Rechtspersoonlijkheid van verenigingen Castella-Vaatwas Franse regering treedt op tegen de belastingfraudeurs KLM-toestel start als eerste van Londen naar Christchurch Agenda voor Haarlem y blinkenden vaat en zachtere handen! Ministeriële verklaring van geen bezwaar komt in de plaats van koninklijke goedkeuring Auto's, renpaarden en villa's aan de Rivièra, maar het hele jaar geen franc verdiend WEK DE GAL IN UW LEVER OP Fusie busdiensten in Noordholland Alphense raad wil Avifauna kopen Race prikkelt de fantasie van velen ■pe Kleine WJeceJc/ Kwartetten Commissie tot vorming nationaal ballet DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 3 TWEEDE KAMER Route van Aalsmeers Bloemencorso Rechtstreekse verbinding Haarlem-Zaandam Nederlandse krijgs gevangene overleden Kerkelijk Nieuws Twaalf vissers verdronken (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van de derde reeks conclusies voor het nieuwe Burgerlijk Wetboek voort gezet en zich na een moeizaam debat dooi de vraagpunten met betrekking tot de rechtspersonen en tot het handelsrecht ge worsteld. Zij heeft nog een begin gemaakt met de vragen betreffende het erfrecht, maar het grote debat daarover zal pas van daag worden gevoerd. De meeste tijd is gisteren heengegaan met het debat over de rechtspersoonlijkheid van verenigingen, dat nog een puntig karakter kreeg door een discussie over de vraag of onderlinge waarborgmaatschap pijen van de verlening ener ministeriële verklaring van geen bezwaar al dan niet behoren te worden uitgezonderd. Prof. Gerbrandy (A.R.) had er be zwaar tegen dat de uitvoerende macht het van de naleving der door haar gestelde regels laat afhangen of een vereniging rechtspersoonlijkheid krijgt of niet. Dit moest uitgemaakt worden door de rechter. Mej. mr. Zeelenberg (P. v. d. A.) daarentegen vond het best, dat in ons nieuwe Burgerlijk Wetboek een bepaling met een enigszins publiekrechtelijke inslag- ten opzichte van een privaatrechtelijke aangelegenheid zou worden opgenomen. Zij achtte het juist dat het verkrijgen van rechtspersoonlijkheid afhankelijk wordt gesteld van individuele beslissingen door de overheid. Wel zou het naar haar mening aanbeveling verdienen, als in het Burgerlijk Wetboek nog enige richtlijnen zouden wor den opgenomen omtrent regelingen waar aan een vereniging te voldoen heeft, wil de ministeriële verklaring van geen bezwaar voor verkrijging van rechtspersoonlijkheid worden afgegeven. Hoe het zal moeten gaan met verenigingen zonder rechtspersoonlijk heid zal men tenslotte pas goed kunnen be oordelen als het complete ontwerp voor de herziening van het Burgerlijk Wetboek ter tafel zal liggen. Mr. Van Rijckevorsel (KVP) en zijn fractie konden, een klein onderdeel daargelaten, met de conclusies inzake de rechtspersonen meegaan. Het punt over de coöperatieve verenigingen gaf hem aanlei ding tot de waag of de onderlinge verzeke- rings- en waarborgmaatschappijen hiervan niet uitgezonderd moesten worden. Evenals mejuffrouw mr. Zeelenberg achtte m r. Beernink (C.H.) het onjuist, dat veelal de privaatrechtelijke vorm (stichting of naamloze vennootschap) wordt gekozen voor publiekrechtelijke doeleinden van samenwerking. In het algemeen was mr. Beernink het ermee eens, dat het ver mogen van een vereniging zonder rechts persoonlijkheid niet door erfstelling of legaten moet kunnen worden vermeerderd. Maar er zijn volgens hem gevallen denk baar, waarin te billijken valt, dat een ver eniging geen rechtspersoonlijkheid bezit. Daarom bepleitte deze afgevaardigde in de bepaling de woorden „als regel" op te nemen. Ook in het nieuw in te voeren stel sel voor verlening van rechtspersoonlijk heid geen Koninklijke goedkeuring meer op de statuten, maar een ministeriële ver- ADVERTENT1E Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent DONDERDAG 10 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Picnic" (Toneelgroep Theater), 8 uur. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Zuiderkapel: Bijeenkomst met afscheid Elza Stringer, 8 uur. Luxor: „Man- derson mysterie", 14 jaar; op het toneel Geri-y Montagne, 7 en 9.15 uur. Lido: „Spel met de duivel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Voor moed, beleid en trouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tijdrit met de dood", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ivanhoe", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rope", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ditte, een mensenkind", 13 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 11 SEPTEMBER Lange Veerstraat 16: Stichting Psycho- synthese, B. v. d. Meer spreekt over „Dante's Goddelijke komedie", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, nieuw pro gramma. klaring van geen bezwaar zit het preventieve toezicht van de overheid. Hiervan wilde de heer Gortzak (CPN) niets weten. Volgens hem was het de be doeling aan bepaalde, de regering onwel gevallige verenigingen, het optreden te be moeilijken door haar rechtspersoonlijkheid te onthouden. Prof. Meyers hield prof. Gerbrandy voor, dat tegenwoordig toch wel algemeen de oude opvatting verlaten is, dat alleen de v/et de rechtspersoonlijkheid zou kunnen scheppen. Juridisch is het logisch de over heid in deze te doen beslissen. Of in een be paald geval de elementen aanwezig zijn voor rechtspersoonlijkheid kan de rechter ongetwijfeld uitmaken, maar zeer gewenst is toch, dat de wetgever vaststelt wat er voor het verkrijgen van rechtspersoonlijk heid nodig is. Het is de bedoeling, zo kreeg mejuffrouw mr. Zeelenberg te horen, in het Burgerlijk Wetboek voorschriften op te nemen omtrent de wijze van bestuurs samenstelling, en regels voor vergaderin gen. Logisch noemde prof. Meyers het de onderlinge waarborgmaatschappijen, wat de te stellen eisen betreft, met coöperatieve verenigingen gelijk te stellen. Minister Donker schetste in grote trekken de verschillende in acht te nemen vormen om als rechtspersoonlijkheid te kunnen optreden. Handhaving van het preventieve toezicht (de ministeriële ver klaring van geen bezwaar) is gewenst om dat voor alles en nog wat door velen ver enigingen worden opgericht, zodat grote kans bestaat op ondeskundig opgestelde statuten met alle gevaren daarvan. Maar tevens brengt de omvang van het aantal verenigingen met zich mee, dat wegens het openbaar belang dat hiermee gemoeid is of kan zijn, voorafgaand toe zicht gewenst is. Minister Donker kon de opvatting van de heer Gortzak, dat het stelsel van preven tief toezicht reactionair is, niet onderschrij ven. Elke maatregel tegen extremisten, zo zei hij, is juist progressief, want zij keert zich tegen hen, die de volksvrijheden om hals willen brengen. Als men dus van com munistische zijde denkt, dat de eis inzake do verklaring van geen bezwaar eventueel ook kan leiden tot bemoeilijking van het optreden van extremistische verenigingen, dan moet men hierin een vrucht van pro gressiviteit zien. Minister Donker zette verder uiteen, dat men het verenigingen zonder rechtsper soonlijkheid toch niet te gemakkelijk moet maken. Het wetsontwerp op de stichtingen had grote moeilijkheden opgeleverd, vooral doordat het tevens bepalingen met betrek king tot stichtingen op overheidsgebied in hield. Dat is, aldus de minister, stof die niet in het Burgerlijk Wetboek thuishoort, maar die een afzonderlijke regeling vereist. De bepalingen van publiekrechtelijke aard worden nu uit het ontwerp gelicht. Na de omwerking hoopt hij het ontwerp binnen bétrekkelijk korte tijd bij de Staten-Gene- raal in te dienen. Bij de replieken kwam mr. VanRijc k e- v o r s e 1 met een amendement onderlinge verzekerings- en waarborgmaatschappen in een uitzonderingspositie te plaatsen. Prof. Meyers keerde zich tegen dit amendement met de opmerking, dat de regelen voor de coöperatieve verenigingen evenzeer bestaansrecht hebben voor de onderlinge waarborgmaatschappij, die juist het karakter van een coöperatie hebben en alleen niet zo genoemd zijn, omdat men destijds een paar honderd jaar geleden aan de Nederlandse benaming de voor keur gaf. Minister Donker gaf mr. Van Rijckevorsel in overweging zijn amende ment terug te nemen. De voorsteller van het amendement was hiervoor echter niet te vinden, want door ongewijzigde aanneming van de desbetref fende conclusie zou de Kamer zich te veel vastleggen. Maar als de regering zou ver klaren, dat de Kamer niet geacht zou wor den thans al de beslissing te hebben ge nomen dat de onderlinge waarborgmaat schappijen onder de bepalingen voor de Ruim 300.000 personen uit de Sloveense kustgebieden woonden de massavergade ring te Okroglica bij waar maarschalk Tito een redevoering hield over de gebeurte nissen om Triest. Bijna alle strijders uit het Nationale Bevrijdingsleger, die er tien jaar geleden in slaagden de Italianen uit het Sloveense kustgebied te verdrijven waren aanwezig. Dit is Ivana Coha, moeder van vier zonen, die vielen in de strijd tegen Italië. Zij bracht de portretten van haar zoons mee naar de meeting als een bittere aanklacht tegen Italië. ADVERTENTIE U znlt 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPJLLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. coöperatieve verenigingen zouden vallen, dan was mr. Van Rijckevorsel bereid het amendement terug te nemen. Prof. Meyers vond het wel vreemd dat men nu met een amendement kwam, nadat bij het overleg sinds December 1952 over dit punt niet was gesproken. Uiteindelijk opperde minister Donker het denkbeeld de zaak „in het niemandsland te laten, waarmee mr. Van Rijckevorsel zich kon verenigen, zodat hij zijn amen dement terugnam. Zonder hoofdelijke stemming gingen toen de conclusies inzake de rechtspersonen er door. Handelsrecht Mej. mr. Tendeloo (P. v. d. A.) vond het heel begrijpelijk, dat er over het uitgebreide gebied van het handelsrecht slechts drie vraagpunten met conclusies aan de orde waren. In de laatste tientallen jaren is het handelsrecht dermate bijge werkt, dat vrijwel alles op dit terrein geen onderdeel van de in het Burgerlijk Wet boek aan te brengen herzieningen zal uit maken. Enige opmerkingen van mr.VanLeeu- v/en (VVD) over de conclusie, dat een commanditaire vennootschap op aandelen ware toe te laten, doch niet voor het geval de aandelen aan toonder of order luiden, en van mejuffrouw mr. Tendeloo (P. v. d. A.) inzake conclusies inzake een levens verzekering of een lijfrente ten behoeve van een derde-begunstigde, gaven p r o f. Meyers gelegenheid hierover zijn licht nog te laten schijnen. Bij de conclusies inzake het erfrecht bleek mej. Zeelenberg (P. v. d. A.) slechts node bereid om te aanvaarden, dat het erfrecht bij versterf niet nog verder dan tot de erfgenamen in de zesde graad wordt beperkt. Vandaag wordt de behandeling der vraagpunten voortgezet. (Van onze correspondent in Parijs) Begeleid door diezelfde luide klaroen stoten, waarin het propagandistische hij geluid overigens wel heel duidelijk te her kennen valt, waarmee vorige week de ac tie tegen de belastingfraudeurs werd in gezet, heeft de Franse minister van Finan ciën, Edgar Faure, nu gisteren een nieuw offensief geopend. Was de eerste aanval speciaal gericht tegen welgestelde onder danen, die zich aan illegale kapitaalvluch- ten naar het buitenland hadden schuldig gemaakt, gisteren schijnen in het bijzon der dié rijkaards op de korrel te zijn ge nomen, die zonder de minste schroom in het land zélf met millioenen smeten, wat hen er echter niet van weerhield de be lastinginspecteurs hun formulieren sinds jaren bijna blanco terug te zenden Er zijn gisteren door de bureaux van het ministerie van Financiën op dat ge bied een paar even scandaleuze als on smakelijke staaltjes openbaar gemaakt, staaltjes die een bijzonder schril licht wierpen op de onbeschaamdheid, waarmee een deel en blijkbaar een groot deel van de Franse bezittende klasse te werk gaat maar tevens ook op de opvallende goedgelovigheid om het minder vrien delijke woord „corruptie" dan maar te vermijden waarmee de belastingautori teiten hen nu al jaren lang tegemoet zijn getreden. In de afgelopen vacantiemaanden zijn in opdracht van minister Faure die, zoals men weet, zijn carrière als schrijver van detectiveromans begonnen is een aantal belastingrechercheurs vooral in de mondaine badplaatsen hun ogen de kost gaan geven. Zij hebben daarbij de num mers van uitzonderlijk luxueuze „sleeën en de kentekenen van de royaalste jachten genoteerd. Aan de hand van die gegevens konden de eigenaars gemakkelijk worden geïdentificeerd, waarna hun belasting biljetten nog eens onder de loupe werden genomen. Er zijn daarbij wel vrolijke zaken aan het licht gekomen. Zo is er sprake van een Parijse zakenman, die drie Amerikaanse auto's van het zwaarste kaliber bezat, een half dozijn renpaarden op Auteuil had lopen en er ook nog een staf van vier man personeel op na hield, doch zijn belasting inspecteur zwart op wit wijs wist te maken dat hij de afgelopen jaren geen franc had verdiend. Hij krijgt nu een rekening van 15 millioen te vereffenen.... Een eigenaar van twee grandiose villa's aan de Rivièra, die ook vrolijk in een fon kelnieuwe Chrysler placht rond te toeren, heeft zich voor de fiscus al even berooid voorgedaan en krijgt nu de somma van 7 millioen te voldoen. Er werden ons giste ren op het ministerie van Financiën nog verschillende, nauwelijks minder opzien barende, onthullingen gedaan; opzien barend vooral dan nog wel voor iemand, die zo ongeveer weet hoe de Nederlandse belastinginspectie haar varkentjes te was sen weet. Gering effect Hoewel de Franse minister van Finan ciën nu eindelijk zijn tanden eens toont en bewijst dat hij ook de beter cn de best gesitueerden niet wenst te ontzien, geloven wij toch nauwelijks dat men zich van het effect van deze actie, althans op korte termijn, al te hoge illusies moet maken. Men kan natuurlijk, vrij willekeurig, zo hier en daar een paar grote zondaars in het nekvel grijpen, maar daarmee wordt uiter aard aan het belastingsysteem zelf nog helemaal niets veranderd. En daar schuilt natuurlijk de grond van alle kwaad. Dat systeem zal volledig op de helling moeten, maar daartoe heeft zelfs dit kabinet, dat toch over aanzienlijk meer macht dan een der veertien vorige regeringen beschikt, van het parlement geen enkele toezegging los kunnen krijgen. Het doel. dat Faure nu voor ogen moest zweven, blijkt voorlopig dan ook een veel minder ing.vijpende strekking te hebben. In cle eerste plaats bedoelt hij waarschijn lijk die groepen van kapitaalkrachtigen, die tot dusver vrijwel geen belasting be taalden, er voor te waarschuwen dat zij het echt te bont hebben gemaakt. Net als de vorige week hoopt de regering daar door tevens bij de arbeiders, en niet in de laatste plaats de eigen ambtenaren, weer enig crediet te kunnen herwinnen. Eep andere geste, waaruit nu van ï-egerings- zijde enig begrip voor de soms rampzalige situatie van de arbeiders spreekt, is trou wens de beslissing, die gisteren genomen werd om deze maand nog de laagste lonen wat te verhogen. Er zal daarmee, wat de werknemers in overheidsdiensten betreft, een bedrag van 10 milliard francs gemoeid zijn. In de derde plaats lijkt dit zogenaamde „offensief" tegen de belastingontduiking er thans vooral op gericht te zijn de luidruchtige orchestratie wijst daar wel duidelijk op het volk te alarmeren en tot gerechtigde verontwaardiging, ja zelfs in beweging, te brengen om zo indirect ook het parlement onder druk te kunnen zetten. Maar zolang er in het parlement zelf geen doelbewuste meerderheid gevon den wordt voor een radicale belasting hervorming, is het huidige offensief ge doemd .een slag in de lucht te blijven. Zaterdagmiddag wordt in het Olympisch Stadion in Amsterdam het bloemenspel „Juliana Regina" opgevoerd, waaraan het bloemencorso uit Aalsmeer meewerkt. Dit bloemencorso, een stoet van 52 ver sierde wagens, vertrekt Zaterdag om kwart voor twaalf uit Aalsmeer via de Lijnbaan en de Oosteinderweg naar Bovenkerk, van daar naar Amstelveen en vervolgens door de Kalfjeslaan naar het Stadion. Omstreeks kwart voor vijf rijdt het corso van het Stadion door een gedeelte van de hoofdstad via Amstelveenseweg, Overtoom, Vondelbrug, Van Baerlestraat, Lairessestraat, Cornelis Krusemanstraat en Amstelveenseweg. Door de Kalfjeslaan en via Amstelveen en Bovenkerk gaat het terug naar Aalsmeer, waar het omstreeks kwart over zeven zal aankomen. Vrijdag zijn de aan het corso deelnemen de wagens van 12 tot 24 uur te bezichtigen in het gebouw van de Centrale Aalsmeerse Veiling te Aalsmeer. Met ingang van 1 October zal de auto- busonderneming N.V. Enhabo te Lands meer de oudste nog bestaande in Noord holland de dienst overnemen van het autobusbedrijf N.V. M.E.A. te Zaandam. Laatstgenoemde maatschappij bestaat ook al zeer lang en exploiteert als voornaamste verbinding de lijn ZaandamKrommenie. Voor Haarlem is deze fusie ook van be lang, omdat de Enhabo het voornemen heeft in samenwerking met de Naco, een rechtstreekse verbinding HaarlemZaan dam te openen. Bij de jongste concessieverlening werd namelijk reeds vergunning verleend voor diensten van de pont bij Buitenhuizen via de Waterlandse Zeedijk en via Westzaan naar Zaandam. De eerste kortsteroute kan voor lopig niet gereden worden, omdat de brug over de Nauernasevaart niet voor busver- keer geschikt is. Daarom zal begonnen worden met enkele diensten via de Provin ciale weg en Westzaan in aansluiting op de bussen HaarlemAssendelftWormer- veerPurmerendEdam van de Naco. De Korea-vrij williger F. M. Lamberti uit Maastricht-Limmel, is als krijgsgevangene in Noord-Korea door uitputting overleden. Lamberti werd het vorige jaar door de Noordelijken gevangen genomen. Met een Fransman wist hij te ontvluchten, maar door gebrek aan voedsel moesten zij zich weer bij de Noordelijken melden. Lamberti is echter kort na zijn terugkeer tengevolge van de doorgestane ellende overleden. De Franse vrijwilliger, die inmiddels werd vrijgelaten, ontving van Lamberti een ring en deed mededeling van het overlijden. De ring zal aan de vader van Lamberti worden gezonden. De gemeenteraad van Alphen aan de Rijn heeft zich Woensdagavond in een speciale zitting, die van acht uur 's avonds tot half twee 's nachts heeft geduurd, met alge mene stemmen uitgesproken voor het be houd van „Avifauna" voor de gemeente. Over de koopprijs zal nog nader worden onderhandeld. Dit is door de burgemeester na afloop der vergadering medegedeeld. De aankoopsom wordt op een half millioen gulden geraamd. In tegenstelling met de aanvankelijke plannen zal het KLM-vliegtuig, dat met het nummer 21 deelneemt aan de Christ- ehurch-race als eerste starten. De handicap klasse vertrekt eerder dan de snelheids klasse. Gezagvoerder Kooper zal een brief van de minister-president meenemen voor de premier van Nieuw Zeeland, Sydney Hol land, en voorts een brief van de burge meester van Lutjegast, de plaats waar de ontdekker van Nieuw Zeeland, Abel Tas man, werd geboren, voor de burgemeester van Christchurch. Vele radio-amateurs hebben reeds aan gekondigd het vliegtuig op zijn vlucht te zullen volgen, een tegelfabrikant zal een herinneringstegel vervaardigen, een win keliersvereniging in Utrecht organiseert voor en tijdens de vlucht een speciale KLM week en een koekjesfabrikant heeft het voornemen DO-6 koekjes op de markt te brengen. Voorts zijn er plannen van modezaken, sigarenwinkels en distilleerderijen voor speciale étalages, een pantoffelfabrikant heeft voor de passagiers sloffen beschik baar gesteld, en de KLM zelf zal in de pas- Het kan zijn dat wij in deze van wetenschappelijke prak tijken overvolle tijd al te veel krijgen aangepraat over de manier waarop wij onze kin deren moeten aanpakken. Ge kunt dikke boeken kopen waarin het innerlijk van uw kleine zoon of dochter uiteen gerafeld wordt tot op de draad, en waarin ge de we- tensch appel ij k v eraintwoord e methode kunt vinden die in uw geval het beste past. Dat is allemaal stevig en hecht beredeneerd, zodat er geen speldekop meer aan te kort komt ge leest er in over ingeklemde affecten en dooreengeknoopte complexen, uitgekristalliseerde impressies en rudimentaire erfelijkheids factoren. Als ge dat goed in u hebt opgenomen zonder er zelf een ingeklemd, dooreen- geknoopt en uitgekristalli seerd complex van te krijgen, kunt ge aan de slag met de aardige bezigheid, uw nako melingschap op psychisch uit gebalanceerde wijze tot een groot mens te maken. Die boeken houden van in delingen. Ze kunnen het niet laten, groepen en ondergroe pen te vormen van het ver schijnsel mens en kleine mens, zoals dat op onze wereld in grote verscheidenheid voor komt. Zij delen de kinderen in naar hun eigenschappen en karakters, naar de maat hun ner oren en de stand hunner neuzen, naar de vorm hunner duimen en de aard hunner reacties. Er zijn daar enkele bizonder tekenende voorbeel den van te geven, als het u in teresseert. Ge behoeft slechts even op te letten: „Wanneer uw zoon onder de zeven een wipneus bezit, ge paard aan een sterk opvallen de neiging om lelijke woorden met zichtbaar genoegen uit te spreken, kunt ge er van opaan dat hij behoort tot het zoge naamde drahotistische type. Drahotistische types mag men niet straffen dan uiterlijk der tig minuten (een half uur) na dat zij iets verkeerd bedreven hebben. De tussentijd bestede men aan het voorbereiden van een uitvoerige vermaning, waarin vooral zeer bloemrijke, symbolische volzinnen moeten voorkomen. Het drahotistische type kan gemakkelijk tot een neurotische aandoening wor den gebracht, wanneer het binnen dertig minuten (een halfuur) op vulgaire wijze wordt toegesproken". Ge weet het nu. Daar steekt ge nog eens wat van op, om zo te zeggen. Niet iedereen staat er in het dagelijkse leyen bij stil, dat dertig minuten niet meer en niet minder dan een half uur vormen. Het jachtige bestaan verhindert ons vaak, genoeg aandacht te besteden aan de eenvoudigste dingen van het leven. Aan deze wetenschappelijke wijze van opvoeden heb ik moeten denken, toen ik dezer dagen in een oude ladekast een antiek kwartetspel vond, speciaal geconstrueerd om kin deren bezig te houden en dan nog zó, dat het kwartetten een opvoedkundige bezigheid werd. Als men ziet hoe dat in over grootmoeders tijd na rijpe studie in elkaar werd ge meesterd, dringt zich onwille keurig de gedachte op, dat er in al die jaren het een cn an der is veranderd. Het kwartet spel was ongetwijfeld een we tenschappelijk geval. Maar de dikke boeken over de affec ten en complexen moesten nog geschreven worden en de schoolmeesters wisten nog niets van uitgekristailiseerde impulsen. Zij trokken de deug nieten zonder psychologische overwegingen eenvoudig op hun knie en gaven hun eer vierkant complex op de plaats, die de natuur daartoe heeft be stemd. Doch naar het kwartetspel te oordelen, brak zich toen toch ook al het besef baan, dat met aframmelingen niet alles te bereiken was. De auteur van het aardige gezelschaps spel bleek voor ogen te staan, dat hij de gangbaarste mis drijven van het jonge goed zo aanschouwelijk mogelijk dien de voor te stellen, om in het vervolg van zijn afbeeldingen de consequenties er van ver manenderwijs aan zijn jong publiek te openbaren. De opvoedkundige waarde daarvan zal u duidelijk wor den, als ik u enkele van deze verhalen in het kort vertel: Daar is een jongen, Hein genaamd. Hij zit aan tafel, met een vies gezicht in zijn bord starend, waarin zich soep bevindt. En volgens het on derschrift zegt hii: Ik lust die soep niet! Op het volgende plaatje is deze ronde Hollandse jongen al belangrijk magerder gewor den, doch hij houdt vol: Ik lust die soep niet! De derde afbeelding toont Hein, tot op het been verma gerd, nog steeds weigerend de soep te nuttigen. En het vierde plaatje geeft het allerminst opwekkend beeld van de over leden Hein, netjes opgebaard, gestorven aan ondervoeding. De tendens is duidelijk ge noeg. Een ander voorbeeld van deze aardige opvoedkunde: Het meisje Catho is alleen thuis. Zij speurt in de keuken rond en vindt een doosje met zwavelstokken, die wij tegen woordig lucifers zouden noe men. Zij neemt het doosje, steekt een zwavelstokje aan en vliegt prompt geheel in brand. Het laatste plaatje toont een hoopje zwarte as, bekroond door een hoedje met een veer. Dat was ééns het stoute Ca- thootje. Haar hoedje was blijkbaar van asbest. We behoeven ons niet af te vragen, hoe weldadig dit ver haaltje in paedagogisch opzicht gewerkt moet hebben. Een andere serie toont de jongeman Robert, die er een gewoonte van maakte op zijn duimen te zuigen. Zijn moeder neemt een even kox-daat als af doend besluit en laat zijn beide duimen vakkundig door de kleermaker afknippen. De se rie besluit met een in weelde rige kleuren gehouden afbeel ding van de twee bloederige stompjes. Er is ook een serie die toont, hoe het kwaad van dierenpla gen zich zelve straft. De jonge ling Frederik ondervindt clat, want hij wordt tijdens het kwellen van honden door drie der lot wanhoop gebrachte dieren van armen en benen be roofd. Men ziet hem tenslotte zonder deze ledematen in een bloedbad naar huis kruipen op zijn wenkbrauwen. Genoeg van dit alles. Ik heb het kwartetspel ach ter slot en grendel opgeborgen, svenals de dikke boeken over affecten en impulsen. We zullen het maar zonder de litteraire wetenschap pro beren want wij houden nog steeds het meest van onze eigen methoden, al zouden wij die niemand durven aanbeve len. Ge zoekt het zelf maar uit, om zo te zeggen. J.L. sagekantoren te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en voorts in het paviljoen op Schiphol een routekaart bijhouden, waarop de vlucht van uur tot uur kan worden ge volgd. De BBC zal voorts morgen op Schip hol een aantal opnamen in verband met de vlucht komen malven. In de bemanning van het toestel is een verandering gekomen. In de plaats van de heer W. F. J. Tielman zal de heer J. Booms- ma, 33 jaar, die sinds 1935 bij de KLM werkzaam is, als tweede boordwerktuig kundige de vlucht mee maken. Nieuw Zeeland zelf en speciaal Christ church maakt zich thans op om alle deel nemers aan de vlucht feestelijk te ontvan gen en daarbij hebben de Hollanders een speciaal plekje in het hart van de bewoners van deze eilandengroep. Vele Hollandse namen herinneren nog aan het feit, dat Abel Tasman de eerste blanke was die hier in 1642 voet aan wal zette. Eer, bergketen en een baai zijn naar hem genoemd en voorts is er bijvoorbeeld nog Kaap Maria van Diemen, genoemd naar de echtgenote van Tasman's opdrachtgever, de toenmalige gouverneur-generaal van Nederlands Oos- Indië, Van Diemen. De KLM-passagiers tenslotte zullen tij dens de vlucht niet van nieuws verstoken blijven, want de stewards zullen, zoals dat wel meer op lange emigrantenvluchten ge beurt, een boordkrant uitgeven. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in overeenstemming m?t.B-.en W- van Amsterdam een com missie ingesteld met opdracht de plannen tot vorming van een van overheidswege te subsidiëren nationaal ballet uit te werken, de nodige voorstellen dienaangaande te doen en leiding te geven aan uitvoerende maatregelen tot het tijdstip, waarop een definitief bestuur zijn werkzaamheden kan beginnen. De commissie bestaat uit mr. Evert Cornelis (voorzitter), mej. Paula Balma (secretaresse), J. M. Bendien, J. Monningh en B. Verhoeven. Als vertegen woordigers van het rijk en de gemeente Amsterdam zullen de heren B. P. Wage- mans en D. A. M. Binnendijk met advise rende stem aan de besprekingen deelne men. Enige personenuit de kringen van Ballet Recital, van het Ballet der Lage Landen en de Nederlandse Opera ziin aan gezocht om contact met deze commissie te onderhouden. Ned. Herv. kerk Beroepen te Zalk en Veecaten H. K. Stauttener, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Vinkeveen J. G. Abbringh te Oosterwolde (Gld.); voor Dirksland W. v. Tuyl te Lopik. Geref. kerken Beroepen te Hijlaard en te Wateringen C. Klapwijk, cand. te 's-Gravenhage; te Valthermond IJ. Bade, cand. te Sneek. Bedankt voor Koudekerk aan de Rijn L. Zwanenburg te Schoonebeek. Ds. R. v. Reenen f In de ouderdom van 79 jaar is te Erme- lo overleden ds. R. v. Reenen, em. pred. der Geref. kerken. Hij aanvaardde in 1900 het predikambt te Tzummarum (Fr.), en diende de gemeenten van Reitsum (Fr.), Wons (Fr.), Putten en Sleeuwijk, waar hij in 1938 met emeritaat ging. Een groep van dertien mensen is Dins dag op een verlaten strand bij het eiland Oleron aan de Franse Oceaankust door de vloed afgesneden. Twaalf verdronken, de dertiende slaagde er in de kust te berei ken. Toen de vloed opkwam hing er een dichte mist.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5