Traditie en pracht van stralende Prinsjesda; Sterkte van burgerlijk rijkspersoneel Frans kabinet versterkt zijn positie met nieuwe decreten Tweede en Eerste Kamer gingen weer aan het werk Rijtoer en concert besloten Prinsjesdag SH Alle aandacht voor het koffertje Volgend jaar ruim 6000 man meer begroot dan voor 1953 Verslag van Rode Kruis hulp in de watersnood uitgekomen „Marjatta" in studie bij de Herv. Toneelgroep WOENSDAG 16 SEPTEMBER 195S In alle luister heeft Den Haag Prinsjesdag gevierd. De foto rechts hoven werd. gemaakt op het ogenblik dat de Gouden Koets met het ere-cscorte over de Kneuterdijk trekt. De foto links boven tijdens het uitspreken van de Troonrede in de Ridderzaal. De Koningin is gekleed in een lange grijze robe, gegarneerd met witte kant. Zij draagt een kleine grijze hoed met aigrettes. Prins Bernhard is gestoken in het groot tenue van vice-admiraal. Foto links boven: De Koningin en Prins Bernhard verlaten het Paleis Lange Voorhout en stappen in de Gouden Koets. Foto midden boven: De Koningin heeft de Gouden Koets verlaten en begeeft zich met Prins Bernhard naar de Ridderzaal. Foto rechts boven: In een open landauer maakte het koninklijk gezin in de middag uren een rijtoer door Den Haag. (Van onze parlementaire redacteur) De beide Kamers van de Staten-Gene- raal zijn, als gebruikelijk, onmiddellijk op de middag van de plechtige opening van het nieuwe zittingsjaar hun werkzaam heden begonnen. In de Tweede Kamer waren zowel de tribunes als de loges over vol met kijklustigen. Het volle licht scheen op de afgevaardigden, want sterke lampen met het oog op een televisie-opname waren ontstoken cn zell's de lusters langs de wanden, die anders alleen bij de be handeling van Buitenlandse Zaken plegen te branden. In het schouwspel beneden, dat er te genieten viel, nadat de voorzitter eerst het negende vrouwelijke Kamerlid, mevrouw Heeroma (Arb.) geïnstalleerd had, opvolgster van de Delftse burger vader, de heer De Loor, die zijn Kamerlid maatschap er aan heeft moeten geven, vervulde minister Van de Kieft de hoofd rol. Op de ministerstafel plaatste hij het koffertje van de derde Dinsdag in Septem ber, dat de, keurig met een Oranje-lint bijeengehouden, stapel ontwerpen voor de begroting 1954 bevatte. Het hele pakket kwam uit het koffertje te voorschijn, werd op de voorzitterstafel gedeponeerd, terwijl de minister van Financiën slechts enkele woorden hoefde te spreken bij dit ceremo- niëel. De millioenennola, die de begro tingsvoorstellen vergezelt, houdt immers het nodige omtrent de toestand van 's lands financiën in. Daarom bepaalde de minister er zich toe aan te slippen, dat het beeld der begroting, met name wat de ver houding tussen inkomsten en uitgaven be treft, vergeleken bij vorige jaren ongun stiger is. Dit ten dele als gevolg van de be lastingverlaging, die de regering tot stand wil zien komen. Zij hoopt natuurlijk, aldus de bewindsman, dat de verwachting die zij van de voorgestelde maatregelen koestert, te weten dat zij een belangrijke prikkel zullen vormen voor de economische ont wikkeling van het land, in vervulling zal gaan. En uit de aarcl der zaak sprak minister Van de Kieft ook nog de hoop uit, dat het gemeen overleg tussen rege ring en Staten-Generaal, op de grondslag van wat nu wordt voorgesteld, op aange name wijze zal slagen. Een van de foto grafen bleek bepaald iets te zien in het lege koffertje: mogelijk meende hij, dat hij nu de lens richtte op.de bodem van de schatkist. Het opmaken voor de voordracht van drie, waaruit de Koningin de voorzitter zal benoemen, bracht mr. Kortenhorst (KVP) weer glansrijk op de eerste plaats. Dit betekent dus, dat hij zich opnieuw tot dit hoge ambt henoemd zal zien. De num mers 2 en 3. die dan als eerste en tweede onder-voorzitter gaan fungeren, werden opnieuw de heer Schilthuys (Arb.) en prof. Gerbrandy (A.R.). Laatstgenoemde haalde 65 van de 72 uitgebrachte stemmen, doordat er 5 naar de heer Stapelkamp, 3 naar mr. Roosjen en 1 naar dr. Schouten gingen. Aangezien deze laatstgenoemden allen ook anti-revolutionnair zijn moest men in die stemverdeling een uiting zien van som- miger bezwaren tegen de persoon van prof. Gerbrandy als tweede onder-voorzitter. Aan de overzijde van het Binnenhof, aanvaardde de onlangs reeds door de Kroon benoemde voorzitter mr. Jonkman die waardigheid in het nieuwe zittingsjaar met een speechje, waarin hij in jubileumstem ming verkeerde. Hij wijdde enige aandacht aan het eerste regeringsjubileum van de Koningin om vervolgens in herinnering te brengen, dat wij ons nu vast kunnen gaan voorbereiden op het in 1964 te herdenken 500-jarig jubileum van.... de Staten- Generaal. De hiernavolgende tabel geeft een overzicht van het verloop van de sterkte van het burgerlijk rijkspersoneel. Daaruit blijkt, dat de sterkte in de begroting van 1954 een niet onbelangrijke stijging te zien geeft ten opzichte van die van 1953. Deze stijging wordt in hoofdzaak door het de partement van Oorlog veroorzaakt cn houdt verband met de verhoogde militaire inspanning en uit het streven naar ver vanging van militairen door burgerperso neel. Overzicht van het verloop van de sterkte van het burgerlijk rijkspersoneel Wex'kelijke stex'kte Begrotings sterkte 1952 1953 1953 1953 1954 1 Jan. 31 Jan. 30 Juni Burgerlijk rijkspersoneel behalve Oorlog en Marine a) In vaste en tijdelijke dienst.. 48.832 51.733 52.941 57.785 60.586 b) Personeel op arbeidsovereen komst 25.475 23.101 22.878 21.003 19.701 Sub-totaal 74.307 74.834 75.819 78.788 80.287 Burgerlijk rijkspersoneel Oorlog en Marine a) In vaste en tijdelijke dienst.. 6.241 7.732 8.383 11.101 14.816 b'1 Personeel op ai'beidsovereen- komst 15.077 17.088 17.310 13.739 14.673 Sub-totaal 21.318 24.820 25.693 24.840 29.489 95.625 99.654 101.512 103.628 109.776 (Van onze correspondent in Parijs) Het bureau van de Franse Kamer heeft gisteren besloten dat op 6 October de par lementaire activiteit zal worden hervat en dat is slechts één week eerder dan aan vankelijk was voorzien. Dit besluit mag men als een principiële overwinning en ook niet meer van de linkse oppositie beschouwen die haar actie tot vervroegde bijeenroeping van het parlement, die tij dens de stakingen al werd ingezet nu, in tweede instantie, met succes bekroond ziet. Ofschoon de eerste maal de vereiste 209 stemmen ditmaal waren het er zelfs 214 ook wel verzameld waren, is toen de geldigheid van enkele handtekeningen betwist waardoor het verzoek niet voor inwilliging vatbaar werd verklaard. Al kan de oppositie er zich nu op be roemen toch haar zin te hebben doorgedre ven, en al heeft zij nu bovendien nog ge legenheid gehad haar neuzen weer eens te tellen, toch is de positie van het linkse blok er intussen in verhouding zeker niet sterker op geworden. Of juister gezegd: de regering is er onmiskenbaar in geslaagd haar stellingen inmiddels te verbeteren. Gisteren is een tweede reeks decreten los gekomen, die al een heel wat gunstiger indruk dan de eerste serie heeft gemaakt. Alle ministers hebben nu van hun vol machten gebruik gemaakt om een aantal hoog nodige hervormingen in hun vast geroeste administraties door te voeren en het kan moeilijk anders of het publiek, en dus ook de Kamer, zal daardoor aange naam worden getroffen. Daarbij is het kabinet ook nog zo ver standig geweest enkele onvermijdelijke conclusies uit de jongste stakingen te trekken door ten minste de laagste lonen zonder uitstel te verhogen en dat voor beeld zal vermoedelijk ook door de pax'ti- culiere bedrijven wel moeten worden ge volgd. Men zal natuurlijk moeten afwachten welke invloed die loonsverhogingen op de prijzen zullen hebben, maar voorlopig moet in ieder geval worden erkend dat, tengevolge van de druk van minister Fau- re en de afschaffing van enkele directe belastingen, verschillende levensmiddelen een franc of wat goedkoper zijn geworden. Tenslotte heeft de regering gisteren dan nog kunnen meedelen dat de premier en de minister van Buitenlandse Zaken, Bi- dault, zeer binnenkort deze week of de volgende door president Eisenhower voor een bezoek aan Washington zijn uit genodigd. Hoewel de agenda van het overleg in Washington niet officieel is onthuld, kan men er toch wel zeker van zijn dat I-ndo- China en het Europese leger daarbij de voornaamste punten van bespreking zullen vormen. Amerika heeft zo juist een nieuwe subsidie van 385 millioen dollar voor Indo-China beschikbaar gesteld en over de besteding van die gelden zal nu zeker nader worden overlegd. Bovendien zal Washington wel garanties eisen, dat Frankrijk niet op eigen houtje in vredes onderhandelingen met de Viet Minh- rebellen zal treden. Wat het Europese leger betreft zullen de Franse ministers nu waarschijnlijk voor het eerst officieel vernemen welke les men in Washington uit de Duitse verkiezingen heeft getrokken, een les, die de Fransen wel minder opwekkend in de oren zal klinken. Want alles wijst er op dat het Amerikaanse geduld uitgeput raakt en dat Washington nu eindelijk wel eens wil weten wanneer het Franse parlement de Europese defensie gemeenschap denkt te zullen ratificeren. Thans is door het Nederlandse Rode Kruis een volledig verslag uitgegeven van de hulp, die het in de watersnoodgebieden heeft geboden en van de hulp, die door af delingen van deze wijdvertakte organisatie in het buitenland aan Nederland werd verleend. Eindelijk is het mogelijk geweest een volledige lijst op te stellen van de slachtoffers dezer ramp. Deze lijst vormt een onderdeel van het verslag. Het koninklijk gezin heeft gistermiddag een rijtoer in twee open landauers door de binnenstad van Den Haag gemaakt. Evenals des morgens stonden weer dui zenden kijklustigen langs de route die de Koningin, Prins Bernhard en de vier Prin sessen hartelijk toejuichten. De jongste twee Prinsessen zaten bij haar ouders in het rijtuig, Beatrix en Irene tezamen in de andere landauer. Bij het ziekenhuis aan de Zuidwal stop te de stoet een ogenblik. Een verpleegster bood de Koningin een bouquet aan en twee patiëntjes van de kinderzaal offreerden de Prinsessen een bloemenhulde. De Koningin was gekleed in een grijze deux-pièces, een grijze zilvervos en een grijs hoedje. De Prins was gekleed in ad miraalsuniform van de Koninklijke Mari ne. De Prinsessen droegen grijze mantel pakjes en de oudste twee witte hoedjes. Prinsjesclagcoiiccrt 's Avonds heeft de Landsvrouwe in de Houtrusthallen het Prinsjesdagconcert bij gewoond, dat werd gegeven door het re sidentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Voor de pauze speelde het orkest de ouverture „Cyrano de Bergerac'' van Jo- han Wagenaar en het tweede pianoconcert in a grote terts van Franz Liszt, waarin Eduardo del Pueyo als solist optrad. Na de pauze werd de vijfde symphonie in c kleine terts van Van Beethoven ten gehore gebracht. Het duizendkoppige pu bliek had geen plaats in het grote Idout- rustgebouw onbezet gelaten. De Hervormde Toneelgroep te IJmuiden- Oost heeft onder regie van de heer C. Ros kam in studie het eerste deel van de Noorse Marjatta Trilogie. De rollen zullen worden vervuld door de dames Kalkhoven, Jansen, Menzel en de heren Klees, Bos man, Kalkhoven, Jongejan, Quist, v. d. Blom en Wolfing.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5