Adenauer wil de Europese eenwording op gang helpen 14.75 Thuiskomst Afgebroken partij tussen Euwe en Bronstein eindigde in remise c .Clowntje Riek SCHOUS KLEUTERPALEIS jleisetf CaCCectie £(wadet Dubbele zege van Maiglocke Ministersconferentie in Den Haag in October biedt hem daartoe gelegenheid Philipsmensen gaan verkeersagentje spelen Hotel „Djumpol" in Loosdrecht afgebrand VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1953 4 Candidaten-tournooi in Zwitserland Eeshevsky deelt eerste plaats met Smyslov ENMODE Hockey Enkele hockeyclubs gaan op ander terrein spelen Snelschaaktournooi om Haarlems kampioenschap Dammen Oosterkwartier verloor van ODV (Amsterdam) Korfbal Indeling jeugdcompetitie Haarlemse korfbalbond Zzvemmen Hongaarse uitnodiging voor Geertje Wielema Wie/rennen Schorsing en zware boete voor Fransman Robic Record aantal inschrijvingen voor clubkampioenschap Paardensport Voetbal Zwitsers B-elftal voor 16 September samengesteld Sport in 't kort Schipper Klaas Tot op Terschelling begraven Koningin spreekt in de Amsterdamse Koopmans beurs Voor de kinderen Bedoeling: de critiek op de politie tot zwijgen te brengen Zeiljachten dreven als brandende fakkels rond Prins Bernhard gaat op jacht in Tanganjika Aalsmeer bouwde corso qualiteitsvolle snow suits jacks FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Het uitspelen van afgebroken partijen kost veel energie. Niet alleen in tie uren, waarin de partij verder gespeeld moet worden, maar meer nog in de uren van voorbereiding. Een afgebroken partij moet nu eenmaal geanaliseerd worden en dat gaat gewoonlijk ten koste van de nacht rust der spelers. Het ligt derhalve voor de hand, dat de meesters het uitspelen van de afgebroken partijen zoveel mogelijk trach ten te ontgaan. Daarom gaven Bronstein en Euwe liun partij uit de zesde ronde zonder verdere strijd remise en daarom gaf Gligoric zich tegen Szabo gewonnen. Het laatste ging trouwens in de beste ver standhouding, want in plaats van te scha ken gingen de Joegoslaviër en de Hongaar tennissen. Kotov heeft na de hervatting van zijn duel met Kcres nog allerlei moei lijkheden moeten overwinnen. Pas toen hij zich twee uren lang had verdedigd, kon hij met een lachend gezicht opstaan. Hij had namelijk een manoeuvre ontdekt, waar door de opdringende zwarte koning haastig de vlucht moest nemen. Enkele zetten later werd tot remise besloten. Het scheen, dat Smyslov zijn stukken tegen Geiler maar een beetje heen en weer schoof, zonder een bepaald plan. Voor de insiders is dit soort spel van Smyslov ech ter zeer interessant, want deze meester is juist het gevaarlijkst wanneer hij ogen schijnlijk niets doet. Plotseling staan zijn stukken op de juiste plaats, en slaat hij toe. Natuurlijk kende ook Geiler deze eigenaardigheid in de stijl van zijn tegen stander, maar toch zag hij geen kans om zich hiertegen te verdedigen. Op een voor hem onverwacht ogenblik zag hij de stukken van Smyslov van drie zijden tege lijk zijn koning aanvallen. Geiler gaf een pion, maar raakte zo in tijdnood, dat hij op de 54ste zet de toegemeten bedenktijd overschreed. Zoals bekend heeft dit automatisch een verliespunt tengevolge. Tenslotte was er nog de partij Smyslov Kotov. Men had gedacht dat Smyslov ook hier goede kansen had om het volle punt binnen te halen, maar Kotov dacht er an ders over. Door een handige manoeuvre ADVERTENTIE Wollen Vesten Pullovers BARTEUORISSTR. 54 HAARLEM TEL 20420 Er is bij de intrede van het nieuwe seizoen voor enkele Bloemendaalse verenigingen een wijziging gekomen in het te bespelen terrein. Wat de hockeyverenigingen betreft zijn deze wijzigingen van toepassing op de Bloemen daalse dameshockeyclub B. D. H. C. en op de mixed-hockeyclub H. B. S. Een en ander is het gevolg van het gedeeltelijk onbruikbaar worden van de sportvelden aan de Donkere- laan (waar H.B.S. de thuiswedstrijden speel de) en anderzijds het vrij-komen van de twee jaar geleden herstelde sportvelden aan de Zeeweg in Overveen en de Brederodelaan in Bloemendaal, het complex „Bleek en Berg". Het sportterrein aan de Zeeweg heeft één voetbalveld en één hockeyveld gekregen, dat voorlopig slechts gedurende zes respectieve lijk acht uur per week gebruikt mag worden. Het voetbalveld zal onder meer door de politie sportclub bespeeld worden. Het hockeyveld zal door de dames van B.D.H-C. worden gebruikt als oefenveld voor de senior leden. De competitiewedstrijden worden evenals vroeger gespeeld op de velden van B. M. H. C. aan de Aelbertsbergweg nabij Zomerzorg. De meisjes van B.D.H.C. spelen hun oefen- en competitiewedstrijden op „Bleek en Berg" zoals dit ook het vorige jaar voor het eerst al het geval was. Boven dien wordt het genoemde veldencomplex nabij het 'Provinciaal Ziekenhuis in het ver volg door H. B. S. bespeeld. Er zijn daar tezamen drie speelvelden ter beschikking. Twee velden hebben een capaciteit van acht uur, het derde veld van zes uur per week. Dit voorbehoud van een bepaald aantal uren speelcapaciteit per week houdt verband met het feit, dat de velden nog te nieuw zijn om deze gedurende een langere periode te ge bruiken. Alleen zal men de „uur-capaciteit" wel vervangen door een „wedstrijdcapaciteit" zodat dus acht of zes wedstrijden per veld per week gespeeld kunnen worden. De ver huizing van de hockeyclub „Houdt Braef Standt" was reeds enige tijd te voorzien: het gebeurde dikwijls dat het veld aan de Don- kerelaan moest worden afgekeurd, terwijl op in de nabijheid gelegen velden wel werd ge speeld. Een gedeelte van één voetbal-, tevens hockeyveld aan de Donkerelaan wordt nu verbeterd en tevens uitgebreid. Er zal op nieuw gras worden ingezaaid en men ver wacht, dat de speelvelden van dit terrein in 1955 weer in gebruik genomen kunnen wor den. wist hij de dreigende gevaren te bezweren, waarna spoedig tot remise werd besloten. Uitslagen De uitslagen van de afgebroken partijen uit de zesde en zevende ronde luiden: SmyslovKotov l/2Va, BronsteinEuwe V2V2, GligoricSzabo O1, Kotov Keres ]/2GeilerSmyslov O1. Stand De stand na de zevende ronde luidt thans: 1 en 2. Reshevsky en Smyslov ieder 5 pnt. uit 7 partijen; 3. Keres 41/2 pnt (7); 4. Najdorf 4 pnt (6); 5. Boles- lavsky 3J/2 P"t (6); 6. en 7. Bronstein en Euwe ieder 3V2 P"t (7); 8. en 9. Taimanov en Gligoric 3 pnt (6); 10. en 11. Averbach en Szabo 3 pnt (7); 12. Stahlberg 2V2 pnt (7); 13. en 14. Gelier en Petrosian ieder 2 pnt (6); 15. Kotov V/2 pnt (6). Het Haarlems Schaakgenootschap houdt op Donderdag 17 en Vrijdag 18 September in de bovenzaal van het Christelijk Militair Tehuis, Jansweg 34, snelschaakwedstrijden om prijzen. Voor leden van de Haarlemse Schaakkring is hieraan de titel verbonden van snelschaakkampioen van Haarlem. Het bestuur van de Haarlemse Schaak kring heeft voor de kampioen een wissel beker beschikbaar gesteld. Men kan zich tot 14 September opgeven bij het secretariaat van het H.S.G., van Kins- bergenstraat 25, Haarlem. Voor de hoofdklasse competitie van de Koninklijke Nederlandse Dambond (district Noordholland) speelde damvereniging „Oosterkwartier" (Haarlem) in Amsterdam tegen de Onderlinge Damvereniging (ODV) haar eerste competitiewedstrijd in dit sei zoen. De voorlopige uitslag van deze ont moeting luidt: 11—7 in het voordeel van ODV. Massawedstryd Vrijdagavond zal in het clublokaal van Damclub „Haarlem", bovenzaal „Die Raeckse", een massawedstrijd worden ge speeld tussen de Haarlemse Damclub en Damclub „Haarlem". In verband met een gelijkwaardige krachtsverhouding zal het hoofdklasse-team der Haarlemse Damclub in deze ontmoeting niet worden opgesteld. Programma Het programma voor de hoofdklasse-com petitie van de Koninklijke Nederlandse Dam bond (district Noordholland) luidt voor de volgende week als volgt: 11 September, Amsterdam: Christelijke Damvereniging „Amsterdam"„Gezellig Samenzijn" (Amsterdam). 14 September. Weesp: Weesper Damclub „Wormerveer/Wormer"; Haarlem: Haar lemse Damclub„Oosterkwartier" (Haar lem). 15 September, IJmuiden: „TJrrmiden"— Onderlinge Damvereniging (Amsterdam Amsterdam: „Jozef Blankenaar"DSTO (Amsterdam); Zaandam: „Zaandam"—DCG (Amsterdam). Aan de jeugdcompetitie 1953/54 van de Haarlemse Korfbalbond nemen voorlopig 24 twaalftallen deel. Zeer waarschijnlijk zullen nog enkele ploegen later worden ingedeeld. Eerste klasse: Animo Ready a, Haarlem a, Haarlem b, Nieuw Flora a, Oosterkwartier a, Sport Vereent a en Watervliet a. Tweede klasse: Flora a, DSV a, Haarlem c, Oosterkwartier b. Oosthoek a, Sport Ver eent b en Watervliet b. Derde klasse A: Animo Ready b, Aurora b, Haarlem d, Onder Ons a en Ooster kwartier C. Derde klasse B: DSV b, Haarlem e, Nieuw Flora b, Onder Ons b en ZKC a. Dat het zwemmen van de Nederlandse meisjes in Boedapest ondanks de grote ne derlaag, die de Nederlandse ploeg tegen Hongarije heeft geleden, indruk heeft ge maakt, blijkt uit de uitnodiging, die door de Hongaarse zwembond aan de KNZB is ge richt. Op Maandag 21 December zullen in Boe dapest internationale zwemwedstrijden worden gehouden, waarvoor de beste Europese zwemmers en zwemsters zullen worden uitgenodigd. Aan de KNZB is ver zocht een drietal zwemsters aan te wijzen voor respectievelijk 100 meter vrije slag, 100 meter rugslag en 200 meter schoolslag. De rugslagzwemster werd door de Hongaren met name genoemd: Geertje Wielema. ADVERTENTIE Onze étalages bieden U een klein beeld van de werkelijkheid. In onze zaak tonen wij U een uitgebreide van de meest toonaangevende bui tenlandse huizen. Barteljorisstraat 27 b. d. Gr. Markt TULLOVER met lange mouw slechts De Franse professionalwielrennner Jean Robic is door de sportcommissie van de Franse wielerbond voor drie maanden ge schorst. Bovendien heeft men hem een boete van 50.000 francs opgelegd. Deze straffen werden uitgesproken naar aanleiding van het feit, dat Robic niet op tijd bij de wereld kampioenschappen was verschenen, waar door hij in Lugano niet mocht starten. Bobet, Deledda. Geminiani, Rolland en Varnajo kregen alleen een boete van 5000 francs, omdat ook zij niet op het door de Franse bond voorgeschreven tijdstip in Lugano waren gearriveerd. Voor het Nederlands clubkampioenschap wielrennen op de weg, dat op Woensdag 23 September in de omgeving van Eindhoven wordt gehouden, hebben 41 verenigingen ingeschreven. Dit is een record voor deze wedstrijd. Op de derde en laatste dag van de Utrechtse paardendagen is een uitgebreid program ma afgewerkt van rij- en springnummers. Het springconcours was met vrije keuze van het parcours. De deelnemers mochten de twaalf hindernissen, die een maximum hoogte van 1,30 meter hadden, in volgorde van eigen keuze nemen in een tempo van 250 meter per minuut. Er bleven bij het einde vier deelnemers over met nul fouten, zodat de gemaakte tijd de beslis sing bracht. De uitslag werd. 1. Maiglocke, eigenaar D. H. Pasman te Aerdenhout, ge reden door D. Uytendaal in 09 Sec.: 2. Am père; 3. Jan van Schaffelaar; 4. Manilla. Ook het barrièresprifigen bleef tot de laatste sprong attractief. Het winnende paard was weer Maiglocke. De tweede plaats moest worden gedeeld tussen Zampa van W. Scheeren te Vught en Jan van Schaffelaar, gereden door S. M. Pruikemaker. Het kampioenschap van Nederland voor tuigpaardên, waaraan verbonden het Baron van Brake!-cmoriaal van de stichting Ne derlandse Hippische Sportbond, werd ge wonnen door het. paard Ebert van E. Hem mes te Groningen. Twee werd Waldo van ,T. II. G. Westen dorp en J. Assink te Enschedé en drie Frits van W. K. van de Wal te Munnikcburen. Het Zwitserse b-team, dat Woensdag 16 September in Rotterdam tegen Nederland-B zal uitkomen is als volgt samengesteld: Doel: Stuber (Lausanne Sports). Achter: Quinche (FG Bern) en Frosio (Grasshoppers). Midden: Perroud (Urania Genève), Wet ter (Grasshoppers) en Thüler (Solothurn). Voor: Bahler (Young Boys). Bickei (Grass hoppers), Beerli (Young Fellows), Vonlan- then (Grasshoppers) en Wiist (FC Luzern). Reserves: Fischli (Chaux-de-Fonds). Ro- bustelli (AC Bellinzona), Weber (FC Bazel) en Kuhn (FC Solothurn). HAARLEMSE DAMES PROMOVEREN NAAR TWEEDE KLASSE. In Naarden heeft het eerste damesteam van zwemclub Haarlem een waterpolo-wedstrijd gespeeld, voor promotie naar de tweede klasse, tegen DKR uit Utrecht. De Haarlemse dames won nen met vijf—twee en promoveren naar de tweede klasse competitie KNZB. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de op Donderdag gespeelde voetbalwed strijden voor de Engelse league luiden: Brentford—Doncaster Rovers 1—4; Notting ham CountyEverton 02; Swansea Town West Ham United 11. DUITSLAND WON VAN GRIEKENLAND. Duitsland heeft de tweedaagse atletiek wedstrijden tegen Griekenland met 117 tegen 71 punten gewonnen. Van de twintig num mers namen de Duitsers er negentien voor hun rekening. HENK STEVENS WON RONDE VAN ROOSENDAAL. De ronde van Roosen daal is gewonnen door de wielrenner Henk Stevens (Elsloo). Hij reed de 120 kilometer in 2 uur 59 min. 8 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Haan (Mechelen, Limburg) op 18 sec.; 3. Dekkers (Eindhoven) zelfde tijd; 4. Gerrit Voorting (Roosendaal) zelfde tijd; 5. Van Est (St. Willebrord) zelfde tijd; 6. Smits (Amsterdam) op 25 sec.; 7. Wagtmans (Bre da) zelfde tijd; 8. Bakker (Zaandam) zelfde tijd; 9. Adri Voorting (Haarlem) zelfde tijd. Onder zeer grote belangstelling is Don derdagmiddag op West-Terschelling het stoffelijk overschot van de onlangs omge komen schipper van de reddingboot „Bran- daris" Klaas Tot ter aarde besteld. Ruim 500 mensen volgden de baar, die met veie bloemstukken was bedekt. De route leid de langs de haven, waar de „Brar.daris" ten anker lag. De stoet hield halt voor de aanlegiaats, waarop de stuurman van de reddingboot zich van het schip naar de wal begaf om zich met een grote krans van de K.N.Z.H.R.M. bij de stoet te voegen. Op het kerkhof spraken burgemeester H. Wielinga, de heer H. Th. de Bocy, direc teur van de K.N.Z.H.R.M., Klaas Toxo- peus, de schipper van de „Insulinde" en na de teraardebestelling werd er in de Ne derlands Hervormde Kerk een korte rouw dienst gehouden, geleid door ds. J. Struys. Op verzoek van de Nederlandse jeugd gemeenschap zal H. M. de Koningin op Zaterdag 12 September een rede houden voor de Nederlandse jeugd in de Koop mansbeurs te Amsterdam. Deze rede zal uilgezonden worden door de radio en wel via Hilversum 1, golflengte 402 meter. De uitzending vangt aan om 20.15 uur en zal duren tot 21 uur. Ja, die brief van oom Tripje was goed terechtgekomen en nu was tante Liezebertha weer gerustgesteld. En tante Liezebertha was er zo blij om, dat oom Tripje veilig was, dat ze voor de jongens een verrassing wilde maken. Terwijl zij op school zaten, ging tante Liezebertha aan 't werk; eerst maakte ze deeg, mei eieren er bij en suiker en rozijnen en sucade, en dat deed ze allemaal in een bak vorm. En die ging in de oven. Juist toen de jongens uit school kwamen om vier uur, was de cake gebakken. Ze snoven al op de trap nieuwsgierig, want overal in huis hing die lekkere lucht. „Tante Liezebertha", zei Bunkie. „Wat ruikt er hier toch zo lekker?" Ook de twee anderen snoven. Tante Liezebertha lachte. „Ga maar aan tafel zitten, jullie bent véél te druk en véél te nieuwsgierig!" Maar toen ging ze even naar de keuken en toen ze terugkwam in de kamer, droeg ze op een schaaltje de geurige cake. „Hoeraaa!"juichte het stel. „Waarvoor is dat, tante Liezebertha?", vroeg Rick „Is er feest?" „Ja, eigenlijk wel!", zei tante Liezebertha. „Weet je, waarom ik nu. tracteer? Omdat ik zo blij ben, dat oom Tripje dat goede nieuws geschreven heeft!" Ach ja, dat begrepen ze. En wat smulden ze van die heerlijke verrassing! BONN (van de correspondent van het A.N.P.) Uit Bonn kan na de grote ver kiezingszege van Adenauer binnen afzien bare tijd een nieuw initiatief verwacht worden, om (le Europese politieke inte gratie weer op gang te helpen, zo verluidt in ingewijde kring. Dr. Adenauer zelf heeft zün overwinning een beslissend moment in de strijd voor een verenigd Europa ge noemd en hij zal de paar weken rust, die hij zich thans gaat gunnen, zeker wel ge bruiken om zich erover te beraden hoe de Europese discussie weer nieuw leven kan worden ingeblazen. Voordat de nieuwe West-Duitse regering gevormd zal zijn, begin October, is volgens welingelichte kringen in Bonn in elk ge val niet met een initiatief inzake de bui tenlandse politiek te rekenen. Mogelijk is tegen die datum, zo wordt opgemerkt, ook opheldering verkregen of het midden Oc tober tot de conferentie der Grote Vier in Lugano zal komen. Vermoedelijk zal de Haagse ministersconferentie, die op 22 Oc tober moet beginnen, de kanselier de eer ste gelegenheid bieden om concrete plan nen voor het tempo van de bouw van het Verenigd Europa in te dienen. In Den Haag zullen de ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen dei- continentale gemeenschap bijeen komen om het Europese statuut te behandelen, dat door de Straatsburgse grondwetsver gadering is uitgewerkt. Het gaat dezer dagen eerst door de handen van de deskun digen der regeringen, die in Rome bijeen zullen komen. Voor de bondsrepubliek zal professor Iiallstein daarbij als eerste des kundige aanwezig zijn. De leidende politici te Bonn achten het in de eerste plaats noodzakelijk het con tact met Parijs te hervatten. De Christe lijke fractieleider Von Brentano heeft ont huld, dat de kanselier het plan zou hebben nog vóór de Haagse conferentie minister Bidault tot een bespreking uit te nodigen. Evenals een voorgaande verklaring van Von Brentano als zou hij zelf de leiding der buitenlandse politiek over gaan ne men, is ook deze uitlating overigens prompt door de ambtelijke instanties weer sproken. Uiteraard staat bij de pogingen om de verhoudingen tussen Parijs en Bonn weer wat op te frissen het oude Saar-dispuut op de voorgrond. Het is hier in de bonds republiek als eerste thema na de verkie zing ter sprake gekomen toen de heer Von Brentano de mening uitte dat onder de nieuwe omstandigheden het deze maand in Straatsburg op de agenda staande Saardebat maar weer eens verschoven moest worden. In Bonn heeft men zich echter gehaast de indruk weg te nemen als zou dr. Adenauer reeds nieuwe voor stellen tot regeling van dit conflict gereed hebben. Van bevoegde zijde werd vandaag verklaard, dat inzake de Saar vooreerst geen initiatieven van Duitse kant zijn te verwachten. Men acht het daar nog wat te vroeg, maar in elk geval heeft Ade nauer zijn bereidheid tot praten te kennen willen geven. Opnieuw werd namelijk ver klaard, dat men van Duitse kant de over tuiging blijft houden, dat de Europese een heid niet op de Saarkwestie zal mogen af stuiten. Partijpolitiek Het interne partijberaad in Bonn is van daag, voortgezet met een bijeenkomst van het partijbestuur der zegevierende partij. Dit sloot zich aan bij de richtlijnen, die Adenauer heeft uitgestippeld voor het be leid in de komende vier jaren. De kanse lier zeide. dat hij ook in de komende jaren zowel naar binnen als naar buiten een po litiek van matiging zou voeren. De partij keurde zijn voornemen goed. om de hui dige coalitie voort te zetten. Veel aandacht Een twintigtal employés van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, waaronder de heer S. Numann, een der directeuren van de N.V., zal op 25 September in Eind hoven gaan optreden als verkeersagent en dat wanneer het verkeer op zijn drukst is: des avonds tussen 5 en 6.30 uur, wan neer circa 26.000 arbeiders van Philips huiswaarts keren. Zij zullen zich op een twaalftal verkeerspunten posteren. Veilig heidshalve zullen zij door de verkeerspoli tie in enkele samenkomsten enigermate worden voorbereid op hun verkeersrege- lende taak. De bedoeling van het experi ment is, tegenover alle critiek, welke door het publiek op de verkeersagent wordt uitgeoefend, de burger nu eens proefonder vindelijk te laten ervaren hoeveel inspan ning en hoofdbrekens het de verkeers agent vaak kost, in een stad als Eindhoven met haar bijzondere verkeersproblemen de lopende en rijdende mens veilig naar huis te loodsen. wijdde het partijbestuur aan de door de sociale groepen der partij ingeleide actie tegen het West-Duitse vakverbond. Aan de leiders dezer actie, dr. Arnold, Jakob Kai ser en de afgevaardigde Johannes Alberts, werd de formele opdracht verstrekt met de vakbondleiding in contact te treden, om een garantie voor een absolute neutra liteit tegenover de politieke partijen te verlangen. Voorlopig heeft de leiding der Christelijke partij een maand uitgetrok ken voor deze besprekingen. Zij heeft voorts de overtuiging uitgesproken dat de sociale politiek in de komende vier jaren bijzonder op de voorgrond geschoven zal moeten worden. Mogelijk wordt door deze verklaring de atmosfeer, waarin deze be sprekingen zullen worden gevoerd, gun stig beïnvloed. Trouwens ook de herhaal de verklaring der C.D.U.-politici, dat zij geen splitsing van het verbond willen for ceren, kan eenzelfde invloed hebben. De nieuwe fracties van de Bondsdag zullen volgende week in Bonn voor het eerst aantreden. Pas dan zullen nadere bijzonderheden over de wijzigingen in de regering verwacht kunnen worden, doch niets wijst erop, dat deze veranderingen van ingrijpende aard zullen zijn. In het weekblad van de aanhangers van Bevan, „Tribune", heeft de redacteur Michael Foot de dag waarop Adenauer de macht in West-Duitsland kreeg, „een van de zwartste daeen in de geschiedenis van Europa sinds Hitier" genoemd. Volgens Foot wordt Adenauer gesteund door dezelfde machten, „die Hitier tot de geesel van de gehele planeet hebben ge maakt", en hij voegt hier aan toe, dat dit het begin is van de wederopleving van het Duitse nationalisme, en niet het einde. In Oud-Loosdrecht is vannacht het hótel en café-restaurant „Djumpol" door een felle brand geheel in de as gelegd. Enkele jachten, die in het haventje van het hótel aan de Loosdrechtse Plassen lagen, vatten eveneens vlam en dreven als vurige bollen over het water. Het gebouw was geheel van hout opge trokken. Een van de bewoners van het hotel, die door de sterke rookontwikke ling was ontwaakt, maakte Vrijdagochtend te omstreeks twee uur alarm. De brandweerploegen van Loosdrecht en Hilversum konden het fel brandende gebouw niet behouden. Zij moesten zich er toe bepalen, belendende percelen te vrijwaren voor het overslaan der vlammen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Op 15 September zal Pyjns Bernhard, daartoe door de plaatselijke autoriteiten uitgenodigd, zich per vliegtuig naar Arusha (Tanganjika) begeven om enkele jacht partijen bij te wonen en filmopnamen te maken. Het verblijf in Arusha zal veertien dagen duren. In een sfeer van koortsachtige bedrijvig heid hebben vannacht ongeveer 800 Aals meerders het bloemencorso „Juliana Re- gina" opgebouwd. In dit corso, waarvan Toon Noyons de ontwerper is, zijn geheel nieuwe ideeën toegepast. Het aantal ver werkte bloemen loopt in de millioenen. Er moest vlot worden gewerkt om het geheel vóór hedenochtend 10 uur klaar te hebben. Ongeveer 15.000 bezoekers wor den in de grote veilinghallen verwacht om het corso te zien. ADVERTENTIE Een greep uit voor herfst en winter. tweedelige pakken met cap. dubbelgevoerde regenjasjes, de fijnste Engelse popeline in diverse prachtige tinten. teddy jasjes trainingspakjes mutsjes wantjes en handschoentjes Oude Groenmarkt no. 16—14, Haarlem Tel. K 2500 - 11266 24) De jonge aidvocaat lachte, een open, prettige lach. „Eén-nul voor u, inspecteur!" antwoordde hij. „Mijn moeder zei altijd te gen mij: je moet maar nooit proberen te liegen, Charles, want niemand zal het ooit geloven! Ze heeft waarachtig gelijk ge had!" „Ja, zoiets is tenslotte een gave. Ze kreeg die armband dus van u. Waarom, meneer Van Milsbeek?" „Mag ik u nog een whiskey inschenken, inspecteur?" „Een soda zonder whiskey, graag. Waar om, meneer Van Milsbeek?" Het jongmens had even tijd nodig om het glas te vullen, zette dan omstandig de syphon weer neer. Er waren enige spet ter* die hij met zijn zakdoek moest af vegen. Dan kwam het antwoord, lang zaam: „Hebt u de Faust gelezen, inspecteur?" „Ja. Wat heeft dat met de zaak te ma ken?" „Het is misschien een ietwat ongelukkige vergelijking. Marianne is niet bepaald een Gretchen en ikwaarachtig geen Faust. Mijn bedoelingende vergelijking is èrg ongelukkig. ik hoop niet dat u denkt Maar ik wilde Marianne toch ook winnen ze was zo ongenaakbaar.... ze zag me niet eens. Faust nam Martha in de arm en gaf haar goud, weet u wel, die lelijke ouwe koppelaarster. Sarinah is natuurlijk óók geen Martha, helemaal niet. De vergelij king gaat eigenlijk totaal niet op. Maar ze is toch de ouwe getrouwe, de steun en helpster van Marianne en ik dacht.als ik Marianne wil veroveren moet ik eerst Sarinah voor mij winnen. En zo gaf ik haar wat cadeautjes en zo, en vanavond deze armband". „Een armband die u veel geld gekost zal hebben. Niet zo maar een cadeautje, een fooi. Vóór wat hoort wat, meneer Van Milsbeek. Wat kreeg u voor die armband in ruil?" „Niets inspecteur. Niets.... bijzonders". „Dat geloof ik niet. Wat heeft Sarinah vanavond voor u gedaan?" „Niets bijzonders inspecteur. Werkelijk niet. Ik bezweer het u!" „Ze heeft voor u ingebroken in de bagage van Jean de Vere, terwijl u Marianne hebt meegetroond naar de schouwburg!" „Néé! Néé!" De jonge advocaat sprong met zulk een vaart óp uit zijn stoel dat zijn glas soda water van de armleuning duikelde en in scherven op de vloer uiteenspatte. Hij greep zich met bevende handen vast aan de rugleuning en staarde, wit-wegtrek- kend, met grote ogen naar de politieman. Een sliert van zijn goedverzorgd haar hing ineens over zijn voorhoofd. De man in uniform tegenover hem bleef rustig zitten, het glas sodawater nog in de hand. Maar zijn grijze ogen waren koud en streng. „Néé.... néé.... eerlijk niet. Eerlijk niet „Uw moeder had groot gelijk, mijnheer Van Milsbeek!" „Maar u moét me geloven! Ik hèb Sari nah niet laten inbreken, ik hèb het niet ge daan! En u wilt natuurlijk bewijzen heb benen die bewijzenik kan het niet bewijzen. Maar ik hèb haar niet ge zegd om in die bagage in te breien! Eer lijk niet. U moét me geloven...." Hij rukte een zakdoek uit zijn zak en wiste zich de transpiratie van zijn voor hoofd. Zijn handen beefden zichtbaar. Er was in deze ontredderde, figuur niet veel meer over van de zelfbewuste, vlotte en wat nonchalante advocaat, de gelukkige minnaar, die zo goed als verloofd was met Marianne de Vere. Hij slikte enige malen krampachtig. En dan klemde hij zich weer aan de stoelleuning vast en wachtte af met gebogen hoofd, de haarsiiert bungelend voor zijn ogen. „Ik zal u laten fouilleren en dit kantoor laten doorzoeken". „Néé, néédat kunt u niet doen!" „Dat zal ik zeker deen. En wel direct. Ik zal meteen mijn rechercheur...." De politieman stond op om naar de deur te gaan. Maar dan vloog de ander op hem toe en klemde zijn vingers om de zwarte uniformmouw. Hij slikte weer. En mom pelde dan, plotseling schor: „Ik zal u alles zeggen. Ik heb een brief. Weggenomen van.... uit de bagage van De Vere. Maar ik heb die inbraak niet ge pleegd. ik heb niet aan Sarinah gezegd, dat ze moest gaan inbreken. Eerlijk niet. Ik nam die brief zelf weg, naderhand, toen Marianne mij de sleutel had gelaten U moét me geloven „Laten we eerst weer gaan zitten, meneer Van Mi'lsbeek. Zo. En laat ik u dan nog een whiskey inschenken, een straffe, niet waar? U zult uw hersens nodig hebben. En nu drinkt u een paar ferme slokken om u te restaureren. Dan kunnen we verder praten". De politieman haalde zelf een glas van een dressoir en maakte een straffe whis key klaar. In de clubfauteuil voor de gas haard zat het jongmens, slap, het hoofd voorovergebogen. Alleen de vingers kramp achtig om de armleuningen. Inspecteur Renkevoort gaf hem het glas in de hand en zag toe hoe hij dronk: met grote ogen voor zich uitstarend. Er kwam wat kleur op zijn gezicht en hij streek de losse haar lok achteruil. „Zo. Nu bent u weer u zelf en kunt u mij alles vertellen. Zonder omwegen, en eerlijk. U ziet, dat ik u anders toch niet geloof. Wat is er nu precies gebeurd van avond?" „Het is alles Marianne", zei Charles van Milsbeek. „Ik gegrijp het zelf niet. Ik heb altijd een macht vriendinnetjes gehad, de meisjes zijn gek op me. Aan iedere vinger kan ik er tien krijgen. Ik heb geflirt, ge danst, gefeest. Ik had een reuzen leventje. Ik geloof, dat ik veel harten heb gebroken, maar het mijne bleef altijd heel. 't Was al les tijdpassering en het deed me niets. Soms verweten ze me, dat ik geen hart had en dat geloofde ik zelf ook. Het was allemaal erg plezierig en gemakkelijk. Toen kwam ik drie maanden geleden hier wonen en ik zag Marianne. En toen ik haar zag wou ik haar hebben. Haar alleen en geen ander. Wat doe je dan als man? Ik maakte haar het hof. Ik kende alle trucjes en alle knepen van het vak. Het zou mij geen moeite kosten; het was alles routine werk en het succes was verzekerd. Alle meisjes waren dadelijk wég van me. Maar Marianne niet. Marianne zag me niet, ge loof ik, ze keek altijd langs me heen in de verte met die ogen van haar.die ogen. waar ik niet tegen kan. Ik was lucht voor haai-. Toen begon ik mij in te spannen, te bedenken hoe ik haar zou kunnen win nen, te zoeken naar - haar zwakke punten en haar liefhebberijen. Ik zooht contact met Sarinah. Ik maakte plannetjes en no digde haar uit en probeerde cadeautjes te geven en alles, alles te doen dat ze me ten minste zou zien. Maar het was, of ze op iets wachtte, iets in de verte waar ze altijd naar keek. Langs mij heen. Later begreep ik, dat het die broer van haar was, die vervloekte kerel! Begrijpt u hoe zoiets mo gelijk is?" „Ik zag al zoveel, dat eigenlijk „niet mo gelijk" is", zei de politieman filosofisch achter zijn sigaret. „Ik heb gevochten", ging Charles van Misbeek voort, „gevochten tegen die broer. Drie maanden lang. Toen was ze op het hoogtepunt van haar verwachting: hij zou komen en zij zou hem eindelijk zien. En hij kwam. Hij viel me verschrikkelijk te gen: een stuurse, bokkige, onverschillige kerel. Ik geloof eerlijk, dat hij niet deugt ook. Maar wat ik ook gehoopt had, en nog sterker hoopte 11a zijn thuiskomst: Marian ne's gevoelens veranderden niet. Ze was even dodelijk van dit naargeestig individu als ze was van de ideaal broer in de verte. Ik bleef lucht voor haar, niet meer. Het was onverdraaglijk, onverdraaglijk!" Hij slikte weer enige malen om zijn emotie de baas te blijven. Hij schonk zich met bevende vingers een zoveelste straffe whiskey in. De politieman stond op, nam de whiskeyfles en zette hem buiten bereik op het schrijfbureau. Van Milsbeek zag hem even aan, met iets van de oude non chalante glimlach op zijn knap gezicht. „Dank voor uw goede zorgen, inspecteur. Ik kan er tegen. Het is vervloektver vloekt. Ik wou dat ik haar nooit ge zien had!" „Het noodlot, meneer Van Milsbeek". (Wordt vervolgdX

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6