HE ES Thuiskomst Sport in het kort Boleslavsky gaf zich reeds na 22 zetten tegen Keres gewonnen .Clowntje Riek W. H. Geersen, groot paardenman, vierde zijn zilveren jubileum Enzo Ferrari neemt afscheid WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 Grootse zege van MacKinley Postduivensport Haarlemse duiven vlogen van Duffel naar Haarlem FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Tennis Belgische tennisjeugdploeg samengesteld Wielrennen Van Est en Wagtmans in Bordeaux-Parijs Motorsport Haas, Anderson, Oliver en Duke wereldkampioen Volleyball Inschrijving competitie Dammen Haarlemse Damclub zette competitie goed in Bi Harten Geen Nederlanders naar wereldkampioenschap driebanden in Antwerpen Candidaten-tournooi in Zwitserland Partij Euwe-Bronstein in gelijke stelling afgebroken Voor de kinderen Reshevsky en Stahlberg zijn kwaad op elkaar A utomobilisme Brabant-Grensrit naar België Voetbal Opstelling van Hongaren in FIFA-elftal onzeker Bleyenberg vervangen door Overbeeke Op de Hilversumse draversbaan is gis teravond Nederlands grootste paardenman, de pikeur-trainer W. II. Geersen gehuldigd wegens zijn zilveren pikeurs-jubileum. Dat „Nederlands grootste paardenman" klinkt mogelijk wat kras, temeer daar het niet eenvoudig is vergelijkingen te maken in een vak dat zoveel verschillende aspecten heeft. Maar toch kan men een man, die in zijn eentje, met niets begonnen, een enorm entrainement opbouwde, waar hij nu vijfenzestig paarden in training heeft, die kampioenen zonder tal fokte, die met Nederlandse fokproducten in het buiten land de grootste cracks klopte, gerust zo noemen. Hij is ónze Gordon Richards. Men hoeft die persoonlijke historie van Willem Geersen overigens nauwelijks te kennen, om dit te kunnen beamen. Want ook als men niet weet, dat hij binnenkort, aan zijn duizendste zege toe is. ook wan neer namen van zijn grote cracks uit het verleden als Axkit, The Gleaner en Baro nes Spencer u niets zeggen, hoeft ge hem slechts op de course-baan aan het werk te zien. Daar ziet ge deze reus, ineengedoken op de sulkey, de scherpe ogen spiedend naar een gaatje in het voortroffelend veld, op zijn allerbest. En of het nu een beschei den vierde-klassertje is, dat hij rijdt of Nederlands beste draver, MacKinley. het is iedere keer een genot om de grote man aan het werk te zien. Want hij bezit die groot ste schat van een paardenman, hij heeft „handen". Handen die toveren kunnen, die langs de lijnen met zachte drang de opge kropte energie van de „vorm" die hii een paard kan bijbrengen, kunnen beheersen. Totdat hij het moment gekomen acht. Dan vragen die handen, dan staan ze toe dat die energie zich ontlaadt in Geersen's ge vreesde eindsprint die al zoveel keren de overmoed van rijders van zékere winnaars in verslagenheid deed verkeren. Geersen. die de grote steunpilaar is van de Nederlandse drafsporl, werd gisteren overladen met geschenken. Maar voor het mooiste geschenk zorgde MacKinley, het paard dat hij in luttele maanden omtover de van een voortdurend fouterend stuk wanhoop tot een groot kampioen, die zijn schoonste zeges nog voor zich heeft. Mac Kinley won gisteravond voor hem de Grote Prijs van Hilversum, zoals alleen hij dit met zijn grote baas kan. Het was een vreemde course daar in de avondnevel, waarin de dravers als fanto men over de baan joegen. Voorop de ko ninklijke hengst Narciso van Zora, door Jan de Vlieger eindelijk in orde gebracht, en nu met zevenmijlspassen aan de kop jagend, belust om te laten zien wat hij wel in de benen had. Achteraan het veld Mac Kinley, die aan de start zestig meter moest geven en voor de hopeloze taak stond tien van Nederlands beste dravers buitenom te passeren. Bij de tweede ronde was de po sitie nog net zo. Alleen had Geersen toen MacKinley voor een desperate aanval naar de buitenkant gebracht. En zo verdwenen zij weer in de nevel waarin slechts het doffe hoefgetrommel vertelde van de strijd. Toen kwam de finish. Voorop dook uit de nevel een paard op, een grote hengst met vliegende manen, een paard dat de grond niet meer scheen ie raken. In een zame glorie stormde hij op de finish af. ADVERTENTIE BARTEtJORlS'STRAAr 20 —TEL. 15439 FALCON REGENJASSEN ƒ49.75 De Haarlemse postduiven vlogen Zondag 6 September een wedvlucht van Duffel (Bel gië) afstand ongeveer 144 kilometer. De duiven werden in vrijheid gesteld om 7 45 uur met Noord-Oosten wind. De uitslag is als volgt: Columba: 1. C. Hoogendoorn 9.57; 2. A. W. Broes 9.57; 3. J. C. de Lie. Haarlem-Noord: 1. C. Verlaan 10.03; 2. A Doornbosch 10.08: 3. J. H. Wullems. H.A.K.: 1. H. Adolfs 10.04; 2. H. Adolfs 10.06; 3. W. Koper. De Snelpost: 1. J. de Vendt 10,02; 2. J. de Vendt 10.06; 3. C. de Koe. De Reisduif: 1. H. ter Horst 10.02; 2. G Dekker 10.10; 3. G. Dekker. De Koerier: 1. J. Offeri.ian 10,04; 2. F. v. Honschoten 10.09; 3. J. Pieke. Het Centrum: 1. A. v. Drunen 10.04; 2. A. v. Drunen 10,07; 3. A. P. Koelemijer. Recht voor Allen: 1. J. Kabel 10,14; 2 Veenhof—Smit 10.15: 3. W. Perukel. De Luchtbode: 1. J. Duiin 10,05; 2. S. v. Gennin 10.06: 3. S. v. Gennip. De Postduif: 1. A. J. Kramer 10.03; 2. H. v. d. Boogaard 10.06: 3. A. C. Tanis. De Snelvlieger: 1. Gebr. Zegwaard 10.05; 2. W. Jonker 10.06; 3. J. v. Kordelaar. H.P.S.: 1. C. Verdonk 10.05; 2. C. v. 't Ende; 10,12; 3. H. J. Handgraaf Sr. 22) Want de deur werd ineens opengerukt en een kleine jongen verscheen op de drempel, een jongen met een mui zengezichtje en een gelapte blouse, het sprekend evenbeeld van het vijfjarig meis je, dat de brigadier Bergman op zijn knie had getorst. Hij kwam op haar toe met schitterende ogen en een blos op zijn vale gezichtje en zei met een van emotie over slaande stem: „Mevrouw de gravin, u bent gered!" „Wat zeg je, kereltje?" „U bent bevrijd. Ik heb het fikkie aan- gestoke, met mijn broertje, om u te ver- losse. Het is geen brand, maar een fikkie. Maar de klabakke gaan het al blusse. U mot make dat u weg komt!" „Ja zeker. Maar beste iongen! Heb je dat vuur aangestoken om mij te redden?" „Natuurlijk. Ze benne nou toch weg? Ik heb het wel gezien hoe die kerels u ge- grepe hebben. U bent zo mooi. U bent on schuldig. U kan het niet gedaan hebbe! Eindelijk gaf de nevel de kleuren van de casaque vrij. Narciso van Zora? Nee, Mac Kinley het wonderpaard, dat aan de overkant als een komeet over het veld was gevlogen, toen Geersen hem losgelaten had. Een grootse zege van twee grote kam pioenen. De uitslagen van de Dinsdagavond té Hil versum gehouden draverijen luiden: Hamburg-Bahreiifeldprijs (1960 meter): 1. Rethy Hollandia 1.33.6; 2.Rcjeton Marie B; 3. Rose Marie. W. f 1.50, P. f 1.40, f 1,30, f 1,50, K. f3,90, C. f4.20. Gclsenkirchen-prijs: (1880 m.): Ie serie: 1. Persimmon 1.25.5; 2. Prof Heny; 3. Oviedo A. W. f3. P. f 1.80, f4,80, f 10,70, K. f 14,10, C. f 14,10. 2e serie: 1. Petronella 1.25.2; 2. Our Volann; 3. Otella. W. f3,90, P. f 1,60, f 1,40, f 1,30, K. f7,40, C. f6.60 Finale: 1. Nemetor 1.24.4; 2. Otella; 3. Persimmon. W. f10, P. f2,50, f5,10, f 1,90, K. f22,60, C. f 10,90. Cliarlottenlund-prijs (2340 m.)1. Qui-est- ce-qui 1.31; 2. Qualiteit C; 3. Quirina Fanfare. W. f 17,80, P. f2,20, f 1,80, f 1,40, K. f24,20, C. f6,30. Amager-prijs (2340 m.): 1. Pepsi Cola 1.27.8; 2. Petite Casindra; 3. Quirinus. W. f3,70. P. f 1.30, f 1,60. f2. K. f7. C. f6,10. Gro'e prijs van Hilversum (2380 m.): 1. Mac Kinley 1.23.8; 2. Lady Zora; 3. Over Again. W. f 1,70, P. f 1,30, f2,60, f3.40, K. f3,50, C. f7.40. Omzet f54.422,50. De Belgische jeugdploeg, die op Zaterdag 12 en Zondag 13 September in Overpelt tegen Nederland uitkomt, is als volgt samen gesteld: Groep A (voor spelers van 18 tot en met 20 jaar): Jean Goffard, Francis Andries, Anne van den Bemden, Annemarie Crowet, Karei Maes. Groep B (tot en met 17 jaar): Monique Pouchain, Francine Ferir, Claude Dwamme, Antoine Lemaire, Piere de Keghel. Voor de wielerwedstrijd Bordeaux Parijs op Zondag 20 September zijn twaalf renners aangewezen: Wim van Est en Wout Wagtmans (Nederland), Stan Ockers (Bel gië). Ferdi Kübler (Zwitserland), Guido de Santi (Italië) en de Fransen Anere Mahé, Maurice Diot, Robert Vnrnajo, Jean Sta- blinsky. Jean-Marie Cieliczka. Pierre Par doen en Jacques Labertonniere. Naar men weet heeft Van F.st deze wedstrijd twee keer gewonnen, in 1950 en in 1952. In 1951 werd hij tweede. De competitie om het wereldkampioen- schan motorrenners is, nu de grote prijs van Italië tot het verleden behoort, in twee I klassen n.l. de 350 cc. en de 500 cc. zijspan, I beslist. De Engelsman Oliver veroverde de i titel in de zijspanklasse met een totaal van 32 punten, terwijl in de 350 cc zijn land-1 genoot Anderson met 30 punten kamoioen werd. Voor de overige drie klassen (125, 250 en 500 cc.) staat nog een wedstrijd op het programma, de grote prijs van Spanje op 4 October. In de 250 cc. klasse zal nog strijd geleverd moeten worden. De Duitser Haas, die met 28 punten bovenaan staat, kan nog door de Ier Armstrong (23 punten) worden gepas seerd. Haas verwierf in de 125 cc. 36 punten, een aantal, dat door geen andere renner kan worden gehaald. Wat de 500 cc. betreft kan de Engelsman Duke zich reeds kampioen noemen. Hij vergaarde 32 punten, waarmee hij ook onbereikbaar is voor zijn concur renten. De standen in de verschillende klassen luiden: 125 cc.: 1. Haas (Duitsland) 36 pnt.; 2. Ubbiali (Italië) 18 pnt. 250 cc: 1. Haas (Duitsland) 28 pnt.; 2. Arm strong (Ierlandl 23 pnt. Eindstand 350 cc.: 1. en wereldkampioen Anderson (Groot Brittannië) 30 pnt.; 2. en 3. Amm (Rhodesia) en Kavanagh (Australië) ied»r 18 pnt. 500 cc.: 1. Duke (Groot Brittannië) 32 pnt.; 2. Armstrong (Terland> 20 pnt. Eindstand 500 cc. ziisoan: 1. en wereld kampioen Oliver (Groot Brittannië) 32 pnt.; 2. Smith (Groot Brittannië) 24 pnt. Evenals vorig jaar is de deelneming voor de Haarlemse wintercompetitie volleyball weer groot. Reeds meer dan vijftig ploegen schreven in. Uiterlijk tot Donderdag 10 September kan nog ingeschreven worden. Secretariaat B. Hederik, Zomervaart 64, Haarlem. Kom gravin, nou mot u heus gaan, anders komt die liliijke zwarte terug en sleure ze u naar de kerker. En dan kan geen mens u meer veriosse!" „Ik vind het erg aardig van je". „Ik zal effe gaan kijke of alles veilig is. Ja, er is niemand. De klabakke benne in de keuke.Nou de trap af mevrouw, as de bliksem! Aan de Westerkerk vind u wel een taxiZal de graaf blij zijn dat ik u heb kenne redde. „Dank je wel, mijn jongen. Dank je wel. Hoe heet je?" „Ko". „Nu. ik zal dit nooit vergeten. Nooit hoor, Ko! Ik dank je wel". Vera Dana greep haai- rokken bij elkaar en daalde de trap af, nageoogd door haar redder. Ze haastte zich niet bijzonder. Ze had, nu haar geheim toch was uitgekomen, niet meer zo'n heftige drang om het koste wat het wilde dit huis te verlaten. Ze had haar identiteit en haar hele tragedie aan de politieman moeten prijsgeven. En zelfs meer dan dat: ze beschouwde hem nu enigszins als haar bondgenoot, als een krachtige helper die haar misschien van een verafschuwd echtgenoot zou kunnen bevrijden. Ze moest in ieder geval met hem in contact blijven en een onberaden vlucht zou wel het domste zijn dat zij nu nog kon ondernemen. En dus was zij geenszins verslagen, tot wanhoop gebracht of zelfs maar teleurgesteld toen zij zijn forse gestalte beneden aan de stoep ont waarde. Zij ging dadelijk naar hem toe. Voor de hoofdklasse van de damcompeti- tie (district Noordholland) speelde de Haar lemse Damclub Maandagavond in haar clublokaal in „Die Raeckse" tegen de Wees per Damclub de eerste competitiewedstrijd in dit seizoen. De uitslag van deze ontmoeting luidt: Haarlemse Damclub I Weesper Damcl. T. Nic. Blom (Haarl. Damcl.)—W. C. Beeke (Weesp. Damcl.) 0—2; H. T. Luif (Haarl. Damcl.)—J. v. Proosdy (Weesp. Damcl.) 2—0; J. P. v. E.vk (Haarl. Damcl.)—S. Meyer (Weesp. Damci.) 0—0; D. Schrijnemaekers (Haarl. Damcl.)—K. v. Proosdy (Weesp. Damcl.) 2—0; G. Bakker (Haarl. Damcl.)— L. Beeke (Weesp. Damcl.) 1—1. De voor lopige uitslag luidt 5—3. Het was een zeer spannende wedstrijd, waarin beide ploegen elkaar niets hebben toegegeven. Het becin was voor de Haar lemmers, want Luif en Schrijnemaekers zorgden beiden voor een winstpartij. Bak ker bracht hierna de stand op 51. Een ver rassende wending bracht de partij Van Eijk —Meyer. Beide spelers waren namelijk meer dan vijf zetten met noteren achter, waardoor de wedstrijdleider ingevolge de nieuwe reglementsbepaling de partij voor beide spe lers verloren moest verklaren. Nico Blom verloor hierna juist op het moment, dat de wedstrijd zou moeten worden afgebroken. De afgebroken partijen worden on 21 September uitgespeeld. Sluiter staat echter gewonnen en ook P. J. van Dartelen heeft winstkansen. Voor het tournooi om het wereldkampioen schap driebanden, dat van 2 tot 11 October in Antwerpen wordt gehouden, zijn tot nu toe acht spelers ingeschreven: de titelhouder Oarrera (Argentinië), Tiedtke (Duitsland), Siguret en Lagache (beiden Frankrijk), Ventura en Domingo (beiden Soanie) en vingerhoedt en Fauconnier (beiden Belgiëh Men verwaeht voorts nog drie spelers uit Zuid-Amerika. die echter pas na af'oop van de kamoioensehannen in hun land zullen worden aangewezen. Naar het ANP verneemt zal Nederland in dit wereldkampioenschap niet vertegen woordigd worden, zulks in verband met het hangend conflict tussen de Koninklijke Ne derlandse Biljartbond en de internationale federatie de UIFAB over de betaling van de reiskosten van de Europese deelnemers aan wereldkampioenschappen. Het meningsverschil dateert reeds van enkele maanden geleden, toen de heer Ave als wed strijdleider van de UIFAB besliste, dat voor het wereldkampioenschap libre in Vigo (eind Juli-begin Augustus) de Europese landen voor hun vertegenwoordigers de kosten van de reis en de supplementaire dagen op zich moesten nemen en de Spaanse biljartbond weigerde deze kosten te dragen. De KNBB wenste zich bij deze inbreuk op het regle ment. hetwelk immers voorschrijft dat de bedoelde kosten voor rekening van het organiserend land komen, niet neer te leg gen en heeft er toen van afgezien zijn ver tegenwoordiger, Kees de Ruyter, naar Vigo te zenden. Op grond van dezelfde overweging zal geen Nederlandse speler naar Antwerpen worden afgevaardigd, niet met het oog oo de kosten als zodanig maar omdat de KNBB de kwestie principieel stelt en oordeelt, dat de reglementen geëerbiedigd hadden moeten worden. Stahlberg paste in de zesde ronde van het candidaten-schaaktournooi in Neuhausen in zijn partij tegen Reshevsky de zogenaamde Zweedse variant toe, waarin hij expert is, maar toch begon Reshevsky al vrij spoedig met geraffineerde middelen op ver scherping van de strijd aan te sturen. Na een ingewikkeld spel heeft Reshevsky een pion gewonnen en zal met dit voordeel in hande wel het volle pond opeisen. In de partij KeresBoleslavsky ontstonden reeds na enkele zetten verwikkelingen, omdat de laatstgenoemde een torenoffer bracht, waarvan niemand de bedoeling begreep. Hij zelf waarschijnlijk ook niet want zijn aanval liep na een aantal dreigingen vast en reeds na 22 zetten moest Bolcshavsky de vlag strijken. Tot dusver de kortste winstpartij in dit tournooi. Ook Euwe trad tegen Bronstein onder nemend op. Na een rustige Nimzo-Indische opening, stuurde hij met zijn veertiende zet op complicaties aan. De spanning bereikte een hoogtepunt toen Bronstein zeven zetten later een stuk offerde, waardoor de koning van de ex-wereldkampioen aan allerlei ge varen bloot kwam te staan. Tegen iedere verwachting in slaagde Euwe er in om de grote gevaren, die zijn koning bedreigden, te overwinnen. Het zag er zelfs een ogen blik naar uit, dat Bronstein in beslissend nadeel zou komen, maar een in tijdnood uitgevoerde combinatie van de Rus bracht redding. In de afgebroken stelling heeft Euwe een dame met twee pionnen voor twee torens. Alles bij elkaar wegen de kan sen ongeveer tegen elkaar op, zodat de meest waarschijnlijke uitslag remise is. Hieronder volgt de afgebroken stelling: Bronstein (wit): k hl. torens op d7 en fl, pionnen op a3. g2 en h2. Euwe (zwart): k f6, dame h4, pionnen op a5, b7, f77, g6, h5. Euwe is aan zet. Spanning In de partijen GligoricSzabo en Tai- manovAverbach was eveneens veel span ning. In de eerste partij kon er nog gespro ken worden van een soort evenwicht, maar in de andere partij was het duidelijk, dat Taimanov de lakens uitdeelde. Hij kwam althans tot een sterke koningsaanval. Met grote kracht heeft Taimanov zijn aanval tegen Averbach voortgezet. Met een opmars van zijn randpion rukte hii de zwarte koningsstelling uit elkaar en drong vervolgens met zijn zware materiaal een directe beslissing af. Bij de 37ste zet staakte Averbach de strijd. Het evenwicht in de partij Gligoric Szabo werd verstoord, daar de witspeler op de dame-vleugel een pion moest afstaan. Het kwam tot een afwikkeling, waarbij de Hongaar zijn materieel voordeel handhaaf de. Hij heeft in de onderbroken stelling goede winstkansen. Rust Daarentegen werden er in de overige partijen rustige positionele wegen bewan deld. Smyslov deed het op zijn bekende on verstoorbare manier, al was het duidelijk, dat de druk. die Kotov op zijn dame-vleu gel uitoefende, hem enige moeilijkheden bezoi-gcle. De partij werd afgebroken. Op een geheel andere wijze pakte Naj- dorf de zak.en aan. Hij bracht zijn tegen stander Petros'an met enkele onverwachte zetten in moeilijkheden, zodat deze zich ge noodzaakt zag om een pion af te staan. Het is de gewoonte, dat de schaakspe lers elkaar de hand schudden als een partij begint. Dat gebeurt ook in het candidaten-tournooi geregeld, maar in de zesde ronde was er een uitzondering. Reshevsky en Stahlberg begonnen na melijk zonder dit ceremonieel. Ook werd er geen woord gesproketi. want deze spelers zijn sinds de „Schaakolympiade" in Helsinki boos op elkaar. Er is daar een incident geweest tijdens een onder linge partij. Reshevsky had remise op geëist omdat er volgens hem in tijdnood drie maal dezelfde stelling op het bord was geweest. Maar een uitvoerig onder zoek stelde hem in het ongelijk. Dit incident vormt de achtergrond van de houding, die deze grootmeesters tegen elkaar aannemen. Toen de dag om was en de avond viel, was het slaapvertrek voor oom Tripje in orde gebracht; en hij wou wel graag wat vroeg gaan slapen, want hij was nog erg moe. Toen zei hij Oetoemoe en de anderen goedennacht., en even later lag hij heerlijk op zijn bed van zachte rietmatten. Het was een prettig gevoel, dat hij nu weer veilig en wel tussen vrienden was en dat hem niets meer kon gebeuren. Wel droomde hij die nacht nog even van de kwade Bimaboemoe's, maar dat was toch gelukkig voorbij. De hele nacht sliep hij lekker, en toen de ochtendzon zijn eerste stralen over Palm- eiland uitgoot, was oom Tripje weer op de been. Hij ging naar de voorgalerij van het paleis en keek daar rustig en tevreden naar het dorp, waar de Zwartjes hun dagtaak begonnen, leder, die voorbij kwam, groette vriendelijk; ze waren allemaal ook zo blij, dat Tiripia weer bij hen ivas! Daarna ging oom Tripje ontbijten, met de piloot samen, die ook de nacht in het paleis had doorgebracht. Die zou vandaag weer vertrekken met zijn vliegtuig. Hij vond het hier een prettig eiland, en ook de bewoners bevielen hem goed. Die waren allemaal zo vriendelijk, vond hij. „Ik zal vandaag gauw een brief naar huis schrijven", zei oom Tripje. „Wilt u die dan gelijk voor me meenemen en zorgen, dat hij doorgestuurd wordt?" Dat deed de piloot graag. „Ze zullen wel ongerust zijn", meende oom Tripje. „Ik zal ze ook een telegram sturen, dan hebben ze dat nog gauwer en dan weten ze tenminste, dat ik veilig hier aange komen ben!" Ik geloof niet dat het iets bijzonders is, Inspecteur". „Gelukkig!" zei Marianne de Vere. Charles van Milsbeek, die zich bij haar gevoegd had, fronste zijn wenkbrauwen. Dat zei zij natuurlijk weer om die broer, die naar binnen gegaan was om naar de brand te gaan kijken, zoals hij beweerd had. Het was de vraag of dat waar was; wie weet wat de kerel op dit ogenblik uit spookte. Hijzelf had er eigenlijk het land over dat he* maar een klein brandje was, nu hij hier met al die kleren naar. bene den gekomen was. Het leek waarachtig wel of hij bang geweest was! En Marianne stond daar maar onafgebroken naar boven te kijken en dacht natuurlijk alleen maar aan die broer. Het was een vervloekte ge schiedenis! Voor zijn part was die broer maar in het Amazone-moeras gezakt of door een alligator opgegeten! In ieder ge val had hij niet in Amsterdam moeten terugkomen. „Inspecteur", zei James Delmonle, „zoudt u niet eens kunnen informeren hoe het er mee staaf Het is hier afgrijselijk koud!" „De Jagertjes zijn ook niet naar buiten gekomen", zei Charles van Misbeek. Vera Dana zweeg. Ze wilde niet ver klappen wie de aanstichters waren van het fikkie en nog veel minder wat hun motie ven geweest waren. Ze voelde, hoe James Delmonte haar nieuwsgierig fixeerde en was blij, dat Charles van Milsbeek een praatje met haar begon. Ze bedacht onder tussen, wat ze zo dadelijk tegen haar klei ne ridder zou zeggen, wanneer ze met de anderen weer naar binnen zou gaan en hij natuurlijk verschrikkelijk teleurgesteld zou zijn over haar aanwezigheid. En dan kwam er van boven het signaal: „alles veilig" en nodigde inspecteur Ren- kevoort zijn kleine kudde vriendelijk uit om de trappen weer te bestijgen. James Delmonte en Van Milsbeek sjouwden hun bagage en de laatste beet zich op zijn Lip pen om een klein lachje van Marianne de Vere en wenste dat hij zijn garderobe tenminste ook maar in een koffertje had meegenomen. En dan waren ze boven. „Ko", zei Vera Dana tegen de kleine jongen boven aan de trap, „alles is in orde, hoor! Ik ben vrijgelaten, maar ik moet nog een paar dingen aan de politie vertelllen en daarvoor moet ik nog even wachten. Mag ik zolang bij jullie binnenkomen en in die mooie stoel van je vader zitten? Ik zal nie- man verklappen wat jij me verteld hebt, hoor!" Het vaalgrijze muizesnuitje. even heftig teleurgesteld, klaarde meteen weer op. De kleine jongen strekte zich en stak zijn ma gere borstje vooruit met een welsprekend gebaar. En dan opende hij, wijds en plech tig, de verveloze deur van de armelijke huiskamer en nodigde fier: „Komt u binnen, gravin!" Toen Marianne de Vere. even na James Delmonte, op haar eigen verdieping terug kwam, zag ze juist haar broer de derde trap afkomen. Ze zag hem verbaasd aan. Maar Najdorf liet nu niet los en weinige zetten later moest Petrosian een tweede pion afstaan. Op de 33ste zet gaf de Rus zich gewonnen. KeresBoleslavsky Hier volgt het verloop van de partij Keres (wit)—Boleslavsky (zwart). Keres Boleslavsky. 1. d2d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 d7—d6; 3. PB1c3 e7e5; 4. Pgl—f3 Pb8—d7; 5. Lel—g5 h7—h6; 6. Lg5—h4 g7—g5 (Deze zet is een ernstige verzwakking). 7. d4xe5 g5xh4 (Daarmee breekt zwart alle bruggen achter zich af, in ieder geval verdiende 7. d4xe5: 8. Lg3, Ld6 de voorkeur). 8. e5xf6 Dd8xf6; 9. Pc3—d5 Df6xb2 (Offert een volle toren, maar 9. Dd8, 10. Dd4 verloor zonder enige compensatie een pion). 10. Talbl (Een belangrijke tussenzet, want direct na 10. pxc7 schaak, Kd8; 11. pxa8, is 11. Lgl, dreigend Lc3 schaak zeer gevaarlijk). 10. Db2xa2; 11. Pd5xc7 4- Ke8—d8; 12. Pc7xa8 Pd7c5 (Op 12. Lg7 volgt nu een voudig 13. Db3 Lc3 schaak 14. Kdl). 13. Tblal Da2b2; 14. Ddld4 (Dwingt reeds ruil der dames af). 14.Db2xd4; 15 Pf3xd4 Lf8—g7; 16. e2—e3 Th8—e8; 17 Lfle2 Lg7xd4; 18. e2xd4 Pc5—b3; 19 Talxa7 Pb3xd4; 20. Ta7—a2 h4—h3 (De laatste Doging. Er dreigt 21.hxg2, 22 Tgl, Pf3 schaak enz.). 21. Thl—gl Te8—g2; 22. g2g4 (Boleslavsky gaf het op). Uitslagen De uitslagen van de partijen uit de zesde ronde luiden: KeresBoleslavsky 10 NajdorfPetrosian 10: SmyslovKotov afgebroken (Smyslov staat beter); Res hevskyStahlberg afgebroken (In gunsti ger stelling voor Reshevsky); Bronstein Euwe afgebroken (In gelijke stelling); Gli goricSzabo afgebroken (in gunstiger stel ling voor Szabo); TaimanovAverbach 10; Geiler was vrij. In de volgende ronde, die Woensdag ge speeld wordt, krijgt Euwe (wit) de Joego slaaf Gligoric als tegenstander. Stand De stand na de zesde ronde luidt: 1. en 2. Smyslov en Reshevsky 314 punt -f één afgebroken partij (6); 3. Keres 4 pnt (6): 4. Najdorf 314 pnt. (5); 5. Boleslavsky 3 pnt. (5); 6. Gligoric 214 pnt. één afge broken partij (5): 7. en 8. Euwe en Bron stein 2'4 pnt. één afgebroken partij (6) 99. Taimanov 2l/« ont. (5); 10. Averbach 2'/i pnt. (6); 11. Stahlberg 2 pnt. één afgebroken partij (6); 12. Geiler 2 pnt. (5) 13. Petrosian 2 pnt. (6); 14. Szabo 1 pnt -f één afgebroken partij (6); 15. Kotov tyg pnt. één afgebroken partij (5). In verband met de toestand van som mige wegen in het geïnundeerde gebied heeft het bestuur van de RAC-Zuid het raadzaam geacht, dit jaar de Brabant- Grensrit niet in Nederland doch in België te laten verrijden. Tilburg blijft als start en finishplaats gehandhaafd, maar het tra ject van en naar de grens is geneutrali seerd. Hoewel het karakter van de rit niet is veranderd en ook de indeling in klas sen naar bedrevenheid blijft bestaan, is het aantal af te leggen kiiometers gehal veerd en zullen de équipes nu slechts 12 uur in touw zijn. De start is bepaald op Vrijdagavond, 27 November te Tilburg. ..Was je boven, Jean? „Ja, ik keek even of alles in orde is". „En was alles in oi'de?" „Ja, alles was in orde". Dan Liet hij haar voorgaan, de zitkamer binnen. Even later deed inspecteur Renkevoort de ronde door het huis. Het was een plotse linge herinnering uit zijn I-I.B.S.-tijd, toen hij eens voor straf driemaal het „Lied von der Glocke" van Schiller had moeten uit schrijven. Het had hem een hele Zondag en een tennismatch gekost. Maar nu her innerde hij zich plotseling de regels: „er zahlt die Haupter seiner Lieben, und sieh! ihm feliht kein teures Haupt". Dat was óók na een brand geweest! En een plotselinge twijfel, of hèm ook kein teures Haupt zou fehlen, deed hem deze rondgang door het huis maken. Hij trof eerst Charles van Milsbeek die, een weinig knorrig, in zijn slaapkamer be zig was zijn gehavende garderobe op te bergen. Dan trad hij de kamer binnen van juffrouw Jager, waar Vera Dana in de grote stoel hem vriendelijk toeknikte te midden van een bewonderende schare kleine Jagertjes. Er schoot wéér iets langs zijn benen, maar hij kon zich later toch niet meer herinneren dat hij iets gezien had. Juffrouw Jager verzekerde hem dat alle zes Jagertjes ook present waren; ja, de jongens waren nou net weg, maar ze had ze heus alle zes gezien. Hij vertelde dat de brigadier Bergman een onderzoek instelde naar de brand. Boven klopte hij bij James MODENA (ANP.). De Italiaanse Ma- sera ti-fabrieken hebben van Enzo Ferrari de verzekering ontvangen, dat er niet de minste verdenking heeft bestaan als zou den zij betrokken zijn geweest bij de dief stal van de plannen voor de nieuwste Fer- rari-racewagen. In de veronderstelling, dat de ontvreemding van de gegevens mis schien ziin ïabrieken verdacht zou kunnen maken had Adolfo Orsi, de directeur van de Maserat.i fabrieken, Enzo Ferrari uit genodigd om op een advocatenkantoor te Modena onder getuigen het tegendeel te verklaren, aan welk verzoek Ferrari vol deed. Aan een verslaggever verklaarde Enzo Ferrari, wiens wagens in de Grote Prijs van Monza Zondag a.s. voor de laatste maal van starrt zullen gaan, dat hij op het ogenblik niet bereid was de redenen, waar om hij zich uit de wedstrijdsport terug trok, bekend te maken, maar. zo zei hij, zij zijn niet van financiële aard. Desgevraagd deelde Ferrari mede, dat hij nooit aan de regering om financiële steun had verzocht. „Ik vraag geen sub sidie van de regering. Maar indien Italië een grote jaarlijkse prijs laten we zeg gen van 50.000.000 lire voor de Italiaan se wagen, die het wereldkampioenschap wint, zou willen uitloven, dan zou ik deze indirecte steun aannemen, omdat ik van gevoelen ben dat ik hem verdiend zou heb ben", aldus Ferrari. Zijn top-coureurs Alberto Ascavi, Gigi Villoresi, Nino Farina en de 23-jarige Brit Mike Hawthorn zullen waarschijnlijk door andere fabrieken van racewagens worden overgenomen. Mike Hawthorn is intussen reeds aangeraden, zich bij Mercedes aan te sluiten. Op de vraag, of het hem speet de racerij vaarwel te zeggen, antwoordde Ferrari: „Natuurlijk slechts met grote tegenzin trek ik me terug. Deze sport is mijn leven, of schoon ik zelf slechts zelden naar races ga. De meeste mensen beschouwen een auto race als de climax van een Grand Prix. Maar ik beschouw de race zelf als een anti-climax. Voor mij is de climax het ogenblik, waarop de wagens voor de laat ste maal voor de race worden getest. Ver lies of winst tekenen zich af in het ge ronk van de motoren wanneer zij proef draaien. De eigenlijke race begint voor mij al maanden vóór de wedstrijd, zodra de eer ste lijnen op het papier zijn gezet. En de race wordt voor mij gehouden op de draai banken in mijn fabriek, in de ateliers, op de proefbaan en in de pits van het cir cuit. Ik zal met mijn wagens naar Monza gaan en luisteren naar het gebrul van de motoren. En dat is voor mij het einde van de race, want van „dat ogenblik af berust de verantwoordelijkheid bij mijn cou reurs". In Hongaarse voetbalkringen gaan op nieuw stemmen op tegen het uitkomen van Hongaarse spelers in de FIFA-elftallen op 30 September in Amsterdam tegen FC Bar celona en op 21 October in Londen tegen Engeland. Aangevoerd wordt dat de Hon gaarse voetbalbond met de wedstrijden tegen Zweden, Oostenrijk. Engeland. Tsjecho Slo wakije en Bulgarije zo'n zwaar herfstpro gramma op zich heeft genomen dat er wel eens te veel van de krachten van de top- spelers gevergd zou kunnen worden. Men acht het verre van zeker dat Puskas. Kocsis en Bozsik voor de FIFA-elftallen beschik baar zullen worden gesteld. NederlandBorussia In de voorhoede van het voorlopig Neder lands voetbalelftal, dat vanmiddag in het Goffertstadion te Nijmegen tegen Borussia (Dortmund) kampioen van de Westelijke afdeling van de Duitse voetbalbond uitkomt, is een wijziging aangebracht. Bleyenberg (Rigtersbleek) is wegens een blessure als midvoor vervangen door Overbeeke (DOSKO). ALFRED DUSCH FLUIT NEDERLAND B— ZWITSERLAND B. Voor de voetbalwed strijd Nederland B—Zwitserland B, welke Woensdag 16 September op het Sparta-terrein in Rotterdam wordt gehouden, is als scheids rechter aangewezen de Duitser Alfred Dusch uit Kaiserslaulern. Hij zal worden bijgestaan door twee Nederlandse grensrechters THE ARSENAL VERLOOR OPNIEUW. —De uitslagen van de Dinsdag gespeelde Engelse league-wedstrijd luidt: eerste divisie: Arsenal—Chelsea 1—2. ZWITSERSE DAMESTENNISPLOEG SA MENGESTELD. Voor de tenniswedstrijd tussen Nederland en Zwitserland (dames), op Zaterdag 12 en Zondag 13 September in Amsterdam, zijn de volgende speelsters dooi de Zwitsere tennisbond aangewezen: me vrouw Heidi Enzen, mevrouw Ruth Kauf- mann, mejuffrouw Studer, mevrouw Alice Wavre en mejuffrouw Vrcni Zollinger. Als captain zal mevrouw Merz—Schaeublin op treden. Delmonte die hem nog net de deur kon openen voordat hij weer was ingeslapen. Ook hij was in levende lijve present! De beide De Vere's waren óók aanwezig, met hun baboe en de hond: broer en zuster sa men voor de kachel en het dier tussen hen in. En dan beklom hij de laatste trap en klopte aan de deur van de oude Holstein, die even stom bleef als zijn vissen. De po litieman wachtte niet lang maar opende de deur en zag dan direct dat de oude vogel gevlogen was, met achterlating van zijn exotische vissen en zijn gehele genoeglijke interieur. En daar stond hij dan voor gek in de zwijgende, verlaten kamer, zag om zich heen, streek nadenkend met zijn hand door zijn haar en mompelde uit de grond van zijn hart: „Ik ben een reusachtige stommeling ge weest!" Na deze tirade verliet hij de kamer om zijn maatregelen te nemen. Het gehele ingewikkelde raderwerk van de Centrale Recherche werd nu in bewe ging gezet. Er werd getelefoneerd naar alle politie posten in Amsterdam en omstreken, er werd een bericht opgegeven aan de poli- tieradio-omroep voor de volgende mor gen „Opsporing verzocht van Gerardus Holstein, oud 62 jaar, bruine gelaatskleur, kaal op de kruin met wit-krullend haar 0Pzij, gouden bril, lichtblauwe ogen, lengt° ongeveer 1.70 m., enz., enz." Er werd een cordon uitgezet in de buurt. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6