Blijde intocht van Koningin en Prins in jubelend Amsterdam West-Duitsland bereidt zich voor op een appèl aan Europa Weerbericht Opgeschroefd Stralende Prinses Beatrix maakte haar officiële gala-debuut Sovjet-Unie bereid tot conferentie? Divisie-samenvoeging in de NAVO Het woord is aan Von Brentano: „Buurlanden hoeven niet te vrezen, dat wij de leiding willen nemen" Steun voor VS in verzet tegen Mao's China Accoord tussen Spanje en V.S. Verzoenende toon van Bulgaarse premier Actie tegen Toedeh Aardbeving op Cyprus eist twintig doden Tegeneis van Noordelijken Toenadering tot Griekenland Weerrapporten 68e JAARGANG No 53 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle af delingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom •DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 20 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7.on-enFeestdagen Abonnement per week 4' cent, per kwartaa 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekenir 273107 ten name van Haarlems Dagbla< Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN DER TALRIJKE RUZIES die zich tegenwoordig in sportkringen voordoen heeft de N.R.C. aanleiding gegeven tot de opmerking, dat er teveel incidenten zijn en dat het meestal moeilijk is aard en oor zaak daarvan vast te stellen. Het blad voegt hieraan toe: ,,De kwestie is alweer, dat die hele sportwereld-met-een-ranglijst veel te hoog is opgeschroefd. Daardoor zijn niet alleen de sportgebeurtenis en de sport prestatie zelf op een in verhouding te hoog niveau gekomen, maar bovendien zijn de genen, die deze prestaties verwezenlijken, met het succes mee zo hoog in de wolken gestoken, dat hun alle gelegenheid wordt geboden om zeer diep te vallen. Welnu; ge kunt daar rechts en links de gevolgen van zien. Zeer velen stijgt het opgeblazen suc ces naar het hoofd. Men heeft zo dikwijls gezegd, dat zij toch maar hele, aan natio nale helden verwante pieten zijn, dat zij alle gelegenheid hebben tenvolle overtuigd te raken van hun eigen alles overtreffende belangrijkheid en onmisbaarheid. En van dit alles moet hun omgeving de consequen ties dan maar dragen. Komt daar nog bij dat bonds- of verenigingsleidei's halfslach tig of ronduit verkeerd op de houding van hun pupil reageren, dan is het hek van de dam en het incident geboren. Er blijken tegenwoordig in de wereld van de sport zoveel belangrijke mensen te zijn, dat er geen week zonder een incident hier of een incident daar voorbijgaat." Met deze critick van de N.R.C. ben ik het van harte eens. Het Rotterdamse blad geeft een uitvoerige sportrubriek evenals wij dat doen natuurlijk, want sport nieuws is ook nieuws, vele lezers stellen er belang in en het is de eerste taak van een dagblad, het nieuws in zijn veelzijdig heid te geven. Daarnevens komen beschou wingen, voorlichting en commentaar. Com mentaar op de sport moet wel nopen tot afkeuring van de opschroeverij, een afkeu ring die des te meer beduidt als men waarde aan sportbeoefening hecht, ervan houdt en er zich voor interesseert. De schrijver in de N.R.C. en die in dit blad kunnen elkaar ook ten deze de hand rei ken. Juist daarom zal hij evenals ik wen sen, dat de sport zich niet belachelijk maakt door overdrijving en spektakel. En ik weet uit ervaring dat vele sportsmen en ook bestuursleden van verenigingen en bonden er precies zo over denken. Zij zijn evenwel niet bij machte een eind aan de onzin te maken. Als tijdsverschijnsel is het euvel zeker niet zonder betekenis. Het duidt op onbe hagen, op een onvoldaanheid bij velen, die in hol rumoer afleiding en bevrediging zoekt. Besteding van aandacht en vrije tijd, die inspanning eist, wordt geschuwd. Mis schien is dat bij menigeen een gevolg van te weinig arbeidsvreugde: zij verlangen dagelijks naar het einde van de werktijd, die inspanning kost en zijn er daarom af kerig van zich ook in andere zin moeite te getroosten. Maar al wat men aan werke lijke winst in zijn leven wil bereiken en behouden kost moeite. Dat weet iedereen die zich in zijn arbeidstaak en daarnevens erop is gaan toeleggen. De mogelijkheden van waardevolle vrije tijd-besteding zijn zo talrijk en bekend, dat het niet wel mo gelijk maar ook niet nodig is, er een op somming van te geven. Voor hen die zich zulke inspanning niet willen getroosten en dus onvoldaan zijn is kennelijk de opschroeverij van de sport bestemd, met de kunstmatige verheffing van haar uitblinkers tot een soort nationale helden. Dit biedt een vuurwerk-achtige emotie die snel vervliegt en dus telkens opnieuw gevoed moet worden, in een soort koortstempo.De term is hier op haar plaats, want gezond is het verschijnsel niet. Ik heb onlangs lichtelijk gespot met het be staande voornemen, de hardloopster Fanny Blankers-Koen in een standbeeld te ver eeuwigen. Ge kunt zeggen dat het geen principieel verschil maakt of iemand door een tekenaar, een schilder of een beeld houwer wordt geportretteerd. Dat is waar, zolang het een eigen opdracht of een ge schenk van vrienden geldt. Maar met een standbeeld dat in een openbaar park of plantsoen wordt geplaatst is het anders gesteld. Dat draagt, als het een met name aangeduide man of vrouw betreft, altijd het kenmerk van een volkshulde aan die man of vrouw: een hoog eerbetoon dat maar bij uitzondering verleend wordt en dan nog maar heel zelden bij iemands leven. Nederland heeft te weinig van zijn grote figuren in deze vorm geëerd, het geen deels zijn verklaring vindt in ar moede van onze beeldhouwkunst in vroe ger tijden. Moeten wij dit tekort nu gaan compenseren met beelden van sportster ren? Het past niet bij vaderlandse evenwich tigheid en bezinning, van spel een manie of rage te maken. Sport en spel zijn heel aardig en gezond en er zit voor de jonge beoefe naars ook opvoeding tot de levensstrijd in. (Niet voor de toeschouwers; voor hen kun nen zij alleen als tijdverdrijf en ontspan ning dienen.) En sportsterren zijn jongelui met bijzondere aanleg voor een bepaalde tak van sport', die zij door naarstige oefe ning ontwikkeld hebben. Maar dan ook niet meer. Vergeleken met de inspanning en volharding, die het een mensenleven lang kost om als kunstenaar, geleerde, staatsman, medicus, jurist en in nog zovele andere beroepstaken grote dingen tot stand te brengen en zijn medemensen iets te geven is dit maar heel beperkt, eenvoudig en van korte duur. In grote landen kan men er in vele takken van sport tijdelijk een beroep van maken, maar daar is het maatschappelijk ook maar een heel be scheiden functie. Laten wij dit toch blijven zien. Wat die overdreven-geëerde sterren betreft, die niet tegen de hulde kunnen: men bewijst hun een ondienst. Als de korte glorietijd voorbij is en hun publiek hen snel vergeet is de kans groot dat zij als teleurgestelde, ontevreden mensen de tijd zullen betreuren, waarin zij hun beroep op de tweede plaats in hun aandacht en toewijding hebben gesteld. R. P. TEHERAN. (AFP.). Het optreden tegen de communistische Toedeh-partij in Per- zië wordt overal voortgezet. Te Dabol zijn Dinsdag 50 arrestaties verricht. De afge lopen 24 uur zijn te Teheran een zestigtal personen door de politie en militairen op gepikt. Geestdriftig toegejuicht door duizenden hebben Koningin en Prins gistermiddag hun intocht in de hoofdstad gemaakt, waar vijf dagen lang weer de koninklijke standaard van het Paleis op de Dam wappert. Daarmee is de traditie van het jaarlijkse vorstelijke bezoek aan de hoofdstad hersteld en hoe de Amsterdammers daarover dachten, bleek zonneklaar uit het gejubel, dat overal waar de stoet passeerde, uit de menigte opsteeg: betogingen van vreugde en Oranjeliefde, zoals misschien alleen Amsterdam die opbrengen kan. Een mager zonnetje brak door de wol ken, toen de Koninklijke gasten aan de grens der gemeente de hofauto voor de Koninklijke koets verwisselde, de Koningin gekleed in een lichtgroen complet, de Prins in het donkerblauw tenue van vice-ad- miraal. De korte rijtoer voerde allereerst naar het RAI-gebouw, waar de volkstuin ders-tentoonstelling De Gouden Poort met een bezoek vereerd werd, en daarna naar het Dampaleis, waar een afdeling van het studenten-weerbaarheidscorps de eerbe wijzen bracht. Na de inspectie van deze erewacht verdwenen Koningin en Prins groetend en glimlachend in het paleis, doch even later verschenen zij op het bal- con om de ovaties der saamgestroomde duizenden in ontvangst te nemen. Diner ten paleize In de hal van het paleis waren Koningin en Prins ontvangen door intendant jhr. ir. P. F. O. R. Sickinghe, hofmaarschalk, mr, R. J. E. M. van Zinuieq Bergmaon, en jhr. F. J. E. van Lennep, een der beide Amster damse Kamerheren. Iets verder in de Bur gerzaal hadden zich de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de mi litaire gouverneur van de hoofdstad, de garnizoenscommandant, de commandant Zeemacht Nederland, de president van het gerechtshof, jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois. en de procureur-gene raal, mr. A. A. L. F. van Dullemen, ter verwelkoming opgesteld. Ook burgemeester mr, A. J. d'Ailly voegde zich bij het gezelschap waarna in de gele salon de thee gebruikt werd. Aan het diner in de Troonzaal hebben 44 genodigden aangezeten, onder wie be halve de reeds eerder genoemde autoritei ten, de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en mr. L. G. Kortenhorst, de loco-burgemeester van Amsterdam, wethouder B. C. Franke, de president van de rechtbank, mr. C. Briët, de officier van Justitie, mr. F. Hollander, de voorzitter van de Kamer van Koop handel, mr. D. A. Delprat, en elf leden van de hofhouding. Boeiende voorstelling Inmiddels was ook Prinses Beatrix, on opgemerkt door het publiek, via een ach teringang het paleis binnengegaan en het was dan ook een grote verrassing voor de kijkers op het grote plein, toen om iets voor half negen het oudste Prinsesje aan de zijde van haar ouders naar buiten kwam. Gekleed in een charmante licht blauwe avondjurk en met stralende ogen slapte Beatrix in een der wachtende hof- auto's die de Koninklijke bezoekers en hun gevolg naar de Stadsschouwburg reden voor het hoogtepunt van deze eerste dag: c!e galavoorstelling van „Het leven een droom" door de Nederlandse Comedie, die ook tevens Beatrix eerste officiële gala debuut was. Om kwart voor negen betraden de hoge gasten de koninklijke loge, verwelkomd met het aloude Wilhelmus, dat door alle schouwburgbezoekers uit volle borst werd meegezongen. Daarna nam de voorstelling van Calderón's toneelspel een aanvang, dat door het vorstelijke gezin met grote aan dacht gevolgd werd. In de pauze onderhielden Koningin en Prins zich geruime tijd met twee van de directeuren van de Nederlandse Comedie, BERLIJN (AFP). Te Oost-Berlijn is Woensdag vernomen, dat de Sovjet-Unie van plan is de uitnodiging van de drie Westelijke mogendheden tot het houden van een conferentie der ministers van Bui tenlandse Zaken van de „Grote Vier" aan te nemen. De Sovjet-Unie zou niet in Lugano wil len bijeenkomen, doch de vergadering te Potsdam of in Berlijn willen houden, zodat men voortdurend deskundigen over Duits land zal kunnen raadplegen, aldus verluidt in genoemde kringen. BRUSSEL (ANP). Zoals bekend, telt het Belgische leger thans drie volledig uit geruste devisies. Volgens inlichtingen, die het Belgische blad „Le Soir" bij de leiding van de NAVO heeft ingewonnen, zouden in de Noord-Europese strijdkrachten twee Belgische divisies en een divisie tezamen onder Belgisch bevel worden geplaatst. De derde Belgische divisie zou dan tezamen met twee Duitse divisies onder Duits bevel komen te slaan. Wat de Nederlandse strijdkrachten be treft, deze zouden worden samengevoegd met Duitse en Engelse divisies. De in Duits land gelegerde strijdkrachten zouden zo dicht mogelijk bij de grens van het door de Russen bezette gebied worden opgesteld. Vooral de Duitse divisies zouden vrijwel naast de zönegrens worden gekazerneerd. NICOSIA (Reuter). Twintig personen zijn Donderdagochtend omgekomen en hon derd gewond bij een aantal aardschokken in en om de Cy:>. stad Paphos. In de nacht werden scat lichte aardschok ken in de hoofdstad N.lcosia gevoeld. Guus Oster en Johan de Meester, met de vertaler van het stuk, Gerard den Bra bander en met zeven der acteurs en actri ces, die de belangrijkste rollen vervulden. Zij betuigden hun allen dank voor deze „werkelijk boeiende opvoering" en Gerard den Brabander kreeg nog een extra woord van lof, toen de Koningin hem toevoegde: „Ik ben zeer verheugd, dit gezien te heb ben en blijf beslist tot het einde om uw uitmuntende vertaling van Calderón's werk te zien." Een oordeel, waarbij ook de Prins, diens leermeester Spaans, prof. van Dam en de Spaanse Calderón-kenner prof. Carandé, die eveneens tot de gasten be hoorden, zich van harte aansloten. De voorstelling, die pas tegen midder nacht eindigde, werd voorts bijgewoond door tal van prominente figuren, zoals de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, de rector magnificus der Gemeentelijke Universiteit, ieden der rechterlijke macht en hoge militaire autoriteiten, allen uiter aard in groot avondtoilet of militair gala tenue. Het was een schittering van uni formen, goudgalon en juwelen, zoals men die zelfs in de eerste schouwburg des lands maar zelden te zien krijgt. Vandaag bezoekt cle Koningin twee Am- sterdamse scholen, terwijl Prins Bernhard verschillende Rijkswerkplaatsen bezichtigt. 1 Vanmiddag ontvangen zij de Amsterdamse gemeenteraad en verschillende deputaties ten paleize en voor vanavond staat er een bezoek aan het Concertgebouw op het pro gramma. PANMOENDJOM (AFP). -- Na de Woens dag gehouden bijeenkomst van de militaire bestandscommissie in Korea, heeft de lei der der geallieerde delegatie, generaal Bryan, verklaard, dat de Noordelijken op de geallieerde cis tot terugzending van de ruim 3000 ontbrekende krijgsgevangene:: op hun beurt terugzending v an de 2.000 door de Zuid-Koreaanse autoriteiten vrij gelaten gevangenen eisen. De eerste groep Chinese krijgsgevange nen, die niet gerepatrieerd willen worden, is Donderdagochtend te Intsjon bij Seoel aangekomen. De 1900 man werden ont scheept en stapten direct over in vier trei nen die hen naar „vredesstad" in de gede militariseerde neutrale zóne zouden bren gen. In de zóne zullen de Chinezen onder toezicht staan van Indische soldaten. De krijgsgevangenen droegen bij de ont scheping te Intsjon nationalistisch-Chinese vlaggen met zich mee en velen van hen hadden nationalistische emblemen op hun uniformen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S J. de Bonnefon: De wereld der muziek is niet altijd de wereld der harmonie. Prinses Beatrix troonde Woensdagavond tezamen met Koningin Juliana en Prins Bernhard de gala-voorstelling van ..Hei leven een droom" in de Amsterdamse Stads schouwburg bij. Zij verscheen bij deze gelegenheid voor de eerste maal in avondtoilet. De foto toont ons de prinses en haar vader in de hall van de schouwburg. BONN (Van de correspondent van het A.N.P.) De West-Duitse Bondsrepubliek zal voorlopig twee ministers van Buiten landse Zaken krijgen. Dr. Adenauer heeft aangekondigd, dat hij zal vasthouden aan zijn vroegere voornemen, om de teugels van liet buitenlandse beleid in handen te houden, totdat de Europese verdragen van kracht zullen zijn. Na een onderhoud, dat de kanselier had met zijn partijgenoot Von Brentano, verluidde in partijkringen, dat dr Von Brentano plaatsvervangend minis ter van Buitenlandse Zaken zal worden. Aangenomen kan worden, dat Brentano dr. Adenauer zal opvolgen zodra deze een einde aan zijn dubbele functie wenst te maken. Von Brentano zelf heeft aangekondigd, dat uit Bonn zoiets als een appèl aan Europa te wachten is. De overwinning van Adenauer moest volgens hem worden ge zien als een appèl aan de Europese volken, in de eerste plaats aan Frankrijk, om de politiek der Europese samenwerking voort te zetten. Waarnemers in Bonn brengen ook het bezoek dat de Amerikaanse ambassadeur bij de Europese organen, David Bruce, aan Adenauer bracht, met dit offensief in ver band. Men wijst er op, dat door dit bezoek geaccentueerd wordt, welk een grote be tekenis de Verenigde Staten hechten aan het voortzetten van de Europese politiek van Bonn en welk vertrouwen Washing ton in Adenauer als Europese promotor stelt. Von Brentano zei overigens dat uit de grote overwinning van Adenauer bij de verkiezingen de buurlanden van Duitsland niet de conclusie moeten trekken, dat Duitsland zou trachten de leiding in Europa over te nemen. Bonn stelt overigens alles in het wei~k om de hier en daar in het buitenland be staande vrees weg te nemen, als zou het Duitse streven naar nationale eenheid ge varen voor Europa inhouden. De bondskan selier, professor Hallstein en dr. Von Bren tano hebben nog eens nadruk gelegd op de Duitse overtuiging, dat dit yioel slechts met vreedzame middelen mag worden bereikt. Adenauer heeft zo olie laten gieten over zijn verklaring, dat voortaan inplaats van over Duitse hereniging gesproken moet worden over „bevrijding der Oost-Duitse gebieden". Ook in het binnenland heeft Adenauer getracht de door zijn overwinning ontstane beroering te kalmeren. De socialistische vrees, als zou zijn bewind in autoritaire richting gaan, noemde hij ongegrond. In tegendeel. hij wil streven naar matiging en van de kant van de C.D.U. zijn oproepen tot de socialisten gericht om hun opgewon den reacties te kalmeren en een basis voor een vruchtbare politieke gedachten wisse ling te zoeken. Tegelijk echter werd de socialistische vrees aangewakkerd door nieuwe oproepen aan de socialistische rege ringen in Hessen en Wiirttemberg om het veld te ruimen nu de gunst van het volk zo duidelijk naar het Christelijke kamp is overgeslagen. In Bonn gaat inmiddels het partijberaad over de regeringsvorming verder. De vluch telingen partij van Kraft is bijeen geweest en heeft te verstaan gegeven, dat zij nog altijd op deelname aan de nieuwe regering hoopt. Volgens een verklaring van Von Brentano is het niet onmogelijk, dat Ade nauer besluiten zal zijn coalitie met Krafts partij uit te breiden, waardoor zijn kabinet op een meerderheid van tweederde zou steunen. Economische politiek Minister Erhard, de West-Duitse minister van Economische Zaken, heeft verklaard, dat het zijn eerste doel zal zijn in de vol gende vier jaren een krachtige economische expansie te doen ontplooien. Het wordt in Bonn bij voorbaat als vaststaand be schouwd, dat professor Erhard ook in het tweede kabinet-Adenauer Economische Zaken zal blijven beheren. Een goed deel van Adenauers succes wordt toegeschreven aan de economische politiek van professor Erhard, onder wiens bewind de economi sche situatie, de productie en de betalings balans der bondsrepubliek vrijwel on onderbroken in opgaande lijn zijn gegaan. Professor Erhard wil de economische expansie een nieuwe, krachtige stoot geven, door een grote belastinghervorming, die de bevolking veel grotere financiële vrijheden zal geven. De bevrijding van de zware be lastingdruk biedt in de komende regerings periode volgens Erhard grote mogelijk heden tot economische ontplooiing. Hierdoor zullen niet alleen grote econo mische reserves vrijkomen, doch zal ook de levensstandaard van alle burgers ver beterd kunnen worden. De mogelijkheid van een grondige belastingverlaging zal volgens Erhard moeten worden geschapen door sterke uitbreiding der productie, waartoe hij ook bereid zou zijn zijn toe vlucht te nemen tot „niet conventionele middelen." In het bijzonder zal de ver hoogde productie gericht moeten worden cp de consumptie der grote massa, die vol gens Erhard ook zal moeten worden inge schakeld in het luxe-verbruik. Erhard heeft voorts verklaard, dat zijn voornaamste zorgen mede zullen uitgaan naar de vorming van een versterkte kapi taalmarkt. Daarbij zullen de voorrechten van de overheid volgens hem moeten ver dwijnen. Trouwens hij wenst ook een be gin te maken met het terugvoeren van in dustriële bedrijven, die nu in overheids- bezit zijn, in privé-bezit. Minister Erhard heeft tenslotte verklaard, dat zijn pogingen, om de Duitse industriële capaciteit nog uit te breiden, gezien moeten worden in nauw verband met de Europese integratieploitiek. Deze moet volgens hem krachtig worden voortgezet en wel in een zo groot mogelijk verband. Wanneer een groot-Europeés verband echter op het ogenblik nog niet te bereiken valt, dan is het altijd nog beter in het klein te be ginnen, dan de huidige versplintering te handhaven. Eisenhower heeft in zijn gelukstelegram aan de West-Duitse bondskanselier de ver zekering gegeven, dat zijn regering ver heugd zal zijn de samenwerking' met West- Duitsland, eïie is gericht op het versterken van het vrije Europa en de Atlantische ge meenschap, voort te zetten. Deze samen werking zal ook betrekking hebben op het tot stand brengen van een herenigd Duits land en van het afzetten van het totalitaire regiem, dat over 18 millioen Duitsers is aangesteld. WASHINGTON, (Reuter) De minis ters van Buitenlandse Zaken van Austra lië, Nieuw-Zeeland en de V.S. zijn Woens dag overeengekomen, zich te verzetten tegen elke poging om communistisch China „onder de huidige omstandigheden" tot de UNO toe te laten, aldus is in Washing ton verklaard. De drie minister waren het er ook over eens, dat er op het ogenblik geen sprake kan zijn van diplomatieke erkenning van het Chinese communistische bewind. WASHINGTON. (Reuter). Van Ame rikaanse diplomatieke zijde is Woensdag avond te Washington vernomen dat de Spaanse en Amerikaanse regeringen voor lopig zijn overeengekomen binnen de ko mende drie weken een reeks militaire en economische overeenkomsten te sluiten. In de overeenkomsten zal onder meer worden bepaald dat de Amerikaanse strijdkrachten het recht zullen krijgen van bepaalde Spaanse vloot- en luchtmacht bases gebruik te maken, om Europa te hel pen beschermen tegen een mogelijke aan val door de communisten. Er zijn te Madrid reeds zeventien maan den onderhandelingen gaande tussen Ame rikaanse deskundigen en beambten van het Spaanse ministerie van landsverdedi ging en experts op het gebied van de bui tenlandse hulpverlening. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen dat de volgende drie overeenkomsten zul len worden gesloten: Eén waarin zal worden aangegeven welke Spaanse vloot- en luchtmachtbases ter beschikking van de Verenigde Staten zullen worden gesteld, en op welke voor waarden dit zal geschieden. Een regeling voor economische hulpver lening, die zal voorzien in het door de Verenigde Staten beschikbaar stellen van levensmiddelen, grondstoffen en andere goederen, zulks ter versteviging van de Spaanse economie Een verdrag voor Amerikaanse militaire hulpverlening, onder welks bepalingen de Verenigde Staten wapens en andere mili taire uitrustingsstukken naar Spanje zul len zenden, om dit land te helpen bij een modernisering van zijn strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht. LONDEN (Reuter). Volgens het Bul gaarse telegraafagentschap heeft premier Tsjervenkov Dinsdag op een bijeenkomst te Sofia verklaard, dat de regering de be staande geschillen en problemen met de nabuurlanden Turkije, Griekenland en Joegoslavië wenst te regelen. Bulgarije wil goede betrekkingen met deze landen en wil daarom misverstanden uit de weg rui men. Het wil hervatting van de diploma tieke betrekkingen tussen Bulgarije en Griekenland in het belang van de vrede op de Balkan, aldus de premier. Tsjervenkov verklaarde voorts, dat zijn land „steeds bereid is in het belang van de vrede" de in 1949 afgebroken diplomatieke betrekkingen met Amerika te hervatten, aldus het Bulgaarse telegraafagentschap. In zijn redevoering ter gelegenheid van de negende verjaardag van de bevrijding van Bulgarije drong de premier ook aan op het toelaten van Bulgarije tot de UNO. Sprekende over de binnenlandse politiek zei premier Tsjervenkov dat Bulgarije in de loop van zijn tweede vijf-jarenplan de industrialisatie „niet door het versnellen van het tempo of zelfs maar door het hand haven van het huidige tempo zal bevorde ren, maar door een rustiger tempo, tenein de beter in staat te zijn de productie van gebruiksgoederen te verhogen". De rege ring heeft het noodzakelijk gevonden de kapitaalsinvesteringen in de lichte in dustrieën, de woningbouw, en vooral in de landbouw aanzienlijk te vergroten, om deze verhoging tot stand te brengen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand to i c ■03 I" 4S <3 X sf Neerslag In mm. 4-b Helsinki zwaar bew. NNO 7 14 0.5 Stockholm zwaar bew. N 2 12 0 Oslo zwaar bew. N 5 11 0.3 Kopenhagen licht bew. W 8 17 0.1 Amsterdam regenbui WNW 7 18 1 Edinburgh licht bew. NW 5 17 0 Londen zwaar bew. W 4 22 0 Luxemburg regenbui NW 6 23 0.1 Parijs geheel bew. NW 2 26 0 Bordeaux geheel bew. NW 5 26 0 Grenoble zwaar bew. ZW 2 29 0 Nice licht bew. windstil 24 0 Genève half bew. ZW 5 30 0 Ziirich zwaar bew. WNW 4 27 0 Locarno zwaar bew. ozo 1 25 0 Berlijn zwaar bew. w 4 21 0 Frankfort geheel bew. w 8 27 0 München zwaar bew. w 5 27 0 Wenen regenbui w 8 27 0.3 Innsbruck zwaar bew. zzo 1 28 0 Rome onbewolkt ozo 4 28 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u AFNEMEND BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met aanvanke lijk plaatselijk nog enkele buien, maar morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer Weinig verandering in temperatuur. Tot matig afnemende wind, aanvankelijk Noordwestelijk, later krimpend naar West. 11 September Zon op 6.07 uur, onder 19.05 uur. Maan op 9.41 uur. onder 19.28 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 11 September Hoog water: 5.17 en 17.35 uur. Laag water: 1.13 en 13.21 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1