De architect in de maatschappij van heden Raad van Europa opent heden debat over Duitsland en Saar r i Publiek en vakgemeenschap kunnen gezamenlijk taak vervullen Agenda voor Haarlem Hoe is het ontstaand Ir. A. J. van der Steur, voorzitter van de B.N.A. Rapporten van Spaak en Van der Goes van Naters als uitgangspunten Vertrouwenspositie Geen architect nodig? Geestelijk tekort Dit woord: MISBAAR A Gezandstraald raam in Coornhertlyceum BOEKEN en TIJDSCHRIFTEN Wim Povel en het „stadionspeF' KINDERJURKEN DINSDAG 15 SEPTEMBER 1953 TS HET IN ONZE HUIDIGE MAATSCHAPPIJ niet een eigenaardig verschijn sel, dat wij ons telkens weer genoodzaakt zien om de functie van de architect duidelijk te maken? Er zijn in de geschiedenis perioden geweest, waarin het woord „architect" nog maar niet of nauwelijks bekend was, maar de man, die het werk deed, of hij nu „beeldsnijder" of „steenhouwer" of „fabrijk" werd geheten, was in de totstandkoming van bouwwerken niet weg te denken. Hij was er bij, altijd, van het begin van het werk tot aan zijn einde. Wat deed en wat doet die men, wiens naam in de loop der tijden veranderde, wiens taak ook wel in bepaalde opzichten een andere vorm kreeg, maar wiens werk toch in wezen hetzelfde is gebleven? Hij maakte het ontwerp voor het gehele bouwwerk, hij bepaalde daar vorm en constructie van tot in alle onder delen, hij leidde de uitvoering en hield daar toezicht op en hij droeg er zorg voor dat het werk op verantwoorde wijze tot stand kwam voor een redelijke prijs. De wijze, waarop dit geschiedde, veranderde met de tijden, maar het wezen ervan bleef gelijk, omdat het het meest essentiële deel van het werk uit maakte. Hoe is de wijze, waarop de architect tegenwoordig zijn werk verricht? Zie: het begin is altijd hetzelfde: hij maakt het ontwerp. Hij legt dit ontwerp vast in een of meer tekeningen, waaruit vorm en indeling van het bouwwerk zijn af te lezen en af te meten en waarin de constructie ervan is aangegeven. Als hij het met zijn opdrachtgever daarover eens is, gaat hij het hele werk beschrij ven. Hij schrijft een soort boekwerk, waarin alle onderdelen van het werk ver meld zijn met de daarvoor te gebruiken materialen en onderdelen en de voor schriften, volgens welke het werk moet worden uitgevoerd. Dit boekwerk, dat voor een leek'nogal vreemde en onbegrijpelijke lectuur is, noemt men een bestek. En bij dit bestek voegt hij een staat met veel cijfers, een opsomming van alle materialen, naar hun hoeveelheden aan de hand van bestek en tekeningen uit gerekend, met de kosten daarvan en de raming van de lonen, die met de ver werking van die materialen zijn gemoeid. De opstelling van al die bedragen doet aan de opdrachtgever de raming van de kosten van zijn bouwwerk kennen. Deze staat heet: begroting. Als hij zover is, en de opdrachtgever vindt het geheel binnen het kader van zijn middelen, zal hij de architect opdragen om de volgende stap tot de uitvoering te doen. Dit is de aanbesteding, d.w.z. men vraagt een of meer aannemers, in het laatste ge val hetbij bij uitnodiging of bij publieke inschrijving, om aan de hand van bestek en tekeningen een prijsaanbieding voor het bouwwerk te doen. Men kiest volgens bepaalde, in het bouwvak usantiële regels al of niet de laagste inschrijver uit. En als het werk dus voor een redelijke prijs aan een aannemer, met wie men accoord gaat, kan worden gegund, krijgt die aan nemer de opdracht. Gaat die aannemer nu maar zijn gang? Neen, de architect blijft erbij. Hij leidt de uitvoering en houdt daar toezicht op. Hij moet, om te beginnen, de werktekeningen leveren, volgens welke het werk moet wor den uitgevoerd. Dat zijn er veel. Het zijn grote "bladen, waarop het werk in zijn on derdelen uiteengenomen wordt en die on derdelen zo worden getekend, dat een werkman ernaar werken kan. De platte gronden van het huis met alle maten inge schreven, tot op de halve centimeter nauw keurig, de gevels en de doorsneden, van de fundering'tot aan het nokje van het dak, alle raam- en deurkozijnen, de goten, de kap, de dakkapellen, de balklagen, de ge wapend-betonconstructies, de trappen, de kasten, de keukenbetimmeringen, steen- houwwerk, smeedwerk, enz. enz. Als de architect één zo'n tekening mocht vergeten, komt de aannemer er hem om vragen, want hij kan er niet buiten. Bij een werk van enige' omvang worden die werktekeningen een heel dik pakket. En de architect heeft ervoor te zorgen, dat de aannemer die teke ningen op tijd krijgt om de onderdelen van het werk in de juiste volgorde te kunnen uitvoeren. En bij de uitvoering ziet de ar chitect erop toe, dat zijn tekeningen zon der fouten of ontoelaatbare afwijkingen wordt uitgevoerd op vakkundigfe manier en met gebruikmaking van deugdelijk ma teriaal van de in het bestek voorgeschre ven soort. En bij dat alles voert hij dan nog een financieel beheer, inzoverre, dat hij nagaat, wanneer de termijnen van de aanneemsom aan de aannemer kunnen worden uitbe taald, hij maakt overeenkomsten met de aannemer, als er- verrekeningen moeten -T ADVERTENTIE Hamerende hoofdpijn... klop pende hoofdpijn... bónkende hoofdpijn. Neem dan Aspirin (alleen echt met het BAYER- kruis). plaats hebben, en stelt met de aannemer de bedragen vast van eventueel meer of minder werk, als er tijdens de uitvoering, om welke reden dan ook, van het bestek moet worden afgeweken of extra werk aan de aannemer moet worden opgedragen. En zo is de architect de man, die ook in finan cieel opzicht op het wenk de touwtjes in handen moet hebben en aan het einde van het werk zijn handtekening moet kunnen zetten onder een eindafrekening, waarvan hij de juisheid met die handtekening moet kunnen bekrachtigen. Belangrijke functie, lezer! Vertrouwens positie! Uw architect verricht voor u een taak, die niemand anders kan verrichten. Hij moet dus iemand zijn, die een derge lijke vertrouwensfunctie kan dragen. Denkt u zich zijn arbeid in! Volgt u zijn arbeid eens stap voor stap! Hij moét in staat zijn aan uw vage en soms volkomen ongedefi nieerde bouwverlangens een duidelijke, schone, doelmatige en economisch verant woorde vorm te geven. Hij moet deze vorm zodanig in al zijn onderdelen kunnen be heersen, dat hij ze niet alleen kan tekenen, maar ze ook volledig kan beschrijven en er de kosten van kan ramen. Hij moet in staat zijn, de definitie van vorm en con structie tot aan de laatste kleinigheid in werktekeningen vast te leggen, die tech nisch uitvoerbaar zijn en binnen de om schrijvingen van het bestek blijven. En hij moet de financiële consequenties van dat alles, van het begin tot het einde, blijven overzien en het geheel binnen de gestelde financiële perken kunnen houden. En u zo tenslotte een goed gebouw leveren voor een rechtvaardige prijs, waarvoor hij met zijn handtekening instaat. Toch zijn er altijd nog mensen, die vin den, dat zij het architectenhonorarium het eerst kunnen uitsparen, omdat een aanne mer of een bouwer of een makelaar hem wijsmaakt, dat een tekenaartje, dat die aannemer voor een klein salarisje heeft aangenomen, dat tekeningetje ook wel ma ken kan, en dat die aannemer of die bou wer toch een vertrouwde man is, die dat tekeningetje toch wel netjes zal uitvoe ren Het is mogelijk, dat die aannemer inder daad een vertrouwde man is, en dat dat tekenaartje zijn best wel doet. Maar krijgt u zo nu een bouwwerk of een knutselwerk? En hoe groot is de kans, dat deze aanne mer geen vertrouwde man is, die u wijs maakt, dat u het beter zonder architect kunt doen, omdat hij liever niet op zijn vingers wordt gekeken? Ik wil nog iets zeggen over de zoveel ge hoorde en geloofde bewering, dat je eigen lijk geen architect nodig hebt, omdat er toch een bouw- en woningtoezicht bestaat, en een schoonheidscommissie. Denkt u hier eens over na! Hebt u de klacht wel eens vernomen, dat de ambte narij alles aan banden legt en dat de schoonheidscommissie zo lastig is? Hebt u er zich wel eens van doordrongen, dat de gemeentelijke overheid er alleen een bouw en woningtoezicht op na houdt, omdat er anders slecht gebouwd zou worden, en dat er uiteindelijk geen bouw- en woningtoe zicht denkbaar is, dat een knoeiende bou- ADVERTENTIE DINSDAG 15 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Minerva, Heemstede: „Toontje heeft een paard gete kend", (Toneelgezelschap Joh. Kaart), 8.15 uur. Lido: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar, 7, 9.15 uur. City: „Het meisje van de Poesta", 7, 9.15 uur. Frans Hals: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar, 8 uur. Rem brandt: „Carrie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Jeugd in de branding", 7 en 9.15 uur. Luxor: „Huis der verloren vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 16 SEPTEMBER Concertgebouw: Wintertournée A.V.R.O. „Dubbel op", 8 uur. Stadsschouwburg: „Het uur der verruk king", (Haagse Comedie), 8 uur. Lido: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het meisje van de Poesta", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Wala corsetshow, 2.30 uur en 8 uur. Rem brandt: „Carrie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Jeugd in de branding". 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Huis dei- verloren vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva, Heemstede: „Othello", 18 jaar, 8.15 uur. wer werkelijk behoorlijk kan laten bou wen? Is het niet beter, van het begin af te trachten, waarborgen te scheppen, dat er goed gebouwd wordt door én het plan, èn de leiding bij de uitvoering op te dragen aan een werkelijk bevoegd en bekwaam man? Een werkeiijke architect? Het is met die schoonheidscommissies al niet veel anders. Hierin zitten bevoegde architecten, die zich in het algemeen belang beschikbaar stellen voor een ondankbare taak. De schoonheidscommissie is meestal niet populair, niettegenstaande zij door gaans geregeld en vrij snel van samenstel ling wisselt. Dat ligt niet aan de architec ten, die erin zitten. Het ligt aan de aard van de taak, die zij verricht. Want het is ondankbaar werk om bouwontwerpen, die beneden de maat van toelaatbaarheid lig gen, met allerlei aanwijzingen op te kale fateren tot. tot wat? Tot iets moois? O neen, zover komt het nooit. Het wordt hoogstens.... toelaatbaar, d.w.z. hoogst middelmatig, slap, karakterloos, maar net niet slecht genoeg om het radicaal af te keuren. Ik kan uit jarenlange persoonlijke ervaring als lid van verschillende schoon heidscommissies zeggen, dat er vrijwel in elke schoonheidscommissie een juichkreet opgaat, als er een ontwerp van een goed architect ter tafel komt, en dat het onder de vele schoonheidscommissies in ons lieve vaderland uitzondering is, als er aan een ontwerp van een goed architect ernstig bedild en gedokterd wordt. Moeten wij hieruit dan niet de conclusie trekken: a. dat de impopulariteit van de schoon heidscommissies voortkomt uit een te laag peil van de bouwontwerpen, die bij hen binnenkomen, hetgeen, door denkend, moet wijzen op: b. een te laag peil van de doorsnee-ont werpers, en nog verder doordenkend, op: c. een gebrek aan onderscheidingsvermo gen bij het opdrachtgevend publiek, dat met dit veel te lage peil van de voor hem gemaakte ontwerpen genoegen neemt, omdat het kennelijk niet ziet, dat het te laag is? Zeg ik dan te veel, als ik beweer, dat het te denken geeft, dat de taak van de architect telkens opnieuw aan het bouwend publiek moet worden uitgelegd? Waar zit dan de fout? Bij u of bij ons? Ik geloof, dat de fout ligt in de ontoerei kendheid van de geestelijke grondslagen van onze tijd, die het bouwen van een kunstzinnige, culturele aangelegenheid tot een commerciële bezigheid degradeert. Daaraan hebben wij alleen collectief schuld. Een schuld, die wij nu gezamenlijk boeten in een vermindering van ons cul tureel besef met betrekking tot het bouwen. Kunnen wij dit weer goedmaken? Zeker, maar het is een zaak van langzame en moeizame opbouw, zowel bij u als bij ons. Bij u, door een geleidelijke doordringing van het besef, dat u van de architecten beter werk verlangen moet dan wij nu in het algemeen leveren. De goede krachten zijn er wel, maar zij worden lang niet al tijd aan het werk gezet. En bij ons? Door verhoging van het peil van onze vakgemeenschap. Ook dat is een langzaam proces. Wij kunnen het onszelf voor een groot deel verwijten, omdat er tijden zijn geweest, waarin wij de zee van de beunhazerij om ons heen hebben laten opkomen zonder er iets anders aan te doen dan dat in schoonheidscommissies precies van de verkeerde kant aanvatten. Het middel, dat wij al veel eerder hadden moe ten toepassen, is de systematische oplei ding en de duidelijke vasthechting van de erkenning in eigen kring aan de daarop gebouwde bevoegdheid. En nu dan? Nu dat alles nog aan zijn begin staat en u voor u nog een onduide lijke, ongedefinieerde massa ziet, waarin u de ware broeders moeilijk of niet kunt onderscheiden? Er is voor u maar één weg. In de eerste plaats: stelt aan ons hoger eisen. Zoekt u de krachten, die aan die hogere eisen kunnen voldoen. En laat u door bevoegden voorlichten, als u de bekwame en bevoeg de krachten zelf niet onderscheiden kunt. De vakgemeenschap van de architecten, de B.N.A. kan u hierbij zijn College van Advies terzijde staan. Ir. A. J. VAN DER STEUR, De Crayenesterschool in Heemstede is niet alleen een sieraad voor de omgeving waar in zij staat, zij is ook een van de mooiste scholen in Zuid-Kennemerlanddat toch al op een zeer groot aantal jraaie school gebouwen kan bogen. H. Korringa was de architect. Valt het accent op de eerste letter greep, dan betekent het woord: wat ge mist kan woi'den. Veel gewoner dan misbaar is het daarvan afgeleide onmis baar. Valt het accent op de tweede letter greep, dan betekent het: gejammer. Dit is een afgeleide betekenis, want baar is hier natuurlijk: gebaar en oorspronkelijk gebruikte men het woord dan ook voor: stuiptrekkingen, handenwringen e.d. Hieruit vloeit voort: klachten die met handenwringen gepaard gaan, inzon derheid waar sprake is van rouw over iemands dood. In deze betekenis is het woord min of meer verouderd. Bij oudere schrijvers vindt men nog zinnen als: met een ijselijk misbaar legden zij het lijk ten grave. Wij beheersen ons beter. Op Vrijdagmiddag 18 September hoopt het bestuur van de Oudervereniging Coornhertlyceum namens ouders en ver zorgers der leerlingen een in het nieuwe gebouw aangebracht gezandstraald raam officieel aan het gemeentebestuur over te dragen. Drie vijfde van de wereld bevolking ondervoed In Nederland bedroeg de beschikbare hoeveelheid voedsel (uitgedrukt in calo rieën) in 1952/53 per dag en per hoofd van de bevolking ongeveer 2890. België, Zwit serland, het Verenigd Koninkrijk en de vier Scandinavische landen kwamen boven de grens van 3.000 calorieën, evenals Ier land, dat met 3480 calorieën per hoofd van de bevolking bovenaan de wereldranglijst staat. Alle landen in het Verre en Nabije Oosten, Afrika en Zuid-Amerika (met uit zondering van Uruguay en Argentinië) blijven ver daar beneden. India staat on deraan de ranglijst met 1650 calorieën per hoofd van de bevolking. Uit deze zojuist ge publiceerde cijfers blijkt, dat nog drie vijf de der wereldbevolking onvoldoende ge voed wordt. STRAATSBURG (A.N.P.) Heden middag is in Straatsburg de najaarsver gadering van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa geopend. Twee weken lang zullen de afgevaardigden van vijftien Europese parlementen weer de politieke, militaire en economische vraag stukken van Europa bespreken. Voorop in de belangstelling staat deze keer de moge lijkheid van een conferentie met de Sov jet-Unie over het Duitse probleem en de mogelijkheid van een regeling der Saar- kwestie, die reeds zolang ook achter de schermen in Straatsburg een rol speelt. Slechts wat het eerste vraagstuk betreft, is in Straatsburg een concreet besluit in zicht. Na de bespreking in de politieke commissie, die gisteren heeft plaatsgehad, kan worden verwacht, dat de Assemblée zich in meerderheid zal aansluiten bij het standpunt, dat door de West-Duitse bonds kanselier, Adenauer, inzake een regeling der Duitse kwestie is ontvouwd. De bespreking der politieke situatie is namelijk voorbereid door een rapport van de Belg Paul Henri Spaak, dat tot soort gelijke conclusies komt als die, welke bondskanselier Adenauer voor en vlak na zijn overwinning aan de Duitse stembus heeft opgesteld. Volgens het rapport van Spaak zal de Raad van Europa zich moeten uitspreken voor een conferentie met de Sovjet-Unie over de hereniging van Duits land. Deze hereniging is volgens Spaak een noodzakelijke voorwaarde voor het behoud van de vrede in de wereld. Daarbij moet de Westelijke partij zich volgens het rap port echter op het standpunt stellen, dat ADVERTENTIE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiMiimiiiiiiiiiiiiiinïmiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiniiiiiiiiiiMiiMiiiiiiiiiiiii^ Een uitgebreide expositie van de nieuwste 1 uitsluitend op 't gebied van Architectuur, Stedebouw en Aanverwante Kunsten, zoals nergens in Nederland of waar ook ter wereld, is te zien op de tentoonstelling „Haarlemse Architecten Exposeren", van 16 Sept. t/m 4 Oct. in de Vleeshal te Haarlem. G. van Saane, „lecfura architectonica", Herengracht 406, Amsterdam-C. IIIIIIIIIMIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII een volledige neutralisering of demilitari sering van Duitsland niet aanvaardbaar zou zijn. Een aansluiting van een verenigd Duitsland bij de Europese gemeenschap wordt in het rapport ook voor de Russen de beste garantie tegen een herhaling van de Duitse aanval genoemd. Het Westen moet volgens Spaak de Rus sen een veelzijdig veiligheidsverdrag aan bieden, waarin naast de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Engeland ook de Euro pese ..gemeenschap partij zou zijn. Geheel in de lijn van Adenauers voorstellen wordt ook in het rapport-Spaak de mening uitge sproken. dat aan beide zijden van de Oos telijke grens van de Europese verdedi gingsgemeenschap een gedemilitariseerde zóne zou moeten worden geschapen. Zoals bekend, had dr. Adenauer zulk een zóne alleen gevraagd voor de Duitse Oostgrens met Polen, niet echter voor die met Tsje- choslowakije. Volgens het rapport-Spaak moeten de Westelijke partners bij onder handelingen met de Russen voorts het standpunt blijven innemen, dat een vrij gekozen Duitse regering zelf in staat moet worden gesteld vrijelijk te beslissen over de plaats van Duitsland in Europa. Men neemt aan. dat zich in Straatsburg aan de hand van cht rapport een breed op gezet politiek debat zal ontwikkelen. Zo als bekend, werd in de voorjaarszitting van de vergadering het politieke debat uit gesteld met het oog op de toen in uitzicht zijnde conferentie van Bermuda. „Heet ijzer" Wat het Saardebat betreft, zijn de voor uitzichten op het ogenblik in Straatsburg nog niet helder. Het waarschijnlijkst is, dat ook deze vergadering weer niet veel lust zal voelen, dit „hete ijzer" aan te pakken. In de voorgaande zittingen hebben de geïnteresseerde partijen om beurten we ten te verhinderen, dat het tot een open lijk debat over het Frans-Duitse twistpunt zou komen. Men zag in zulk een debat steeds een mogelijke verstoring van de besprekingen, die tussen Parijs en Bonn rechtstreeks zouden moeten worden ge voerd. Wellicht komt het ook nu weer tot uitstel. De politieke commissie heeft nog geen definitief besluit kunnen nemen en zal Woensdag of Donderdag de zaak nog eens bezien. Grondslag voor de behandeling van het Saarprobleem in de vergadering is een rapport, uitgebracht door de Nederlandse afgevaardigde mr. Van der Goes van Na ters, die, toen het probleem op zijn warmst brandde (vóór de Saarverkiezing) de nete lige opdracht aannam, in naam van de vergadering het probleem grondig te on derzoeken. Een deel der politieke commis sie heeft het vraagstuk nog altijd te netelig geacht om in Straatsburg openlijk te wor den aangesneden. Zij wilde zelfs liever niets gepubliceerd zien over het rapport van de heer Van der Goes. De Belg Struye betreurde het vandaag openlijk voor de pers, dat toch „gedeeltelijke of foutieve publicaties of commentaren" zijn uitgelekt. De heer Van der Goes van Naters heeft, nu dit eenmaal geschied is. de hoofdtrek ken van zijn voorstellen geschetst. Nieuw statuut Het Saarplan van de heer Van der Goes komt er op neer, dat vastgehouden zou worden aan het plan voor een Europeïse- rimg van het omstreden gebied. Deze zou moeten plaatshebben in zulk een vorm, dat zij voor geen der partijen als een neder laag zou kunnen gelden. Zij mag geen dic taat zijn, doch het resultaat van een poli tieke conferentie, die een nieuw Saar- statuut zou moeten ontwerpen, dat door een volksstemming zou moeten worden bekrachtigd. Noch Frankrijk noch Duits land zouden volgens het rapport steek houdende argumenten voor hun aanspra ken op de Saar hebben. Het gebied zal ook niet als een zelfstandige staat worden be schouwd en daarom moest de uitweg wor den gezocht in een Europeïsering. Deze keer zijn het de Duitse afgevaar digden, die een debat zullen vermijden, nu In diplomatieke kringen in Washington verwacht men, dat president Eisenhower de plaatsvervangend ondersecretaris van Staat, de heer H. Freeman Matthews, zal benoemen tot ambassadeur in Nederland als opvolger van Selden Chapin. In ons verslag van het stadionspel van Zaterdag (Haarlems Dagblad van 14 Sep tember) is helaas een woord weggevallen, waardoor twijfel kan ontstaan over het auteurschap van dit spel. Er stond: .ge schreven door Wim Povel"; er had dienen te staan „....teksten geschreven door Wim Povel." De idee voor het spel werd geleverd door Marius Kruyne. ADVERTENTIE De exclusieve collectie van de Fa. H E Z E M A N S vindt U op onze le ETAGE Maten van 40 tot 95 cm TRAININGSBROEKEN, zware kwaliteit vanaf 3.55 LANGE MELTON BROEKEN' zuiver wol. in bruin en marine 7.25 MONTY'S in camel en groen met capuchon en houtje-touwtje v.a. 25-95 WATERDICHTE CLIPS-COAT gevoerd met teddv vanaf 28.75 RATINé JACKS m. teddy-kraag prima ritssluiting v.a. 30.95 LODEN JASSEN, origineel Beiers in bronskleur. m. 55 33-20 HAARLEM ANEGANG 19, TEL 21413 het gesprek over de kwestie mogelijk weer rechtstreeks tussen de hoofdsteden zal worden aangeknoopt. De heer Van der Goes was zelf van mening, dat men de Duitsers niet goed een debat kan opdrin gen, zolang de nieuwe Bondsdag nog niet bijeen is. De mogelijkheid, dat de regerin gen zelf meer stappen zouden ondernemen, mocht volgens hem niet worden uitgeslo ten, met dat al heeft de politieke commis sie vooreerst nog niet kunnen besluiten, wat zij de vergadering zal voorstellen: de bespreking van het gehele rapport, dan wel de beperking van het debat tot een enkel onderdeel van de voorstellen van de heer Van der Goes. Als zodanig zou in aanmerking komen een aanbeveling om een politieke conferentie of wel een bijzon dere zitting van de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa aan het Saar- vraagstuk te wijden. Behalve de politieke vraagstukken staan deze keer ook bespre kingen over de economische toestand en over de vorderingen der Europese verdedi ging op de agenda van de raadgevends vergadering.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9