SOBERE SAMENVATTING VAN HET BELEID DER REGERING EN DE VOORUITZICHTEN Begro ti ngstekort 1954 bijna een milliard Weerbericht Troonrede Koninklijke rede tot de Staten-Generaal Nieuwe ministeries in de Sovjet-Unie Het woord is aan Nadruk op economische factor in de Europese samenwerking DE MILLIOENENNOTA Alphen koopt Avifauna Nieuwe aardschokken op Cyprus 6 S e JAARGANG No 5 7 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admiru Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 15 SEPTEMBER 1953 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 210 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.80. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP DEZE PRINSJESDAG 1953 «worden de Troonrede en de indiening van de Mil- lioenen-nota vergezeld door de indiening van een belastingontwerp, dat verlaging van loon- en inkomstenbelasting voor kleine inkomens en de veelbesproken, sinds vele jaren zo zwaar belaste middengroep inhoudt. Dit zal ongetwijfeld temidden van de overvloed van gegevens en beschou wingen, die wij vandaag de lezer voorzet ten en die nog maar een samenvatting vormt uit de menigte stukken en staten, het kernpunt der publieke belangstelling vor men. En hij zal zich niet te erg bekom meren om het niettemin merkwaardige feit, dat deze belastingverlaging wordt voorgesteld nu de begroting een veel groter tekort dan verleden jaar aanwijst en van daling van uitgaven geen sprake is. Het begrotingstekort bedraagt ongeveer een milliard; de voorgestelde belasting-ver- minderingen zullen omtrent 190 millioen kosten. Het beleid van de Staat, in dit ge val ongetwijfeld een gedurfd beleid, kan en moet overigens met meer en andere factoren rekening houden dan dat van de gewone man ten aanzien van zijn gezins budget. In de Troonrede beperkt de regering zich ten aanzien van dit punt tot sobere woor den. Dit staatsstuk, na de oorlog zoveel langer geworden dan het vroeger placht te zijn, is er daarom niet puntiger op gewor den en het maakt ook ditmaal weer de in druk van een uitgesproken streven om zich in algemeenheden uit te drukken. Het noemt het begrotingstekort aanzienlijk en het beeld der begroting, op zichzelf geno men, zeker niet gunstig. Het merkt daarbij op dat de kosten van de stormramp echter uitgaven voor eenmaal zijn, terwijl de uit gaven voor herstel van de oorlogsschade binnen afzienbare tijd zullen verminderen. Rekening houdend met deze omstandig heden heeft de regering het verantwoord geacht de belastingdruk te verminderen. Onze financiële redacteur geeft in dit nummer een beschouwing, waarin hij het vermoeden uitspreekt dat het tekort over 1954 niet onbelangrijk groter zal zijn dan het geraamde milliard. Er ligt een tegen strijdigheid in dat de regering bij gelijk blijvende en vermoedelijk nog stijgende uitgaven tot belastingverlaging wil over gaan. Maar haar beleid heeft zich gewij zigd. Zij heeft nu de weg gekozen, waarop men via belastingverlaging en loonsver hoging de consumptie-mogelijkheden van de bevolking en de activiteit in het be drijfsleven poogt te prikkelen. Die loons verhoging, waartoe men met ingang van 1 Januari zou wensen te besluiten, is overi gens nog niet in de begroting verwerkt. Dat zij een grote verandering ook in de bedragen der staatshuishouding moet bren gen is duidelijk. Onze financiële redacteur, opmerkend dat tegenover de grotere uit gaven dan ook weer een stijging van be lastingontvangsten zal optreden, als ten minste de loonsverhogingen in de prijzen der producten kunnen worden doorbere kend, voegt aan dit laatste toe, dat zal moeten worden afgewacht in hoeverre dit voor de export en de binnenlandse markt mogelijk zal zijn. Er is voorwaar aanlei ding om deze reserve te maken, zeker ten aanzien van de uitvoer maar ook ten op zichte van het binnenland, waar men in menige bedrijfstak, na prijsstijgingen die reeds op vorige loonronden gevolgd zijn, een nieuwe doorberekening niet zonder zorg en twijfel bezien zal. Wel is er reden voor de commentaar op deze begroting, dat de tegenwoordige minister van Financiën, de man uit het bedrijfsleven Van de Kieft, zich bereid toont om de mogelijkheden van dit bedrijfsleven in het geding te brengen. Ten aanzien van het buitenlands beleid opent de Troonrede geen nieuwe aspecten. Zij legt de bekende nadruk op economische integratie als een van de voornaamste doelstellingen bij de vorming ener Euro pese gemeenschap, daarmee haar stand punt bevestigend dat politieke en economi sche integratie elkaar wederkerig behoe ven. Haar opmerking dat in West-Europa nauwe samenwerking noodzakelijk is ook met landen, die niet deelnemen aan de in tegratie-pogingen, herinnert eraan dat iedere Federale Unie die in het verleden gevormd is zich altijd opengesteld heeft voor toetreding van nieuwe stalen-ledcn. Hoe meer de weg daartoe bij voorbaat ge plaveid kan worden, hoe beter het zal zijn. En wie weet of het tenslotte toch niet meer dan de bekende zes landen zullen zijn, die de Federatie in eerste aanleg zul len vormen? In de troonrede wordt bijzondere aan dacht gewijd aan het ontroerend mede leven in binnen- en buitenland bij de watersnood, aan de warme spontaneïteit waarmee hulp werd geboden en aan de betoonde offervaardigheid. En er wordt getuigd van de beste tradities van ons volk, zoals die tot uiting zijn gekomen in de worsteling om snel herstel der geteisterde waterkeringen en spoedige drooglegging der overstroomde gebieden te bereiken. De wijze waarop de schok is opgevangen ge tuigt ook van de economische weerstands kracht, waarover ons volk nu weer be schikt. Dit zijn waarheden, die door haar opsomming in de Troonrede nog eens extra overdacht zullen worden en het zelfver trouwen zullen sterken. Hetgeen in tijden zoals wij doormaken zeker steeds nuttig en nodig is. De lijst voorgenomen maatregelen en wetsontwerpen in deze Troonrede is weer lang. Wel mag aan het slot van een veel omvattende parlementaire arbeid in het vandaag aangevangen zittingsjaar gespro ken worden. Het kost wel moeite zich voor te stellen dat dit alles in dat ene jaar zou worden verwezenlijkt. Moge vooral de hoop der regering op cle uitvoering van een bouwprogramma, omvattend 65.900 wonin gen, in vervulling gaan. R. P. LONDEN (Reuter). Het officiële Rus sische persbureau Tass heeft Dinsdag medegedeeld, dat de Opperste Sovjet twee nieuwe ministeries heeft ingesteld: van Voedselproductie én van de Productie van Sewlustriële Consumptiegoederen. De nieuwe ministeries staan onder lei ding respectievelijk van Zotov' en Kosygin. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Hare Majesteit Koningin Juliana heeft vandaag de nieuwe zitting van de Staten-Generaal geopend met de volgende rede: LEDEN DER STATEN GENERAAL, MET gespannen aandacht volgen wij allen de ontwikkeling van de internationale toestand, die ook voor ons volk van zo grote betekenis is. Nog valt niet te zeggen of de wijzigingen, die zich in het afgelopen jaar hebben voorgedaan, zullen leiden tot een werkelijke ontspanning. Op Korea is intussen, na moeizame onderhandelingen, een wapenstilstand bereikt, waardoor althans de mogelijkheid tot herstel van de vrede voor het zwaarge- teisterde Koreaanse volk is geopend. Met diepe dankbaarheid herdenk ik onze dappere vrijwilligers uit Nederland en Suriname, waarvan zovelen zijn gevallen in deze strijd voor de collectieve veiligheid. Het beleid der Regering richt zich onverminderd op een voortzetting der inter nationale samenwerking, zowel in de Verenigde Naties als in Atlantisch en Euro pees verband. Binnen het kader van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie gaat de opbouw der defensie regelmatig voort. Economische integratie ziet de Regering als een van de voornaamste doelstellingen bij de vorming ener Europese Gemeenschap. Desbetreffende voorstellen harer zijds zullen met andere belangrijke vraagstukken, welke aan de vorming van een dergelijke gemeenschap verbonden zijn, onderwerp uitmaken van het op gang zijnd overleg tussen de Regeringen, waarvoor cle arbeid der Assemblee ad hoe een waardevolle bijdrage heeft geleverd. In West-Europa is nauwe samenwerking noodzakelijk, ook met landen, die niet deelnemen aan de integratiepogingen. De Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en andere intergouvernementele organisaties benevens de Raad van Europa blijven dan ook van groot belang. Overleg tussen de Regeringen der Benelux-landen heeft geleid tot overeenstem ming omtrent tijdelijke maatregelen ter vermindering van gerezen moeilijkheden. Nauwere coördinatie van het interne en externe economisch beleid zal daarop moeten volgen. t Totstandkoming van de voorgestelde interparlementaire adviesraad zal een wezenlijke stimulans kunnen zijn voor de groei der Benelux-gedachte in de drie landen. Wetsontwerpen betrekking hebbende op de beoogde regelingen, zullen U spoedig bereiken. Het Regeringsbeleid blijft gericht op het onderhouden van goede betrekkingen met Indonesië en het zoveel mogelijk verbeteren dier betrekkingen. De Regering heeft aan de Landsregeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen voorstellen gedaan om te komen tot hervatting van het overleg over de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk. Er is grond voor de verwachting dat de be sprekingen spoedig kunnen aanvangen. Maatregelen in het belang van de economische, geestelijke en sociale verheffing van de bevolking van Nieuw-Guinea zullen geleidelijk en in onderling verband worden getroffen. Een belangrijke taak is weggelegd voor Zending en Missie. Aan de mogelijkheden voor een toekomstige politieke ontwikkeling zal de Regering bij voortduring aandacht schenken. De reeds op verschillend gebied aangevangen exploratie-werkzaamheden ter be vordering van de economische openlegging van het land zullen voortgang hebben. In het bijzonder is de aandacht gericht op verbetering en uitbreiding van de land bouw voor eigen voorziening, naast winning van exportproducten. De Regering zal, waar zulks in het belang is van het land, particulier initiatief aanmoedigen en steunen. Voor ons land zal 1953 in de herinnering voortleven als het jaar van de watersnood, die zoveel leed bracht en zoveel schade aanrichtte. Onafscheidelijk zal daarmede echter verbonden blijven de heugenis aan het ontroerend medeleven in binnen- en buitenland, aan de warme spontaneïteit waarmede hulp werd geboden en aan de betoonde offervaardigheid. Het Rampenfonds en het Rode Kruis hebben veel gedaan om de getroffenen tege moet te komen. De Regering vertrouwt, dat het wetsontwerp in zake de schaderegeling spoedig in behandeling zal komen. In de worsteling om een snel herstel van de geteisterde waterkeringen en een spoedige drooglegging van de overstroomde gronden te verwezenlijken zijn de beste tradities van ons volk gehandhaafd. Met dankbaarheid kunnen wij consta teren, dat thans de dijken op een uitzondering na gedicht zijn. Er bestaat goede hoop, dat vóór de najaarsstormen de sluiting voltooid zal zijn. Dit ware de schoon ste beloning voor de onvermoeide arbeid van velen. Alle krachten worden ingespannen voor het herstel der getroffen gebieden, ook op het gebied van landbouw en wederopbouw. Tevens is het oog gericht op de noodzakelijkheid om voor de toekomst grotere veiligheid te verzekeren. De ramp stelt hoge eisen aan de schatkist en heeft verschillende takken van de agrarische productie ernstig getroffen. De wijze waarop de schok is opgevangen getuigt echter van de economische weerstandskracht, waarover ons volk thans weer beschikt. De wijziging ten goede, die reeds eerder in het buitenlands betalingsverkeer was opgetreden, zette zich voort. De goud- en deviezenreserve nam gestadig toe. Dientengevolge was het mogelijk enkele verzachtende maatregelen ten aanzien van het deviezenbeleid te treffen. De Regering gaat na of verdere verruiming mogelijk is. Productie en werkgelegenheid liggen op een hoog niveau. De hulp, die ons land in de jaren 1949 tot en met 1952 van de Verenigde Staten van Amerika ontving en die tot het economisch herstel in zo belangrijke mate heeft bijgedragen, kon worden beëindigd. Het behoud van het verkregen evenwicht en de voortzetting van de normale groei der economische bedrijvigheid eisen bij voortduring aandacht. De sterke toeneming van onze bevolking maakt het nodig de totstandkoming van nieuwe en de uitbreiding van bestaande welvaartsbronnen met kracht te blijven bevorderen. De aanhangige voorstellen in zake verlaging van de belastingdruk op het bedrijfs leven zullen daartoe kunnen bijdragen. Onmisbare voorwaarde voor een blijvend gunstige ontwikkeling is een verdere vergroting van de export en een zo ruim en vrij mogelijk internationaal handels- en betalingsverkeer. De Regering is voortdurend bedacht op het stimuleren en steunen van maatregelen in die richting. Het ligt in het voornemen op korte ter mijn een ontwerp van wet houdende regelen omtrent de economische mede dinging bij de Staten-Generaal aanhangig te maken ter vervanging van het op dit gebied nog steeds geldende bezettingsrecht. Een nota over het middenstandsvraagstuk zal U dit zittingsjaar bereiken. Op grond van met het bedrijfsleven gevoerd overleg heeft de Regering goede hoop, dat de door haar gewenste verwezenlijking van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie op basis van vrijwilligheid zal kunnen geschieden. Op korte termijn zal zij naar aanleiding van door de Sociaal-Economische Raad uitgebrachte ad viezen de instelling van een aantal bedrijfslichamen bevorderen. Het vraagstuk van de bezitsvorming is in studie, in samenwerking met de Com missie Bezitsspreiding. Het streven der Regering blijft gericht op het scheppen van zodanige economische voorwaarden, dat de landbouw en de visserij in staat worden gesteld de grootst mogelijke bijdrage aan de nationale welvaart te leveren. Hiertoe bevordert zij krachtig het landbouwonderwijs, de voorlichting en het onderzoek. Was in de jaren na de laatste wereldoorlog de markt voor producten van de land bouw en de visserij gunstig, thans moet met een dalende tendens rekening worden gehouden. Het streven naar verlaging van kostprijzen en het voeren van een actief afzetbeleid vormen dan ook nog meer dan tevoren een belangrijk onderdeel van de landbouwpolitiek. Maatregelen tot verbetering van de toestand in de zeevisserij zijn in voorbereiding. Bouwprogramma Ter voorziening in het nog steeds nijpende gebrek aan woningen bevordert de Regering verwezenlijking van een bouwprogramma van 65.000 woningen. Daarbij zal zij bijzondere aandacht schenken aan de bouw ter vervanging van de door de oorlog en de watersnood verloren gegane huizen. Het ligt in de bedoeling in dit zittingsjaar een ontwerp-Woningwet en een ont- werp-Ruimtewct in te dienen. De Regering overweegt of wijzigingen in het systeem of in de organisatie van de tot dusver gevolgde loonpolitiek gewenst zijn. Hierbij zijn het werkgelegenheids aspect en het behoud van de arbeidsvrede, die tot dusver zo voorbeeldig gehand haafd bleef, van veel belang. De uitvoering van de werkloosheidswet, de ziektewet en de kinderbijslagwet door de bedrijfsverenigingen verloopt in het algemeen bevredigend. In overweging is thans een voorstel om ook de land- en tuinbouw-ongevallenverzekering ter uit voering aan de bedrijfsverenigingen over te dragen. De indiening van een wetsontwerp tot het verbod van arbeid in de industrie voor 14-jarige meisjes is te verwachten. De gezondheidstoestand van ons volk blijft zich gunstig ontwikkelen. De over het gepubliceerde voorontwerp-Ziekenfondswet ontvangen adviezen hebben de noodzaak aangetoond dit ontwerp nader in beschouwing te nemen. De verbreding en verdieping van het maatschappelijk werk, gericht op individu en gezin, zal de Regering zoveel mogelijk bevorderen. Bijzondere aandacht zal zij besteden aan die gebieden in Nederland, waar achter stand aanwezig is op maatschappelijk, cultureel en hygiënisch terrein. Voorstellen in de geest van het rapport van de Commissie Achterstallige Beta lingen zullen U bereiken. Ten aanzien van de maatschappelijke moeilijkheden, waarin een aantal Neder landers in Indonesië verkeren, worden maatregelen voorbereid, welke tot een meer gecoördineerd beleid kunnen leiden. De in 1951 aangenomen vervoerswetten, die het mogelijk maken krachtiger dan tot dusver een goede vervoersvoorziening na te streven, zullen spoedig tot een begin van uitvoering komen. De organisatie Bescherming Bevolking zal in de loop van het aanstaande zittings jaar haar voltooiing naderen, mede dank zij de gebleken bereidheid van velen zich vrijwillig hiervoor beschikbaar te stellen. De Regering is voornemens een ontwerp-Politiewet aanhangig te maken. Lij zal binnenkort haar standpunt bepalen ten aanzien van de Friese taal in het rechtsverkeer. Op het gebied der justitie zal, zowel bij de wetgeving als daarbuiten, het beleid gericht blijven op vernieuwing en op aanpassing aan de maatschappelijke be hoeften. Mede als gevolg van de uitgaven voor het Rijk, voortvloeiend uit de stormramp, sluit de begroting 1954 met een aanzienlijk tekort. Het beeld van deze begroting, op zich zelf genomen, is dan ook zeker niet gunstig. De kosten van de rampschade zijn echter uitgaven voor eenmaal, terwijl de uitgaven voor herstel van de oor logsschade binnen afzienbare tijd zullen verminderen. Rekening houdend met deze omstandigheden en met de algemene financieel- economische toestand van het land, acht de Regering het verantwoord het com plex van ingediende belastingmaatregelen aan te vullen met een wetsontwerp betreffende de inkomsten- en loonbelasting, waardoor een geleidelijker verloop van de progressie wordt verkregen. Dit zal een voelbare vermindering van de druk betekenen, in het bijzonder ook voor de lagere inkomstenklassen en de middengroepen. Voorstellen zullen U bereiken in zake cle compensatie voor van overheidswege gepensionneerden en voor degenen, die bij de wet vastgestelde sociale uitkeringen ontvangen. Daarbij zullen ook verschillende vraagstukken, die met de kinder bijslag verband houden, een oplossing moeten vinden. Het ligt in het voornemen der Regering daax'bij aan een relatief achterblijven van de positie der grote gezinnen een eind te doen komen. Zij zal voorstellen indienen tot wijziging van de Pensioenwet 1922 op punten, waarover in het interim-rapport der desbetreffende Staatscommissie is ge adviseerd. jt Ten aanzien van het televisiebestel hoopt de Regering binnenkort haar plannen aan de Staten-Generaal voor te leggen. Tijdens de overgangsperiode, aanvangende op 1 October 1953, zullen de televisie-uitzendingen met steun van de overheid voortgang vinden. Op het gebied van het onderwijs zal veel van Uw werkkracht worden gevergd, met name door de wetsontwerpen op het kleuteronderwijs, het voorbereidend hoger onderwijs en het hoger onderwijs. Daarnaast zullen U wetsvoorstellen tot wijziging der regelingen voor school- en collegegelden en voor het toekennen van studiebeurzen bereiken, terwijl een ontwerp tot wijziging van de nijverheids onderwijswet in voorbereiding is. Ook overigens zal grote aandacht vereist zijn voor de geestelijke en lichamelijke vorming van de jeugd in en buiten school verband. Daarnaast hoopt de Regering door een krachtige steun aan de wetenschap en door de bevordering en spreiding van de kunst bij te dragen tot de verstevi ging van de geestelijke waarden van ons volk. In het komende jaar wacht U een veelomvattende arbeid, met grote verantwoor delijkheid voor de te nemen beslissingen. Moge de wetenschap bij te dragen aan voor de toekomst van ons volk belangrijke besluiten U in Uw werk stimuleren. Dat God U wijsheid en sterkte moge schenken om Uw taak te verrichten als goede vertegenwoordigers des volks! Met deze bede verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal voor geopend. 15 September 1953. OOOOOOOOOOOOOCOOOOI De hedenmiddag door de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, inge diende ontwerp-rijksbegroting voor 1954 vertoont een tekort van 995 millioen gulden. In de begroting van het vorig jaar was het tekort op nog niet de helft daarvan, 492 millioen, geraamd. De voor dat jaar verwachte ontwikkeling heeft zich door de watersnoodramp grondig gewijzigd en na de herziening van hel begrotingsbeeld vertoont dit voor 1953 een tekort van 596 millioen gulden. De geraamde uitgaven voor 1954 zijn: 1500 millioen gulden voor de defensie (evenals voor 1953), 1010,3 millioen voor sociale voorzieningen, emigratie, volks gezondheid en volkshuisvesting, 901,9 millioen voor herstel van oorlogs- en waters noodschade (de totale kosten van het rampherstel worden op 800 millioen ge schat waarvan de helft reeds ten laste van 1953 is gebracht), S05,5 millioen voo; rente en aflossing der nationale schuld, 561,4 millioen voor onderwijs en cultuur, 454,8 millioen voor verkeer en waterstaat, 221,3 millioen voor landbouw, tuin bouw, veeteelt en visserij en 1056,8 millioen aan overige uitgaven. Daar staan tegenover aan geraamde inkomsten: Loon- en inkomstenbelasting 1355,4 millioen, omzetbelasting 984,2 millioen, vennootschapsbelasting 712,2 millioen, accijnsen 447,8 millioen, invoerrechten 345,3 millioen, overige belastingen 4S6 millioen en andere inkomsten van het rijk 1035 millioen. Het totaal der geraamde uitgaven beloopt 6512 millioen en het totaal der geraamde inkomsten 5517 millioen. „Kenmerkend voor deze begroting", zo luidt een der conclusies van minister Van Een oude Ford staat op het terrein voor de Moskee van Rabat. De bestuurder is dood. Hij trachtte met zijn auto de nieuwe sultan van Marokko te overrijden, toen deze zich te paard naar de Moskee begaf. De lijfwacht van de sultan doorzeefde de aanvaller met kogels. Het was de 28-jarige huisschilder Allal Ben Abdallah. De foto werd genomen vlak na de mislukte aanslag. EltTert Hubbard: De reputatie van menig mens zou diens karakter niet kennen als hij het op straat tegenkwam. (Uit: The Philistine) Naar het A.N.P. verneemt, is er tussen curatoren in het faillissement van de N.V. Britimy en het college van B. en W. van Alphen aan de Rijn een accoord bereikt over de aankoop van het vogelpark „Avi fauna" door de gemeente. Curatoren heb ben erin toegestemd, het park in zijn ge heel voor de som van 400.000 aan de ge meente over te doen. Inmiddels is het vogelpark „Avifauna" gisteravond reeds van eigenaar verwisseld. Zondagavond had de heer Van den Brink afscheid van het publiek genomen, daartoe door het faillis sement gedwongen. Van heden af is de ge meente Alphen aan de Rijn eigenares, nadat de gemeenteraad gisteravond in een daartoe belegde spoedvergadering tot de aankoop voor de som van 400.000 had besloten. Aan de openbare vergadering ging een langdurige geheime zitting vooraf. Deze werd enige tijd onderbroken om de Pro testants-Christelijke raadsfracties gelegen heid te geven zich onderling te beraden. Toen de vergadering weer openbaar was, bleek dat deze fracties geen eenstemmig heid hadden kunnen bereiken. Twee van de vijf C.H.-leden, drs. Goedhart en Ger man, verklaarden zich tegen de aankoop. Eén van de vier A.R.-raadsleden was eveneens tegen het voorstel tot aankoop, terwijl de heer Van der Lee (S.G.P.) zijn stem er ook niet aangaf. Het voorstel werd tenslotte met 15 tegen 4 stemmen aange nomen. Het aannemen bracht mee, dat B. en W. een crediet beschikbaar gesteld krijgen van 400.000 voor de aankoop, als mede een crediet van 20.000 om de nog lopende noodzakelijke uitgaven gedurende de nog resterende maanden van 1953 te kunnen dekken. De heer Brouwer (A.R.) stelde voor bij rijk en provincie aan te kloppen om een financiële bijdrage in de kosten van aan koop. Hiertoe werd met algemene stemmen besloten. In tegenstelling tot wat de heer Van den Brink heeft gezegd, dat hij de naam „Avi fauna" zou trachten te verkopen aan een andere soortgelijke instelling, deelde de voorzitter mede, dat de naam van het vogelpark in de aankoop is begrepen. Ook deelde hij mede, dat „Avifauna" gedurende de vier seizoenen van zijn bestaan de ge meente aan vermakelijkheidsbelasting een bedrag van 138.000 heeft opgeleverd en dat na aftrek van alle door de gemeente voor „Avifauna" gemaakte kosten. PAPHOS (Reuter). Op Cyprus zijn in de vroege ochtenduren van heden weer vier aardschokken gevoeld, waarvan er een de hevigste wordt genoemd sedert de aardbeving van Donderdag. De hevigste schok duurde ruim 10 secon den en hij werd voorafgegaan door een rommelend geluid. Het merendeel van de 4000 bewoners van de Ionische eilanden, die vorige maand met 't oog op de aardbevingen hun haard steden hadden verlaten, is thans terug gekeerd en bezig met de wederopbouw, zo heeft een functionaris van de wereldge zondheidsorganisatie, Riskels, na een be zoek aan het getroffen gebied meegedeeld. Hij verklaarde, dat de eilanden er uit za gen, alsof zij aan een zwaar lucht- en vlootbombardement hadden blootgestaan. Weerrapporten (van hedenmorgen 7 uur) weers- 60 S fS -o-g X 5 00 ff 5 >- P coestand ,E£ 2 p o c O S c ZS Helsinki licht bew. NW 1 13 0 Stockholm licht bew. windstil 15 0,6 Oslo geheel bew. NNO 1 15 0 Kopenhagen onbewolkt ZO 4 15 0 Amsterdam zwaar bew. O 6 17 0 Edinburgh zwaar bew. NNO 4 17 0 Londen zwaar bew. O 2 18 0 Luxemburg licht bew. ONO 4 19 0 Parijs licht bew. O 3 23 0 Bordeaux regen ZW 5 31 12 Grenoble mist Z 1 23 0 Genève onbewolkt windstil 21 0 Nice zwaar bew. NW 3 24 0 Ziirich mist windstil 20 0 Locarno geheel bew. NW 1 18 0 Berlijn onbewolkt O 3 17 0 München onbewolkt O 1 17 0 Wenen onbewolkt windstil 18 0 Innsbi-uck licht bew. windstil 20 0 Rome zwaar bew. O 2 20 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u XOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÖ cle Kieft in zijn omvangrijke nota, „is enerzijds het bij voortduring hoge niveau der uitgaven" en anderzijds de belastingverlagingen. Het zijn vooral structurele overwegingen geweest, te weten de belangen van de werkgelegenheid op lange termijn, die tot deze verlagingen de aanleiding hebben gevormd. Daarnaast heeft de wenselijkheid van een verlaging van de belastingdruk voor verschillende in komensgroepen een rol gespeeld." ENKELE BUIEN Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele regenbuien, hier en daar wellicht vergezeld van onweer. Langs de Waddenkust krach tige tot matige Zuidoostelijke wind, elders matige tot zwakke wind ruimend van Zuidoost naar Zuid of Zuidwest. Vrij warm voor de tijd van het jaar. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: 16 September Zon op 6.16 uur, onder 18.53 uur. Maan op 15.19 uur, onder 22.19 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in I.Tmuiden Dinsdag 15 September Hoog water: 7.27 en 19.49 uur. Laag water: 3.07 en 15.17 uur. Woensdag 16 September Hoog water: 8.17 en 20.44 uur. Laag water: 3.44 en 15.58 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1