Zwaartepunt Russische politiek komt thans op binnenlandse de landbouw Koninklijk verblijf in de hoofdstad ten einde China niet accoord met besluit over politieke conferentie Weerbericht Pel la wil volksstemming ter oplossing kwestie-Triest Particuliere voedsel productie aangemoedigd Kroesjev een der belangrijksten in het Kremlin Tunesische nationalist lafhartig vermoord Tsjoe En Lai doet nieuwe voorstellen, maar KA. verwerpen deze weer Rapport-Van der Goes over Saargebied Mossadeq komt voor krijgsraad Het woord is aan Vluchtelingenpartij steunt Adenauer Hogere temperaturen Prins gaf zijn mening aan lunch met journalisten Briefpakjes voor UNO- detachement Bulgarije zoekt contact met Griekenland Artsen tegen grotere ziekenfonds-kring Meer dan twee ton voor Griekenland Weerrapporten sa S% 6Se JAARGANG No 56 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 20 9 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdapen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN, (Reuter) Radio-Moskou heeft Zaterdagavond bekend gemaakt, dat Nikita Kroesjev tot eerste secretaris van het centrale comité van de communistische partij is benoemd. De benoeming geschiedde in een onlangs gehouden plenaire ver gadering van het centrale comité, na de behandeling van een rapport van Kroesjev over maatregelen voor de verdere ontwikkeling van de Russische landbouw. Kroesjev werd op 14 Maart van dit jaar tot secretaris-generaal van de Sovjet-Russische communistische partij benoemd, nadat premier Malcnkov op eigen verzoek van deze functie ontheven was. Begin Augustus stond Kroesjev op een officiële lijst van Sovjet-Russische leiders na Malcnkov en Molotov op de derde plaats. De nieuwe functie van Kroesjev werd voor hem gecreëerd. De Russische pers heeft Zondag het nieuwe plan van Kroesjev voor de land bouw gepubliceerd, dat onlangs op een vergadering van het centrale comité van de communistische partij is goedgekeurd en dat beoogt de boeren aan te sporen tot grotere productie en grotere veeteelt. Beneden peil Vergroting van de veestapel wil het plan bereiken door financiële aansporing en door het wegnemen van beletselen, die het de boeren moeilijk maakten zich te con centreren op de veefokkerij. Kroesjev waarschuwde in zijn uiteen zetting voor het centrale comité, dat de veefokkerij in veel opzichten beneden het peil van voor de oorlog staat en in som mige gevallen zelfs beneden het peil van 1928. Het was volgens hem noodzakelijk een aantal belangrijke maatregelen te treffen ter opvoering van achterlijke takken van de landbouw op collectieve boerderijen, staatsboerderijen, en in bepaalde gebieden tot een hoger niveau, teneinde „een mach tige stijging van de gehele socialistisch;: landbouweconomie te bereiken". Na Kroesjevs rapport te hebben aange hoord heeft het centrale comité besloten in bepaalde gevallen de leveringsplicht van veeboeren te verlagen, de aankoop prijs van gefokt vee te verhogen en de achterstallige leveringen van veeboeren over de afgelopen jaren te niet te doen. Ook de aankoopprijs van aardappelen en groenten zal worden verhoogd. In zijn verslag, dat in de Russische pers een grotere plaatsruimte kreeg dan enige andere verklaring sedert de regeringswij ziging na Stalins overlijden, onthulde Kroesjev, dat in 1952 het aantal stuks vee in de Sovjet-Unie met 2.200.000 stukc is I teruggelopen en het aantal melkkoeien j met 550.000. liet nieuwe program bestaat uit een aan tal gedetailleerde technische maatregelen, waarvan er vele ten doel hebben de boe ren, van wie er velen eigen stukken land bewerken en tevens werkzaam zijn op collectieve boerderijen, betere geldelijke inkomsten te verschaffen. Kroesjev gaf openlijk toe dat in het ver leden, toen gewerkt werd volgens een po litiek op lange termijn, een zwaar indus trialisatieprogram is ingevoerd en dat de Sovjet-Unie niet in staat is geweest de nodige aandacht te schenken aan de land bouw en de lichte industrie. Nu, met zijn „machtige industriële basis", is het land in staat zich te wijden aan verbetering van de landbouw. Een belangrijke factor bij het verhogen van de agrarische pro auctie was het „materiële belang van de arbeiders bij de ontwikkeling van de pro ductie". In het rapport van Kroesjev wordt niet met zoveel woorden gezegd dat het stelsel van collectieve boerenbedrijven gefaald heeft. Het had „onbetwistbaar zijn beslis sende voordelen boven het uitoefenen van het boerenbedrijf op kleine schaal, alsmede boven de kapitalistische landbouwproduc tie, die op grote schaal wordt beoefend, bewezen". In het rapport wordt een beroep gedaan op de boeren, wie aanzienlijk tegemoet wordt gekomen. Deze worden voorts aan gemoedigd hun particuliere stukken land te ontwikkelen, en daarop meer voedsel te produceren en meer vee te fokken. Zij mogen zelf hierover beschikken en be hoeven dit vee en voedsel niet aan de staat te leveren. De collectieve boer had reeds vele jaren zijn eigen stuk land, dat hij in de tijd die hij over had bewerkte, maai er wordt thans meer nadruk op gelegd als Kroesjev belangrijk middel om extra-voedsel te pro duceren. In het rapport wordt tevens meer nadruk gelegd op de technische kant van de land bouwproductie en meermalen wordt ge zegd, dat steeds meer machines in alle tak ken van de landbouw gebruikt dienen te worden. TUNIS. (AFP.) Hedi Tsjaker, lid van het politieke bureau der „nieuwe-grond- wetspartij", de Tunesische nationalistische partij, is in de nacht van Zaterdag op Zondag vermoord. Tsjaker zou enkele uren na middernacht het politiebureau van zijn woonplaats heb ben opgebeld, met de mededeling, dat onbe kenden trachtten de deur van zijn woning open te breken. Toen de politie kort daar na bij zijn huis arriveerde, vond zij de wo ning verlaten. De voordeur was geheel vernield. Het stoffelijk overschot van Tsja ker is in de loop van de ochiend op een weg buiten de stad gevonden. Het was met kogels doorzeefd. Op het lichaam vam de overledene werd een briefje gevonden, met de volgende tekst: „Iedere daad van sabotage of ter rorisme, die in dit gebied wordt gepleegd, zal de dood betekenen voor drie Neo- Destour leiders in dit gebied. Niets kan ons tegenhouden. U bent gewaarschuwd". „De pers is bijzonder machtig", zeide Prins Bernhard Zaterdagmiddag in het Amstelhötel tijdens de lunch van de Am sterdamse pers, waar hij de ruim 80 jour nalisten met zijn aanwezigheid vereerde. „De pers zou naar mijn mening theoretisch in staat zijn een regering omver te wer pen. Daarom is de taak van de pers bijzon der verantwoordelijk". Over de Neder landse pers was hij goed te spre ken, over sommige buitenlandse bladen minder. De Prins was van mening, dat de Nederlandse pers minder sensationeel is. „Ik zelf heb tenminste weinig onprettige ervaringen. Alleen zien we de laatste tijd steeds meer een streven naar het gewoon- menselijke in de verslagen en dat kan soms tot een scheve voorstelling van zaken lei den. Ik heb daar wel een voorbeeld van. Toen ik de Antiekbeurs bezocht in Delft maakte een blad er grote ophef van, dat de auto, waarmede ik voor werd gereden, een trottoir raakte, waardoor de band leeg liep. Dat scheen de redactie een interessant détail te vinden en zij maakte het verhaal van de lekke band groot op. Een andere vraag, die de Prins beant woordde was die der „onderbetaling" van intellectuele beroepen. „Dit is een inter nationaal verschijnsel", zeide hij. „Zelfs in Amerika worstelt men er mee. Waarschijn lijk is een van de oorzaken, dat de intel lectuelen minder sterk in vakverenigingen en bonden zijn georganiseerd. Ik heb wel eens boeken gelezen, waarbij ik me afvroeg of de schrijver nu werkelijk behoefte had gevoeld iets te zeggen, dan wel gedacht had: ik heb dringend wat geld nodig". De lunch had een zeer geanimeerd verloop. Ook de afgelopen Zaterdag is een zeer drukke en welbestede dag geworden in het verblijf van het koninklijk paar in Am sterdam. Koningin Juliana en Prins Bernhard brachten des morgens met hun gevolg een bezoek aan de grote zomertentoonstelling in het Rijksmuseum „De Venetiaanse Meesters". Het koninklijk paar werd bij aankomst hartelijk toegejuicht door de kleuters van een school in de omgeving. In de burgemeesterskamer van het pa leis heeft de Koningin omstreeks half twaalf de vertegenwoordigers van de wijk centra in Amsterdam ontvangen. De wet houder van Sociale Zaken, de heer W. Steinmetz, gaf de vorstin een korte uiteen zetting over het werk dezer centra, die alle hun eigen moeilijkheden en proble men hebben, al naar gelang de geaardheid van het stadsdeel. Het doel van de wijk centra is onder meer „de burgerzin op te wekken en de gemeenschap te bewegen HONGKONG, (Reuter) De minister president van communistisch China, Tsjoe En Lai, heeft de secretaris-generaal der UNO, Dag Hammarskjoeld, telegrafisch medegedeeld dat zijn land „niet volledig kan instemmen met de door de Algemene Vergadering goedgekeurde resolutie be treffende de samenstelling der partijen op de over Korea te houden politieke confe rentie", aldus meldt radio-Peking. Radio-Peking meldt voorts, dat Tsjoe En Lai in zijn telegram aan Hammars kjoeld de volgende vier aanbevelingen heeft gedaan om tot een betere oplossing te komen: Op de conferentie zullen de staten, die aan de oorlog in Korea hebben deelgeno men, worden vertegenwoordigd, benevens: de Sovjet-Unie, India, Pakistan, Birma en Indonesië. De besprekingen zouden in de vorm van een Ronde Tafel-conferentie moeten wor den gehouden. Beslissingen verkrijgen pas rechtsgeldigheid, wanneer zij zijn goedge keurd door alle landen, die strijdkrachten in Korea hebben of gehad hebben. De Chinees- communistische en Noord- Koreaanse regeringen moeten worden uit genodigd vertegenwoordigers te zenden naar de achtste zitting der Algemene Ver- ROME (A.F.P.) De Italiaanse premier Pella heeft voorgesteld het vraagstuk- Triëst door middel van een volksstemming op te lossen. Om de voorwaarden, waar onder een dergelijk plebisciet zou moeten worden gehouden, vast te stellen, zou op zeer korte termijn een bijeenkomst op neu traal gebied moeten worden gehouden door vertegenwoordigers van de Amerikaanse, Britse, Franse, Italiaanse en Joegoslavische regeringen. Pella zei, dat Joegoslavië de zware ver antwoordelijkheid om dit voorstel te ver werpen, niet op zich kan en niet op zich mag nemen. Mocht Joegoslavië dit toch doen, dan zullen in de eerste plaats de Verenigde Staten en Engeland daaruit de noodzakelijke conclusies moeten trekken. „Laat men zich geen illusies maken over een veronderstelde bereidheid onzerzijds om dit vraagstuk onopgelost te laten. Laat iedereen, geallieerden en niet-geallieerden, zich realiseren, dat dit vraagstuk niet lan ger mag worden uitgesteld," zo zei Pella. Pella eiste, dat de 47 millioen Italianen recht zal worden gedaan. „Indien dit niet zou gebeuren, en ik weiger aan deze moge lijkheid te geloven, dan zullen ons parle ment en onze regering weten, hoe zij zich de vertolkers van de belangen van het land, van de wil van het volk, moeten maken." „Elke Italiaanse poging om Triëst binnen te rukken zal door Joegoslavië als een aan- valsdaad worden beschouwd," aldus ver klaarde president Tito van Joegoslavië in een toespraak te Split, in Dalmatië. Sprekende voor een menigte van onge veer 200.000 man, zei Tito, dat Joegoslavië een dergelijke daad „met zijn eigen maat regelen zal moeten beantwoorden." Het voorstel van de Italiaanse premier Pella voor een plebisciet in het vrije gebied van Triëst, is slechts een poging om Italië's werkelijke verlangens naar expansie te verbergen, aldus heeft Tanjoeg, het offi ciële Joegoslavische persbureau, Zondag avond verklaard. Het voorstel voor een plebisciet is reeds eerder door Joegoslavië verworpen ten tijde van de regering van De Gasperi, Pella's voorganger. In Londense kringen neemt men aan, dat Engeland gelooft, dat de tijd is gekomen voor een bijeenkomst van de Westelijke Grote Drie met Italië en Joegoslavië, nu de standpunten van beide landen verder dan ooit uiteen liggen en een onderlinge regeling onwaarschijnlijk lijkt. Italië en Joegoslavië worden beide als belangrijk voor het Westen beschouwd. gadering van de UNO die vijftien dezer begint waar zou moeten worden ge sproken over uitbreiding van het aantal ter conferentie te vertegenwoordigen landen. Zodra men overeengekomen is welke staten ter conferentie vertegenwoordigd zullen zijn, moeten vertegenwoordigers van landen van beide partijen die aan de Koreaanse oorlog hebben deelgenomen, beraadslagen over de plaats waar de poli tieke besprekingen zullen worden gehou den en het tijdstip van aanvang. Robert Murphy, Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken, heeft Zon dag in een rede tot de Amerikaanse ver eniging voor de UNO verklaard, dat de V.S. de nieuwe voorstellen van de Chinese premier, Tsjoe En Lai, voor een Ronde Tafel-conferentie over Korea verwer pen. Hij zeide, d?t de voorstellen slechts een „kleine variatie" zijn van de Sovjet resolutie, die de vorige maand door de Algemene Vergadering is verworpen. Er is geen reden om de Chinese com munisten uit te nodigen tot het bijwonen van de besprekingen over de kwestie in de UNO, aldus Murphy, die er aan toe voegde, dat de V.S. „zelfs niet bereid zijn" te spreken over het toekennen van een zetel aan continentaal China in de UNO op dit ogenblik. In diplomatieke kringen te Londen ver klaarde men, dat Engeland zich tegen de poging van Tsjoe En Lai om de kwestie van de politieke conferentie opnieuw in de UNO te brengen, zal kanten. Attlce's critiek De Britse socialistische leider, Clement Attlee, heeft Zondag op een bijeenkomst van de Labourpartij te Widnes in Noord- west-Engeland verklaard, het te betreu ren, dat de Britse regering zich heeft ver enigd met de „bedreiging", dat indien de Koreaanse wapenstilstand verbroken zou worden, „het vermoedelijk onmogelijk zou zijn de oorlog in het Verre Oosten tot Korea te beperken". Attlee doelde op de verklaring van de zestien landen van het UNO-opperbevel in Korea, waarin de Noordelijken ge waarschuwd werden dat zij de wapenstil stand niet moeten verbreken. Hij betreurde het dat men zich tegen India's vertegenwoordiging op de poli tieke conferentie over Korea had verzet. Gedurende de periode van 14 tot en met 26 September zal de gelegenheid worden opengesteld aan de militairen van het UNO-detachement in Korea, alsmede aan bedoelde militairen verblijfhoudende in een hospitaal in Zuid-Korea of Japan, niet- aangetekende briefpakjes tot een maximum van 500 gram, per luchtpost te verzenden tegen betaling van het zeeposttarief. Het port bedraagt 10 cent per 50 gram, met een samen te werken op de verschillende ter reinen", zo zeide de heer Steinmetz. Met een speciaal gereserveerde gemeen telijke veerpont zijn de Koningin en de Prins daarna in gezelschap van Amster dams burgemeester, mr. Arn. J. d'Ailly, het I-J overgestoken voor een bezoek aan het Noordelijk deel van de hoofdstad. Rijen dik stonden de met oranje getooidebc- woners van Noord langs de versierde stra ten. Het koninklijk bezoek gold de mid denstand- en industrietentoonstelling „Dit is Noord" op het Hagcdoornplein. Rond de grote tentoonstellingstent stond een ge weldige mensenmassa de koninklijke gas ten hartelijk toe te juichen bij hun aan komst. Het gezelschap reed naar de Oranjeslui zen, waar inmiddels ook de oudste drie prinsessen waren aangekomen. Met het motorjacht de „Piet Hein", maakten de koninklijke gasten en de hofhouding een tocht over het IJselmeer. In Muiden zijn de prinsessen afgezet, vanwaar zij per auto naar Paleis Soestdijk terugkeerden. Tegen de avond arriveerde de „Piet Hein" aan steiger twee op de De Ruyter- kade, waarna de Koningin en de Prins per auto naar het Koninklijk Paleis op de Dam terugkeerden. Na de toespraak van de Koningin in de Koopmansbeurs, die elders in dit nummer is weergegeven, zagen de koninklijke gas ten een groot, kleurrijk, uit niet minder dan 18 afdelingen bestaand en drie kwar tier durend vuurwerk, dat in het Ooster dok voor het Marine Etablissement werd afgestoken. Het koninklijk paar met prinses Irene sloegen aan boord van de rondvaartboot „Oranje Nassau" het vuurwerk gade. Tien duizenden Amsterdammers waren tegen het vallen der duisternis naar de Prins Hendrikkade getrokken en hadden zich in tientallen rijen dik tot vlak aan de water kant opgesteld om dit evenement te aan schouwen. Om tien voor tien hedenochtend heeft het koninklijk paar aan de grens van Am sterdam bij de Hartveltseweg afscheid ge nomen van burgemeester, mr. Arn. J. d'Ailly en de hoofdcommissaris H. A. J. G. Kaasjager, waarna de koninklijke auto vertrok naar het paleis Soestdijk. Daar mede is een einde gekomen aan het be zoek, dat het koninklijk gezin aan Amster dam gebracht heeft. LONDEN (Reuter). Bulgarije heeft de secretaris-generaal van de UNO, Ham marskjoeld, verzocht, de Griekse regering mede te delen, dat Bulgarije betrekkingen van goede nabuurschap met Griekenland wil aanknopen, aldus een bericht van radio-Sofia. De Bulgaarse regering heeft voorgesteld, de diplomatieke betrekkingen tussen Griekenland en Bulgarije te her nieuwen. In het verzoek aan Hammars kjoeld zegt Bulgarije nog, dat alle onopge loste geschillen tussen beide landen uit de weg geruimd kunnen worden door ge meenschappelijke besprekingen. STRAATSBURG (AFP). De commis sie voor algemene zaken van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa heeft Zaterdagochtend de behan deling van het rapport van de Nederlandse afgevaardigde mr. M. van der Goes van Naters over de Saarkwestie besloten. De commissie besloot heden te onderzoeken of de kwestie op de agenda van de Assem- blée moet blijven staan. Het te Ludwigshafen verschijnende blad „Rheinpfalz" heeft een uittreksel gepubli ceerd van het rapport-Van der Goes. Vol gens het blad heeft mr. Van der Koes voor- gens het blad heeft mr. Van der Goes voor gebied" gemaakt wordt. De buitenlandse vertegenwoordiging van de Saar en de defensie zouden toevertrouwd moeten wor den aan een Europese commissaris en een adjunct-commissaris, die geen Duitsers, geen Fransen en ook geen Saarlanders mo gen zijn. De commissaris zou verantwoor delijk zijn aan het comité van ministers van de Raad van Europa en bijgestaan worden door een commissie van vijf leden uit landen van de Raad van Europa of van de nationaliteit der staten die het Saar- statuut moeten waarborgen (Frankrijk, Duitsland, Engeland en de V. S.). De Euro pese commissaris zou het Saargebied met raadgevende stem in het comité van minis ters van de Raad van Europa en de minis terraden van de K.S.G. en de E.V.G. ver- tegenwooi-digen. In het rapport-Van der Goes zou verder voorgesteld worden, de conventies tussen Frankrijk en het Saargebied te vervangen door een overeenkomst tot economische samenwerking tussen Frankrijk en het Saargebied voor de duur van vijftig jaar met het doel de gemeenschappelijke Frans- Saarlandse markt te handhaven tot de in stelling van een gemeenschappelijke Euro pese markt. TEHERAN (Reuter). De Sjah van Perzië heeft Zondag een bevel uitgevaar digd, waarin wordt bepaald, dat Mossadeq door een krijgsraad zal worden berecht. Mossadeq wordt beschuldigd van de volgende feiten: Op 17 Augustus heeft hij het parlement ontbonden, op grond van een „oneerlijke" volksstemming. (De Sjah maakt aanspraak op het alleenrecht tot ontbinding van het parlement.) Mossadeq arresteerde de koerier, die hem het door de Sjah uitgevaardigde bevel tot zijn ontslag kwam brengen. Hij ontwapende de keizerlijke garde van de Sjah en arresteerde verscheidene der belangrijkste officieren daarvan. Hij gaf zijn lijfwacht tijdens de onlusten in Augustus bevel op het volk te schieten. In een manifest, getekend door drie Per zische socialistische partijen, die een Mos sadeq welgezinde „verzetsbeweging" lei den, wordt de regering van Zahedi onwet tig genoemd en gezegd, dat men een „voortdurende oorlog" tegen het regiem zal voeren. Dit is het eerste openbare blijk van ge organiseerde oppositie tegen Zahedi. In het manifest wordt verklaard, dat in het gehele land. in het bijzonder in de fabrieken en regeringsdepartementen,groe pen van de verzetsbeweging moeten wor den gevormd. Het stuk is getekend door de Iraanse partij, de „Vereniging voor de vrijheid van het volk van Iran" en de derde-machtspartij. De Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst heeft Zaterdag te Utrecht vergaderd met als belangrijkste agendapunt de bespreking van de door de regering voorgenomen verhoging der loon grens van f 5025.tot f 6000.van de sociale verzekering per 1 Januari aan staande. Een gevolg van deze verhoging zou zijn, dat de werknemers die tussen f 5025.en f 6000.per jaar verdienen zouden wor den toegevoegd aan de ziekenfondspatiën ten en dan voor de particuliere practijk van de artsen verloren zouden gaan. De vergadering „ziet deze uitbreiding als onaanvaardbaar, ziet de koppeling van het Ziekenfondsbesluit aan de Ziektewet als de primaire oorzaak van de bestaande moeilijkheden der artsen, acht de losma king hiervan het eerste vereiste. Zij er kent de noodzaak van verzekering voor nader te bepalen risico's inzake de ge neeskundige verzorging van personen met een inkomen, groter dan dat der thans ver zekerde groepen, maar is van oordeel, dat deze voorziening moet en kan worden ge vonden buiten het kader van het vigeren de ziekenfondssysteem en draagt het hoofdbestuur op in overleg met de andere medewerkersgroepen daarvoor de weg te zoeken", aldus een motie. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S William Hazlitt: Wij doen nooit iets goed totdat wij ophouden te denken over de wijze waarop wij het zullen doen. (Uit: On Prejudice) De minister van Binnenlandse Zaken, prof. mr. L. J. M. Beel, heeft Zaterdagmiddag de verenigde zitting van de beide Kamers der Staten Generaal in het gebouw van de Eerste Kamer gesloten. De aankomst van minister Beel op het Binnenhof. BONN. (DPA). Vernomen wordt dat de nieuwe West-Duitse regering; zal steu nen op de volgende vier politieke partijen: de Christendemocratische Unie, onder lei ding van bondskanselier Adenauer, de (liberale) Vrije Duitse Partij, de Duitse Partij en de Partij der vluchtelingen. Laatstgenoemde partij was tot dusverre nog niet in de regering vertegenwoordigd. De West-Duitse minister voor zaken ge heel Duitsland betreffende, Kaiser, heeft Zaterdag via het radiostation van de Ame rikaanse hoge commissie te Berlijn een toe spraak gehouden tot de inwoners van Oost- Duitsland. Minister Kaiser zei, dat de regering kan Adenauer, bij eventuele besprekingen van de „Grote Vier" een „vijfde deelnemer" zou zijn. Het doel van de besprekingen moet niet alleen overeenstemming tussen de vier grote mogendheden zijn, maar ook met Duitsland. Volgens Kaiser heeft kanselier Adenauer, na zijn jongste verkiezingsoverwinning, er meer dan ooit recht op uit naam van het gehele Duitse volk te spreken. Door de nederlaag van de West-Duitse communis ten is de Sovjet-Russische eis, dat de hui dige communistische Oost-Duitse regering recht heeft tot deelneming aan besprekin gen over de hereniging van Duitsland, vervallen. Zelfs de Sovjet-Unie moet zich er nu wel van bewust zijn, dat het com munisme in Duitsland geen ingang vindt, aldus de minister. Kaiser zei voorts, dat thans het ogen blik is gekomen, waarop de grote mogend heden practische Duitse voorstellen voor de hereniging van Duitsland in overweging zullen moeten nemen. Voor de hulpverlening aan Griekenland heeft het Nederlandse Rode Kruis thans 201.006.66 aan giften ontvangen. Op girorekening 777 was 167.142,24 gestort. Het Rode Kruis heeft een partij van 3000 paar schoenen gekocht voor de slachtoffers van de aardbevingen op de Griekse eilan den. De schoenen zullen worden verscheept met cle „Luna", die 17 September uit Am sterdam vertrekt. De partij omvat 1.200 paar damesschoenen, 1.200 paar heren schoenen en 600 paar kinderschoenen. In de luchtdrukverdeling boven West- Europa .is in de afgelopen 24 urn- een be langrijke wijziging opgetreden. Het hoge- drukgebied, dat gisteren boven Engeland was gelegen, verplaatste zich naar Zuid- Scandinavië. Bij het passeren van de as van het hoge drukgebied klaarde het van nacht in ons land overal op en mede als gevolg van de zwakke wind daalde de temperatuur op sommige plaatsen tot om het vriespunt. Van de Oceaan nadert nu langzaam een nieuw lage üruksysteem, dat de luchtdruk vooral boven Frankrijk en Zuidwest-Enge- land flink doet dalen. In onze omgeving neemt daardoor de wind toe uit Zuid- Oostelijke richting. Deze wind voert droge en ook iets warmere lucht aan, zodat de temperatuur zowel in de nacht als overdag iets hoger zal worden. De nieuwe Oceaanstoring zal morgen in ons land nog geen regen brengen, maar wel in de loop van de dag wat meer be wolking veroorzaken. (van hedenmorgen 7 uur) weers- co ■C4J -OT; ït co P s P toestand o w O - iSn Helsinki onbewolkt N 4 11 0 Stockholm onbewolkt NW 1 15 0 Oslo onbewolkt windstil 16 0 Kopenhagen onbewolkt NO 3 15 0 Amsterdam mist O 2 16 0 Edinburgh zwaar bew. O 2 19 0 Luxemburg licht bew. NO 4 16 0 Parijs licht bew. windstil 21 0 Bordeaux onbewolkt windstil 28 0 Grenoble onbewolkt windstil 23 0 Nice zwaar bew. NW 3 24 0 Genève onbewolkt windstil 22 0 Zürich onbewolkt N 4 21 0 Locarno geheel bew. O 2 25 0 Berlijn zwaar bew. NW 3 17 1 Frankfort licht bew. ONO 3 16 0 München onbewolkt ZZW 1 15 0 Wenen onbewolkt WNW 7 17 0 Innsbruck onbewolkt windstil 20 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u "*XXWry>r(r*XXXX<XXXX»OCXXJr>OOOOOOOOOCCOOCCOOCOOOOO(>OOOOCI HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk weinig, later van het Westen uit toenemende bewolking maar tot aan de avond waarschijnlijk nog overal droog weer. Hogere tempe raturen. Overwegend matige Zuidoos telijke wind. 15 September Zon op 6.14 uur. onder 18.56 uur. Maan op 14.22 uur, onder 21.22 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 September Hoog water: 6.49 en 19.06 uur. Laag water: 2.36 en 14.45 uur Dinsdag 15 September Hoog water: 7.27 en 19.49 uur. Laag water: 3.07 en 15.17 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1