Groenteprijzen stegen door schaarste in paar sectoren .Clowntje Riek IU Thuiskomst CHR. VISMAN Veel bloemen woeien stuk Groente- en fruitmarkt in de afgelopen week Beverwijk wacht royaal kunstgenot Wijk aan Zee Castricum Heemskerk ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1953 4 Voor Schrijf-, Te!- en Rekenmachines Marktkooplieden willen op bepaalde dagen langer venten Bijna alle candidaten slaagden voor zwemdiploma BDC-dammers achter de schijven DEM hockey houdt lustrumtournooi Velen gaven hun hartebloed Volgende week drie veilingen per week voldoende DEM athleten naar Wormerveer De „Vriendenkring" huldigde oprichters Burgerlijke stand Beverwijk Voor de kinderen Toonkunstprogramma 1953-,54 Contactavond R.K. marktkooplieden Politie heeft nette handkar over SANAPIRIN jaagt kou JL en pijn uit Uw body Volksfeesten ten einde Nieuwe volksdansgroep 1 WJFMa&WMÏM FALCON REGENJASSEN ƒ49.75 FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck De groente is deze week niet be paald goedkoop geweest: de meeste producten brachten aan de Beverwijk- se veiling meer op dan in de voorgaan de weken. De bonen minderen snel in aanvoer; pronkbonen, die omstreeks deze tijd in grote partijen.aan de markt dienen te komen zijn nog maar matig ver tegenwoordigd, en daardoor liepen de prijzen op tot 45 cent per kilo. De hoogste prijs betaalde men voor kas- snijbonen: 115 cent per kilo. Sperciebonen varieerden van 3290 cent per kilo terwijl de spekbonen ook tot de 40 cent per kilo kwamen. Spinazie, waarvan toch een behoorlijk aanbod was, ging voor prijzen tussen de 18 en zelfs 50 cent per kg weg en ook andijvie is vrij goed te plaatsen; ze noteerde Vrijdag tot 17 cent per kilo. Bospeen komt er schaar ser dan enkele weken terug en er werd van 1424 cent per bos voor betaald. De sla vertoonde deze week een kleine inzin king, maar de goede kwaliteit bracht Vrij dag toch weer 16 cent per krop op. Bloem kool liep op tot ruim 50 cent per stuk en tomaten handhaafden zich op een prijs van 1845 cent per kg. Voor de win terproduc ten zoals prei 815 cent per kilo en en kele koolsoorten was de animo nog maar matig. Er werden ondanks het gure weer een paar doosjes aardbeien aangevoerd? Fruit is er nu veel aan de markt, de goede kwaliteiten brengen goede prijzen op. Bloemen tekenen het najaar Op de bloemenveiling nemen de chry santen nu de grootste plaats in maar er zijn ook grote partijen asters en helian- thussen. De handel verliep niet ongunstig, al ADVERTENTIE WIJK AAN ZEEëRWEG 4 - IJMUIDEN Tel. K.2550 - 4619 ONDERHOUD - REVISIE REMINGTON SHAVERS Off. Remington-Dealer Op de ledenvergadering van de afdeling Beverwijk van de R.K. vereniging voor Markt-, straat- en rivierhandel, die in de K.S.A. werd gehouden, deelde de voorzit ter, de heer A. Jansen mede dat het leden tal groeiende is; dit aantal bedraagt thans 30. Aan het bestuur van de afdeling Bever wijk is opgedragen te trachten in Noord- holland meer afdelingen te doen oprichten en de voorzitter deelde mede, dat er in Alkmaar nu bijna een afdeling is gevormd. Teneinde de onderlinge band te ver stevigen zal maandelijks een contactavond worden belegd. Aan het gemeentebestuur zal men een verzoek richten om op hoogtijdagen voor de handel, zoals op Moederdag en voor Kerstmis, langer te mogen venten. „Pat Mat" opende het schaakseizoen De Beverwijkse schaakclub „Pat-Mat" heeft het speelseizoen weer geopend en de uitslagen van de eerste avond werden: Groep I: M. P. SuikerB. Wulms 1-0; J. ZoontjesTh. Spijker afgebr.; ir. D. G. HuigenA. P. de Bruin 1-0; H. de Vries J. Jansen i/2 Groep II: J. BeentjesA. Slings 1-0: M. SoetemanM. Woerdeman afgebr.; ir. E. F. PeltzerL. Derks afgebr.: J. A. Rodenburg P. Hoope afgebr.; E. EckhardJ. Groot Groep III: P. ZeilstraG. Schouten Jr. 1-0; J. SchmitsA. J. Boomhouwer 1-0: M. MetselaarPh. Jansen 0-1; P. BosP. Vons Va- Groep IV: P. SiebersJ. van Dijk 1-0; C. D. AffourtitK. Klesser V2—V2, Th. ZwarteveenL. Probst 0-1. Groep V: A. W. GerritsH. J. A. Saris afgebr.; D. J. NieuwenhuizenW. P. Kui per 1-0. Voor de promotie-degradatie werd de partij A. SpijkerW. Steeman afgebroken in een voor Spijker betere stand. Modeshow op 8 October De afdeling Beverwijk van het gilde van de Nederlandse Katholieke Vrouwenbewe ging houdt haar eerste bijeenkomst op Donderdag 8 October. Er wordt dan door een bekende manu- facturiersfirma een modeshow verzorgd. worden er veel partijen aangevoerd, die zeer door de najaarswinden hebben gele den. De tros-chrysanten brachten van 12 65 cent per bos op; de grootbloemige va rieerden van 635 cent per stuk en bij de asters varieerde de prijs van 635 cent per bos. Groot is ook het aanbod in dahlia's; de diverse soorten varieerden van 738 cent per bos. Helianthus, de zonne bloem, komt in grote partijen aan de markt. Er zijn nu ook weer duindoorns en eiken blad waarvoor veel interesse bestaat. Cyclamenbloemen waren goed te ver kopen. Nog steeds is de aanvoer van pot planten matig. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkten over de periode van 4 tot 11 September het volgende mede: De herfst producten worden thans hoe langer hoe meer aangevoerd. De noteringen van deze producten liggen nog aan de lage kant. Rode kool werd verhandeld tegen 3 tot 10, witte kool 3,50 tot 4, groene savoyekool 6 tot 9 en gele savoye kool van 3 tot 7 de 100 kg. De export van deze producten is nog niet van grote betekenis. West-Duitsland nam een geringe hoeveelheid witte-, gele- en groene kool af, terwijl ook een kleine hoe veelheid kroten naar dit land werd geëx porteerd. Oost-Duitsland nam een hoeveel heid rode kool af. Engeland stelde belang in een hoeveelheid peen, terwijl West- Indië in hoofdzaak witte kool en uien im porteerde. De kroten deden onveranderd 5 tot f 8 per 100 kg, in de prijs van de uien trad niet veel verandering op, ƒ4 tot ƒ6 per 100 kg. In tegenstelling tot de eerstgenoemde producten, zijn de noteringen van tomaten en komkommers aangetrokken. De belang stelling van de zijde van het buitenland heeft hieraan zeker medegewerkt. Vooral België toonde veel belangstelling voor de a- en b-tomaten. Ook Duitsland nam, hoewel in geringere mate dan Bel gië hoeveelheden van dit product af. De prijzen van de a-sortering varieerden van 22 tot 28 cent per kg en die van de b- en c- sortering respectievelijk van 28 tot 39 cent en 20 tot 22 cent per kg. De sortering cc werd in hoofdzaak door de industrie afge nomen ter verdere verwerking. Ook komkommers stonden meer in de belangstelling. De vraag van de zijde van Duitsland was groter dan in de vooraf gaande weken. Door de vraag van export zijde liepen de prijzen voor de a-kwaliteit Woensdag jongstleden van 22 tot 31 cent per stuk op, de b-kwaliteit deed 15 tot 19 cent per stuk en de kromme komkommers 8 tot 12 cent per kg. Voor de kaskommers werd op deze dag 16 tot 18 cent pers tuk genoteerd voor de a-kwaliteit, terwijl de b en c kwaliteit respectievelijk \l% tot 14 cent en 8 tot 10 cent per stuk opbrachten. De handel in andijvie verloopt minder vlot. Bij toenemende aanvoer bedroeg de prijs van 6 tot 10 cent per kg. Kropsla daarentegen is beter te ver handelen. Vooral het voor export ge schikte product bracht goede prijzen op. De a-kwaliteit noteerde 10 tot 21 cent per stuk en de b-kwaliteit 3 tot 8 cent per stuk. Stoofsla bracht 10 tot 14 cent per kg op en postelein 15 tot 35 cent per kg. Spinazie 18 tot 27 cent en prei 9 tot 13 cent per kg. Bospeen noteerde 8 tot 15 cent per bos, waspeen 8 tot 12 cent per kg. De noteringen van bospeen en waspeen zijn de laatste dagen iets aangetrokken. Bloemkool is nog steeds goed prijshou dend. Woensdag jongstleden waren de no teringen voor de a-kwaliteit 31 tot 45 cent per stuk terwijl de b- en c-kwaliteit 25 tot 30 cent en 12 tot 24 cent per stuk noteerde. De stoksnijbonen brachten belangrijk hogere prijzen op, evenals de stokprinces- sebonen. Nu de pruimen vrijwel van de markt zijn, wordt de belangstelling voor appelen en peren groter. Ook van de zijde van het buitenland be stond interesse voor onze hardfruit soor ten, met name Duitsland en België. Van de verschillende appelen- en peren soorten noteerden op 9 September jongst leden van de huishoud 1 kwaliteit de Bloe- mee zoet 18 tot 24 cent, de Ellisson's Oran ge 34 tot 42 cent, de James Grieve 35 tot 44 cent. De Manks Codlin 25-32 cent en de Transparente de Croncels 16 tot 25 cent per kg. Van de peren: Beurre Hardy 36 tot 45 cent, de Beurre de Merode 20 tot 24 ct., de Bonne Louise d'Avranches 37 tot 42 cent, de William Duchess 18 tot 20 cent en de Triomphe de Vienne 40 tot 50 cent per kg. Van de druiven noteerden de Alicante f 0,94 tot f 1,08. de Frankenthaler f 0.85 tot f 1,25 en de Golden Champions f 1,20 tot f 1,45 per kg. Gisteravond is in zwembad „Adrichem" voor de laatste maal examen afgenomen ter verkrijging van het diploma A en B. Van de tweeëndertig candidaten werd er slechts één afgewezen en dit is dus een groot succes voor mevrouw H. Renout- Visser geworden. Na afloop heeft de heer C. Borst, official van de K.N.Z.B., de diploma's aan de ge slaagden uitgereikt. De uitslagen van de in de onderlinge competitie van de Beverwijkse damclub gespeelde wedstrijden zijn: A. BoomJ. A. van Oussoren 2-0, J. BrandH. Diederiks 2-0, Ch. BakkerA. Peekei 1-1, K. Kikker—C. Snel 1-1, J. KabelJ. Wagenaar 2-0, P. de BoerE. Reinhout 2-0, J. van ZutphenL. Haver 2-0, G. v. d. WaalH. Adrichem 1-1, S. v. d. MeerD. van As 0-2, G. Spanjaard K. Nijman 0-2, G. BakkerA. Romeyn 0-2, H. NijmanN. v. d. Sluis 0-2, W. WaartsW. Lauffer 0-2, J. Jelgerhuis L. Klein 1-1. D.E.M.-hockey organiseert Zondag (mor gen) een tournooi ter gelegenheid van het tienjarig bestaan, waaraan wordt deelge nomen door DEM en de dames- en heren teams van „Pioniers" en „Sisco" uit Leiden. Het wedstrijdprogramma is als volgt: 12 uur: heren DEMPioniers; 12.45 uur: dames DEMSisco; 13.30 uur: heren Sisco Pioniers; 14.15 uur: dames DEMPio niers; 15 uur: heren DEMSisco; 15.45 uur: dames SiscoPioniers; 16.30 uur: even tuele beslissingswedstrijden. Beverwijker in de aether De heer J. Vessies uit Beverwijk geeft op Dinsdag 6 October om half twaalf een piano-recital in het programma van de A.V.R.O. Hij zal werken uitvoeren van Orthel, H. Andriessen, Bela Bartok en Debussy. De oproep van het Beverwijkse Rode Kruis aan de inwoners om bloed af te staan voor de bloedplasma-dier.st, heeft een ver blijdend succes opgeleverd. Op de beide dagen dat hiervoor gelegenheid bestond, werden van 118 personen, die voor de vijf de maal bloed afstonden, de zegelkaarten ingenomen. Aan hen zal op een nader vast te stellen avond de Landsteiner-penning worden uitgereikt. Met ingang van volgende week worden er geen groenteveilingen meer gehouden op Dinsdag en Donderdag. De aanvoeren minderen en men kan nu weer volstaan met de veilingen op Maan dag, Woensdag en Vrijdag. Enige D.E.M.-athleten gaan Zondag naar Wormerveer, waar zij zullen deelnemen aan een sportdag, die wordt georganiseerd ter gelegenheid van het 450-jarig bestaan dezer gemeente. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Beverwijkse klaverjasclub „de Vriendenkring" zijn de leden met hun dames in café Wilkes bijeengekomen om dit feit op feestelijke wijze te vieren. Namens de dames der leden bood me vrouw Mosk aan de oprichters der vereni ging de heren K. Prent, S. Slotemaker en B. v. d. Meij een zakagenda en een zilveren kleurenpotlood aan. De voorzitter, de heer K. Prent, deelde mede dat er deze winter een competitie zal worden gehouden om persoonlijke prijzen. De dames hadden voor haar echtgenoten een wedstrijd uitgeschreven, waarvoor mooie prijzen waren uitgeloofd. Winnaars werden: 1. K. Prent, 2. A. Boontjes, 3. J. Mosk, 4. Cluyt, 5. T. Mosk, 6. L. Kluft. Hierna speelden de dames vlotburg; de prijzen werden gewonnen door: 1. me vrouw Mosk, 2. mevrouw Verduyn en 3. mevrouw. Beyen. „Nieuwe Koers" besprak winterprogramma De leden van de afdeling Beverwijk van „de Nieuwe Koers", de jeugdafdeling van de Partij van de Arbeid, hebben tijdens de gehouden vergadering het winterprogram- ma besproken. In samenwerking met de afdelingen Beverwijk, Wijk aan Zee en Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid zal men in November een bijeenkomst or ganiseren, teneinde de jongere partijleden te activeren. Het scholingsplan „Op weg naar 1975" zal on enige bijeenkomsten uitvoerig wor den behandeld. In Januari of Februari zal een propaganda-avond worden gehouden. Op 10 October zal in Den Plaag een Europese Landdag worden gehouden en hiervoor hebben zich reeds enige deel nemers opgegeven. Rode Kruiscursus vangt weer aan De cursus voor helpers en helpsters van het Nederlandse Rode Kruis wordt op Woensdag 16 September in Beverwijk her vat. Eind September zal hiervoor een nieu we cursus beginnen en men kan zich hier voor opgeven bij de colonne-administratie, Heemskerkerweg 256 en bij de leden van de Rode Kruis-transportcolonne. VEILINGBERICHT BEVERWIJK Augurken 2189; andijvie 612; bloem kool 1445; groene kool 1014; rode kool 711; spinazie 2755; sla 312; bospeen 1626; waspeen 622: prei 814; sper ciebonen 2478; snijbonen 2093; pronk bonen 1832; spekbonen 2638; toma ten 2041; meloenen 3641; druiven 86 99; perziken 413. GEBOORTEN: Eduard Th., z. van Th. Knij pers en A. E. J. Müller; Rudolfine, d. van H. ïskes en M. Bouwman; Huibert, z. van PI. de Jong en E. Provilij; Theodora D. M„ d. van Th. Adrichem en J. J. de Bruijn: Maria A., d. van J. Gerrits en J. F. Gulik; Michaël, z. van H. J. Beekman en W. S. Smulders; Johannes S. C.. z. van S. Nijssen en C. Th. Groenewoud; Petz-onella, d. van R. de Rui ter en M. Jansen; Wouter J. M., z. van E. P. Snijders en A. M. van Roon. ONDERTROUWD: P. C. G. Harsveld en C. Harbcrts; W. A. M. Paap en F. M. Degeling; A. van den Outenaar en J. C. Roof; J. H. Vessies en G. H. M. Welagen; L. N. P. Ben- nine en M. de Liizer. GETROUWD: G. H. Handgraaf en E. van Someren: Th. J. Oudhoff en G. Hoogers; J. Touwslager en J. E. Katers; G. K. de Bak ker en E. J. Hofland. Het was nu elke dag prachtig weer; echt lenteweer! Overal was het nieuwe groen nu helemaal uitgelopen, en bloesem cn bloemen stonden er fleurig bij. De jongens hadden de hele tuin in orde gemaakt: geharkt, het onkruid weggeschoffeld en gesproeid. Daar hadden ze echt plezier in. ,,Als oom Tripje thuis komt, moet alles er keurig uitzien!'', hadden ze afgesproken. Nee, tante Liezebertha had ze heus niet behoeven aan te porren, om dat karweitje op te knappen.... dat hadden ze helemaal uit eigen beweging aangepakt! Maar ze hadden er dan ook wel plezier van, en tante Liezeberlha ook; hun tuin zag er nu zo fris en mooi uit. „Ik geloof, dat de lente het mooiste is van het hele jaar!", vond Bunkie, en eigenlijk had hij daarin wel gelijk ook. „Als al dat jonge groen zo aardig voor de dag komt aan de bomen en struiken, die de hele winter er zo kaal en armoedig bijstonden, dan is dat wel heel erg mooi, niet?" Toen ze met al dat werk klaar waren en trots in het rond keken, plukten ze ook nog enkele mooie tulpen af; er waren er toch wel genoeg. Die brachten ze naar binnen en ze zetten ze in enkele vaasjes neer. Dat stond feestelijk in de kamers! Dezer dagen deelde het bestuur van de afdeling Beverwijk en omstreken van de Mij. tot bevordering der Toonkunst ons het programma voor het seizoen 1953 1954 mede. Dit programma omvat de vol gende muziekuitvoeringen: 1 October: Pianorecital door Cor de Groot, een der bekendste Nederlandse con certpianisten. Onder andere zullen werken van Beethoven, Chopin, Mendelssohn- Bartholdy en Rachmaninoff uitgevoerd worden, 's Middags geeft dezelfde pianist een jeugdmiddag voor de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen en van de scholen voor voortgezet onderwijs. 12 November: Jonge Kunstenaars stel len zich voor. Enige oud-leerlingen van het Rotterdams Conservatorium zullen trach ten het succes dat hun collega's uit Am sterdam in 1947 in Beverwijk hadden, te overtreffen. Waarschijnlijk zullen een of meer minder bekende instrumenten te be luisteren zijn. 4 Februari: Quatre-mains recital door Boukje en Debora Land. Deze dames, die door de muziekcritici zeer geroemd wor den, zullen o.a. in werken van Mozart, Bi- zet en de Nederlandse componisten Voor molen en Flothuis, laten horen wat op concertniveau in dit in de huiskamer veel beoefende genre te bereiken is. 4 Maart: Zaalconcert door het Toon kunstkoor onder leiding van de heer P. J. Potgieser met medewerking van solisten. Op het programma staan werken van Brahms, Schubert en Gade. Tevens wordt er naar gestreefd op de middag van het derde of vierde concert een tweede jeugdmiddag te houden. Ondanks de steeds verder stijgende kos ten zijn de abonnementsprijzen gelijk ge bleven. Nadere inlichtingen over het lid maatschap zijn te verkrijgen bij de secre taresse van de afdeling, mej. A. Gazan, Dr. Schuitstraat 27, Beverwijk. Tel. 4170. Huisvrouwen programma De Beverwijkse afdeling van de Neder landse vereniging van Huisvrouwen heeft voor haar leden reeds enkele bijeenkom sten vastgesteld. Woensdag maken de dames een excursie naar de Koninklijke Handtapijt-knoperij Kinheim, en Donderdag 24 September wordt in „Terpsichore" een voordracht middag door mevrouw Dinja de Wolff ge houden. Een filmavond van de commissie voor huishoudelijke voorlichting wordt Dinsdag 15 September in 't Centrum ge houden. Tuinbouwstudieclub naar de Veluwe Begunstigd door fraai zomerweer heb ben de leden der Tuinbouw-Studieclub in Beverwijk Dinsdag een reisje gemaakt naar Gelderland. Het doel was allereerst een bezoek aan huize Doorn, het voormalige landgoed van de Duitse Keizer en een reisje per boot over de Rijn vormde het hoogtepunt van de dag. Via de Veluwe ging men naar Amersfoort, waar een gezamenlijke maal tijd werd gebruikt. De afdeling Beverwijk van de R.K. Bond voor markt-, straat- en rivierhandel heeft gisteravond in de koffiekamer van het K.S.A.-gebouw een contactavond gehou den. De leden vulden het programma met klaverjassen, bridgen en biljarten. De geestelijke adviseur der afdeling, kapelaan Tulp. heeft vooraf een toespraak gehouden, waarbij hij de leden opwekte om het op richten van andere afdelingen in Nocrdhol- land zoveel mogelijk te stimuleren. „Havenkwartier" opent toneelseizoen Zaterdag 19 September zal „Havenkwar tier" in het Kennemer Theater een opvoe ring van „De Zondaar" geven. De uitvoe ring, die onder regie van Chris Sluiters staat, wordt met een bal besloten. Inlichtingen omtrent de volgende gevon den voorwerpen zijn bij de politie te ver krijgen: damesrijwiel, autoped op lucht banden, ketting met kruisje, handpompje, loodgrijze ceintuur, capuchon, zilveren ro zenkrans, groene damesportemonnaie met inhoud, zakmesje, wit konijntje, twee ha nen, zwarte portemonnaie met aantal gas- penningen, bankbiljet van vijftig gulden, wit plastic tasje, parelketting, vulpen, ca mouflagejas, gestreepte poes, blauw-zwar- te ceintuur, vergulde armband, veelkleu rige hoofddoek, landkaart, glacé dames handschoenen, zwarte rozenkrans, gouden trouwring, Engelse sleutel, gehaakte da meshandschoen met klem, blauwe mantel- ceintuur, autoped op luchtbanden, speel- goedpaardje. De politie verzoekt de eigenaren van respectievelijk een handkar, kinderfietsje en autoped, welke reeds geruime tijd als gevonden staan genoteerd, hun eigendom men spoedig af te halen. ADVERTENTIE De volksfeesten die gedurende twee da gen de bewoners van Wijk aan Zee hebben bezig gehouden, zijn weer ten einde en hoewel de weergoden niet erg hebben mee gewerkt, er is toch door heel velen met alle animo aan de spelen deelgenomen. De belangstelling voor de „versierde op tocht" was niet al te groot, maar van de verschillende uitgebeelde onderwerpen is veel werk gemaakt. De uitslag was: Groot rijwerk: 1. „Uit de oude doos"; 2. „Roodkapje en de wolf"; 3. „Wiener San- gerknaben". Klein rijwerk: 1. „Sneeuw witje en de prins": 2. „Moonlight Serena de"; 3. „Tiroler meisjes"; 4. „Beer in wa gentje". Loopwerk: 1. „Groentevrouw"; 2. „bannelingen"; 3. Geel bloemenmeisje; 4. „Poppendoos"; 5. Zigeuner met aap. Tijdens een Vrijdag in de jeugdherberg Koningsbos te Castricum gehouden verga dering van enthousiaste beoefenaarsters en beoefenaars van de volksdans heeft men besloten tot oprichting van een volksdans groep over te gaan. De nieuwe vereniging is gedoopt „Volksdansgroep Duinenbosch" en de leden zijn inwoners van Castricum en verplegend personeel van het Provin ciaal Ziekenhuis. De heer Meijer uit Am sterdam zal de dames en heren in de volksdans onderrichten en de heer A. J. Beeris zag zich de functie van secretaris- penningmeester toebedeeld. Er gaven zich 30 leden op en de eerste dansavond wordt Donderdag 17 September op Koningsbos gehouden. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst in Castricum wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door arts H. J. van Nievelt, burgemeester Lommen- straat 10, telefoon 354. Voor hetzelfde tijd vak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster A. de Reus, Geelvinck- straat 73, telefoon 401. Predikbeurten Ned. Herv. Gemeente, 10 uur: de heer R. G. v. d. Voet, van Bussum. Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ,ds. A. de Ruyter, van Zandvoort. Herv. Evang. Ver, 10 uur: ds. J. van Duy- keren, van Amsterdam. Agenda voor Castricum en Uitgeest „Corso"-theater, Castricum. Zaterdag 19,15 en 21,30 uur; Zondag 19.15 en 21,30 uur: „Het hunkerende hart". Zondagmiddag 15 uur; Maandag, Dinsdag en Woensdag iedere avond 20 uur: „Achter de brede Missouri". Bioscoop „De Ooievaar", Uitgeest: Zater dag 20 uur. Zondag 16 uur: „De gedrop- le spion". Zondag en Maandag 20 uur: „Alarm bij de kustwacht". vr naai «9 uosvflSMaH Damclub opgericht De heroprichting van de neutrale Cas'tri- cumse Damclub is Donderdag een lelt ge worden. In een vergadering ten huize van een der initiatiefnemers, de heer H. A. Staal, heeft men besloten éénmaal per week bijeen te komen om te dammen. Het voorlopig bestuur is als volgt samenge steld: Voorzitter: J. Schenk; secretaris penningmeester: H. A. Staal; algemeen adjunct: A. Stemfoort. De nieuwe vereni ging start met een behoorlijk aantal leden, waaronder enkele oud-leden van de vroe gere Castricumse Damvereniging. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Clara Petronella Maria, d., van M. L. de Winter en M. C. Meijer, Bak- kummerstraat 19; Yvonne Florentine Cornelia Maria, d. van J. P. van der Veeken en C. M. Blaauwhof, Dr. Leenaersstraat 21; Adriaan Maria Petrus, z. van Th. J. Peeters en J. E. Rodenburg, Poelvenstraat 40; Jacobus Flo* rentius, z. van G. J. van der Meij en C. Stet, Stetweg 14; Theodora Josephina Maria en Willebrordus Joseph Maria, kinderen van P. J. Borst en M. P. Hes, Brakersw. 2. OVERLEDEN: Wilhelmus Cornelis Kruis wijk, oud 74 j., wonende te Velsen; Janna Vet, oud 65 j., wonende te Amsterdam. „'t Snoekje" vist onderling De Heemskerkse hengelsportvereniging ,,'t Snoekje" houdt morgen (Zondag) een onderlinge wedstrijd in het NoorcLhollands kanaal bij Akersloot.. ADVERTENTIE 25) „Je zou er waarachtig aan gaan gelo ven! Maar mijn kansen stegen toen die broer verdween. Het was raar, en ver dacht. zoals hijzelf raar en verdacht was. Marianne was hulpeloos en ongeluk kig en wendde zich tot mij. Ik voelde, dat dit mijn grote kans was. Ik maakte mij Sarinah tot bondgenoot die ook iets had tegen Jean de Vere, dat merkte ik. Sari nah vertrouwt hem ook niet. Sarinah was mijn voorspraak op haar eigen stille, on opvallende manier en Marianne was stuur loos en troosteloos alleen. Gisteren had ik haar in mijn ai-men. Gisteren beloofde zij om met mij naar de schouwburg te gaan en misschienmisschienHet was vanavond mijn grote feest. Sarinah had ge pleit en Marianne had zich voor mij mooi gemaakt. Ze was liefen meer toege vend dan ze ooit geweest was. Maar ze wou toch niet met mij gaan souperen en toen we weer thuis waren en nog even op haar kamer napraattentoen ontglipte Ut me weer. Ze keek weer langs me heen, ze zag me niet. Het was weer het oude liedjevervloekt.... vervloekt...." „Nee, u krijgt géén whiskey meer, meneer Van Milsbeek. „Wat geeft het ook? Straks, als u weg bent, kunt u mij toch niet beletten mij te bedrinken. Het is misschien het allerbeste. Dan voel je niet.wat moet u nu eigen lijk nog weten, inspecteur?" „Alles. Waarom u Sarinah die kostbare armband hebt gegeven. En de geschiedenis van de brief, die u hebt weggenomen". „Dat is waar. Die armband gaf ik haar voor de hulp. die zij mij bewezen heeft. En voor de uitgang van vanavond. En ja.... u moet toch alles weten: voor het por tret". „Voor het portret?" „Ja. Marianne heeft het mij niet gege ven. Ze liet het maken voor.natuurlijk voor die broer. Ze had een exemplaar in haar bureautje, dat had ze mij verteld. Sa rinah smokkelde het naar mij toe en ik liet deze afdruk maken en het inlijsten. Vanmiddag was het juist klaar en kon ik het neerzetten. Ik had Sarinah een grote beloning beloofd als ik het portret kant en klaar op mijn schoorsteenmantel had staan en dat was vanavond. En zo gaf ik haar vanavond die armband". „En weet Marianne dat?" „Nee, Ik had het haar willen zeggen als weals we officieel verloofd waren. Ze weet niet dat het hier staat". „Maar anderen hebben he! nu r.l ge zien". „Ja. Vindt u dat erg, inspecteur? Het heeft misschien z:jn nut.een fait ac compli.... We zijn nu voor de buitenwe reld officieel verloofd". „U laat geen middel onbeproefd om haar te winnen, meneer Van Milsbeek!" „Nee, dat laat ik zeker niet! Ik moét en ik zal haar hebben!" Er viel weer een stilte. De politieman, aan zijn zoveelste sigaret, kneep zijn ogen samen in de kringelende rook. Op de schoorsteenmantel stond het gestolen por tret: verleidelijk, fascinerend en myste rieus. Het fijne vrouwengezichtje en de prachtige hondenkop. In de stoel tegenover hem lag de jonge man, slap met gekreuk' overhemd en de lok weer voor zijn ogen. Hij wiste zich 't zweet van zijn voorhoofd. De whiskey's waren ruim voldoende ge weest, dacht de politieman. Nu moest hij nog van de brief weten. „En nu nog de brief, meneer Van Mils beek. Hebt u die bij u?" „Ja, in mijn binnenzak. Ik zal hem u geven". Een lange lila enveloppe kwam te voor schijn en werd op het tafeltje neergelegd. Hij was geadresseerd aan: Mr. J. G. de Vere. Geol. Dr. Charing-Gross-Hötel Lon don. Een regelmatige, vaste dameshand. Aan de achterzijde stond enkel: Marianne. De politieman draaide de enveloppe om en om in zijn handen. „En, meneer Van Milsbeek?" „Ik weet eerlijk niet van de inbraak af, inspecteur. Dat gelooft u niet en toch is het zo. Maar toen Marianne mij kwam roepen en wij samen gingen kijken lag deze brief enigszins van de andere af op de vloer. Ik herkende de enveloppe. Het was de laatste brief, die Marianne aan haar broer geschreven heeft naar Londen, voor dat hij terugkwam. We hebben hem samen op de bus gebracht. En ineens flitste het door mij heen dat ik die brief wilde lezen, dat ik hem kón lezen als het moest. Ik wil de weten, wat ze nu eigenlijk schreef aan die broer, die vervloekte kerel, die mij jaloers maakte. Wat ze schreef aan hem, misschien ook over mij, aan die broer voor wie ze altijd haar hart uitstortte. Die brief lag daar, een temptatie. Wie zou hem mis sen bij al die andere brieven? En Jean de Vere was weg. Het was erg gemakkelijk. Ik zei haar, dat we nergens aan moesten komen en dat het beter was de sleutel mee te nemen. Ik dreef haar zachtjes de deur uit. Ik sloot de deur gewoon af en stak de sleutel in miin zak. Toen wij getelefoneerd hadden en weer op haar kamer waren, liet ik haar alleen onder het voorwendsel van sigaretten en slipte het kamertje in. Ik vergat zelfs niet een zakdoek om mijn hand te doen voor de vinger-afdrukken op de deurknop. Ik griste de brief van de grond, maar liet de deur ruu onaf gesloten, omdat ik iemand meende te horen op de trap. Meteen was ik weg; het was het werk van een paar seconden. Natuurlijk had ik als advocaat moeten bedenken, dat de po litie naar de sleutel zou informeren en hoe stom het was wat ik deed. Hoe ezelachtig stom. Maar ik deed het zonder na te den ken, enikel uit jalouzie op die kerel! Ik had nog geen gelegenheid om de brief te le zen". „Ja, het was zeker ezelachtig stom!" „En nu weet u alles, inspecteur. U kunt Sarinah ondervragen als u wilt. U kunt alles informeren. Ik héb de inbraak niet gepleegd, werkelijk niet. Maar ik kan het niet bewijzen". „U weet natuurlijk als advocaat, dat dat niet nodig is, maar dat ik zal moeten be wijzen, dat u het wèl gedaan hebt. Ik weet nu voorlopig genoeg. Dat is dus uw ver haal. Ik zou u aanraden om naar bed te gaan en wat te gaan rusten. Het is nu bij vijven. Maar het is morgen Zondag en u kunt dus uitslapen". „En u gaat mijn kantoor doorsnuffelen". „Ik zal de maatregelen nemen, die ik no dig acht". „U zult niets vinden, inspecteur!" „Dat hoop ik voor u, meneer Van Mils beek. Dan wens ik u wel te rusten". Toen de jonge advocaat de kamer verla ten had begon de politieman niet aan zijn maatregelen Hij bleef nog zitten in zijn ge makkelijke stoel, nam de lila enveloppe opnieuw in zijn handen en draaide hem om en om. En weer fronste hij, diep in ge dachten, zijn wenkbrauwen. De laatste brief van Marianne aan haar broer was ongeopend. HOOFDSTUK 6 Er was nu een zekere pauze ingetreden in de stroom van gebeurtenissen van deze emotievolle nacht, een pauze, waarin in specteur Renkevoort zich aan het schrijf bureau van Van Milsbeek geïnstalleerd had voor wat hijzelf altijd betitelde als: zijn denk-séance. Iedere veldheer bezat immers zijn inlichtingen, zijn gegevens en zijn tekeningen en ontwierp met dat ma teriaal zijn aanvalsplannen en zijn stra tegie. Zo deed hij eveneens, op zijn terrein als politieman. Zijn befaamde notitieboek, dat hij altijd met zich voerde bij al zijn onderzoekingen, bevatte ditmaal nog slechts weinig aantekeningen, zó storm achtig en afwisselend was deze nachtdienst verlopen. Hij zou nu al zijn gegevens eens op de rij af te boek stellen: ze ordenen vol gens de verschillende personen en er dan eens een half dozijn sigaretjes over roken. Misschien dat hij dan enig licht zag, waar nu alles nog even duister was. Vooreerst dan Jean de Vere, de besto lene. Een zeer eigenaardige, en, naar hij vreesde, ongunstige figuur. Een keiharde, onverzettelijke kerel, een tegenstander van formaat, een man die vocht voor iets, dat hij nog niet kon doorgronden. En in won- d^-lijk en onbegrijpelijk contact met al deze eigenschappen zijn tedere liefde voor het zusje. Geen man, die comedie speelde, daarvoor was hij te direct en te heftig; de uitdrukking van zijn gezicht bij het sla pende meisje was ongetwijfeld oprecht geweest. Maar daarnaast stond hij stellig m nauw contact met de chanteur Hol- stein: er waren verschillende onloochen bare feiten die alle in die richting wezen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6