De Nederlandse C omedie met „Het leven een droom" VISSERIJ'VARIA Twaalfduizend trekkers via de jeugdherberg „Assumburg" Beverwijk Jeugdschaakkampioen mid-Kennemerland speelt simultaan Castricum Velsen-Noord WOENSDAG B SEPTEMBER 1953 7. Een mislukte première Filosofisch drama Beheerste rol Gediplomeerden namen afscheid van „hun" ULO Feestavond van de EHBO De heer W. E. van Keeken overleden Aanbesteding van 23 woningen In het oude Slot begint men v eer aan de winter te denken Scheepvaart AAN liet einde van de vorige week heeft de Nederlandse Comedie haar entrée als vaste bespeelster van de Amsterdamse Stadsschouwburg gemaakt met een groots gemonteerde voorstelling van het interessante toneelstuk „Het leven een droom" (La vida es sueno) van Pedro Calderón de la Barca, waarvan Gerard de Brabander een nieuwe bewerking vervaardigde, zeer ongelijk van gehalte, zodat sublieme dich terlijke vondsten en zwierige woordspelingen afwisselen met door gemakzucht in gegeven of onder rijmdwang ontstane banaliteiten. Hoezeer men het zou willen toejuichen, dal dit te goeder naam en faam bekend staande gezelschap het inderdaad prijzenswaardige doel nastreeft om onze eigen letterkundigen voor de dramaturgie te interesseren, door het aanmoedigen van oorspronkelijk werk en het verlenen van opdrachten tot vertalingen, toch moet men zich in alle objectiviteit afvragen of het verantwoord is een spel uit het Spaans voor het Nederlandse publiek verstaanbaar te laten maken door iemand die, zoals in dit geval, het oorspronkelijke idioom niet beheerst. Als men de eigen taal maar kent, zal men hier wellicht cp ant woorden. Er is voor dat standpunt veel te zeggen en ik wil dan ook allerminst een pleidooi voor dorre schoonheid, lanceren Maar bij zo'n herlei ding uit het Duits, zoals wij er thans één kregen voorge zet, raakt men om het zacht uit te drukken toch wel erg ver van de eigen aardige stijl van het origineel verwijderd en gaat veel van de intrinsieke schoon heid verloren. Het ge volgde systeem her innert, bij alle onge twijfeld goede bedoe lingen, bedenkelijk aan de vervaltijd van ons toneel in de eer ste helft van de vo rige eeuw, toen men bij voorbeeld de wer ken van Shakespeare alleen nog maar speelde in de radicaal verandei-de lezingen, met inachtnemingen van de wetten van Aristoteles, die de Fransman Ducis er van gaf. En wij heb ben toch waarachtig wel dichters, die het Spaans behoorlijk machtig zijn, zoals Werurneus Buning, Gerard Diels en speciaal Hendrik de Vries, wiens bewerking van „De onzichtbare dame" van Calderón nog gisteren op deze plaats als een meesterstuk van vertaal kunst geprezen kon worden, laat het dan 'misschien wat stroever zijn. Deze opmerking moest mij werkelijk van het hart. Maar er is nog veel meer. Ook de regie, of liever gezegd de enscè- nering van Johan de Meester leek mij vol strekt onaanvaardbaar, al wii ik er niet hem alleen de schuld van geven, dat de opvoering mij geen enkel moment van ontroering schonk. Maar ik wens toch met nadruk op zijn misvattingen te wijzen, al ware het slechts omdat zijn kort geleden op een pérsconferentie gedane mededelin gen omtrent de' „Gysbréght" als een Go- thisch treurspel, wat dat dan ook wezen mag, mij met de bangste voorgevoelens vervullen. Misscnien is deze voorbarige vrees ongegrond, maar wij hebben nu dan toch maar het bewijs voor ogen gehad, dat lichtvaardige pretenties de kenmerkende stijl van een gi-oot kunstwerk tot op het lachwekkende kunnen aantasten. Ik vind het vreselijk dit te moeten schrijven, om dat ik weet hoeveel hartstochtelijke in spanning er door alle medewerkenden aan „Het leven een droom" is besteed, maai de eerlijkheid gebiedt het. Nu eerst het stuk zelf. Basilius van. Po len, een autoritaire vorst met occulte nei gingen, heeft in de sterren de voorspelling gelezen, dat, zijn zoon Sigismond een woesteling zou worden, een stichter van onheil. Hij laat hem daarom, onbekend met zijn afstamming, opvoeden in een af gelegen gi-ot. Na vele jaren besluit de va der, de intussen volwassen geworden jongeling aan een proef te onderwerpen. Hij laat hem verdoofd door slaapmiddelen naar het paleis brengen en als koning ver eren, hem aldus de kans gevend zijn ka rakter te openbaren. Sigismond toont zich opvliegend en misdraagt zich volkomen, zodat hij wederom in een toestand van verdoving naar zijn verblijfplaats in de bergen moet worden teruggebracht. Ont wakend wordt hij er van oyertuigd, dat zijn koningschap slechts een droom is ge weest. Dan echter komen partisanen hem bevrijden om hem werkelijk tot staats hoofd uit te roepen. Uit angst dat zijn nieuwe waardigheid ten tweeden male een waanvoorstelling zal blijken, gedraagt hij zich wijs en menselijk, zich verzoe nend met zijn vader en aldus de op hem rustende vloek overwinnend. In verschillend opzicht, maar vooral dooi de filosofische inhoud, is dit stuk merk waardig van deze tijd. Door het betrekke lijk maken van de werkelijkheid, waarvan twee kanten te zxen worden gegeven, die beide even waar of onwaar zijn of schij nen te zijn, laat Calderón zich waarderen als een voorloper van Pirandello, die bijna drie eeuwen later leefde en wiens werken thans eveneens door hun actualiteit de aandacht opeisen. En als men constateert, dat bij de louteringsscène eigenlijk niet het karakter van Sigismond, doch slechts de situatie wezenlijk veranderd is, dan mag men daarbij niet vergeten, dat juist de situatie in een toneelstuk volgens deze normen het karakter bepaalt. En zo ge raakt men dan tot twee andere „moder ne" thema's: het probleem van de angst als levensmotief en dat van de vrijheid van de menselijke wil, om dan van de nei ging tot misbruik van macht maai- te zwij gen. Mede door zijn technisch vernuft kon Calderón de suggestie een zo gx-ote wer king laten uitoefenen, dat men de waar schijnlijkheid nauwelijks overweegt. Mo raliserend en psychologisch mag „Het le ven een droom" daardoor niet erg overtui gend zijn, ook al omdat de dichter onvoor waardelijk het dogmatisch geloof laat ze gevieren om de thans bijna hilaritextwek- kende harmonie te bereiken toch zijn er in navolging van Freud belangwekken de interpretaties van gegeven. Men kan daarbij denken aan het inzicht in de bete kenis van de droom ter sublimering van destructieve neigingen. Onze stadgenoot dr. A. J. Constandse heeft in zijn uitmunten de, aan Calderón en de Spaanse barok ge wijde proefschrift zelfs even scherpzinnig als omstandig het „Oedipuscomplex" van Ellen Vogel als Rosaura en Henk Rigters als de raadsheer Clotaldo in „Het leven een droom" van Calderón. de hoofdpersoon gedetermineerd, waarbij dan de grot van het eerste bedrijf als woonplaats van zijn onderbewustzijn be schouwd moet worden. Johan de Meester toonde deze visie enigszins te delen, al spreekt hij van een primitieve oei-staat en halve dierlijkheid, zodat Guus Hermus als Sigismond in ruwe berenvellen moet rondlopen, hetgeen later zijn overgang naar een vorstelijke staat, aanmex-keiijk bemoeilijkt. Het is hier overigens niet de plaats om op deze behandeling van Sigis mond als de Spaanse Hamlet nader in te gaan. Deze mogelijkheid tot diepzinnige ver klaringen behoeft echter voor niemand een onmiddellijke waardering van het werk in de weg te staan,integendeel. Het is een bijzonder sterk speelstuk, voer zover men de oorspronkelijke opzet althans in de nu vertoonde revue a grand spectacle nog her kennen kan. De vormenweelde van de ba rok behoeft toch waarlijk niet te leiden tot een fraaie opschik die niet mooi meer is, zodat de opstandelingen er uitzien als fi guranten uit een Weense operette. En waardin zijn de kleuren van de decorver sieringen zo opvallend leeg? Het is een kille voox-stelling geworden, zonder hart en ziel. Met toch al misplaatste trommelsla gen tijdens de dramatische stuwingen van een monoloog kan zo'n tekort werkelijk niet opgeheven worden. Waarom stond de regisseur Guus Hermus toe te gaan zitten bij het verhaal dat Ellen Vogel (ondanks haar kennelijke vermoeidheid op de pre mière zich voorbeeldig en met gloed van haar opdracht kwijtend) als de edelvrouwe Rosaura tegen hem afsteekt? Waarom dat belachelijke pantomimische gevecht met die wandelende kastelen van bordpapier? Slechte surrogaten en goedkope symboliek wedijverden hier om de voorrang en il lustreerden een bedonkelijk gebrek aan begrip voor de stijl van de periode, waar in dit stuk ontstond. Het euvel werd nog verhoogd door een soort mooiprater ij, waaraan vooral Henk Rigters zich in zijn overigens voortreffelijke rol van de raads heer schuldig maakte. Tot de lichtpunten behoorde, binnen de reeds gegeven beperking, de bijzonder ster ke vertolking van Sigismond als de man, die zichzelf moet overwinnen, van Guus Hei-mus, die zich triomfantelijk wist te handhaven. En cok de nuchtere clown (gracioso) van Anton Burgdorffer dient met warmte geprezen te worden, want dat zijn tekst wel eens te oubollig wex-d en dat zijn sterfscène zich averechts aan zijn functie in dit spel voltrok, kon hij niet helpen. Doch daar bleef het dan ook bij. Toch zou ik niet alle schuld op Johan de Meester willen schuiven, want bij alle respect voor Caldex-ón geloof ik, dat hij te blindelings overschat wordt. In tech nisch opzicht en als denker mag hij in derdaad verre de meerdere zijn van zijn voorganger Lope de Vega, daar staat te genover dat in het werk van deze onvol prezen „veelschrijver" het leven bruist en brandt. En per slot van rekening bezoekt men het theater om daarmee geconfron- teerd te worden. Doch dat is een geheel ander chapiter. DAVID KONING De scholieren van de Openbare U.L.O.- school te Beverwijk hebben in een feeste lijke bijeenkomst afscheid genomen van hun lei-aren. Wim van Dok opende deze avond en heette namens de leerlingen in het bijzon der welkom het oud-hoofd der school, de heer A. Visser. Nadat Jet Lampink in dichtvorm ver schillende gebeurtenissen van de afgelopen vier jaren in herinnering had terugge bracht, mochten de leraren als blijk van waardering verschillende geschenken in ontvangst nemen; hierbij was een kapstok voor de school. Hierna sprak nog de heer A. H. Mein, het hoofd der school, die de leerlingen dank bracht voor de prettige samenwerking. Na dit officiële gedeelte bleven allen nog genxime tijd gezellig bijeen. Gisteravond heeft de Beverwijker schaak club „Weenink" in het Badhuis haar jaar lijkse px-opaganda-avond gehouden, die zich in een gx-ote belangstelling mocht verheu gen. De voorzitter, de heer J. C. Muyen, ixeette in zijn openingswoord in het bij zonder de kampioen Jeugdschaak-Midden- Kennemei-land, de heer K. Steyn, welkom. Als vooi-zitter van de kring Kenncmer- land richtte de heer J. C. Muyen aan de cersta ankomen den van het jeugdtournooi de prijzen uit: de heer K. Steyn mocht als kampioen een schaakembleem in ontvangst nemen en de voorzitter hoopte, dat hij aaxx de kampioenschappen van de N.H.S.B. met evenveel succes zal deelnemen. De tweede prijs was voor de heer J. Sixma, die een beker kreeg uitgereikt. De heer K. Steyn speelde op deze avond een simultaan-séance tegen tien spelers, en van deze partijen wist hij er zeven te win nen, speelde remise tegen de heer S. Bak ker, en verloor van de heren J. Sixma en D. v. Vuuren. Eén van de sterkste spelers van „Wee nink," de heer C. Komen speelde eveneens een séance tegen twaalf spelers en van deze partijen, won hij er zeven en verloor van de heren K. Piët, J. v. Vex-sseveld, W. Pompert, D. Sixma en J. Bastelaar. Instituut naar Scheveningen radio De afdeling Beverwijk van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling maakt op Zon dag 27 September een excursie naar Sche ven ingen-x-adio te IJmuiden. Nog éénmaal diploma-zwemmen in „Adrichèm" Vrijdagavond 11 September zal in zwem bad „Adrichem" voor de laatste maal van dit seizoen gelegenheid worden gegeven tot diploma-zwemmen. De Castricumse EHBO-veren-iging „Cito" heeft voor Zaterdag 26 September een feestavond geoi-ganiseei-d ten bate van het Jubileumfonds van deze vereniging. Door de cabaretgroep „Avanti" uit Amstei-dam zal een uitgebreid progx-amma worden af gewerkt, waaraan onder andere een zang koor en enige solisten hun medewerking zullen verlenen. Men zal gedeelten uit de opex-ettes „Der Zigeunerbaron" en „Der Vogelhandler" ten gehore bx-engen. De avond wordt in hötel De Rustende Jager gehouden. Supporters gaan vergaderen De supportersvereniging CSV houdt op Donderdag 10 September haar jaarverga dering in hótel De Rustende Jager te Cas tricum. Naast de jaarverslagen van de secx-etaris en de penningmeester staat tevens de bestuui-sverkiezing op het pro gramma wegens periodieke aftreding van c'e heer H. Jacobs. Het komende winter seizoen zal aan een bespreking worden onderworpen hetgeen cok het geval is met de viering van het eerste lustrum dat de supporters staat te wachten. De aanvang van do vergadering is op 20 uur gesteld. St. Thomas begon aan onderlinge competitie De Castricumse R.K. damclub St. Thomas heeft Maandag in hótel Sport-Duinzicht een aanvang gemaakt met de onderlinge com petitie. Ook deze vereniging heeft een aan tal nieuwe leden kunnen inschrijven, zodat men vier tientallen kon samenstellen. Clubkampioen J. Geuke startte in afde ling 1 slecht en moest in zijn partij tegen de voorzitter van St. Thomas, de heer C. Ory, met remise genoegen nemen. In afde ling 2 viel in de partij A. ColletP. Riet veld (20) een verrassende uitslag te no teren, omdat Collet dit jaar voor het eerst in deze afdeling speelt en P. Rietveld tot de beste dammers van St. Thonxan behoort. H. Kortekaas slaagde er zowaar in, in afdeling 3 een overwining op B. Louman te behalen en in afdeling 4 (de nieuwelingen) is moeilijk een voox'spelling te geven. De uitslagen zijn: afdeling 1: J. Geuke C. Odv 11: G. Spidnkeling'C. Juffer mans 20; A. de ZeeuwJ. Kabel 02; C. v. d. HimstC. Reijnders 11. Afdeling 2: R. Stet—P. v. d. Himst 2—0; J. v. Vel- zenW. Rozemeiicr 11; A. RietveldJ. Groen 2—0; A. Collet—P. Rietveld 2—0: S. GroentjesC. Lute 02. Afdeling 3: L. ValkeringK. Reijnders 02; N. Kroone F. Zonneveld 11; L. de R'dderJ. Stee man 02; B. LoumanH. Kortekaas 02. Afdeling 4: Tlx. GraasL. v. Wissen 02; A. BakkerD. Konijn 02; P. de Vries W. Admiraal 20; L. ZwartB. Braken hof 2—0. Ixi zijn woning aan de Pernestraat te Castricum is Dinsdagmiddag op 67-jarige leeftijd de heer W. E. van Keeken over leden. Met de lxeer W. E. van Keeken is een figuur heengegaan, die vooral in ten- niskringen een grote bekendheid genoot. De overledene behoorde tot de oprich ters van de Castricumse Lawn Tennis Club „Bakkum" en was niet minder dan 27 jaar voorzitter van deze vei'eniging. Op 24 Juni van dit jaar zag hij zich om ge zondheidsredenen genoodzaakt deze functie aan een jongere kracht over te dx-agen en met instemming van alle leden van „Bakkum" benoemde men hem tot ere-voorzitter. Bij de tennisjeugd was de heer Van Keeken zeer geliefd en honder den jeugdige beoefenaars van deze sport heeft hij de eerste lessen gegeven. Hij was seci-etaris-penningmeester van de Jeugd- training in het district Noordholland- Noord van de K.N.L.T.B. en tevens alge meen secretaris van dit district. Voor alles wat de thans overledene tij dens zijn werkzaam leven voor de jeugd deed kreeg hij indertijd een fraai herin neringsbord. In 1952 kreeg de heer Van Keeken voor een jaar de zogenaamde Vredenburg- wisselschaal in zijn bezit, een schaal, welke door het hoofdbestuur van de K.N.L.T.B. aan dat lid wordt verstrekt, die tot de meest actieve van de bond behoort. De overledene werd wegens zijn vele werk- zaamheden voor de ien<?d tot lid van ver dienste van de K.N.L.T.B. benoemd. Naast zijn talrijke functies in tennis- kringen zag de heer Van Keeken nog kans om gedurende 18 jaren de functie van secx-etaris van het Rode Kruis afdeling Castricum-Limmen-Uitgoest te bekleden en voorts was hij voorzitter van de Cas tricumse commissive van Steun Wettig Ge zag. In 1920 werd de overledene tot econoom bij het provinciaal z-'ekenhuis Duinenbosch benoemd en in 1947 ging de heer Van Keeken var. een welverdiend oensioen ge nieten. Volgens de wens van de overledene wordt zijn stoffelijk overschot Zaterdag 12 September op de begraafplaats van de inrichting begraven. Te Castricum heeft Dinsdagmorgen ten ovei-staan van de architecten, de heren H. Klein Schiphorst en N. H. Anderiessen uit Haarlem, de aanbesteding plaats gevonden van de 23 aan het Schoutenbos te bouwen ééngezinswoningen. Er waren niet minder dan 23 inschrijvingen binnengekomen, waarvan de fa. Joh. Res (Castricuin) de laagste was met 228.900. De heer G. O. Boekei (N. Niedorp) was hoogste inschrij ver met 276.400. De begroting bedroeg f- 260.000. De aanbesteding is in hótel Meijer gehouden. CSV-sprokkelfonds Bij de sportveren,;ging CSV heeft men een zogenaamd „Sprokkelfonds" het licht doen zien. Dit fonds zal worden beheerd door personen, die goed met het wel en wee van de vereniging op de hoogte zijn en hefTigt in de bedoeling, dat niet kapitaal- krachtige leden sportkleding en schoeisel kiiinnen aanschaffen met 'gelden, die uit dit fonds beschikbaar werden gesteld. Reeds heeft men voor dit fonds een bijdrage van j 25 mogen ontvangen. Bridgers komen bijeen De traditie getrouw heeft het bestuur van dis Castricumse Bridgeclub „Bricas" voor Maandag 14 September in hötel Meijer aan de Dorpsstx-aat een ledenvergadering belegd in verband met de komende onder linge competitie. Naar wij van de zijde van het bestuur vernemen, is het ledental met een flink aantal nieuwe ki-achten toegenomen en hierdoor is men in staat van deze winter met 4 afdelingen uit te komen. Voorgaande jaren had ïxxen bij Bricas 3 afdelingen. In iedere afdeling zullen 8 koppels strijden om de beste plaats in de algehele rangschik- King. CSV junioren A-elftal niet in competitie Het bestuur van de Castricumse Sport Vereniging C.S.V. heeft zich tot haar spijt genoodzaakt gezien het junioren A-elftal uit de competitie terug te trekken. Men be schikt namelijk over te weinig senioi-cn voor vier elftallen, zodat een deel van deze junioren naar de senioreix zullen over gaan. Om het spelen nxet niet complete elftallen in de toekomst te voorkomen bleef het be stuur van CSV niet anders over dan op deze wijze te handelen. Slot „Assumburg" heeft het afgelopen zomerseizoen aan een groot aantal trek- kex-s huisvesting verleend exx ïxaar de jcugdherbergvader, de heer J. Post, ons mededeelde heeft het bezoek dat van voorgaande jaren verre overtroffen. Hij schatte het aantal mensen op twaalfdui zend en er werden er nog vijftieixlioixderd verwacht. Ook het buitenlandse bezoek nam sterk toe voornamelijk uit Duits land. Het aantal kinderen dat met een school- reisje in slot „Assumbui-g" kwam logex-en is eveneens gestegen exx naar schatting zijn er 75 klassen geweest, die hier enkele dasen hebben vertoefd. Het groter aantal bezoekers vindt mede zijn oorzaak in het feit dat het aantal leden van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale met vijfduizend is toegenomen; dit bedraagt thans ongeveer 70.000. Op 3 April 1954 zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de N.J.H.C. werd op- gei-icht en dit zal op deze dag worden ge vierd met de opvoering van een grote historische revue, die naar schatting door 1500 bezoekers zal worden bijgewoond. Daar in Amsterdam hiervoor geen vol doende logies-ruimte is te vinden zal deze avond waax-schijnlijk in het Tivoli-theater te Utx-echt worden gehouden. Dit zilveren feest zal in alle jeugdher bergen worden gevierd op 24 April 1954; dan zal overal hetzelfde programma wor den uitgevoerd. Hierin is een wedstrijd opgenomen tussen enkele jeugdherbergen. Voor slot „Assumbui-g" betekent deze avond dan tevens het einde van het win terseizoen, dat straks op Zaterdag 10 Oc tober moet beginnen met een voordracht avond, waaraan de heer J. W. L. van Ruiven zal medewerken. Op 7 en 8 November komt het poppen spel naar Heemskerk; na een korte inlei ding over de kunst van poppenkast en -spel zullen er door de bezoekers ook zelf poopen worden vex-vaax-digd. Op 5 December arriveert St. Nicolaas (per trekschuit) in slot „Assumburg", waarna deze het gehele weekeind in de jeugdherberg zal vertoeven. Voor 2 Januari staat er een „zonne- wendefeest" op het programma, onder de titel: „Van donker naar licht". „Sport en sportverdwazing" wordt op Zaterdagavond 30 Januari behandeld door de sportleraar A. A. Sternman. Op 27 Febx-uari zal de heer Joh. Bol- man, directeur van het bureau N.J.H.C., een inleiding houden over het onderwerp: „Sociale Wetgeving de rechten en de plichten van de werknemers vroeger en nu". Voor de vierde achtereenvolgende maal zal op Zaterdag 20 en Zondag 21 Maart een weekend worden gehouden, waarop aandacht wordt, besteed aan binnen- en buitenspelen. Hieraan nemen vele leiders van volkshuizen deel. Trio. Gisteren lagen dus aan de maixikt de Norma Maria, de Abraham en de Su matra. De schepen hadden x-espectievelijk 600, 1380 en 1680 kisten verse haring bij zich en een uiteenlopende hoeveelheid bij- vis. De KW. 75 was present met 460 kisten haring en 25 diversen en de KW. 10 voerde 200 kisten vis aan. Haring bleef stevig. De haringprijs hield zich ook gisteren weer goed en de mooie soorten bi-achten van f 13 tot f 15,50 per kist op, terwijl de slappe soorten van de Norma even boven de f 10 terecht kwa men. Paar dure kistjes. De kabeljauw was maar schaars aan deze Dinsdagmarkt en wat er was is duur verkocht naar onze Zuiderburen, die er tot f 120 per kist voor over hadden. Rondvis verder ook schaars. Ook aan braad en wijting was maar weinig aan wezig en de prijs bleef ongeveer gelijk aan die van Maandag. Fijnvis op. Het naderen van het hoog seizoen in de verse haring brengt met zich mee, dat de andere sectoren lelijk in de verdrukking gaan komen. Ook bij de fijn- vis is dat al duideliik merkbaar en er was gisteren bijvoorbeeld haast geen tongetje te bemachtigen. De schol werd eveneens mondjesmaax aangeboden door een paar dagschuiten en er is dus moeilijk een steekhoudende prijs te bepalen. I.ang en kort. Voor een lange elfdaag- se ï-eis maakte Norma Maria gistex-en niet meer dan f 37.600: de Abraham daarente gen, die een krappe week weg is geweest besomde daarvoor f24.600 en de Sumatra, die er één dag langer over deed maakte f 25.500. Voor de KW. 10 was het geen vetpot met f 2450 en de KW. 75, die haring bi-acht, maakte f 7550. Lossers genoeg. Gisteravond lagen klaar om te gaan lossen de Postboy met 1420 kisten hai-ing, 80 makreel, de Van Hattem met 1000 haring, 300 makreel en 20 diversen plus 150 stijye kabeljauwen, de Claesje nxet 30 haring. 550 makreel, 90 schelvis en 140 stijve, dn Bloemendaal met 85 haring, 850 makreel, 100 schelvis en 25 stijve, de Gelria met 1500 hairing, 180 makreel, 20 varia en 20 stijve plus de Klaas Wijker Morgen? De Geh'ia stoomde op de tweede beurt van vandaag, maar dat x-edde Bijeenkomsten voor Hervormde jeugd Onder auspiciën van de Hei-vox-mde Jeugdraad wordt Vrijdag 11 September een jeugdbij eenkomst gehouden in het vereni gingslokaal van de Ned. Hei-vormde Kerk te Castricum. Het ligt in de bedoeling dat men allei-eex-st met een jongensclub een be gin maakt en over enige tijd hoopt men tot oprichting van een meisjesclub te kunnen over gaan. De clubs zijn voor meisjes en jongens in de leeftijd van 12—15 jaar. Abbekerk. 9 Penang verwacht. Alkaid. pass. 7 St. Pauls Rocks n. Recife. Amsteldijk, 7 op rede Singapore. Aagtedijk, 8 te New York. Albireo, 8 te Antwerpen. Almkerk, 8 v. Duinkerken n. Antwerpen. Alpherat, pass. 7 Finisterre n. Antwerpen. Ar.nenkerk. 8 te Marseille. Ariadne, 7 v. Bari n. Messina. Aalsum, pass. 7 Gibraltar n. Genua. Alhena. 7 v. Santos te Montevideo. Aardijk. 7 470 m. Z. Kp. Race. Akkrumdijk, pass. 7 Kp. Palos. Albireo. pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Alchiba. pass. 7 Fernando Noronha n. St. Vincent Aldegonda, 7 MO in. NW. Anamba eil. Aiudra, 7 170 m. NW. Lissabon n. Rio de Janeiro Ampenan, 7 nog te Basrah. Amstelpark. 7 300 m. O.NO. Fayal. Amsteltoren. 7 350 m. O.ZO. Freetown. Bonaire, 7 170 m. ZW. Öuessant. Boissevain. 9 te Montevideo verw. Boschfontein, 7 v. Marseille n. Genua. Barito. 7 v. Kendari n. Luwuk. Borneo, 8 v. Hamburg n. Bremen. Caltex Delft, 7 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Leiden, 8 Gibraltar gep. n. Sldon. Caltex Nederland, pass. 7 Finisterre n. R'dam Caltex Utrecht. 7 Cyprus gepass. n. R'dam. Cistula. 7 v. Chittagong n. Calcutta. Callisto. 7 200 m. ZW. Kp. Vera. eil. Caltex The Hague, 7 Kp. Tenez gepass n. R'dam. Clavella, 7 330 m. W.NW. Tasmania. Cleodora, 7 490 m. N.NO. Flores. Corilla, pass. 7 Billiton n. Singapore. Congostroom. 8 te Amsterdam. Delftland, 5 te Porto Alegre. Drente, 7 470 m. O. Ceylon. Ena, pass. 7 Lands End. n. Suez. Esso Den Haag, pass. 7 Kp. de Gata n Antw. Eendracht, verm. 12 v. Liverpool n. R'dam. Friesland (KRL), 7 v. Port Swettenham naar Penang. Friesland (SSM), 7 v. Odense n. Methil. Farmsum, pass. 7 Algiers n. Amsterdam. Gaasterlatxd. 7 te Rio de Janeiro. Gooiland. 7 Recife gepass. n. Las Palmas. Graveland. 6 te Hamburg. Groote Beer, 7 060 m O.NO. Kp. Race n. N. York Gordias, pass. 7 Kp. Tenez n. Tunis. Gouwe, 7 nog te Mayumba. Hector. 7 te Oran. Hilversum. 8 v. Suez n Mena el Ahmadl. Hathor, 8 Izmir verwacht. Heelsum. 7 340 m. W.ZW. Flores. Hersilia, 7 270 m. ZW. Flores. Ivoorkust. 7 v. Dakar n. Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 7 90 m. ZW. Kreta. Japara (KRL) 7 te Tegal. Jupiter, 7 v. Piraeus n. Izmir. Java, 3 te Genua. Karimun, 5 te Tj. Priok. Kota Inten. 8 te Sungeigerong verw. Kota Agoeng, 7 v. Djeddah n. Tj. Priok. Kota Baros. pass. 7 Kp Bon n. Port Said. Kota Gedeh, 7 80 m. NW. Alexandrië. Leuvekerk, 6 230 m. N.NO. Minikoy. Lieve Vrouwekerk, pass. 6 Ras Fartak n. Aden Liseta, pass. 6 Bankastraat n. Tjilatjap. Leuvekerk, 8 te Colombo. Lissekerk, pass. 7 Straat Messina n. Port Said Laagkerk. 8 te Bremen. Laertes. 8 te Liverpool. Lombok. 8 te East London. Langkoeas, 7 120 m. NW. Guardafui. Lieve Vrouwekerk. 7 180 m. O. ten N. Aden. Linjgje, pass. 7 St. Nazaire n. Dakar. Loppersum, 8 Öuessant gep. n. Rotterdam. Macoma. 8 te Hongkong verwacht. MÜrena, 7 v. Liverpool n. Singapore. Macuba. 2 v. Mena el Ahmadl n. Spezla. Malea. 7 300 m. W. Sabang n. Singapore. Marisa 7 380 m. N. Borneo n. Miri. Marpessa, 7 110 m. W. Colombo. Mentor, 7 220 m. W.NW. Alexandrië. Muiderkerk, 7 v. Sydney n. Melbourne. Molemkerk, pass. 7 Kp. de Gata n. Antw. Nigerstroom, 7 v. Accra n. Lome. Moordam, 7 Sable eil. gepass. n. Rotterdam. Noordwijk, 7 v. Hampton Roads n. Bremen. Notos, 7 80 m. W. Napels. Nestor. 8 v. Trinidad n. Paramaribo. Oranjefontein. 7 te East London. Omala. 8 te Saloniki. Oranjestad. 7 240 m. N.NO. Madeira. Ovula, 7 v. Aalesund te Rotterdam. Oranje, pass. 8 Burlings n. Southampton. Orion. 7 100 m. W.NW. Alexandrië. Polydorus, pass. 7 Ceylon n. Aden. Prins Willem v. Oranje 7 v. Rotterdam naar Noordzee (proeftocht) Prins Maurits. 3 v. Milwaukee n. Rotterdam. Parkhaven, 7 470 m. Z.ZW. Madeira. Phrontis. 7 te Cheribon. Prins Joh. W. Friso, 7 400 m. W. Valentia. Rita. 7 te Pladju. Roepat, 7 te Suez. Rondo. 7 v. Colombo n. Suez. Rijnland, 8 te Ilheos. Radja, 7 630 m. O. ten Z. Fayal. Rafaela. 7 100 m. W.ZW. Kp. Cambodia. Raki. 7 500 m. O.ZO. ten O. Guardafui. Reyniersz, 7 te Gorontalo. Riouw. pass. 7 Kp. La Hague n. Marseille. liet schip blijkbaar net niet, zodat het waarschijnlijk tot morgen moet blijven wachten. Uit het IJselmeer. Zaterdag wex-d door 140 vaartuigen aangevoerd: 18.323 p kuil- paling, 7990 cent; 1016 p. lijnaal 8595 cent; 316 p. snoekbaax-s 4550 cent; 24 p. rode baars, 7080 cent, alles per poaid en 1085 bakken nest, f2,57 per bak van 37/a kg. Prijzen. Heilbot 3,30-2,80, gr. tong 3,15-2,80, grm. tong 2,14-2.08, kim. tong 2,08-2,03, kl. tong I 1,94-1,73, kl. tong II 1,50-1,39, tarbot I 3,10-2,80, alles per kg.; kl. schol II 27-9, schar 14, bot 16-13, v. ha ring 16-10,50, makreel 17-10, kim. schel vis 48. kl. schelvis I 42-34, kl. schelvis II 26-8, wijting 16-8,50. gr. gul 32-27, mid. gul 22-19, kl. gul 15-10, kl. haai 31-22, poontjes 12,50, kl. kool vis zw. 23-17, kl. koolvis wit 30, alles per 50 kg.; gr. kabel jauw 188-90, gr. koolvis zw. 63-56, gr. koolvis wit 68, gr. leng 94, alles per 125 kg. Aanvoer. 34 kisten tong en tarbot, 91 schol, 14 schar, 15 bot, 4610 hairing, 435 makreel, 191 schelvis, 32 wijting, 104 ka beljauw en gul, 3 leng, 6 kl. haai, 2 poon, 38 koolvis, 45 diversen, totaal 5620 kisten. Slaoe, 7 v. Soerabaja n. Singapore. Sibajak, 7 v New York n. Rotterdam. Siberoet, 3 te Tj Priok. Sigli, 7 v. Tj Priok n Singapore. Stad Dordrecht, pass. 7 Kp. Roca n. Antwerpen. Stad Schiedam. 9 te Vlaardingen verw. Scherpendrecht. 8 te Rio de Janeiro. Sommelsdijk, 3 v. Baltimore n. Havana. Stentor, 8 te Amsterdam. Salland, 7 310 m. Z.ZW. Öuessant. Samannda, 7 210 m. NO. Seychelles eil. Sarangan, 7 nog te Damman. Salawati, 8 te Bahrein. Slicdrecht, pass. 7 Wight n. Mena el Ahmadl. Stad Arnhem. 7 480 rn. W. Valentia. Stanvac Djirak, 8 Sungeigerong verwacht. Stentor, pass. 7 Wight n. Amsterdam. Straat Makassar. 7 nog ten anker Nunukan. Sunetta, 7 v. Balikpapan n. Tarakan. Tabinta. 8 te Paulsboro. Tara, vertr. 8 v. Buenos Aires n. Montevideo. Tero, vetr. 8 v. Pto Alegre. Talisse, 8 te Soerabaja. Tankhaven I. 7 v. Soerabaja n. Sungeigerong. Tankhaven II. 7 te Bangkok. Tiibodas, 7 270 m. NO. Mauritius. Utrecht. 7 350 m. Z.ZO. Calcutta. Van Spilbergen, 7 op rede Lobito. Veendam. 7 200 m. W.ZW. Valentia. Van Rjebeeck. 7 v. Sorong n. Madjahampati. Van Riemsdijk, 7 v. Soerabaja n. Semarang. Waterman, 7 330 m. NO Panamakanaal. Wcsterdam, 7 275 m. W. Scilly's n. New York. Willemstad. 7 v. Trinidad n. Barbados. Willem Ruys. 7 v. Singapore n. Tj. Priok. Waikelo. 8 te Tj. Priok. Waingapoe. 7 v. Probolingo n. Sumbawabesar. Woensdrecht, 7 210 m. N. Brisbane. Zeeland, 7 420 m. O. Ceylon. KLEINE VAART Albergen, pass. 8 Vlissingen n. La Rochelle. Aniiie, 7 te- St. Nazaire. Algarve. 8 te Bristol verwacht. Att. 7 v. Bremen n. Ipswich. Arctic. 7 v: Aarhus n. Kerteminde. Arnoudspolder, 8 v Antwerpen n. Lissabon. Alja, 7 bij Flamboro Head n. Great Yarmouth Atlas. 7 te Amsterdam. Audacia, vertr. 8 v. Odense n. Vasteras. Barracuda, 7 v. Oslo n. Krageroo. Batavier I, pass. 7 Finisterrè n. Casablanca. Brem, 8 v. Oporto n. Antwerpen. Bebox, 7 dwars Terschelling n. Emden. Bonaire, 7 20 m. W. Dungeness. Bornrif, 7 60 m. W.ZW. Texel n. Londen. Bab-T. Kiel gepass. n. Kalmar. Brouwersgracht. 7 dwars Terschelling n. A'dam Betty, pass. 8 Vlissingen n. Kalundborg. Bornrif. 8 te Londen. Carpo, 7 v. Belfast n Par. Citadel, 7 te Plymouth. Coolsingel, 8 v. Kiel n. Ilull. Cornelis Houtman. 8 v. Pargas n. Bodo. Corrie b. 9 te Marseille verwacht. Deneb, verm. 8 v. Portsmouth n.' R'dam. Dcni, vertr. 8 v. Kalundborg n. Bristol. Diana. pass. 8 Vlissingen n. Huil. Diligentia. vertr. 8 v. Lamede n. Algiers. Depa, 7 v. Guernsey n Londen. Driebergen, 8 te Dordrecht. EljO, 7 dwars Gravesend n. IJmuiden. Evertsen, 7 te Duinkerken. Frejo, 7 v. Liverpool n. Léér'. Friblo, 7 te Londen. Follonica, 8 v. Antwerpen n. Tonnay Charente. Frans, 10 te Kioge verwacht. Gaasterland. 7 te Leith. Gerrie. 7 v. Gdynia n. Landskrona. Hnrtel, 7 v. Fowey n. Amsterdam. Henriea, vertr. 8 v. Manchester n. Lissabon. I-Ienrica b. pass. 7 Kiel n. Umea. Haskerland. 6 te Goole. Harold. 7 Gibraltar gepass. n. Rouaan. Hondsrug. 9 te Waterford verw. Ilias. 7 dwars Kp. Vilano n. Oporto. Ida Pieten vertr. 12 v. Sharpness n. Cardiff. Ingeborg. 8 te Duinkerken verwacht. Jan Kreumer, 7 v. Fremington n. Amsterdam. Jutland. 8 v. Gdynia n. Koping. Jorina. 7 te Bordeaux. Josef Swenden, 6 v. Goole n. Aarhus. Kitty, 7 Owers gepass. n. Antwerpen. Kon. Juliana, pass. 8 Vlissingen n. Gent. Kortcnaer. 7 v. Stockholm n. Rafso. Leendert b, 7 v. Plymouth n. Runcorn. Lies. 8 v. Schwarzenhuette n. Mantyluoto. Lacra, 7 te Hamina. Larix. 6 te Kalmar. Lucas Bols II. 7 40 m. ZW. Beachyhead. Liinbaansgraoht. 7 op de Elbe n. Amsterdam. Lvd'a. 8 te Rotterdam verwacht. Maikab, 8 te Delfzijl. Mnrne. pass. 7 Kiel n. Stockholm. Marathon, pass. 7 Owers n. Londen. Matthew. 8 v. Dover te Thameshaven. Mvfcm. 8 v. Rouaan n. Stockholm. Maasym. 9 te Thorshavn verw. Mey Mere, 10 te Genua verwacht. May Star. 7 te Torrevleja. Mercs. 8 v. Rotterdam n. Amsterdam. Muphrid, 8 v. Rostock n. Gdynia. Mvpuck. 8 v. Parijs n. Rouaan. Mvscn, 8 v. Rouaan n. Parijs. Neeltje b. 8 te Amsterdam verwacht. Ncta, 7 te Arendal. Noord, 8 v. Thameshaven n. R'dam. Nero. 7 50 m. ZO. Kp. Nao n. Amsterdam. Noorderlicht, verm. 8 v. Gefle n. Amsterdam. Nilenburgh. 7 v. Oskarshamn n. Rotterdam. Olivier van Noort. vertr. 10 v. Hayle n. Swansea Poortvliet, 6 te Port Lyautey. Pavo. 7 te Zaandam. Ponto. 6 Kiel gepass. n. Goteborg. Rubicon. 7 dwars Vlieland n. Zaandam. Sambre. 6 v. Parijs n. Rotterdam. Sian. 7 te Rudkoping. Slrius. 7 te Londen. Schokland. 7 dwars Katwijk n. Nykoping. Sint Walburg. 7 bij Elbe 2 n. Brakewater. Stlentie Mensinga. pass 7 Borkum. Soemba, 8 v. Duinkerken n. Casablanca. Striipe. 7 v. Galway n. Swansea. Twee Gebroeders, pass. 7 Vlissingen n. Antw. Taormina. 8 v. Rouaan n. Par. Theodora, 11 te Gothenburg verwacht. Timor, vertr. 8 v. Rotterdam n. Rostock. Trompenburgh. 7 te Le Havre. Vindieat Atque Polit, vertr. 10 v. Peteniemi n. Londen. Wickenburgh, pass. 7 Kp Roca n. Casablanca. Westerschelde. 6 v. Oporto n. Antwerpen. Willem Barendsz, vertr. 10 v. Haparanda naar Rotterdam. SLEEPVAART blankenburg, met bak 7 v. R'dam n. Gibraltar Ebro. met bak en sleepb. pass. 7 Kp. St. Vincent naar Rotterdam. Goeree. m. zuiger pass. 7 Kp. Tenez n. Port Said Humber met stoomschip 7 300 m. W.t.Z. Volcano ell. n. Yawata. Loire, zonder sleep 7 320 m. W.ZW. Öuessant. Noordholland. 7 150 m. Z. Kreta n. Rangoon. met twee lichtschepen. Oostzee, met dok, 7 v. Trincomales n. Chitta gong. Thames, 7 v. Sete n. Malaga. T.vne met 3 bakken 7 210 m. Z. Mozambique. Zwarte Zee met ss „Beth" 7 430 m. w.t.N. Fini sterre. Grondstof voor de papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is aangekomen het Zweedse s.s. „Ar- dennia", dat van Gothenbui-g een lading van 700 ton houtstof aanvoerde.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3