j Haarlemsche Musyckcamer met drie clavecinisten w E IMIlülüj ipséckrtzasis li'B l'ï'U4 PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws wfouruuu r 2 De radio geeft Zaterdag Drie pianoconcerten op HOV-avond REGENJASSEN EN DEMIE'S „Schatrijk ambtenaar" bleek ordinaire dief Mei VELPON zie je er geen barst van! Suriname wil overleg met Nederland hervatten Gemeente Alphen koopt Avifauna niet REGENJASSEN EN DEMIE'S ió het zo Suikerhuis VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1953 HAARDEN en KACHELS FloresstrjsWrlem BARTEHORIS'STRAAT 20 TEL. 13439 Met drie debutanten Auto tegen stoomtram Raadsel van Rotterdams vernielde naakt opgelost Bejaarde fietser bekocht verkeersfout met de dood Twee ernstig gewonden bij autobotsing De staatsmijnen in 1952 'n TIP VA Bezorging van brood en de winkelsluitingswet „Die Haerlemsche Musyckcamer" legt zich, onder leiding van André Kaart, ijve rig toe op het vertolken van muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw, anders gezegd uit de tijd van generaal bas of continuo. Zij kan dit met meer succes doen dan bij de meeste amateurorkesten moge lijk is, daar zij constant over een clave- ciniste beschikt, die deel uitmaakt van de „camer" en een eigen instrument bespeelt. Dit maakt dan ook, dat men nagenoeg op iedere uitvoering van „Die Musyckcamer" een clavecymbelconcert te horen krijgt, met mevrouw Gertrude Maclaine als so liste. Op de uitvoering van Woensdagavond in de tuinzaal van het gemeentelijk Con certgebouw permitteerde men zich zelfs de luxe van drie clavecymbels op het podium en naast mevrouw Maclaine nog twee an dere solisten: professor Er win Bodky en Hans Philips, om die instrumenten te be spelen. Wij hebben in Haarlem wel eens gele genheid gehad Bach's concerten voor twee en drie, zelfs dat voor vier klavieren te horen uitvoeren, maar dan gebeurde het altijd op gewone vleugelpiano's. Het feit dat de „Musyckcamer" nu een dezer con certen voor twee (in c kleine terts) en een voor drie klavieren (in c grote terts) voor het publiek bracht, vertolkt op clavecym bels, was dus wel een opmerkelijke muzi kale gebeurtenis. In het eerstgenoemde werk waren Gertrude Maclaine en Hans Philips de solisten. Het werd rustig ge speeld, ook in de hoekdelen. De uitvoering verliep als ensemble vrij correct en maak te in het Adagio - met gedempte strijkers - een treffende indruk. In het concert voor drie solo-instrumenten, waarbij dus ook Erwin Bodky van de partij was, zat echter heel wat meer vaart en rhythmische ste vigheid. Bovendien werden we sterk ge boeid door het middenstuk, dat, op een „basso quasi ostinato" gebouwd, ook het orkest in de ontwikkeling van dit mooie thema laat deelnemen. Het is een wonder lijk mooi geheel en het klonk prachtig. Edwin Bodky trad ook als solist op met een concert van Fr. X. Richter, een der belangrijkste figuren van de Mannheimer school. Zijn muziek laat voelen, dat het met de continuo-stijl op een eind loopt en dat zelfs het hamerklavier (of piano-forte) in aantocht is, dat meer expressie aan zijn zangerige lijnen zal kunnen geven dan het objectieve clavecymbel. Bodky zette een flinke vaart in de vertolking van dit werk en zorgde, door octaafkoppeling, voor een verrassend effect in het pastorale midden deel. Blijkbaar was het orkest niet be dacht op het brillante tempo van de so list, maar het wist zich toch handig aan te passen. De interessante concertavond was in gezet met een suite van Handel, waarin André Kaart enige goede effecten bereik te met dynamische contrasten. Enkele ke ren was die nuancering echter aanvecht baar. Een belangrijk programmanummer was ook een Concert voor twee fluiten, met strijkorkest en continuo, van Telemann. ADVERTENTIE Diverse le klas merken. Beckers, Etna, Inventa, Jaarsma Vroling Hete lucht kachels. Betaling desgewenst in overleg. 1.16548 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal Dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Pianospel. 14.20 Platen. 14.40 Koorzang. 15.00 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.40 Harmonie-orkest. 16.00 Orgelconcert. 16.20 De Vliegende Hollander, causerie. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Dansmuziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20,25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00. Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Promenade-orkest. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Niéuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. (Om 9.55 Waterstanden). 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in r'e continubedrijven. 10.55 Platen. 11.05 Orgel en zang. 11.35 Piano en cello. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade orkest. 13.50 Weekjournaal. 14.20 Lichte muziek. 14.45 Muzikale causerie. 15.05 Lim burgs programma. 15.35 Van de wieg tot het graf. 15.50 Holland Festival: Radio Phil- harmonisch orkest en groot koor. 16.40 Sport- praatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sport. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Harmonie-orkest. 18.40 Regeringsuit zending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 De sterken voor de zwak ken. 20.15 Het meisje met de grote voeten, muzikale comedie. 21.35 Socialistisch com mentaar. 21.50 Prijsvraag. 22.15 Weense mu ziek. 22.45 Nieuws. 23.0024.00 Weense muz. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Verzoek programma. 16.00 Accordeonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Omroep orkest en solist. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.30 Symphonie-orkest en solist. 21.15 Platen. 21.30 Symphonie-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. ADVERTENTIE - e? 1 Het werd vlot en toonzuiver uitgevoerd, met Henk de Graaf en Peter van Munster als vertolkers van de concertante partijen. Er was vrij wat belangstelling voor de ze muziekavond en het publiek reageerde geestdriftig op de prestaties van solisten en orkest. JOS. DE KLERK Het vijfde Zomerconcert van de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam gaf gis teren gelegenheid tot solistisch optreden aan drie leerlingen van de Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, discipelen van de directeur Piet Vincent en van Roel Riphagen. Het werd een avond met extra spannin gen, niet alleen voor de drie debutanten, die ieder met een compleet Concert voor het publiek kwamen, maar ook voor de dirigent en het orkest want het behoeft geen betoog dat men met nieuwelingen in het vak bijzonder op zijn „qui vive" moet zijn om het ensemble te laten kloppen. Hoe licht kan de debutant al niet verward ra ken in het complex van klanken om hem heen en hoe weinig is er aan verlies van beheersing nodig om de rhythmische steun punten te verliezen en op hol te slaan! De toepassing van het klassieke ..haast u lang zaam" is in de regel slechts het resultaat van veel ervaring. Laat ik echter niet te veel nadruk leggen op de gevaren, verbon den aan dit drievoudig debuut, aangezien ze, met Adam als doorgewinterde orkest leider, vrij goed het hoofd geboden werden. Anneke Uyttenbosch stond voor de zware taak het romantische Concert in c kleine terts van Mozart te interpreteren, een stuk met een tragische ondertoon, dat van de vertolker of beter gezegd: van de ver tolkers, want het concertante element met de blazers van het orkest is er rijkelijk in uitgewerkt een flinke dosis levenserva ring vergt, alsmede het temperament dat Mozarts muziektaal overtuigd kan doen klinken. Anneke Uyttenbosch deed tech nisch goede dingen, al bleef de uitdrukking van haar spel wat vlak, vooral in het be gin. Zij maakte echter veel goed met haar vertolking van de variaties van het slot deel: dit was voortreffelijk klavierspel, goed aangepast aan de concerterende orkestpartij. Gerty Vunderink speelde het Concert in Bes (het tweede) van Beethoven, een werk dat ten onrechte zelden op de programma's voorkomt. Het mag waar zijn dat er nog geen grote, door het leven gebeten Beet hoven uit spreekt,maar de jeugdige levens kracht en de humor waarvan het vervuld is, zijn kwaliteiten die niet te onderschat ten zijn. Bovendien kan het Adagio, met zijn dialoog-karakter, als een waardige voorproef van het mysterieuze middendeel van het Concert in G gelden. Gerty Vun derink maakte met het werk een heel goede beurt. Haar spel klonk vooral fris. Het had echter rhythmisch nog puntiger mogen zijn in het „koekoeksmotief" van de finale, waar Beethoven in een humoristi sche bui het er op aanlegde de vertolkers van zijn stuk in de war te brengen.Doch als geheel was het een knappe prestatie met voldoende expressie in het Adagio. De derde soliste, Jit Postma, gaf een vlotte interpretatie van het Concert in g van Mendelssohn, een werk dat nog slechts zelden in de Concertzaal gehoord wordt. Het heeft virtuoze eigenschappen die niet te onderschatten zijn en het vraagt van de interpreet de zin voor de romantische sprookjessfeer,die in Mendelssohn's levens werk met zovele sfeerrijke scherzi verte genwoordigd is. Aan de niet geringe eisen van deze brillante compositie kon Jit Post ma uitstekend voldoen. Het publiek reageerde hartelijk op de prestaties van de drie solisten, die dirigent Adam en het orkest terecht in hun succes lieten delen. Tenslotte kreeg men nog een kleurige vertolking van de Tannhauser- ouverture te horen, met een heerlijk klin kende soloklarinet en met een trombone- trio. dat niet lui achteraan kwam, zoals dat in deze compositie maar al te vaak ge beurt. Het werd een éclatant besluit van een boeiende avond. JOS. DE KLERK. Gisteravond omstreeks 6 uur is op de Schulpweg te Rotterdam een vrachtauto in botsing gekomen met een stoomtram van de R. T. M. De locomotief en het eer ste tramstel liepen uit de rails en werden ernstig beschadigd, evenals de vrachtauto. Bij de aanrijding werden enige inzitten den van tram en auto licht gewond. Na 47 jaar begraven In Heiligenblut (Oostenrijk) is het stof felijk overschot van de berggids Kajetan Schweighofer begraven, die 47 jaar ge leden in een scheur van een gletscher op de Grosz-Glockner viel en omkwam. Dezer dagen heeft de gletscher, die langzaam naar beneden zakt, het lijk van Schweig hofer teruggegeven. Het zag er uit of de dood zojuist was ingetreden. Vele vroegere vrienden van de verongelukte, die nu tus sen de 70 en 80 jaar oud zijn, volgden de baar. ADVERTENTIE Waarom heeft een ander een mooiere jas dan U Omdat hij een jas bij KOSTERMANS heeft gekocht. Prijzen v.a. ƒ42.50 tot ƒ189. Gr. Houtstr. 120 KI. Houtstr. 58 Gen. Cron.jé. straat 35 Het was omgevallen. Zoals bekend, werd vorige week in de tuin van het Plaswijckpark te Rotterdam een vrouwelijke naaktfiguur, die daar ge- exposeerd was, vernield. Men vermoedde, dat bezoekers, die zich ergerden aan de ongeklede toestand van het beeld, als pro test deze vernieling hadden gepleegd. Een en ander blijkt nu niet juist te zijn. Zater dagmorgen zag een kunstschilder het beeld nog volkomen ongeschonden. Het stond scheef, omdat de zachte grond was wegge zakt. Toen hij drie kwartier later weg ging, zag hij het beeld in stukken op de grond liggen. In die tussentijd waren er geen bezoekers in het park geweest. Men neemt aan dat het beeld blijkbaar nog ver der is weggezakt en tenslotte gevallen is. Ook twee tuinlieden hadden het gipsen beeld die morgen scheef zien staan. Van vandalisme of opzettelijke vernieling is dus geen sprake. Vier inzittenden van auto ernstig gewond De 70-jarige heer K. Zomers uit Roo sendaal, die gisteren zonder teken te ge ven plotseling per fiets de drukke ver keersweg Roosendaal-Bergen op Zoom wil de oversteken, is dóór een auto uit Den Haag aangereden. Hij was onmiddellijk dood. De auto reed tegen een boom. Vier vain de zes inzittenden werden daarbij ernstig gewond. De auto werd bestuurd door de heer De W„ die met zijn echtgenote, drie kin deren en een 25-jarige vrouwelijke ken nis op weg was naar Hulst. Alleen de heer De W. en een van zijn kinderen bleven ongedeerd. De andere inzittenden liepen allen een hersenschudding op. Mevrouw De W. kreeg bovendien een kaakfractuur, de vijfentwintig-jarige kennis van de familie een gecompliceerde armbreuk en een van kinderen een dubbele beenbreuk. Op de rijksweg onder Laren is gister middag een auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee personen ernstig werden gewond. De heer J. W. uit Colmschate, die met zijn auto uit de richting Amsterdam kwam, wilde op het kruispunt met de weg Hil- versum-Laren linksaf de richting Laren inslaan, doch liet eerst een tegenligger passeren. Een militaire auto, die met ma tige snelheid achter hem reed, remde krachtig af, doch gleed door de gladheid van de weg door. Hij maakte een halve draai en sloeg toen tegen de auto van W„ die totaal vernield werd. De beide inzit tenden, de heer W. en mejuffrouw M. S. zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis te Laren vervoerd. Voor het leven van me juffrouw S„ die als kinderverzorgster werkzaam is in Nunspeet, wordt gevreesd. De militaire politie heeft de zaak in onderzoek. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest gevor derd tegen een 30-jarige arbeidsconlrac- tant bij het ministerie van Economische Zaken J. K„ die uit een trommel en een geldkistje uit het huis van zijn vriendin te Monster ruim f 1800 had gestolen. Dit geld behoorde toe aan de vader van het meisje. Verdachte, die het hem ten laste gelegde erkende, had, ondanks dat hij ge huwd was, een verhouding aangeknoopt met dit meisje. Hij verklaarde het wegge nomen geld gebruikt te hebben voor het onderhoud van zijn gezin. De ouders van het meisje dachten dat verdachte een „schatrijk ambtenaar" was, die over ver scheidene auto's kon beschikken. De verdedigster bepleitte een korte on voorwaardelijke en een langdurige voor waardelijke straf. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. In 1952 hebben de staatsmijnen in Lim burg 7,5 mililoen ton steenkolen gedolven. De helft werd aan derden verkocht; de andere helft werd in cokesfabrieken, cen trales en het stikslofbindingsbedrijf vere deld. De totale omzet beliep ƒ431 millioen, waarvan 33 procent werd verkregen uit export. De omzet van vaste brandstoffen beliep 255 millioen, waarvan 124 mil lioen uit de afzet van cokes. De kunstmest stoffen en overige chemische producten droegen in de totale omzet bij met 149 millioen. De financiële uitkomsten van het staats- mijnbedrijf vertonen een bevredigend beeld. Na afschrijvingen ad 46 millioen bereikte het exploitatiesaldo met 46.6 mil lioen nagenoeg dezelfde hoogte als verleden jaar. Na reserveringen en betaling van 33 millioen aan vennootschapsbelasting, wordt 8 millioen als dividend uitgekeerd aan de Slaat der Nederlanden. ADVERTENTIE ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT Mr. R. Pos, de algemeen vertegenwoor diger van Suriname in Nederland, die dezer dagen uit Suriname in Nederland is teruggekeerd, heeft medegedeeld dat de Surinaamse landsregering bereid is het overleg met Nederland over voortzetting der Ronde Tafel-conferentie te hervatten. De Surinaamse landsregering heeft er haar teleurstelling over uitgesproken, dat het destijds door minister Kernkamp inge nomen standpunt omtrent de betekenis van het memorandum van New York in Neder land en de Nederlandse Antillen een zo danige tekenkanting heeft ontmoet, dat het niet voor verwezenlijking vatbaar moet worden geacht. De Surinaamse regerings raad blijft van mening, dat de opvatting van de minister over het memorandum van New York de grootste mogelijkheid biedt voor de bestendiging van een wezenlijke band tussen Nederland, Suriname en de Nedcrlandse'Antillen. Het is de i'egeringsraad van Suriname niet duidelijk geworden; dat door het op nemen in de preambule van het statuut van de term „het recht van zelfbestuur" in de betekenis, welke aan die term in het voorstel wordt toegekend, tot uitdrukking wordt gebracht, dat de historische verbon denheid der rijksdelen wordt omgezet in een vrijwillige verbondenheid. Voor een vrijwillige verbondenheid acht de rege ringsraad nodig, dat Suriname de vrije keuze heeft gehad tussen het verbonden zijn en het niet-verbonden zijn, terwijl de voorwaarden van de verbondenheid en an derzijds de gevolgen van een uitspraak om niet verbonden te zijn, vooraf bepaald moe ten zijn geweest en aan de bevolking be kend. De regeringsraad van Suriname heeft met aandacht kennis genomen van de maatregelen, welke de Nederlandse rege ring voorstelt ter vergemakkelijking van de procedure tot wijziging van het statuut, teneinde de moeilijkheid van een verdere ontwikkeling der staatsrechtelijke verhou dingen open te laten. Bij een regeling van zijn betrekkingen tot de andere rijksdelen zal voor Suriname het belangrijkste punt zijn de wijze, waar op deze regeling aan zijn groei zal kunnen worden aangepast. ADVERTENTIE Bij feestjes die 'k gaf in 't verleden Wilde niemand m'n woning betreden 't Deed m'n vrouw veel verdriet Toen verklapte neef Piet „Men mist Tip van Bootz, da's de reden' Inz. Mej. E. W. W., A'dam ontv. 1 fl. Tip en 1 fl. Bootz' Clicrry Brandy. Gerechtshof te Amsterdam behandelde drie zaken Het gerechtshof te Amsterdam heeft zich Woensdagmiddag bezig gehouden met1 de vraag of een bakkersbedrijf voor de wet als winkelzaak kan doorgaan. De economische rechter te Haarlem had deze vraag reeds in bevestigende zin beant woord, want hij had op 30 Maart de heer S. Vevmaai. dürccicivr N.V. Ver- maat's Bakkerijen te Haarlem veroor deeld tot een geldboete van f 251, omdat een lid van zijn personeel na zes uur des avonds nog brood had bezorgd en 13 Mei een broodbezorger van deze bakkerijen tot een hechtenisstraf van een dag voorwaar delijk wegens het bezorgen van brood na zessen. De economische rechter te Utrecht had do directeur van een broodbakkerij aldaar wegens te vroeg afleveren van brood vrij gesproken. De heer Vermaat en zijn brood bezorger waren in beroep gegaan en de officier van justitie te Utrecht had beroep 'fe-kcr-'i te^ 't vri' m'ekóodo vo-n"'s. Deze zaken achtte de Nederlandse Bak kerijstichting van groot belang voor het bakkersbedrijf, omdat het in vele geval len op Zaterdagmiddag onmogelijk is brood voor zes uur te bezorgen. Daarom was aan mr. C. M. Corporaal te Den Haag ver zocht de verdediging op zich te nemen. De drie zaken werden voor het gerechts hof te Amsterdam gelijk behandeld, omdat zij met elkander overeen kwamen. De procureur-generaal was van mening, dat de Haarlemse politierechter de directeur en de broodbezorger terecht heeft ver oordeeld. In artikel 10 van de Winkelslui tingswet staat, dat het in elke vorm van détailhandel verboden wordt na zessen artikelen af te leveren. Indien er beweerd wordt, dat er een lacune in de wet is dan dient die veranderd te worden. Kon de procureur-generaal zich verenigen met bet vonnis, echter niet met de straf. Hij eiste tegen de directeur een geldboete van f 10 en te?en de broodbezorger een boete van f 1. De Utrechtse directeur valt volgens soreker ook onder winkelsluitingswet; hij eiste vernietiging van het vonnis en op legging van een geldboete van f 10. Mr. Corporaal betoogde, dat de zaken voor het bakkersbedrijf van het hoogste economische belang zijn. Hij herinnerde er aan, dat er zich in Rotterdam een soort gelijke zaak voor de economische recMer heeft voorgedaan. In de omgeving van Rot terdam is de toestand, wat het bezorgen van brood betreft nog moeilijker dan el ders. Daar moeten bezorgers, die vaak ook een winkel in hun dorp hebben op Zater dag een dubbele productie wegbrengen. Dan moeten zij grote afstanden afleggen en over vele bruggen lopen enzovoort. Voor de nieuwe winkelsluitingswet in werking trad was het wel toegestaan brood te bezorgen en mr. Corporaal was van mening, dat er geen reden behoeft te be- ROSLEDEREN 3ASSEN ƒ155.— 19. „Je bent dus geschikt voor clown", vervolgde de circus-directeur. „Maar voor ik je definitief aanstel, wil ik toch eerst eens zien, hoe grappig je bent. Zeg eens iets leuks, of doe eens raar". Jolliepop was even sprakeloos. Het denkbeeld, dat men hem, Jolliepop, voor een clown aanzag, was bijna te veel voor de statige knecht. Zijn emoties tekenden zich duidelijk op zijn ge zicht af, hetgeen de directeur met welge vallen aanzag. „Die gelaatsuitdrukking is heel goed", zei hij, terwijl hij zijn sigaar met ene lichte kauwbeweging naar de andere mondhoek liet verhuizen, „hou je gezicht in die plooi en zeg nu iets grap pigs". „Mijnheer!", bracht Jolliepop er ein delijk uit, „dit is een onverkwikkelijk mis verstand. Ik kwam niet. om mijn diensten hier aan te bieden, maar om mij te ver zekeren van de uwe; ik wilde Uw circus huren!" „Ha, ha, ho ha, ha!", lachte de Directeur, „die is goed! Omkering van de situatie, dat doet het altijd!" „Mijnheer!", riep Jolliepop hees, „staak deze zotternij! Ik kom uw circus huren om een voorstel ling te geven voor de Groot Mogol van Hajashoe„Ha, ha! Goed gebracht!", prees de Directeur, „slop er nu maar mee, m'n beste, je bent aangenomen. Ik zal je éven aan je collega's, de andere clowns, voor stellen" In tegenstelling tot hetgeen na de ge heime vergadering van de gemeenteraad van Alphen aan de Rijn werd meegedeeld, namelijk, dat de grootst mogelijke meer derheid van de raad zich voor het behoud van Avifauna had uitgesproken, heeft burgemeester Witschey verklaard, dat de voorgenomen koop van het vogelpark door de gemeente niet doorgaat. Uit de mededeling van de burgemeester bleek, dat de raad B. en W. had gemach tigd Avifauna te kopen voor een bedrag van f 400.000, hoewel de vraagprijs f 485.000 bedroeg. In een telefonisch on derhoud met curatoren hebben deze echter vastgehouden aan 't bedrag van f 485.000. Wanneer het gemeentebestuur hierop niet wenst in te gaan, waarvoor tot Zaterdag middag een uur gelegenheid werd gege ven, zou de levende have worden ver kocht voor een bedrag van f 60.000, de inventaris van het restaurant voor f 150.000. De gebouwen en terreinen zui den daarna publiek worden geveild. De burgemeester deelde mede dat een Ne derlands bedrijf zich bereid had verklaard, de ontbrekende f 85.000 voor twee iaar renteloos aan de gemeente te lenen. Hoe wel naar zijn mening de hogere aankoop som, de pnehtopbrengsten en die van de vermakelijkheidsbelasting geen enkel risico voor de gemeente meebrachten, hadden drie van de vier wethouders zich niet bereid verklaard hun medewerking te verlenen. De vierde wethouder was niet bereikbaar, zodat diens mening niet kon worden gehoord. De burgemeester achtte hiermede elke kans voor de gemeente om Avifauna te kopen verkeken. ADVERTENTIE Koopt een goede jas. Koopt een jas bij KOSTERMANS Prijzen v.a. 42.50 tot 189.— /Ueclvw\ Gr. Houtstr. 120 KI. Houtstr. 58 Gen. Cronjé- straat 35 staan wijziging te brengen in de oude toe stand. Pleiter noemde het probleem niet eenvoudig. Hij verzocht met het econo mische belang van de bakkers rekening te houden. De uitspraak zal op 23 September volgen. Handel. Volgens het officiële communiqué omtrent de resultaten van de gisteren gesloten Leipziger Messe heeft het aan tal bezoekers 538.000 bedragen, van wie 8245 uit West-Duitsland en 5075 uit het buitenland. De totale omzet heeft 1.023 millioen roebel bedragen tegen 526 millioen vorig jaar. De Sovjet-zóne heeft op de Messe opdrachten ontvan gen voor export voor een waarde van 797 millioen roebel, waarvan voor 207 millioen roebel naar Westelijke landen. De Sovetzóne heeft zelf orders voor in voer geplaatst voor een waarde van 226 millioen roebel en zij sloot met enige Westelijke landen handelsovereenkom sten af voor een bedrag van 200 mil lioen roebel. Pressie. De landen van de Arabische Liga zullen te elfder ure een poging .doen de aanneming van het onlangs onderte kende Brits-Libysche verdrag door Libye te voorkomen, aldus deelde' een woordvoerder van de Arabische Diga Donderdag te Cairo mede. De Arabi sche landen zijn bereid alle verplichtin gen die Groot-Brittannië op zich nam, de jaarlükse toewijzing van vier mil lioen pond sterling incluis, over te ne men, indien Libye het verdrag ver werpt of er veranderingen in aan brengt., aldus de woordvoerder. Maria-jaar. Naar men meent te weten, zal in een op 12 September, Zaterdag aanstaande, te verschijnen encycliek het jaar 1954 als Maria-jaar worden uitgeroepen ter viering van het eerste eeuwfeest van de afkondiging van hét dogma der „onbevlekte ontvangenis" door Paus Pius IX op 8 December 1854. Perzië. Sinds Woensdagmiddag zijn in Te heran 72 communisten gearresteerd, Onder deze gearresteerden bevindt zich de directeur van het Pahlevi-zieken- huis, dr. Ghazizadeh, en 15 leden van het personeel,' onder wie zes vrouwen. De berichten, als zou Mossadeq in hon gerstaking zijn, werden door een woordvoerder als leugens bestempèld. Een der avondbladen te Teheran meld de Donderdag, dat het onderzoek inzake Mossadeq thans door een militair hof is overgenomen, nadat functionarissen van de militaire gouverneur hun onder vraging van de ex-premier hebben be ëindigd. Scheiding. Ex-koning Peter van Joego slavië en zijn echtgenote, Alexandra, een Griekse prinses, hebben Donder dag te Biarritz een laatste onderhoud gehad ter bespreking van de voorwaar den voor éen echtscheiding. De 30-ja- rige ex-Koning en dë 32-jarigè ex-koningin, die reeds enige maan den gescheiden leven, waren vergezeld van hun advocaten. Zij kwamen óvër- een, definitief de verschillende kwesties inzake luin persoonlijke betrekkingen en hun kind, Prins Alexander, uit te werken met het oog op een eventuele echtscheidingsactie. Koffie. De hoeveelheid koffie, die de Akense douane in Augustus langs de Nederlands-Duitse en de Belgisch- Duitse grens in beslag nam, bedroeg 2450 kg. In het eerste halfjaar van 1953 wer den bij Aken per maand gemiddeld 5500 kg. geconfisqueerd. Augustus vertoonde d.us een flinke da-ling, hetgeen ongetwij feld verband houdt met het feit, dat met ingang van 24 Augustus de Duitse belasting op koffie drastisch werd ver laagd. Fascisten. Op een bijeenkomst van repu blikeinen uit alle delen van de Unie van Zuid-Afrika, die Donderdag te Bloemfontein is gehouden, is besloten tot het vormen van een republikeinse partij, die een campagne zal voeren voor het oprichten van een republiek in Zuid-Afrika buiten het Britse Ge menebest. Een vroegere leider van de fascistische Ossewa Brandwag, Smith, werd tot voorzitter van de nieuwe partij gekozen. Succes. Volgens de vice-president van een dochtermaatschappij van „General Electric", zullen de pogingen van zijn maatschappij om een atoommotor voor vliegtuigen te construeren mogelijk met succes worden bekroond. Een met atoomkracht voortbewogen vliegtuig zou de aarde in één nacht kunnen rond vliegen. I-Iet zou voldoende brandstof kunnen meenemen om verscheidene da gen achtereen, op volle snelheid vlie gend, in de lucht te kunnen blijven. Onrust. Volgens het Zuid-Afrikaanse ra diostation is de toestand te Tsjikwana, in Zuid-Nyassaland, Woensdagavond plotseling erger geworden. De gehele dag waren hier reeds door een dreigen de menigte demonstraties gehouden. Aanvankelijk wist de politie de beto gers met traangas in bedwang te hou den, doen tegen de avond kon zij de orde niet handhaven en moest zij van de vuurwapenen gebruik maken. Twee de monstranten kwamen hierbij om het le ven en verscheidenen hunner werden gewond. Observatievliegtuigen meld den, dat de wegen naar Tsjikwana met rotsblokken zijn versperd, en dat er in het gehele gebied grote onrust heerst. Nieuwe ongeregeldheden worden ver wacht. W~E zouden het vandaag willen hebben over kalk, doodgewone kalk. Haalt u hier a.u.b. niet de neus voor op, want de balkverbindingen bevatten nog vele onop geloste geheimen. Het is algemeen bekend dat een mengsel van gebluste kalk met zand de mortel of metselkalk oplevert, dat kalk gebezigd wordt voor de fabricage van kalkzandsteen, cement, enz. Maar minder bekend is, dat de vervaardiging van papier, ontploffingsmiddelen, glyceri ne, kunstzijde, suiker, leer, soda, glas, ja zelfs de productie van ijzer en staal niet moge lijk is zonder kalk. Voor het verkrijgen van 1 ton ruwijzcr is bijv. Zi ton kalksteen nodig, en om dit ruwe ijzer tot staal le verwerken moet men opnieuw de beschikking hebben over bijna 150 kg. gebrande kalk. Maar goed, daarover wilden we het ei genlijk helemaal niet hebben; het gaat momenteel om dé metselkalk, dié de ver binding van de stenen van een bouwwerk vormt en ivaarvah dus de stevigheid van het bouwsel voor een groot deel afhanke lijk is. In de dertiger jaren, toen de eco nomische crisis de Verenigde Staten teis terde en allerhande producten onverkoop baar bleken, kwam een uitvinder op het denkbeeld suiker aan de kalkmortel toé te voegen. Wat de man tot dit idee heeft ge bracht, zal ivel altijd eén raadsel blijven maar in ieder geval was het resultaat niet minder dan verbluffend. Want de gezoete mortel bleek aanzienlijk steviger te worden, dan de smakeloze kalk. Uitgebreide proe ven wezen uit, dat toevoeging van 5 a 6 procent suiker aan de kalk een hogere belasting van 60 procent mogelijk maakte. Ook toevoe ging van ruwe suiker en melas se bleken gunstige resultaten te hebben op de trek- en druk- vastheid van de verschillende kalksoorten die bij de proef- nemingen werden betrokken. Helaas bleek er weinig belangstelling voor de toepassing van deze nieuwe vin ding te bestaan, om de eenvoudige reden dat de thans gebruikte mortel reeds voldoet aan alle eisen welke door de practijk daar aan worden gesteld. Maar oiidanks deze teleurstelling kunnen ive het nog best even hebben over de theo rie die ons voorspelt dat de aarde uitein delijk te gronde zal gaan door een te veel aan kalle. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2