De plechtige opening der Staten-Generaal Ergens op de hellingen naar Rochers de Naye zag ik mensen zonder geschillen of vetes Gezond verstand zegevierde op Brits vakbondscongres Dansschool Kwekkeboom - NIEUWE GRACHT 98 - Haarlem I0R oTjPlSTiWfllffll Duizenden zagen sprookje van de Gouden Koets Rangeerder door trein overreden Internationale critiek op huurbeheersing Antillaans antwoord aan Nederland Het nieuws van Caux Een vacantie-avontuur vol vreemde gewaarwordingen Geen nieuwe nationalisaties meer, noodzaak van hogere productie erkend Fatemi in Cairo Ernstig ongeluk in Volkel; twee doden Laatste week van inschrijving Wereldgodsdiensten- congres te Bentveld Kerkelijk Nieuws Wordt U gekweld Een been geamputeerd Drieling in Den Bosch; moeder en babies wèl Foto van Maria Austria te Venetië bekroond Italiaanse nota over Triëst Goedmoedige spot Boven de wolken iy uur KjUUXj zocht> Ik heb getracht te begrijpen hoe dat de &eest van deze vier maatstaven te be- Militaire auto reed op groep mensen in DINSDAG 15 SEPTEMBER 1953 Koningin Juliana heeft hedenmiddag voor de zesde maal sinds zij de Troon heeft be stegen, de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de Troon rede. Hare Majesteit heeft zich daartoe, ver gezeld door de Prins der Nederlanden, in de gouden koets naar de Ridderzaal bege ven. Ditmaal werd een andere weg gevolgd dan tot nu toe. De stoet reed namelijk van het paleis aan de Lange Voorhout via het zogenaamde Schelppad Kneuterdijk. Lange Vijverberg en Korte Vijverberg naar het Binnenhof. De Koningin was gekleed in een lange grijze robe, gegarneerd met witte kant. Zij droeg een kleine grijze hoed met aigrettes en grijze schoenen met bijpassende tas. Prins Bernhard droeg het groot tenue van vice-admiraal. Er heerste al vroegtijdig een grote druk te langs de weg, die de Koninklijke stoet zou volgen en daar was, lang voordat de schitterende stoet voorbijtrok, al veel te zien: de gala-uniformen van de garde regimenten en het verdere militaire ver toon, het innemen der opstellingen voor de afzetting en het passeren van bekende fi guren op hun weg naar de Ridderzaal. Afzettingen en erewachten Voor de afzetting langs de route zorgden 500 man van de Luchtdoelartillerie, 200 man Luchtvaarttroepen, 100 man van de Koninklijke Marine, 300 van het Bewa kingscorps Koninklijke Landmacht en 200 van de demonstratiecompagne der infante- rieschool. Voor het paleis was de wacht betrokken door een erewacht van het garderegiment Jagers. Hierbij waren tevens ingedeeld het vaandel van dit garderegiment met vaan- delwacht en het muziekkorps van de Ko ninklijke Luchtmacht. De erewacht bij de Ridderzaal was ge leverd door het korps Mariniers met vaan del en vaandelwacht, alsmede de Mari nierskapel. Op het Binnenhof werd de ere-afzetting gevormd door een detache ment van het garderegiment Fuseliers Prinses Irene. Voor de Wrtte Sociëteit aan de Korte Vijverberg waren opgesteld een detache ment Marva en een detachement Milva, elk ter sterkte van 30 leden. Op het Binnenhof waren o.a. plaatsen gereserveerd voor dragers van de Militai re Willemsorde, voor burgemeesters uit Noord-Brabant en Limburg en voor een vijftigtal leden der Belgisch-Nederlandse vereniging. Een groep van 75 evacué's van Schouwen en Duiveland sloeg bij het de partement van Binnenlandse Zaken de stoet gade. De Koninklijke stoet De stoet werd geopend door een rij knecht-majoor en twee rijknechts te paard, gevolgd door een compagnie van het gar deregiment Grenadiers met het vaandel en de Koninklijke Militaire Kapel, een deta chement der Koninklijke Marechaussée en een commando Rijkspolitie te paard. Hierna volgden vijf rijtuigen met leden van de hofhouding. Deze gingen de .Gou den Koets, waarin de Koningin en de Prins der Nederlanden waren gezeten, vooraf. De staatsiekoets was bespannen met acht paarden; naast elk paar ging een koetsier en aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Vier adjudanten te paard flan keerden het rijtuig. Een commando Rijks politie sloot de stoet. De duizenden die Hare Majesteit op deze indrukwekkende tocht passeerde, juichten de Koningin har telijk toe. In de Ridderzaal Met de leden der Staten-Generaal had den zich reeds vroegtijdig velen in de Rid derzaal verzameld. Men zag er het stemmi ge zwart der herenkleding, het goud en zilver van ambtsgewaden de fleurige toi letten der dames en verscheidene unifor men. Onder de aanwezigen waren de leden van het corps diplomatique, vlag- en op- perofficieren, leden van de Hoge Raad der Nederlanden, vertegenwoordigers van an dere rechterlijke colleges en van kerkge nootschappen; provinciale en stedelijke autoriteiten; grootkruisen van Nederland se orden; de secretarissen-generaal der verschillende departementen en andere hoge autoriteiten. Ook was aanwezig viscount Runciman of Doxford, president van het instituut van scheepsbouwkundige ingenieurs, dat deze week in Scheveningen vergadert. Tegenover de troon namen later hun plaatsen in de ministers, de staatssecreta rissen en de leden van de Raad van State. De voorzitter van de verenigde vergade- Voor belijders van verscheidene wereld godsdiensten zal Zondag 20 September te Bentveld een gemeenschappelijke gods dienstoefening worden gehouden ter ge legenheid van het „World congress of faiths", dat aldaar van 18 tot 20 Septem ber in het Woodbrookerscentrum bijeen komt. Het congres is georganiseerd in samenwerking met de Wereldalliantie voor internationale vriendschap door religie. Als vertegenwoordigers dezer alliantie tre den op dr. Henry Atkinson (Ver. Staten), dr. Cesare Gay (Italië) en prof. A. Tole- dano (Frankrijk). Sprekers zijn de heer Vilayat Inayat Khan, ds. Arthur Peacock en prof. dr. C. H. van Os. Door prof. dr. C. J. Bleeker uit Amsterdam zal het congres Vrijdag avond worden geopend. Ned. Herv. kerk Beroepen te Rhenen A. de Leeuw te Boskoop; te Rijssen (vac. L. Brasser) G. Boer te Gouda. Aangenomen naar Rijk (toez.) H. P. Swets, vic. te Badhoevedorp. Geref. kerken Beroepen te Surhuisterveen L. Zwanen burg te Schoonebeek. Examens. De classis Utrecht heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heren A. I. de Graaf te Zeist en C. Vroon te Utrecht, beiden cand. aan de V.U. Bedankt voor de benoeming tot hulp- pred. te Sloten (Fr.), J. B. Jansen, a.s. em. pred. te Doesburg. Chr. Geref. kerken Beroepen te Sneek G. Bilkes te Mussel. Beroepen te Rockey Mountain House (Alberta) (Canada) (Chr. Ref. Church), J. M. Jonker te Apeldoorn. Bapt. gemeenten Bedankt voor Hoogeveen-Assen, H. Jut •i» Kieuwe-Pekela. ring der Staten-Generaal, mr. J. A. Jonk man, benoemde in de commissie van in- en uitgeleide mejuffrouw mr. Tjeenk Wil link en de heren mr. Regout, mr. Hellema en dr. de Zwaan, leden der Eerste Kamel en de heren Van den Born, Koersen, Ne- derhorst, Fokkema, Janssen en Zegering Hadders, leden der Tweede Kamer. Onder leiding van mej. Tjeenk Willink begaf deze commissie zich naar de ingang van de Ridderzaal om Koningin en Prins te ontvangen. Zodra de komst van Hare Majesteit was aangekondigd, rezen alle aanwezigen van hun zetels op. Voorafge gaan door de ceremoniemeester, de kamer heren, de grootofficieren en de oppercere- moniemeester geleidde de commissie de Koningin en de Prins naar hun plaatsen. Achter de vorstelijke personen sloten zich aan de grootmeesteres, een dame du paleis, de chef van het militaire huis, de gouver neur der residentie, de eerste stalmeester en de officieren van het militaire huis. Nadat Hare Majesteit had plaats geno men ving zij aan met het uitspreken van de Troonrede. Na de rede weerklonk een „leve de Ko ningin", dat door de aanwezigen werd overgenomen. Voorafgegaan door de commissie van in- en uitgeleide en de opperceremoniemeester begaven Hare Majesteit en de Prins zich hierna naar de ontvangkamer, waar de vorstelijke personen nog enige ogenblik ken vertoefden. Nadat de leden der com missie in de zaal waren teruggekeerd sloot mr. Jonkman de verenigde vergadering. Langs dezelfde weg ging de stoet naar het paleis Lange Voorhout terug. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88 ADVERTENTIE )RIS'S' LAMSHUID PANTOFFELS Gistermorgen omstreeks elf uur is aan de Strandweg in IJmuiden ter hoogte van de opslagplaats van de Verenigde Steenkolen handel de 29-jarige rangeerder van de Nederlandse Spoorwegen J. E. uit Sant poort bij het rangeren door de trein over reden en zeer ernstig gewond. Vermoedelijk is hij tijdens het aanhaken van twee wagons aan de in beweging zijn de trein gestruikeld en kwam hij onder de wielen van een der wagons terecht. De wielen gingen hem in de lengterichting over het linkerbeen. Onmiddellijk na aan komst in Antonius Ziekenhuis is het been geamputeerd. De toestand van E. was van morgen nog steeds zorgelijk. In het St. Carolusziekenhuis in 's Her togenbosch is Maandagochtend een drieling geboren: drie dochtertjes van het echtpaar Lelyveld-Swagemakers aldaar. De moeder is 39 jaar. Moeder en babies maken het uitstekend. Tot de prijswinnaars op de internatio nale tentoonstelling van toneelfoto's te Venetië behoort ook de Amsterdamse fo tografe Maria Austria van de Particam- combinatie. Zij heeft een der Agfa-prijzen voor zwart-wit-foto's gekregen. De meeste prijswinnaars zijn Fransen en Duitsers. De tentoonstelling omvat onge veer 5000 foto's. De jury kende de prijzen toe op grond van een beoordeling van 750 voor-geselecteerde inzendingen. Na haar vertrek uit Amsterdam begaf Koningin Juliana zich Maandag naar de studio van de Wereldomroep in Hilversum, waar zij voor de microfoon in het Engels en in het Frans haar rede uitsprak, welke zij Zaterdagavond in de Koopmansbeurs te Amsterdam hield voor de jongeren van Nederland. In een overzicht van de economische commissie voor Europa van de UNO wordt ernstige critiek geuit over de toepassing van huurbeheersing in Wcst-Europese lan den. Het overzicht heeft betrekking op België, Engeland, Denemarken, Finland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Neder land, Zweden en Zwitserland. Volgens het overzicht komt huurbeheer sing neer op belastingheffing van enkele huiseigenaren en subsidiëring van enkele huurders, zonder dat rekening gehouden wordt met de persoonlijke omstandigheden van een van beide groepen. Huurbeheer sing, zo wordt gezegd, grijpt in in het nor male functioneren van de woningmarkt, leidt tot willekeurige onbillijkheden en grijpt in bij de vorming en uitvoering van een rationele woningpolitiek. Bovendien veroorzaakt zij een te hoog niveau van huursubsidie. Het antwoord van de Nederlandse Antil len op de jongste voorstellen van Neder landse zijde, die beogen een grondslag te vinden voor een voortzetting van de Ron de Tafel-Conferentie met de West, is naar Nederland gezonden. De Nederlandse An tillen zijn unaniem van oordeel, dat de Nederlandse voorstellen principieel aan vaardbaar zijn. Wel drongen zij er op aan, dat zo spoedig mogelijk de kleine commis sie bijeenkomt. De Antilliaanse delegatie is gereed en bereid als gastheer op te treden. ROME (Reuter) Italië heeft in nota's aan Joegoslavië, Engeland, Frankrijk en de V.S. officieel voorgesteld het vraagstuk Triëst te regelen door het houden van een plebisciet, aldus is te Rome vernomen. Noch Italiaanse noch Joegoslavische troe pen zouden tijdens het plebisciet in het gebied aanwezig mogen zijn. Tevens wordt een spoedige bijeenkomst in een neutraal gebied voorgesteld tussen vertegenwoordigers van de vijf landen om besluiten te nemen aangaande de bijzon derheden van het plebisciet. Oxford-beweging bekend stond en gesticht werd door de onlangs 75 jaar geworden Frank Buchman. Er bestaan talrijke vooroordelen tegen deze stroming maar nog talrijker waar schijnlijk zijn de goedmoedige grappen, die er over gemaakt worden: Degenen die haar beschouwen als een onschuldig tijdverdrijf van in de wolken wandelende idealisten zijn veelvuldiger dan de werkelijke vijan den en tegenstanders er van. Merkwaardig genoeg schijnen alleen de verbeten vijan den precies te weten wat deze beweging inhoudt: zij onderschatten niet meer met spot en laatdunkendheid het belang van Morele Herbewapening, doch weten hoezeer zij een gevaar kan worden voor hun eigen materialistische ideologie, welke thans de wereld schijnt te veroveren. Die verbeten vijanden kennen het gevaar en bestrijden het fanatiek. De spotters weten weinig van de dingen, waarover zij hun grapjes ten beste geven en vooral hun wil ik iets méér vertellen over deze vreemde zaak die in WANNEER HET VACANTIE-AVONTUUR, waarover ik u ga vertellen, aan vankelijk enigszins vreemd en dramatisch klinkt, laat u dan niet ontmoedigen. Want het vreemde, de dramatiek en de romantiek zijn nog niet van deze wereld weggevaagd door de nuchterheid van het materialisme integendeel, zij bloeien welig door de kracht van een heilzame reactie. Welnu, mijn avontuur begon op dezelfde eenvoudige, onsensationele wijze waarop de meeste vacantiereizen be ginnen: Een retourtje voor de Lorelei-e.xpress naar Basel, een daarop aansluitend vacantie-biljet voor de Zwitserse spoorwegen met bestemming Montreux aan het Meer van Genève, een paar zware koffers en een zucht van verlichting toen de Hollandse contreien wegsnelden langs 't coupéraam. Duizenden hebben deze zomer dezelfde tocht heen en terug gemaakt, en zijn bruin en uitgerust teruggekomen. Het vreemde, het dramatische begon voor mij ergens in de buurt van Montreux. Met een kreunend tandradtrammetje werd ik de berghelling in de richting van de naakte top van Rochers de Naye opgetrokken en steeg ik door de ijle nevelen op naar de grazige weiden van een goed land. De wereld met zijn materiële problemen en zorgen was onder mij weggegleden naar het niets. De politieke geschillen en de nationale vetes waren opgelost in de wol ken onder mij. De weiden waar ik liep waren groen en fris onder een heldere zon de mensen om mij heen hadden hun aardse kommer afgelegd als overtollige kleren en lachten en praatten met elkander alsof zij de eeuwigheid tot woonstee had den gekregen. Ik zag negers en Japanners en Indiërs en blanken bij elkaar aan wei beladen tafels zitten zij schudden elkan der de hand en gaven elkander gelijk om strijd. Een Engelsman met een monocle in zijn rechteroog geklemd liep met een blad vol bereide lekkernijen naar een tafel, waar een echtpaar uit India in nationale kledij hem glimlachend verwelkomde, want de Indiërs hadden honger en de Engelsman haastte zich om hen te bedienen. Ik zag een Japanner zich achter de stoel van een Ame rikaans atoomgeleerde buigen om te vragen, of de professor nog wat van het vlees wenste. Ik zag een Zuid-Afrikaans zaken man met het typische vierkante gezicht van een Boer koffie schenken voor een neger echtpaar uit Nigeria, dat lachend blanke I?, mL1?f lkT zame oplossing van de problemen des tijds. de grond toch weer niet zó vreemd is, om- zich blozend verontschuldigde Ik zag een Ik zal u in enkeie artikelen trachten te ver- dat zij hoe ongelofelijk het ook klinken n Tm.iïaUct tellen hoe en waarom ziJ dat doen. en wie m°ge is gebouwd op de onomstotelijke aGn een Pakistaans journalist, terwijl een d]e mensen zijn. Vooraf echter moet ik u logica van het menselijk leven. IZZZ vir zeggen' dat ik het met verbazing heb ge- Een logica, die wij allen, u en ik, moei- t JL Ï!SÏhiiT tpre narW,Zu' constateerd en met twijfel heb bezien. Ik lijk kunnen afvallen zonder onszelf te stem- derop zat een vrouwelijk Iers parlements- moet bekennen dat het mij irreëel en on- pelen tot het tegendeel van wat wij zo waarachtig voorkwam, en dat ik met even- „Mountain House", het centrum van Morele Herbewapening te Caux sur Montreux. (Onderste gebouw, op 1200 meter hoogte aan de oever van het Meer van Genève). gaarne zijn: Hollandse nuchterlingen. Wat gebeurt er in Caux? Het is gauw verteld: Men komt er als de met zorgen en waan- lid in vrolijk gesprek met een Engelse poli ticus, en zij spraken niet over de Ierse veei scepticisme, als gij wellicht zult doen, nationale eisen, zo te zien, want de Engels- gezocht heb naar een ontmoedigende ont man amuseerde zich kostelijk. dekking achter de schermen van dit voor- Dat alles zag ik tegen de achtergrond van f^1 dea- bemels' in de..hoop ean bevef _lsctl Cll waail. een reusachtig wit-geel gebouw met sier- denkbeelden, vooroordelen en stokpaardjes lijke torentjes en monumentale ingangs- - h jjS trSSnpi£nS m beladen mens, doch met het verlangen zijn poorten, dat op zijn beurt een in de ijlte ff.bara" elkf?de.r slechts schijn Dit taak in het leven z0 goed mo&el«k te veur_ verdwijnende, groenbeboste berghelling tot en g"ede wfnTuiterll^ vullen' Men staat ün een goede morgen op décor had. Om de torentjes van het paleis en goed® W1l1S ulterl>J,k vertoon. Dit begrip u h t t hótel5ed van Mountain en langs de berghellingen dreven witte ™Vo™enHous®' de di* uitzien op liet wolken, een tullen nevel steeg op uit de onwaarachtigheid een maSaafmeto "evelige meer van Génève open, en begint ravijnen waarvan de bodem niet te Zien ™nm°™a»^drogEn nul de""d« 'f»"* G°ds nadat hetzelfde blauwe tandradtrammetje w',,en neemt. zlch v°or volkomen mij naar de werkelijkheid heeft terugge- eerlijk, volkomen zuiver, volkomen on- voerd, moet ik bekennen dat ik tevergeefs baatzuchtig en met grote liefde zijn mede- naar dat ontmoedigende, doch troostende mens tegemoet te treden, zijn woorden en /Vnnv f~*nnw bewijs van al mijn vooroordelen heb ge- argumenten en zo nodig zijn verwijten in i alles mogelijk was en ik ben gaan vermoe- schouwen en alle vooroordelen overboord Boven mij zag ik het trammetje als den dat er meer werkelijkheid meer waar- te g°0?en- ongeacht wie deze medemens is: een kleine blauwe rups omhoogkruipen, achtigheid en meer nuchterheid stak in zyn ei^en vouw, een neger uit Pretoria, in een sleuf tussen het groen, bijna bij de dgze mensen, dan in velen van ons die een buigende Japanner of een eigengereide wolken. Hetzelfde tiammetje, dat mij van menen, de nuchterheid zelve te zijn in een Engelsman. Wat van een dergelijke hou- Montreux uit had meegenomen naar ja, maatschappij, die op de werkelijkheid heet dmg cle invloed op deze medemens is, was. Vaag door de mistige ruimte onder mij schemerde een helderblauwe water spiegel, die in grote mozaieken gerimpeld werd door een lauwe wind. te zijn gebouwd. naar waar? Naar een plaats op de wereld, lezer, waar de mensen elkander ontmoeten en bejege- Ik was in Caux geweest het Europese nen zonder wrok en zonder haat, zonder centrum van de beweging voor Morele vooroordelen en zonder eigen-dunk. met Herbewapening, zoals de naam luidt van welwillendheid en begrip, zonder zelfzucht deze voor een buitenstaander tamelijk of berekening, doch met een oprecht ver- vaagomlijnde, moeilijk te doorgronden en in strikte objectiviteit nader 1 langen om samen te zoeken naar een heil- stroming, die in vooroorlogse jaren als lichten. vormt een verrassing op zichzelf, wat men met recht „het nieuws van Caux" kan noemen. Welnu, over dit „nieuws van Caux" hoop ik u de volgende dagen naar beste weten in te J. L. (Van onze correspondent in Londen) Op de zojuist geëindigde jaarlijkse con ferentie van de Britse vakbeweging op het eiland Man heeft het gezonde verstand ge zegevierd. Dat behoeft niet te verwonderen zolang oersolide, doorgewinterde figuren als Arthur Deakin van de transportarbei ders die destijds Ernest Bevin opvolg de en Sir William Lawther van de mijn werkers, om maar enkelen van de „ge weldigen" te noemen, het heft in handen hebben. Temidden van veel onzekerheid in de Engelse Labour-kringen, vormt het Britse vakverbond ofwel Trade Union Congress een vaste burcht. Het wordt zich bovendien hoe langer hoe meer bewust van zijn centrale machtspo sitie in de Britse samenleving en daardoor van zijn verantwoordelijkheid voor de ganse gemeenschap, waardoor de leiders onvermijdelijk in conflict komen met de traditionele opvattingen in eigen rijen. Dit congres van harde waarheden is daarom door het socialistische dagblad „Daily He rald" een keerpunt genoemd, een duide lijke waarschuwing voor Bevan! De congresleiding, allerminst zachtzinnig in haar woordkeuze, bracht kaakslagen toe, niet alleen aan de communisten en mee lopers, die in de vakbonden, waarin zij zich in sommige gevallen in onbelangrijke bestuursposten genesteld hebben, als van ouds hun achterhoedegevechten leveren, maar ook aan degenen, die te goeder trouw vasthouden aan de geijkte socialistische begrippen. Natuurlijk wil ook de bestuurstafel het doel, waarnaar allen streven, namelijk een socialistische maatschappij, niet verdon keremanen, maar wel slaagde zij er in al was het vaak met grote minderheden tegen alles wat op principiële program mapunten leek, op de lange baan te schui ven. Dat was allerminst eenvoudig, omdat de bestuursraad op het congres van vorig jaar ondanks alle foefjes door de zaal overrom peld werd toen de gedelegeerden een pas klaar nieuw nationalisatie-plan eisten, maar liefst binnen een jaar te voorschijn te toveren. Er werd vooral gedacht aan landerijen, scheepsbouw en chemische in dustrie. De rechtse vakbondsleiders kon den thans natuurlijk aanvoeren dat de voorbereiding van een dergelijk program ma veel meer studie vereist en ze waren slim genoeg hun afkeer van grote concep ties te camoufleren door te betogen dat het socialisme juist gediend wordt door tegengaan van ondoordachte nationalisa ties. Het T.U.C. staat huiverig tegenover nieuwe experimenten, omdat men al moeite genoeg heeft om van de vroegere nationa lisaties, zoals kolenmijnen, spoorwegen en luchtvaartmaatschappijen, een succes te maken en later wellicht de handen vol zal hebben om staal en transport opnieuw te nationaliseren. Men beseft vooral, dat de zo broze Britse economie niet in de waag schaal mag worden gesteld door structuur veranderingen, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Het is bovendien een Engelse karakter trek om de problemen van de praktijk uit te benaderen en niet door middel van een dogma. Alleen wanneer het onomstotelijk zou vaststaan dat een bedrijfstak wat pro ductiviteit en doelmatigheid betreft alleen door nationalisatie kan worden gered, zal de vakbeweging de hand over het hart strijken. De laatste tijd wint echter in de arbeidersbeweging de opvatting veld, dat indirecte controle van de industrie door aandelenbezit van de staat vaak de voor keur zal dienen te genieten boven natio nalisatie. In 1945 was de zaak simplisti- scher omdat toen bedrijfstakken met een monopolistisch karakter werden overge nomen. In de toekomst krijgt men echter met een grote verscheidenheid van firma's te maken, die niet in één schema kunnen worden samengeperst. Het congres heeft nationalisatie als politieke trekpleister on- verbiddellijk afgewezen. Trouwens bij de laatste verkiezingen wilden ook de kiezers geen extreme maatregelen, maar de gulden middenweg, die thans ook door de Tories wordt bewandeld, zodat voor Labour in zekere zin schaakmat dreigt. Bittere pil Voor de linkervleugel was het ook een bittere pil toen de bijeenkomst wei gerde Sir Lincoln Evans, de thans afge treden secretaris van de staalarbeiders- bond, als een verrader te beschouwen om dat hij de dikbetaalde functie van onder voorzitter van de nieuwe ijzer- en staal- raad had aanvaard, die toezicht zal hou den op de door de regering aan het parti culiere bedrijfsleven teruggegeven zware industrie. Hij zit er, met drie andere leden van de bestuursraad van het vakverbond, omdat dit de enige manier zou zijn om de belangen van de arbeiders in genoemde industrie te behartigen. De aanvaarding van deze nieuwe betrekkingen, hoe plau sibel ook, getuigt echter van weinig geest drift voor de oorspronkelijke nationalisatie van ijzer en staal door de Labour-fëgering. Aan de andere kant is hét typisch Engels om een geleden nederlaag royaal te ac cepteren. Ook de meeste werkgevers werk ten eerlijk mee in de genationaliseerde industrieën. Over de hele linie heeft de bestuurstafel haar zin gekregen. Als nonsens werd het argument vernietigd dat opvoering van de productiviteit door allerlei verouderde vakbondstaboes geremd alleen de ka pitalistische werkgevers ten goede zou komen. Eveneens achtte de conferentie in toming van looneisen een gebod van het ogenblik, nu de Britse export steeds meer concurrentie ontmoet. Verbetering, ook voor de arbeiders, kan er slechts komen, zo erkende men, door grotere en betere productie. CAïRO (Reuter). Hoessein Fatemi, de voortvluchtige Perzische ex-minister van Buitenlandse Zaken, is Maandagavond in Caïro aangekomen, aldus is uit Egypti sche bron vernomen. Sedert verleden maand generaal Zahedi na een snelle staatsgreep aan de macht kwam, heeft de Perzische politie naar Fa temi gezocht. Aanvankelijk was gemeld, dat de ex-minister door een menigte „in stukken was gescheurd". De militaire gouverneur van Teheran had een prijs van 100.000 rial (ongeveer 10.000 gulden) uitgeloofd voor degene die Fatemi dood of levend aan de autoriteiten zou uitleveren. Egyptische functionarissen wilden zich niet over de berichten aangaande Fatemi uitlaten. De Perzische ambassadeur te Caïro, Moazzed, zeide, dat indien Fatemi werke lijk in Egypte was, hij de Egyptische re gering officieel zal verzoeken Fatemi uit te leveren aan de Perzische regering. Perzië en Egypte hebben geen uitleve ringsverdrag. Gistermiddag omstreeks 5 uur is te Vol kel in de gemeente Uden een militaire vrachtauto ingereden op een groepje men sen dat naar de kermis stond te kijken. Tengevolge hiervan is een drieëneenhalf jarig kind op slag gedood. Haar moeder, de weduwe Verwegen uit Volkel, werd zwaar gewond en een andere toeschouw ster, mevrouw Ermers uit Wanroy, even eens. De ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis te Vechel gebracht, waar me vrouw Ermers kort daarna is overleden. De politie heeft de zaak in onderzoek. ADVERTENTIE üatotes AANVANG DER LESSEN VANAF ZATERDAG 19 SEPTEMBER

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10