Voorlopig Nederlands elftal won van goed combinerend Borussia (3-1) Reshevsky na zevende ronde alleen op de eerste plaats Snelle Duitsers gaven zich kwartier na rust gewonnen Nederlanders, zonder uitblinkers, speelden enthousiast maar slordig .Clowntje Riek Thuiskomst Leerzame oefenwedstrijd in Nijmegen Odenthal beste speler in onzekere verdediging ÉMm Grote belangstelling voor partijen van Eu we EBrixon de Lyxe 4 Drielioeksspel S$ÊÊÈ&m West Bromwich Albion en Newcastle United speelden gelijk (2-2) Sport in 't kort Voor de kinderen Candidaten-tournooi in Zwitserland FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Ilerfstwandeltochten van „De Kennemer Jagers" 155.. DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 De wedstrijd tussen het voorlopig Nederlands elftal en de Duitse profes sional-ploeg Borussia uit Dortmund, die gisteravond in het vrijwel geheel bezette Goffertstadion in Nijmegen werd gespeeld, is in vele opzichten leerzaam geweest. Leerzaam, omdat wij nu weten, dat er naast een „voor- hoede-probleem" thans ook een „achterhoede-probleem" bestaat; leerzaam, omdat wij nu het verschil hebben gezien in de balbehandeling en het plaatsen tussen de Nederlandse spelers en de Duitsers en leerzaam ook, omdat wij ontdekt hebben dat een snel en enthousiast elftal de tegenstan der, die vooral technisch een klasse beter is, zeker de baas kan blijven. Dat het tenslotte gisteren een overwinning voor het voorlopig elftal is geworden, drie-één nog wel, danken de Nederlanders in de eerste plaats natuurlijk aan de voorhoede-spelers, waarvan Van der Kuil en Overbeeke ongetwijfeld de besten waren, Maar in de tweede plaats is dit resultaat te danken aan de voorhoede van Borussia, die een ontstellend gebrek aan schieten heeft gedemonstreerd. In het veld waren de Duitsers veruit de meerderen. Zij combineerden goed, het plaatsen was voortreffelijk en de snelheid liet niets te wensen over. Zij wilden de bal echter achter doel man Landman schieten wanneer zij binnen de tien meter van het Neder landse doel stonden en het kostte de Nederlandse verdedigers dan ook niet zo bijster veel moeite om, wanneer de Duitsers eenmaal zo dicht genaderd waren, dit te verhinderen. Nederland won gisteravond in het Goffert stadion van de Duitse eerste klasser Borus sia uit Dortmund met drie-een. Het mo ment, waarop de Duitsers hun enige doel punt maakten. Van links naar rechts: Lind ner de Duitse rechlsbxdlen, Terlouw, de Belgische scheidsrechter Vcrsijp (achter grond), Odenthal en Tebak. De maker van het doelpunt midvoor Sandman is gedeel telijk zichtbaar achter Tebak. Nederland startte veelbelovend. De eer ste aanval was weliswaar voor de Duitsers, maar liep dood op Terlouw, die ogenblik kelijk zijn voorhoede aan het werk zette. In deze voorhoede ontbrak Bleyenberg (Rigtersbleek) en Overbeeke (DOSKO) bezette nu de midvoorplaats. Op de bui tenplaatsen stonden rechts Van Ede (Spar ta) en links Luiten (D.O.S.). De binnen plaatsen waren voor rechts Van Beurden (B.V.V.) en links Van der Kuil. En al direct bleek, dat deze voorhoede er zin in had. Wel liepen zij aanvankelijk vast in de Borussia-defensie, maar in de vierde minuut was het raak. Eerst schoot Van der Kuil een lioge voorzet van Oden thal ineens „uit de lucht" rakelings over de doellat en enkele seconden later ving Overbeeke, die naar de linksbinnenplaats was gezwenkt om zijn bewaker, de stopper- spil Koschmieder te ontlopen de bal uit een vrije schop, die genomen was door Klaassens, op en kopte hard en onhoud baar langs doelman Kwiatkowsky (10). Borussia had het antwoord niet zo snel klaar. Van der Kuil, die deze middag bij zonder actief was, kreeg nog de gelegenheid om een lan ge pass naar buiten te ge ven, die echter voor het doel langs schoot. Maar toen was het dan toch de beurt aan de Duitsers. Met ragfijne combinaties trokken zij naar het Neder landse doel, maar toen bleek al spoedig waar de zwakheid van de gasten zat. Zij misten een schutter in de voorhoede. Steeds weer gaven zij de bal af aan een medespeler en niet zelden zagen wij com binaties waarbij alle voorhoedespelers de bal een of meer keren aanraakten. Zij wil den als het ware de bal achter Landman „leggen" en dit was een kolfje naar de hand van de Nederlandse verdedigers. Steeds weer kregen zij de gelegenheid om tijdig in te grijpen en zij maakten daar dankbaar gebruik van. In de achterhoede rammelde het echter nogal eens. Tebak was namelijk niet in staat zijn buitenspeler, de razendsnelle Lindner, naar behoren te dekken. Het ge volg was dan ook dat èn Biesbrouck èn Terlouw hem herhaaldelijk moesten assis teren. Hierdoor kwam er in het midden een opening in de defensie, die onmogelijk door Odenthal, die onge twijfeld de beste Neder landse verdediger was, ge dicht kon worden. De Duitse middenvoor Sand man en de linksbuiten Ka- pitulsky maakten daar dan ook dankbaar gebruik van. In de zevenentwintigste minuut zette Kapitulsky, na een reeks hoekschoppen, de bal onberispelijk voor: mis en Sandman had, van twee meter af stand, weinig moeite om de bal langs Landman te schuiven (11). Nederland had het antwoord echter klaar. Vijf minuten na de gelijkmaker rea geerde Van Beurden, die tot dat ogenblik weinig had laten zien, goed op een door rechtsback Burgsmüller verkeerd wegge- kopte bal. Hij kreeg het leer vlak voor zijn voeten en schoot hard via de handen van keeper Kwiatkowsky in het net (21). Enkele minuten voor de rust probeerde Biesbrouck nog de voorsprong te vergro ten met een hard schot van dertig meter afstand, dat echter net overging. Na de hervatting startte Borussia op nieuw met een heftig offensief. Maar weer liepen de aanvallen dood op de verdedi ging. De Duitsers probeerden het met driehoeksspel, lengte- en breedtepasses, doch alles was tevergeefs. De Nederlandse voorhoedespelers von den de tweeéén voorsprong kennelijk voldoende want verder dan een schot van Van Beurden, dat net naast ging en een harde schuiver van Van der Kuil, na een combinatie met Van Ede en Van Beurden kwamen zij niet. Na ongeveer tien minuten trok de ge hele Duitse ploeg naar voren. Zij kregen enkele fraaie kansen maar weer, het ver haal is eentonig, voerden zij het samen spel te ver door en de Nederlanders die met tien man stonden te verdedigen (al leen Overbeeke bleef voor) wisten het ge vaar te keren. Toen even later de gevaarlijk-snelle rechtsbuiten Lindner uitviel kreeg Tebak ook weer de gelegenheid om op adem te komen en in de tweeëntwintigste minuut werd de wedstrijd door een doelpunt van Van Ede beslist. Hij kreeg de bal in zijn bezit na een listige schijnbeweging van Van Beurden, liep even door en schoot hard en onhoudbaar in (31). De resterende tijd hebben de ploegen enigszins doelloos in het half-duister op het veld rondgelopen en Borussia gaf zich gewonnen en iedereen was dan ook blij toen de bijzonder goed leidende scheids rechter Versijp (België) de spelers met zijn laatste fluitsignaal in deze wedstrijd naai de kleedkamer stuurde. Nederland had met drieéén gewonnen van een ploeg die technisch stukken beter was en dit stemde de tienduizenden toe schouwers te oordelen naar het applaus, uitermate tevreden.' Tebak kopte Het voorlopig Nederlands elftal heeft ver diend gewonnen. Misschien een tikie ge flatteerd als men de krachtsverhouding in het veld in aanmerking neemt. Dit wil ech ter zeker niet zeggen dat het groots spel heeft gedemonstreerd. Het stelde tegenover het te ver doorgevoerde short-passing een fris en open aanvalsspel. opportuniteitsvoet- bal in de goede zin van het woord en tegen over deze tegenstanders de enige tactiek, die kans op succes bood. Maar ook in op- portuniteitsvoetbal zijn tal van schakeringen en naar onze mening zal de Nederlandse ploeg toch nog heel anders voor de dag moe ten komen als ze tegen Noorwegen in het veld komt. Het moreel van alle spelers valt te prijzen. Men heeft enthousiast partij ge geven en men heeft zich geen moment laten overbluffen door het technisch machtsver toon van de Duitsers. Toch rammelde het af en toe geducht in de Nederlandse ploeg en er werd erbarmelijk slecht geplaatst. Vooral Tebak, Luiten en Klaassens hadden in de eerste helft zwakke momenten en ook de linkervleugel van de gastheren zal de leden van de Keuzecommissie niet heb ben voldaan. Klaassens speeMe aanvallend, evenak enkele van zijn ploeggeno ten bijzonder zwak: he* plaatsen was slecht verzorgd en hij kwam bij het verde digen niet snel genoeg terug In de achterhoede was Odenthal ongetwijfeld de beste speler. Temeer als men weet, dat hij vrijwel voortdurend twee spelers tegelijk moest dekken. Terlouw moest immers Tebak steeds bijspringen. Landman heeft geen enkel moeilijk schot te verwerken gekregen. Biesbrouck viel vrijwel niet op, noch in gunstige, noch in ongunstige zin. In de voor hoede waren Van der Kuil en Overbeeke ongetwijfeld de beste spelers. Zij maakten het de Duitse verdediging herhaaldelijk bij- ADVERTENTIE ïl«frl Gewatteerde Windbreakers zonder lastig. De zwakke punten waren hier Van Ede en Luiten. Als geheel is het een ploeg met mogelijk heden en het succes tegen Borussia zal haar ongetwijfeld een hart onder de riem steken, afgezien dan nog van het feit, dat de spelers zeker het een en ander geleerd hebben van deze tegenstanders wier goochelkunstjes zij aan het einde van de wedstrijd al aardig bleken te hebben afgekeken. Getuige het derde Nederlandse doelpunt. Voetbal in Engeland De uitslagen van de voetbalwedstrijden gespeeld voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: Bolton Wanderers—Shef field Wednesday 2—1; Huddersfield Town- Manchester City 1—1; Manchester United- Middlesbrough 2—2; Preston North End— Charlton Athletic 20; West Bromwich Al bion—New Castle United 2—2. Tweede divisie: Birmingham CityLuton Town 51; Derby CountyBlackburn Ro vers 2—2; Lincoln City—Oldham Athletic 3—1. TWEEKAMP OM HET WFFEIDKAM- PIOENSCHAP SCHAKEN VOOR DAMES. De negende partij van de tweekamp tus sen Ludmilla Rudenko, titelhoudster en Elizaveta Bvkova. die afgebroken was in een voor Rudenko veel betere stelling, is uit gespeeld en door Rudenko gewonnen. Haar tegenstandster deed slechts één zet en gaf toen op. De tiende partij die eveneens af gebroken was, is ook uitgespeeld en na 74 zetten door Bykova gewonnen gegeven. De stand is thans vijfvijf. ZWITSERSE VOETBALLERS OEFENDEN. In verband met de ontmoeting tussen Nederland B en 7,witserland werd in Bern een oefenwedstrijd gesneeld tussen een voorlopig Zwitsers B-elftal en een jeugd- ploeg. De jeued won met drieeen. nadat de rust met gelijke stand (1—1) was in gegaan. Diezelfde dag nog ging oom Tripje de brief schrijven aan tante Liezebertha en de jongens. Alles, wat hij had meegemaakt, schreef hij daarin, want hij begreep, dat ze allemaal wel nieuwsgierig daarnaar zouden zijn en graag zouden weten, hoe het alle maal gegaan was. Het kwam goed uit. dat de piloot van het hef schroef vliegtuig er nog was en dat die spoedig zou vertrekken; want nu kon die de brief meenemen en er voor zorgen, dat die verder gezonden werd. De Zwartjes waren ook voor die piloot erg hartelijk, omdat hij hun vriend Tiripia uit de handen der Bimaboemoe's had gered. Ze liepen hem de hele dag na met allerlei lekker eten en drinken.... Hij moest er om lachen, want als hij alles opgegeten en opgedronken had, wat ze hem wilden geven, dan was hij zo dik geworden, dat het vliegtuig misschien niet eens de lucht in had gekund! Maar hij vond de Zwartjes wel aardig en had het best naar zijn zin. Toen het middag was, werd het tijd voor hem om te vertrekken. Hij maakte zijn vliegtuig gereed en liet er genoeg benzine in doen, want hij had nog een lange tocht voor de boeg. En toen het zover was, gaf oom Tripje hem de brief, en hij bedankte de piloot nog eens hartelijk voor zijn hulp. Toen, nagekeken door oom Tripje en de Zwartjes, steeg het vliegtuig op en verdween onder de blauwe hemel in de verte. De leiding van het candidaten-schaaktournooi is na de zevende ronde in handen van Reshevsky. Hij kreeg namelijk zijn afgebroken partij tegen Stahlberg zonder verdere strijd gewonnen en speelde in de zevende ronde een snelle remise tegen Boleslavsky. De spelers zijn er op gebrand om juist na de zevende ronde de eerste plaats te bezetten, want voor deze prestatie is een gouden polshorloge uitgeloofd. Intussen levert de toekenning van deze prijs enige moeilijkheden op. Aanvankelijk was be paald, dat hij het horloge zou krijgen, die na zeven ronden de meeste punten had verzameld, waarbij echter de afgebroken partijen niet meegeteld zouden worden. Tegen deze bepaling is door de meesters terecht protest aangetekend. Een tweede moeilijkheid is, dat het tournooi een oneven aantal deelnemers telt, zodat er na de zevende ronde acht spelers zijn, die zeven en zeven spelers die slechts zes partijen hebben gespeeld. Hoe men deze problemen zal oplossen is nog niet bekend, maar zeker is, dat behalve Reshevsky ook Smyslov en Keres kansen hadden om de prijs te winnen. Keres kreeg tegen Kotov de gelegenheid de partij op verrassende wijze af te wik kelen naar een eindspel, waarin zijn loper- paar goede kans had om in actie te komen. Daarvoor moest hij echter een pion af staan. De correctheid van een pion-offer is vaak niet te bewijzen. De ene keer offert men een pion omdat het kansen schept, de andere keer omdat; men een niet in vorm zijnde soeler op dwaalwegen tracht te brengen. Van dit laatste is Keres ongetwij feld uitgegaan toen hij Kotov een pion af stond. Hii had echter pech, want Kotov speelde ditmaal voor wat hij waard is. Hij hield zijn pion stevig vast en ontwikkelde op de dame-vleugel een allengs in kracht groeiend tegenoffensief. Juist op tijd kon Keres daar nog iets tegenover stellen. Hij bracht zijn pionnen op de andere vleugel snel naar voren en toen Kotov in de daar na volgende tijdnood-fase van geen remise wilde weten, kreeg Keres zijn pion toch nog terug. De partij werd in een lastige stelling afgebroken. Bekende wijze Smyslov speelde weer oo zijn bekende rustige wijze. Gelier paste dezelfde variant toe. die hij in de tweede ronde tegen Euwe had gespeeld, maar hij sloeg al spoedig heel andere wegen in. Hij deed het voorzichti ger, wat tot gevolg had dat hij eigenlijk in Smyslov's kaart speelde, want deze meester speelt juist rustige stellingen als geen an der. Dat demonstreerde hij ook nu weer. Hij zette Geller's dame-vleugel onder zwa re druk en koos het gunstigste ogenblik uit om een zwakke pion van zijn tegenstander in te rekenen. Geiler heeft het Smyslov nog lastig ge noeg gemaakt door zijn strijdkrachten tegen de zwarte koningsstelling te concen treren. Ook hier kwamen de spelers in grote tijdnood, maar opwindende gebeur tenissen deden zich niet voor. Toen de partij werd afgebroken was er een eind spel ontstaan, dat Smyslov nog steeds winstkansen biedt. Intussen waren twee andere partijen reeds in een verdeling van een pur.t ge ëindigd. De partij Stahlberg-Bronstein tel de slechts 17 zetten, maar toen was verder spelen ook volstrekt zinloos. De stellingen waren volkomen symmetrisch en afruil op grote schaal was niet te vermijden. In de partij Averbach-Najdorf, die 18 zetter, telde, was het anders. Najdorf was een pion voor, maar bood plotseling remise aan. Blijkbaar was er iets in de stelling, dat hem niet aanstond. Offer De partijen van dr. Euwe trekken veel belangstelling, omdat liij steeds met veel strijdlust van leer trekt. Dat gebeurde ook nu weer tegen Gligoric, want in een ko- nings-Indische verdediging maakte onze landgenoot onmiddellijk aanstalten om de vijandelijke stelling aan te vallen. Toen de Joegoslaviër later zijn stelling trachtte te verbeteren, begon een paard van de Neder lander onrust in de zwarte gelederen te zaaien. Reden waarom Gligoric tot een kwaliteitsoffer overging. Of Euwe dit offer van Gligoric heeft overschat, of dat hij later een steek heeft laten vallen, moet een nader onderzoek leren. Men ontkomt echter niet aan de in druk, dat zijn 28ste zet niet de beste was. Zeker is in ieder geval, dat hii daarna in moeilijkheden kwam, al wist hij deze han dig tot een oplossing te brengen. Door zijn 41ste zet kwamen de spanningen eindelijk tot een oplossing, en ook deze partij sloot met de verdeling van het punt. De aanvalspogingen van Szabo tegen Taimanov werden door de laatstgenoemde goed opgevangen. Wel kreeg de Hongaar in het centrum en op de koningsvleugel enig terreinvoordeel, maar daar stond te genover dat de pionnenmeerderheid van Taimanov op de dame-vleugel een dreigend gevaar bleef vormen. Na 28 zetten bleek dat de wederzijdse kansen elkaar in even wicht hielden. Uitslagen De resultaten van de zevende ronde van het candidaten-tournooi in Neuhausen luiden: 23) Maar dat alles bleef nog een slag in de lucht, daar het een raadsel was hoe de oude man had kun nen ontsnappen waar er eerst op ieder por taal een rechercheur gestaan had en daar na, vóórdat zij van hun post naar de brand gegaan waren, de inspecteur zelf al met Bergman aan de stoep gestaan had. Nie mand had hem gezien of de trap horen af gaan, niemand had om de zolderbewoner gedacht of hem gemist in de algemene consternatie. Het was een mysterie. Het was, of hij zich in de lucht had opgelost of zich in één van zijn vissen veranderd had, dacht inspecteur Renkevoort, en hij ontdekte werkelijk in net aquarium een bijzonder lelijk visje met een loerende blik in zijn bolle ogen, een exemplaar, dat hij daareven beslist niet gezien had. Hij schudde de gedachte van zich af: het was belachelijk natuurlijk! De rechercheur <*xins en de twee vingerafdrukmensen «adden nu het raam geopend en tuurden 1» ket nachtelijk duister naar buiten: er was een schuin-oprijzend dak van het buurhuis, met een brede goot, op ongeveer een meter afstand van de dakgoot onder het raam. Het was onwaarschijnlijk dat een man van tweeënzestig jaar deze stap in het donker gedaan had. Maar de recher cheur Prins, onvervaard en ondernemend, kroop toch het venster uit, stapte over op het buurhuis en verdween al kruipend in de duisternis. Na een poos kwam hij terug. Het was onmogelijk, rapporteerde hij, dat de oude man langs deze weg gevlucht was. De bovenverdieping van het buurhuis was een pakhuis, en alle dakvensters waren van binnen uit met houten luiken gesloten. Er was geen verwrikken aan. Het buur huis aan de andere zijde was wel ander halve verdieping hoger, met een rechte muur waar zelfs hijzelf niet tegenop had kunnen klimmen. En dan was er nog een plat schuins achter dat weer veel lager lag en waar hij zich ook niet op had kunnen Laten zakken. Het was een vervloekte ge schiedenis! De inspecteur dacht na. „Toch moeten jullie", zei hij langzaam, „eens naar vin gerafdrukken zoeken bij het raam. Hier op de spagnolet en in de vensterbank. En dan moet je ook zo spoedig mogelijk de vinger afdrukken van alle huisgenoten nemen. Als Delmonte soms weer slaapt, mag Prins hem wakker schieten. Ik ga nu naar bene den vóór, dan kun je me daar zo nodig vin den. Veel succes" Hij trok de deur achter zich dicht. Beneden in het kantoor trof hij Charles van Milsbeek. De jonge man, nog altijd in zijn smoking, had zich wederom een straffe whiskey ingeschonken en lag nu achter over in zijn gemakkelijke fauteuil een si garet te roken. Een bevallig dolce-far- niente. Maar bij de binnenkomst van de politieman veerde hij dadelijk overeind, legde zijn sigaret op de asbak en glim lachte: „Mijn hemel, inspecteur! Nu vergat ik totaal dat dit op het ogenblik uw domein is!" „Integendeel, meneer Van Milsbeek. Ik voel me erg aan u verplicht. Blijft u zit ten, alstublief. Als u er niets op tegen hebt, kom ik even bij u. U bent de enige hier in huis die ik nog niet rustig gesproken heb". „Ik vind het erg gezellig, inspecteur! Een whiskey?" „Graag. Maar heel slap, alstublieft. Ik moet mijn hersens nog gebruiken". „De mijne wei-ken juist het best na een sterke! Deze naar uw zin? Wat een conster natie vannacht! En u blijft maar in touw. Alle hulde, inspecteur! Hebt u nu geen ogenblik behoefte om eens te gapen?" „Zelfs daar heb ik nog geen lijd voor ge had, meneer Van Milsbeek!" Een aardig jongmens, die Charles van Milsbeek. Een man van de wereld, een vlot causeur. De enige van de mannen hier in huis, die hem niet tegenwerkte of onbe schaamdheden toevoegde. Aardige bruine ogen. Een gul en vriendelijk gastheer. En tóch De politieman, onder het genot van een sigaret, leunde nu ook achterover in zijn stoel. De rookwolkjes kringelden omhoog. Er was een zekere verleiding in om even toe te geven aan deze behaaglijkheid, even zich te ontspannen in een gemakkelijke fauteuil bü een whiskey en een sigaret. Bij deze beminnelijke jongeman. Maar dan kwam hij toch weer overeind. „Meneer Van Milsbeek, ik zou u graag een paar dingen willen vragen. U bent zeer openhartig geweest over uw verhou ding tot Marianne de Vere en ik stel dat erg op prijs. Maar u hebt mij nog niet pre cies verteld of u nu eigenlijk met haar ver loofd bent of niet". „Jazo goed als, inspecteur". „Zo gced als. Dus in ieder geval nog niet officieel". „Zij gaf mij haar portret". „Dat zie ik. Een mooi portret". Ze rookten zwijgend. Van de schoor steenmantel zag het portret van Marianne de Vere hen aan: een ernstige, wat ver sluierde blik tussen lange wimpers. Donker haar om een edel voorhoofd Haar hand, smal en met een kostbare ring getooid, rus tend op de praentig-expressieve kop van de Russische hond. Een heel bijzonder portret: stijlvol en kunstzinnig en van een stille, mysterieuze attractie. Een portret- om niet spoedig te vergeten Zoals ook Marianne de Vere zelf bijzonder was: een vrouw om niet spoedig te vergeten. Aan trekkelijk en begerenswaardig. De inzet van deze nacht. De mannen zagen naar het portret en rookten. De Westertoren sloeg één enkele slag in de stille nachtlucht en de politie man zag op zijn polshorloge: half vijf. Hij boog zich voorover en drukte zijn sigaret uit in de asbak. En hervatte: „Een volgend punt, dat mij bezighoudt De sleutel van het bewuste slaapkamertje. Juffrouw De Vere vertelde mij dat de deur, toen zij de inbraak ontdekte, afgesloten was en de sleutel op zijn gewone plaats lag onder de mat. Zn sloot de deur weer af en ging u haler met de sleutel in haar hand. Is dat zo, meneer Van Milsbeek?" „Ja. En nu komt u zeker op die reuzen- stommiteit van mii, om de deur daarna niet af te sluiten. U mag mij gerust een ezel noemen; ik heb het totaal vergeten! Ik stond daar met Marianne, ziet u, heel dicht naast haar, en ze was een beetje de kluts kwijt. En teen was ik ook de kluts kwijt! Ik dacht er niet meer aan toen u mij om de sleutel kwam vragen, maar later schoot het mij ineens te binnen. Een kaffer-aoh- tige stommiteit!" „U moet me excuseren als ik het met u eens ben! En des te meer, omdat er iemand is geweest die van uw nalatigheid mis bruik gemaakt heeft. „Wat zegt u! Misbruik heeft gemaakt?" „Ja, er is iemand na uw komst in het kamertje geweest. Ik heb daar de bewijzen van". „Maar wie zou dat dan geweest moeten zijn? De inbreker? Maar waarvoor zou hij dat dan gedaan hebben?" AverbachNajdorf '/sVz, SzaboTai manov /21/2, StahlbergBronstein V2 V2, BoleslavskyReshevsky </■->Z2, Euwe Gligoric ZzV2, KotovKeres: afgebro ken in gelijke stelling, Geiler—Smyslov: afgebroken in iets gunstiger stelling voor Smyslov, Petrosian was vrij. De afgebroken partij uit de zesde ronde tussen Reshevsky en Stahlberg werd z^in- der verder spelen door Stahlberg gewon nen gegeven. Stand De stand na de zevende ronde luidt: 1. Reshevsky 5 pnt uit 7 partijen, 2. Keres 4 pnt. en 1 afgebr. partij (7), 3. Najdorf 4 pnt. (6), 4. Smyslov 3y2 pnt en 2 afgebr. part. (7), 5. Boleslavsky 3'/ï pnt. (6), 6. Gligoric 3 pnt. en 1 afgebr. partij (6), 7/8. Bronstein en Euwe 3 pnt en 1 afgebr. partij (7), 9. Taimanov 3 pnt (6), 10. Averbach 3 pnt (7), 11. Stahlberg 2'/2 pnt (7), 12. Geiler 2 pnt. en 1 afgebr. partij (6), 13. Szabo 2 pnt. en 1 afgebr. partij (7), 14. Petrosian 2 pnt (6), 15. Kotov '/o pnt. en 2 afgebr. partijen(b'). In de achtste ronde, die Zaterdag 12 Sep tember wordt gespeeld, komt Euwe met zwart tegen Taimanov uit. EuweGligoric Het verloop van de partij Euwe (wit) Gligoric (zwart) volgt hieronder: Euwe Gligoric 1. d2d4 Pg8f6; 2. c2—c4 g7—g6; 3. g2g3 Lf8g7; 4. Lfl—g2 0—0; 5. Pbl—c3 d7d6; 6. Pgl—f3 PbS—d7; 7. 0—0 e7—e5; 8. e2e4 c-5xd4: 9. Pf3xd4 Pd7c5: 10. h2h3 Tf3e8; 11. Tfl—el a7—a5; 12. Ddl—c2 c7c6; 13. Lele2(Zowel Euwe als Gligoric staan bekend als grote experts van deze tegenwoordig veel gespeelde variant). 14.a5—a4; 14. Tal—dl Pf6—d7; 15. g3g4(In het tournooi in Dubrovnic 1950 heeft onze landgenoot tegen dezelfde tegenstander op soortgelijke wijze voort gezet). 15. - - - Dd8a5; 16. g2fl Pc5e6; 17. Kgle.2 h7h5; 18. f2—f3 h5xg4; 19. h3xg4 Pd7e5; 20. Pc3—e2 Pe6xd4; 21. Pe2xd4 d6d5 (Zwart kan deze opmars be zwaarlijk langer uitstellen, daar zijn d-pion zwak dreigde te worden). 22. c4xd5 c6xd5; 23. Pd4b5(Dwingt tot de volgende afwikkeling). 23.d5xc4; 24. Pb5d6 Lc8e6? (Stellig verrassend, maar of het sterker is dan het normale 24. Td8 blijft de vraag). 25. Pd6xe8 Ta8xe8; 26. c2c3 Da5xc3 (Noodzakeliik want on een dame- z«t komt wit door 27. Ld4 in het voordeel). 27. b2xc3 Pe5—c6: 28. Le3—b6?(Over deze zet. dacht Euwe langer dan een half uur na. Bliikbaar wilde hij in de eerste plaats vermijden dat de zwarte pionnen in gesloten front naar voren zouden gaan. Intussen kost de tekstzet een pion). 28.Lg7xc3; 29. Tele4 Le3—a-5 30. Ub6xa5 Pc6xa5; 31. Te4—e5 b7—bO; 32. Te5—b5 c4—c3; 33. Tel—cl Te8—c8; 34. Tb5—b4 Le6xa2; 35. Tb4xa4 La2—d5: 36. Ta4—b4 Pa5—b3; 37. Tel—c2 Pb3—al; 38. Tc2—cl Pal—b3; 39. Tel— e2 Pb3—d2: 40. Lfl—e2 Ld5—b3; 41. Tc2xd2 c3—c2; 42. Td2xc2 (Remise op voor stel van Gligoric). De wandelsportvereniging „De Kenne mer Jagers" in IJmuiden houdt wandel tochten over tien. twintig en dertig kilome ter, die on Zaterdag 3 en Zondag 4 October in IJmuiden zullen worden gehouden. Het parcours is met zorg gekozen en gaat door particuliere duinen, bossen en parken. De tien en twintig kilometertoeht kan on beide dagen worden gewandeld. De dertig kilome ter alleen op Zondag. Er wordt van hotel ..Kennemerhof" aan de Kennemerlaan uit gestart, on Zaterdag van twee tot drie uur en op Zondag tussen tien uur en half een. Men kan nu reeds inschrijven bij de heer H. C. Smit, Zeeweg 314, Driehuis-Velsen. ADVERTENTIE 'n Idesa! Majaarseostuum 144.= 159.' - C~7S sa ft. 'Pi Gen Cronjéstraat 40-44 Telefoon 15438 Haarlem „Ja, dat is mij een raadsel. In ieder ge val is na uw komst de actrice Vera Dana in het kamertje geweest". „Vera Dana! Wat zegt u nou? En zou zij dan de inbreker „Mogelijk „Maar dat is.... wat een complicatie! Grote hemel, inspecteur!" „Hoe laat is Vera Dana voor het laatst opgetreden vanavond?" „Tot kwart voor elf. Toen was het stuk afgelopen. Toen kwam ze voor het laatst achter het voetlicht om te bedanken". „In dezelfde japon die ze nu aanheeft?" „Ja". „Kende u Vera Dana al vóór vanavond?" „Nee inspecteur. Jammer genoeg niet. De politieman glimlachte ongemerkt. Een charmante vrouw! Een charmant jong mens, deze Van Milsbeek, met zijn char mante conversatie en zijn charmante whiskey .Hmm. Maar zijn stem was volko men effen toen hij tot een volgend onder werp overging. „Nu weer iets anders, meneer Van Mils beek. Ik sprak met alle mensen hier in huis, ook met dat oude Indische vrouwtje. Zij liet mij een armband zien, een kostbare armband, die zij vanavond van u gekregen had. Is dat zo?" „Die Indische bedienden liegen altijd". „Ik geloof het niet, en in dit geval ge loof ik het ook niet. U ziet, ik ben ook eer lijk tegenover u. Ik ben er van overtuigd, dat zij die armband van u heeft gekregen". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6