„Jeugd van Nederland, je hebt eigen taak onder de volkeren" „Er is geen kostbaarder goed dan verantwoordelijkheid Wereldnieuws Een zeldzaam bloemencorso en een matig Stadionspel PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Koningin Juliana in Koopmansbeurs De radio geeft Dinsdag Dans-Academie J. G. MARTIN ZONEN Nieuwe gevallen van konijnenziekte Juliana Regina Verkeer in Den Haag op Prinsjesdag ió het zo DANS-ACADEMIE MARTIN BALLET en RHYTHMISCHE DANS BEWEGINGSLEER en KINDERDANSEN Kerkelijk Nieuws Zingen in de keuken. Sloep aangespoeld op Bloemendaalse strand Binnenstad ten dele voor rijverkeer afgesloten Rijtoer van Koningin L. S. Mullens overleden Geen catastrophe MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953 99 In de met fleurige doeken gedrapeerde en met talloze vlaggen versierde bijna onher kenbare Koopmansbeurs te Amsterdam heeft de Koningin Zaterdagavond op een nationale jeugdsamenkomst gesproken tot ongeveer 2000 jongens en meisjes in de leeftijd van 17 tot 25 jaar, die de grote zaal tot de laatste plaats bezetten. De bijeen komst was georganiseerd door de Nederlandse Jeugd Gemeenschap in samenwerking met het Gereformeerd Jeugdcentrum, de Nederlandse Studentenraad, de Neder landse Jongerenraad en het Nederlands Olympisch Comité namens de Nederlandse sportorganisaties. De Koningin sprak tot de jeugd over de voorbereiding van de nieuwe samenleving. „Als je jong bent, moet je niet de mentaliteit hebben van: als 't me meeloopt, zal ik wel een plaatsje vinden tussen alle andere mensen in de maat schappij maar je moet jezelf voor ogen houden: laten we ons erop voorbereiden, de maatschappij straks over te nemen", zo sprak zij. „Het gaat niet aan over iets wat men afkeurt te zeggen: daar moesten z e eens iets aan doen, het is een kwestie van wat zullen wij daaraan doen? Dat is een geesteshouding, die je hele leven kan leiden, en je je laten bezinnen op je verantwoordelijkheid. Niemand kan zich de luxe permitteren, te freewheelen op de algemeen geldende opvattingen, en het aan enkelen over te laten, de fatsoennormen te herzien en de veranderde gedragslijnen uit te stippelen. En wie zijn die enkelen dan? Wie garan deert, dat het de goeden zijn? Als niet al len,-ieder voor zich, de verantwoordelijk heid op zich durven nemen, alsof die op hem of haar alleen rustte, hoe kan de mensheid dan ooit volwassen genoeg zijn, om straks bijvoorbeeeld met atoom-energie om te gaan?" „Jeugd van Nederland", zo zeide de Ko ningin, „je hebt je eigen taak onder de jeugd van de volkeren, maar het is een zware. Nederland zelf verkeert nog in gro te moeilijkheid, van niet op adem te zijn gekomen van de gebeurtenissen der laat ste jaren. Hoe kleiner een land, hoe groter en zwaarder de druk. Toch heeft het zijn innerlijke kracht getoond die te weerstaan. En hoewel de toestand niet zonder uitzicht voor je is, omdat er veel wegen voor je open zijn, toch moeten er nog zware be lemmeringen worden overwonnen, om tot een leven te komen, dat onder hogere eisen moet worden volbracht dan een ge neratie terug. Je hebt het waarlijk niet ge makkelijk, maar in 't licht van verant woordelijkheid gezien, mag je dankbaar zijn voor de geboden kansen, zowel hier thuis als in de landen waarheen je uit zwermt. Sommige dingen kun je beter en sommige minder goed dan anderen. Wat dan nog? Laten we ons zelf niet minder achten dan een ander, en vooral ook niet meer. Beide doen wij Nederlanders te vaak, en dan zijn we moeilijk in de inter nationale omgang." „Persoonlijke verantwoordelijkheid te dragen maakt het tevens mogelijk vrijheid waardig te zijn. Een democratische maat schappij gaat ook van deze voor-onderstel ling uit. Er is geen kostbaarder goed wat de mensenziel meedraagt. Het betekent niet alleen de plicht, die staat tegen over het recht op vrijheid, maar het houdt juist die mogelijkheid in „er het allerbeste van te maken", het stelt ons in staat scheppend werkzaam te zijn. Men voelt de zegen van de arbeid, van de pres tatie, ook van de nooit eindigende moge lijkheden voor een levendige geest. Een maatschappij vol van zulke mensen is jong en vol leven, en het niet anders of dat leidt tot iets verrassends als geheel aan alle zijden fonkelend van persoonlijke topprestaties." „Ieder mens staat in wezen heel alleen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Schoolradio. 10.35 Platen. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. Natio naal programma. 12.30 Nieuws en land- en tuinbouwmededelingen. 12.45 Platen. 13.00 Opening van de Staten-Generaal. 13.10 Troonrede door H.M. Koningin Juliana. 13.40 Amusements-orkest en soliste. 14.00 Ge varieerd programma. 14.50 Metropole-orkest. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: „De Ransiki-vlakte in Noord Nieuw Guinea. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Omroep-orkest en solist. 21.45 De Radiodokter. 22.00 Orgel concert. 22.20 Actualiteiten. 22.30 Brabants orkest. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Koorzang. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Alt en piano. 12.00 Orgel. 12.25 Land- en tuinbouwmededelingen. Nationaal programma: 12.30 Nieuws en land en tuinbouwmededelingen. 12.45 Platen. 13.00 Opening van de Staten-Generaal. 13.10 Troonrede door H.M. Koningin Juliana. 13.30 Platen. 14 00 Muziekkaleidoscoop. 14.30 Pla ten. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Tiroler muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 De Millioenennota, cau serie. 18.40 Instrumentaal sextet. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconcert. 19.30 Platen. 19.40 Ronde Tafel- parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Herhaling van de troonrede. 20.30 Promenade-orkest en solist. 21.40 Mededelingen. 21.45 Instru mentaal trio. 22.05 Buitenlands overzicht. 22.20 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Reportage. TELEVISIE. Natoniaal programma 12.4513.45 Opening Staten-Generaal. Troonrede. Vertrek van de stoet. 21.0022.00 Telefilm van de opening van de Staten-Ge neraal. Geïllustreerd praatje over de mil lioenennota 1954. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianorecital. 13.30 Platen. 13.45 Pianorecital. 14.00 Platen. 14.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma 10.15 Voor de vrouw. 21.00 Omroep-orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.25 23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Od 224 en 49 m.). tegenover zijn lot en dus ook tegenover zijn leed, en moet er in z'n eentje mee klaar komen. En hoe hij het klaart, dat is voor de eeuwigheid en staat alleen vermeld waar geen sterveling het te zien krijgt, maar in zo ver als we, alleen, in onze bin nenste eenzaamheid, paraat zijn voor een innerlijke worsteling met onze, door de wereld misschien niet eens gekende, smart zó zullen we ook paraat blijken als le den van de gemeenschap. Iedere overwin ning, in 't verborgene bevochten, bij voor beeld door een chronische zieke, of door een jong mensenkind, dat „ja" zegt tegen het ware en „nee" tegen wat mooi schijnt maar het niet is, daar waar een valse il lusie moedig wordt afgeschreven, waar een miskende zijn miskenner vergeeft, en overal daar waar stilletjes een offer wordt gebracht, ook daar waar gefaald werd, maar waar dapper en nederig een nieuw begin gemaakt wordt, bij elk van derge lijke grote daden, ontvangt wie er een vol bracht niet alleen als vrucht daarvan zijn innerlijke groei en vrede, maar het bete kent ook steeds een niet te waarderen nieuwe schat voor de mensenmaatschap pij, waarvan hij een onderdeel is. Iedere keer wordt nieuwe kracht verwekt, waar door de onzichtbare krachten worden ver sterkt, die in werkelijkheid de wei-eld drijven en haar waarde bepalen. Alhoewel de zin van het leven ver boven onze bevat ting ligt, voel ik hier de Goddelijke liefde, die hen, die het heel zwaar hebben, door 's levens spoedcursussen heen langs de kortst mogelijke weg naar hun bestemming Iaat gaan en hun om zo te zeggen ver zwaarde taken opgeeft, omdat ze het aan kunnen. En hoeveel begrip krijgen zij voor anderen, hoeveel steun kunnen zij hun geven. Zo intstaat een grote „voor raad" aan geestkracht, een schat, een ka pitaal, waarop men in moeilijke tijden kan terugvallen als op een garantie. Daar kan men bovendien aan leren, wat van geringe, en wat van grote waarde is. Dit zijn de hoogste goederen," aldus de Koningin. i ADVERTENTIE deelt mede, dat thans ook gelegenheid bestaat deel te nemen aan lessen in Hiernaast worden voor kinderen specaile klassen georganiseerd in Als lerares is Mw. SICHA TERDY aan ons instituut verbonden. Gaarne zijn wij tot alle, ook schriftelijke of telefonische, inlichtingen bereid. HAARLEM SCHAGCHELSTRAAT 31 TELEFOON 10806 In Zeeland, Limburg en Gelderland zijn Vrijdag en Zaterdag enkele nieuwe inci dentele gevallen ontdekt van myxomatose, de gevreesde konijnenziekte. Te Seroos- kerke op Walcheren bleken Vrijdag 14 konijnen van een landbouwer aangetast te zijn, onder Oosterholt in Limburg vond men enkele wilde konijnen met typische myxomatose-verschijnselen en in Doetin- ehem heeft een plaatselijke veearts bij een sportfokker twee konijnen met deze ziekte aangetroffen. Al deze dieren zijn vernie tigd. Ned. Herv. kerk Beroepen te Oud-Alblas W. v. Tuyl te Lopik; te Wezep D. v. d. Ent Braat te Op- heusden. Evang. Lutherse kerk Beroepbaarstelling. Ds.-,, D. Solinger, woonachtig te Oosterbiermn, laatstelijk pred. bij de Prot. kerk te Medan, stelt zich beroepbaar. 99 99 Toen het rijtuig met de Koninklijke toeschouwers via de Marathonpoort de sintelbaan opreed, barstte van de uitver kochte tribunes een daverend gejuich los, dat aanhield totdat de hoge gasten hun plaatsen op de ere-tribune hadden ingeno men. Daar boden Aalsmeerse kwekers dochters Hare Majesteit, de Prinsesjes en Prinses Wilhelmina, die al eerder in het stadion was aangekomen, bloemen aan. Goedkope symboliek Het stadionspel „Juliana Regina" ge schreven door Wim Povel en onder regie van Marius Kruysse beeldde „de krach ten uit die zich in ons volk ontwikkelden tijdens de regering van Koningin Juliana en mede door inspiratie van haar woor den". De teksten voortreffelijk gezegd door Jenny van Maerlandt waren over het algemeen sober, krachtig en vrij van chauvinistisch pathos, de citaten uit Hare Majesteits woorden een goede basis voor een symbolisch spel, maar jammer genoeg kon er bijna nergens sprake zijn van spel in de zin van actie, noch zelfs van boeien de tableaux; ja, de allegorie kwam ter nauwernood uit de grondverf der banali teit. Een sprekend voorbeeld daarvan was de openingsscène,waarin meisjes in streek- (Van een verslaggever) Meer dan honderdduizend mensen, aldus taxeren de politie-deskundigen, heb ben Zaterdagmiddag in en rond het Amsterdamse Stadion de intocht aanschouwd van het Aalsmeerse bloemencorso het zescle in successie dat dit jaar ter ere van Koningin Juliana's eerste regeringslustrum aan onze Landsvrouwe was op gedragen. En het is een koninklijk festijn geworden, letterlijk en figuurlijk, letterlijk, omdat het met uitzondering van Prinses Beatrix door alle leden van de koninklijke familie is bijgewoond; en figuurlijk omdat dit sprookje van bloemenweelde en kleurenrijkdom werkelijk een schouwspel van vorstelijke allure was: een kroonjuweel van bloem istcnkwist, zoals men het ook op de ver- maardste buitenlandse bloemenfeesten tevergeefs zal zoeken. ADVERTENTIE De afwas bekort. „afwashanden" verdwenen Wist U, dat er tegenwoordig veel meer wordt gezongen in de keuken? Ja werkelijker wordt zingend aan de afwas gewerktdie sombere gezichten van weleer zijn verdwe nen. Castella Vaatwas heeft die revolutie bewerkstelligd. Alle oude narigheid en tijd verlies behoren nu tot een verleden, dat nie mand meer terugwenst. Een enkele lepel Castella Vaatwas geeft teilen vol actief sop, waaruit de vetste borden, de vuilste vorken en lepels direct spiegelend schoon, flonkerend en glanzend te voorschijn komen. Castella Vaatwas lost niet alleen alle vet en vuil opmaar ook het probleem van die nare „afwashanden". Castella is goed voor uw handenU kunt na de afwas vol trots een paar fluweelzachte handen tonen drachten provincievlaggen te plaatsen had den rond een wereldbol waaraan men een enorme Oranjezon zag ontstijgen. Nu kan men er desnoods nog vrede mee hebben, dat die wereldbol er als een kartonnen prul uitzag, .Nederland de helft van die globe innam en de Oranjezon meer gelijkenis vertoonde met een mislukte monstertomaat dan mét iets anders laat staan een Ko ninklijk zinnebeeld maar waar wij geen vrede mee hadden, wat was met het cliché: wat er dan werkelijk geen enkel origineler idee op te brengen om de band Nederland- Oranje te symboliseren dan deze tot op de draad versleten vergelijking? En nog meer zonderlinge vondsten heb ben wij aanschouwd, in „Alle hens aan dek" bijvoorbeeld, waarin „werkers van hoofd en hand tezamen de arbeidskracht en de arbeidslust van ons volk belichamen" moesten. Dat is uiteraard geen gemakke lijke opgave, maar met de handarbeiders had men wel raad geweten. Zij kregen een overall aan of zomaar een borstrok met pilo-broek en dan maar jongleren met zware houten balken, groepsgewijze: het rhythme van de arbeid, manlijk, krachtig! Maar nu de hoofdarbeiders, hoe zou men die opvoeren? Niet gemakkelijker, meenden de schep pers van dit stadionspel: hoofdarbeiders zitten aan groene tafels of tikken op schrijfmachines, ergo, je neemt namaak- groene tafels en namaak-schrijfmachines en klapstoeltjes, en je neemt massaas figu ranten, die je niet eens hoeft te costumeren klaar ben je. Dan stuur je de hele boel het stadionveld op hóllend natuurlijk, vanwege de actie! en daar moeten ze dan maar zien, dat ze op levendige wijze het intellect uitbeelden, hoe.dat moe ten ze zelf maar uitvissen daar zijn ze tenslotte toch hoofdarbeiders voor, niet waar? „De moeders en de kinderen" Het is dan ook niet veel geworden met die groene tafels, maar gelukkig waren er ook fortuinlijker scènes. Zoals de kwieke demonstratie van Amsterdamse turners en turnsters, die de „Jeugd van Nederland" hadden uit te beelden maar dat lag meer aan hun gymnastische discipline dan aan de kwaliteiten van het nummer. Aller aardigst was ook het intermezzo „De moe ders en de kinderen", waarin een aantal balletschool-meisjes, elk met een „nestje" van drie peuters opkomend, in een aantal licht-aansprekende bewegingsfiguren de vreugden en de zorgen van het moeder schap uitbeeldde. Van diezelfde meisjes zagen wij later nog een knappe expressieve dans als de daemonen van wind en water in „Ramp over Nederland" hetgeen overigens de enige scène was, die verant woorde, uit de handeling voortvloeiende massa-regie te zien gaf. Daar was het aanstormen der redders, over het wijde grasveld, aannemelijk, de brede gestyleer- de gebarenstrijd tegen het water nood zakelijk en spanning-wekkend, maar voor het overige heeft dit Stadionspel ons eer lijk gezegd maar heel weinig gedaan. Pronkjuwelen van het corso Des te groter daarentegen was de indruk die het corso achterliet met zijn 27 praal wagens, die ieder ook een facet van „Ne derland zoals het werkt en bouwt aan zijn toekomst" hadden uit te beelden. Maar hier was raak geschoten, hier waren ver beeldingskracht, goede smaak en gedegen vakmanschap hand in hand gegaan en hier zijn natuurlijk ook grote geldelijke offers gebracht, want dergelijke pronkstukken van bloemen-architectuur plegen kapitalen te kosten. Maar de resultaten zijn dan ook navenant. Een der allermooiste wagens was stellig die van het Buurtcomité Aalsmeerderweg Noord, dat zonder hulp van een bloemen- arrangeur een dahlia-tapijt annex weef- getuig had geschapen, dat tot in de kleinste détails de „wollen" toevoerdraden en de bobines incluis uit bloemen en bloem- delen was samengesteld en dat in zijn flonkerende kleurencombinatie zo'n over weldigende indruk maakte dat er een mas sale zucht van verrukking uit het stadion opsteeg, toen dit juweel zijn entree maakte. Bonter, maar niet minder kunstig was de tweede favoriet van het publiek: „de Scheepvaart", een pronkstuk van de Am- stelveense Technische School, bestaande uit een sleepboot van rode en witte dahlia's die het motorschip „Oranje" over een zee van herfstbloemen loodst. Bijzonder mooi was ook de wagen van de K.L.M., een fleurig bouwsel van wolken krabbers en Hollandse molens, waartussen kleine Symasters en Constellations heen en weer vlogen. Fantastisch van kleur was voorts de scharlaken koningsmantel met kroon, die als bijdrage van Aalsmeers ge meentebestuur het corso afsloot en waarbij de vonkenschietende „Gouden Koets" van Uithoorn zich uitnemend aansloot. En dat waren dan nog maar enkele wil lekeurige grepen uit het sprookje van schoonheid dat zich Zaterdag voor onze ogen voltrok en dat u zelf gezien moet hebben om precies te weten hoe mooi en fantastisch het was in woorden is het niet te vangen. En daarom: als u het ditmaal gemist hebt, laat het volgend jaar uw neus niet voorbijgaan het is een belevenis. Zaterdagmorgen omstreeks negen uur is op het Bloemendaalse strand een sloepje aangespoeld. De politie vermoedt dat het afkomstig is van een Duits jacht en zal trachten de eigenaar op te sporen. 21. Jolliepops verwoede betogen, dat hij geen clown was en alleen gekomen was om het circus te huren, drongen door tot in de woonwagen van de circus-directeur. Deze luisterde er met welgevallen naar en glimlachte mee, wanneer na de deftige uitlatingen van de geplaagde knecht dave rende lachsalvo's volgden. „Die nieuwe clown vat zijn taak ernstig op", mompelde hij tevreden, „hij zal bij de eerstvolgende voorstelling een glansnummer worden!" „Inderdaad", klonk plotseling een stem, „in zijn glansnummer: „De onkreilkbare huis knecht" zal hij uiterst vermakelijk zijn!" Verschrikt keerde de directeur zich om naar de zwierige figuur, die onhoorbaar was binnengekomen. „Wie bent u?", vroeg hij, „wat zoekt u hier?!" „Mijn naam, zon der titels en verdere aanhangsels, luidt een voudig Joris Goedbloed', was het antwoord, „en ik ben gekomen, om uw circus te hu ren". „Bah", zei de directeur, „dat is niet origineel! Die mop hebt u juist van mijn nieuwe clown gehoord!" I-Iet is geen scherts, mijn waarde", zei Joris, „dit is een dier interessante gevallen, dat ernst en luim dezelfde toestand weergeven; kortom: zon der dollen, ik wens uw circus te huren in naam van mijnheer Panda, de millionnair!" „In ernst?!", riep de directeur. „In ernst", beaamde Joris, „doch onder één voorwaar de: ik moet tijdens de voorstelling een goochelnummer uitvoeren; mijnheer Panda is verzot op mijn trucjes!" Door de te verwachten drukte op Prins jesdag (morgen) moeten de volgende maat regelen door de Haagse politie worden ge nomen. Om 10 uur 's morgens zal de zogenaamde kleine kring voor rijverkeer gesloten wor den. Dit betreft hier de Prinsessewal, Prin sestraat, Kerkstraat, Torenstraat, Jan Hendrikstraat, Laan, Vlamingstraat, Wa genstraat, Grote Marktstraat, Kalvermarkt, Fluwelen Burgwal, Herengracht, Bezui- denhout, Koningskade, Javastraat, Sche- veningseweg, Anna Paulownastraat, Piet Heinplein. Van 11 uur tot het einde der plechtig heden wordt het tramverkeer over de Korte Voorhout, Lange Vijverberg, Hofweg en Spui stilgelegd. Om 10.30 uur zal er een „soepele afslui ting" zijn voor voetgangers op de boven vermelde wegen. Om 11.15 uur wordt men alleen nog op vertoon van een speciale kaart doorge laten. Om 11.45 uur wordt de route van de Koningin voor iedereen afgesloten. De Denneweg, Vos en Tuinstraat, Hout weg, Hooistraat, Nieuwe Uitleg en Malie straat zullen eveneens voor het publiek af gesloten worden aangezien de stoet wordt opgesteld op de Hoge Wal. Zoals bekend, zal Hare Majesteit afrijden van het paleis aan de Lange Voorhout. Het zal niet mogelijk zijn de Lange Voorhout via de Denneweg of Smidswater te bereiken. R.V.D. open voor televisiekijkers Er bestaat morgen gelegenheid in het gebouw van de Regeringsvoorlichtings dienst, Wassenaarseweg 40, Den Haag, de opening van de Staten-Generaal via tele visie te volgen. Het programma begint om 12,45 uur. Voor belangstellenden bestaat hier even eens de gelegenheid om het avondprogram ma van de Nederlandse Televisie Stichting te volgen. Dit begint om 21.00 uur. De radio op Prinsjesdag De radiouitzendingen, die betrekking hebben op de opening van de Staten-Gene raal, veroorzaken enige veranderingen in de tijden van enkele vaste uitzendingen. De nieuwsuitzending van 13.0013.15 wordt gesplitst: tien minuten van 12.30 12.40 en vijf minuten van 15.1515.20. De mededelingen voor land- en tuinbouw die normaal om 12.30 worden uitgezonden, zullen die dag worden opgenomen in de nieuwsuitzending. Het programma wordt als volgt: 12.3012.40 nieuws en mededelingen voor land- en tuinbouw; 12.40 tot het einde van de plechtigheid: reportage van de opening van de Staten- Generaal; de benoemingen van de commis sie voor ontvangst e.d., reportage van de tocht van de Gouden Koets, uitzending van de Ti-oonrede en wat dies meer zij. Op Prinsjesdag zal de Koningin 's mid dags een rijtoer door Den Hagg maken. Hiervoor is de volgende route vastgesteld. Vertrek 5.45 uur: Lange Voorhout (lange zijde), Kneuterdijk, Vijverdam, Buitenhof, Gravestraat, Groenmarkt, Riviervismarkt, Jan-Hendrikstraat, Prinsegracht, Brou wersgracht, Zuidwal, Koningstraat, Hoef- kade, Stationsweg, Huygensplein, Wagen straat, Spuistraat, Lange Poten, Plein, Lange Houtstraat, Tournooiveld, Lange Voorhout. Bij het ziekenhuis aan de Zuidwal zal de Koningin een bloemenhulde in ontvangst nemen. Een vyfjarig jongetje van het St. Alde- gondeplein te 's Gravenhage is Zondagmid dag op de Stadhouderslaan aldaar plotseling de trambaaan opgerend en onder een tram wagen terechtgekomen. Het jongetje werd op slag gedood. Proces. Radio-Warschau meldt, dat mgr. Czeslaw Kaczmarek, bisschop van Kiel- ce in midden-Polen, terecht zal staan wegens „spionnage, tegen de staat ge richte propaganda en ondermijnende activiteit". Met hem zullen vandaag drie priesters en een kloosterzuster worden berecht voor een militair tribu naal te Warschau.De vier medebeklaag- den zijn: Jan Danilewicz, Jozef Dom- browski, Wladyslaw Dzidlak en zuster Waleria Niklewska. De spionnage zou zijn geschied ten behoeve van de V. S., het Vaticaan en het „nationale comité voor een vrij Europa" te New York. Mgr. Kaczmarek zou aan het hoofd hebben gestaan van een groep geeste lijken, die economische, politieke en militaire inlichtingen zou hebben ver zameld en uitgeleverd. Front. De Franse socialistische leider Mol- let heeft Zondag in een redevoering de Franse arbeiders opgeroepen tot het vormen van een „democratisch en so ciaal front" om de macht uit de handen van de „reactionnairen van de rechter vleugel" te wringen. Alle georganiseer de en ongeorganiseerde arbeiders die nen in het front te worden opgenomen. Het moet met de christelijke arbeiders tegen het clericalisme en met de com munistische arbeiders tegen „de Stali nistische leiders, die hen bedriegen" strijden. Onwaar. Het Oost-Duitse persbureau ADN heeft Zaterdag een brief gepubliceerd van de S.E.D.-functionaris Oelssner, die volgens gisteren ontvangen berichten dezer dagen zou zijn gearresteerd. Oels sner schrijft in de brief, dat er „geen woord waar is" van deze berichten. Voorts verklaart hij, dat hij geen con tact heeft gehad met de vroegere minis ter van Staatsveiligheid Zaisser en met Herrnstadt. Offensief. De Franse expeditionnaire macht in Indo-China is Zondag haar herfstoffensief begonnen met een aan val op Vietminhstrijdkrachten in het gebied van Tsjotsjai, 40 kilometer ten Zuiden van hlanoi. Het doel der aanval is het op grote schaal vernielen van Vietminhbases in dit gebied. De aanval is ingezet in een gebied, dat de Viet- minh elk jaar gebruikte als basis voor haar herfst- en winteroffensieven. De Franse troepen ontmoetten reeds veel verzet. Bereid. De premier van Kasjmir, Baksji Ghoelam Mohammed, heeft Zondag op een grote politieke bijeenkomst te Sri- nagar verklaard, dat Kasjmir bereid is binnen twee of drie maanden een volks stemming te houden, „indien Pakistan, met zijn „gehele hebben en houden" het grondgebied van Kasjmir verlaat". „Wij zijn niet bang voor een volksstem ming, maar wij zullen die niet laten houden onder leiding van admiraal Ni- mitz (de Amerikaanse vertegenwoordi ger van de UNO), zo zei hij. De premier beschuldigde de UNO van onverschil ligheid jegens Kasjmir. Begroting. Na afloop van een kabinetszit ting heeft de Franse minister van Fi nanciën aan persvertegenwoordigers medegedeeld, dat de Franse begroting voor 1954 ongeveer 3700 milliard francs zal belopen,ongeveer 100 milliard francs minder dan de totale uitgaven voor het lopende jaar. Het volgende jaar zullen de uitgaven voor de defensie worden verminderd. Frankrijk zal echter door Amerikaanse hulpverlening zijn mili taire verplichtingen, zowel in Europa als in Azië, ten volle kunnen nakomen. Beter. Veldmaarschalk Lord Montgomery, onderbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, gelooft, dat de Russische soldaat door de grote wis selingen van het weer in de Sovjet- Unie* geharder is dan zijn West-Euro- pese collega. In een toespraak te Alder- shot (Engeland) verklaarde de maar schalk Zaterdag te menen, dat ook de West-Europese soldaat gehard dient te worden. Overigens noemde Montgomery de jonge Westelijke soldaat „heel goed feitelijk beter dan de generaals". Gelegenheid. De „Prawda", het officiële dagblad der Sovjet-Russische commu nistische partij, heeft Zondag in een hoofdartikel verklaard dat de Sovjet- Unie „aan geen enkel land ter wereld territoriale eisen stelt". Het artikel werd gepubliceerd ter gelegenheid der vie ring van de „dag der tanks". Te Amsterdam is dezer dagen op 82-jarige leeftijd overleden de heer Louis Stephanus Mullens, die meer dan dertig jaar een der directeuren van het gelijknamige circus is geweest. Hij was een oom van de directeur van het tegenwoordige Cirque Géant. In vroeger jaren is hij met vijf broers opge treden in Theater Carré met een acrobaten- nummer „De zes Alexis". HET komt mij voor dat de mens in het algemeen te veel naar het zwartgallige neigt en te weinig vertrouwen bezit. Waar heen we in de natuur ook kijken, voortdu rend worden we getroffen door de feilloze wijze waarop alles in elkaar grijpt zodat een ongestoorde ontplooiing van het leven gewaarborgd wordt. Zouden we dus de na druk moeten leggen op de steeds weerke rende orde, het blijkt voor velen aanzien lijk aantrekkelijker te zijn zich te verdiepen in allerhande theorieën waarin toekomstige catastrofen worden voorspeld. Alle wetenschappelijke rede neringen op grond waarvan de mens in de toekomst alle mo gelijke ongemak en allerlei on- V aangenaamheden krijgt te ver- duren, kunnen we hier onmogelijk bespre ken. Maar voor een tweetal, dat betrekking heeft op het uitdoven van alle leven op aarde, willen we toch een uitzondering maken, juist omdat zij in de loop van goed tien jaren tot volkomen andere conclusies hebben gevoerd. Ouderen onder ons zullen zich wellicht herinneren hoe in de twintiger jaren werd beredeneerd dat de aarde een koude-dood zou sterven. O zeker, we hadden nog de t(jd en behoefden ons zelfs voor de eerste millioenen jaren geen zorgen te maken, maar het ijzige einde lag onverbiddelijk in het verschiet. Want de straling die de zon elke seconde het heelal inzond, had een gewicht van 4 millioen ton en dientenge volge verloor de zon elke seconde 4 mil lioen ton aan materie, hetgeen een jaarlijks gewichtsverlies betekende van ruim 126 billioen ton. Met dit verlies aan materie gaat onverbrekelijk gepaard een vermin dering aan aantrekkingskracht, zodat de afstand van de aarde tot de zon voortdu- rend groter zou worden. En een grotere afstand van de zon brengt op zijn beurt weer mede dat een geringere hoeveelheid warmte wordt ontvangen, zodat het op aarde steeds kouder zou worden. De laatste mens, eenzaam voortdrijvend op blauwige ijsschotsen in een pikzwarte nacht die door een zon, zo groot als een sterretje, niet meer verlicht kan worden, ziedaar het trieste toekomstbeeld dat ijverige tekenaars uit die dagen ons alvast voor ogen stelden. Neen, zegt een latere theorie, de warmte die we in de toe komst van de zon zullen ont vangen, zal niet verminderen maar integendeel toenemen door het verbruik van de hoe veelheid waterstof in de zon en stijging van het gehalte aan helium. En de vermeerdering van de zonnewarmte zal niet maar zo'n klein beetje zijn, doch tot het honderdvoudige van thans worden ver groot. Vóór het zo ver is waarmede de nodige milliarden jaren gemoeid zouden zijn zal echter op aarde al het bestaande zijn verzengd en verdampt. En, vooruit lopend op dit braderige einde, hebben ook thans Amerikaanse visionairs ons reeds vergast op afbeeldingen van dampende oceanen en van hitte splijtende aardkorsten. Wanneer een intelligent mens deze beide koude- en warmtetheorieën weet te com bineren, moet het hier toch best uit te hoti- den zijn? Of zullen we het maar rustig overlaten? Hoe het ook zij, na dit verhaal over koude en hitte wilden we u laten zien dat ook planten een temperatuur hebben en zelfs aan koorts te gronde kunnen gaan als we het zo mogen uitdrukken. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2