Heime Lang broekJan Koppelman, J. van Straten— .Telle Post, A. W. BeukemaP. v. d. Berg, H. SwierWim van Wort, L. C. Voys—J. Smit, O. Ott—K. de Jong. De hoofdklasse-speler L. Koetsier heeft zich moeten terugtrekken wegens zijn ver blijf in het ziekenhuis. Ie klase: Opa v. d. BosJan Braveboer, Visser—Van Beelen. I-I. Nieuwenhuizen Van I-Iattum, C. Kaan—J. de Boer, Jan Waal P. Kok Sr., H. LeeuwEvert Sehadé. 2e Klasse en Derde Klasse worden nog aan gevuld met nieuwe leden. Het wedslrijdrooster voor 2e en 3e klasse wordt Dinsdagavond ingedeeld uit de spe lers Engelhart. Freeken. P. Kok Jr.. D. Woord, P. Visser, F. Versluis. H. v. d. Vos, W. Zee- ders, Jo Kramer, Toornvliet, Bierman, Schoen, Siben en v. d. Brink. t W. A. Dolleman nodig en mogelijk was. Op de drukbezochte receptie, die 's mid dags op de „Spaarnheuvel" werd gehou den, kwamen onder meer de volgende per sonen gelukwensen: J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage; notaris Van Holk als voorzitter van de ring; mr. J. van Eerde, directeur van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden en bestuurslid K.N.Z.H.R.M.; de heer C. Oud, bestuurslid K.N.Z.H.R.M. en oud-directeur van het bedrijf; P. Waardenburg, directeur Sociale Zaken te Velsen; J. H. A. M. Anten, notaris; mr. F. Raedt, kantonrechter te Haarlem; de heer T. C. A. Bölger, Beverwijks notaris en mr. H. A. Drielsma. inspecteur successie en registratie. EEBAIYKCT EEN VERGELIJKING tussen de besom mingen van dit verse haringseizoen en het vorige valt zonder de geringste twijfel in het voordeel van 1953 uit. Alleen al de betrouwbare maatstaf der besommingen, die vorig jaar bij uitzondering boven de twintig mille kwamen en daar nu vaak boven liggen, laat dit zien. Dat wijst dus allereerst op een vrij wat vastere markt en daarmee is een der grondpijlers van het haringseizoen: de conservenindustrie be naderd, die haar waar gemakkelijker kwijt kan door een voorspoedig streven naar kwaliteit en concurrerende prijs. Dit jonge bedrijf heeft althans voor dit deel der Nederlandse visserij in de loop der jaren zijn belangrijkheid zonneklaar bewezen en het zal zulks naar vermogen blijven doen. Maar het zijn de inblikkers niet alleen, het is het binnenland ook, dat IJmuiden vlotter dan anders van zijn verse haring afhelpt. En nu komt October naderbij. Hoe de aanvoeren zullen zijn, is niet bij benade ring te voorspellen, maar dat er van de vangst heel wat gezouten zal moeten wor den om de grote zoute orders te bevredi gen, staat nu wel al vast. Wat voor de traw lers dus een kans op een hogere prijs voor de verse aanvoer inhoudt en dan zal ook de mindere kwaliteit vanzelf een hogere markt halen. Maar de verse vis en speciaal de rondvis loopt nu hard terug. Was er tot nu toe al leen maar haring, voortaan wordt het. uitsluitend haring: steeds meer loggers gaan haringtrekken, on'danks het nog niet erg bevredigende resultaat, en als de rond vis duurder wordt, zal ze de platvis ook meer opjagen naar een hoger niveau. Als er dan bovendien een paar stormdagen bij komen, zoals vorige week, lopen de schrale aanvoeren mogelijk tot nihil terug. Boven dien is de R in de maand en zijn de vacan- ties ten einde, dus vraag zal er zeker zijn naar die vis, waarvan IJmuiden straks alleen nog maar van horen zeggen weet. Voor de auto-puzzlerit van de Commissie voor Bcdrijfsontspanning bij de Hoogovens hebben zich al ruim vijftig deelnemers op gegeven. De inschrijving staat tot 12 Sep-" tember nog open voor het personeel van de Hoogovens en aangesloten bedrijven en de P.E.N.-centrale. De start van de rit, die op Zaterdag 19 September zal worden verreden, is bij het hoofdkantoor. Als plaats van aankomst is het Stationsplein te Beverwijk aangewezen, waar de eerste auto's om half vijf terug kunnen zijn. Er wordt gestart om kwart voor drie. Zuinige Zaterdag. Met alleen de Job Gouda en de Robert William, Kees Plug met zijn KW 76 en wat kleine vaart was het de laatste marktdag van de vorige week een zuinige boel in IJmuiden. Het ruwe weer van de voorliggende dagen is aan dit stille marktbeeld niet vreemd geweest. Haring even duurder. Door de schrale aanvoer was de haring een beetje duurder dan de vorige dagen en voor de goede soor ten werd makkelijk f 15 gehaald, terwijl ook de blauwpijpjes stevig in de markt la gen en ongeveer f 16 per kist opbrachten. Belg zuinig.. Al was er dan weinig rondvis, de kabeljauw voor de Belg is niet duur verkocht: uitleggers deden als gevolg van het weekeinde niet meer dan f 55 de tien en de kisten kabeljauw maakten van f 75 voor de goede tot f 62 voor de slappe kwaliteiten. Mooie heilbot van Robert. De Robert William had een mooie heilbot van 61 kilo buitgemaakt en al ging deze fijne vis niet naar België er werd toch nog f 1,85 per kilo voor betaald. Piepers en pennen. De piepers en de pennen van de KW 76 brachten respec tievelijk f 23 en f 30 op en de 15 kisten prachtige wijting brachten per stuk f 22 op. Schol oplopend. Aan schol bestond eveneens gebrek en snurrevaadschol was er zelfs haast helemaal niet. De tweeën liepen dientengevolge op van f 16 tot f 23 per kist. Negen dagen Job. De vierde reis van de vestzaktrawler Job Gouda werden Zaterdag zoals gemeld bekroond met een besomming van f 14.500 en de KW 76 deed het eveneens goed met f 8900. De Robert William, die maar weinig vangst mee bracht, werd een slechte derde met f 3750. Vandaag. De Maandagmarkt werd be zocht door de Eveline, die Zaterdagmiddag al binnenliep, door de Hoop en de Haarlem plus de Norma Maria. De Eveline gaf 1400 kisten Noordharing op plus 50 kisten diver sen en de Haarlem ving ongeveer 1800 kis ten. Flauwtjes. Er waren Zaterdag 323 kilo flauwe garnalen aan de afslag, die lussen de f 0.59 en de f 0,64 opbrachten. Het was de totale vangst van drie schepen en de hoogste vanger werd de IJM 241 met 177 kilo. Nieuw grijs pak. Toen de haringtrek kers KW 86, 83 en 67 voor het eerst sinds het begin van de nieuwe teelt even rust kregen, is de gelegenheid gauw benut de schepen een frisse grijze jas aan te geven. Ook de Dirk (KW 19) heeft een verfbeurt ondergaan, maar dit schip prefereerde het stemmige zwart. Lege haven. Het is de laatste weken niet voorgekomen, wat Zaterdagochtend na het vertrek van de trawlers Flamingo, Eergen, Antje en Vikingbank te zien was: namelijk dat de haven geen enkele trawler meer herbergde. 's Avonds laat kwam de Haarlem zich melden voor vandaag en toen ook de Eve line binnen was, had IJmuiden tenminste weer twee trawlers binnen. Spaanse Hoop. De kotter IJM 77, die deze week voor het eerst onder dat nieuwe nummer in de vaart komt, krijgt de naam ,.Esperanza". Wat „Hoop" betekent. Denen in en uit. Een van de beide Deense vissersvaartuigen, de E 128 is Zater dagavond laat weer ter visserij vertrokken. Zijn collega, de Esbjerg 528 blijft nog even bivakkeren voor de motor. Makreel liet zich mazen. De Floris (KW 59) kwam met een trek makreel van ongeveer 100 kisten binnen. Deze makreel is gevangen met een gewoon trawlnet met wijde mazen. IJs op. Toen Zondagmorgen de WR 33 met 180 manden vis binnenkwam moest de bemanning zelf ijs gaan halen bij de ijsfa briek. Alle vis was nog niet met ijs toege dekt en de voorraad was op. Marktprijzen. Heilbot 1,85, gr. tong 3,60-3,30, grm. tong 2,13-1,97, kim. tong 2- 1.81, kl. tong I 1,95-1,83, kl. tong II 1,41— 1,30, tarbot I 3,20-2,50 per 1 kilo. Grm. schol 58, kim. schol 60-45, kl. schol I 40-30, kl. schol II 27,50-8, schar 20-14, bot 20-11, v. haring 16-12. makreel 17-10, gr. schelvis 50, grm. schelvis 38-37, kim. schelvis 36-32, kl. schelvis I 31-29. kl. schelvis II 24-8, wij ting 23-8, gr. gul 30-23, mid. gul 24,50-20, kl. gul 20,50-12,50. kl. haai 27, per 50 kilo. Gr. kabeljauw 140-62, gr. koolvis zw. 58 per 125 kilo. Marktaanvoer. 185 kisten tong en tar bot, 1 heilbot, 330 schol, 19 schar, 14 bot, 1980 haring, 420 makreel, 252 schelvis, 151 wijting. 185 kabeljauw, 3 kl. haai, 5 kool- vis, 15 diversen. Totaal 3560. Aanvoer op Urk. Vrijdag werd door 53 vaartuigen aangevoerd: 6931 pond kuil- paling, 76-30 cent, 45 pond lijnaal, 85 cent, 226 pond snoekbaars 50 cent, 90 pond rode baars, 80 cent per pond en 490 bak nest, f 2,57 per bak van ZVA K.G. Boycot IJslandse vis. Na een langdu rige en soms stormachtige vergadering van de Grimsby United Fishh Merchants' and Fish Curers' Association, waarbij een der leden voorstelde een stakingsactie te be- binnen tegen de reders, welk voorstel luid werd toegejuicht, werd door een meerder heid van minder dan 20 stemmen besloten de reders te steunen in hun boycot van IJs landse vis. Maar er was sterke oppositie tegen de voortzetting van de boycot en ten slotte werd een geheime stemming ver zocht. De vergadering werd bijgewoond door vertegenwoordigers van 312 bedrij ven. waarvan er 270 een stem uitbrachten. Ofschoon het resultaat van de stemming niet bekend werd gemaakt, was de verhou ding zo ongeveer 144 tegen 129. Engeland bouwt Russische trawlers. Twee firma's - een in Aberdeen en de andere in Lowestoft - hebben uit Rusland opdracht gekregen voor het bouwen van trawlers. Deze opdrachten zijn nu in over weging genomen door de Board of Trade, omdat, aldus een der leden van de Board - .altijd de mogelijkheid bestaat, dat traw lers kunnen .worden omgebouwd tot mij nenvegers". Begunstigd door mooi zomerweer werden Zaterdag in het natuurbad Velserend het examen voor de diploma's A en B afgeno men. Ongeveer 250 gegadigden stonden te wachten, om voor d^ heren Borsten en Schagschabel als afgevaardigden van de KNZB hun vorderingen deze zomer gemaakt, te tonen. Voordat de diploma's uitgereikt werden, richtte de heer Borsten zich tot de candida- ten en sprak zijn voldoening uit over het grote aantal diploma's die hij weer kon uit reiken. Helaas moest hij constateren dat er ook enige afgewezen zouden moeten worden en speciaal tot hen zei hij in het volgende seizoen nog eens extra hun best te doen Door het onverwachte mooie weer waren er velen op komen dagen op wie niet ge rekend was en dit was oorzaak, dat niet al len ondanks het feit dat zij het zo fel be geerde diploma wel gehaald hadden, dit niet direct mee naar huis konden nemen. Met een applausje voor het personeel, dat deze zomer weer zo veel zwemmers en zwemsters had afgeleverd, werd een aanvang met het bekendmaken van de vele ge slaagden gemaakt.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8