Zilveren feest Jan Ligthart-school AUTO OF MOTORRIJLES? AREND REIJM Kinheim wijdde het nieuwe „Rooswijk''-terrein in VISS VARIA Tegeltableau zal straks de grote paedagoog in de school eren het adres Julianabrug wordt binnenkort hersteld Velsen won met 3-2 van de trotse „thuis"club VVB won van ETO in Hoofddorp (1-2) 6 Geanimeerde viering Wegdek en bloembakken zijn niet meer waterdicht Hogere salarissen voor onderwijzers avondschool Woningbouw aan de Duinvlietstraat Terrasvogels startte met zege op Wilskracht (2-1) Stormvogels-veteranen 'versloegen Velsen 4 (5-2) Kennemerland-VVI J 2-2 gelijkspel Waterloo deelde de punten met NFG (0-0) Wijk aan Zee dwong WFC gelijkspel af Kleine zege voor reserve elftal van Stormvogels Burgerlijke stand Velsen 1 Al» EEBArfKC' Spil De Wolf raakte gewond Schooldiploma zwemmen voor 213 leerlingen MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953 HET vijfentwintig jarig bestaan van de Openbare Lagere School „Jan Ligthart" aan de Eksterlaan te IJmuiden-Oost is op een geanimeerd-toepasselijke wijze 'gevierd met een herdenking, die bijna de hele Zaterdag in beslag genomen heeft. Het begon 's morgens met een feestje voor de leerlingen op school waarbij de kinderen door middel van enige films vrolijk werden bezig gehouden. En al was de projectie dan ook niet altijd even feilloos; de pret is er zeker niet minder om geweest. Van het smaakvol versierde podium in het Patronaatsgebouw mocht de heer J. Lindhout als voorzitter van de ouder-commissie 's avonds eveneens een groot aantal belang stellenden welkom heten. Behalve de ouders der leerlingen, het onderwijzend per soneel en talrijke oud-leerlingen, bevonden zich hieronder ook wethouder H. de Boer, die het gemeentebestuur van Velsen vertegenwoordigde; de Rijks-inspecteur voor L.O., de heer S. P. Veldhuijsen en de heer Y. J. Reitsma, namens de Vereniging voor Volksonderwijs. De heer Lindhout gaf een korte terug blik op de historie van de Jan Ligthart- school, die 1 September 1928 in gebruik genomen werd met 98 leerlingen. In 1938 was dit aantal reeds tot 294 gestegen, het geen spreker een overtuigend bewijs noem de van de behoefte, welke in Velsen werd gevoeld aan deze frisse, fleurige school, „met het beschermende rieten dak". Niet minder enthousiast was de heer Lindhout over de onderwijzers, die met liefde en volgens de juiste methode het kind zede lijk en lichamelijk voor de wachtende taak in de gemeenschap bewust maakten. In dit verband wees hij ook nog even op de grote opoffering, welke van deze zijde tij dens de bezetting voor de kinderen was betoond. Verder noemde spreker de toe nemende belangstelling van overheid en ouders een bijzonder verheugend teken en hij wenste, dat ook deze avond hiertoe weer een aandeel zou hebben bijgedragen. Vandaar dat het de heer Lindhout een groot genoegen was de school namens de ouders en oud-leerlingen thans ter gele genheid van dit jubileum twee electrische klokken aan te bieden, die ongetwijfeld een nuttige bestemming zouden vinden. Tegeltableau Vervolgens kwam wethouder H. de Boei de hartelijke gelukwensen van het ge meentebestuur onder woorden brengen en hij wees hierbij op de grote veranderingen, die gedurende deze kwart eeuw bij het onderwijs hebben plaats gevonden. Bij het streven naar een modernisering in de on- derwijs-methode heeft ook de Jan Ligt hart-school zich een uitstekende naam ver overd, zodat zij er zich op beroemen mag de naam met ere te dragen van de grote paedagoog, die heeft bewezen zo frappant dicht bij het kind te hebben gestaan. De wethouder betreurde het, dat er eigenlijk zo weinig aan deze grote kindervriend herinnerde, zodat het gemeentebestuur had gemeend zijn nagedachtenis niet beter te kunnen eren, dan door in de naar hem ge noemde school een tegeltableau te laten aanbrengen. De tekening hiervan kon spre ker reeds overhandigen, waaruit bleek dat de tegel naast de beide data nog de vol gende woorden van Jan Ligthart zal be vatten: Liefdewijsheid en geduld, zijn de bases van goed onderwijs". De heer H. J. van Oosterom toonde zich als hoofdonderwijzer bijzonder met deze ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Uit een onderzoek is gebleken, dat zowel het dek als de betonnen bloem bakken van de Julianabrug te IJmuiden niet meer waterdicht zijn. Door het naar binnen stromende water is zware roestvor- ming ontstaan aan het wapeningsstaal en aan de stalen balken. De isolerende beton- lagen zijn daardoor naganoeg los komen te liggen en de afvallende betonstukken leve ren gevaar op voor stagnatie van het treinverkeer. In verband daarmee is het noodzakelijk om op korte termijn over te gaan tot het doen herstellen van deze brug. Voor het herstel zal een bedrag nodig zijn van in totaal i 56.000. Voor het herstel van het bovendek zal met inachtneming van het op de begroting voor het lopende dienstjaar beschikbare bedrag van f 1550 een aanvullend crediet nodig zijn van rond f 8000. De herstellingen aan de onderzijde van de brug, welke onder meer zullen bestaan uit het aanbrengen van een betonlaag, ver eisen een hoger crediet, mede omdat deze werkzaamheden in verband met de trei nenloop bijna geheel in de nacht dienen te worden uitgevoerd. De hieraan verbonden kosten worden geraamd op f 48.000. B. en W. stellen de raad voor, ten be hoeve van het herstel van de Julianabxuig een aanvullend crediet toe te staan van in totaal f 56.000. Het komt B. en W. van Velsen billijk voor, het salaris per uur aan de gemeente lijke avondschool voor uitgebreid lager onderwijs gelijk te stellen met dat aan de dagschool. Aan de laatste school (de Wil lem de Zwijgerschool) bedraagt het salaris van een onderwijzer gemiddeld 485 per maand, bij 36 wekelijkse lesuren van 45 minuten. Naar analogie hiervan zou het salaris van een onderwijzer aan de avondschool voor één wekelijkse lesuur van 50 minuten moeten bedragen 14,98, of afgerond 15 per maand. De meerdere kosten, welke hieruit voortvloeien, bedragen per jaar rcnd 1300. B. er. W. stellen de raad voor, de sala rissen van het onderwijzend personeel, ver bonden aan de gemeentelijke avondschool voor U.I.O., met ingang van 1 September 1953 te verhogen van 13 tot 15 per maand per wekelijkse lesuur. fraaie geschenken ingenomen en hij ver klaarde de belangen van het kind steeds met vreugde te hebben gediend. Evenals de andere onderwijzers had hij het dik wijls betreurd, dat in de school geen en kele herinnering aan Jan Ligthart aanwe zig was, zodat zij hadden besloten ter ge legenheid van dit jubileum een copie te laten vervaardigen van zijn portret, dat in Den Haag op de school aanwezig is, waar Jan Ligthart eenmaal gedurende 31 jaar werkzaam is geweest. Namens het perso neel was het de heer Oosterom dan ook een eer en een genoegen deze fraaie foto aan de oudercommissie te kunnen over dragen, waarbij hij hoopte dat dit portret een lichtend voorbeeld voor alle opvoeders zou mogen zijn. De heer Veldhuijsen, inspecteur voor Lager Onderwijs in het district Zaandam, meende tot zijn genoegen te kunnen tegen spreken, dat er op de school niets meer aan deze grote paedagoog herinnerde. Want belangrijker dan een portret of borst beeld noemde hij het streven van Jan Ligthart, dat hier juist in ruime mate wordt nageleefd. Hij was er dan ook van overtuigd het Velsense gemeentebestuur van harte met het bezit van een dergelijk voorbeeldige school te kunnen gelukwen sen, waarna spreker in zijn felicitaties ook het onderwijzend personeel en de ouder commissie betrok. De rij van sprekers werd besloten door de voorzitter van de Centrale Ouderraad, die aan zijn korte gelukwens een jubileum geschenk in enveloppe verbond en de heer IJ. Feitsma, die kwam getuigen van de sympathie der Vereniging voor Volkson derwijs tegenover de jubilerende school en daarnaast nog een ouderavond in het voor uitzicht stelde, die geheel in het teken van Jan Ligthart zou staan. Het officiële ge deelte van de avond werd daarna afgeslo ten door de heer Lindhoudt, die namens de oudercommissie zijn dank voor de vele sympathieke woorden en geschenken tot uitdrukking bi'acht. Met de onbetekenende klucht „Het be gon in een gracht" van Wim Dumont droeg de toneelgroep van de Velser HBS-vereni- ging haar aandeel tot de feestvreugde bij. Het publiek was bijzonder goedlachs en volgde met een onmiskenbare vertedering de prestaties van de jeugdige acteurs en actrices, die zich met een vermakelijk élan in de tamelijk onzinnige situaties hebben verplaatst. Een achter mij zittende dame noemde het een „ketig" stuk, waarmee zij het gehele geval niet onjuist kwalificeerde. De op zijn verzoek anoniem gebleven regisseur heeft de grove onwaarschijnlijk heid van deze klucht kennelijk eveneens doorzien en daarom sommige typeringen in de revuestijl aangegeven, welke opvat ting niet anders dan gelukkig kan worden genoemd. Vooral gezien de dikwijls ver heugende resultaten. Zo viel er op deze wijze een amusant volgehouden en mallo tige Willem Zorgvliet van Ruud Iiaak te bewonderen, dapper ter zijde gestaan door de capriolen van L. Hubbeling als de over het paard getilde Frederik Katoen. En als moet worden volstaan met de vermelding van Aii Visser als de opdrimigerig-verlief- de hospita en het vrijpostige dienstmeisje van Erny Pieterse, dan mag dit geenszins worden opgevat als gebrek aan waardering voor de andere spelei's, die in niet mindere mate tot het onmiskenbaar grote succes hebben bijgedragen. Met deze vrolijke voorstelling was het jubileumfeest nog niet ten einde, want er volgde tot besluit een gezellig samenzijn in gebouw Flora, waar Dolf Brouwer de dansmuziek ver zorgde. In opdx-acht van particuliei'en worden aan de Duinvlietstraat op een nog braak liggende grondstrook achter de ir. Krijger- school drie middenstandswoningen ge bouwd door de aannemersfirma Baart uit Egmond. Deze nieuwe huizen, die onder één kap zullen verrijzen, sluiten de bebouwing af tussen de Van Rijswijkstraat en de Melk- laan en zullen tevens het speelterx-ein en de tuin van de openbare ix\ Krijgex-school geheel insluiten. Wij vernemen, dat in één van de wonin gen de praktijk zal worden gevestigd van de in „Noord" gevestigde tandarts de heer H. Groen. Met de voorbereidingen voor deze nieuw bouw is inmiddels een begin gemaakt. De voetbalvereniging „Kinheim", die Zondag voor de eerste maal sinds acht jaar op het nieuwe „Rooswijk"-noodveld weer in eigeix omgeving kon spelen, heeft er varen, dat dit de publieke belangstelling zeer ten goede is gekomen. Te meer daar er eigenlijk van een plaatselijke wedstrijd sprake was, nu „Velsen" uit Santpoox't als tegenstander fungeerde. De grote voldoening over dit feit maakte voorzitter E. Sanders via een luidspreker installatie openbaar, zich ei'kentelijk to nend voor de medewerking van het ge meentebestuur van Velsen en speciaal van de heer H. G. F. Smakman, ambtenaar voor de spoi-t. Wel waren de accommodatie en de tex-reingesteldheid niet zoals op ,,Tus- senwijk", doch hij was er van overtuigd, dat het nieuwe veld, mede door de zelf werkzaamheid van de Kinheimei's, de toets der critiek kon dooi'staan. Vlak voor de wedstrijd moest linksbui ten v. d. Wateren van Kinheim zich we gens een ongelukje laten vervangen door J. Bleeker. De wedstrijd Na de aftrap van Kinheim nam Velsen dix-ect het spel in handen waai'bij de lin- kex-vleugelman Timmer en de jeugdige v. d. Heiden meermalen gevaar opleverden met enkele verre schoten. Overigens wilde de Velsen-goalgetter Bakkum het teveel alleen doen waardoor hij teveel de bal kwijt ï-aakte. Kinheim was toen nog niet tegen het Velsen-samenspel opgewassen en speelde onsamenhangend, hoewel de excellente Velsen-spil Wijker grote moeite had met de watervlugge midvoor Th. v. Vuuren. Een hoekschop van i-echtsbuiten Tromp na 20 minuten spelen werd Kin heim noodlottig: de bal kwam bij Bakkum, die vlak voor de doellijn kopte en Timmer werkte de bal over de lijn (01). Dit gaf Kinheim moed waai'door de strijd aanti'ek- kelijker werd, ook al door het hoge tempo. Na de hervatting speelde de Kinheim- aanval aanvankelijk te kort om de Velsen- achterhoede te kunnen passeren. Toen Bleeker, inmiddels van plaats vei'wisseld met H. v. Vuuren, na 5 minuten dooi'brak schoot Th. v. Vuuren in. De bal werd ge stopt, doch v. Vuuren reageerde snel en hij had succes (11). Nog geen minuut later kx-eeg Starreveld de bal van H. Prinssen mooi doorgespeeld. In de eerste competitiewedstrijd hadden de Terrasvogels een paar jeugdige krachten in hun elftal opgenomen. Het elftal in zijn nieuwe samenstelling heeft goed voldaan. Er zat nu vei-band in het elftal, zodat Wils- kracht's vooxjioede steeds een parate ver dediging tegenover zich vond. Het begin was voor Terrasvogels niet bemoedigend, want nadat doelman Akker man de bal tegen zijn neus gekregen had, liet hij het leder liggen, waarna de Wils- kracht-middenvoor voor de rest zorgde (Clj. Uit een voorzet van Wijnen kon Pellemans de gelijkmaker in het net kop pen (11). En al vrij gauw na de rust had Terrasvogels opnieuw succes, toen Wijnen uit een voorzet van de snelle Timmer via een Wilskrachtback opnieuw kon inkoppen (21). Wilskracht deed zijn naam eer aan en hield dapper vol, doch Röbken en de zijnen hielden de zaak achter goed geslo ten. Van Vuuren kx-eeg nog een paar kan sen, om de voorsprong te vergroten, doch hij was met schieten niet fortuinlijk, zodat het twee-één bleef. Hij passeerde de hele Velsen-verdediging en plaatste de bal keui'ig langs de uitge lopen De Gx'aaf in het Velsen-doel (21). Vijf minuten later loste v. d. Heide uit een vrije schietkans op grote afstand een kogel op het Kinheim-doel. waai'bij de bal op manshoogte de paal raakte en met ef fect van de andere paal in het doel ver dween (2—2). De spanning vei'oorzaakte een fel ge vecht in hoog tempo en de Kinheim-voox-- hoede herstelde zich niet vlug genoeg om de gaten op te vullen. Toch zat er nog een kans in voor Kinheim toen H. v. Vuui'en de bal doorzond naar zijn broer, die een vliegend schot loste, dat door de prachtig keepende Velsen-doelman werd gestopt. Uit de tegenaanval na een half uur miste Gi'oeneveld op het wat effectvolle veld en de snel i'eagerende Bakkum schoot hard langs de paal in (23). De strijd werd nu harder. Hoewel Kinheim wel gebeten was op de gelijkmaker hadden Th. v. Vuuren, Starreveld en Gi'oeneveld niet het ver wachte resultaat en moest Kinheim met de nedei'laag genoegen nemen. Stormvogels komt dit jaar met een elf tal, hoofdzakelijk uit veteranen bestaande, in de competitie uit. De „oudjes" bleken de kunst nog niet verleerd te zijn en won nen gisteren hun eerste wedstrijd tegen Velsen 4 met vijf-twee. ISRAEL-KWESTIE Het bericht in ons blad van 9 Septem ber over het haringcontract met Israël maakte gewag van de firma A. van der Zwan Jac.zn. als afsluiter dezer leveranties. Het was evenwel de N.V. Visserijmaat- schappij Jaczon te Scheveningen, die het omstreden contract sloot. De eerste wedstrijd in de competitie heeft voor IJmuiden" tegen „Kennemer land" een succesje opgeleverd, n.l. een ge lijk spel 22. Beide elftallen hadden en kele resexwes, maar er dient direct opge merkt te woi'den, dat deze invallers zich uitstekend wisten aan te passen. Ramakers en Nieuwenhuis, beiden VVIJ-junioren, lieten eeix uitstekende indruk achter en eerstgenoemde slaagde er in met een uiterst mooie kopbal het eei'ste doelpunt voor „IJmuiden" te maken. De eex-ste helft was ontegenzeggelijk be ter dan de uveede. Er werd dikwijls fraai gecombineerd, wat de „Kennemerland"- vex-dediging voor lastige problemen stelde. Toch was het aar» de andere kant Wouda, die even aan zijn bewaker wist te ont snappen en Kennemerland de leiding gaf. Kort hierop scoorde WIJ de gelijkmaker en Luppens wist even later met een fraai schot IJmuiden de leiding te geven, 12. Na rust was Kennemerland sterker en weer was het Wouda die scoorde, 22. Aan beide kanten kwamen nog enkele mooie kansen voor maar er wei'd geeix ge bruik van gemaakt, zodat deze prettige wedstrijd in een gelijke stand eindigde. IJmuiden 2IJmuiden 3 12; IJmuiden 4IJmuiden 5 13. Junioren: Hercules aIJmuiden b 35. Aspiranten: VVBaIJmuiden a 12, IJmuiden bIJmuiden c 41; WBc IJmuiden. d 42. Zondag speelde Waterloo zijn eei'ste wed strijd in de K.N.V.B. Met vier invallers kwam Waterloo in het veld, maar de in vallers pasten zich goed aan, zodat er toch een puntje mee naar IJmuiden ging. NFC begon met een groots-opgezet offensief, waardoor Waterloo enigszins werd over speeld, maar de achterhoede van Waterloo greep steeds prachtig in en doelman Kok was in grote vorm. zodat NFC het net niet kon vinden. Ook Waterloo bracht het niet tot doelpunten, zodat met blanke stand werd gewisseld. Na de rust werd de geest vaardig over de t^atexdoo-ploeg en doelman Kok kreeg het rustiger: er kwam vaart in de ploeg en er zijn in deze periode felle aanvallen op gezet, maar voor het doel was men het hoofd kwijt en nu bleek hoezeer midvoor Post gemist wordt. Stek, die zijn plaats innam, kreeg een keer een pracht kans maar schoot over. Enkele minuten voor het einde schoot Broek in, maar de doelman ï-edde prachtig. De uitvallen van NFC wer den door de goed trappende IJmuider ver dediging afgeslagen, zodat deze sportief ge speelde wedstrijd eindigde met 00. In de lastige uitwedstrijd tegen het sterke WFC heeft Wijk aan Zee een goed resultaat geboekt door met twee-twee ge lijk te spelen. Het was van beide kanten een goed gespeelde ontmoeting, waarin van krachtsverschil weinig sprake was. De thuisclub boekte het eerste succes na een kwartier spelen (1-0). Wijk aan Zee dien de echter van repliek. Met diverse goed opgezette aanvallen werd het WFC-doel onder vuur genomen en het gelukte Jan van der Mey nog voor rust gelijk te maken (1-1), In de tweede helft had de thuisclub aan vankelijk weer het beste van het spel, het geen spoedig in een tweede doelpunt tot uitdrukking werd gebracht (2-1). Maar ook nu liet Wijk aan Zee het er niet bij zitten. De bezoekers kwamen fel opzetten en na divex-se mislukte posingen maakte een der achtei'spelers van WFC hands in het strafschopgebied. Spil Dirks maakte bij de toegestane sti'afschop geen fout en opnieuw was de stand gelijk (2-2). Fel werd hierna om de zege gestreden, maar toen het einde van deze prettige sportieve strijd werd aangekondigd, was in de score geen verandering meer gekomen. De plaatselijke ontmoeting tussen de reserve-elftallen van Stormvogels en VSV is in een kleine overwinning van Stoi'm- vogels geëindigd. Over het geheel wogen beide ploegen aardig tegen elkaar op. Groots was het spel van blauw-wit en rood-wit niet, maar wat aan techniek en tactiek ontbrak wei-d vergoed door enthou siasme. De voorhoedes ontliepen elkaar niet veel in kwaliteit, doch de Stormvogelsver dediging leek ons iets hechter dan die van VSV, hoewel de roodwitte spil zeker met ere moet genoemd worden. Met de rust leidde Stormvogels door toe doen van Freriks met 10, maar na de rust maakte De Dunne met een enorm hard schot, waarnaar doelman Venus geen hand uitstak, gelijk (11). De strijd om de leiding bracht de nodige spanning. Om beurten brachten zowel doelman Broekhuizen als zijn collega Venus redding, maar tenslotte had Freriks met een goede kopbal na een door Drager genomen corner succes (21). GEBOREN: F. ApeldoornBos, d., Helm straat 6, IJmuiden; N. VriendHorsman, z., Kastanjestraat 42, IJmuiden-O.; E. Plug Hoekstra, z., Rijnstraat 131, IJmuiden; J. Oorthuijsenvan Warmerdam, d., IJssel- straat 11, IJmuiden; M. M. Vessiesde Wildt, d.. Wijkerstraatweg 199, Velsen-N.: E. B. Donkerde Jong, d„ Rijnstraat 39, IJmui den; J. A. van der DuinWebei', d., Tromp- stx-aat 56. IJmuiden-O.; A. SiegersPot, z., van Leeuwenstraat 81, IJmuiden; W. Bou- wensBijl, d., Bonekampstx'aat 19, IJmui- den-O.: H. I. KistemakerDelleman, z., Edisonstraat 44, IJmuiden; A. D. van Loon— van der Schans, d., de Ruijterstraat 146, IJmuiden-O. OVERLEDEN: A. van Oosterom, 63 jaai', weduwnaar van S. C. Segboer, Stationsweg 64, Velsen; J. C. Bruin, 50 jaar, de Lareij- straat 14, IJmuiden; J. M. Smithuis, 47 jaar, echtgenoot van G. M. Out, Torenstraat 1, Beverwijk. ONDERTROUWD: J. Punt, Evex'tsenstraat 13, IJmuiden en L. Noordzij, Evertsenstraat. 13, IJmuiden, toek. adi-es: Evertsenstraat 13, IJmuiden; W. de Vries, J. van Schoonhou- werstraat 36, Delft en A. Cloo, Bilderdijk- laan 1, Driehuis, toek. adres: Piersonstraat 35, Delft; W. A. Kraaijeveld. Laddcrbeck- stx'aat 78, Velsen-N. en J. C. Breet, Ban- jaei'straat 10, Velsen-N.; G. F. Kroon, de Ruijterstraat 135, IJmuiden-O. en A. M. Demmers, Frans Naercboutstraat 9, IJmui- den-O., toek. adres: Frans Naereboutstx-aat 9. IJmuiden-O.; A. J. Iluysing. Reggestraat 38, IJmuiden en H. A. Kuijk, Reggestraat 38, IJmuiden, toek. adres: Reggestraat 38, IJmui den; J. J. Schoorl, Willemsbeekweg 8, IJmuiden-O. en A. M. Post, Herenduinweg 56, IJmuiden-O., toek. adres: Grahamstraat 42, IJmuiden; P. Bijl, Koningin Wilhelmina- kade. 6, IJmuiden en K. H. van der Gaag, Van Speyckstraat 21, IJmuiden: E. A. Jacobs, Kerkpad 73. Santpoort en A. C. Post, Kerk- pad 73. Santpoort, toek. adres: Kerkpad 73. Santpoort: H. Wijker, Grote Hout of Ko ningsweg 18, Velsen-N. en C. A. van Noort, Esdoornstraat 20, IJmuiden; F. J. B. van Son, Koninginneweg 101, Haarlem en A. de Graaff, Koningin Wilhelminakade 37 rd, IJmuiden. GEHUWD: J. F. Nooij en S. de Boer; P. Slarnan cn A. M. Duivestein, Kuikensweg 14, Beverwijk; J. G. Vos en A. van Strien, Lad- derbeekstraat 71, Velsen-N.; P. W. Leeven- dig en I. B. Hageman, Lelygracht 17a, Am sterdam; T. Bakker en E. Tei'ol. Plancius- straat 40, IJmuiden-O. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 11 op 1,2 September Vleet: 173 10 k.; KW 50 17 k.; KW 43 30 k.; KW 97 40 k.; KW 110 5 k.; KW 65 50 k.; KW 130 15 k.; KW 170 12 k.; KW 163 10 k.: KW 161 40 k.; KW 2 51 k.; KW 2 12 k.; KW 5 45 k.: KW 14 3 k.; KW 147 3 k.; KW 47 80 k.; KW 54 5 k.; KW'144 34 k.; KW 29 5 k.; KW 49 8 k. Halve vleet: KW 167 801c KW 23 100 k. Trawlharing KW 176 30 k.; KW 85 30 k.; KW 44 30 k.; KW 15 17 k.; KW 123 50 k.; KW 95 30 k.; KW 159 70 k.: KW 16 15 k.; KW 19 20 k.; KW 9 65 k.; KW 25 95 k.; KW 73 88 k.; KW 45 100 k.; KW 127 50 k.; KW 175 100 k. KW 145 60 k.: KW 48 60 k.: KW 67 47 k.; KW 83 10 k.; KW 86 34 k.; KW 141 55 k.: KW 20 25 k.; KW 39 40 k.: KW 40 25 k.; KW 41 35 k.: KW 78 50 k.; IJM 74 85 k.; IJM 75 34 k.; IJM 283 24 k. Gemiddelde vangsten Vleet: Vlaax'dingen, Scheveningen Katwijk: 26 kantjes. t De algemene tevredenheid in en onx de IJmuidense vislxal over het haringseizoen heeft de afgelopen week een gering doch. veelbetekenend deukje gekregen. Er zijn weliswaar korte reizen gemaakt, maar over het geheel is de aanvoer een beetje tegen gevallen. De prijzen waren niet al te best, maar de kwaliteit van de haring liet dan ook in menig opzicht te wensen over: er is heel wat „valse" Zuidharing aangevoerd, waar de handel meer mee- dan om verle gen zit en toen Woensdag de massale aan voer loskwam, kon de prijs niet anders doen dan flink zakken. Is de algemene teleurstelling wellicht een geringe en ongedachte aanleiding ge weest voor de prikkeling der zenuwen, waaruit een tweetal in wezen kleine inci denten voortvloeiden? Vrijdagmorgen begon het met de Lim- burgia. Het schip gaf 1230 kisten op en had dus voor dx'ie ploegen werk. Er waren er echter maar twee, die na hun aandeel geleverd te hebben na ongeveer 850 kis ten dus de derde ploeg wilden laten op komen. Die was er niet zo gauw, want er lag zo het een en ander en toen heeft men het er maar bij neergelegd. Contractueel moge dit alles voortreffelijk lijken, maar in wezen wordt hier een stukje van de goede verstandhouding tussen werkgevers en werknemers, een teer punt in dat IJmuiden van ons, in het geding gebracht en dat is een gevaarlijk systeem. Want het haringseizoen cn niemand zal het willen betwisten moet een heel .jaar sluitend maken. Als er dan niet twee handen zijn, die elkaar willen wassen, opdat ze beide schoon worden, gaat het wringen met alle narigheid van dien. In dit geval wrong het dan ook knap in de hal al is alles ten slotte opgelost, zoals later met de Petten, waar de omstandigheden anders lagen, meer „naar de lossers toe" zou men zeg gen, eveneens is opgelost. ic Daarnaast en volledig onafhankelijk er van is een circulaire de hal ingegaan op de laatste dag van de vorige week, die liet zien, dat er ook elders iets bx'oeit. In die circulaire stond te lezen, dat het aan klein handelaren verboden is zich in de afslag ruimte te bevinden op straffe van een wér kelijk verbod, eventueel met sancties. In de loop der jaren is het zo geworden, dat vooral de kleinhandelaren uit de dix'ec- te omgeving iix de markt aan hun leveran cier-s opgeven, welke vis zij willen hebben na eerst die opgegeven vis te hebben be keken. Want ongezien kopen doet men lie ver niet, als men er vlak bij zit. De groot handel heeft er al meer dan eens tegen ge ageerd, maar het lijkt ons, dat de zaak niet op de spits gedreven hoeft te worden als er eens gepraat wordt. Twee partijen, die uit dezelfde ruif eten moeten, hoeven toch waarlijk niet direct eikaars bloed te zien De heer Bertram Cave uit Londen kan men dagelijks in hel Hyde Park aantreffen, waar hij met de mussen goede maatjes is. Zij eten zelfs de broodkruimels tussen zijn lippen weg Zaterdagse drukte. Daar waren dus Zaterdag De Eli, Petten en Vios aan de markt met 4400 kisten verse haring teza men en dan kwamen daar nog bij de Sch. 129 (950 haring), de IJrn. 14 Annie (360 makreel mooi wat bijvis en 100 stij ve), de IJrn. 208 met rondvis en de IJm. 210, eveneens met rondvis. De haringprijs deukte nog steeds niet erg in en schommel de tussen de opvangprijs en ongeveer f 12,50 per kist. De mooie makreel van de Annie bracht om en de bij de f 14 op. Rondvis gevraagd. Er zijn inmiddels goede prijzen voor de rondvis neex-geteld: piepers deden f30 per kist en wijting haalde f 20, terwijl de grote gul het tot f 36 bracht en de middelgul de f 26 per kist haalde. De uitleg-kabeljauw zat voor de mooie regels om de f 100 en de f 76 voor de gewone .rijen, terwijl de paar kis ten kabeljauw ongeveer f 120 maakten. Slecht weer, toch tong. Ondanks het onstuimige weer waren er Zaterdag toch heel wat schepen met tong aan de markt. De prijs hield zich opperbest en voor de lappen is graag f 3,50 per kilo betaald, ter wijl de grootmiddel tong f 2.10 maakte en er voor de klein middel f 1,95 is betaald. De.enen brachten f 1,75 op en de slips f 1.35. Tarbot was eveneens duur en werd met f 3,30 per kilo bedacht. Twee. Er zijn maar twee schepen op de garnalen af geweest: de totaalvangst bedroeg 178 kilo flauwe en 75 kilo zoute garnalen, die resp. f 0.64 en f 1,16 per kilo deden. Acht dagen. De drie trawlers van de Zaterdagmargt waren alle acht dagen uit geweest en besomden: Eli f 14.810, Petten f 14.400 en Vios f 19.000. De IJm. 208 maakte f6000 en de 210 bracht f3700 op. Annie deed het weer prima met f9100; cle KW. 84 tenslotte besomde f 4000. Haring genoeg. Voor vandaag lagen Zatei'dag al binnen de Thorina (1700 kis ten), de Vikingbank met 1800 kisten en bovendien komen de Bergen en de Fla mingo. Per auto. Zestig kantjes zoute haring zijn na aankomst van de RO 2 in IJmui den direct per vrachtauto naar Vlaax'din gen gebracht, waar de vangst vanmorgen verkocht is. Dichte kwijt. De vangst dichte schel vis loste de bemanning van de kotter IJm. 7 direct bii aankomst voor de Zaterdag- markt, de rest van de vangst liet men lie ver staan tot vanmoi'gen. Gebroken reis. Nadat de Abraham (VI. 77) vijf dagen uit was en 800 kisten haring in de ruimen had, moest het schip terug. Net voor de JOB Gouda, de Flamin go en de Bei'gen was het schip binnen, zo dat het in de eerste beurt vanmorgen kon lossen. Tragisch. De vijtig-jai'ige matroos J. C. de Bi-uin uit IJmuiden, die tijdens de rustperiode van de Eli Chénévière, op welk schip hij voer, plotseling overleden is, werd vandaag onder grote belangstelling van de zijde zijner kameraden op de Westerbe graafplaats ter ruste gelegd. De Eli was Zaterdag al naar zee vertrokken, maar een krans sierde de baar. Ongeluk. De visauto van de IJmui dense firma Van der Valk is op weg naar de afslag in Rotterdam in een sloot terecht gekomen. De chauffeur werd gewond. Afscheid. De in de hal zeer populaire havenbeambte Brouwer zal op 1 October de dienst met pensioen verlaten. Hij be reikte de 65 jaar op de elfde September. Aanvoer op urk. Vrijdag werd door 36 vaartuigen aangevoerd: 3936 pond kuii- paling, prijs f 0.86-f 0.94; 140 pond snoek baars, prijs f 0,47; 58 pond rode baars, prijs f 0.77, alles per pond en 365 bakken nest, prijs f 2,57 per bak van 37k) kg. Prijzen. Heiloot 3, gr. tong 3,85-3,45, grm. to hg 2,21-2,04, kim. tong 1,98-1,86, kl. tong I 1,79-1,67, kl. tong II 1.41-1,33, tarbot I 3,40-2,75, zalm 6,50-6, alles per kg.; kim. schol 42, kl schol I 44-28, kl. schol II 32-9, schar 31-16, v. haring 13- 10.50, makx-eel 20-10, gr. schelvis 49-42, grm. schelvis 45-35, kim. schelvis 45-36, kl. schelvis I 42-36, kl. schelvis II 31-14, wijting 22-10, gr. gul 46-36, mid. gul 31- 26, kl. gul 18-12, kl. haai 30, alles per 50 kg.,; gr. kabeljauw 188-120 per 125 kg. Aanvoer. 335 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 616 schol, 24 schar, 5774 haring, 850 makreel, 300 schelvis, 300 wijting, 275 kabeljauw en gul, 1 kl. haai en 24 diver sen, totaal 8500. De Breesapers hebben met hun eerste competitiewedsti'ijd in Hoofddorp tegen ETO wel de volle buit binnengehaald, maar in deze, vooral in het laatste kwartier zeer harde wedstrijd hun spil De Wolf tij delijk moeten afschrijven. Een harde bot sing bracht hem buiten bewustzijn. Hoe wel het ongeval zich eex-st nogal ernstig liet aanzien kon de behandelende genees heer verlof geven de VVB'er per zieken auto naar huis te laten vervoeren. In de eerste speelhelft demonstreerde ETO weliswaar door meer vechtlust wat meerderheid, die de VVB-vex'dediging en doelman Nieuwenhuys meermalen op de proef stelde, maar voorlopig bleef het daarbij. VVB kon er niet erg in komen in deze pei'iode. Pas na een half uur had ETO succes, toen spil De Wolf de bal ach ter zou laten gaan, doch een ETO'er nog kon voorzetten en de rechtsbinnen doel puntte. (10). Na 40 minuten, ook al om dat de x-echtervleugel onvoldoende in het spel was betrokken, kwam het tegenpunt uit een van de weinige VVB-uitvallen. Both ontving de bal in vrije positie, schoot in omdat de ETO-verdediging bleef staan wegens vermeend buitenspel en had suc ces via een ETO-speler (11). Na de hervatting was VVB iets sterkex'. Bleeker c.s. stuwden goed, zodat er vol doende, maar ongebruikte kansen ontston den. Uit een vrije trap van Bruinzeel haal de de ETO-doelman fraai de bal uit de hoek en even later onderschepte hij de bal, toen Kooimans alleen voor doel kwam. Het ovex-wicht werd na een half uur be kroond. Kooimans zette van x-echts afge meten voor en Helder kopte de bal pisach tig in (1—2). Hierna verruwde de strijd en werd be slist onaangenaam. In deze periode viel het betreurenswaardige ongeval dan ook voor. Voor het schoolzwemdiploma A zijn Donderdag in het zwembad „De Heeren duinen van de 185 leerlingen 147 jongens en meisjes geslaagd. De anderen werden afgewezen. Voor het B-diploma slaagden 55 leerlingen van de 73 en voor het C- cuploma 11 leerlingen van de 16.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8