„Luchtmacht-affaire" thans voor hoog militair hof PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws Chefarine „4" doet wonderen! Twee jaar tegen officier van aanschaffingsdienst geëist De radio geeft Donderdag In Augustus daalde werkloosheid iets ió het zo Balletgroep „Scapino" in seizoen 1953-1954 „De Phoenix" gaat een stuk van Hans Nesna spelen Borsalino Hoeden ROYAL MARGARINE RONDJES? Leergang ziekenhuisbouw in Nijmegen Hoofd van militaire missie nam afscheid Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Duo-passagier gewond bij botsing Honderd huizen in Paré Paré afgebrand Deviezenreserve afgenomen; goudvoorraad groter Werkgelegenheid nam toe Kerkelijk Nieuws Toontje gaat door met' paarden tekenen NIEUW PATENT N.V. de HOUT- en STEENWERF Twee weken tegen werk loze betogers geëist Babyshow Wallenstein dirigeert Beurzen voor opleiding tot operazanger Lionel Hampton en Count Basie naar Nederland Faillissementen Wfr Magnetisme v WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 De advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof heeft in de „luchtmacht affaire" tegen de 55-jarige reserve luite nant-kolonel W. B. gerequireerd een ge- vangenisstraf voor de tijd van twee jaar met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst en ontzetting uit de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Voorts vorderde hij in arreststel ling van verdachte bij de wijziging van het arrest. De krijgsraad te velde West had B. ver- oordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar en zes maanden met af trek van voorarrest en tot ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen. Luitenant-kolonel B., die tegen het von nis van de krijgsraad beroep had aangete kend omdat hij het niet eens was met de strafmaat, was ten laste gelegd dat hij als hoofd van de luchtmacht aanschaffings dienst opdrachten heeft gegeven aan een textielbedrijf, waarvan hij zelf mede directeur was. Voorts zou hij uit de kas van deze dienst geld hebben geleend, waartoe hij de sergeant-majoor, die deze kas onder zich had, zou hebben bewogen. Door tussenkomst van de inmiddels veroordeelde luitenant Van B. zou hij de staat een rekening van f 1059,67 van een textielfabriek te Tilburg, die oorspronke lijk op zijn naam was gesteld, hebben la ten betalen. Deze rekening betrof uniform- stof, welke door zijn bemiddeling was be steld voor personeel van de luchtmacht. Tenslotte zou verdachte met een valse rekening het geld voor het kopen van ga rens, een bedrag van f 29.688, door het rijk hebben laten betalen, omdat zijn fa briek niet over voldoende liquide midde len beschikte om een order van het rijk betreffende legerondergoed uit te voeren. Later was het ondergoed geleverd en was dit bedrag verrekend. Verwondering De advocaat-fiscaal meende dat men in deze zaak de grote lijnen, moest zien en niet de détails, die waren „doodgepraat". Hij sprak er in zijn requisitoir zijn ver wondering over uit, dat verdachte nog steeds op vrije voeten is. „Als hij behan deld zou zijn, zoals anderen in dergelijke gevallen zijn behandeld, had hij nu in ar rest gezeten". Hij achtte de straf in eerste aanleg niet evenredig met de ernst van de zaak, omdat hier een hoofd van een dienst terecht stond. De verdediger van de verdachte behan delde in 'zijn pleidooi de détails van de B. ten laste gelegde feiten. De balletgroep Scapino, onder leiding van Hans Snoek, heeft voor het speel jaar 1953/1954 Aart Verstegen geëngageerd, vroeger lid van het ballet van Kurt Jooss en solodanser bij de Opera van Düsseldorf. Het tableau de la troupe bestaat uit: Ma- ryska Doom, Els Lindenheuvell, Lizzy Demmenie, Son ja Albring, Marie van Emmichshoven, Josje Schuurman, Roekie Aronds, Helma Bouman en Hans Carrasz. Balletmeester is Jean Rebel, spreker Alex Faassen jr. en pianiste Tilly Langedijk. In studie is het ballet Reinsert de vos" in een bewerking van Max Teipe, waar voor de muziek in regeringsopdracht door Hugo Godron wordt geschreven. Jan de Ruyter verzorgt de choreografie van een ander nieuw werk: „Een kijkje in de bal letklas". Voorts wordt door verschillende chroreografen, onder wie ook Indra Ka- modjojo, voor middelbare scholen een bal let gemaakt op eenzelfde thema. Het geld, dat verdachte uit de kas had geleend, was volgens zijn raadsman steeds terug betaald. Verdachte had dit geld niet gebruikt voor zichzelf maar voor sport wedstrijden en voor aan leveranciers aan geboden maaltijden en dergelijke. Bij de plaatsing van de orders had verdachte steeds gehandeld in het belang van de dienst, meende pleiter. De verdediger be streed dat verdachte met een valse reke ning het geld voor de aankoop van ga rens door het rijk had laten betalen. Dit geld was volgens hem bedoeld als een voorschot, waarbij de garens als een soort onderpand dienden. Hij meende dat ver dachte op vele punten van de ten laste legging zou moeten worden vrijgesproken en verzocht voor de overige punten een lichte straf. Het hoog militair gerechtshof zal op 6 October arrest wijzen. De toneelgroep „De Phoenix" bestaat voor het seizoen 19531954 uit de dames Rita Henneken, Wilma v. Klaveren, Roosje Kohier, Jesje van Marie, Louise Ruys, Willy Zuidema en de heren Pierre Balle- dux, Roel Bouman, Peter van Dinteren, Joop van der Donk, Piet Eelvelt, Frans Kokshoorn, Jan Korevaar, Tom Montaan en Ton van Ottérloo. Het répertoire zal gevormd worden dooi de blijspelen „Oom Tom" van Dan Suther land en „Rembrandt op de zwarte markt" van Jan Brosser, waarnaast „De voetbal pool" van Arnold Ridley gehandhaafd blijft. Van de ernstige werken moeten ge noemd worden „De reiziger van Forceloup" van George Sion en „Het circus van de goede God" van Hans Nesna, in 1951 door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bekroond. Voor de jeugd staat een serie door Peter van der Linden bewerkte „Avonturen van Pinokkio" naar het gelijknamige boek van Carlo Collodi op het programma. De heer Frans Kokshoorn is met de da gelijkse leiding van het gezelschap belast. Als gastregisseurs zullen onder anderen Cruys Voorbergh en Max Croiset fungeren. ADVERTENTIE ENMODE BARTEUORlSSTR. 54 HAARLEM TEL.20420 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Kamermuziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pla ten. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Weer bericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Piano en bari ton. 13.50 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Piano, viool en cello. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Alt en piano. 16.50 Platen. 17.00 O ja, dat ook nog, klankbeeld. 17.20 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.15 Vocaal ensemble. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lakmé, opera (2e acte). 21.20 Platen. 21.30 Ra, ra hoe zit dat? 21.45 Promenade orkest en klein koor. 22.15 Pianorecital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liederen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.47 Voor de vrouw. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen 11.15 Weense muziek. 12.00 Zang en piano 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weei-bericht. 12.33 Exotische muziek. 12.50 Uit het Bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Amuse mentsmuziek. 14.05 Cabaret. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Voor dracht. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire reportage. 17.40 Platen. 17.45 Regerings uitzending: Technische hulp aan onontwik kelde gebieden door mr. H. G. Quick. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Repor tage. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen 19.10 West-Fries programma. 19.50 Platen 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.00 Penelope, hoorsnel 22.20 Twee piano's. 22.35 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Musette orkest en solist. 12.30 Weer bericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 19.50 Causerie. 20.00 Pla ten. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Verzoekpro gramma. 21.15 Wat is dat? 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Omroepkoor en sol. 22.35 Pla teD. 22.5523.00 Nieuws. ADVERTENTIE De Amerikaanse generaal Dean. die bij de uitwisseling van krijgsgevangenen vrij kwam, ontvangt hier uit handen van president Syngman Rhee van Zuid-Korea een onderscheiding. Rechts van Dean generaal Mark Clark. Gisteravond is in Berg en Dal bij Nijme gen de leergang in ziekenhuisbouw en techniek geopend, welke leergang-is ge- organiseerd d-oor de Vereniging van In- stellingsteohnici „VITE". De voorzitter van de vereniging, de heer L. P. van Krimpen, chef technische dienst van de gemeente ziekenhuizen te Rotterdam, zette in zijn openingsrede taak en doelstelling van zijn vereniging uiteen. Hec practisch beleid, dé zogenaamde ziekenhuiseconomie, heeft bij zondere belangstelling van „VITE". V/at. de bouw en techniek van onze ziekenhuizen betreft, deelde hij mede dat binnen afzien bare tijd alléén in Nederland minstens 15 20 nieuwe ziekenhuizen gebouwd zullen moeten worden. Het exploiteren van zulk een ziekenhuis is slechts mogelijk wanneer dit een grootte heeft van 250 a 300 bedden en de moderne expioitatie heeft uitgewezen dat een patiënten bed ongeveer vergt een bouwbedrag van twintig a vijf en twintig duizend gulden. In dit bouwbedrag ligt 70 percent op bouwkundig gebied en 30 per cent op technisch gebied. Minstens 70 ziekenhuizen in Nederland komen naar hij zeide in aanmerking voor technische reorganisatie. DJAKARTA (Aneta). Het hoofd van de Nederlandse militaire missie in Indone sië, generaal-majoor Pereira,zal op 15 Sep tember per vliegtuig naar Nederland te rugkeren. Kolonel vlieger-waarnemer H. A. Maui-enbrecher zal hem opvolgen als hoofd der Nederlandse militaire missie, waarvan de liquidatie aan het einde van dit jaar zal zijn voltooid. Op een afscheidspai-tij, welke Maandag avond werd gehouden, drukten genei-aal en mevrouw Pereira velen honderden gasten de hand. Onder deze gasten bevonden zich onder meer de Indonesische minister van Defensie Iwa Kusumasumantri en de chef staf gen eraal-maj oor Simatupang. ADVERTENTIE HAARLEM Ongeluk op gevaarlijk kruispunt Tijdens de drukte van gistermiddag is op het gevaarlijke kruispunt Rijksstraat weg-Parkweg-Amsterdamse straatweg in Velsen een motorrijder, komende uit Am sterdam, aangereden door een vrachtauto, doordat hij de automobilist geen voorrang gaf, De man, die behalve zijn vrouw ook zijn zoontje op de motor vérvöeröe, kwam er redelijk goed af, evenals het kind, maai de vrouw moest tengevolge van de val die ze maakte met een gebroken linkeronder been en een diepe hoofdwonde naar een Amsterdams ziekenhuis worden overge bracht. Zij was de 39-jarige A. J. F.-v. B. DJAKARTA (Aneta). In Paré Paré, in Zuid-Celebes, heeft gedui-ende het af gelopen weekeinde een zware brand ge woed. Honderd huizen werden hierdoor in de as gelegd. De schade wordt geschat op drie millioen rupiah. Terwijl een zware rook boven Paré Paré hing, trachtte een bende de stad binnen te dringen. Door het optreden van het leger werd deze evenwel verdreven, 's Avonds werd aan de rand van de stad schieten ge hoord, dat vei-moedelijk afkomstig was van dezelfde groep. Ook toen greep het leger in, waarna de rust tei-ugkeerde. Blijkens de weekstaat van de Neder landse Bank blijft deze voortgaan haar goudvoorraad te versterken. Deze week werd voor ruim f 32 millioen aangekocht, waardoor de post gouden munt en materi aal thans f 2620 millioen bedi-aagt. De net to deviezem-eserve onderging echter een vermindering met ongeveer f 15 millioen. De resultante van een en ander wordt weerspiegeld in een stijging met f 17 mil lioen tot f 4.273 millioen beide posten te zamen. Van de overige mutaties valt een ver mindering van de bankbiljettencirculatie op met f 56 millioen tot f 3.120 millioen, hetgeen wijst op een ontspanning. Het direct beschikbaar aanbod van man nelijke arbeidskrachten daalde in Augus tus met 1764, hetgeen blijkt uit de daling van het aantal werklozen van 54.670 tot 53.321. Hiermede is ongeveer het peil van Augustus 1951 bereikt. Over het algemeen nam de werkgelegenheid toe. Niettemin vertoonde het direct beschikbaar aanbod hier en daar een kleine stijging, voorname lijk als gevolg van de inschrijving van oud-leerlingen der scholen. Het beschikbaar aanbod van personen beneden 19 jaar steeg van 4128 tot 4976. Als gevolg hiervan steeg het beschikbaar aanbod van metaalarbeiders van 6698 tot 6938. Het aanbod van bouwvakarbeiders daalde van 7254 tot 6805 en losse arbeiders van 11.681 tot 11.315. Het aantal open staande aanvragen voor mannelijk perso neel steeg van 28.672 tot 29.488, hetgeen op verruiming der werkgelegenheid wijst. De relatieve werkloosheid was eind Augustus het hoogst in Noord-Holland met 22 per 1000 mannelijke beroepsoefenaren en het laagst in Zeeland met 6 in Drente met 9, terwijl het rijksgemiddelde 17 be droeg tegen 18 op 31 Juli. Het aantal als werkloos geregistreex-de vrouwen steeg door de inschrijving van meisjes, die de scholen verlieten, van 6404 tot 6999. De vraag naar vrouwelijk perso neel steeg van 21.341 tot 21.868. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Jutrijp-Hommerts: H. de Noo te 2e Exloërmomd; tot pred. voor bui tengewone werkzaamheden (luchtmacht pred. standplaats Nijmegen): W. C. J. Ja cobs, cand. aldaar: idem (Prot. kei'k in West-Indonesië). M. G. Baldee, cand. te Oegstgeest; idem (vlootpred.)G. Julius, cand. en voorg. Herv. Evang. te Nijbeets, Aangenomen naar Hoogkarspel: J. Bosch te 't Zaïndt. Bedankt voor Poortvliet: H. K. V. Win gerden te Kockengen. Geref. Kerken Beroepen te KlszienaveenG. Haaksma te Smilde; tc Nieuw-Buinen: H. K. Pool man Azn., te Andel (N.B.); te Castricum: M. E. v. Heeserx te Ocsthem (Fr.); te Krimpen a.d. Lek-Krimpen a.d. IJsel: J. P. Dondorp, cand. te Heemstede; te Nieuw- lande: H. K. Poelman Azn., te Andel (N.Br.). Bedankt roor Ezinge: J. Kuntz te Tzum. Geref. Kerken onöerh. art. 31 K.O. Beroepen te Middelstum: I. v. Til te Opande-Surhuisterveen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Delft: M. Baan te Dordrecht en M. S. Roos te Zwijndrecht. ADVERTENTIE Het toneelgezelschap Johan Kaart geeft op Dinsdag 15 September in het Minerva- Theater te Heemstede de eerste voorstel ling in Noordholland van het bekende blij spel „Toontje heeft een paard getekend" van Lesley Storm, door Tilly Périn-Bouw- meester geregisseerd. Zij vervult er zelf een van de hoofdrollen in, tezamen met Ingeborg Winkler, Johan Kaart, Johan Boskamp en Matthieu van Eysden. Dit stuk is zowel voor als na de oorlog met bijzonder veel succes door het toen malige Residentie-Toneel vertoond. Thans ook Ellen Tochtstrip voor Stalen Ramen Prijs 1.20 p. meter HAARLEM HOUTWERF: Kampersingel 20-24 - Tel. 11932-11931 STEENWERF: Spaarndamseweg 48 Tel. 10072-15700 Toen eind 1952 de vorst inviel en de werklozen in Beerta niet voldoende steun kon worden uitgekeerd, trok op 19 Decem ber een groot aantal werklozen naar het gemeentehuis. Na de sluiting van de zit ting van de gemeenteraad wilden de man nen de bux-gemeester spreken. Deze gaf te kennen hen niet te kunnen helpen, omdat de regeling van de nieuwe Werkloos heidswet dat niet toestond. Er klonken uit roepen als „proletariërs aller landen, ver enigt u". Ondanks verzoeken en bevelen bleef men op de publieke tribune. Een achttiental van hen, waaronder twee vrou wen, werd gedagvaard en door de Gronin ger politierechter tot zes weken veroor deeld. Een van hen J. S., de voorman, kreeg drie maanden. Voor het gerechtshof verklaarden de verdachten in hoger beroep dat zij geen bevel hebben gehoord en dat het hier niet ging om een politieke rel van de C.P.N. Armoede en ellende hadden hen naar 't ge meentehuis gedreven, zo zeiden zij. De pro cureur-generaal vorderde tegen alle ver dachten twee weken gevangenisstraf. De verdedigers concludeerden tot ontslag van rechtsvervolging. In het Noorden des lands, in de gemeen te Delfzijl ligt een plaatsje Uilwierde. In dit plaatsje nu is door de plattelands vrouwen een initiatief genomen om ten bate van de noodzakelijke vergrotirig van het Uitwierder dorpshuis een baby show te houden. Bij deze show gaat het niet om de mooiste baby. doch om de baby. die, wat gewicht, de lengte en der gelijke ideaal is. Het ligt in de bedoe ling deze show 29 September te houden. Het initiatief werd genomen naar aan leiding van een bezoek van een bestuurs lid van de Bond van Plattelandsvrouwen in N. S. Wales, de Australische miss E. M. Payne, van Wombramura, die tijdens dit bezoek meedeelde, dat dergelijke sIlows in Australië zeer populair zijn. De Amerikaanse dirigent Alfred Wallen stein is in ons land gearriveerd om op uit nodiging van de Nederlandse Radio Unie als gastairigent een aantal concerten van het Radio Philharmonisch Orkest te leiden. Gisteren werd begonnen met een Mozart- Schubert-concert in het KRO-programma. Wallenstein, die uit Engeland naar ons land overstak, zal in een periode van veertien dagen vijf concerten leiden, waaronder één met het Omroepvrouwenkoor, dat Zondag zal worden uitgezonden en werken van Men delssohn en Debussy bevat. De directeur van het Amsterdams Conser vatorium wil onderzoeken of er in Neder land jonge zangtalenten zijn, die na een volledige opleiding aan de muziekdramati sche afdeling gerekend kunnen worden in aanmerking te komen voor het operatoneel. Voor de beste stemmen zullen een aantal beurzen voor de volledige opleiding ter be schikking worden gesteld. Voorwaarde: een zeker technisch peil, toneelaanleg en een maximum leeftijd van 35 jaar. Candidaten kunnen zich vóór 25 September bij de admi nistratie van het Amsterdams Conservatorium aanmelden. Het Amerikaanse jazz-oxkest van Lionel Hampton, bestaande uit 22 pei'sonen, is op September te New York ingescheept voor een Eui-opese tournée, zoals kortgeleden Louis Ai-mstrong en Stan Kenton er een hebben gemaakt. Op 19 September speelt Lionel Hampton in het Kurhaus te Sche- veningen en daarna volgt een nachtelijk optreden in het Concertgebouw te Amster dam. Op 14 en 15 November zal het orkest van Count Basie in ons land spelen. De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: A. E. Ekelschot. zuivelhandelaar, Jan Gij- zenkade 171. Haax-lem. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haarlem. Bij vonnis van de rechtbank is na verzet vernietigd het vonnis dier rechtbank waarbij F. H. Damen, wonende te Haarlem en aldaar zaakdrijvende onder de Firma F. Damen Zoon. Spaarnwoüdei'straat 6, in staat van faillissement is verklaard met benoeming van mr. K. Heimig, advocaat en procureur te Haax-lem, tot curator. Deze heeft mede gedeeld, dat het vonnis van 1 September het gevolg was van een niet aan F. H. Damen te wijten misverstand. Lavrentiev ontvangt Perzische diplomaat De Sovjet-ambassadeur in Perzië, Lavrentiev, heeft Dinsdagmiddag op zijn ambassade een Perzische diplomaat ont vangen. De vorige maand, na de staats greep van generaal Zahedi, was verschei dene malen in persberichten gemeld, dat Lavrentiev had gepoogd zelfmoord te ple gen of dat hij zijn toevlucht had gezocht in een ambassade van een Westelijk land te Teheran. 17. Panda was zo opgetogen over het mid del, dat hij meende te hebben gevonden om de verveling van zijn gast le verdrijven, dat hij Jolliepop nauwelijks gelegenheid gaf om zijn hoed op te zetten. „Vlug Jollie pop!", riep hij, de trouwe knecht naar bui ten duwend, „huur een circus en breng het hier! Dat zal de Mogol vast en zeker inte resseren!" „Ei, ei", mompelde Joris, die achter een boom toeluisterde„het manneke spaart geld noch moeite om zijn gast te amuseren! Het zou dan ook zeer jammer zijn, indien de Groot Mogol desalniettemin onvoldoende afleiding kreegHier is een taak voor mij weggelegd!" Met tegen zin begaf Jolliepop zich op weg. Maar mid den op het tuinpad wendde hij zich nog eenmaal om en deed een laatste poging om Panda tot andere gedachten te brengen. „Zou liet niet beschaafder zijnindien ik een kamerorkest huurde?", vroeg hij sme kend, „of een voordrachtskunstenaar?" „Nee, nee!", riep Panda hem na, „zorg voor een circus, met acrobaten, olifanten en een leeuwentemmer!" „En niet te vergeten: een goochelaar!", mompelde Joris, mijn mees- tertruc „De verdwijning van de Blauwe Flonker" zal niet nalaten een diepe indruk op het publiek te maken". En ongemerkt sloop hij achter Jolliepop aan.... Landingsrecht. In Colombo zijn bespre kingen begonnen over landingsrechten voor de K.L.M. op de luchthaven van Ceylons hoofdstad. De directeur van de burgerlijke luchtvaart van Ceylon, de heer Nadesan, vertelde dat de on derhandelingen een vlot verloop heb ben en dat het toestaan van landings rechten zal afhangen van de dienstrege ling van de K.L.M., die hoopt in April volgend jaar Colombo te kunnen gaan aandoen. Incident. Aan de Joegoslavisch-Bulgaarse grens hebben zich Maandag twee inci denten voorgedaan, waarbij Bulgaarse grenswachten het vuur openden en de Joegoslaven dit vuur beantwoordden, aldus is Dinsdag te Belgrado bekend gemaakt. Bij het eerste incident scho ten Bulgaren op een Joegoslavische patrouille, die zich op Joegoslavisch gebied bevond. Een Joegoslavische grenswacht werd gewond. Bij het twee de incident ondersteunden, volgens de Joegoslavische lezing, Bulgaarse grens posten een poging van „drie bandie ten" om Joegoslavië binnen te komen. Graven. Volgens een mededeling van de Zuid-Afrikaanse minister van naturel len-zaken, heeft de regering besloten dat de Zuid-Afrikaanse naturellen- trust bepaalde boex-derijen in en nabij Zoeloeland zal aankopen, waar opper hoofden der Zoeloes begraven liggen. Ondex-handelingen zijn reeds aange knoopt met de huidige blanke eige naars. Zoeloevorsten" als Ntombela, Punga, Mageba, Ndaba, Jama, Sensan- gakona en Dinizulu liggen daar begra ven. De streek is bij de Zoeloes bekend als „Emakosini", dat is „begraafplaats der vorsten". Gerucht. Het Weense persagentschap „T. F. A." zegt uit Oostenrijkse en geal lieerde bron vernomen te hebben, dat in de loop van de week de Russen een voorstel zullen doen tot ontruiming van Oostenrijk door de bezettingstroepen van de V.S., Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Volgens „I.F.A." zouden de Russen hun troepen in October te rugtrekken en slechts een symbolische bezettingsmacht ter sterkte van een bataljon achterlaten. In Oostenrijkse en geallieerde kringen te Wenen is het bericht van „I.F.A." op geen enkele wijze bevestigd. Verbod. Piet Huyser, nationaal leider van de vakbond van bouwvakarbeiders in Zuid-Afrika, die 15.000 leden telt, heeft van de minister van Justitie, Swart, op dracht gekregen zijn positie op te geven op grond van de wet op de onderdxuk- king van het communisme. Huyser, die tevens vice-voorzitter is van de Zuid- Afrikaanse beroeps- en arbeidsraad, mag gedurende twee jaar geen vergade ring meer bijwonen. Naar den vleze. De Franse slagers hebben Dinsdag de prijzen van het goedkopere vlees met tien procent verlaagd. Hier toe werd een week geleden door rege ring en slagershond besloten. De bedoe ling van de regering is door deze en andere prijsverlagingen de kosten van levensonderhoud met tien procent te doen dalen. Dit is het 28ste vleesplan sedert het einde van de oorlog.In tegen stelling tot de vorige keren heeft de voorzitter van de slagershond thans sti-afmaatregelen verzocht tegen sla gers, die hun prijzen niet verlagen. Dictatuur. In Egyptische regeringskringen verwacht men binnenkort een wijzi ging van de Egyptische regering. De vice-premier, Gamal Abdel Hasser, zou met het premierschap worden belast. Op het ogenblik is generaal Naguib zo wel president als premier. Ook zou het militaire regiem op het punt staan een belangrijke verklaring uit te geven aan gaande het toekomstige beleid. Een be langrijk punt hiervan zou zijn de ver sterking van de militaire controle over het uitvoerend bestuur. Het huidige re giem zou, voorts neigen naar een stel sel van een enkele politieke partij, met name de „bevrijdingsbeweging", die werd opgericht na de ontbinding van de oude politieke partijen. Bezoek. Prins Akihito, de oudste zoon van keizer Hirohito van Japan, is Dinsdag uit Europa in de V.S. aangekomen. In Amerikaanse regeringskringen wordt het bezoek van de Japanse kroonprins aan de V. S., dat een maand zal duren, zeer belangrijk geacht. Prins Akihito zal gedurende zijn verblijf van vier dagen in Washington in Blair House, de tijdelijke ambtswoning van de presi dent, logeren. ADVERTENTIE OOK WANNEER U ZICH EENS „LANDERIG" VOELT1 E weten allendat ijzeren voorwerpen in een sterk electrisch veld magne tisch worden. Wanneer we bijvoorbeeld door een groot aantal draadwindingen ge lijkstroom laten lopen en we houden gedu rende enige tijd een schroevendraaier bin nen deze windingen, dan krijgen we een prima magnetische schroevendraaier die ons althans gedurende enige tijd de waarborg geeft dat bij het indraaien van een schroefje dit griezelig kleine ding ons niet voortdurend ontglipt, doch altijd aan het gereed- schap blijft hangen, ook al mis sen we bij voortduring het gat waarin dit schroefje zou moe ten passen. Door het maken van kortsluiting (hetgeen we de onervarenen niet zouden willen aanbevelen) verdwijnt het verkregen magnetisme weer even snel uit ons gereedschap als het daarin werd opgewekt. IJzeren voorwerpen worden echter op den duur ook in het aardveld magnetisch, hetgeen met een kompasje op eenvoudige wijze kan worden aangetoond. Brugleunin gen die ongeveer in Noord-Zuid richting lopen, vertonen een naar het Noorden ge richte magnetische Noordpool en een dito Zuidpool aan de andere zijde. Ook verti caal geplaatste ijzeren staven of buizen worden op den duur magnetisch, zodat bij telefoonpalen, hekken, lantaarnpalen, e.d. duidelijk de polen kunnen worden aange wezen en wel: de magnetische Zuidpool aan de bovenkant en de Noordpool beneden. "N Zijn deze voorwerpen van gietijzer ver vaardigd, dan kunnen zich echter uitzon deringen voordoen, want gietijzer behoudt schijnbaar het magnetisme dat het bij de vorming gekregen heeft. Het aardveld heeft daarop klaarblijkelijk geen invloed meer. Zo zult u bij de normale gietijzeren lan taarnpalen de magnetische Zuidpool aan het benedeneinde kunnen waarnemen (een teken dat deze lantaarnpalen bij het gieten op de kop hebben gestaan?). En mocht u een ijzeren paal tje aantreffen dat aan de bo venzijde een Zuidpool vertoont, doch bij de grond geen aan wijsbaar magnetisme te zien geeft, dan kunt u er zeker van zijn dat de voel van dit paal tje zich een flink eind in de grond bevindt. U weet natuurlijk, dat het niet mogelijk is een magnetische slaaf in tweeën te delen op een zodanige wijze, dat daardoor een afzonderlijke Noord- en Zuidpool verkre gen wordt. Wanneer we een magneet door midden delen, krijgen we immers twee magneten, en hoe we de deling ook voort zetten, steeds ontstaan afzonderlijke mag neten met eigen Noord- en Zuidpolen. We zullen er.nooit in slagen de Noord- of Zuid pool af te zonderen. Maar weet u dat eenzelfde verschijnsel zich ook voordoet bij de boven- en onder zijde vmi een wilgentak! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2