Adenauer spreekt van „bevrijding der Oostelijke Duitse gebieden" Fransen zien nieuwe problemen rijzen door Adenauers zege Weerbericht Adenauers zege Drie Haarlemse jongens in België door politie aangehouden Haarlems Dagblad Hij geeft voorts de verzekering, dat Europese eenheid werkelijkheid zal worden De winnaar Duke vestigde record voor vliegtuigen Gereserveerde vreugde De slag is gewonnen Het woord is aan Minister Suurhoff uit Canada terug Verdacht van drie autodiefstallen en pogingen tot roof Christen-democraten voor Europees gezag n ?5 *s Zinken dubbeltjes en oude bronzen centen verdwijnen Zweeds schip aangevaren en gezonken Ruim 1170 km per uur Veertien doden bij brand in Chicago Weerrapporten 6Se JAARGANG No 51 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 8 SEPTEMBER 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 204 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4" cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE VERKIEZINGEN in de West-Duitse Bondsrepubliek hebben een waarlijk ver rassend resultaat gehad. Niemand, ook in Bondskanselier Adenauers Christen-Demo cratische partij zelf, had voorzien dat hij een dusdanige overwinning zou behalen. Zelfs waren er nog heel wat stemmen die twijfel uitspraken aan de volledige hand having van de positie der partij, die in 1940 34'h. pet. van de zetels in het parlement had behaald. In samenwerking met de Vrije Democraten (liberalen), de Duitse Partij en de Centrum Partij werd daarop de coalitie gevormd die tot dusver in de jonge republiek heeft geregeerd. Onzeker heid omlrent de handhaving van de sterkte der Christen-Democraten bij deze verkie zingen was overigens wel verklaarbaar. De nieuw-geschapen Duitse democratie is piepjong, men had dus gebrek aan erva ring ten aanzien van de reactie der kiezers. De stembusstrijd in de afzonderlijke „Lan der", in de verlopen periode van vier jaar gehouden, had Adenauer verlies en de so cialisten winst opgeleverd. Voor het overige konden de herinneringen aan de vorige Duitse republiek, die van Weimar, na de eerste wereldoorlog ontstaan en tenslotte in Hitler's Nazisme verkeerd, ten aanzien van de stabiliteit van het Duitse kiezers corps niet bepaald als bemoedigend geiden. De iiitslag heeft verwachtingen zelfs van de grootste optimisten onder Ade nauers aanhang ver overtroffen. Volgens de gisteren bekend gemaakte einduit slag heeft hij met zijn partij 244 van de 487 zetels in de nieuwe Bondsdag behaald. Dat is dus precies de volstrekte meerder heid: 50.1 pet. van de zetels tegenover de 34.5 pet. die hem vier jaar geleden (in een Huis dat toen maar 402 zetels telde) wa ren ten deel gevallen. De grote oppositie partij, die der sociaal-democraten, is in zetel-aantal (nu 150) van 32.5 pet. tot 30.8 pet. gedaald. Dat is dus maar een klein verlies. De Vrije Democraten (libe ralen) met hun thans behaalde 48 zetels zijn van een zetel-percentage van 12.9 tot 9.8 gezakt, hetgeen al aanmerkelijk ern stiger is. Maar in het algemeen blijkt dat het grote verlies door de kleine partijen geleden is; enige uitzondering op haar te leurstellingen vormt de nieuw opgerichte vluchtelingen-partij, die 27 zetels in het nieuwe parlement heeft verworven. Bij zonder treft in de vergelijking met de sa menstelling van het oude Huis het feit, dat het aantal vertegenwoordigde partijen van elf tot zes is teruggebracht. En vooral niet minder sterk treft de nederlaag van de communisten, die hun vijftien zetels alle verloren, en die van de Neo-Nazis, wier pogingen op.een volkomen mislukking zijn uitgelopen. %ij behaalden nog minder stemmen dan de communisten en zijn evenmin in de nieuwe Bondsdag vertegen woordigd. Dit houdt dus ten eerste in, dat de uit slag op stabiliteit duidt en neiging tot con centratie in slechts enkele partijen. Het houdt ten tweede in dat het West-Duitse kiezerscorps het extremisme zowel van rechts als van links zeer positief heeft afgewezen. De communisten hebben het zwaar afgelegd, hetgeen nu niet zozeer hoeft te verwonderen. Maar dat de Neo- Nazis, na de op dit stuk alarmerende resul taten van opinie-onderzoek, niets bereikt hebben mag wel een bijzondere verrassing heten. Het lijkt te vroeg om op het chapiter van de stabiliteit en de neiging tot concen tratie in enkele partijen gevolgtrekkingen vqor de toekomst te maken. De Duitse republiek is nog al te jong; dit is pas haar tweede parlementsverkiezing. Men kan deze verschijnselen als belangrijk noteren zonder zich daarmee te wagen aan voor spellingen, wat er over vier jaar of acht jaar zal kunnen gebeuren. Zeer bemoedi gend is het feit, dat Adenauers Europese politiek door dit resultaat een onmisken bare goedkeuring heeft verworven en dat die ook uit de houding der jongeren is ge bleken. Want er verschenen drie millioen nieuwe jonge kiezers aan deze stembus, wier houding de uitslag in aanzienlijke mate moet hebben beïnvloed. Bondskanselier Konrad Adenauer, gebo ren Rijnlander, zal op 5 Januari a.s. de leeftijd van 78 jaar bereiken. Hij is dus bijna even oud als Churchill, die binnen kort 79 wordt en wiens aftreden op korte termijn door velen in Engeland wordt ver wacht, al ontbreekt daaromtrent nog steeds alle zékerheid. Adenauer, evenals Churchill en de kortelings na cle verkiezingen in Italië afgetreden Alcide de Gasperi, be hoort tot de staatslieden die op hoge leef tijd tenvolle over hun geestkracht en ener gie zijn blijven beschikken en die in poli tieke crises een uithoudingsvermogen heb ben getoond, dat verbazing wekt en tot respect dwingt. Adenauer is een man wiens optreden hem ook in het buitenland ver trouwen heeft doen verwerven. Zijn leef tijd en ervaring weerspreken de veronder stelling, dat deze triomf hem naar het hoofd zou kunnen stijgen. Hij zal de mo gelijkheid, hem gegeven om in de tijd, die hem nog als bewindsman rest, de demo cratie in zijn eigen land en in de groei naar eenheid in West-Europa op te bou wen, te baat kunnen nemen als een staats man van bijzondere kwaliteiten. R. P. (Van een Haagse medewerker) Dezer dagen is een Koninklijk Besluit te verwachten, waarbij de zinken dubbeltjes en de oude bronzen centen aan de circula tie zullen worden onttrokken. Als voor lopige datum is 15 September aangehouden. Het ligt in de bedoeling dat er nog ge durende drie maanden gelegenheid tot in wisselen zal zijn. BORKUM (Reuter). Het Zweedse motorschip „Ann Charlotte" is Maandag 70 mijl ten Noord-Westen van Borkum, na een aanvaring met het 7000 ton metende Panamese schip „Sparta", gezonken. De bemanning van het Zweedse schip is waar schijnlijk door de Sparta opgepikt, daar de sleepboot van Borkum, die was uitgevaren, bericht kreeg dat haar hulp niet langer nodig was. De Ann Charlotte was geladen met graan. BONN (ANP). Met fakkels en het „Deutschlaiul über alles" begroetten tien duizend inwoners van Bonn Maandagavond op het hel verlichte marktplein dr. Ade nauer, wiens C.D.U. in de West-Duitse ver kiezingen zo'n enorme overwinning heelt behaald. Dr. Adenauer verklaarde in een toespraak tot de menigte dat de Duitse verkiezing een beslissende dag voor Europa is geweest en dat men er vanaf thans van verzekerd kon zijn, dat de Europese een wording werkelijkheid zou worden. Dr. Adenauer zeide verder, dat in het vervolg niet meer van de hereniging van Duits land dient te worden gesproken, doch van „de bevrijding der Oostelijke Duitse ge- bicden". Na de betoging in Bonn vertrok Adenauer onder luide toejuichingen naar zijn woonplaats Rhoendorf aan de Itijn, waar de bevolking hem eveneens met een fakkeloptocht binnenhaalde. Op feestelijke wijze eindigde zo een dag van politieke besprekingen, die reeds dui delijk hebben gemaakt op welke wijze de overwinnende Christelijke partij haar aan val op de socialistische posities wil voort zetten. Nu de socialisten niet meer over een derde van het aantal Bondsdagzetels' kunnen beschikken, is hun oppositie tegen de Europese verdragen ten dode gedoemd. Kanselier Adenauer heeft op zijn eerste persconferentie na zijn overwinning reeds laten doorschemeren, dat naar zijn mening de grondwettelijkheid der Europese ver dragen geen probleem meer is, nu hij een tweederde meerderheid bijeen kan bren gen voor wijziging van de grondwet. De radicale verzwakking van hun parle mentaire positie heeft de socialisten in de Bondsdag van alle middelen tot effectieve oppositie beroofd. Zij hebben nu nog een laatste steunpunt in de Bondsraad, dc ver tegenwoordiging der landen. Hierin heb ben nog altijd zes landen met socialistische invloed hun afgevaardigden. Reeds tekent zich echter een komende strijd om deze positie der sociaal-democraten af. In vele der landelijke hoofdsteden zijn discussies geopend over de vraag of dc landelijke regeringsploegen geen ingrijpende wijzi- zingen zullen moeten ondergaan na het overweldigende succes, dat de Christelijke partij 'overal heeft geboekt. In Neder- Saksen en Hessen hebben de Christelijke en de liberale partij al om een nieuwe Landdag en een nieuwe regering geroepen. De socialisten regeren thans in Hessen al leen en in Neder-Saksen samen met de vluch telingenpartij. In Frankfort heeft de socialistische mi nisterpresident van Hessen, Zinn, deze eisen al afgewezen en in Neder-Saksen zal het wel niet anders gaan. In beide landen zouden de partijen der coalitie van Bonn na nieuwe verkiezingen naar het zich laat aanzien gemakkelijk de regering kunnen overnemen. In Hamburg hebben dc drie Bonner bondgenoten thans ook voor het eerst de socialisten kunnen overvleugelen. Hier staan trouwens stedelijke verkiezin gen voor de deur. Aanval op vakbond De Christelijke aanval op het tweede socialistische bolwerk, het West-Duitse vakverbond (D.G.B.), is Maandag al direct ingezet door de twee voornaamste leiders van de arbeidersvleugel van de C.D.U., de ministerpresident van Noordrijn-Westfalcn, dr. Karl Arnold, en bondsminister Jakob Kaiser. Zij hebben zich in Düsseldorf be raden over de naar hun mening partijdige instelling van het vakverbond en een snel bijeenroepen van een bijzonder vakbonds congres geëist om te bewijzen, dat de D.G. B. voortaan ernst wil maken van zijn par tijpolitieke onafhankelijkheid. Ook de so ciale commissies der Christelijke partij zijn bijeen geroepen om 'n scherpe actie tegen de huidige koers in te leiden. Dr. Adenauer zelf heeft Maandag de mening uitgespro ken, dat de D.G.B. consequenties zal moe ten trekken uit het kennelijk fiasco van haar verkiezingsoproep ten bate van „een betere Bondsdag". Hij sprak de hoop uit. dat de D.G.B. hier door zelf tot ander inzicht zou komen. Waarnemers menen uit de wijze, waarop het hoofdkwartier der vakbonden in Düs seldorf op de uitslag der verkiezingen heeft gereageerd, reeds te mogen afleiden, dat de D.G.B. een voorzichtiger koers wil gaan varen. Deze verklaring ademde een ge heel andere toon dan die van de socialis tische partij. Terwijl in Bonn Ollenhauer sprak over de vrees, die hij koesterde voor een rechtse ontwikkeling in de C.D.U. en zelfs voor een nieuw Harzburger front, huldigde de vakbondleiders het resultaat als „een duidelijke afwijzing van de extre me politieke partijen van links en rechts". Volgens de vakbonden heeft de stemming de democratische instelling van het Duitse volk bewezen. Socialistisch verwijt De sociaal-democratische partij heeft Maandagavond in felle uitvallen Adenauer's overwinning geschilderd als een gevolg van „een persoonscultus die een bij Goeb- bels geschoolde propaganda met Adenauer heeft bedreven". Adenauer wordt daarin als de „vruchtgebruiker van de koude oor log" bestempeld. Volgens de partij begroet blijkbaar het „door autoriteit bevangen deel van het volk Adenauer als een nieuwe belichaming van de autoritaire staat". Ove rigens spreekt de S.P.D. over „het naakte egoïsme", dat de hereniging met de acht tien millioen Duitsers achter het IJzeren Gordijn „op strafbare wijze veronacht zaamd" zou hebben. De socialisten verwij ten in een zeer aggressieve verklaring de kanselier „de democratische grondrechten der jonge republiek naar behoefte te om zeilen of er eenvoudig dwars tegen in te handelen". De socialisten noemen zich de „bewakers van de democratie in Duits land". Zij zien deze in gevaar door een heerschappij der rechtse partijen, „die in Duitsland steeds in een catastrophe ge ëindigd is". Adenauer zelf heeft voor een eivolle persconferentie zijn mening over de ver kiezing gegeven. Zij zou een bewijs zijn voor de democratische geest, die over het Duitse volk vaardig is geworden. Zij heeft volgens hem ook bewezen en wel door de stemmen der vluchtelingen, hoezeer zijn politiek van kracht kon steunen op de in stemming ook van het Oost-Duitse volk. Voorts sprak Adenauer de mening uit, dat zijn overwinning van grote invloed zal zijn op de verdere besprekingen met de landen der Europese gemeenschap. „Dit zaï de Europese gedachte nieuwe kracht ge ver.", zo zeide hij. Dr. Konrad Adenauer, de leider der Christen-democraten in West-Duitsland, wordt in Januari 78 jaar. Adenauer bewoont een kleine villa te Rhoendorj bij Bonn, aan de Rijn. Elke dag te zes uur staat hij op, ontbijt te zeven uur, neemt een stapel kranten door en wordt dun per auto naar zijn bureau te Bonn, het 1oaleis Schaumburg, gebracht. Adenauer is aan het einde van de tweede wereldoorlog als politiek leider in West- Duitsland op de voorgrond getreden. Hij werd geboren op 5 Januari 1876 als de zoon van een Keuls gemeente-ambtenaar die het niet breed had. Hij werd in streng Katholieke geest opgevoed. De bedoeling ivas geweest, dat de jonge Adenauer een baan in de bankwereld zou zoeken. Hij ging echter liever rechten stu deren en bezocht de universiteiten van Bonn, Freiburg en München. Hij maakte zijn studie niet af. Wel ontving hij later ere-doctoraten in dc faculteiten der genees kunde, filosofie, rechtswetenschappen en politieke wetenschappenhein verleend door de universiteit van Keulen, die hij zelf in 1925, als Burgemeester van deze stad, stichtte. Van 1902 tot 1904 iverkte hij te Keulen als klerk, kwam toen bij de juridische af deling van het gemeentebestuur en werd in 1906 toegevoegd aan de staf van de bur gemeester. Drie jaar later werd hij de voor naamste medewerker van de burgemeester. Hij was toen 33 jaar. In 1917 werd hij burgemeester van Keu len en deze functie bezette hij totdat de nazi's hem in 1933 aan de kant zetten. In de eerste jaren van Hitlers bewind werd hij lot driemaal toe voor korte tijd vastgezet. Na de capitulatie van Duitsland in de tweede wereldoorlog werd hij door de Amerikanen in .zijn burgemeesters ambt hersteld. De Britten, die later het beheer der zóne van de A.merikanen overnamer ontsloegen Adenauer wegens ..tegenwer king". Na 1918 had Adenauer ook al moei- lijkheden met de Britse bezetting sautori- teiten gehad. Adenauer ging de weg naar het kanse lierschap op door mede te werken aan de oprichting van de Christelijk-democratische unie in de Britse zóne, ivaarvan hij de eer ste voorzitter werd. De eerste Bondsdag koos op 15' Septem ber 1949 Adenauer tot eerste kanselier van dc. nieuwe West-Duitse federale republiek, met één stem meerderheid. TANGMERE (Zuid-Engeland) De Britse piloot Neville Duke heeft Maandag een nieuw snelheidsrecord gevestigd voor vliegtuigen. Hij bereikte een gemiddelde snelheid van 1171 kilometer per uur. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S (Van onze correspondent in Parijs) De reacties in Parijs op de triomf van kanselier Adenauer, die ook hier niemand zo overweldigend had verwacht, zijn niet gemakkelijk onder écn gemeenschappe lijke noemer te brengen. De Fransen die hun ziel aan de Europese gedachte hebben verpand, (die, zoals men weet, in de hui dige regering weinig talrijk en overtuigend vertegenwoordigd zijn) verheugen zich over het feit dat tenminste in Duitsland, in tegensteling met Italië, waar De Gasperi werd weggestuurd, en met Frankrijk, waar Schuman aan de dijk is gezet, de pionier van het Verenigd Europa veiliger dan ooit tevoren in het zadel is gezeten. Maar een Fransman moet toch wel heel sterk de Europese idee zijn toegedaan om in dit geval zijn voldoening niet te laten temperen door de omstandigheid dat het nu wel een Duitser en geen Fransman zal zijn, die met de titel van „eerste Europe aan" het oude werelddeel zal gaan organi seren. Op het gebied van de concrete politiek op kortere termijn verwacht men hier dat opnieuw de Saar-kwestie aan de orde zal worden gesteld. Voor het eerst sinds de ooi-log kan men nu bovendien enige hoop koesteren op een redelijke oplossing, daar Adenauer zich vrijer in zijn bewegingen in de Saar-politiek zal kunnen tonen. Het is Parijs evenmin ontgaan dat de 77-jarige Op het station van Helmstedt, aan de Oost-Duitse zone- grens, liggen pakken communistische pro- pagandalectuurweg- geivorpen door Oost- Duitse agitatoren die naar het Westen kwa men om de W est- Duilse verkiezingen in de war te sturen. Deze foto is symbo lisch. Adenauer heeft de slag gewonnen. Het slagveld der pro paganda ligt verlaten, overdekt met waarde loze rommel. kanselier, voor wiens persoonlijkheid men ook hier een duidelijke eerbied moeilijk onderdrukkenkan, in zijn jongste cam pagne de laatste zes weken alles vermeden heeft waardoor de Saar-kwestie een ver kiezingsstunt had kunnen worden. Hij heeft zich niet in beloften tegenover uiterst rechts vastgelegd en ook daardoor zijn handen vrij gehouden om, zo merkt men hier in officiële kringen op, samen met Frankrijk de basis voor de Europese een heid te gaan leggen. De moeilijkheid, blijft uiteraard de po sitie van de Franse regering zelf, waarin de „Europeanen" voor het moment, zoals gezegd, niet veel meer te zeggen hebben. Op den duur zal Amerika zeker tastbare resultaten van de zege van Adenauer, die bovendien de Duitse communisten vrijwel heeft verpulverd, wensen te zien, en daar door aansturen op een scherper beleid in Europese richting. Het wordt dan uiter aard de vraag of het zittende kabinet- Laniel of een regering van overeenkom stige samenstelling als partner van Duits land daartoe in staat zal blijken. Ook het Europese leger zal dan ongetwijfeld een punt van actuele politiek gaan vormen, en uit die hoek bezien kan men nu al wel voorspellen dat Adenauers overwinning indirect ook op de binnenlandse politiek van Frankrijk nog een grote invloed zal doen gelden. Reuter meldt: Functionarissen van de Amerikaanse regering beschreven het suc ces van de C.D.U. als „een geweldige over winning voor de Westelijke landen". Men is hier van mening, dat de verkiezingsuil- slag een versterking is voor Engeland, Frankrijk en Amerika in hun huidige di plomatieke strijd met de Sovjet-Unie over de toekomst van Duitsland. In officiële kringen ziet men in de resultaten de goed keuring van de West-Duitsers van: Adenauers program voor positieve samenwerking met de Verenigde Staten in de koude oorlog tegen de Sovjet-Unie; Adenauers aandringen op 't feit, dat West- Duitsland, door middel van de E.V.G. zich sterk moet maken, voordat hereniging met Oost-Duitsland mogelijk is; De gedragslijn van de Verenigde Staten ten opzichte van de Sovjet-Unie door vrije verkiezingen voor geheel Duitsland te verlangen, voor dat een voorlopige regering voor geheel Duitsland wordt gevormd. (Deze eis werd 1 Augustus door de Sovjet-Unie verwor pen). Premier Churchill heeft bondskanselier Adenauer een felicitatietelegram gestuurd, waarin hij zegt er van overtuigd te zijn, dat het resultaat van de verkiezingen zal „bijdragen voor de wereldvrede, de ver eniging van Europa en de eer van de Duit se naam". Het Sovjet-Russische persbureau Tass heeft in zijn eerste commentaar over de West-Duitse verkiezingen gezegd dat zij „zijn gehouden in een sfeer van terreur, die was georganiseerd door de partijge noten van Adenauer". „De resultaten zijn beïnvloed door een bedrieglijk verkiezingssysteem, waarbij de partijen die minder dan vijf procent van het totaal aantal stemmen krijgen, het recht van vertegenwoordiging in de Bondsdag kan worden ontnomen, zodoende Neville Duke In Dayton (Ohio) waren Maandag juist twee nieuwe records bekendgemaakt. Brigade-generaal Stanley Holtoner de be velhebber van een luchtmachtbasis in Cali- fornië, bracht op 2 September het record voor straalvliegtuigen over een gesloten circuit van 100 kilometer op ongeveer 1104 km per uur. Op 1 September vestigde de Amerikaanse kapitein van de luchtmacht Collins een nieuw record over 15 kilometer, door een gemiddelde snelheid van ongeveer 1130 km per uur te bereiken. De Britse piloot vloog in een „Hawker- I-Iunter" over een gesloten circuit van drie kilometer. Het nieuwe record, dat door de Royal Aero Club werd bekendgemaakt, moet nog worden erkend. J o u b e r t Zij die nooit ongelijk bekennen beminnen zichzelf meer dan de waarheid. „Ik zal met grote gerustheid doorgaan met het bevorderen van Nederlandse emi gratie naar Canada" heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, vanochtend op Schiphol verklaard, waar hij zojuist was terugge keerd van een drieweekse oriëntatiereis in Zuid Ontario, Montreal, Manitoba, Sas- katchevan en Alberta. „De positie van onze circa 80.000 emigranten in Canada is uit stekend en echte mislukkelingen heb ik nergens aangetroffen", vervolgde de mi nister. Na de eerste paar harde moeilijke jaren komen de meesten er goed doorheen: Emigratie levert in een opzicht voor Nederland óók winst op. „Nederlandse bis- scuit, Nederlandse sigaren, om een paar voor de hand liggende artikelen te noemen, zijn met onze emigranten Canada binnen gekomen. De handel heeft dit al beseft, maar er kan nog veel meer in dit opzicht worden bereikt". Nederland heeft volgens de bewindsman in Canada „een deksels goede naam", die mede te danken is aan zijn emigratiepolitiek. De Canadezen willen dat de immigran ten goede Canadese burgers worden, maar stellen wel degelijk prijs op de „invoer" van goede Nederlandse eigenschappen en verlangen volstrekt geen volkomen assi milatie. Bijna alle Nederlandse kerkge nootschappen zijn er vertegenwoordigd. „Ik heb emigraten bezocht, werkzaam in de industrie en landbouw, maar ook middenstanders - ja zeker, er begint zich duidelijk een middenstand te ontwikkelen. Mijn bezoeken kwamen volkomen onver wacht, dus ik heb volkomen zuivere in drukken kunnen opdoen. De meesten ont dekten pas bij het afscheid, wie ik was", aldus de minister die nog eens met nadruk zeide, dat hij zeer tevreden is. Naar wij vernemen, heeft tie Belgische politie in Antwerpen drie Haarlemse jon gens, in de leeftijden van 17 tot 21 jaar, aangehouden onder verdenking van auto diefstallen en pogingen tot roof. Gisteren maakten wij melding van de vermissing door de familie Van H. van een Standard Vanguard 1950. die Zaterdag op de Oude Groenmarkt te Haarlem stond ge parkeerd. Inmiddels zocht de Haarlemse politie uit, dat een drietal jongelui, de 21-j.arige B. P., de twintigjarige De M. en de zeventien jarige T. D„ met de wagen waren ver dwenen. Zij werden Zaterdagavond voor het laatst gezien, terwijl zij op de Heren weg in Heemstede reden. Bij het onderzoek bleek, dat zij in hun omgeving hadden voorgegeven, dat zij naar het Franse Vreemdelingenlegioen wil den. De kostbaas van B. P. vermiste boven dien een bedrag van 135 gulden. Nadere onderzoekingen wezen uit, dat de jongelui de Vang~uard in Wassenaar ach terlieten hij werd daar inmiddels gevon den en zich van een andere auto meester maakten, waarmee zij hoogstwaarschijnlijk Antwerpen hebben bereikt. Daar zouden zij zich, naar onze infor maties, opnieuw van een andere wagen hebben voorzien, deze keer een die aan een Amerikaanse officier behoorde. De unie van Christelijke democraten heeft Vrijdag, Zaterdag en Zondag te Tours haar zevende congres gehouden. Dit con gres van de U.C.D., zich baserend op de beginselen, die de verschillende Christelijk- democratische partijen en bewegingen van achttien aangesloten landen gemeen heb ben, heeft Zondagmiddag een resolutie aangenomen. Daarin wordt gezegd: Het staat vast, dat Europa een gemeenschappe lijk erfgoed van cultuur en beschaving be zit, dat ernstig bedreigd wordt en slechts kan worden beschermd, wanneer Europa zijn eenheid verzekert. Eveneens staat vast, dat een enge economische saamhorigheid de landen van Europa wederzijds van elkander afhankelijk maakt en dat zowel hun welvaart als hun sociale vooruitgang nog slechts verwezenlijkt kunnen worden, wanneer deze saamhorigheid in een econo mische gemeenschap op constructieve wijze wordt aanvaard. Tenslotte staat vast, dat de veiligheid der vrije landen de oprichting eist van een Europese Defensie-Gemeen schap en een politieke gemeenschap. Het congres besluit hieruit, dat, al blij ven de Europese staten de enige werkelijke vertegenwoordigers van hun onbetwistbare nationale, internationale, morele, culturele, politieke, economische en sociale belangen, er toch een Europees gemeen welzijn be staat. dat slechts beschermd en tot gelding kan worden gebracht door een supranatio naal gezag. kregen de communisten met 600.000 stem men geen enkele zetel, terwijl het Katho lieke „Centrum", die nog niet het derde van dat aantal stemmen heeft behaald, over drie zetels de beschikking zal krij gen", aldus het Sovjet-Russische radio station. Bij hun arrestatie door de Belgische politie zouden in de wagen een aantal breekijzers en zelfs revolvers zijn gevonden, hetgeen voor de politie een aanwijzing was om hen ook van pogingen tot roofover vallen te verdenken. De Haarlemse politie heeft aanleiding om de jongens ook aan de tand te voelen over een tamelijk groot aantal gevallen van „joyriding". De laatste maanden kwam het vaak voor, dat aangiften werden gedaan van autodiefstallen, terwijl dan enige tijd later de vermiste auto's in de omgeving onbeheerd werden aangetroffen. CHICAGO (Reuter) In Chicago is Maandag een oud huis van drie verdiepin gen afgebrand, waardoor veertien personen om het leven zijn gekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich zeven kinderen. Men vreest, dat onder de rokende puin hopen nog slachtoffers bedolven liggen. De oorzaak van de brand is onbekend. (van hedenmorgen 7 uur) 60 c y. -S rj Is regen W 4 13 3 regen N 5 17 6 zwaar bew. Z 2 24 0 zwaar bew. W 10 19 0 mist windstil 21 0 onbewolkt W 2 23 0 onbewolkt windstil 24 0 onbewolkt NO 4 23 0 onbewolkt windstil 27 0 onbewolkt windstil 34 0 mist windstil 27 8 onbewolkt windstil 26 0 nevel windstil 25 0 onbewolkt windstil 23 0 licht bew. O 1 18 0 onbewolkt WZW 1 20 0 onbewolkt NO 2 23 0 onbewolkt windstil 19 0 onbewolkt windstil 19 0 onbewolkt windstil 23 0 half bew. NNO 4 30 0 weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u LAGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Koude nacht met plaatselijk vorming van mist. Morgen overdag van het Noord-Westen uit binnendrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Over het algemeen lagere maxi mumtemperaturen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. 9 September Zon op 6.04 uur, onder 19.10 uur. Maan op 7.23 uur. onder 19.01 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 9 September Hoog water: 4.19 en 16.39 uur. Laag water: 0.10 en 12.25 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1