Oude coalitie zal herrijzen Weerbericht Adlai Stevenson pleit voor duidelijker en conse quenter beleid Ambonezen van Nieuw Guinea, naar Nederland overgebracht Haarlems Dagblad Bezorgdheid over uitlating ten aanzien van Oostzöne Nu Duitsland? Adenauer's politieke plannen Het woord is aan „Door de Eeuwen Trouw" protesteert tegen maatregel der regering Trieste gevolgen van Koreaanse oorlog Nazomer is voorbij Totaal dodencijfer van Februari ramp: 1795 Vergeet mij niet ,Amerika's politiek alarmeert bondgenoten Brazilianen in Nederland „Positieve beantwoording van het communisme" Weer rapporten 68 e JAARGANG No 52 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 IJmuider Courant VELSER oprechte haarlemsche courant EDITIE 297e JAARGANG No 205 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7,on-enFeestda?en. Abonnement per week 4' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET LIGT VOOR DE HAND, na Ade nauer's overwinning bij de verkiezingen de conclusie te trekken dat nu de West-Duitse Bondsrepubliek als gangmaker in het stre ven naar West-Europese eenheid zal op treden. Aanvankelijk hebben wij na de oorlog op Engeland gehoopt. Het scheen daartoe aangewezen. De totaal veranderde omstandigheden schenen het ook geen aan leiding meer te geven om zijn oude politiek het beurtelings tegengaan van hetzij een Duits, hetzij een Frans overwicht op het vasteland voort te zetten. Bovendien had Churchill's regering in de critieke Juni-dagen van 1940 Frankrijk het sluiten van een Brits-Franse Federale Unie voor gesteld. Niet minder dan dat. Maar de verwachtingen ten aanzien van Engeland werden deerlijk teleurgesteld, zowel door de Labour-regering als door de later aan het bewind teruggekeerde Chur chill. Dus zou het van Frankrijk moeten ko men. Ofschoon de Vierde Republiek zich van de aanvang af meer door geschillen en kabinetscrises dan door overtuigend bui tenlands beleid'kenmerkte slaagde een Europese figuur als Robert Schuman erin een eindweegs in de goede richting te stu ren. Hij hield, door alle politieke spek takels heen, AU-i jaar stand als minister van Buitenlandse Zaken en met de steun van een zo bekwaam man als Jean Monnet slaagde hij erin zijn plan voor een West- Europese Kolen- en Staalgemeenschap aan nemelijk te maken. Het werd inderdaad verwerkelijkt, met het eerste boven-natio- nale gezagsapparaat incluis, waarop de Franse politici, nu negen maanden geleden, Schuman prompt uitschakelden uit het bewind. Hetgeen tenslotte het feit beves tigde, dat inmiddels allang duidelijk was geworden, dat in Frankrijk geen algemeen élan naar Europese éénwording gegroeid was en er evenmin een politieke meerder heid achter stond. De initiatieven van Franse zijde waren aan bepaalde persoon lijkheden te danken, die ze ondanks alle scepticisme om hen heen hadden weten door te zetten. Van de huidige rechtse re- gering-Laniel, met een minister van Bui tenlandse Zaken als Bidault valt ten aan zien van Europa niets te verwachten, het geen overigens geen overweging van duur zame betekenis mag heten. Van groter be lang is de overweging dat de Vierde Repu bliek zozeer verzwakt is dat zij er veeleer naar zal moeten streven zichzeif te redden dan als gangmaker in Europa op te treden. Italië bezit daar in wezen nog minder de kracht toe. Het heeft zijn premier De Gas- peri, overtuigd Europeaan, zich zeker ten- volle bewust van de rédding die aanslui ting bij een Europese Unie voor Italië zou betekenen, door een nederlaag bij de ver kiezingen doen vallen. Als nu Adenauer, evenzeer overtuigd Europeaan, door zijn overwinning bij de verkiezingen vast in de zadel gezet en be vrijd van ultra-nationalistische belemme ringen, naar voren komt, verheugt men zich als voorstander der Europese één wording daarover maar blijft er zich be wust van, dat Engelse of Franse gang- making een betere kans gemaakt zou heb ben dan Duitse. Onze Parijse correspondent merkte reeds op dat die Fransen, clie de Europese gedachte voorstaan, zich over het succes van Adenauer verheugen, maar dat zij toch wel heel- sterk de Europese idéé moeten zijn toegedaan om hun voldoening niet te laten temperen door de omstandig heid dat het een Duitser en geen Frans man is, die nu aan bod komt om Europa te gaan organiseren. Bij alle persoonlijke respect dat men ook in de andere betrok ken landen jegens een man als Adenauer gevoelt zal ook daar menigeen zich twij felend afvragen: moet nu Duitsland als gangmaker optreden? Het is goed ons te herinneren dat een Federale Unie krach tens haar wezen en haar historie al leen denkbaar en uitvoerbaar is als geen enkel land (ook geen groep landen) erin overheerst en als bovendien de Unie zich van de aanvang af openstelt voor toetre ding van nieuwe landen. De boven-natio- nale, federale leiding moet inderdaad boven-nationaal zijn en zij kan slechts een deel van de taak der nationale parlemen ten en regeringen overnemen. Dat zijn karaktertrekken van een politieke Unie, waaraan de vorming en het welslagen in andere delen der wereld te danken zijn ge weest. Het zal voor menigeen geruststel lend zijn hieraan te denken. Adenauer zal in zijn voortgezet Euro pees beleid niet alleen grote bekwaam heid maar ook grote tact dienen toe te passen. Het ligt voor de hand dat hij pogen zal in de eerste plaats met Frankrijk tot overeenstemming en samenwerking te komen. Hij zou een nog groter persoonlijk succes behalen dan hij Zondag heeft geboekt, als hij daarin slaagde en als de gangmaking van Europa op weg naar zijn eenheid door Duitsland en Frankrijk ge zamenlijk zou kunnen worden verricht. Hetgeen, als men in Parijs deze kans wilde aanvaarden, een spoedige terugkeer van Robert Schuman aan de Quai d'Orsay zou meebrengen. Het duo Adenauer-Schuman zou nu betere kansen maken dan na de eerste wereldoorlog het duo Stresemann- Briand. Omdat er meer te oogsten valt. R. P. Van 164 vermisten 32 geborgen maar niet geïdentificeerd Volgens het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis bedraagt het to tale aantal slachtoffers van de overstro mingsramp thans 1795. Het is zeker, dat hierbij geen doublures voorkomen. Het in formatiebureau heeft vandaag de 100ste lijst van slachtoffers uitgegeven. Nog 164 personen worden vermist. Een aantal van hen zal waarschijnlijk nog wel gevonden worden, maar de kans is groot, dat velen van deze slachtoffers dooi de zee naar buiten zijn gevoerd of onder het door de storm, de stromingen of de herstelwei-kzaamheden opgeworpen zand zijn bedolven. Van de 164 nog vermisten zijn inmiddels 32 slachtoffers geborgen, doch dezen kon- da» sog geïdentificeerd worden. BONN, (Reuter) In geallieerde kringen in Bonn heeft men zich Dinsdag bezorgd getoond over Adenauers uitlating van Maandagavond, dat in het vervolg niet meer van de hereniging van Duitsland diende te worden gesproken, doch van „de bevrij ding der Oostelijke Duitse gebieden". In Britse en Fx-anse kringen meent men overeen stemming te zien tussen deze uitspraak, die de Bondskanselier later op de avond nog eens herhaalde op een tweede openluchtbijeenkomst, en de uitspraak van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles (waarop indertijd ook veel critiek is geleverd), volgens welke het „ijzeren gordijn" teruggerold moest worden. Ook in de Britse pers heeft Adenauers uitspraak nog al wat stof doen opwaaien. Een "woordvoerder van het „Foreign Office" echter zag in Adenauers wooi-den slechts de „bevestiging van diens wens om Duits land te herenigen". „Er bestaat geen enkele reden om te geloven, dat Adenauer aan een soort interventie in Oost-Duitsland dacht, die oorlogsgevaar met zich mee zou brengen", zo meende deze woordvoerder. Toch coalitie Kanselier Adenauer heeft Dinsdag te Bonn met zijn ministers besprekingen ge voerd. Adenauer verklaarde hierbij te ge loven, dat gezien de huidige positie van Duitsland geen één-partij regering gevormd moet worden. Hij zal in zijn nieuwe rege ring weer de beide oude coalitiegenoten van zijn christen-democratische unie, de vrije democraten en de Duitse partij, op nemen, waardoor de regeringspartijen de beschikking zulen krijgen over 310 van de 487 Bondsdagzeteis. Gezien Adenauers grote overwinning bij de verkiezingen acht men het echter niet waarschijnlijk dat de bondskanselier, evenals in 1949, toen hij zijn eerste regering vormde, sleutelposities zal afstaan aan zijn coalitiegenoten. Met verwacht dat de christen-democraat Von Brentano, erkend voorstander der Europese eenheid, minister van Buiten landse Zaken zali worden. Naar DPA nog meldt zullen 249 van de 509 afgevaardigden in de nieuwe Bondsdag (487 voor West-Duitsland plus 22 zonder stemrecht voor Wcst-Berlijn) voor de eer ste maal in de Bondsdag zitting nemen. .160 van de 420 leden van de oude Bondsdag (401 voor West-Duitsland plus 19 voor West-Berlijn) keren niet in het parlement terug. 84 van hen werden niet herkozen en 76 stonden ditmaal niet candidaat. Zelf critiek Max Reimann, de leider van de West- Duitse communistische partij, heeft Dins dag „alle tegenstanders van Adenauer op geroepen aan te dringen op vrije verkiezin gen in geheel Duitsland teneinde de „agres sieve en fascistische machten in het Westen" te beteugelen. In een zelfcritiek verklaarde de commu nistische partij Dinsdag, dat zij er niet in was geslaagd de resten van fascistische ideologie, anti-Sovjelisme en chauvinisme in West-Duitsland te overwinnen en het belang van de Russische rol voor de vreed zame hereniging van Duitsland duidelijk te maken. Gelukwens en vrees De Franse regering heeft een telegram aan Bondskanselier Adenauer gezonden, waarin zij hem gelukwenst met zijn over winning „in omstandigheden, die de vitali teit van de jonge Duitse democratie aan tonen, alsmede haar trouw aan de idealen van vrijheid, internationale samenwerking en Europese eenheid, welke tevens die van het Franse volk zijn". Franse zakenlieden vrezen, dat de ver kiezingszege van Adenauer zal betekenen, dat West-Duitsland belangrijke Amerikaan se steun zal ontvangen en dat als gevolg daarvan de concurrentie voor Frankrijk groter zal worden. Men is van mening, dat de Duitsers, van het Amerikaanse sl and- punt uit bezien, bewezen hebben een solide en betrouwbaar element in Europa te zijn. Volgens Franse industriëlen zal er finan ciële hulp worden verleend in de vorm van United Press meldt: Pcobert Pferdemen- ges, bankier in het Ruhrgebied, die mil- lioenen mark leverde voor Adenauer's succesvolle verkiezingscampagne, heeft de kanselier een veelzeggende overwin- ningshulde gestuurd: een vaas vol ver- geet-mij-nietjes. een belangrijke lening voor Bonn en grote Amerikaanse particuliere investeringen in de West-Duitse industrie. Een vertegenwoordiger van het Ameri kaanse bedrijfsleven te Parijs verklaarde, dat de Duitsers goedkoper produceren dan de Fransen en goede leveringstijden heb ben. Bovendien produceren zij goederen voor de massa-markt, wat Frankrijk niet doet. Verkeersongevallen in V.S. Door verkeersongevallen zijn in het drie daagse „Labor Day" weekend 394 Ameri kanen om het leven gekomen, bijna 50 mindei dan de nationale veiligheidsraad voorspeld had. Behalve 585 dodelijke verkeersongeval len zijn er 79 verdrinkingsgevallen ge weest, negen doden bij vliegongelukken en 103 bij diverse andere ongevallen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Anton van Duinkerken: Verantwoordelijkheid, die men kan afschuiven, verdient ternau wernood dat zij gedragen wordt, en zeker niet dat men zich zelf er druk over maakt. Het Rijdende Postkantoor, dat de verkoop van Rode Kr uispo size gels stimuleert deed Dinsdagmorgen Soesldijk aan. Koningin Juliana kocht bij het postkantoor een aan tal Rode Kruispostzegels en prentbrief kaarten. De Vorstin schreef een briefkaart naar het Rode Kruis en postte haar meteen WASHINGTON (United Press) - Adlai E. Stevenson, de man die verleden jaar candidaat der democraten in de Ameri kaanse presidentschapsverkiezingen is ge weest, is van mening dat de regering Eisenhower de bondgenoten der Verenig de Staten gealarmeerd en verward heeft door de indruk te vestigen het communis me te willen uitroeien. In een interview met het tijdschrift Newsweek zeide Stevenson, die vorige maand van een wereldreis is terugge keerd, dat de republikeinse regering het gemeenschappelijk buitenlands beleid der twee partijen volkomen heeft weggevaagd. „We moeten beslissen of we willen pro beren het communisme te vernietigen of proberen een vreedzaam samenleven te bereiken. De rest van de vrije wereld is gealarmeerd door onze schijnbare onbuig zaamheid. Er bestaat achterdocht dat ons doel is het communisme uit te roeien. On- Op 5 Augustus is bericht, dat de Neder landse regering had besloten enkele Am bonezen, aanhangers van de republiek der Zuid-Molukken, die naar Nieuw Guinea waren uitgeweken, naar Nederland over re- brengenDe betrokkenen, aan wie cp hun verzoek doo: de Nederlandse regering op Nieuw-Gumea asyl was verleend, hebben zich, zo werd verklaard, niet van politieke activiteit onthouden, zodat de overheid van Nieuw Guinea zich genoopt zag hen in bewaring te stellen. Aangezien hun voort gezet verblijf in Nieuw Guinea bezwaarlijk en ongewenst geworden was, besloot de Nederlandse regering hun met instem ming van de Antilliaanse regering een verblijfplaats in de Nederlandse Antillen aan te bieden, tenzij zij er de voorkeur aan zouden geven naar elders in het bui tenland te vertrekken. Nadat de Ambone zen te kennen hadden gegeven niet bereid te zijn naar de Nederlandse Antillen te gaan en vestiging elders in het buitenland niet mogelijk bleek, werd besloten hen naar Nederland over te brengen. Van officiële zijde wordt thans med~ o- deeld, dat op 6 September ir. J. A. Ma- nusania en zijn echtgenote en de heren Pattipeiluhuh, Nanlohy en Tahapary per vliegtuig naar Biak zijn gebracht, van waar zij, eveneens per vliegtuig, naar Ne derland zijn vertrokken. Zij zullen in Ne derland bewegingsvrijheid hebben, met dien verstande, dat zij als vreemdelingen vallen onder de beperkingen, welke hun als zodanig kunnen worden opgelegd. In ieder geval zullen zii zoals alle vreem delingen zich hebben te onthouden van politieke activiteit. De keuze van de plaats, waar zij zich willen vestigen, is onderwor pen aan de goedkeuring van de minister van Justitie. Zij zullen Donderdag op Schiphol aankomen. „Door de Eeuwen Trouw" protesteert De stichting „Door de Eeuwen Trouw" deelt in een communiqué over deze aange legenheid het volgende mede: „Van mr. J. de Rijke te Hollandia, rechts kundig raadsman van de op Nieuw Guinea geïnterneerde Zuid-Molukse autoriteiten, ontving het hoofdbestuur van „Door de Eeuwen Trouw" bericht, dat op Zaterdag 6 September een ernstig incident plaats had, doordat ir. Manusama weigerde, zich door de gouverneur van Nieuw Guinea te laten ontbieden voor het aanhoren van een regeringsverklaring. Deswege werd ir. Ma nusama door politieambtenaren geweldda dig naar het gouvernementsgebouw over gebracht, waartegen hij zich verzette. Niettemin werd hij tegen zijn wil door de sterke arm voor de gouverneur geleid en hoorde hij daar staande en aan beide ar men vastgehouden door politieambtenaren, een verklaring aan, waaruit bleek, dat mi nister Mamusaima, zijn echtgenote en de heer Pattipeiluhu, chef van de geneeskun dige dienst van het leger der R.M.S., op 7 September per vliegtuig naar Nederland zouden werden overgebracht. Indien ir. Manusama dit mocht weigeren, zou het hele gezelschap naar Boven-Digoel wor den getransporteerd. Op een desbetreffend verzoek van mr. De Rijke weigerde de gouverneur uitstel van vertrek toe te staan. Daarop wendde de raadsman zich tot de landrechter, teneinde in kort geding te doen uitspreken, dat ir. Manusama niet mocht worden weggevoerd wegens een enkele weken geleden aanhangig ge maakt proces tegen het gouvernement van Nieuw Guinea over het onrechtmatig vasthouden van het Zuid-Molu'kse motor schip „Hoa Moa", in welk geding ir. Ma nusama een der belangrijkste getuigen is. De landrechter weigerde echter er in toe te stemmen, een zitting te houden vóór of op Maandag 7 September. Inmiddels werd aan ir. Manusama huisarrest opgelegd en werd hij onder strenge bewaking gesteld. Bovendien werden voor zijn overbren ging naar het vliegveld uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. Voorts wer den bij de Ambonezen Latumahina on rechtmatige stukken in beslag genomen, welke betrekking hebben op een registratie van de op Nieuw Guinea verblijvende Zuid-Molukkers. Deze registratie is we gens besprekingen vanwege de Zuid-Mo lukse vertegenwoordiger in Nederland en het Internationale Rode Kruis te Genève van groot belang. Vervolgens werd mr. De Rijke door de officier van justitie bedreigd met vervolging omdat hij had aangespoord deze registratie door te voeren, eventueel tegen de wens van het gouvernement in. Op Zondag 6 September werden plotseling en heimelijk per speciale vliegboot van de Koninklijke Marine het echtpaar Ma nusama met de heren Pattipeiluhu, Nan lohy en Tahapary naar Biak gebracht, zulks geheel in strijd met de gegeven ver zekering, dat slechts de eerstgenoemden naar Nederland zouden worden overge bracht". Naai' aanleiding van deze mededelingen van mr. De Rijke heeft de stichting „Dooi de Eeuwen Trouw" telegrammen verzon den aan de Nederlandse ministerraad en de gouverneur van Nieuw Guinea, waarin voor de betrokkenen algehele bewegings vrijheid wordt verzocht en geprotesteerd wordt tegen de gerapporteerde behandeling van ir. Manusama c.s. Vrijdag zal te Farnborough (Engeland) de grootste luchtvaarttentoonstelling van de wereld officieel worden geopend. Een kijkje op de expositie. Het grote vliegtuig op de achtergrond is een Comet van de British Overseas Air Company. Maandag is een delegatie van 40 Brazi lianen in Hoek van Holland voor een kort bezoek aan ons land aangekomen, 's Mid dags werden zij door ae ambassadeur van Brazilië in 's-Gravenhage ontvangen. On der de gedelegeerden, allen deelnemers aan de wereldconferentie voor Morele Herbewapening te Caux, Zwitserland, be vonden zich kapitein ter zee Cunha, de persoonlijke vertegenwoordiger van de minister van marine van Brazilië ter con ferentie, parlementsleden, industriëlen en vakbondsleiders. Eerder op de dag werd het gezelschap na een officiële rondvaart door de haven van Rotterdam ten stadhui- ze ontvangen door burgemeester Van Wal- sum. Dinsdag bracht de delegatie een bezoek aan de Philipsfabriek te Eindhoven, waar zij werd ontvangen door ir. F. J. Philips, vice-president van de Raad van Bestuur. De gedelegeerden, die een bezoek van 3 weken hebben gebracht aan de wereld conferentie voor Morele Herbewapening in Zwitserland, maken een reis door Euro pa. Voor hun vertrek uit Nederland werd namens de delegatie een verklaring afge legd, waarin wordt gezegd, dat van de zij de van materialistische ideologieën po gingen worden ondernomen om het natio nale leven van Brazilië te beheersen. „Met het oog hierop", aldus de verklaring, „zijn wij naar Europa gekomen, om studie te maken van het werk en de toepassing van Morele Herbewapening, waardoor, naar wij geloven, het antwoord wordt gegeven op arbeidsconflicten, sociale spanningen en politieke onenigheid". „Wij hebben gezien", aldus besluit de verklaring, „dat ons beleid ten aanzien van het communisme niet alleen maar ne gatief kan zijn. Het moet een positieve krachtsinspanning zijn, tot hervorming van de samenleving door morele verande ring in het individu, het gezin, het be drijf, de vakbond en het parlement". LONDEN. (Reuter). Generaal James van Fleet, voormalig bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft te Londen verklaard, dat in Zuid-Korea 100.000 kinderen wees zijn geworden ten gevolge van de oorlog. Er zijn 300.000 oor logsweduwen en meer dan 30 000 vermink ten te verzorgen. Er zijn twee millioen huizen nodig. Dinsdag is in Korea een begin gemaakt met het overbrengen van de krijgsgevange nen die niet naar hun vaderland willen te rugkeren, naar een kamp in de gedemili tariseerde zóne. Het eerste contigent, 1.891 Cühmezea uit het kamp op Tsjejoe, is Dins dagochtend aan boord gegaan van twee Amerikaanse vaartuigen die het naar de Zuid-Koreaanse haven Intsjon zullen ba-en- gen. De twee vaartuigen worden heden avond in Intsjon verwacht. ze bondgenoten willen geen oorlog", aldus Stevenson. Stevenson meende dat de Amerikaanse regering moet beginnen tegen de wereld te praten in termen van „waar wij vóór zijn, eerder dan waar wij tégen zijn". Al leen maar tegen het communisme te zijn is oude koek voor Europa en zal weinig harten in Azië winnen, aldus Stevenson. „Onze bondgenoten dienen ervan over tuigd te worden dat wij meer belangstel ling hebben voor schikkingen door middel van onderhandeling, voor vermindering van spanningen en voor stabiliteit, dan voor geweld en militair optreden", zo zei- de hij verder. Stevenson zeide dat het Westen mis schien lange tijd en misschien wel voor vele jaren met het communisme in de zelfde wereld zal moeten leven. „Onze grote hoop de spanning in de toe komst op te heffen bestaat daarin, dat het communisme op den duur van karakter zal veranderen - wanneer de mensen gaan beseffen dat het onverenigbaar is met fun damentele menselijke principes. Er zal ge duld voor nodig zijn, maar geduld is goed koper dan oorlog", verklaarde hij. Op de vraag hoe de Verenigde Staten haar prestige in Europa kunnen herstel len antwoordde Stevenson: „In de eerste plaats dienen wij hier thuis te kalmeren en ons fundamenteel geloof in de democratie opnieuw te vesti gen. Onze democratische traditie wordt in het buitenland bewonderd, maar onze bondgenoten geraken verward wanneer we vervallen in boekverbranding, Mc- Carthy-isme en eenvormigheid van ge dachten. Wij kunnen niet enkel demo cratisch voor export wezen". Stevenson zeide dat de Verenigde Sta ten een duidelijker en consequenter beleid moeten voeren. „Onze bondgenoten geraken verbijsterd wanneer wij hen de ene dag voor de com munistische dreiging waarschuwen en de volgende dag een stuk van onze defensie begroting hakken". Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied, dat ons enige dagen van bijzonder fraai nazomerweer heeft doen genieten, is van het vasteland van Europa verdreven. Gisteren in de loop van de dag voerden Westelijke winden koelere zeelucht aan. Deze Westenwinden hingen samen met het verschijnen van een nieuwe actieve depressie bij IJsland, die in de loop van gisteren een krachtige aanval op het hogedrukgebied deed, dat thans de wijk heeft genomen naar het zeegebied ten Westen van Ierland. Vanmorgen lag de depressie boven Zuid- Scandinavië en stuwde grote hoeveelheden koele en vochtige Oceaanlucht over de Noordzee naar ons land. Het binnendringen er van bracht veel bewolking. Vanmorgen bevond zich ten Noorden van de Faroer een nieuwe depressie, die in Zuid-Oostelijke richting koerst en de wind in ons land verder zal doen aanwakkeren uit richtingen tussen West en Noord. De huidige drukverdeling is van dien aard, dat een terugkeer van het warme weer niet direct te verwachten is. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand CD c cS gg Sï BZ B* rs zs Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome half bew. regen regen regen nevel zwaar bew. mist onbewolkt onbewolkt mist nevel half bew. nevel mist nevel onbewolkt nevel onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt W 4 O 1 NNO 3 W 10 WZW 4 W 5 windstil windstil windstil windstil windstil NNW 4 windstil O 1 O 1 W 4 windstil WZW 2 windstil windstil NO 3 15 1.1 17 1 21 2 22 0.1 23 0 24 0 25 - 25 0 29 0 32 0 28 0 25 0 30 0 28 0 22 0 23 0 27 0 26 0 23 0 27 0 27 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u krachtige; noord-westen wind Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele buien, later verspreide opklaringen. Matige tot krachtige en mogelijk nu en dan harde Noord-Westelijke wind. Iets koeler. 10 September Zon op 6.06 uur, onder 19.07 uur. Maan op 8.31 uur, onder 19.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 9 September Hoog water: 4.19 en 16.39 uur. Laag water: 0.10 en 12.25 uur. Donderdag 10 September Hoog water: 4.48 en 17.08 uur. Laag water: 0.43 en 12.53 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1