Parijse winterhoedjes kleiner dan ooit Poetsen en boenen zonder inspanning Aandacht voor „Bossey Flatteus kapje Bont, veren en vilt als materiaal Waarschuwing voor hen die inmaken li ONTDEKKINGEN IN HOEDENLAND NIEUWTJES OP DE NA JAARSBEURS ONTWIKKELING m VAN DE MODE DIT MAKEN WE ZELF KERKELIJK LEVEN Cijfers over bevolking van Noord-Oostpolder Mevr. D. Heroma-Meilink volgt Kamerlid De Loor op Geldhoeveelheid in Nederland gestegen HAARVERVEN Bouw van viaduct bij Avenhorn aanbesteed ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1953 oor de'Vr ouw Parijs, Augustus 1953 Het zijn de modisten die steeds bij het begin van een nieuw seizoen in de Franse hoofdstad voor het eerste mode- nieuws zorgen. De hoeden-maaksters en hun mannelijke collega's komen reeds met hun collecties uit op een tijdstip dat in de coüture-salons alles nog met een waas van geheimzinnigheid is om geven. Meer dan een week lang trekken de modisten de belangstelling van allen, die voor het vergaren van mode-nieuws naar Parijs togen, tot zich, en na zo'n tiendagase van uitsluitend hoedenshows is alles, wat met de hoofddeksels van Eva in verband staat aan de openbaar heid prijsgegeven. Dat wil echter nog niet zeggen dat reeds heel precies is vast te stellen welk model hoed de Parisienne, zogauw de herfst weer haar intrede doet, bij voor- Naast opvallend kleine dopjes blijft de grote hoed zich eveneens handhaven. De rand vertoont doorgaans een enigs zins a-symetrische lijn, wat de vrouwe lijkheid van het geheel verhoogt. Koraal- rose vilt werd voor deze hoed uit de collectie van Heim als materiaal gekozen. keur zal gaan dragen. De Franse mo disten gaan namelijk heel individueel te werk bij het samenstellen van hun collecties. Ditmaal zijn de nieuwe winterhoedjes opvallend klein van model. Slechts een gedeelte van het kapsel wordt er door bedekt en de kleine, doorgaans afge platte dopjes worden bij voorkeur recht op het hoofd gedragen. De grote mode-ontwerpers die bij hun creaties op eigen ateliers vervaardigde hoeden lan ceren, breken zelfs een lans voor 't kleine ver naar voren op het hoofd gedragen hoedje, dat eveneens over wegend een rechte ooglijn als karakte ristiek heeft. Die rechte, platte hoedjes doen bij zonder eenvoudig aan. Zij ontlenen hun charme vooral aan de aparte lijn van het model en de garneringen zijn, wan neer die niet geheel ontbreken, opval lend bescheiden gehouden. De cloche, het zo practische winter hoedje dat vast om het hoofd sluit en een herfststorm makkelijk kan trot seren, is eveneens weer present in de nieuwe collecties. Enkele modisten menen het echter beslist op te moeten nemen tegen deze rechte hoedenmode! Zij introduceren de a-symmetrische lijn in hun collecties die ontegenzeggelijk een flatteus karakter heeft. Het materiaal is bij deze door gaans aan de rechterzijde tot over de wang reikende dopjes heel soepel en sierlijk gemouleerd, zodat een dergelijk hoedje een charmante omkransing van het gelaat teweegbrengt. Christan Dior geeft aan zijn speciaal voor zijn collectie ontworpen hoeden, die eveneens recht op het hoofd worden gedragen en vrij plat van model zijn, weer op een geheel andere wijze een charmante allure. Jaques Fath laat daarentegen de gar nering van zijn rechte dopjes neerdalen tot laag op de beide wangen en door die garnering wordt 't dopje meteen stevi ger op het hoofd gehouden, dan men bij zo'n niemendalletje van een hoed zou vex-wachten. Charmante mutsjes Hoedjes op de Franse molenaarsmuts geïnspireerd zijn evenmin van 't toneel verdwenen en zelfs Christian Dior blijft dat model trouw. Dergelijke kapjes die het kapsel zo goed als geheel bedekken, zijn ideaal op de momenten, dat onze coiffure de zorg van een Figaro best zou kunnen gebruiken, maar wij voor een bezoek aan de kapper geen tijd vinden! Doorgaans wordt bij deze hoedjes op de oren een markante garnering van fluweel, bloemen of fijne nerveus tril lende veertjes aangebracht. Naast al deze kleine dopjes,calots en toques, heeft ook de grote hoed zijn plaats ingenomen in de komende mode. Deze breedgerande modellen blijven echter voor bijzondere gelegenheden ge reserveerd en dienen zo goed als uit sluitend ter bekoring van geklede jurk jes en pakjes. Die grote hoeden hebben heel dikwijls eveneens een a-symmetrische lijn en 't soepele materiaal is fraai gedrapeerd, wat de contouren verzacht en het geheel een verrassend sierlijk aanzien geeft. Zacht, fraai te verwerken langharig vilt geniet als materiaal de voorkeur in de hoedenmode, die ons voor het ko mende seizoen te wachten staat. Daar naast worden ditmaal ook veel geweven stoffen in de hoeden-ateliers verwerkt en de vooraanstaande modistes zoals Claude St. Cyr, Marie Christiane, Caro line Reboux en Maud et Nano weten er fraaie resultaten mee te bereiken. Hoedjes van bont Wilt u „up to date" het nieuwe sei zoen in gaan, vergeet dan vooral niet dat de bontmuts weer overal furore maakt! Bij die hoofddeksels zijn de ver schillende bontsoorten echter zo soepel en sierlijk verwerkt, dat men eerder van een bonthoed zou kunnen spreken. Het is dit op een geheel nieuwe manier toepassen van in de hoedenmode reeds lang gangbare materialen, dat voor de nieuwe hoofddeksels bijzonder karakte ristiek is. Op dat gebied gaan de Parijse modisten werkelijk virtuoos te werk en de hoedjes van fraaie stoffen, van veer- Bont maakt als materiaal veel opgang in de nieuwe hoedenmode. Kleine bont kapjes die met een sierlijke, ronde lijn het voorhoofd omkransen koos Christian Dior als favoriet. Die bonthoedjes wer den niet alleen bij kostbare bontmantels maar ook bij eenvoudige wollen mantels gedragen. tjes of van bont vervaardigd, zijn stuk voor stuk voorbeelden van een voortref felijke beheersing van het vak. Vele nieuwe kleuren doen in de win terse hoedenmode hun intrede en vooral tussentinten zijn erg in trek. Diep rood in vele nuances, koraal- rose, linden-groen maar ook hard bil jartlaken-groen zorgen er voor dat de winterse kleuren zoals donkergrijs, donkerbruin en zwart, die bij de kleding veel voorkomen, in de daarbij gedragen accessoires een fleurig contrast vinden. Ook enigszins naar groen overhellen de tinten blauw en verschillende nuan ces tussen beige en bruin, spreken in de nieuwe hoeden-mode een belangrijk woordje mee. Daarnaast blijft zwart zich handhaven naast heel donker grijs, dat in de huidige mode van geen wijken weet! Florence De Najaarsbeurs in Utrecht (zij werd ditmaal van 1 tot 10 September in de gebouwen aan Vreeburg en Croeselaan gehouden) is meestal een nogal tech nische beurs en daarom voor het dames- publiek weinig interessant, tenzij het belang stelt in wasmachines, want die vindt men er in overvloed. Opmerkelijk was echter dit najaar 't aantal nieuwig heden, die voor de vrouw en vooral voor de huisvrouw zo handig zijn. Wat te zeggen van Brabantia's brood- en levensmiddelentrommels, die uit twee delen bestaan, die inwendig voor zien zijn van een slot? De Potterie de Driehoek heeft in overleg met de Ver. voor Huisvrouwen nestschalen vervaar digd, waarvan de kleinere maten als deksel passen op het erop volgend mo del, enz. Hierdoor kan men het idee van een gewoon eetservies handhaven, ter wijl men i.p.v. één, twee schalen heeft. S. C. Johnson Son, van welke fa briek een filiaal in Nederland is geves tigd. hebben begrepen hoe inspannend en tijdrovend het boenen en poetsen voor de huisvrouw is. Hun nieuw ar tikel Silver Quick, dat ook in Nederland wordt vervaardigd, is een wonder-rei- nigingsmiddel voor zilver en zilverplate. De huisvrouw behoeft er niet bij te poetsen. Zij doopt het poetslapje in de vloeistof, veegt dit lapje (het kan ook een kwastje zijn) over het te poetsen voorwerp, spoelt dit onder de kraan of in warm sop af, droogt het af en het voorwerp is als nieuw. De zwartste aan slag verdwijnt en met absolute zckcr- Een bontvest voor kille dagen is iets nieuws, gecreëerd door Parijs. heid is te zeggen, dat het zilver niet wordt aangetast. Een dergelijk artikel, dat evenmin behoeft te worden uitgewreven, is Johnsons „Pride", een wassoort voor meubelen. Ook hier behoeft men slechts even over het te boenen meubel te wrij ven, de was té laten drogen en dan weer licht te wrijven. Boenen is niet nodig. Over poetsen gesproken maar dit voor de dames, die veel tijd hebben om aan het maken van hun toilet te beste den. Matthieu Regoor uit Amsterdam importeert een nieuw soort nagellak (van Helen Neushaefer). De grondstof bevat o.m. een soort plastic, die schil feren voorkomt. De lak is 5 a 6 dagen langer houdbaar. Volgt men evenwel Helen Neushaefers wenken, de zoge naamde tien magische sleutels naar schoonheid van de handen, dan komt er nog veel meer kijken dan alleen de nagellak. Belangrijk, zegt zij, voor de duur van de lak is. dat er een onder laagje van weer een andere stof wordt aangebracht. Deze houdt de lak soepeler en dus beter in tact. En nu wij dan toch bij het toilet ma ken zijn beland, komen wij vanzelf bij de Engelse Denman haarborstels, welke de fa. S. Zandstra uit Amsterdam in voert. De borstels zijn geheel in rubber gezet. Daardoor zijn ze soepeler, geven meer mee en masseren de hoofdhuid pijnloos. Zij kunnen gemakkelijk uit el kaar worden gehaald (en in elkaar ge zet), wanneer ze men wil reinigen. De Zwitserse handzwabbers zijn een uitvinding voor de randen en plinten, waar men bij het stof afnemen zo slecht bij kan. Zij zijn van wol gemaakt. De steel is beweegbaar, zodat men ermee achter en onder kasten en bedden kan komen. Hebt u voorkeur voor een aar dige kleur, dan kan die wens ook in vervulling gaan. Van Elecarti's nieuw reisstrijkijzer, dat van een contrölelampje is voorzien, kunnen wij slechts verklappen dat het geheel automatisch is. Tenslotte komen we definitief in de keuken. En is nu ook al van Elesva en goedgekeurd door de Ned. Ver. van Huisvrouwen een plastic panschra- per, die naar men zegt feilloos schraapt en geen krassen maakt. De firma Brunwilh te Amsterdam is er in geslaagd een baby-geyser te ver vaardigen. Het electrisch apparaat is volautomatisch. Het kan rechtsstreeks zonder tussenschakeling van een stop contact of schakelaar, op het net wor den aangesloten. Bij normaal openen der kraan heeft men koud water en dus geen stroomverbruik. Alleen bij lang zaam openen van de kraan wordt de stroom ingeschakeld. Men verkrijgt dan warm tot heet water, naar verkiezing door de waterstraal te regelen. Hoe kleiner de straal hoe warmer het water. De levensduur van deze baby-geyser is gegarandeerd onbeperkt. Als u de naam „huishoudvatenwas- machine" leest, dan begrijpt u natuur lijk al, dat dit een Duitse vinding is. Reiniging van de vaat met deze machine gebeurt door een brede waterstroom onder druk. De huisvrouw heeft hier geen last van smalle gleuven, die licht verstopt raken. Het afwaswater wordt plm. 50 keer per minuut op het vaat werk geslingerd. Etensresten komen boven drijven en worden door een over loop afgevoerd. Door middel van een rode lamp kan men het verwarmings element en de thermostaat controleren. Het is gewenst de vaat nog even met heet water na te spoelen. U kunt nu concluderen, dat de indus trie niet heeft stil gezeten om de huis vrouw weer enkele nieuwe gemakken te bezorgen. Ontstellend groot is het aantal be richten dat het Voorlichtingsbureau van de voedingsraad de laatste dagen ontvangt over bedorven inmaak, in het bijzonder groente-inmaak. Dit betreft zowel groenten, die op de vanouds be kende manier geweckt zijn, als groen ten, die worden bewaard in inmaak- glazen, die door luchtverdunning met behulp van een zuig- of stoompomp)e gesloten zijn. Vooral over deze laatste methode bereiken het bureau veel klachten. Het Voorlichtingsbureau heeft naar aanleiding van deze klachten een aan tal aanwijzingen doen uitgaan, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Bij het huishoudelijk wecken (ten onrechte steriliseren genoemd), waarbij groente en vlees bijvoorbeeld l'/s uur bij 100 gr. Celsius verhit worden, is men er nooit zeker van, dat bederf uit blijft, en steeds blijft het risico van voedselvergiftiging bestaan, wanneer men de geweckte producten voor men ze gebruikt niet zorgvuldig doorkookt. Alleen hierdoor kan een eventueel ont wikkelde giftige stof vernietigd worden. Zelfs al is de fles dicht gebleven en al ruikt de inhoud goed, nog is dit door koken beslist noodzakelijk. Het gebruik van verse producten, grondig gewassen en eventueel opnieuw wecken na 2443 uur kan het risico van bederf vei-kleinen, maar niet uit sluiten. Het inmaken van groente en vlees in flessen, die met behulp van stoom- en zuigpompjes gesloten woi-- den, moet ten enenmale, ontx-aden wor den. De levensmiddelen worden bij deze methode wel verhit, maar deze verhitting is niet voldoende. Tevens komen de levensmiddelen na de vei'hit- ting weer met lucht en voorwerpen, waarop bederfkiemen voorkomen, in aani'aking. Het huishoudelijk inmaken bij tempe raturen, niet hoger dan 100 gr. Celsius, is ten enenmale te gering om de kans op bederf met een voldoende mate van zekex'heid uit te sluiten. De inmaak van vruchten is minder riskant. Door het hoge zuurgehalte van de vruchten wordt de ontwikkeling van kiemen tegengegaan. Het huishoudelijk wecken kan op vx-uchten zonder be zwaar worden toegepast. WEET U WEL DAT ...u zelf een orginele corsage kunt maken van enkele kleine bij elkaar kleurende veertjes? U bindt de veertjes aan de uiteinden stevig bij elkaar en steekt een klein veiligheidspeldje aan de achterkant. Misschien zijn er lezeressen die ook buiten hun vacantie nog fietstochten maken? Voor haar volgt dan nu het pa troon van dit aardige kapje. Op de fiets vangt men altijd veel wind en het is niet gemakkelijk het haar stofvrij en goed in het model te houden. Een hoofd doek flatteert ook lang niet iedex-een, dus dan zal dit kapje zeker in de smaak vallen. U kunt dit modelletje van één of ander restje stof maken, waarschijn lijk heeft u nog wel iets liggen, dat ge schikt hiervoor is. Ribfluweel is heel ge schikt, verder kunt u een wollen stofje gebruiken of vilt. Vilt heeft het voor deel dat het niet gevoerd behoeft te worden, de andere stoffen moeten dit wel. We gaan nu eerst de patronen op ware grootte natekenen en knippen dan alle deeltjes na, één maal van stof en éénmaal van voex-ing. Let u goed op waar van alle delen de vouw moet komen? Het in elkaar naaien zal niet zoveel moeilijkheden oplevex-en, als u maar goed kijkt welke delen aan elkaar ge stikt moeten worden, dit is met tekens aangegeven (x en 00). Wij wensen u veel plezier op uw fiets tocht en hopen dat u mooi weer zult treffen. L. S. 99 In het jaar 1946 werd opgericht het thans zo bekende Oecumenisch Instituut te Bossey. Dat dit zich in steeds toenemende mate in de belangstelling mag verheugen wordt o.m. duidelijk uit de uitgegeven sta tistiek van werkzaamheden gedurende de jaren dat liet Instituut geopend is. Dat „Bossey" veel bekendheid geniet valt zeker niet te ontkennen. Toch weten we, dat men zelfs vaak in kerkelijke krin gen, evenwel slechts zeer weinig weet van wat er al zo plaats vindt in dit Oecume nisch Instituut. Het uitkomen van het be doelde verslag lijkt ons een goede gelegen heid hierover enkele beknopte mededelin gen door te geven. Zoals in vele conferentie-oorden, waar van ook in ons land het aantal groeiende is, werd ook daar een groot aantal cursus sen en conferenties gehouden. In een reeks van tabellen kan men hieromtrent lezen. Men komt dan aan de weet welke onder werpen er werden behandeld, bij wie de leiding berustte, de landen, waaruit de deelnemex-s afkomstig waren en natuurlijk ook tot welke kerken deze behoorden. Met andere woorden: men krijgt dan een beeld op „Bossey", hetgeen de bedoeling van „Kerkelijk leven" van deze week is. In de eei-ste plaats werden zogenaamde „courses" georganiseerd. Hieronder wor den verstaan lezingen met discussie-groe pen, welke een uitgesproken opvoedkundig doel hebben. Door de correspondenten, die het Instituut in vele landen heeft, wordt voor de deelnemers gezorgd. De eigenlijke conferenties worden on derscheiden in „studie-conferenties" en consultations". De eersten gaan over een bepaald onderwerp van algemeen belang voor de kerk als bijvoorbeeld het gezin en de jeugdige delinquenten, terwijl ver der hiertoe gerekend moeten worden de bijeenkomsten van beroepsgroepen als in dustriëlen, kunstenaars, leraren en rechts geleerden. De „consultations", die niet meer dan een 12 tal leden tellen, bestaan uit des kundigen, die tot taak hebben rapporten op te stellen over bepaalde onderwerpen of ook wel grote bijeenkomsten hebben voor te bereiden. Er waren consultations o.m. over geboorteregeling, sociale ai-beid en industx-iële problemen. Als i-egel geldt hiei-bij, dat de deelne mers hieraan wei-den uitgezocht op aan wijzing van en na gepleegd ovei-leg met deskundigen uit de vei-schillende landen. Er worden hiervoor persoonlijke uitnodi gingen verzonden. Groeiende belangstelling Over het geheel genomen kan wox-den gezegd, dat de belangstelling gx-oeiende is. Wat het aantal deelnemers betreft gaan de cursussen voor theologische studenten aan de spits. In 1951 bleek het gebouw zelfs te klein om alle aanmeldingen te kunnen opvangen, zodat er twee theologische cur sussen moesten starten. „Bossey" is latex- vergroot zodat dit wel niet meer nodig zal zijn. Het is wel duidelijk geworden, dat vele kerken steeds meer begrip zijn gaan krij gen voor het belang van de cursussen voor predikanten. Er zijn er dan ook, die haar afgevaai-digden financieel tegemoet zijn gaan komen, opdat zij een cursus kunnen volgen. Dat dit er toe meegewex-kt heeft, dat steeds meerderen zich zijn gaan aanmelden behoeft wel geen betoog. Ver der valt het op, dat zoveel zendelingen met verlof cursussen volgen. Er woi-dt hierbij samengewerkt tussen de Internationale Zendingsraad en het Oecumenisch Insti tuut. Bij de confex-enties bestaat de gx-ootste belangstelling voor de studie-bijeenkom sten waai-op sociale onderwerpen of psy chologische problemen aan de oi'de wor den gesteld. De paeaagogen gaan hier vooi-aan, gevolgd door respectievelijk de rechtsgeleerden, de kunstenaars, de jour nalisten en de industriëlen. Uit vele landen De verschillende gasten komen uit di verse landen. Aanvankelijk waren zelfs meer dan 50 landen vex-teg'enwoordigd. Vanaf 1948 ontbreken echter de Oost- Europese landen. Ondanks daartoe aange wende pogingen is men er nog niet in ge slaagd de verbroken contacten te herstel len. Uit de Verenigde Staten komen steeds meex- gasten, terwijl in Eux'opa Duitsland tot dusver de meeste deelnemers zond. Dit laatste schi'ijft men vooral toe aan het feit, dat de kei-k er al sedert enkele jaren vóór de oorlog in een zeker isolement leefde. Men wil hieraan zoveel mogelijk een eind maken. Zeker dient gememox-eex'd te worden, dat Frankrijk het land is, dat tot nu toe op alle conferenties aanwezig was. Ook Engeland leverde een flink aan tal gasten, die vooral aan de cursussen voor theologische studenten deelnamen. In Ne derland en de Scandinavische landen hangt de deelname veelal af van de aard der con ferenties. Opvallend hiei-bij is, dat de Zwe den graag hun vacantie op „Bossey" door brengen om er de leken-cursussen te vol gen. De laatste tijd is men er op uit om uit enkele landen, waar naar men aanneemt de mogelijkheid daartoe aanwezig is de deelname te vergroten. Het betreft hier voox-al Italië, Spanje en Portugal. Het is tenslotte interessant om te weten welke kerken vertegenwoordigd zijn. Dit waren vooral de Hei-vormde, de Lutherse en de Anglicaanse Kei'k, waarop onmiddel lijk volgen de Geünieerde Kerken, de Me thodisten en de Congregationalisten. Voorts ti-eft men in „Bossey" aan: „Baptisten, Quakei-s, Orthodoxen, Doopsgezinden en leden van het Leger des Heils. Onvermeld mag ook niet blijven, dat in het verleden ook enkele R. Katholieken en een klein aantal buitenkerkelijken de reis naar het Instituut ondex-namen. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WQLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 22/23 SEPT. 1953 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Naar aanleiding van het feit dat het gis teren precies 11 jaar geleden was dat de Noord-Oostpolder dx-oogviel, heeft de land drost, dr. ir. S. Smeding, in de vergadering van de Poldercommissie voor Algemene Belangen enkele cijfers meegedeeld betref fende de samenstelling en de hei-komst van de polderbevolking. Half Juli 1953 bedroeg het aantal inwo ners van de polder ongeveer 15.000. Hier van waren woonachtig te Emmeloox-d 3845, Max-knesse 904, Ens 770, Bant 353, Luttel* geest 344 en Kraggenburg 299. De vestiging van tuinders, voor wie 2400 hectax-e in de polder is gereserveerd, zal in de komende jaren nog een verdere ont wikkeling van de dorpen Ens, Kraggen burg, Max-knesse en Luttelgeest met zich meebrengen. Van de 1011 gemeenten in Nederland leverden 645 een of meer polderbewonei-s. Drente is de enige provincie waar uit alle gemeenten een of meer pei-sonen naar de Noord-Oostpolder zijn gegaan. Van de 645 gemeenten leverden meer dan honderd personen: Vollenhove (679), Kampen(581), Lemsterland (321), Blokzijl (206), Kuinre (202), Zwolle (186), Emmen (172), Wie- ringermeer (165), Hardenberg (145), West Stellingwerf (137), Wonseradeel (135), Barradeel (127), Borger (105) en Amster dam (105). Provinciegewijs is de herkomst als volgt: Groningen 1421 of 11,5 percent; Friesland 2096 of 17 percent; Drente 821 of 6,7 per cent; Overijsel 3076 of 25 percent; Gelder land 710 of 5,8 percent; Utrecht 213 of 1,7 pei-cent; Noox-dholland 976 of 8,1 percent; Zuidholland 661 of 5,4 percent; Zeeland 1349 of 10,9 percent; Nooi-d-Brabant 859 of 7 percent en Limburg 114 of 0,9 percent. Het aantal geboorten in de Noox-d-Oost- polder was tot nu toe 2693. Wat het beroep betreft van de ingezetenen van de polder is gebleken dat 65 pex-cent van de manne lijke beroepsbevolking van de polder werk- zaam is in land- en tuinbouw en 12,5 per cent in overheidsdienst. ADVERTENTIE BASIC SHEEN Miss Arden's voortreffelijke nieuwe vloeibare cream geeft Uw huid onmid dellijk een parelmatte glans, die beto verend werkt. Gebruik het onder Uw poeder voor een jeugdig stralende schoonheid. Wagenweg 29 - Haarlem Telefoon 20518 HAUTE COIFFURE BIJOUX FRANgAIS INSTITUT DE BEAUTé De heer D. de Loor van de Partij van de Arbeid heeft met ingang van 12 Sep tember ontslag gevraagd als lid van de Tweede Kamer. Hij is enige tijd geleden benoemd tot bux-gemeester van Delft. Voor opvolging komt in aanmerking mevrouw D. Heroma-Meilink te Amstei-dam. Zij zal de benoeming tot Kamerlid aannemen. Dieuke Hei'oma-Meilink, is op 18 April 1908 te Arnhem geboren. Zij bezocht de H.B.S. en daarna de school voor Maat- sohappelijk Werk te Amstex-dam. Ook stu deerde zij gedurende ongeveer twee jaar economie aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Mevrouw Heroma was enige tijd werkzaam op de afdeling documen tatie van het N.V.V. Vóór de tweede we reldoorlog vervulde zij verscheidene be- stuux-sfuncties in politieke en sociale ver enigingen te Dordrecht, waar haar man van 1936 tot 1945 arts was. In 1945 en 1946 trad zij op als landelijk secretaresse van de vrouwenbond van de S.D.A.P., later van de partij van de Arbeid. In 1947 vertrok mevrouw Heroma naar Indonesië waar haar man gedurende drie jaar als arts werkzaam was. Na haar terugkeer in Nedei'land her vatte mevrouw Hei-oma in 1950 haar acti viteit op politiek en sociaal terrein. Me vrouw Heroma, die thans in Amsterdam woont, is ook directrice van het Huma- nistisch Centrum „Mens en Wereld". Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is de geldhoeveelheid in Neder land in 1953 regelmatig toegenomen. Eind Juli bedroeg de totale hoeveelheid ƒ8.475 rnillioen tegen 8.199 millioen einde Juni en 7.896 millioen eind Januax-i. De hoeveelheid giraal geld steeg in Juli met 239 millioen tot 5270 millioen en de hoeveelheid chax-taal geld met 37 mil lioen tot 3205 millioen. ADVERTENTIE DAMES, De nieuwste en snelste methodes. A. MOLENDIJK DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 Haarlem Tel. 19706 Busli.jn 3-4-8 De rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van een viaduct van gewapend beton met bijkomende grond- en verhar- dingswerken, ten behoeve van de kruising van de rijksweg van Amsterdam naar de Afsluitdijk met de px-ovinciale weg Alk maar-Hoorn en de trekvaart naar Aven horn nabij De Hulk in de gemeente Aven horn. Laagste inschrijver was Alg. Aannemers bedrijf „Ir. A. F. U. Krikke" N.V. te Zeist met een bedrag van f 196.950.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9