Het rijk bevordert woning verbetering en splitsing I -4 Agenda voor Haarlem Dulles en Eisenhozver spraken over politieke problemen M il Een Eeuw geleden Ondeugdelijke ijsjes, besmette melk en „verzinkte" azijn Er is een tijd geweest... Nieuwe subsidieregeling wordt op 1 October van kracht Ook subsidie voor schilderwerk Estlandse communisten leider vervangen Inbraak in pastorie te Driehuis f 170 vermist J.G. MARTINZONEN ^Hoe is het ontstaan Keuringsdienst constateerde weer tal van onfrisse praktijken Indonesië hoopt nog op Labour in Australië Arabische Liga tegen Frans beleid in Marokko Opperrechter Vinson overleden 3 Ruim f 153.000 op giro 777 Landschap van Seghers in Museum Boymans Man door vleugeltip van rijdende Meteor geraakt DANS ACADEMIE Dit woord: LEUTEREN De kwestie Nw-Guinea „Stabiliteit eerste eis voor buitenlandse steun" Hoogleraar krijgt 7 dagen gevangenisstraf Castella houdt uw huid en uw beurs in het oog! Richtlijnen voor schifting van ex-militairen in Indonesië Koningin ontving delegatie van R.K. Arbeidersjeugd Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 8 September 1853 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1953 Bij de ongeveer 2,3 millioen woningen in Nederland zijn er ruim 27.000, die na de oorlog met subsidie voor verbetering of splitsing tot stand zijn gekomen. De subsidie (60 procent voor splitsing tot een maximum van 3500), en 50 procent (voor verbetering tot een maximum van 2800) is betaald door het rijk en de ge meenten met in vele gevallen finan ciële steun uit het zogenaamde Terlingen- fonds, dat indertijd door particulieren in het leven werd geroepen om de woonge legenheid te verruimen en de volkshuisves ting te verbeteren. In de jaren 1949 tot en met 1951 had 't rijk geen geld om de woningverbetering te be vorderen. Dat zulks toen desondanks voort gang heeft kunnen vinden, is voornamelijk te danken aan hen, die de gelden voor het Terlingenfonds fourneerden en wier namen voor het publiek steeds onbekend zijn ge bleven. Thans is men nu het tijdstip (1 October) genaderd waarop het Terlingenfonds kan worden uitgeschakeld en een nieuwe rijks regeling ter subsidiëring van verbetering en splitsing van kracht wordt. Het verschil met de indertijd geldende regeling, die toen bij gebrek aan middelen moest worden stopgezet is niet groot. Men gaat nu alleen iets verder dan voorheen, doordat de eis van sociale verbetering overeenkomstig het streven van het Ter lingenfonds gekoppeld wordt aan de technische verbetering. Met die sociale verbetering beoogt men in het bijzonder vervanging of modernisering van bed steden, alcoven, zolders, waar moet worden geslapen, toiletgelegenheden en keukens. Niet alle werken komen voor subsidie in aanmerking. De grens ligt voor wat de splitsing betreft bij 7000, en met betrek king lot de verbetering bij 5000, en naar beneden bij 201. Daarbij moet bovendien vaststaan dat de woning nog ten minste 15 a 20 jaar kan meegaan. Deze verbeterings- of splitsingswerk zaamheden komen in hoofdzaak tot stand door bemiddeling van zogenaamde onder- houds-aannemers, wier bestaansmogelijk heid op deze wijze in belangrijke mate wordt bevorderd. Tot dusverre is met die verbetering en splitsing een bedrag van niet minder dan 112 millioen gulden ge moeid geweest. Uit het Terlingenfonds zijn nog gelden beschikbaar, maar zij zullen zeer inciden teel worden gebruikt in gevallen, waarin verbetering van grote waarde moet wor den geacht, maar de eigenaar, ondanks de subsidie niet in staat is die verandering te financieren. Ook D.U.W.-subsidie Behalve de reeds genoemde subsidies zal men voor woningverbetering en wo ningsplitsing ook financiële steun kunnen krijgen op grond van de D.U.W.-subsidie- regeling van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, indien men dergelijke werken laat uitvoeren in de periode van 1 October tot 1 April. De prak tijk heeft geleerd dat men ook voor de komende winter wel weer op een 15 a 20.000 werkloze bouwvakarbeiders moet rekenen. Men wil pogen hen aan de ar beid te houden door een deel van het werk naar de wintermaanden te verplaatsen. Wel is waar kost dat geld. maar men neemt aan dat dit veel minder zal zijn dan wan neer aan zoveel werklozen steun moet worden betaald. Bovendien is een derge lijke regeling van grote sociale betekenis. Deze subsidie (een zesde deel van de begrote totaalkosten tot een maximum van 700 per woning voor verbetering en van 1000 voor splitsing) zal aan de andere subsidieregeling worden gekoppeld. Af zonderlijk kan zij dus niet worden ver leend. In het vorig winterseizoen werd aan D.U.W.-subsidie 4'/2 millioen uitgekeerd. Men heeft berekend dat het rijk en de wachtgeld- en werkloosheidsfondscn door die maatregel ruim 7 millioen hebben bespaard. Subsidie voor schilderwerk Evenals de vorige twee jaren zal er ook nu van half November tot 1 Maart weel een regeling in werking treden, waarbij een subsidie van 20 pet. van de totale kos ten wordt gegeven voor schilderwerk dat in die periode wordt uitgevoerd. Verleden jaar zijn er, ingevolge deze regeling, bijna tienduizend aanvragen behandeld en is er voor ruim ƒ11 millioen aan gesubsidieerde werken uitgevoerd. Daar des winters niet minder dan 30 a 40 pet. van de schilders gezellen zonder werk is, hoopt men dat er ook deze keer van deze regeling een zeer ruim gebruik zal worden gemaakt. Subsidie wordt verleend voor schilderwerken, die tenminste 600 kosten voor binnenwerk en 250 voor buitenwerk. STOCKHOLM (Reuter). De tweede secretaris van de Estlandse communistische partij, Kossof, is van zijn functie ontheven, aldus berichten uit Tallinn. Kossof, Rus van geboorte, was een van de invloedrijk ste mannen in Estland. Hij werd vervangen door de Est Jaani- maegi. Thans zijn voor het eerst sedert Estland in 1940 bij de Sovjet-Unie werd ingelijfd, de drie hoogste secretarissen van de partij Esten. De eerste en derde secretaris Kae- bin en Lentsmann werden echter in Rus land voor hun taak opgeleid. Enige tijd geleden werd het ontslag be kendgemaakt van de Estlandse minister van Chemische Industrie Krilof, hij, ook een Rus, werd vervangen door de Est Saar. Deze mutaties werden te Stockholm uit gelegd als symptomen van het streven om een einde te maken aan botsingen tussen Esten en Russen. Op giro 777 ten behoeve van de Rode Kruishulp aan Griekenland is tot nu toe f 153.368,60 binnengekomen. Met ingang van Woensdag 9 September zal het nieuw ontdekte landschap door Hercules Seghers in de Rembrandtzaal van het Museum Boymans te bezichtigen zijn. De afdeling oude schilderkunst van het museum is bovendien nog verrijkt met een werk van Rembrandt, een studiekop van een oude man, gedateerd 1647, uit het na de oorlog gerecupereerde Nederlandse kunstbezit. ADVERTENTIE HEEL W.DUITSLAND IN GOEDE STEMMING... ADVERTENTIE Naar thans door de politie kan worden meegedeeld, is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebroken in de R.K. pastorie te Driehuis. De dader(s) verschafte(n) zich toegang tot de pastorie met behulp van een in de schuur gevonden hakmes, waarmee het slot van de achterdeur geforceerd werd. Nadat de pas torie grondig doorzocht is en 170.mee genomen werd. is het hakmes weer netjes teruggelegd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor; de recherche stelt een onderzoek in. Dodelijk ongeluk op de vliegbasis „Twenthe" Gistermiddag omstreeks 4 uur is de 22- jarige sergeant-vlieger C. Holm uit Utrecht op een der startbanen van de vliegbasis „Twenthe" door de vleugeltip van een voorbij taxiënde Gloster-Meteor straal jager geraakt. I-Iij werd daarbij vermoe delijk aan een der nekwervels zo ernstig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk na het ongeval is overleden. Het stoffelijk overschot is vandaag naar een ziekenhuis in Utrecht overgebracht. DINSDAG S SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert. 8 uur. Luxor: „Manderson mysterie". 14 jaar; op het toneel Gerry Montagne, 7 en 9.15 uur. Lido: „Spel met de duivel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Voor moed. beleid en trouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tijdrit met clc dood", 18 jaar, 8 uur. Minerva: „Arsenicum en oude kant", 18 jaar. 8.15 uur. Rembrandt: „Ivanhoe", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Casablanca", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 9 SEPTEMBER Luxor: „Manderson mysterie", 14 jaar, op het toneel Gerry Montagne, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Spel met de duivel", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Voor moed. beleid en tróuw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tijdrit met de dood", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Arsenicum en oude kant", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Ivanhoe", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Casablanca", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 't Dans-seizoen begint 15 October Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke clag 11—12 uur 1417 uur 1921 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Waarnemers beweren, dat Amerika er weer achter zit, omdat vrijwel alle kiezers Lexington rookten: van America's Best Tobaccos. V/ij kennen leuteren in twee beteke nissen: dralen en: kletsen. Maar oor spronkelijk gebruikte men leuteren in de zin van „wiegelen, loszitten (van tan den bijvoorbeeld), onzeker zijn. In de zeventiende eeuw is heel gewoon de zegswijze: de klei leutert hem, dat wil zeggen er rolt een keisteen los door zijn hoofd, dus: hij is aan het malen, hij is niet goed wijs. Van de betekenis los, onzeker zijn is die van: aarzelen, wei felen, gemakkelijk af te leiden. En daar uit vloeit weer die van: talmen, teuten voort. Uit: het leutert hem voor: hij is geestelijk in de war, komt men tot leu teren in de zin van: onbeduidende praat ^uitslaan, zeuren en kletsen. Uit dicht bij de regering staande krin gen verneemt „Merdeka", dat de Indone sische regering thans met belangstelling de in April volgend jaar te houden algemens verkiezingen in Australië tegemoet ziet en de hoop koestert, dat de arbeiderspartij de overwinning zal weten te behalen, „aan gezien hierdoor de realisering van de In donesische claim op West-Irian een stap nader zal werden gebracht". „Internationale politieke waarnemers zijn echter van oordeel, dat een eventuele machtswisseling in Australië van geen in vloed zal zijn op de Australische houding met betrekking tot de Indonesische claim op West-Irian, aangezien deze houding meer gebaseerd is op strategische dan op politieke overwegingen", aldus „Merdeka". ..De regering verwacht thans een rap port van de nieuwe Indonesische ambassa deur in Australië, mr. Tamzil, omtrent de Australische publieke opinie ten aanzien van de Indonesische claim, teneinde aan de hand hiervan een tegenstap te concipiëren tegen de activiteiten van minister Luns in Australië en te trachten de Australische sympathie voor de Indonesische claim te winnen", aldus genoemde kringen. Het blad „Mimbar Indonesia" schrijft over deze zaak: „Nedexiand heeft vrien den in de Pacific gewonnen, voornamelijk Australië en de Philippijnen. Derhalve heeft Nederland niet alleen de steun van zijn vrienden in de NAVO., doch ook van de Pacific-landen die dezelfde belangen hebben als Nederland in hun strijd tegen het communisme". En verder. „Wij kun nen slechts dan steun van het buitenland ontvangen, indien wij politieke stabiliteit in het binnenland bereikt hebben en in dien onze houding tegen de communisti sche agitatie duidelijk is. Het schijnt, dat in de laatste tijd de sympathie der Philip pijnen en Australië, na de vorming van het nieuwe kabinet, meer naar Neder land dan naar Indonesië overhelt. Wij kun nen hun sympathie terugwinnen, indien de binnenlandse politiek een duidelijke lijn vertoont en door een krachtige hand geleid wórdt". Afscheid ds. B. van Gelder bepaald op latere datum Het afscheid van ds. B. van Gelder als predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente te Haarlem wegens zijn benoe ming tot leraar te Haarlem, dat aanvanke lijk op Zondag 20 September in de Grote Kerk was bepaald, is nader vastgesteld op Zondagavond 4 October. CAIRO (AFP). Het bestuur van de Arabische Liga heeft medegedeeld, dat de Arabische landen de „onwettige maatrege len, die de Franse autoriteiten in Marok ko hebben genomen", niet zullen erkennen. Dat het met de voedselvoorziening in onze contreien nog lang niet alles „koek en ei" is, bewijst het jaarverslag over 1952 van de Keuringsdienst voor Waren, die zijn werkzaamheden uitstrekt over 38 ge meenten in ons district. In 1952 werden door de keurmeesters van deze dienst in winkels, bedrijven, opslag plaatsen en op markten 25.414 inspecties verricht, waarbij 750 partijen goederen wegens zeer slechte kwaliteit ter plaatse afgekeurd moesten worden. Dat is een aan merkelijke vei'betering bij 1951, toen er bij 22.811 inspecties nog 1016 partijen afge keurd werden en die verbetering is blijkens het jaarverslag voor een groot deel te danken aan het feit, dat de zogenaamde „Korea-voorraden" langzamerhand ge ruimd zijn. Onverzorgde bezorgers Daartegenover staat echter, dat in vele gevallen nog bijzonder onhygiënisch met onze voedings- en genotmiddelen wordt om gesprongen. Dat bleek onder meer bij de in specties van de voertuigen waarin bakkers en melkhandelaren hun waren aan de man brengen. Het jaarverslag zegt hierover „Opvallend groot is het aantal wagens, dat zonder nu direct in ergerlijke mate vuil te zijn, toch voor het transport van levens middelen een te onverzorgde indruk maakt waartoe ook het uiterlijk van de bezor ger vaak het zijne bijdraagt „Ook de grote bedrijven geven in dit opzicht lang niet altijd het goede voorbeeld. Zo moesten enkele malen melktransporttanks worden afgekeurd en melkbussen en -deksels in beslag genomen. In totaal werden 10.422 monsters melk melkproducten onderzocht, hetgeen Het bestuur spreekt de hoop uit. dat de Algemene Vergadering van de UNO Frank- rijk zal verplichten de nationale aspiraties I l-csuiteerde in 504 waarschuwingen en 29 in Marok.no en Tunesië te bevredigen. Zo j processen_Verbaal. In ongeveer 5 procent niet, aan zouden „bepaaxde maatregelen van gcnomen monsters rauwe melk wer- die de openbare mening in de Axaoische j ^en grote hoeveelheden streptococcen ge landen eist, onvermijdelijk worden. De politieke commissie van de Liga heeft ook de Arabische delegaties bij de UNO opdracht gegeven, dat zij elke gelegenheid te baat moeten nemen om de kwestie van de Mau Mau voor de Algemene Vergade ring te brengen. De raad van de Arabische Liga heeft Maandag besloten „als eerste stap" de Arabische delegaties bij de UNO te instrue ren de pogingen om cle klachten over de toestand in Marokko en Tunesië voor de komende zitting van de Algemene Ver gadering te brengen, voort te zetten. i den grote hoeveelheden streptococcen ge vonden en zelfs bij de controle van gepas teuriseerde melk moesten er van de 1006 monsters nog 230 afgekeurd worden wegens bacteriën, vuil, te hoog kiemgetal of te laag vetgehalte. Het ijsje Ook bij het artikel „consumptie-ijs" van oudsher'een zwekke stee in onze genot middelenvoorziening waren de keurings resultaten verre van bevredigend: 42 pro cent van de genomen monsters voldeed in meerdere of mindere mate niet aan de eisen, die het „IJsbesluit" stelt. In 1951 Honderden schoenen van communistische krijgsgevangenen bedekken de weg. waar langs de roden op weg naar hun „vrijheid" gingen. Over een afstand van 1,2 km. tussen het geallieerde en het communistische uilwisselingspunt icaren de schoenen dik gezaaid. De communisten wilden blootvoets aantonen hoe slecht ze het hadden gehad. DENVER (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft Maandag een onderhoud van meer dan twee uur gehad met president Eisenhower. Later voegde de minister van het leger, Robert Stevens, zich bij hen. Voor de conferentie werd bekend gemaakt dat Dulles en de president vele onder werpen zouden bespreken. Dulles zeide voor zijn bespreking met Eisenhower, niets af te weten van enigerlei menings verschil tussen hem en de president. Stevens, die onverwacht een bezoek bracht aan Eisenhowers vacantieverblijf, verklaarde Dinsdag een onderhoud in Washington te willen hebben met senator MacCarthy over het onerdzoek van de se nator van mogelijke communistische in filtratie in het leger. Dulles zeide dat het onderhoud met Eisenhower zijn eigen initiatief was ge weest. Volgens sommige berichten zou Eisenhower Dulles ontboden hebben om dat hij niet te spreken zou zijn geweest over verklaringen die Dulles de vorige week heeft afgelegd, Dulles zeide Maan dag dat hij behalve over de Duitse ver kiezingen met president Eisenhower ge sproken had over het volgende: Korea „en de stappen, die gedaan wor den om tot een politieke conferentie te komen, die naar wij hopen de vereniging van Korea zal brengen". Indo-China en de toestand aldaar „in het bijzonder met betrekking tot het nieu we Franse program voor het verlenen van onafhankelijkheid aan de drie ver bonden staten". „Het oplaaien van het geschil om Triëst". Dulles zeide dat de ambassadeurs van de V.S., Engeland en Frankrijk zowel in Belgrado als in Rome pogingen in het werk stellen om de crisis te verminderen. Perzië „en de nauwere betrekkingen, die zich hopelijk zowel politiek als econo misch onder het nieuwe bewind zullen ontwikkelen". De algemene vergadering van de UNO, die 14 September begint en voornamelijk het program van de Amerikaanse dele gatie. Stationsb ca ui bte m ishandeld De politierechter in Den Haag heeft de Leidse hoogleraar G. M. H. V. veroordeeld tot zeven, dagen gevangenisstraf wegens mishandeling van een stationsbeambte. Volgens de tenlastelegging was prof. V. op 27 Januari door de uitgang het station te Leiden binnengegaan. De spoorwegbe ambte A. Z. V. riep hem terug en ver zocht hem zijn kaartje te laten zien. De hoogleraar werd kwaad en gaf de be ambte een slag op het oog, waardoor zijn bril brak. Een stuk glas drong hem in het gelaat, waardoor een diepe wond ont stond. De beambte is enige dagen in een ziekenhuis verpleegd. Volgens een getuige had de hoogleraar gezegd, dat de stationsbeambte nog dank baar moest zijn dat hij hem niet knock out had geslagen. De politierechter zei dat hier sprake was van een ernstige mishandeling'. Als medicus wist de verdachte welke ernstige gevolgen een slag met de vuist op het oog kan hebben. Bovendien, zo zei de politie rechter, dient hij een voorbeeld te zijn voor de jongemensen die hij opleidt. De hoogleraar werd conform de eis tot zeven dagen gevangenisstraf veroordeeld. bedroeg dit percentage 36, zodat er van de gewenste verbetering van het ijsje in onze streek nog weinig te merken valt. Er werd dan ook in vele gevallen niet meer met een waarschuwing volstaan, maar proces-ver baal opgemaakt. In de bakkerijen werden 36.754 broden gewogen, waarvan er 800 in het laborato rium onderzocht werden. De resultaten van dit onderzoek waren 317 waarschuwingen en 51 processen-verbaal. De verwachting, dat de iets ruimex-e winstmarge voor de bakker zijn weerslag zou vinden in de kwa liteit van het brood, ging dei-halve nog niet overal in vervulling. Vlees en vleeswaren Ook in de vlees- en vleeswarenbranches zijn de bevindingen allei-minst gunstig. Van de 1168 onderzochte monsters gaven er 108 (v.j. 53) aanleiding tot een waarschu wing en 29 (v.j. 26) tot stx-afvei-volging. Een paar staaltjes: „door kwistige toepas sing van natriumsulfiet tracht men ge malen vlees van mindere kwaliteit toch een zo gunstig mogelijk „uiterlijk" te geven; rauw gehakt e.a. bevatten te veel zwave- ligzuur, gehaktballen (in automaten) teveel brood en te weinig vlees. Zand en zinksaus In de meeste andere branches was het percentage zondaars over het algemeen wat lager, hoewel incidenteel ook hier nog vele oriverkwikkelijkheden geconstateerd wor den. Azijn bleek soms in een zinken teil be reid, waardoor de slasaus „zinksaus" wei'd. In vruchtenlimonade werd soms veel te veel benzoëzuur aangetroffen; een vochtig geworden hoestmiddel werd zeer goedkoop als snoepgoed verkocht en in een parij ver pakte specerijen bleek meer zand dan noot muskaat aanwezig. Eén ti-oost kan het verslag van de Keu ringsdienst ons bieden, want: „De alcohol gehalten van de monsters gedestilleerd leverden dit jaar vrijwel geen afwijkingen op." En een klacht over de smaak van jenever, zo meldt het jaarverslag laconiek, „bleek zijn oorzaak te vinden in het feit, dat een familielid van de consument enig zout aan deze drank had toegevoegd. In het verslagjaar wex'den van de ruim 74,7 millioen kg vis, die ;n IJmuiden werd aangevoerd, 203.000 kg afgekeurd en tot vismeel verwerkt. Het afkeuringspercen tage was hier 0,27 pet. tegen 0,16 pet. in 1951. Gevaarlijk speelgoed Ook op ander gebied heeft de Keurings dienst weer nuttig werk kunnen doen. Zo werd een grote pai-tij bedstellen opge spoord, vooi'zien van nieuwe tijken, maar gevuld met gebruikte kapok een onfrisse praktijk, die natuurlijk met een proces verbaal gehonoreex-d is. Kindex-fornuisjes, die gemakkelijk brand veroorzaken konden, werden aan de cix-culatie onttrokken welk lot gedeeld wex-den door een grote partij „x-aketten"-speelgoed, die een fikse hoeveelheid explosieve stoffen bleek te be vatten. ADVERTENTIE Er is een tijd geweest, waarin fijne zepen zeer kostbaar waren. Alleen zeer bevoorrechte dames konden zich deze aanschaffen. Eens kwamen de dames per equipage uit Parijs naar de Nijmeegse fabi-iek van Dobbelman (waar tegenwoordig de Castella wordt ge maakt) om een vooi-raad goede zeep op te doen. En toch waren die vroegere zeepsoorten nog lang niet zo goed als de bekende Castella Schoonheidszeep (2 stukken voor slechts 50 cent), die U nu overal kunt kopen, of de rijk-schuimende Castella Spécial (32 ct), ge maakt voor de huid, die overvloedig schuim van node heeft. Maar wat. met vroeger vergeleken, helemaal een wonder is: U kunt thans zelfs een echte Castella zeep kopen voor 20 cent Deze Castella Bloemenzeep is onverpakt. U kunt de mooie kleuren zien en te gast gaan aan de heerlijke bloesemgeuren. In waai-heid mag nu worden gezegd, dat Castella én uw huid én uw beurs in het oog houdt DJAKARTA (Aneta) Het hoofd van de Indonesische immigratiedienst heeft enige tijd geleden een circulaire doen uit gaan aan alle hoofden van de immigratie kantoren betreffende de schifting van ex- militairen door de „commissie tot schif ting van ex-militairen van vx-eemde na tionaliteit". Naar aanleiding van de twijfel ten aan zien van de vraag welke personen als „demobilisant" dienen te worden be schouwd, dus welke vreemdelingen een verzoek hebben in te dienen om te wor den onderzocht door de „Commissie tot schifting van ex-militairen van vreemde nationaliteit" alvox-ens deze een verzoek ter verkrijging van een „exit- en re-entry- permit" kunnen indienen, wordt vastge steld, dat de volgende categorieën tot het ondergaan van een screening door de screeningscommissie verplicht zijn. Ten eerste ex-militairen van staten, die oorlog of actie in Indonesië hebben gevoerd en die na 1940 in Indonesië nog in militaire dienst zijn geweest. Tot deze categorie behoren: a. ex-leden van het K.N.I.L., het K.L., de K.M. en het Japanse- en het geallieerde bezettingsle ger; b. ex-landstormers of stadswachters; c. ex-leden van de Max-va en het V.H.K. Ten tweede ex-ambtenaren en arbeids- krachten, die in N.I.C.A., N.I.R.U.B. en N.I.G.E.O.-verband naar Indonesië zijn gekomen. Vrijgesteld zijn: 1. ex-militairen van staten, die in Indonesië nooit een oox-log of een actie hebben gevoerd; 2. ex-mili tairen, die na 1940 in Indonesië niet in mi litaire dienst zijn geweest, omdat zij bij voorbeeld voor 1940 reeds voor de militai re dienst waren afgekeurd; 3. zij, die nim mer in actieve militaire dienst zijn ge weest, omdat zij bijvooi'beeld in hun eigen land slechts op bepaalde tijden als militie- plichtigen een militaix-e oefening behoef den te ondergaan. De Koningin heeft ten peleize Soestdijk een uit twintig personen bestaande dele gatie ontvangen van de internationale con ferentie van de Katholieke Ai-beidersjeugd, die op „Drakëhburgh" te Hilversum wordt gehouden. Van deze delegatie maakten deel uit mgr. Joseph Cardijn uit België, de se cretaris van de Internationale Katholieke Arbeidersjeugd, Patrick Keegan en de heer C. Pennings, nationaal voorzitter van de K.A.J. in Nederland. Voorts ontving de Koningin een twintigtal deelnemers aan het congres van het „Institut International des Civilisations Di ff ex-en les", dat gisteren in Den Haag is begoxinen. WASHINGTON (Reuter en United Press). De Amerikaanse opperrechter Fred Vinson is vanochtend vroeg te Washington aan een hartaanval overleden. Hij is 63 jaar oud geworden. Vinso'n werd door ex-px-esident Truman in 1946 benoemd in zijn laatste functie. Voordien was hij korte tijd minister van Financiën. Hij was 14 jaar lang Congres lid. In de Democx-atische partij trad hij op als leider van de gematigde vleugel. Tru man vatte in 1947 het plan op om hem met een vredesmissie naar Moskou te stu ren, doch dit plan werd verhinderd door het ingrijpen van de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, Marshall. Hulp V.S. voor Indo-China Op het ogenblik woi'den te Washington Frans-Amerikaanse besprekingen gehou den over vergroting van de Amerikaanse hulp ten behoeve van Indo-China. De be spreking heeft een gunstig verloop. Frankrijk zou aan de Verenigde Staten een extra-hulp van ongeveer 200 millioen dollar hebben gevx-aagd. Deze extra-hulp zou zijn bedoeld voor het opvoeren van het tempo bij het oefe nen en uitrusten van Indo-Chmese strijd- kraehten aan de vooravond van het ver wachte herfst-offensief der Vietminh- troepen. ADVERTENTIE Aanvang cursus 15 September. Prospectus en inlichtingen bij Dr. S. ELZINGA, Westerhoutpark 28, Haai-lem, tel. 12879; J. C. ADAM, Stuy- vesantstraat 93, Haarlem, telef. 25505; W. B. REYNEN, Dr. P. Cuyperslaan 2. Heemstede, tel. 38489. GOES. De werken van de indijking bij Bath zijn op cene groote schaal aan gevangen. Ruim 2000 werklieden arbeiden daaraan. In het voorjaar wil men eenen grooten dijk leggen van Bath naar Woens- dregt in West-Brabant.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5