De Toneelvereniging met Circus Knie Wettelijke adoptie regeling wenselijk Schietwedstrijden van „Steun Wettig Gezag" Beverwijk IJmuiden Schipper van de UK 31 vrijgesproken van schuld Weer Engelse trawlers naar IJmuiden Berisping voor schipper van de „Samenwerking 10 Marswedstrijd Spaarndam NVP-Commissie concludeert: „De martelgang van Kromme Lindert" Laatste zomeravondconcert Ongeluk bij Hoogovens I. v. A. O. besprak winterplannen Volksonderwijs dertig jaar „Nieuw Leven" speelt „Schoffie Buster" Eerste prijs voor tamboers en bazuinblazers SVIJ voor de OHC-beker uitgeschakeld door IEV Invaliden naar 't Gooi Aanvaring voor Zeebrugge Floraliën in de Emmaschool Raad voor de Scheepvaart Van Gelder is tevreden DINSDAG 15 SEPTEMBER 1953 99 De Toneelvereni ging, die voor de komende seizoenen de taak heeft over genomen van het voormalig Nederlands Volkstoneel, zal zulks doen onder artistieke leiding van A. De- fresne, hetgeen met een van die aardige woordspelingen, die nooit lang op zich laten wachten, intus sen al tot de bijnaam „Defrèniging" voor dit vernieuwde gezel schap leidde. Maar hoe dan ook, men kan dit een verheugende mutatie achten. En in ieder geval is het een goed ding, dat men heeft afgezien van het handhaven van de aanduiding „volks toneel" alsof dat ooit een afzonder- lijke grootheid was. Ten hoogste immers kon men hierin de uitdrukking lezen van het prijzenswaardige streven om de dramatische kunst ook tot die lagen van de bevolking te brengen, waaruit zonder deze toenaderingspogingen nog altijd te weinig schouwburgbezoekers voortkomen. Maar om een dergelijke zen ding bevredigend te kunnen vervullen, moet men de beschikking hebben over een sterk répertoire en over een goed ensemble, aan welke beide factoren in het verleden het nodige ontbrak. Daarin is nu verbete ring gebracht. Het seizoen is ingezet met twee stukken, die weliswaar niet nieuw zijn, doch stellig de moeite waard, namelijk „Wat is de waarheid?" van Pirandello en „Circus Knie" van de in 189G geboren, fel anti-nazistische Duitse schrijver Carl Zuckmayer. Aan „Circus Knie" (van het stuk van Pirandello hoop ik binnenkort verslag te kunnen uitbrengen) zal menigeen nog warme herinneringen bewaren. Het werd voor het eerst in Nederland opgevoerd in de bloeitijd van de onlangs in vriendschap ontbonden samenwerking tussen Defresne en Van Dalsum, in hetzelfde seizoen dat ons ook „Meisjeslyceum" en „De reis van Noach op de wateren" schonk. Ik zag dit spel van koorddansers, jaren voor de oor log, toen ik een schooljongen was. Maar ik bewaar er nog altijd levendige indrukken van. Met een beetje inspanning van mijn gedachten zie ik weer Cruys Voorbergh in maillot en met een parasolletje op de even- wichtsdraad balanceren of Charlotte Kohier als Katharina Knie, trippelend op een grote, veelkleurige bal. En niemand, die deze voorstelling aanschouwde, zal Jules Verstraete als de ontroerende clown zijn vergeten. Maar de mens heeft nu eenmaal de nei ging om het verleden te idealiseren en daarom is het altijd een hachelijke zaak zo'n reprise als de onderhavige, zelfs met ae beste wil tot onbevangenheid, te be oordelen. Mij viel het althans moeilijk om geen vergelijkingen te maken. Eén van de dingen, die ik nu het sterkst bleef missen, de gehele avond eigenlijk, was die typische sfeer van zo'n rondtrekkend circus, waai de artisten zich in het zweet des aanschijns afsappelen om de eer van het vak hoog te houden. Was die noodzakelijke sfeer er vroeger wel? Als mijn geheugen betrouw baar is stellig. In ieder geval leek mij het overigens niet onverdienstelijke décor van Weynand Grijzen ontoereikend en verder was bijvoorbeeld het tafreel van de straf oefeningen aan het slot van het eerste be drijf te weinig uitgewerkt. Dit behoeft niet in een divertissement te ontaarden, maar nu was het spel zo vluchtig, dat de ernst ervan niet voelbaar werd gemaakt. Kent men de geschiedenis nog? Het eens zo roemrijke Circus Knie bevindt zich on danks alle toewijding door de malaise in grote moeilijkheden. Als de dochter Katha rina op zekere dag een innemende wijn bouwer ontmoet, gaat zij dan ook in op zijn voorstel het boerenbedrijf te leren, om op die manier tenminste rust en bestaans zekerheid te vinden Voor de vader is dit een grote slag, maar hij troost zich met het koppig vertrouwen dat zij terug zal keren. Na een jaar komt zij inderdaad haar oude collega's weer opzoeken, echter met de be doeling haar voorgenomen huwelijk ken baar te maken. In zijn blijdschap om het weerzien sterft de oude Knie, juist terwijl zij hem poogt uit te leggen waarom zij niet blijven kan. En dan spreekt het bloed in Katharina: zij offeit haar persoonlijk geluk om de circusdynastie voort te zetten en neemt de leiding van de troep op zich. Merkwaardig verschijnsel Een wereldschokkend drama is dit aller minst. De romantiek ervan heeft een sen timentele inslag, die wij zo langzamer hand ontgroeid zijn. En goed beschouwd is de tekst enkele pakkende scènes daarge laten, over het algemeen te mager voor onze smaak. Toch zijn de personen met voldoende menselijkheid toegerust om be langstelling voor hun lotgenoten te kun nen wekken. Treffend en tevens ac tueel is de eenvoudige trots op het eerlijke vakmanschap. Maar het voor naamste moet toch van de acteurs komen en juist in dit opzicht schiet deze door Hans Tiemeyer geleide opvoering op en kele punten beslissend tekort. Uit welke vaststelling men overigens niet de conclu sie moet trekken, dat men bij een bezoek een waardeloze avond zou beleven, want daar is geen sprake van. Integendeel, ik zou de lezers zelfs willen opwekken dit merkwaardige spel te gaan zien, al mag ik mijn bedenkingen niet verzwijgen. Er zijn trouwens een paar prachtige rollen. In de eerste plaats van Johan El- s'ensohn als Carl Knie, de eigenaar van Op Zaterdag 29 Augustus moest de mars wedstrijd voor tamboercorpsen te Spaarndam ter gelegenheid van het vijf-en-dertig jarig bestaan van „Crescendo" worden uitgesteld wegens regen. Zaterdagmiddag kwamen tien corpsen naar Spaarndam om aan de strijd deel te nemen. De afmars begon bij de open bare lagere school en gewandeld werd naar de Kerklaan. De uitslag was: eerste prijzen: Wilhelmina, IJmuiden 65 pnt.; Haarlemse Postfanfare 65 pnt.; Verkade, Zaandam 69 pnt. Tamboer corps van de IJmuider Harmonie 66 pnt. Tam boercorps Beverwijkse Harmoniekapel 66 pnt. Eensgezindheid, Egmond-Binnen 65 pnt. Speeltuinvereniging Oosterkwartier, Haarlem 66 pnt. Tweede prijzen: Wilhelmina, Sant poort 62 pnt. Soli Deo Gloria, Driehuis 58 p. Joogovens tamboercorps 62 pnt. Johan Elsensohn als de directeur van de rondreizende koorddanserstroep in „Circus Knie". Op de achtergrond ziet men onder anderen Aaf Bouber als de wasvrouw Bibbo en Hans van Meerten als de clown Julius Schmittolini. de verlopen zaak, wie de moed soms in de knieën mag zakken, maar die toch altijd de waardigheid van zijn geslacht bewaart en verdedigt. Een gave rol in de traditie van grote toneelspeelkunst. Vooral zijn laatste claus in de tweede acte, met die aangrijpende herhaling van de woorden „Die komt weerom" met een stem, waar in een stug vertrouwen met verdriet en gekwetstheid vecht, treft door de verward heid van beheerse vertolkte emoties. En dan Aaf Bouber, de enige die ook van de oorspronkelijke bezetting deel uitmaakte, als die bedrijvige schommel van een was vrouw, komiek en aandoenlijk tegelijk! Hans van Meerten was als de clown Julius Schmittolini zeker aanvaardbaar en onder- scheide zich zelfs in enkele goede momen ten. Maar in onze harde tijd is er méér nodig om de tragiek van zo'n stergeval als dat van vader Knie voelbaar te maken. Over Annie de Lange moet het oordeel verdeeld zijn. In haar optreden deed zich een eigenaardig verschijnsel voor. Zij speelde de rol van Katharina Knie voor treffelijk, met een scherp begrip voor de psychologische situaties. En toch was het bij al deze intelligentie en voortvarend heid net alsof zij er niet bij hoorde, alsof zij met een ander stuk bezig was, waarbij ook haar uiterlijke gelijkenis met een van haar Shakespeariaanse figuren gewicht in de schaal legde. Dat men niet helemaal gelooft in haar liefde op het eerste gezicht, is wellicht mede te wijten aan Hans Tie meyer, die weinig tot een dergelijk gevoel inspireerde. Maar als haar vader haar het tijdens haar afwezigheid met pailletten be- stikte lijfje laat zien, zoals zij dat zo graag had willen hebben, is zij niet wérkelijk blij ontroerd, al beweert haar mond het tegendeel en al heeft'zij inderdaad andere gedachten in haar hoofd. Men gelooft niet, dat het circus ooit iets voor haar betekend heeft, hetgeen de betekenis van haar keuze verkleind. En als zij aan het slot op het trapje verschijnt met de korte zweep en de wijde mantel van haar vader, weet zij het niet aannemelijk te maken, dat ieder een haar onmiddellijk als zijn opvolger herkent. Zij kan dit alles natuurlijk niet helpen, maar het blijft jammer. DAVID KONING Het adoptievraagstuk en de wenselijk heid en mogelijkheid van een wettelijke adoptieregeling zijn besproken op een ver gadering der Nederlandse Vereniging van Pleegouders, welke Zaterdag in Utrecht is gehouden. Voorzitter mr. A. Stempels uit Rotter dam wees er op, dat ook de regering be lang stelt in deze kwestie. Nog onlangs zijn in de Tweede Kamer stemmen gehoord ten gunste van een wettelijke adoptie-rege ling. En prof. mr. E. M. Meyers is met een onder zijn leiding staande commissie op verzoek van de minister van Justitie aan het werk getogen om de mogelijkheid te onderzoeken. „De wet is inderdaad aan het naderen", aldus mr. Stempels. Alle leden waren in het bezit van een door een speciale NVP commissie uitge bracht rapport. Hierin word' geconclu deerd dat er in de wet geen voldoende be scherming is ten aanzien van pleegkinde ren. Deze betere bescherming zou moge lijk zijn door het scheppen van gelegen heid tot adoptie. De bedoeling van adoptie is: de mogelijk heid tot volledige opheffing van de juridi sche bescherming van de niet aanvaarde, verloochende of zelfs fictieve banden des bloeds en de toekenning van juridische be scherming aan de pleeggezinsbanden. De commissie spreekt zich tenslotte uit voor wettelijke regeling van adoptie, te meer omdat deze ten gunste van eigen ouders, in het bijzonder van ongehuwde moeders, zal werken. Het rapport wordt besloten met een reeks van artikelen, die een mogelijke re- glementeringswijze aangeven. Naar aanlei ding van een opmerking over 't successie recht meende de voorzitter dat 't mogelijk moet zijn, te bepleiten dat in gevallen van erfenis voor pleegkinderen, een speciale regeling wordt getroffen door wijziging van de successiewet die het mogelijk maakt dat het pleegkind gelijke rechten krijgt als het eigen kind. Het ligt op de weg van de N.V.P. om deze wetswijziging te bevorderen. De toneelvereniging „Streven naar Kunst" zal Dinsdag 20 October in het Kennemer- theater een opvoering geven van het to neelspel „De martelgang van Kromme Lindert". Op 19 October wordt dit spel opgevoerd in het Wijk aan Zeese badhotel en op 31 October en 7 November zal men dit stuk in het speeltuingebouw aan de Kerkstraat opvoeren voor de ouden van dagen. Evenals beide vorige jaren houdt de Provinciale Commissie Noordholland van het Nationaal Instituut Steun Wettig Ge zag voor de korpsen van de verschillende reservediensten schietwedstrijden op de schietbanen aan de Zeeweg te Overveen. Zaterdag waren daar de leden van de re serve gemeente-politie uit veertien ge meenten, de reserve rijkspolitie uit de dis tricten Alkmaar en Amsterdam en reserve grensbewaking aanwezig om elkanders krachten te meten in de korps- en perso nele wedstrijden op revolver en pistool; komende Zaterdag treden er de geweer- schutters aan van de Nationale Reserve in de districten Noordholland-Noord en Noordholland-Zuid. „Wij zijn hier thans voor de derde keer in Overveen bijeen en het verheugt de Provinciale Commissie Noordholland van het Nationaal Instituut S. W. G., dat hier thans 108 deelnemers aanwezig zijn", zeide de heer L. J. P. N. A. Bouwman uit Heem stede, voorzitter van deze Provinciale Com missie, Zaterdag in het paviljoen „Het Witte Huis" aan de Zeeweg, waar de prijs uitreiking geschiedde in het bijzijn van vele autoriteiten uit gemeenten in de pro vincie Noordholland. Hij stelde in het voor uitzicht het volgende jaar aan de wissel- prijzen er zelf één te zullen toevoegen; deze kan worden gewonnen door het korps, dat zal voldoen aan nog nader uit te wer ken eisen. De wedstrijdleiding was in handen van de heren J. F. Kiel en J. den Ouden; on der de autoriteiten, die een deel van de wedstrijden er werd met revolver en pistool geschoten op een afstand van vijf tien meter bijwoonden, bevonden zich de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, de adjudant G. Ger- rits namens de garnizoenscommandant van Haarlem en de hoofdinspecteur J. Voer man, korpschef van de Bloemendaalse politie. Het wisselschild voor de korpswedstrijd revolverschieten voor de reserve rijkspoli tie werd evenals in de voorgaande ja ren gewonnen door het district Am sterdam met 344 punten (maximum te be halen 360 punten; in 1951 en 1952 gewon nen met respectievelijk 354 en 349 punten). Het wisselschild pistoolschieten Reserve Gemeente-politie werd met 279 punten ge wonnen door het korps uit Alkmaar (vo rige jaren Nieuwer Amstel, 278 p., en Am sterdam, 286 p.). Een zelfde aantal punten bereikte het korps uit Velsen, doch werd door een lagere serie op de tweede plaats gerangschikt, en kwam in het bezit van een wisselbeker, die dit jaar voor het eerst door een bierbrouwerij was uitgeloofd. Elke schutter kreeg bovendien een mé daille; als korpsprijs was er eveneens nog een médaille. Hilversum kwam ook in het bezit van médailles door met 275 punten op de derde plaats te eindigen, waardoor deze prijs aan de schutters uit Bloemen daal (274 punten) ontging. Bij de personele schietwedstrijden waren voor elk deelnemend korps twee prijzen beschikbaar. De prijzen bestonden uit zil veren, glazen, huishoudelijke en lederen gebruiksvoorwerpen in de ruimste zin van het woord. Voor de korpsen Reserve Ge meente-politie gingen de persoonlijke prij zen voor Velsen naar J. Visser en G. Tu- man (beiden 56 p.l; voor Bloemendaal naar C. J. de Vries (58) en G. Wesseloo (57); voor Haarlem naar W. van Heun (58) en J. H. van Zandvoort (55); voor Heemstede naar J. E. Baalbergen Sr. (58) en H. Dijkstra (58); voor Zandvoort naar D. Verschelden (57) en P. L. Rietdijk (54). Het getal achter de namen geeft het aan tal behaalde punten aan. Met een dankwoord van de heer Bouw man, die de betoonde sportiviteit en goede korpsijver prees en het gezamenlijk zin gen van het volkslied werd de bijeenkomst besloten. Het laatste zomeravondconcert in dit seizoen zal Dinsdagavond in de Grote Kerk te Beverwijk worden gegeven met medewerking van de Haerlemsche Mu- svckcamer onder leiding van de jeugdige dirigent André Kaart. Dit unieke ensemble heeft zich gespecialiseerd in het uitvoeren van werken uit de 17de en 18de eeuw. Uitgevoerd zullen worden een Suite van Handel voor twee hobo's, strijkorkest en continuo, een Concerto van Telemann voor twee fluiten en strijkorkest met als so listen de bekende fluitisten Henk de Graaf en Peter van Munster, een concert voor cembalo en strijkorkest, dat de negen jarige Mozart te 's Gravenhage compo neerde met Gertrude Maclaine Pont ais soliste aan het clavecimbel en een Diver timento van J. Haydn. De organist G. J. Moed speelt werken van Bach, Pachelbel, Walter en Mozart. Aangezien een grote belangstelling voor dit concert wordt ver wacht, zullen de deuren van de Grote Kerk al om half acht open zijn. Ook voor dit concert is de toegang vrij. Het zal on geveer anderhalf uur duren. Maandag was men aan de Staalhaven Noord op het IJmuidense Hoogoven terrein bezig met het verkaden van stalen platen van een wagon. Bij het „onderstoppen" met behulp van hout van zulk een plaat om het „aanpikken" van de plaat mogelijk te maken, brak het stuk hout en trof de arbeider G. B. uit Egmond-Binnen aan nek en hoofd. De man moest met een wond in de nek en klachten over hoofdpijn ter ob servatie in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. De Beverwijkse afdeling van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling heeft gisterenavond in het gebouwtje aan de Deken Waarestraat het programma voor het komende seizoen besproken. Het ligt in de bedoeling om weer lezingen, studie avonden en excursies te organiseren; het programma zal bekend gemaakt worden als de betreffende sprekers hun fiat heb ben gegeven. Als afgevaardigden voor het op 26 en 27 September in Rotterdam te houden con gres werden aangewezen mevrouw G. van EijkelenBestebreur en de heer C. van Wijngaarden. Het ligt in de bedoeling om Zondag 15 November een bijeenkomst te houden in de „Banjaert" van natuurvrien den, die hun vacantie in het buitenland hebben doorgebracht. De aldaar gemaakte foto's zullen dan mede een onderwerp voor bespreking zijn. De afdeling Beverwijk van de vereniging „Volksonderwijs" houdt op Vrijdag 18 Sep tember in 't Centrum een ledenvergade ring. De agenda vermeldt onder meer de be spreking van de viering van het dertigjarig bestaan der afdeling. De geheelonthouderstoneelvereniging „Nieuw Leven" geeft op Dinsdag 6 Octo ber in het Kennemer Theater een opvoe ring van het toneelspel „Schoffie Buster". De regie is in handen van de heer J. Vel- seboer. Lagere „Kennemers-resultaten De uitslagen van de Zondag gespeelde wedstrijden der lagere Kennemerselftallen luiden: Kennemers 2Volewijckers 3 36, Nautilus 2Kennemers 3 21, Kenne mers 4E.D.O. 3 44, H.F.C. 4Kenne mers 5 60, Kennemers 6R.C.H. 6 65, Kennemers 7Kinheim 7 21. Junioren: E.D.O. aKennemers a 43. O.B.K. met „De ruwe bolster" Vrijdag 25 September geeft de toneel vereniging O.B.K. in het Kennemer Thea ter een uitvoering van „De ruwe bolster", een stuk van Barend v. d. Veen. D.V.V. behaalde tweede prijs De visclub „De IJzeren Voorn" heeft op het in Medemblik gehouden visconcours door het vangen van 21 vissen de tweede prijs, een lauwerkrans, behaald. De eerste prijs ging met 22 vissen naar Assendelft. In totaal deden 150 deelnemers aan de wedstrijd mede. Lezing in Esperanto De Beverwijkse Esperanto-vereniging „Frateco" zal half October weer met haal lessen, zowel voor beginners als voor ge vorderden, starten. Op 14 October zal mej. De Quaisteniet uit Schagen in het Espe ranto spreken over het onderwerp: „Mijn bezoek aan Spanje". MARKTBERICHT BEVERWIJK 16 September Augurken 2184; andijvie 814; bloem kool 15—34; bospeen 12—24; waspeen 6—15; postelein 2342; spinazie 1449; radijs 5; sla 21i—11: tomaten 20—37; sperciebonen 2378; snijbonen 3289; pronkbonen 1231; spekbonen 21—36; prei 813; groene kool 10—13; rode kool 9—14; selderij-knollen 10—16; stokbramen 37 doosje; meloenen 29—38. VANGSTBERICIITEN UIT ZEE Nacht van 14 op 15 September Vleet: KW 173 25 k.; KW 43 5 k.; KW 65 15 k.; KW 97 5 k.; KW 110 5 k.; KW 130 20 k.; KW 151 10 k.; KW 167 5 k.; KW 170 40 k.; KW 161 45 k.; KW 3 65 k.: KW 6 2 k.; KW 14 2 k.; KW 147 8 k.: KW 47 28 k.; KW 54 21 k.; KW 144 5 k.; KW 49 34 k. Geen vangst: KW 42, KW 5. Trawlharing KW 176 34 k.: KW 85 120 k.; KW 123 100 k;. KW 19 50 k.; KW 16 30 k.; KW 25 120 k.; KW 73 80 k.; KW 45 60 k.; KW 175 70 k.; KW 38 75 k.; KW 67 45 k.; KW 20 17 k.; KW 39 50 k.; KW 41 40 k.; KW 78 50 k.; IJM 75 90 k.; IJM 283 50 k. Geen vangst hadden: KW 15, KW 44, KW 86. Gemiddelde vangsten Vleet: 15 kantjes. Trekkers: 51 kantjes. Van de „IJmuider Harmonie Opnieuw hebben de tamboers en bazuin blazers van de „IJmuider Harmonie" be wezen heel wat mans te zijn. Op de Za terdag gehouden marswedstrijden van het jubilerende fanfarecorps „Crescendo" te Spaarndam behaalden zij voor de derde keer in dit seizoen een eerste prijs. Zij wa ren van de tien tamboercorpsen de op een na hoogst geplaatste. Slechts het tamboer corps van Verkade uit Zaandam bleef met 69 punten boven hen. Het tamboer- en ba zuinblazerscorps van de IJmuider Harmo nie behaalde 66 punten. Hiermee kan dit corps op een uitstekend seizoen terugzien. Gesterkt door deze resultaten, alsmede de aanmelding van een tiental nieuwe leden, gaat hef corps zich onder haar nieuwe lei der, de heer J. Niesten, voorbereiden op het volgend seizoen. Zoals al viel te verwachten, heeft IEV met 6-4 de wedstrijd in de competitie om de OHC-beker tegen S V IJ gewonnen. Pas in de laatste minuten kon E V zich van een overwinning verzekeren. In het begin nam S V IJ zelfs een 2-0 voorsprong, maar nog voor de rust maakte IEV gelijk. In de tweede helft werd de voorsprong van IEV groter (4-2). S V IJ maakte nog gelijk, maar verder liet IEV het toen niet meer komen. Het scoorde nog tweemaal (6-4). Plet tweede elftal van S V IJ verloor met 2-1 van het veteranenelftal van Beverwijk. In de laatste minuten wisten de „oudjes" de zege veilig te stellen. Plet derde elftal deed het beter en klopte Velsen 6 met 4-2. De Junioren lieten in de laatste seconden de overwinning glippen, toen WH kans zag gelijk te maken. De uitslag was 1-1. De A-adspiranten doen dit jaar een ernstige poging naar de kampioenstitel. Zij ver sloegen de WB-adspiranten kansloos met 7-0. Een uitstekende start dus. Er zijn voor Vrijdag nog auto's nodig! Voor het uitstapje van de Velsense in validen op Vrijdag 18 September naar het Gooi hebben zich nog niet voldoende par ticulieren opgegeven, die in het bezit zijn van een auto en die zich met hun wagen beschikbaar willen stellen. Daarom doet het comité voor het houden van een jaar lijkse autotocht voor de Velsense invaliden nogmaals een beroep op deze personen. Zij kunnen zich aanmelden bij de secretaris van het comité, de beer A. P. Bakker, Cronjéstraat 9, tel. 5455. Over de aanvaring van het motorvissers vaartuig „Berendina Hcrmina" UK. 34, dat ter hoogte van Zeebrugge tijdens dikke mist gesleept werd door de „Zeven Ge broeders" UK 31, met het tegenkomende Belgische motorvissersvaartuig „André" Z. 480 op 12 Januari 1953, heeft de Raad voor de Scheepvaart vanmorgen uitspraak gedaan. Plet oordeel van de Raad luidt als volgt: De aanvaring tussen de door de „UK 31" gesleepte motorkot ter „Berendina Hermi- na" UK. 34 met het Belgische motorvis sersvaartuig „André" Z. 480 moet aller eerst worden toegeschreven aan de destijds heersende dikke mist. De verklaringen van de bij het ongeval betrokken personen over de vaart en ge- luidisseinen van het andere schip komen niet met elkaar overeen. De Raad is er van overtuigd, dat het destijds zo dik van mist was, dat het feite lijk onvaarbaar weer was. Zeker had men, nu alle schepen toch doorvoeren, zo lang zaam mogelijk moeten varen en de mist- seinen binnen de twee minuten moeten geven. De Raad is van mening, dat de be trokken schepen met te grote vaart heb ben gevaren en dat zeker de „UK. 31" en „34" niet voldoende mistseinen hebben ge geven. Ook al sleepte de „UK. 31" de „34" niet in de striktste zin van het woord, dan waren de schepen toch door een sleeptros met elkaar verbonden en was de „UK. 34" belemmerd in haar vrijheid van manoeu vreren. De „UK. 31" had dan ook de mist seinen voor een slepend vaartuig moeten geven. De Raad reemt aan, dat de Urker sche pen de reis niet zonder meer na de aan varing hebben vervolgd, maar dat zij wel hebben gezocht, doch door de zeer dichte mist de „Z. 480" niet hebben gevonden. Daar niet is vast komen te staan welk schip het meest schuld heeft aan de aan varing, beslist de Raad de schipper van de „UK. 31", Klaas Kramer, vrij te spreken van schuld. Ernstige acrdbevingen teisterden Cyprus. Daarbij kwamen 40 mensen om het leven en werden er honderd gewond Een vader en zijn zoons bij de ruïne van wat eens hun huis was. Een armzalig beetje huisraaddat uit het huis kon worden gered, werd zolang op straat neergezet. Vandaag wordt in de Emmaschool aan de Beukenstraat in IJmuiden-Oost een tentoonstelling van potplanten gehouden en zullen de commissieleden de heren Vel de en Timmer, deskundigen van de afde ling Velsen van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, ook hier hun ooi-deel over de opgegroeide en bloeiende stekken uitspreken. Colleusen, begonia's, fuchsia's, geraniums en balse mienen staan er in de hal keurig en smaakvol geordend bij elkaar. Dit is het werk van personeel en ouders en het moet gezegd, de entourage getuigt eveneens van goede smaak. Niet alleen de ouders, maar ook de leerlingen zelf beschikken over een grote dosis goed geleide fantasie. Dat is te zien in de opstelling van een geweldig aantal paddestoelen, dat de leer lingen van klein tot groot hebben verza meld en naar eigen inzicht gerangschikt. Hoofd en personeel hebben hiervoor schoolprijsjes beschikbaar gesteld en dit is zeker een sympathieke geste, die ongetwij feld het verwerken zal hebben gestimu leerd. Wat wel heel sterk in het oog loopt is de keurig opgestelde mand, waarin tus sen bessen, takken, paddestoelen en boom- sohors een eekhoorntje is gezet, dat met vriendelijke kraaloogjes het geheel over ziet en dat zich op die plaats kennelijk thuis voelt, voorzover een opgezette eek hoorn dat kan. Dit grote werkstuk is per wagen vervoerd moeten worden en de kunstenaar uit de zesde klas, die dit stuk in elkaar zette, zal vast en zeker niet on vermeld blijven. De „Northern Trawlers Ltd" in Grimsby is een experiment begonnen, dat kan leiden tot een uitbreiding van de Engelse haring visserij met trawlers. De rederij heeft de diepzeetrawler „Northern Chief" naar de Noordzee ge zonden ter haring. Het schip, de eerste trawler uit Grimsby, die op de Noordzee haring gaat trekken, zal de vangst lossen in Nederland, aldus meldt „Fishing News". Bij het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden beschikt men hedenmox'gen nog niet over nadere gegevens. De Raad voor de Scheepvaart heeft van morgen uitspraak gedaan over de aanva ring van de motorkotter „Samenwerking" HD 125 met het binnenmotorschip „Anna Margrietha" op 7 Februari 1953, juist in de uitgang van de Vissersliaven te IJmui den. De Raad straft schipper R. Slot van de HD 125 door het uitspreken van een be risping. Het oordeel van de Raad luidt als volgt: De aanvaring tussen de motorkotter „Samenwerking" HD 125 en het binnen schip „Anna Margrietha" vóór de Vissers haven te IJmuiden is het gevolg van fou ten, welke aan boord van beide schepen zijn geweest. De „Anna Margrietha" had na het ver laten van de sluis haar s.b.-oever moeten houden en had niet eerder naar de Vissers haven mogen toedraaien dan nadat zij deze haven opengevaren en had gezien, dat zij door haar oversteekmanoeuvre geen andere schepen zou hinderen. De fluit van dit schip is onvoldoende; een fluit moet voor onmiddellijk gebruik gereed zijn en niet eerst nadat enige tijd is gevaren. Een mondhoornsein kan in de Vissershaven niet worden gehoord, zeker niet op een schip, welks motor te werk staat. Plet was een ernstige nalatigheid van de schipper van de „HD 125", dat hij geen aandachtssein gaf, voordat hij de haven verliet en dat hij juist vóór het uilvaren zijn aandacht voor het uitkijken liet af leiden. De schipper wist, dat het uitzicht naar stuurboord vrij slechts is, maar hij had de mast van een naderend schip kun nen zien. De Raad houdt er rekening mee, dat betrokkene niet kon aannemen, dat een voor de Vissershaven bestemd schip, aan zijn b.b.-oever varende, deze haven wilde binnenlopen. De Raad acht de schuld van de „Anna Margrietha" groter dan die van de „HD 125", maar acht het nodig, dat de schipper van de „PID 125" voor zijn nalatigheid wordt gecorrigeerd. Constante vraag uit binnen- en buitenland De directie van Van Gelder N.V. deelt het volgende mede over de bedrijfstoe9tand in het eerste halfjaar 1953: „Dank zij een contante vraag, zowel uit het binnenland als uit het buitenland, konden tot dusverre al onze papierfabrieken doorlopend op volle capaciteit werken. De totale produc tie bedroeg in de eerste helft van dit jaar 93.700 ton. De grondstoffenprijzen bleven vrij sta biel. De door de cellulose- en houtslijp- fabrikanten in Scandinavië gedurende het vorig jaar, tijdens het stagneren van de afzet gevormde voorraden, zijn grotendeels verkocht, zodat de markt voor deze grond stoffen een neiging toont vaster te worden. Het verloop van de papierhoutprijzen, die niet in dezelfde mate als die der overige grondstoffen waren gedaald, zal voorname lijk afhangen van de ontwikkeling van de monetaire en economische toestand in Fin land. De verkoopprijzen van de fabrikaten ondergingen in het algemeen niet veel wij ziging. Bij het voortduren van de tegenwoordige verhoudingen mag, als gevolg van de hogere productie, verwacht worden, dat de bedrijfsresultaten over het lopende boek jaar niet bij die van het vorige jaar zullen achterblijven. De in de afgelopen periode gedane uit gaven voor vervangingsinvesteringen (uitbreidingen hebben niet plaatsgevon den).— zijn geringer geweest dan de af schrijvingen op basis van vervangings waarde. De liquiditeitspositie is gunstig." BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Bergen f18.700 (ged.); Flamingo f14.500 (ged.); Job Gouda f 11.200 (ged): Antje f 10.700 (geheel). Loggers: KW 95 f2600; KW 40 f1760, Kotter: KW 128 f530. GESLAAGD Op het op 14 September 1953 te Scheve- mngen gehouden examen, vakbekwaamheid voor automobiel en garagebedrijf van de V.A.M., in opdracht van de „BOVAC", is ge slaagd de heer N. Schoone te IJmuiden (Patroonsdiploma)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8