Een oppermachtig VSV liep het zwakke Go Ahead onder de voet Thuiskomst .Clowntje Rick The Arsenal verloor van Sunderland (7-1) MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953 4 Teleurstellend HFG verloor van WA (4-3) HBC en TYBB startten met ruime overwinning Dooi dat zuurbranden op Uw maag. Voetbal in Engeland Voor de kinderen Concordia en SJC speelden gelijk (1-1) Sport in 't kort Ondanks conflict speelde Heracles volledig Dammen J. van Looij veertig jaar bij Haarlemse Damclub Wielrennen Ernstige valpartij in ronde van Bilthoven Verswijveren maakte vier van de zes doelpunten Matig Schoten-elftal miste voorhoedespelers FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Geen verrassingen in OHC-Beker-tournooi Tram vogels wonnen in Zwitserland v Jy ^0 JP? V.S.V. heeft in Deventer met groot machtsvertoon Go Ahead een voetballesje ge geven, dat de koekstadbewoners op een zes-één nederlaag is komen te staan. De mid- voor van de Velsenaren, Verswijvcren, zal wel prettige herinneringen aan deze wed strijd behouden, want liefst vier van de zes doelpunten nam hij voor zijn rekening. De grote kracht van V.S.V. school voornamelijk in het voortreffelijke positiespel van de achterspelers en middenlinie. De voorhoede kreeg hierdoor een steun in de rug en hier was het voornamelijk aan te danken, dat het V.S.V.-aanvalsqulntet in de tweede helft de Go Ahead-achterlioede murw kon spelen en Verswijveren zijn doel punten aan de lopende band achter doelman Brand kon deponeren. Van het eerste fluitsignaal af heeft V.S.V. het middenveld volkomen beheerst. De kanthalfs, Stijger en Tielrooy, zorgden hiervoor en vooral de toch niet zo jong meer zijnde Stijger, kan terugzien op een buitengewoon goede wedstrijd. Van links naar rechts en van voor naar achter zwierf hij over het veld en meestal was hij daar, waar de bal was. HFC heeft in de wedstrijd tegen WA geen al te sterke indruk achtergelaten. De Haar lemmers, die in enige tournooien vrij aardig voor de dag waren gekomen, stelden in de eerste competitie-wedstrijd danig teleur. De „good-old" speelde een lauw en weinig aggres- sief spelletje, waarmede de snelle VVA-ploeg niet zo heel erg veel moeite had. Al spoedig boekten de withemden een éénnul achter stand toen Brom in de zesde minuut de score voor de Amsterdamse ploeg opende. Uit een strafschop maakte Hans Winter daarna ge lijk, m_ar een fraai schot van de Amster damse vleugelspeler Tillard was doelman Van <"t Lee na 25 minuten te machtig. WA sprong in deze periode slordig met de kansen om. Het Haarlemse doel ontkwam enkele malen aan een doorboring, maar toch bracht Brom nog voor het verstrijken van de eerste helft de stand op drie—één. Het zag er weinig gunstig uit voor de HFC'ers toen Donker kort na de hervatting de voorsprong voor de Amsterdammers ver grootte: vier—één. HFC wijzigde zijn opstel ling. Linksback De Nijs trok naar voren, Hein Winte- nam diens plaats in en Moole- naar en Jochemus verwisselden in de voor hoede van plaats. De achterhoede van HFC won aan kracht, maar het spel van de blauw witte aanvalslinie bleef beneden de maat. Wel wist Oudt uit een voorzet van De Nijs de achterstand te verkleinen (viertweel doch verdere pogingen der HFC'ers werden door de rood-zwarto verdediging bedwongen. Rij een worsteling voor het VVA-doel vond Hans Winter in de laatste minuten het net nog éénmaal, maar een gelijk spel zat er voor HFC niet meer in. Derde klassers De derde klassers uit Haarlem en omge ving hebben de competitie goed ingezet. Zowel HBC, TYBB als Zandvoortmeeuwen behaalden de volle winst en Ripperda speel de in Amsterdam gelyk met Rivalen. Het is bij HBC thans te bemerken dat de ploeg onder leiding van trainer Smit, vorde ringen maakt. De Heemstedenaren speelden een goede partij tegen Wilhelmus en door twee doel{ unten van Duivenvoorde kwam de rust met tweenul. Na de pauze bracht Duivenvoorde de stand op drienul, waarna S. de Reus voor de vierde en laatste maal scoorde. Een door spelersverlies verzwakt Hillegom verloor met vieréén van TYBB. Van der Vlugt en Snoeks gaven TYBB een voorsprong van tweenul. Uit een strafschop verkleinde Hillegom na de rust de achterstand, maar twee doelpunten van Schouten brachten TYBB in veilige haven: één—vier. Zandvoortmeeuwen moest met enige inval lers aantreden, maar desondanks versloeg de ploeg VIOS in Den Haag met drie—één. De thuisclub nam de leiding, waarna C. Stok man de nartijen on gelijke voet bracht. Een doelpunt van Castien bracht de Zandvoorters voor de rust aan de leiding en dezelfde spe lers scoorde na de thee nogmaals. Ripperda stond tegen Rivalen al spoedig achter en toen de Amsterdammers daarna de stand op tweenul brachten, zag het er voor de oranje-witten weinig gunstig uit. Maar Ripperda gaf de striid niet op en dank zij twee goals van Dreyer werd de balans nog voor de rust :'n evenwicht gebracht. In de tweede helft werd niet meer gescoord. ADVERTENTIE Neem een of twee Rennies als er van Uw maal iets „verkeerd gevallen" is. Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. Een sma kelijk middel, onfeilbaar in zijn werking cn.... onopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor één. De Engelse voetbalwereld spreekt over the Arsenal. En dit keer niet omdat de Londenaren de aandacht op zich vestigen door hun klassespel, zoals dat in het vorig seizoen nog het geval was. Neen, nu geldt de belangstelling het teleurstellende, slecht spelende team van de Londenaren, dat de laatste plaats in de eerste divisie bezet met slechts twee punten. Op deze Zaterdag verloor the Arsenal met zeven-één van Sunderland. Iedereen wist, dat het elftal uit vorm was en dat een overwinning niet waarschijnlijk mocht worden geacht, maar niemand had durven vermoeden, dat het een nederlaag met zes doelpunten verschil zou worden. Het was de grootste nederlaag van de beroemde Londcnse club sedert in Maart 1927 met zeven-nul van West Ham United werd verloren. Het lijkt nu wel haast onver mijdelijk dat Tom Whittakcr de transfer markt zal betreden. Het feit, dat hij en zijn assistent Orayston, op zoek naar nieuwe talenten, wedstrijden elders bezochten, wijst reeds in deze richting. Lishman opende de score voor Arsenal en hoewel zij bij de rust met twee-een achterstonden, speelden de Londenaren een redelijke party voetbal. Maar na de her vatting was de ineenstorting van de ploeg weldra een feit. Binnen twintig minuten scoorde Sunderland vijf doelpunten. De man, die het Arsenal het lastigst maakte, was de vroegere Arsenalspeler Ray Daniel. Andere uitblinkers bij Sunderland waren de linkervleugelspelers Len Shackleton en Billy Elliott en mid voor Trevor Ford, die de hattrick verrichtte. De overwinning van Sunderland was echter niet de grootste van de dag, want Charlton won met acht-één van Middles brough. Het Zuid-Afrikaanse binnentrio, Sid O'Linn-Stuart Leary-Eddie Firmani, was in grootse vorm en nam zes doelpunten voor zijn rekening. Firmani zorgde voor de hattrick. West Bromwich Albion, dat met vier-één in een uitwedstrijd van Burnley won, staat nog op de eerste plaats van de eerste divi sie met twee punten voorsprong op Wol verhampton Wanderers. Spanning Een maximum aan spanning en sensatie bracht de wedstrijd tussen Wolverhampton Wanderers en Portsmouth. Binnen drie minuten na de aftrap stonden de Wolves met twee-nul voor en acht minuten voor rust hadden zij met drie-een de leiding, na een doelpunt van linksbinnen Wilshaw. Voor de rust liep Portsmouth de achter stand tot drie-twee in en drie minuten na de hervatting was het zowaar drie-drie. Na een spannende en volkomen gelijk opgaan de strijd kon Wolverhampton vier minuten voor het einde het winnende doelpunt scoren. Hoewel niet zo slecht geklasseerd als Arsenal beleeft ook Manchester United ongewoon slechte tijden. Ook de United heeft in dit seizoen nog geen enkele maal winst kunnen boeken, doch het doelpunt loos gelijke spel tegen Bolton Wanderers hield tenminste enige belofte in. Uitslagen In de Engelse league werden de volgen de wedstrijden gespeeld: Eerste divisie Aston VillaBlackoool 21; Bolton WanderersManchester Uni ted 00; BurnleyWest Bromwich Albion 14; Charlton AthleticMiddlesbrough 81; Huddersfield TownChelsea 31; Manchester CityCardiff City 11; Pres ton North EndNewcastle United 22; advertentie Sheffield UnitedSheffield Wednesday 20; SunderlandArsenal 71; Totten ham HotspurLiverpool 21; Wolver hampton WanderersPortsmouth 43. Tweede divisie Briston RoversWest Ham United 22; EvertonDoncaster Rovers 41; FulhamLeeds United 13; Hull CityBlackburn Rovers 02; Leices ter CityNotts Forest 10; Lincoln City Brentford 21; Notts CountyDerby County 01; Oldham AthleticBury 00; Stoke CityBirmingham City 32; Swan sea TownPlymouth Argyle 01; Rother- ham UnitedLuton 21. Stand De stand luidt thans W. Bromw. A 8 14 Newcastle U 7 8 Wolves 8 12 Charlton A 8 8 Bolton W 7 10 Chelsea 8 7 Huddersf. T 8 10 Sheff. W. 8 6 Burnley 8 20 Manch. C. 8 6 Spurs 8 10 Sunderland 7 5 Blackpool 7 9 Manch. U 8 5 Sheff. U 7 9 Portsmouth 8 5 Preston NE 8 9 Liverpool 8 4 Cardiff C 8 9 Middlesbr. 8 4 Aston V 7 8 Arsenal 8 2 Vierde klassers De prestaties van de Haarlemse vierde klassers zijn op deze eerste competitiedag niet onverdeeld gunstig geweest. Diverse teleurstellende resultaten moesten geboekt worden, maar aan de andere kant noteer den we ook goede resultaten. In de strijd lussen DSS en Bloemendaal nam Bloemendaal door Diederiks en Sar- gentini een twee-nul voorsprong voor de rust, welke echter na de hervatting ver loren ging door doelpunten van Soellaart en Toenbreker. Tegen het einde bezorgde Sargentini Bloemendaal een drie-twee overwinning. Onze Gezellen verloor met vier-één van Animo. Warmerdam scoorde voor de Gezellen die een zwakke doelman onder de lat hadden staan. ETO verloor op eigen terrein van VVB met twee-één en THB kon het tegen WS B na een levendige strijd niet verder brengen dan nul-nul gelijkspel. Goed was het resultaat, dat Concordia bevocht tegen SJC in Noordwijk: een één één gelijkspel. DCO stond tegen SEMO met de rust nog volkomen gelijk (0-0), maar zag kans door doelpunten van Kuppers, Meyer en Peru- kel nog met drie-één te winnen. Waterloo begon de strijd in de K.N.V.B. met een dubbelblank gelijkspel tegen NFC. NOORWEGEN VERLOOR VAN DENE MARKEN. Het Noorse voetbalelftal, dat Zondag 27 September als tegenstander van de Nederlandse oranjeploeg zal fungeren, verloor in Oslo met eennul van Denemar ken, welke stand reeds voor de rust was bereikt. Het eerste elftal van I-Ieracles heeft de uitwedstrijd tegen Leeuwarden volledig gespeeld. Er was tussen de spelers van het eerste elftal onenigheid ontstaan over het besluit van het bestuur van de Almelose eerste klasser om op uitwedstrijden geen echtge noten en verloofden op kosten van de club te laten meereizen. Toen het bestuur op zijn standpunt bleef staan, gaven acht spelers van het elftal te kennen niet tegen Leeuwarden te zullen spelen. Naar wij vernemen, heeft het elftal in de Friese hoofdstad toch volledig gespeeld. Het geschil is hiermede echter nog niet uit de weg geruimd. De spelers blijven vast houden aan hun eis, dat Zij op tenminste vier reizen door hun echtgenoten of ver loofden op clubkosten zullen mogen wor den vergezeld. Op 12 September herdacht de bekende Haarlemse hoofdklasesr Jan van Looij de dag, waarop hij zich veertig jaar ge leden bij de Haarlemse Damclub aansloot. In zijn langdurige dammersloopbaan heeft Van Looij zich een zeer vooraanstaande plaats in het damleven in ons land veroverd en ook over de grenzen geniet zijn naam een bekende klank. Een zeer lange reeks van jaren maakte de heer Van Looij deel uit van het hoofd klasse-team der HDC en het is ook aan zijn stimulerend voorbeeld te danken geweest, dat zijn vereniging vier maal het clubkam pioenschap van Nederland in de hoogste afdeling van de Kon. Nederl. Dambond behaalde. Zijn grote verdiensten voor de HDC wer den dan ook beloond met het ere-lidmaat- schap zijner vereniging. Door een onvoorzichtigheid van een toe schouwer, die de ronde van Bilthoven, een wielerwedstrijd voor amateurs, volgde, vond een ernstige valpartij plaats, waarbij negen renners meer of minder ernstig ge wond raakten. Toen de renners honderd meter voor de finish een felle eindspurt inzetten, boog een toeschouwer zich voorover om meer van de wedstrijd te kunnen zien. Hij raak te hierbij de schouder van een voorbij rijdende renner, waardoor de valpartij ontstond. Negen renners werden naar het stads en academisch ziekenhuis in Utrecht over gebracht, van wie W. Peters een gebroken sleutelbeen en een ontwrichte elleboog had opgelopen, Rademakers een gebroken rib, Klein een hersenschudding en Van Hattum een gebroken sleutelbeen. Vijf renners kregen schaafwonden. Go Ahead stelde tegenover het gedegen spel van VSV maar weinig goeds. De voor hoede was volkomen onmachtig om aan de greep van de zich goed opstellende backs, Kunst en Schoon en aan die van de rustige soil Hazeveld, te ontkomen. Holscher en Koster kwamen in de middenlinie aan tempo te kort en waren meestal in hun eigen doelgebied te vinden. Na de rust, toen de vermoeidheid een hartig woordje by de Go Ahead-mensen ging meespreken, viel de verdediging als een kaartenhuis onder de snelle rushes van rechtsbuiten De Bie en de handige dribbels van linksbinnen Van der Kuil, in een. Dat de rust met een één-nul voorsprong voor VSV inging, was zeker niet een weer spiegeling van het Velser overwicht. Pas een halve minuut voor de rust werkte Ver swijveren een lance nass van Stijger op de juiste manier af (0-1). Voordien hadden te kort spel van het binnentrio der gasten en de buitenspelval Go Ahead tegen een groot aantal doelpunten behoed. Een minuut of vier na de thee kreeg Van der Kuil na goed doorzetten van De Bie de bal vlak voor het doel vrii. De eerste keer dat de internationaal wilde schieten miste hij, maar zijn herstel geschiedde sneller dan dat van de Go Aheadverdedigers en nu maakte Van der Kuil geen fout (0-2). Linksbuiten Van Gelder keeg na onge veer 20 minuten, waarin VSV sterk gedo mineerd had, de kans van zijn leven om de achterstand te verkleinen. Hij kwam volkomen vrij voor doelman Van der Wint. Deze maakte echter van een kleine aarze ling van de aanvaller gebruik om de bal ADVERTENTIE Gabardine Regenjassen BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TEL 20420 7 Schoten heeft de competitie zwak ingezet door in Amsterdam bij AFC met drie-nul te verliezen. Vooral de nul van de Schoten voorhoede gaat weer de nodige zorgen baren, want deze linie kon ook nu weer niet tot scoren komen dank zij weinig door tastend spel en een slechte afwerking van de soms goed opgezette aanvallen. Nu het bovendien in de achterhoede niet helemaal klopte, draaide het op een flinke nederlaag uit, welke nog groter had kun nen zijn indien de Amsterdammers na de rust even fel hadden gespeeld als in de eerste helft. Technisch waren de Amsterdammers sterker en hun aanvallen droegen een ge vaarlijker karakter. Daarbij kwam nog, dat doelman Kessens reeds spoedig een kost bare fout maakte. Een tam schot van links buiten Van de Berg liet hij glippen, waar door AFC vrij goedkoop aan de leiding kwam. Schoten trachtte na dit doelpunt de bakens te verzetten, maar dit lukte niet en toen bij een der Amsterdamse aanvallen de Schoten-achterhoede treuzelde, kon Tromp de bal naar zijn clubgenoot Bou- wens plaatsen, die Kessens voor de tweede maal het nakijken gaf. Kort voor rust werd het slechte wegwerken in de Haarlemse achterhoede Schoten wederom noodlottig. Nu was het Feldman, die kon scoren en met een vrijwel beslissende drie-nul voor sprong voor AFC kwam de rust. Na de hervatting trachtte Schoten met man en macht het getij te doen keren en werkelijk kwam het Amsterdamse doel toen enkele malen in ernstig gevaar, maar doelman Dekker kon de situatie meester blijven omdat de Schoten-aanval de mooi ste kansen voorbij liet gaan. Aan de andere kant deden de Amsterdamse voorwaartsen het te mooi om bepaald gevaarlijk te zijn, zodat ook aan deze kant doelpunten uit bleven. Met onveranderde stand kwam dan ook het einde van deze voor Schoten zo teleurstellende wedstrijd. 26) Ze waren beiden in Indië geweest op ver schillende hoofdplaatsen. Er was De Vere's duidelijke schrik bij het horen van de naam Holstein. Er was zijn bezoek bij de oude man, dat in flagrante tegenspraak was met zijn voorafgaande verklaringen. Er was tenslotte de handige wijze, waarop Holstein de situatie gered had voor hen beiden. En numisschien? Wanneer er iemand van de huisgenoten geweest was, die Gerard Holstein had helpen ontvluch ten, dan moest dat Jean de Vere geweest zijn. Hij was weer naar binnen gegaan „om eens naar de brand te gaan kijken", zoals hij gezegd had. Was hij daar ook werkelijk geweest? Dat was natuurlijk zó bij de rechercheurs te informeren. In ieder geval, ook zonder die ontvluchting stond hij toch in nauw contact met een zeer ongunstig individu, een chanteur, en dat niet alleen als slachtoffer, zoals Vera Dana, maar als compagnon, dat was dui delijk. Een helper van een chanteur, een mede-chanteur. voor diens voeten weg te trappen. Nauwe lijks was VSV aan dit gevaar ontsnapt of Verswijveren kreeg weer een lange pass van Stijger. Hij schudde zijn bewaker Koopman (de beste speler van Go Ahead) van zich af en passeerde Brand voor de derde maal (0-3). Een minuut later liet de Velser midden voor de Deventer doelman voor de vierde maal de bal uit het net halen, nadat hij v. d. Burgt in de luren had gelegd. VSV liet zijn aanvalsmachine, goed gesteund door Stijger en Tielrooy op volle toeren doordraaien en na 35 minuten spelen was een voorzet van Van der Kuil de inleiding tot het vijfde doelpunt. Verswijveren zette zijn hoofd onder de bal en Brand dook weer te vergeefs. Drie minuten later was het Van der Kuil, die goed reageerde op een verre hoge pass van Tielrooy. De gehele Go Ahead-achterhoede bleef staan voor vermeend buitenspel, hetgeen het zesde Velser doelpunt betekende, want naar het keiharde schot van Van der Kuil kon Brand slechts kijken (0-6). Dat mid denvoor Ten Wolde kort voor het einde een misverstand tussen Van der Wint en Hazeveld kon afstraffen met een tegendoel punt, deed niets meer aan de indrukwek kende en zeker niet geflatteerde zege van VSV af. De H.V.B. heeft de goede gewoonte om het seizoen te openen met de eerste ronde om de O.H.C.-beker. De strijd om dit fraaie kleinood staat altijd in het middel punt der belangstelling en het is een oud gebruik, dat deze wisselbeker op de eerste voetbal-Zondag de aandacht vraagt van de H.V.B.-elftallen. Op deze mooie Zondag hebben talrijke elftallen elkaar de zege weer betwist, maar bepaald veel verras singen zijn er niet geweest. Inmiddels staat het nu reeds vast dat de beker in andere handen overgaat. Waterloo is houder van het kleinood, maar omdat de IJmuidense club thans K.N.V.B.'er is, waardoor dus het tweede team de prijs moet verdedigen, lag het voor de hand dat de beker van eigenaar zou verwisselen. Welnu,Waterloc 2 heeft de strijd niet kunnen winnen in deze eerste ronde, maar sneuvelde eervol tegen de nieuwe eerste ldasser WH met drie twee. Van de standaard-elftallen leverde NAS de grootste prestatie door met veer tien-één van Concordia 2 te winnen. IEV, Spaarndam, WD, BSM, sterke eer ste klassers, kwamen zonder al te veel moeite in de volgende ronde. Eerste klasser HFC 3 werd door tweede klasser Hoofd- dorpse Boys gewipt en Haarlem 3 A verloor van DEM 2 met 7-2. Dat DSK in de vol gende ronde zou komen, lag tegen Spaarne- vogels voor de hand, maar dat TZB succes zou boeken tegen Halfweg 2 hadden we niet direct verwacht. Ook DSB kwam een stapje verder dank zij een zege over Zand voortmeeuwen 3. Vogelenzang werd ech ter, evenals Geel Wit, vroegtijdig uitge schakeld door nederlagen tegen RCH 4 en Terrasvogels 2. In de competitie waarvoor het program ma uiteraard nog klein was, wonnen EDO 4 en Wijk aan Zee 2 in de eerste klas afde lingen respectievelijk van RCH 5 (kam pioen vorig seizoen) en EDO 5 en in de tweede klas verraste HFC 4 door een zes nul overwinning over Kennemers 5. De voetbalvereniging Tramvogels uit Haar lem heeft in Zürich (Zwitserland) een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tegen Ver- kehrsbetriebe Zürich met vierdrie gewon nen. Vooral in de eerste helft werd er goed en vlug gespeeld. De rust ging in met een drietwee voorsprong voor de Haarlemmers. Na de wedstrijd dankte de voorzitter van Tramvogels de organisatoren voor de harte lijke ontvangst en tenslotte ontvingen de Haarlemmers van het gemeentebestuur van de stad Zürich een boek over deze mooie Zwitserse stad. ADVERTENTIE Gewatteerde Windbreakers Was hij daar het type voor? Zeker niet. Maar een man als hij, met een dergelijk intellect en een dergelijke harde wil was tot alles in staat. Hij zou niet de eerste schurk zijn met een teder plekje in zijn hart voor een onschuldig jong meisje. Een tweede duister punt was zijn ver blijf in Londen. Wat was daar gebeurd? Waarom had hij eerst het verkeerde hötel opgegeven, waarom had hij de laatste etiketten van zijn bagage en die van zijn vriend afgescheurd? Om te maken, dat zijn verblijf te Londen niet meer nagespeurd zou kunnen worden, dat kon niet anders. Er was dus iets gebeurd. Maar wat? Hij zou dat onder geen enkele pressie mede delen; hij had volkomen de wilskracht om te verzwijgen wat hij wilde verzwijgen. Een tegenstander. En dan was er nog de brief, Marianne's laatste brief, die hij niet had geopend. Waarom niet? Hij had het ze ker niet vergeten, want hij had er wel aan gedacht om de brief bij zijn bagage in te pakken en mee naar Amsterdam te ne men. De brieven van zijn zuster waren hem dierbaar. Hij was misschien niet in de gelegenheid geweest om de brief te openen, maar die gelegenheid had hij toch wel ge had in de week, dat hij thuis was geweest. Ook de brief was een mysterie. Er waren twee mysteries: zijn verhouding tot Hol stein en zijn verblijf in Londen. Een ver hoor zou natuurlijk niets opleveren. Maar er was een informatie mogelijk in het Charing Cross-Hótel. Hij zou daar mor genochtend dadelijk werk van maken. Jean de Vere was verdacht. Hij kreeg 2149 een kruisje achter zijn naam, een beden kelijk en ongunstig kruisje. En dan was er nog een veronderstelling, die de politie man ineens, als een flits, te binnen schoot. De veronderstelling dat Jean de Vere zelf de dader was van de inbraak in zijn ka mertje en zelf zijn koffers geopend had. De practische mogelijkheid tot de daad was er zeker: hij was pas tegen twaalven thuisgekomen, maar had heel goed ook al eerder het huis kunnen betreden, waar van hij als medebewoner immers de voor deursleutel bezat. Het was heel goed mo gelijk, dat hij uit zijn bagage iets gezocht en weggehaald had, en daarbij niet gezien had willen worden en overhaast weer ver dwenen was. Dat zou zijn onverschillig heid over de inbraak verklaren. Het was ook nog mogelijk dat hij met opzet een in braak geënsceneerd had, juist met de be doeling om een opschudding te verwekken en de politie in huis te halen? Waarom? Om iemand anders de schuld te kunnen geven, uit te schakelen voor iets, als wraakneming? Alles, alles was mogelijk bij een man van zijn gaven en wilskracht, bij zulk een sterke persoonlijkheid als Jean de Vere. Bij Jean de Vera lag de op lossing van de gehele zaak, dat leed geen twijfel. En in Jean de Vere vond hij zijn sterkste en meest capabele tegenstander. De liefde van Marianne voor naar broer behoefde zeker niet voor hem te pleiten. Ten eerste had zij hem in acht jaren niet gezien en kon hij in die tijd wel vele slinkse wegen hebben bewandeld. En ten tweede waren vrouwen op het gebied van 11*0 de liefde soms volkomen ontoerekenbaar en had hij in zijn praktijk meermalen staaltjes gezien van de meest opofferende liefde voor sujetten, die die liefde aller minst waard waren. Marianne de Vere stond buiten de gebeurtenissen van deze nacht. En tóch, dacht de politieman, was zij misschien wel het doel, de prijs, waar om hier vannacht gestreden werd. Een be gerenswaardige, mooie vrouw. Marianne de Vere kreeg geen kruisje, maar een vraag teken achter haar naam en dat was zeker niet minder een ernstige overweging waard. Inspecteur Renkevoort beëindigde zijn derde sigaret. Als Jean de Vere een chanteur was, èn een petroleumprospector, dan waren er twee sterke motieven om zijn bagage te doorzoeken: de aanwezigheid van chan- tagebrieven of gegevens over petroleum- terreinen. En dan meldden zich vanzelf een hele rij verdachten aan. Vooreerst Vera Dana, die in de macht was van de compagnon van De Vere en misschien ver onderstellen kon bij de jongeman belang rijke brieven te vinden. Zij was tenslotte in de bewuste kamer geweest. Zij kon daar ook geweest zijn in opdracht van Holstein, die een gedeelte van zijn correspondentie van zijn compagnon terug had willen hebben en ze nu tijdens zijn af wezigheid had laten stelen. Misschien had hij Vera Dana wel voorgesteld om haar de begeerde huwelijkspanieren terug te geven in ruil voor andere, meer lucratieve gege vens. Een andere oplossing was, dat Hol stein zelf er geweest was, èls het verhaal va>n de actrice, dat ze alleen maar een schuilplaats in het kamertje gezocht had, tenminste waar was. Holstein kon er zelf geweest zijn en nu. nu hij bemerkte, dat de politie er werk van maakte, de benen ge nomen hebben. Voor de petroleum-afdellng was James Delmonte de voornaamste ver dachte, de man die hoogstwaarschijnlijk toch de pensiongast met de rode schoenen geweest was, die door Prins op de trap was achtervolgd. Die rode schoenen waren weliswaar niet te vinden geweest, maar hij had ze misschien wel het raam uitgewerkt. Er moest morgenochtend direct, bij het eerste daglicht, naar de schoenen gezocht worden op de binnenplaats beneden. James Delmonte was een onbeschaamde vlegel en in ieder geval verdacht. Ook hij kreeg met de anderen, een kruisje achter zijn naam. Van Charles van Milsbeek was het nog niet duidelijk of hij tot de chantage- of tot de petroleum-rubriek gerekend moest worden. Maar bij hem kwam er nog een derde motief naar voren: de haat van een jaloerse minnaar, die geen geluk heeft. Een motief, dat misschien nog sterker was dan de beide andere motieven. De jonge advocaat kon de diefstal niet zelf gepleegd hebben, maar hij kon Marianne meege troond hebben om vrij spel te laten aan Sarinah. Zijn kostbaar geschenk aan Sa- rinah bleef verdacht. Het oude Indische vrouwtje mocht Jean de Vere niet en ze was, bij zijn onverwachte verschijning op het trapportaal, zichtbaar geschrokken. b{] al haar ondoorgrondelijkheid was dit een in het oog lopend feit. De oude Sarinah kreeg zeker óók een kruisje, al of niet in combinatie met Charles van Milsbeek. Zij had ook de gehele avond de gelegenheid gehad om in de slaapkamer binnen te ko men. Maar nog een andere vrouw kon in contact staan met de jonge advocaat, die al of niet met opzet het kamertje opengela ten had. Vera Dana was juist in die korte tijd naar binnen geglipt en het was moge lijk, dat dit geen toeval was, maar dat de deur expres voor haar was opengehouden. Dat was een nieuwe mogelijkheid onder de vele andere mogelijkheden, een nieuwe draad in het onuitwarbaar netwerk van deze zaak. De complicaties van Van Mils beek waren vele. En hoewel zijn verhaal, zoals hij het er spontaan had uitgegooid, wel betrouwbaar scheen, kwam er toch een kruisje achter zijn naam. Zowel voor de combinatie Sarinah als* voor de com binatie Vera Dana. Het was een duister geval. Het was een zo duister geval als hij bijna nog nimmer te behandelen had gekregen, dit simpele inbraakje bij een zenuwachtig vrouwmens Een zaak met zoveel verdachten. Een zaak waarbij zoveel draden als een netwerk dooreenlopen en waarin hij feitelijk iedere huisbewoner zó kon laten arresteren Be halve dan dacht hij, over zijn lijst gebo gen, Marianne de Vere en juffrouw Jager En de zes kleine Jagertjes, de baby mee inbegrepen. (Wordt vervolgd). Er hing bepaald iels geheimzinnigs in de lucht! Wat kon het toch zijn? De hele tijd zaten Oepoetie en Bunkie maar met elkaar te smuuspelen; en het leek er veel op, of Rick daar niets van mocht horen. Hadden ze soms een geheimpje voor Rick, dat hij niet mocht welen? Het leek er veel op; want elke keer, als hij in de buurt kivam, zwegen ze. Maar zodra ze alleen waren, begon het gefluister weer! Nee, er stak niets ondeugends achter; ze hadden geen kwaad tegen Rick in de zin. Want. ook tante Liezebertha was in het geheim. Die deed er ook aan mee! Rick had niets in de gaten. Die merkte dat gesmuuspel achter zijn rug niet op en had nergens erg in. Op een middag, toen Rick een uurtje bij een andere jongen van hun klas was om wat. huiswerk na te kijken, maakten de anderen van de gelegenheid gebruik. Tante Liezebertha, Oepoetie en Bunkie glipten de deur uit en gingen de stad in. Wat hadden ze toch te doen? Overal keken ze bij de étalages van de winkels, en dan praatten ze druk en over legden met elkaar. En ze gingen ook enkele winkels binnen. Ja, er moest toch vast iets bizonders aan de hand zijn

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6