Pieren twee verzwaard met bijna millioen kilo beton IJmuiden niet helemaal tevreden over het vacantieseizoen AUTO OF MOTORRIJLES AREND REIJM Kennemer Lantaarn Blokken beschermen IJmuidens havenhoofden IJ1 P. DE GROOT het adres Loendersloot's Warenhuis „Seinwachter" een kwestie van kalm blijven Vele buitenlanders vooral Duitsers bezochten IJmuiden N' K O 6 Wedstrijd programma van Waterloo Lid zonder bewijs Arbeider lichtte gemeente op voor ruim 300 Willem van Iependaal gaat vertellen „uit de lijmkit" Burgemeesters en secretarissen naar Velsen Raadsvergaderingen op Woensdagavond „Jazz Society" opent seizoen met „Life-music avond" Kennemerlands koor naar Berg en Dal ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1953 A CHTER het IJmuidense havenslepertje „Triton" draaide de drijvende bok „Ursus I" naar de steiger in de Haringhaven. Schipper Kees van Harten stak de hand eens op en kon zeggen dat het jaarlijkse spel met de blokkendoos, het plaatsen van de betonnen blokken van vijftien en twintig ton op de IJmuidense pieren, er weer op zat. Op de schaarse zomerse dagen in dit jaar bracht deze „Ursus" zo'n honderd blokken naar de plaats, waar ze de ver dediging van de toegang tot IJmuiden en Amsterdam op zich moesten gaan nemen. Deze week waren het Maandag en Dinsdag schitterende dagen met een vlak zeetje. De bok „Jumbo" van Goedkoop kwam er uit Amsterdam bij en maakte een besluit aan de operatie, die een verzwaring van bijna twee millioen kilo beton voor IJmuidens pieren betekent. TEGEN de duinrand bij de kustwacht is dagelijks de collectie blokken uit de doos van Rijkswaterstaat te aanschou wen. Massieve klompen beton wor den hier vervaardigd door een aannemers bedrijf, dat angstvallig geheim houdt hoe zwaar zo'n blok nu wel weegt. In het voor jaar stonden er ruim honderd van die kna pen klaar om naar de Noorder- en Zuider- pier getransporteerd te worden. Gewoon lijk worden er elk jaar honderdenvijftig blokken geplaatst. Voor het transport van de blokken naar de pieren heeft ook dit jaar de „Ursus I" gezorgd. Vroeger werden de blokken op de wagens achter een stoomlocomotief je de pier opgereden maar die kleine puffer heeft toen nog al wat schade berokkend. Daarom gebruikt men sinds de oorlog die „Ursus" met zijn hefkracht van even meer dan zestig ton. Bij het terrein van de be- tonfabriek worden de blokken door mid del van de hefbrug op speciaal gebouwde vrachtauto's gehesen, die voor het trans port naar de steiger zorgen. DE URSUS nam ze daar op dagen van mooi weer en vlakke zeeën over en bracht ze gesleept door de slepertjes van Donkersloot naar de pieren. Telkens werden twee blokken één van vijftien en één van twintig ton, in de takels genomen, zodat vijftig maal vijfendei tig ton in de lucht, heeft gezweefd. Bij de pieren, waar al een mannetje klaar stond om de blokken af te pikken, keerde de actie terug op de „Ursus". De anker ketting moest weer worden gevierd en de stoomwinch kwam op gang. Langzaam zakte de betonnen last om op het wandel pad van de pier te worden geplaatst. Daar hoorden die blokken echter niet thuis. De enorme bok „Jumbo" moest er aan te pas komen om de blokken weer aan te pikken en aan de zeekant tegen de pier te vlijen. De „Jumbo" verrichtte dit karwei van de binnenkant van de pier af. Bij de kop van de pier heeft de „Ursus I de blokken echter zelf aan de buitenzijde ge plaatst. Ook is het voorgekomen dat een bok bijvoorbeeld de „Meeuw" van de zeekant de blokken van de pier lichtte en deze op de voor hen uitgezochte plek plaatste. IN IEDER geval hebben al die mannen dit moeilijke karwei er weer opzitten, want blokken slepen en plaatsen is een lastig en moeilijk karwei. En elk jaar keert het werk terug in de zelfde omvang. Elk jaar zijn er weer zo'n honderdtal blokken verdwenen. Men weet niet waar die vijf tien of twintig ton beton per blok blijft, maar een feit is, dat zo'n twee tot drie millioen kilo beton elk jaar de bodem van de zee wordt ingezogen. Het komt ook voor en vooral dit jaar in Februari dat de blokken over de pier worden getild en aan de binnenkant van de pier terecht komen. Tijdens de storm nacht in begin Februari sloegen meer dan zestig blokken door het watergeweld over de pier. Er werden duikers bij gehaald en men slaagde er in met de blok zesendertig blokken weer boven water te halen. MUIDEN'S pieren kunnen er met deze honderd blokken weer een jaar tegen. Wanneer de Noord- of Zuidwesters over enige weken weer beuken op deze be roemde wandelhoofden en pieren, die de IJmuidense haven moeten beschermen, zullen de golven op deze enorme blokken kapot slaan en zal de kracht van de zee gebroken worden. Het onderhoudswerk is hier een zeer kostbare maar toch zeker bovenal noodzakelijke zaak. Het eerste elftal van Waterloo start in de vierde klasse K.N.V.B. met een wed strijd tegen NFC in Amsterdam. Het IJmuider elftal komt niet op zijn sterkst uit, daar minstens drie spelers moeten worden vervangen. Het volledige programma van Waterloo luidt: NFCWaterloo 14 uur; Waterloo 2 WH 9.45 uur; Waterloo 3Terrasvogels 9.45 uur; Waterloo 4DEM 6 12 uur; EHS Junioren AWaterloo A 12 uur. ADVERTENTIE |9k RILLEN ISI ETER EN iMl ILLIJKER Blijft bij OPTICIEN Kennemerlaan 30 - IJmuiden - Tel. 4127 De volgende gevonden voorwerpen zijn van 4 tot 11 September bij de politie aan gebracht. Inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein no. 1, kamer 4, uitsluitend op iedere werk dag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Zaterdagmiddag. Telefo nisch geen inlichtingen. Oliejas en broek, sleutel, doos met giro enveloppen, alpino, autoped, portemonnaie, padvindersriem, tasje met gereedschap, wieldop (auto), 2 kinderscheppen, hand schoen, capuchon, riem, kindercape, regen kap, kinderjasje, reservetank (bromfiets), geluiddemper, jongensjas, fietssleuteltje, gymschoen, lidmaatschapskaart,paar hand schoenen, kindervest, vulpen, paar pantof fels, jumper, alpino en gereedschap, schep net, paar kinderschoenen, muts, foto, paar herensokken, hoofddoek, herenrijwiel,hals ketting, paar damesschoenen, zadeldekje en een speelgoedwagentje. De Velsense recherche heeft de los- arbeider H. D. uit Velsen-Noord aangehou den, die er van verdacht wordt een steun- fraude te hebben gepleegd. Hij genoot van de gemeente Velsen acht weken lang werkloosheidssteun tot een be drag van ruim 300, maar werkte in die tijd bij een Beverwijkse visconserven- industrie. De man is aan de Justitie over geleverd. Het bestuur van de Vereniging „Velsen- Noord Vooruit", thans het overkoepelend orgaan van de buurtverenigingen „Water vliet", „Da Costa" en „Wijkeroog", zal het winterseizoen inzetten met een voordracht avond op Vrijdag 25 September in het ge meentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat. De auteur Willem van Iependaal zal komen vertellen over Moeke Meulemans' „Luitjes uit de lijmkit". Val met autoped bracht kind in ziekenhuis Op de Grote Hout- of Koningsweg is een jongetje met zijn autoped gevallen. Hij kwam met het been op het voorspat bord terecht en liep een diepe wond op, die opneming in-het ziekenhuis nodig maakte Op 30 September zal in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen te IJmuiden een vergadering worden gehou den van de vereniging van burgemeesters en gemeentesecretarissen in Noordholland. Deze vergadering wordt verbonden aan een bezoek aan de gemeente Velsen, waar het gezelschap de wederopbouw in ogen schouw zal nemen en er staat voorts een bezoek aan het sluizencomplex op het programma. Des morgens worden de gasten men verwacht ongeveer 30 man ten raad- huize ontvangen: de lunch is in Velserend en het diner in Duin en Kruidberg. De raadsvergaderingen van de gemeente Velsen zullen voorlopig in de regel des Woensdagavonds worden gehouden. De eerstvolgende vergadering zal waarschijn- op Woensdag 23 September zijn. Crediet voor aanschaffing leermiddelen Door de grote aanmelding van leerlin gen moest aan de Clara Sternschool te IJmuiden een dubbele eerste klasse wor den gevormd. In verband hiermee was de aanschaffing van extra leermiddelen noodzakelijk. B. en W. stellen de raad voor, een crediet van 500,20 te verlenen. ADVERTENTIE Hagelingenveg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Toen de Koningin hij haar bezoek aan de Beatrixschool te Amsterdam een ..heus" winkeltje passeerde, kon zij de verleiding niet weerstaan er iets te „kopen". Naast de Koningin de wethouder van Kunstzaken en Onderwijs te Amsterdam, mr. A. de Roos. ADVERTENTIE HAARDEN KACHELS ETNA GASFORNUIZEN ERRES STOFZUIGERS RUTON STOFZUIGERS ERRES WASMACHINES WIJ HEBBEN 50 JAAR ERVARING WILLEMSBEEKWEG - IJMUIDEN-O. Vraagt onze betalingscondities. De „Velser Jazz Society" geeft haar eerste „life-music" avond in het nieuwe seizoen op Vrijdagavond 18 September, in zaal „Flora" te IJmuiden-Oost. De orkesten, voor deze avond uitgeno digd zijn: de „Canal Street Jazz Band", o.l.v. Benno Stoppelman, en de combo van Nedley Elstack, beide uit Amsterdam. Kennemerland Gemengd Koor, dirigent B. Nuyen, zal Zondag 20 September in de eerste afdeling deelnemen aan een te Berg fen Dal te houden concours, georganiseerd door het dubbel-mannenkwartet „Came- rata". De zangers zullen met twee bussen vertrekken en zullen na het optreden de tocht voortzetten naar de Duitse grens. De heer Den Hollander van de Spoor wegen mag dan slimme mensenkinderen op zijn seinhuizen van node hebben, de direc tie van de Hoogovens kan op het seinhuis van de Walserij- West ook geen al te domme jongens ge bruiken. Aan het begin van de Walse- rij-West, die haar koude plakken staal van de Blokwalserij ontvangt, troont te midden der ovens en walstuigen deze sein wachter achter een met knoppen en cijferborden bezaaid paneel en hij kan daar waarlijk niet gaan piekeren over het verloop van de voetbalcompetitie of het blondje van de overkant. Want ziet: de ovens hebben in lange rij de koude plakken, die straks dunne of dikke plaat moeten worden,weer op wals- temperatuur gebracht. Meneer de sein wachter „roept" die plakken eruit. Hij heeft daarvoor een ovenlaadlijst met de walsvolgorde der plakken erop, temidden zijner andere paperassen voor zich liggen en geeft met een fikse stoot op de fluit te kennen, dat er weer zo'n roodgloeiend blok metaal naar de walstuigen kan worden ge duwd. De hulpwalser stoot de verlangde plak op de transportbaan naar de eerste wals, een duo-wals en de bedienaar daar van, walser genaamd,'krijgt van dezelfde seinwachter een seintje. Een seintje, waar in vermeld wordt hoe dik en hoe breed de plak moet worden. Dat gaat niet slechts per radio, maar ook met een vernuftig cijferbord, waarop aile cijfercombinaties gezet kunnen wor den, die dan gelijk tijdig ook op andere plaatsen in de walse- rij aangloeien. De plakdikte staat in lichtende cijfers aan de wand geschreven, de breedte wordt per microfoon door gegeven en de wal ser herhaalt even voor alle zekerheid. Dan kan het zware spel der mechanische krachten beginnen: de wals werpt zich op het gloeiende staal - een, twee, drie keer, het koel water spuit in een rosse geyser over de plaat en vérder rom melt het laaiende ding: naar de kwar to-wals. Weer geeft de seinwachter zijn order per lichtkast en microfoon en weer doet de geduldige wals haar plettend werk. Als alles goed gaat - en waarom zou het niet goed gaan, als wij het niet hoeven te doen - heeft de seinwachter één plak on derweg uit de ovens, één onder de duo- en één onder de kwarto-wals, terwijl er ook nog zo'n gevaarte in de richting van de afwerkhal stommelt. Nee, meneer Den Hollander, die Hoogovenseinwachlers kun nen het ook! T~AE TEVREDENHEID in de Noordzeebadplaatsen, die schommelt tussen dik- tevreden en „matigjes" wordt door de nog groeiende volksbadplaats IJmuiden niet ten volle gedeeld. De grondoorzaak van deze afwijking der algemene lijn moet gezocht worden in het karakter van het IJmuidense strand, dat wegens gebrek aan hotel- en pensionoutillage afgestemd is op de dagjes mensen en dus op het weer. Een sterke illustratie van de onvoldaanheid over het afgelopen seizoen vindt men in het voor de strandexploitanten vaststaande feit, dat de zonnige Pinksterdagen de beste van het hele seizoen zijn geweest. Er is overigens geen volledige eenstemmigheid over de resultaten van de afgelopen zomer: de ene exploitant is contenter dan zijn collega, maar over het algemeen juicht men niet. Plet weer heeft deze zomer niet meegewerkt en als het regent houden Zandvoort en Wijk aan Zee hun mensen wel vast, maar IJmuiden heslist niet op de schare getrouwen na, die de 380 strandhuisjes bevolkten en waarvan thans al velen de matten hebben opgerold. De bouwvakweek is bijvoorbeeld hevig tegengevallen een week dus die nor maliter een massa klanten voor IJmuiden oplevert. Het aantal vreemdelingen dat tijdens deze zomer IJmuiden heeft bezocht over trof verre het getal van vorige jaren Duitsers en Zwitsers vormden de overhand en ook andere nationaliteiten zijn in de omgeving van de pier goed vertegenwoor digd geweest. Er zijn nog wensen AAR de weersomstandigheden was het seizoen dus „onverdienstelijk". Het zal in de komende jaren beter moeten gaan, maar dit hangt in eerste instantie af van de weersomstandigheden. De bewo ners van de huisjes hebben het ook niet al te best getroffen. Op 30 September moeten hun optrekjes weer verdwenen zijn en deze personen rest nu niet bepaald de f Goud aan de Noorder dorpstraat De. bruid, die aan de Noor derdorpstraat in Velsen, in 't „oude dorp" dus, Zondag 20 September haar vijftigste hu welijksverjaardag gaat vieren, is een rasechte Velsense bruid. Maria Mooy-Aris werd op de Hofgeest geboren en is er Vel- senser geboorteoord denkbaar dan dit mooie stuk polder ach ter Santpoort, waar nu haast dezelfde rust nog heerst als vijftig jaar geleden, toen een fikse jonge kwant, Anne Piet Mooy was zijn naam, het meid- je uit de Hofgeest weg kwam voeren naar de ambtenaar? Ach, en eigenlijk is de brui gom ook wel helemaal Velsens. Kwam hij niet als jonge borst van dertien al op de papier fabriek van Wormer, om in 1898 als opsnijer, nee als ón- dersnijer mee te gaan naar het nieuwe Velsense fabriekscom plex? Moeder en de broers natuurlijk mee. Het werd wo nen in de „vijftien" aan de Kanaalkade en van daaruit is Anne op vrijersvoeten geraakt in de Hofgeest. De beide broers hadden tegen die tijd ook al lang hun brood bij Van Gelder gevonden, zodat het een ganse familie in het papier werd. De papieren van Anne bij Maria stonden overigens ook heel best, zodat er die twintigste September 1903 een huwelijk van kwam in de Driehuizer kerk en voor de Velsense amb tenaar. De jonge bruigom was een jaar daarvoor al overgegaan naar de gloednieuwe cellulose- fabriek.waar hij tot kookmees- ter opklom en zijn pensioen met ere haalde. Toen wilde de baas Anne nog niet laten gaan en hij heeft nog een jaar of wat op het laboratorium ge werkt tot de bezetter alles door elkaar gooide en de oud gediende na 52 lange-Van- Gelder-jaren op non-actief kwam. Noorderdorpstraat 4 is al 42 jaar het adres, behalve dan gedurende de evacuatie naar de Zaanstreek en wie daar de beide echtelieden niet kent, kent zijn dorp niet, want het is een monter plezierig en gezond stel mensen gebleven. De drie kinders nemen de twintigste 16 kleinkinders mee naar het feest, dat stemmig geopend wordt met een Mis van dankbaarheid in de St. Joseph en vervolgd met een receptie van half vier tot half vijf. Geloof maar dat het een aanloop wordt, die Zondag middag in de Noorderdorp straat, want vader Mooy is als bestuurder van het kerkkoor en als ijveraar voor het jeugd werk een bekende en gewaar deerde figuur geweest, nóg trouwens. Proficiat, mensen, van harte! Rammelen Wie in Velsen met de col lectebus wil rammelen of an derszins voor het goede doel langs de huizen wenst te gaan, zal het keurslijf van een col lectereglement moeten aan gorden. Onze zorgzame over heden hebben namelijk een poos geleden een schema op gesteld, dat elk jaar verandert natuurlijk, om dubbele collec tes en een teveel van het goede te voorkomen. Dit is een edel streven, want alleen al in 1953 is of wordt welgeteld 26 keer met een nobele bedoeling om een dubbeltje gevraagd, daar gelaten nog de collectes, die nog niet zijn „ingeschreven". Ge kunt zich dat vermoede lijk allemaal wel voorstellen. Ook, hoeveel moeite het de piekerende ambtenaren kost om kolen en geiten te sparen en prachtige voornemens niet ruwweg te dwarsbomen. En dan komt er tenslotte natuur lijk tóch nog onenigheid van. Want de onderwijzers, die tel- kenjare met Sinterklaas hun schare een daverend feest voorzetten, hebben daarvoor geld nodig, dat ze dan ook meestal grif krijgen van Vel sens burgerij. Het collectesche ma heeft deze braven evenwel het tijdvak van 712 Septem ber toegewezen, omdat alles tot eind November volgeboekt is en na die tijd alle gelden al ijverig in cadeaux en slemp zijn omgezet. Vandaar, dat ge dit jaar zo vroeg wordt aangesproken om een onmisbaar steuntje voor het jaarlijkse kinderfeest in de donkere dagen voor Kerstmis; die overigens gauwer zijn aan gebroken dan u denkt. Hope lijk zullen nu ook de onder wijzers begrijpen, dat het niet was om hén dwars te zitten. Kruip door - sluip door Sinds enige tijd is ons aller overweg in de Wijkerstraat- weg, welke ons zulk een groot vermaak levert, voorzien van een rood knipperlicht aan weerskanten, dat de wegge bruikers met zijn vriendelijk edoch fel schijnsel knipogend waarschuwt, als de bomen dreigen te dalen. Nu is het zo, dat op dat mo ment het verkeer alle remmen moet intrappen c.q. aanhalen en dient te stoppen, maar wij, ongebonden Nederlanders, ge ven dan nog een extra dotje gas of een fiks trapje erbij op de pedalen en glippen dan triomferend onder de dalende hekken door. Nu mag dat niet. Er mag blijkbaar ook niéts meer. De politie heeft postgevat bij de verkeersbelet- selen en deelt met kwistige hand dichtbeschreven waarde papieren uit, die de eigenaar enige tientallen guldens armer maken. Zij vervaardigde reeds 41 van deze verrassende docu menten en denkt er onver stoorbaar mee door te gaan, tot de verkeersbedrijvers hier weten dat „rood" „stop" be tekent. Overigens doet zich hetzelfde gebruik voor in de Midden- duinerweg van Santpoort,waar de spoorbomen altijd zo ver makelijk lang dicht blijven. Als daar de rode koekepan met het dwingende woordje „stop" gedraaid is, zal men moéten stoppen. Uit. Basta. Punt. Maar het is zo uitermate verleidelijk de spoorwegen speels bij de neus te vatten en er tóch onderdoor te kruipen. Aan de Middenduinerweg wordt dat zelfs een gevaarlijk spelletje, want daar tilt een haastige voetganger meerma len tersluiks zelf de bomen even op. Hier zou de bekeu- ringspost tot ongekende om vang kunnen zwellen en ik waarschuw u maar vast, hoe wel ik in m'n hart eigenlijk wel met u mee kan voelen. We moeten in deze contreien toch al zo veel en zo vaak wach ten. Geen commentaar Zonder commentaar, want dat zou al te bitter worden, geef ik weer, wat mij uit Wijk aan Zee wordt gemeld. Daar is een man zwaar en ongeneeslijk ziek. Een man, die het bij vele zielen uit de kleine badplaats erg verkorven heeft, onder meer omdat zijn zaak altoos het hele seizoen was volge boekt en hij vele dingen deed, die een ander vaak niet aan durfde. Verleden jaar ging er een oefen-handgranaat door zijn ramen. En nu is deze man stervende. Br hebben opge schoten jongens in een gruwe lijke dronkemansvreugde over gejuicht vóór zijn hotel, één keer, twee keer. De politie heeft de knapen gevat. Mag ik ditkeer mijn com mentaar voor me houden? LAMPENIER. herinnering: „We hebben een half jaar heerlijk buitengewoond". De kleedkabincs en de bergplaats voor de kleding van het paviljoen De Schelp van de heer Gouda zullen volgend voor jaar onder het paviljoen worden opge trokken. Men hoopt dan tegen die tijd ook nog op een dansvergunning voor be paalde zaken aan het strand. Om tien uur moet thans worden gestopt met alle muziek en zelfs een aanvraag voor een dansvergunning bij de filmvoorstelling op het strand werd afgewezen. De exploitan ten achten een dansvergunning een van de voorwaarden voor een goed seizoen. Van de aanleg van „De Kleine Boulevard" over een lengte van driehonderd meter over de duintoppen achter de paviljoens is dit jaar niets gekomen. De aanleg van deze strand weg zou een geduchte ontlasting betekenen voor de geul en een ontsluiting van het verder gelegen strand. Komt deze weg er niet, dan zullen de exploitanten zich nog maals ernstig beraden over het leggen van een plankier. Pier afgesloten ERNSTIGE ongevallen hebben zich dit jaar niet afgespeeld op het IJmui dense strand. Honderden hebben de voe ten moeten reinigen van teer- en olie substanties. De reddingsbrigade had wei nig werk. De pier is gedurende vele maanden ge sloten geweest wegens herstelwerkzaam heden, zodat vele toeristen hier niet aan hun trek kwamen. Als je een pier bewan delt, dan wil je ook thuis kunnen vertel len dat je op het puntje bent geweest. Het herstel heeft nog al wat tijd in beslag ge nomen. Veel tijd, mogen we wel zeggen, maar voor het volgende jaar bestaat er Zij zochten de bollen op, Monnikendam, Amsterdam of een tentoonstelling. Men kan de gasten niet iedere dag naar de Noordersluis sturen, of naar de semapho re of de havens. Goed, er is een strand, maar alleen op dagen met mooi weer kan men daar toeven. Een badplaats als Noordwijk of Scheve- ningen en dat is al meer beweerd zal IJmuiden nimmer worden. We kennen hier nu eenmaal de industrie en dit heeft nu eenmaal iets afstotends in zich voor de toerist. Men zal de vacantie (in een hotel) eerder willen genieten in een rustige plaats dan in een industriestad. „Spido" ivel te spreken APITEIN Mandemaker van de „Spi- do"-rondvaartdiensten die nu al vier jaar speciaal aan dit toeristenbedrijf zijn brood verdient, is over het afgelopen sei zoen ook wel te spreken. Vooral veel Duits sprekende Zwitsers heeft hij met de „Spi do" door de havens gevaren. Zijn lastigste klanten waren de Duitsers die het veelal vertikten in de boot, die 54 zitplaatsen heeft, te blijven zitten. Er zijn nu eenmaal voorschriften en daar moet de passagier zich aan houden. Men mag niet staan. Mandemaker heeft honderden tevreden toeristen afgeleverd. Sorns had hij drie nationaliteiten tegelijk aan boord. Zijn rondvaartbedrijf en daar ligt het ver schil met dat van Amsterdam is gro tendeels afhankelijk van de weersomstan digheden. Het is gauw te koud op het wa ter of er staat al heel vlug te veel zee. Bij gunstig weer en kalme zee gaat de „Spido" buiten de haven. Daar heeft het scheepje tenslotte zijn certificaat van deugdelijk heid voor. Of Mandemaker verder nog plannen heeft? Ja, hij voelt wel iets voor een groter schip voor rondvaarten buiten de pieren. De animo wordt steeds groter voor deze rondvaarten, maar reclame mag hij bij de haven niet maken. Mandemaker heeft twee grote borden met afvaarttijden, maar van Rijkswaterstaat mogen ze niet geplaatst worden. Zijn vrouw klampt alle reisleiders van bussen aan. Mandemaker krijgt aanvragen uit alle delen van het land, maar er zijn ook zo velen die van een rondvaartdienst niets afweten. Op het scheepje staat een bord, maar zes of zeven uur van de dag is het scheepje de havens in en vertelt niets meer van die rondvaartrederij. „Wanneer ik zo'n bord mocht plaatsen," zegt hij, „zou ik honder den passagiers meer krijgen". Restaurant op de kop? OK zonder schip zijn dit jaar weer langs de havens gemaakt. De heren Steen- kist en Plaver, gepensionneerde ambte naren van Rijkswaterstaat, hebben tot in alle détails verteld van het scheepvaart verkeer voor Amsterdam, de sluizen en havens. En dat de vier zaakjes in ijs, sou- thans dan alle hoop dat de vissers en toe- venirs, patates en vis het ook dit jaar goed risten er elke dag weer terecht kunnen. Niet mopperen IN het hótelbedrijf gaf men ons te ver staan, dat men over het afgelopen sei zoen niet mocht mopperen. Er waren nog al wat buitenlanders, die in IJmuiden hun vacantie kwamen doorbrengen, maar het behoorde tot de grote zeldzaamheden, dat deze mensen overdag in IJmuiden bleven. hebben gedaan, is een zaak die zeker is. Zij zagen ook buitengewoon veel Noord-Zwit sers en Duitsers. Deze zakenmensen varen er natuurlijk wel bij. Maar telkenmale is toch wel de klacht gehoord dat geen behoorlijk restau rant in de buurt van de sluizen staat. Voor de oorlog kende men een restaurant op de kop van de haven, maar het zal niet terugkeren. Er gaat daar nog veel verloren voor IJmuiden. Dat is zeker. Bij Provmcetown in Massachusetts (V.S.) liep de Panamese vrachtboot „Evaenia" aan de grond. De kitst wacht kwam direct in actie en gooide een lijn uit, waarlanqs de bemanning van het schip naar de kust kon komen. Foto: het reddingswerk in volle gang.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8