O VVO door zege op HHC (2-0) landskampioen Euwe won van Najdorf en staat op winst in partij met Taimanov BDHC verloor eerste competitie wedstrijd van Amsterdam (2-1) Nederlandse dames-tennisploeg won landenwedstrijd tegen Zwitserland Haarlem-ploeg op vierde plaats bij de jeugdclubkampioenschappen Achtste ronde Schoten blijft eerste klasser Engelsman Peters liep Marathon in wereldtijd Courses te Duindigt Candidaten-tournooi in Zwitserland Negende ronde Rood Wit, in promotie klasse, verloor van Alliance Heringa Wuthrich KEIP Hockey Nederlands dameshockey- elftal samengesteld Paardensport Tennis Amerikaanse tennisploeg in interzönefinale MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953 Tot besluit van het in Neuhausen gespeelde gedeelte van het candidaten-schaak- tournooi heeft het gemeentebestuur van deze plaats de deelnemers een feestavond aangeboden. Het hoogtepunt van deze avond was het door Smyslov prachtig ge zongen Wolga-lied. De achtste ronde, de laatste die in Neuhausen werd gespeeld, leverde een viertal remises op. De partij PetrosianAverbach telde slechts dertien zetten en duurde nog geen uur. Na eenentwintig zetten staakten Bronstein en Boleslavsky hun schijn-gevecht. Najdorf en Szabo deden er langer over. De Hongaar was hier iets in het voordeel gekomen en wees daarom op de tweeëntwintigste zet een vredesvoorstel van de hand. Maar Najdorf wikkelde handig af, zodat zijn tweede remise-aanbod zes zetten later wel aangenomen moest worden. Intussen had Keres tegen Geiler zijn best gedaan om een klein overwicht aan bewegingsvrijheid in winst om te zetten. Een ogenblik zag het er naar uit, dat hij hierin zou slagen, want hij kon zowel op de damesvleugel als in het centrum het initiatief nemen. Maar toen had Gelier een middel gevonden om de opmars tot staan te brengen. Het kwam tot een alge hele liquidatie langs de open c-lijn en daarna was het voordeel van Keres ver dwenen. Op de 26ste zet werd ook deze partij remise gegeven. Tot een werkelijk treffen kwam het in de partijen Taimanov-Eüwe en Gligoric- Stahlberg. Onze landgenoot reageerde zeer doelbewust op een poging van de Rus om een bekende openingsvariant te verster ken. Hij verzwakte de koningsvleugel van Taimanov en plaatste deze reeds op de vijftiende zet voor moeilijk op te lossen problemen. Taimanov vond na lang na denken nog een verdediging, maar bevre digend bleek deze niet te zijn. Op de 21ste zet vond de ex-wereldkampioen een zet, die het gehele verdedigingsplan van zijn tegenstander doorkruiste. Om niet onder de voet gelopen te worden moest Taima nov alles op tegenaanval zetten, maar daarvoor moest hij eerst één en later nog een tweede pion afstaan. Toen de partij na 41 zetten werd afgebroken was het dui delijk, dat Euwe opnieuw een fraaie pres- Euwe tatie had geleverd, want de overwinning kan hem nauwelijks meer ontgaan. Aanvankelijk speeiden Gligoric en Stahlberg naar een snelle remise, want reeds in de opening verdwenen de dames van het bord. Maar de schijn bedroog, Gligoric was wel degelijk van plan om op winst te spelen. Hij viel de Zweed aan vankelijk lastig met kleine aanvallen, om later te beginnen met ernstige bedreigin gen. Gligoric drong met zijn toren in de stelling van Stahlberg binnen en daarna won hij niet minder dan vier pionnen. De partij werd afgebroken, maar zal stellig door de Zweed niet worden voortgezet. De wijze waarop Euwe in de achtste ronde tegen Taimanov in het voordeel kwam, heeft indruk gemaakt. Bij het be gin van het Candidatentournooi waren er verschillende schakers, die voorspelden, dat de ex-wereldkampioen wel eens op de laatste plaats zou kunnen eindigen. Daar bij hebben zij waarschijnlijk te veel de wedstrijd om het wereldkampioenschap in 1948 aïs maatstaf genomen en vergeten, dat de Nederlander ook heel wat betere resultaten op zijn naam heeft. De Zwitsers hebben echter steeds hun vertrouwen in Euwe behouden. Zo wil bijvoorbeeld de tournooi-leider, de heer Nagler, met ieder een een weddenschap van 20 tegen 1 aan gaan, dat onze landgenoot in ieder geval bij de bovenste zes zal eindigen. Hij is niet de enige, die er zo overdenkt, want Euwe is in Zwitserland zeer populair. Vandaar dan ook dat de vele belangstel lenden, die de negende ronde bijwoonden hun aandacht concentreerden op het duel tussen de Nederlander en de Argentijn Najdorf. Zij kregen waar voor hun geld, want Euwe trok met grote kracht ten aan val. Reeds na een tiental zetten stond het bord figuurlijk gesproken in vuur en vlam. Hij slaagde er tenslotte na een prach tige partij in Najdorf te verslaan. Hij heeft daartoe een volle toren geofferd, zonder dat te zien was, hoe hij daarvoor voldoende compensatie kreeg. Maar hij had er toch wel degelijk vertrouwen in, want hij wees een remise-aanbod van de hand. NajdoxT zag zich vervolgens genoodzaakt om het gewonnen materiaal weer terug te geven, maar onze nationale kampioen bleef fel aanvallen en dwong op de 37ste zet een prachtige beslissing af. Fel Ook in de andere partijen werd fel ge speeld. Blijkbaar beschouwen de deelne mers het voorspel van het tournooi, dat zich in Neuhausen heeft afgespeeld als ge ëindigd en beginnen zij zich thans, nu het Congreshuis in Zurich het strijdtoneel is geworden, schrap te zetten voor de beslis sende sprong. Smyslov bracht Keres door een nieuwe variant van het aangenomen dame-gam biet in grote moeilijkheden. Daarentegen was de andere leider. Reshevesky, tegen Gelier genoodzaakt om zich tot afweer- maatregelen te bepalen. De partij Geller-Reshevsky kreeg een onverwacht slot. Men had een strijd tot het einde verwacht, vooral toen Geiler een remise-aanbod van d.e hand wees. Enkele zetten later werden de spelers het echter toch eens over de verdeling van het punt. Maar de Amerikaan heeft door deze remise de leiding aan Smyslov moeten af staan, want deze boekte een waardevolle overwinning op Keres. Smyslov heeft deze partij zeer sterk gespeeld. Hij won eerst een pion, later de kwaliteit en dwong ten slotte met een grootscheepse koningsaanval de beslissing af. Keres moest zich op de 41ste zet gewonnen geven. Szabo heeft in tijdnood een ressource van Petrosian over het hoofd gezien en verloor een stuk. Nog voor de tijdcontröle moest hij zich gewonnen geven. De overige partijen werden afgebroken. Uitslagen De uitslagen van de achtste ronde van het Candidaten-schaaktournooi in Neu hausen luiden: Keres-Geller VtBronstein-Boles- lavsky V2, Najdorf-Szabo AV2, Gli- goric-Stahlberg afgebroken in voor Gligo ric gewonnen stelling, Taimanov-Euwe afgebroken in voor Euwe gewonnen stel ling. Petrosian-Averbach V2. De partij Reshevsky-Kotov werd tot Maandag uit gesteld. De uitslagen van de partijen gespeeld in de negende ronde luiden: Averbach vrij. Szabo-Petrosian 01, Euwe-Najdorf 10, Stahlberg-Taimanov, afgebroken, Boleslavsky-Gligoric afgebro ken, Kotov-Bronstein, afgebroken, Geller- Reshevsky V214, Smyslov-Keres 10. De stand na de negende ronde luidt: 1 Smyslov 6 punten uit 8; 2 Reshevsky 514 punt uit 8 plus 1 uitgestelde partij; 3 Keres 5 punten uit 9 partijen; 4 Najdorf 4'/s punt uit 8; 5 Euwe 4>£ punt uit 9 plus 1 afgebroken partij. EuweNajdorf Euwe: wit; Najdorf: zwart. 1. d2d4; P g8—f6. 2. c2—c4; g7—g6. 3. g2g3; L f8—g7. 4. L flg2; O—O. 5. P bl— c3; c7c5. 6. d4d5; e7e5. 7. L clg5; h7h6. 8. L g5 x f6; D d8 x f6. 9. d5—d6; P b8c6. 10. e2—e3; b7—b6. 11. L g£— d5; K g8h8. 12. P c3e4; D f6—d8. 13. h2—h4; f7—f5. 14. P e4—g5; L c8—b7. 15. g3—g4; e5—e4. 16. P gl—e2; L g7 x b2. 17. P e2—f4; (Inleiding tot een buitengewoon ver rassend torenoffer, dat tot onberekenbare complicaties leidt). 17D d8—f6. 18. g4 x f5; L b2 x al. 19. P f4 x g6 (schaak); K h8—g7. 20. P g5 x e4; L. al—c3 (schaak). 21. K el—fl; D f6 x f5. 22. P g6—f4; K g7—h8. 23. Pe4x c3; T a8—e8. 24. P c3—e2; T f8—g8. 25. h4h5; T g8—g5. 26. P e2—g3; T g5 x g3. 27. f2 x g3; T e8 x e3. 28. K fl—f2; T e3—e8. 29. T hl—el; T e8 x el. 30. D dl x el; K h8— g7. 31. D el—e8 D f5—c2 (schaak). 32. K f2— gl; D c2—dl (schaak). 33. K gl—h2; D dl— c2 (schaak). 34. P f4—g2; D c2—f5. 35. D e8— g8 (schaak); K g7f6. 36. D g8h8 (schaak); K f6—g5. 37. D h8—g7 (schaak); (Zwart gaf het op). ADVERTENTIE MILLIOENEN-NOTA De minister zit te tellen, Legt ons zijn millioenen voor. Zie hem toch eens kostbaar denken En intussen telt hij door: Millioenen hier, millioenen daar...; Nooit is hij met tellen klaar. Ik zie op de grote vellen Alsmaar cijfers voorwaarts snellen I Tellen... telde... opgeteld: Allemaal belastinggeld. De minister zit te tellen 'k Wou dat IK zo tellen kon En dan al mijn huishoudduiten Ergens zó bestellen kon! Ik tel: 20 FLYER sigaretten75 ets. Zondag is voor de dames in de eerste- en promotieklasse gedeeltelijk de competitie van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond begonnen. In de eerste klasse speelde B.D.H.C. op eigen terrein tegen Amsterdam, welke ontmoeting met twee-één werd verloren; de twee wedstrijden in de promotieklasse werden gespeeld tussen B.D.H.C. II en Kieviten in Bloemencteal (één-twee) en tussen Rood Wit en Alliance in Heem stede (nul-vijf). Het was Zondag voor de hockeysters van de Bloemendaalse dameshockeyclub BDHC een slecht begin, hetgeen in hoofd zaak moet worden geweten aan de vroege aanvang der competitie en het spelen van nog te weinig oefenwedstrijden. Bloemen- daal speelde zwak en miste elk enthousias me. Amsterdam daarentegen speelde fel ler en enthousiaster. Daardoor kreeg me juffrouw N. van Nierop voor rust reeds de kans de score te openen. In de tweede helft voegde dezelfde speelster daar nog een doelpunt aan toe. Pas in de laatste tien minuten van de wedstrijd kon BDHC er een doelpunt tegenover stellen, toen me juffrouw C. Vissers de bal inschoot, die van de doelverdedigster terugkwam na een aanval door mejuffrouw D. van Wessem. Komende Zondag moet BDHC tegen Togo spelen en zal dan misschien niet meer zo onwennig spelen als nu het geval was. H.H.IJ.C. en Hilversum speelden ge lijk (éénéén). Laren verloor thuis van Gooi (nulvier). In de promotieklasse werd de ontmoe ting BDHC IIKieviten gespeeld. De gas ten hadden met de rust al een tweenul voorsprong. Mejuffrouw A. Dekker redde in de tweede helft de eer van BDHC door een tegenpunt te maken. Ook in deze door BDHC niet onverdiend verloren wedstrijd gold hetgeen wij al voor het eerste elftal schreven; onwennigheid en gebrek aan doorzettingsvermogen, zij het in mindere De Nederlandse damestennisploeg komt de eer toe voor het eerste succes in dit seizoen in internationaal verband te hebben gezorgd. Want de wedstrijd Nederland Zwitserland, welke Zaterdag en Zondag in Amsterdam werd gespeeld, werd door de Nederlandse dames met 8-5 gewonnen. Een overwinning, waarin alle zes Nederlandse speelsters een aandeel hebben, want geen enkele bleef zonder winst. Het begon Zaterdag overigens niet zo best. Na met 31 en 42 tegen mevrouw Kaufman te hebben voorgestaan, verloor Fenny ten Bosch de eerste set met 46 en was toen zo uit haar spel, dat zij de twee de met 26 verloor. En op een andere baan verloor een wat ongeconcentreerd spelende mevrouw Roos van mevrouw Wa- vre, hoewel mevrouw Roos ook uitstekend begon en snel met 20 voorstond. De omstandigheden waren echter wel heel erg tegen haar en kansloor verloor zij met 3—6, 4—6. O WO heeft voor de vijfde maal na de oorlog het landskampioenschap behaald. Hannie Urbanus maakte tevens van de laatste wedstrijd in het seizoen gebruik om zijn zesde no-run overwinning in seizoen 195S te behalen (2—0), hetgeen een wel zeer fraaie prestatie is in vijftien wedstrijden! Schoten behield, door een 12—5 zege op Kennemerland het eerste klasserschap en schiep daarmede tevens de kans voor haar tweede team, dat aanstaande Zaterdag tegen Kennemerland moet spelen in de eerste klasse te komen. HFC Haarlem 11 promoveerde naar de Overgangsklasse door een 14—13 zege op Zeeburgia, dat dus weer naar de tweede klasse degradeert. RFC heeft uiteindelijk het duel met WGA 11 in haar voordeel beslist. Zij versloeg de Amsterdammers met 9—6. WGA 11 krijgt nu nog haar laatste kans tegen DWV om één plaats in de Overgangsklasse. O.V.VO.-H.II.C. Werper Hannie Urbanus heeft in de wedstrijd om het landskampioenschap we derom zijn bijzondere klasse bewezen. Zegge en schrijve twee H.H.C.'ei-s hebben in negen innings het eerste honk bereikt: Smidt door een honkslag, de enige, welke de gehele ploeg wist te geven en Hoogen- bos door vier wijd. Laatstgenoemde was echter weer gauw door een snelle worp van Urbanus verdwenen. Ook onze tweede werper in Nederland, Jan Smidt, kan op een zeer goede wed strijd terugzien en aan hem is de nederlaag dan ook zeker niet te wijten. De resultaten van Urbanus (14 x 3 slag, 1 x 4 wijd en 1 honkslag tegen) waren weliswaar beter dan de zijne: (11 x 3 slag, 6x4 wijd en 1 honkslag tegen) maar de nederlaag kwam reeds in de derde innings tot stand toen Hoogenbos bij een poging een dubbelspel te maken, langs het tweede honk gooide. (1—0). De honkslag van Regeling in de vijfde innings na tweemaal vier wijd bracht do stand onmiddellijk op tweenul. De ene run van O.V.V.O. was met een Urbanus in topvorm echter al voldoende. O.V.V.O. zal dus volgende week nog maals tegen de rest van Nederland mogen uitkomen. Het vorige jaar werd het nul- nul. Schoten-Kennemerland Schoten heeft er niet veel twijfel over laten bestaan welke laatst geplaatste uit de eerste klassen A en B de stex-kste was. Vooral het verschil in slaan en werpen was opvallend groot. Schoten plaatste ze ventien honkslagen tegen Kennemerland vier. De Schotenwerpers Meenhorst en Keulemans gooiden 12 x 3 slag en 10 x 4 wijd. Winter en Rcodenburg van Ken nemerland waren met 3x3 slag en 5 x4 wijd net slecht waar het controle betrof, maar leverden te weinig moeilijkheden op voor de Schotenslagploeg. Schoten nam in de eerste innings reeds de leiding door honkslagen van Keulemans, Geurts en Heemskerk (1—0). Kennemerland sloeg echter nog harder terug. Tweemaal vier wijd en honkslagen van Mollemarx en Van der Vaart brachten de stand op ééndrie. In de tweede innings hadden de geel zwarten echter reeds weer de leiding toen I-Iogendijk en Klooster honkslagen gaven en Kuykhoven, mede door verkeerd op stellen van Hein Winter op zijn eigen slag het derde honk bereikte, tweemaal vier wijd en twee fouten van Roodenburg. (63). In de vierde innings brachten Keulemans, Geurts, Heemskerk en Hogen- dijk met goede tikken de stand op negen drie, Er kwam iets meer spanning in de zesde innings toen Van der Berg na twee maal vier wijd langs het eerste honk gooi de (95), maar een daverende drie honk slag van Nanne bracht de stand op tien vijf. Het werd uiteindelijk 125 door Keulemans, Geurts en Kuykhoven. De promotiewedstrijd derde klasse tus sen RCH 4 en Spaarnevogels eindigde in een 191 zege voor de Racing. De stand is nu: EHS 2 2 4 THB 2 2 2 RCH 4 3 4 Spaarnev. 3 0 Spaax-nevogels is definitief voor promo tie uitgeschakeld. Waax'schijnlijk zullen de dx-ie andere ploegen alle promoveren. Zaterdag wordt in ieder geval THB 2— EHS 2 nog gespeeld. Maar daarna was het met dc nederlagen voor deze dag gedaan. Mevrouw Scholten speelde een uitstekende partij tegen me vrouw Enzen, 108, 26, 64. En toen kwam al spoedig vast te staan dat er bij de Zwitserse dames een groot krachtsverschil was tussen de nummers 1. 2 en 3 en 4 en 5. Want zonder al te veel moeite wonnen mejuffrouw Mullemeistev en mejuffrouw Grosveld, beiden goed in vorm, hun enkelspel; mejuffrouw Gros veld van mejuffrouw Sollinger, mejuf frouw Mullemeister van mejuffrouw Stu- der. En gemakkelijk werden ook daarna de beide dubbelspelen gewonnen, omdat de Zwitserse dames in dit onderdeel wel heel erg orthodox voor de dag kwameiï, beiden achterin blijvend zónder de minste aanval. Op de ene baan waren mevrouw Roos en mevrouw Van der Storm steeds aan het net te vinden, op de andere baan Fenny ten Bosch, terwijl mevrouw Scholten ach terin een goede steun bleek voor Fenny. Deze beide dubbelspelen leverden evenzo vele overwinningen op: 52 dus voor Ne derland. Op de tweede dag werd de winst ver deeld. Beide ploegen wonnen elk drie par tijen. Mevrouw Roos kon het ook nu niet tot winst brengen tegen mevrouw Kauf man. Mevrouw Scholten, minder op slag dan Zaterdag, verloor van mejuffrouw Sollinger. Mejuffrouw Grosveld boekte haar tweede zege in het enkelspel op me vrouw Enzen, waai'in de dropshots precies op maat een groot aandeel hadden. De gladheid van de baan deed Fenny ten Bosoh besluiten een tijdlang op haar sokjes te spelen en het ging nog goed ook. Want na eerst een 03 achter-stand te heb ben weggewerkt, deed zij dat ook met een 35 achtex-stand, om deze set tenslotte met een juweel van een bal uit te maken en met 75 te winnen. Het sterk aanvallende spel van mevrouw Roos en mevrouw Van der Stox-m was ook mevrouw Enzen en me juffrouw Studer te machtig. De niet be paald sluitende combinatie mevrouw Schol- ten-Fenny ten Bosch kon het niet bolwer ken tegen mevx-ouw Kaufman en mevrouw Wavx-e, zodat Nederland tenslotte met 85 won. mate dan was. bij de eerste klasser het geval Rood WitAlliance ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Na de prachtige successen, die Vlug en Lenig dit jaar behaald heeft op de persoon lijke en estafettekampioenschappen en na het veroveren van de Prins Hendrik-beker, zijn de Hagenaars er nu ook nog in geslaagd het clubkampioenschap bij de junioren te veroveren met 62 punten. A.A.C. bezette de tweede plaats met 55 punten, Pro Patria uit Rotterdam werd derde met 49 punten, terwijl Haarlem van de twaalf deel nemende ploegen de vierde plaats innam met 35 punten. Het is een wedstrijd gewox-den, waarbij de „Haarlem"-ploeg vooral in de eerste num mers een vooraanstaande x-ol speelde. Een tekort aan A-junioren (18- en 19 jaar), waar door er te veel gedaan moest worden door de B-junioren (16 en 17 jaar) wreekte zich echter tenslotte en de Haarlemmers vielen terug naar de overigens eervolle vierde plaats. De beste verrichting van de wedstrij den, die op de sintelbaan van het Marine Opleidingskamp in Loosdrecht werden ge houden, kwam ongetwijfeld op naam te staan van Bos van het Amstex-damse „Estafette", die op de 300 meter niet alleen de Neder landse kampioen op dit nummer Moerman (Pro Patria) versloeg maar ook diens Ne derlands record op dit nummer afhandig wist te maken. Hij bracht het van 35.6 sec. op 35.5 sec. Er waren ook enkele uitstekende prestaties van Haai-lemmers te noteren. Douwes won de 600 meter in de goede tijd van 1 min. 28.1 sec., met als zeer prettige verrassing zijn clubgenoot Van der Pol op de vierde plaats in 1 min. 31.6 sec. Jansen is weer enigszins over zijn inzin king heen getuige zijn derde plaats op de 1500 meter in 4 min. 18 sec. Goed werk leverde ook De Reus op de 110 meter horden. Hij bezette de derde plaats in een tijd van 16.5 sec., waarmede hij een nieuw Haarlems jeugdrecord vestigde. Halderman kwam op de 100 meter eveneens tot een derde plaats in 11.7 sec., terwijl de B-junior Doornbosch het bij het discuswerpen tussen de sterke A- junioren het nog beter deed door een fraaie tweede plaats te bezetten met 39.95 meter, waarmede eveneens een Haarlems jeugd record werd gebi'oken. Bij de meisjes won G. A. C. uit Hilversum met 45% punten voor Sagitta met 30 punten. In afwachting van een nadere beslissing over het al dan niet opheffen van de da- meshockeyvereniging Rood Wit is het nu wel zo, dat deze oude eersteklasser zich in ieder geval zal terugtrekken in de promo tieklasse. De vrijgekomen plaats in de eerste klasse wordt thans door Hilversum ingenomen. Mocht Rood Wit worden opge heven, dan komt het elftal van HBS terug in de promotieklasse. Rood Wit speelde Zondag in Heemstede tegen Alliance, welke wedstrijd met vijf nul door Alliance werd gewonnen; een pover resultaat voor Rood Wit, dat toch wel te denken geeft. Afscheid A. H. Dalmeyer Op de velden aan de Bredex-odelaan ach ter Zomerzorg kwamen des middags de elftallen van BMHC en HHIJC tegen el kaar in het veld. Deze vx-iendschappelijke wedstrijd gold als afscheid van A. H. Dal meyer als doelverdediger van het eex-ste elftal. Als zodanig heeft Dalmeyer ruim vijftien jaar bij BMHC gespeeld, maar hij achtte nu de tijd gekomen zijn plaats aan een jongere speler af te staan. De schei dende doelman van BMHC zal dus wel voor zijn club blijven spelen, maar in een lager elftal. In het eerste elftal wordt J. Hoffstede nu doelverdediger. De uitslag van de wedstrijd tussen BMHC en HHIJC luidde: driedrie. Veteranen tournooi Zandvoort Het in Zandvoort gehouden tournooi door de Zandvoortse hockeyclub om de in memoi'iam P. Meeth Sr.-wisselbeker is ge- ADVERTENTIE Het brilleglat waardoor U beter xiet DAT LEVERT NAAST LUXOR wonnen door het veteranenelftal van de hockeyclub HBS uit Bloemendaal. Andere deelnemers aan het tournooi waren ploe gen van Sti-awberries, Gooi en de organi serende vereniging. De wisselbeker werd na afloop door de voorzitter van de Zand voortse hockeyclub, J. A. B. van Pagée, uitgereikt aan de aanvoerder van HBS, B. Lamp. De uitslagen luidden: HBSGooi 10; GooiStrawberries 02; GooiZand- voox-t 11; StrawberriesZandvoort 23; HBSZandvoort 21; HBSStrawber ries 10. Eindvolgorde in punten: HBS (6), Zandvoort (3), Strawberries (2) en Gooi (1). Overige wedstrijden Strawberries en Zandvoort hebben met een elftal ook nog deelgenomen aan het Hamer-tournooi, dat door de hockeyver- eniging Hurley op de velden in Amstel veen werd gehouden. Er werd gespeeld in twee poules van vier elftallen. In poule A speelde Strawberries met Amsterdam, Schaex-weijde en een team van Hurley. Het won van Schaerweyde met drieéén, maar verloor met eennul van Amsterdam en speelde nulnul gelijk tegen Hurley. Am sterdam werd poulewinnaar en kwam in de eindstrijd uit tegen de winnaar van poule B: Kameleon. In die poule speelden verder FIT, Zandvoort en ook een ploeg van Hur ley. Zandvoort behaalde drie punten. De eerste wedstrijd tegen Hurley eindigde zoals deze begonnen was 00), de tweede ontmoeting tegen Kameleon werd met éénnul verloren, terwijl de laatste wed strijd tegen FIT met drieéén gewonnen werd. Verder gebruikten HBS, BMHC en Strawberries de laatste Zondag voor de aanvang van de competitie in de hoofd- bond voor het spelen van vriendschappe lijke wedstrijden, waarbij de hockeyers mede dank zij het goede hockeyweer be hoorlijke resultaten bereikten. BELGIë WON VAN NEDERLAND (JEUGD). De interland jeugdtenniswed- strijd BelgiëNederland, welke in Ovei-pelt werd gehouden, is in een 14—10 overwin ning voor de Belgische junioren geëindigd. Jim Peters, de Engelse Marathonkam pioen, heeft op schitterende wijze de inter nationale Marathon in Enschedé gewon nen. Hij kwam 2 uur 19 min. 22 sec. nadat hij het Van Heekpark in Enschedé had ver laten, volkomen fris en in hetzelfde tempo waarmee hij van start was gegaan, door de finish en de meer dan 10.000 toeschouwers brachten hem een ovatie voor zijn prach tige prestatie, waarmee hij slechts 42 se conden boven het bestaande wereldrecord was gebleven. Deze tijd, namelijk 2 uur 18 min. 40,2 sec. had Peters dit jaar in Engeland gelopen. De prestatie die de En gelsman thans leverde dwong des te meer respect af, omdat het koud was en er een straffe wind stond. Peters liep de laatste 25 kilometer alleen, nadat hij reeds bij het verlaten van de be bouwde kom van Enschedé tezamen met zijn landgenoot Cox en de Nederlander Van der Zande een kopgroep had gevormd. Reeds na één kilometer was het veld ge heel uiteen gevallen. Er werd een zeer hoog tempo ingezet. Door het hoge tempo kwam er spoedig tekening in de strijd. Na ongeveer 15 kilometer moest Van der Zande de Engelsen Peters en Cox laten gaan en nog geen 2 kilometer verder lag Peters alleen op kop. Peters liep steeds verder uit en in het dorp De Lutte bedroeg zijn vooi'sprong x-eeds één minuut. In schit terende stijl liep Peters door het prachtige landschap, waar tienduizenden belangstel lenden zich langs het parcours hadden op gesteld. In snel tempo liep hij naar het keerpunt, dat zich op enkele kilometers van de straatweg van Oldenzaal naar Bent- heim bevond. Dit keerpunt bereikte Peters volkomen fris. Cox passeerde het keerpunt 1 min. 10 sec. na hem en Van der Zande lag ongeveer 2 minuten achter. Peters handhaafde het tempo, waarmede hij van start was gegaan en de afstand tussen hem en Cox, die met kleine passen liep, werd steeds groter. Van der Zande kreeg last van spierpijn. Hij werd even ge masseerd, waardoor hij Gruber en Olsen moest laten passeren. Na enkele minuten kwam de Nederlander weer op de weg en hij slaagde erin vijf kilometer voor de finish Gruber, die inmiddels Olsen had moeten laten gaan, te passeren. De afstand om voorbij Olsen te komen was echter te groot. Van der Zande bereikte, als eerste Nederlander, de vierde plaats en wex-d dus Nederlands marathonkampioen 1953. De officiële uitslag van de internationale Marathon die in Enschedé werd gehouden, luidt: 1. Peters (Groot Brittannië) 2 uur 19 min. 22 sec. 2. Cox (Groot-Brittannië) 2.24.38; 3. Olsen (Noorwegen) 2.34.09; 4. Van der Zande (Nederland) 2.36.12; 5. Gruber (Oostenrijk) 2.38.02; 8. Overdijk (Nederland) 2.43.34; 13. Stolker (Neder land) 2.53.11; 14. Van Ginkel (Nederland) 2.54.40. Het Nedex-lands dameshockeyelftal, dat op 23 September in Enschedé tegen Zuid-Afrika speelt, is als volgt samengesteld: doel: J. Jurissen (BDHC); achter: E. Roelofsz (Gooi) en T. Blom—Goeting (Rood Wit); midden: N. Huurman—Buissant (Hilversum), N. Diemerkool (Laren) en G. Wijnstroom (BDHC) (aanvoerster); voor: B. Coops (Gooi), F. Brouwer (HHIJC), N. van Nierop (Amsterdam, I. den Tex (Amsterdam) en H. Olthoff (Alliance). De beste Nederlandse lange ajstandloper, Janus van der Zande, was gedurende het eerste deel van de internationale Marathon loop in Enschedé 1953 in goed gezelschap. Rechts de winnaar, de Engelsman Jim Pe ters en midden de Engelsman S. E. W. Cox, die tweede werd. Van der Zande kon het tempo van deze twee lopers niet volgen, maar legde toch beslag op de vierde plaats. De uitslagen van de Zondag gehouden draverijen en rennen te Duindigt luiden: Jupiterprüs (2140 m.) eerste afdeling: 1. River 1.30.4; 2. Rene M 1.29.3; 3. Rita Belwin 1.32.3. 'w. f4.70, PI. f2, f2, f2,50, Gek. f6,80, Cov. f5,80. Jupiterprijs (2140 m.) tweede afdeling: 1. Reine Neosho 1.31.9; 2. Rêve d' Or 1.30.8; 3. Rina Gay 1.30.6. W. f7,40, PI. f 1,50, f 1,40, f 1,30, Gek. f4,50, Cov. f3,30. Saturnusprys (2100 m.): 1. Quena B H 1.27.6; 2. Putzelinde; 3. Princess Nora 1.27.5. W. flO, PI. f2,40, f 1,30, f5,90, Gek. f2,50, Cov. f 6,70. Uranusprijs (2100 m.): 1. Pretty Boy 1.25; 2. Nestkuiken S 1.25.9; 3. Nico the Saint 1.26.2. W. f2,10, PI. f 1,50, f7,80, f5,80, Gek. f6,30, Cov. f20.20. Neptunusprijs (2120 m.): 1. Lady Zora 1.25.2; 2. Postduifje G 1.26.2; 3. Nelson 1.26.4. W. f5,80, PI. f 1,80, f 1,60, f 1,90, Gek. f8,90, Cov. f7,90. Plutoprijs (2500 m.): 1. Petronel Spencer 1.26.6; 2. Quick Hollandia G 1.25.2; 3. Pepsi Cola 1.26.6. W. f 26, PI. f 3,40, f 1,40, f 1,90, Gek. f 12,80, Cov. f6,10. Krokodillenprijs (1200 m.): 1. Invicta; 2. Melisse; 3. Admiral's Girl. W. f5,40, PI. f 1,60, f 1,30, f2,10, Gek. f6,70, Cov. f4,90. Beker der amateursprijs (2400 m.): 1. Kenitra; 2. Noordwester; 3. Boekanier. W. f7,10, PI. f3,70, f 3„ Gek. f21,70, Cov. f4,30. St. Legerprijs (2900 m.): 1. Pistache 2.16.2; 2. Sagita; 3. Morina. W. f 1,70, PI. f 1,10, f 1,19, Gek. f2,40, Cov. f2,20. De gouden droomprys (1350 m.): 1. Maha- radja 1.27.2; 2. Prince Albert; 3. Cleone. W. f 11,50, PI. f6,30, f4,60, Gek. f77,90, Cov. f 6,90. Totale omzet: f 111.425. Om de Daviscup In de finale van de Noord-Amerikaanse zóne van het Davis Cup-tournooi, hebben de U.S.A. in Montreal met 5-0 van Canada fewonnen. Trabert versloeg Rochon met -2, 6-3, 8-6 en Seixas overwon Main met 6-1, 6-1, 6-4. Trabert en Seixas versloegen de Cana dezen Lorne Main en Paul Willey met 3-6, 6-2, 6-3, 6-2. Straight Clark (U.S.A.) versloeg Paul Willey (Canada) 7-5, 6-2, 6-0. Bernard Bartzen (U.S.A.) versloeg Bob Bedard (Canada) 6-4, 7-5, 1-6, 6-0. De U.S.A. zullen de winnaar van de ont moeting tussen België en India ontmoeten voor de interzönefinale.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7