Partij Stnyslov-Reshevsky eindigde onbeslist Hoofdstad-Operette geeft brillante opvoering van „Wiener Blut" Thuiskomst .Clowntje Riek Euwe in het nadeel tegen Petrosian Schram in ziekenhuis opgenomen Anglee versloeg de Duitser Teuscher Vier boerderijen bij Zwolle uitgebrand Kwakzalverij tiert weer welig WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1953 4 CANDIDATEN-SCHAAKTOURNOOI Dammen Grote overwinning van de IIDC Mo to rzes daagse A th le riek Clubkampioenschap GITA Puck. Brouwer niet aan de start in Londen BARTTLJORIS'STRAAT 20 —TEL 13459 Boksen in Amsterdam Sport in 't kort Golf HFC'ers op de golfbaan ROY AL margarine rondjes Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS IV»etbal Di Stefano niet naar Amsterdam? Kort nieuws Voor de kinderen Basketball Haarlems team tegen Nederland B Kerkelijk Nieuws Betaling abonnementsgeld per giro FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Tiet eerste incident in het candidaten schaaktournooi in Zwitserland behoort al weer tot het verleden. Kotov heeft namelijk zijn protest inzake de partij tegen Reshevsky ingetrokken en zijn verontschuldigingen aangeboden. In het algemeen begon de tien de ronde rustiger dan de voorgaande. Ze be paalde Petrosian zich tegen dr. Euwe tot een solide onstelling, wamloor deze zün stukken zonder grote moeilijkheden in het snel kon brengen. In het middenspel had Petrosian enig terreinvoordeel. Maar in de laatste fase. toen zich beide soelers in tijdnood bevonden, kwam de Pus in het voordeel. Euwe zag zich genoodzaakt om een pion af te staan, maar verlichting bracht dat niet. In de afgebro ken stelling heeft Petrosian goede winst kansen. be afgelwoken stelling van de partij PetrosianEuwe ziet er als volgt uit: Wit (Petrosian): Ke3, Dh8, Lb2, pionnen b4. c5, f4, g4 en Ii4. Zwart (Euwe)Kd7, Dd5, Lf7. pionnen b7. e6. e6 en h6. Wit aan zet. De belangrijkste partij was stcll'g die tussen de leiders Reshevsky en Smyslov. De Amerikaan kwam in het bezit van het loper- paar, maar desondanks leverde de Rus be hoorlijk tegensncl. Na 19 zetten vervlakten de stellingen zich. Reshevsky bood remise aan. wat Smvslov aannam, nadat hij het in eerste instantie had geweigerd. In de nartij Naidorf-Stahlberg ontstond al snoedig een eindsoel. dat wellicht tussen andere snelers snel in remise geëindigd znu zijn. In dit sneeiale geval was dit moeilijk, want de Argentijn en de Zweed spreken al sinds i a -en niet met eikaar. Toon de nartij werd afgebroken had de Argentijn de beste kansen. Rustig was ook het verioon van de nartij TaimanovBoleslavskv. Maar al bleven do stollingen hier in evenwicht, toch was er wel enige spanning. Boleslavskv bezat n.nmeliik het lonerpaar en trachtte do actieradius van do'» figuren zoveel mogelük te vergroten. Zelfs al moest hij enig nadeel aanvaarden ten aandien van ziin pionnenste11:r,<,. Toen do partij werd afgebroken was Taimanov eon pion voor, maar Boléslavsky heeft in zijn lonorpaar noe tegenstand. In de overiao drie nartijen stonden de zaken echter heel anders. Bronstoin dnoht op de zestiende zet in zijn duel met Geiler een vol uur na en offerde daarna twee pion nen om de koningsvleugel vqn de tegenstan der aan stukken te slaan. Na 24 zetten ein- di"de de partij in remise door eeuwig schaak. Gligoric zette er a'ies on om de uit zijn evenwicht gebrachte Kotov een nieuwe ne derlaag te bezorgen. Hij opende on de dame- vleugel een grootseheeose aanval, maar tot direote resultaten leidde dit voorlopig niet. Gligoric kon ziin aanval on de damevleu- gel niet voortzetten. Hij probeerde het daar om on de andere ziide van het bord. maar Kotov zette dir°ct een tegenaanval in. die hem de kwaliteit opleverde. Toen de nartii werd afgebroken had do Rus een duidelijk gewonnen stelling bereikt. In de jartij AverbachSzabo offerde de A DVERTENTIE 1 A C. v. d. NOORD Spaarne 60, Haarlem, Tel. 16084 Maandag speelde de Haarlemse Damclub in haar clublokaal voor bovengenoemde hoofdklasse competitie (district Noordhol land) tegen haar zustervereniging, de Dam vereniging „Oosterkwartier". De gedetail- 1-erde uitslag van deze plaatselijke ontmoe ting luidde: Haarl. Darnel. IDamver. O.kwartier I. P. J. van DartelenF. A. Berkemeier 20 J. B. Sluiter Jr.Jb. Kroon xx Nico BlomP. Venema 20 J. W. van DartelenJ. Neele 11 J. H. MeureW van Pelt 20 H. T. LuifA. Douma 20 J. P. van EijkG. Post 11 J. BoerkoelH. Wals 20 D. SchrijnemaekersA. Post 11 G. Bakker—A. Fasol 1—1 Voorlopige uitslag.... 144 Reeds na 1 uur spelen zorgde Boerkoel voor de eerste 2 punten voor HDC. Hierna deelden Schrijnemaekers en Bakker de pun ten met hun tegenstanders. J. W. van Dar telen sneelde hierna remise, waarna zijn broer P. J. de HDC-voorsprong vergrootte tot 73 door een fraaie overwinning op Berkemeier. Nico Blom won door een zeer verrassende damzet. waarna Luif de HDC-overwinning veilig stelde door in een sterk gespeelde partij zijn tegenstander tot overgave te dwingen (113). Van Dijk speelde remise (124) in een partij, waarin beide tegen standers elkander vinnig bekampten. Slui- ter's partii werd afgebroken, terwijl ten slotte HDC's voorzitter Meure won. De eind uitslag wordt vermoedelijk 155 voor de Haarlemse Damclub. Hongaar in de bekende variant van de Spaanse opening een paard. Hij kreeg er een gevaarlijke aanval door in handen, remise door eeuwig schaak. Het verloop van de partij Reshevsky— Smyslov was als volgt: Reshevsky: wit— Smyslov: zwart. I. d2—d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 e7—e6; 3. Pblc3 Lf8—b4; 4. e2—e3 c7—c5; 5. Lfl—d3 0—0; 6. Pgl—f3 b7b6. Hierdoor behoudt de partij een eigen ka rakter. De meer gebruikelijke voortzetting 6. - - - d5; 7. 0—0, Pc6 leidt tot de zoge naamde normaalstelling van het Nimzo- Indisch, een stelling die in dit tournooi al heel veel is voorgekomen. 7. 0—0 Lc8—b7; 8. Lel—d2 c5xd4; 9. e3xd4 d7d5; 10. c4xd5 Lb4xc3. Op dit moment verrassend, vooral omdat het normale 10.pxd5, 11. pxd5, Lxd2 er niet slecht voor zwart uitzag. II. b2xc3 DdSxd5; 12, Tfl—el Pb8—d7; 13. Ddle2 Dd5h5; 14. a2—a4 a7—a6. Door ruil op f3 kon zwart de pionnenstel- ling van de tegenstander ontwrichten. Daarentegen had echter wit's loperpaar vrij spel gekregen. 15. Tel—bl Reshevsky dacht over deze zet lang na. Voor de resterende 25 zetten beschikte hij nog slechts over 30 minuten bedenktijd. 15.Tf8d8: 16. Ld2e3 Lb7—e4. Maakt het gevaarlijke witte loperpaar onschadelijk. 17. Lc3—f4 Dh5—f5: 18. Ld3xe4 Pf6xe4; 19. Lf4d2remise. De stand na de tiende ronde luidt: 1. Smys lov 6'pnt. uit 9 partijen; 2. Reshevsky 6 pnt. plus 1 afgebr. partij (10); 3. Euwe 5'2 pnt. en 1 afgebr. partij (10); 4. Keres 5 pnt. (9); 5. 6 en 7. Gligoric, Naidorf en Boleslas- ky. ieder 4' 1- pnt. en 1 afgebr. partij (9); 8. Bronstein 4K pnt. ij 1 afgebr. partij (10); 9. Taimanov 4 pnt. en 1 afgebr. partij (9): 10. Averbach 4 pnt. (9); 11. Szabo 4 pnt. (10); 12. Petrosian 3K pnt. en 1 afgebr. partij (9); 13. Geiler 3VS pnt. (9); 14. Sfahlberg 2'S pnt. en 1 afgebr. partij GO); 15. Kotov \Vi pnt. en 3 afgebr partijen (9). De eerste dag van de internationale motor- zesdaagse in Tsjechoslowakije is voor de Nederlanders niet erg gelukkig geweest. Door een fout van de bestuurder van een der volgauto's, die bii een linkerbocht helemaal on de linker weghelft kwam te rijden, werd de juist passerende Maico-riider Schram van de weg af een greppel ingedrukt. Schram liep bij deze tuimeling een gebroken duim en vermoedelijk een rib-kneuzing op. Hij werd onmiddellijk ter observatie in een ziekenhuis in Gottwaldov ongenomen. Toen enkele Nederlandse officials hem korte tijd later kwamen opzoeken bleek de Am sterdammer verder geen nadelige gevolgen van zijn val te ondervinden, he'geen o.a. tot uiting kwam in zijn belangstelling voor de andere Nederlanders. De motor van Schram werd totaal vernield. Zo werd reeds op het eerste traject een der Nederlandse rijders uitgeschakeld, het geen tevens betekent, dat de Maico-ploeg met twee man kansloos is voor de teamprijs. Verder slipte Frans Vos nog met zijn Match less, waarbij hij met zijn schouder in onzachte aanraking kwam met een boom. Maar veel hinder had de Dordtenaar niet van deze onverwachte en ongewilde ontmoe ting en met klein oponthoud kon Vos de strijd voortzetten. Voorzover uit de voorlopige berichten kon worden opgemaakt, had geen der Ne derlanders, met uitzondering natuurlijk van Schram, een strafpunt opgelopen. Het traject was nogal meegevallen. Het was een prach tige rit van Gottwaldov over Senica en Pernek naar Bratislava en vandaar weer terug naar Gottwaldov via Pezinok en Strani. Hoewel nog niet met zekerheid kon wor den gezegd hoe de buitenlanders het er hadden afgebracht, kan als zeker worden aangenomen, dat een der ipden van de Zwit serse Vaas-ploeg de strijd heeft moeten staken. Tot besluit van het wedstrijdseizoen wer den de jaarlijkse clubkampioenschappen ge houden van de dames athletiek vereniging GITA. De dames en meisjes verwerkten een 6 kamp. Bij de dames wedstrijdgroeo won Rietje de Vries na spannende strijd met haar zus Nieske de fraaie wisselbeker, waar door zij nu definitief in het bezit kwam van deze bokaal. Bij de dames-nieuwelingen was de uitslag 1. Tr. v. Egmond 1840 pnt.; 2. J. Kniese 1583 pnt.: 3. S. Bakker 1430 pnt. Bij de meisies nieuwelingen won M. Hoo- geveen met 2171 pnt.; 2. T. ten Veen 1631 pnt.; 3. H. Lingeman 1607 pnt. De athlete Puck Brouwer, die voor de landenwedstri'd tor-en Engeland op 30 Sen- temper voor de 100 yards, de 220 yards en de 4 x 220 yards estafette was aangewezen, 'al in Jonden niet aan de start verschijnen. Zij beeft te kennen gegeven dit seizoen niet mppr aan wedstrijden deel te nemen. Na het terugtrekken van Fanny Blankers- Koen, die zoals bekend wegens een blessure de reis naar Engeland niet zal meemaken, betekent een en ander dus dat de Neder landse damesploeg twee van haar beste athleten moet missen. ADVERTENTIE ROSLEDEREN JASSEN ƒ155.— I11 het Concertgebouw in Amsterdam hebben promotor Theo Huizenaar en secre taris Wilmsen gisteren een boksavond ge geven. Werd men in de partij tussen Baby de Voogd en de Duitser Otto Bastian, die elf kg minder zwaar woog, wat teleurge steld, de revanche tussen de Rotterdam mer Leen Jansen en de Amsterdammer Hagenaar in het middengewicht was het aankijken volkomen waard. Leen Jansen toonde zich physiek de sterkste en bleek de man met de langste adem te zün, terwijl hij technisch ook gevarieerder bokste. Niet temin heeft Jan Hagenaar prachtig partij geleverd en beide boksers kregen na afloop terecht een ovatie voor hun kundige de monstratie. Na de pauze bokste Hein van der Zee tegen Willibald Koch. De Duitser toonde zich een vechter. Een bokser, die hoewel hij heel wat moest incasseren dank zij zijn onvoldoende dekking in sommige momen ten van het gevecht, toch bleef volhouden. Van der Zee was sneller en bewegelijker, zijn voetenwerk razend snel, maar de Duit ser kwam steeds terug. Onze landgenoot won verdiend op punten in een partij, die evenals de andere partijen van deze avond, op acht ronden van drie minuten waren vastgesteld. In de laatste partij kwam Charley Anglee tegen de 22-jarige Werner Teuscher(Duits- land) uit. Beiden wogen 72 kg. Het werd de meest spannende ontmoeting van de avond. Overmoedig in de eerste ronde, om dat de Duitser zich de betere technicus dacht, ging hij toen hij zijn dekking een onderdeel van een seconde verwaarloosde even neer. De korte hoeken van Anglee waren gevaarlijk, maar achter de stoten van de Duitser bleek een enorme kracht te zitten. Anglee ging voor 7 tellen neer in de tweede ronde, toen hij in de touwen belandde en de Duitser, goed timend, hem met slagen bestookte. Maar Anglee her stelde zich goed, trad zijn tegenstander moedig tegemoet en nu was het Teuscher, die met enkele linksen en rechtser, zo ir. het gelaat werd getroffen, dat ook hij het canvas moest opzoeken. Na zeven tellen stond hij wankelend op de benen, maar wist de ronde te halen. In de derde ronde trof een harde rechtse van Anglee de Duitser precies op de maag. Hij ging voor acht tellen neer. Moedig bokste hij verder, tot vrij onverwacht, maar overigens volkomen begrijpelijk, de helpers van Teuscher de witte handdoek in de ring wierpen, ten teken, dat hun pupil de strijd had opgegeven. DE TWTFKA.MP OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP SCHAKEN DAMES. De elfde nartij om het wereldkampioen schap schaken voor dames tussen de titel- houdster Lyudmüa Rudenko en haar land genote Elizaveta Bykova werd door laatst genoemde gewonnen. De stand luidt thans zesvijf in het voordeel van Bykova. Op de banen van de Kennemer Golfclub werd een wedstrijd gespeeld door een golf- team van oud-voetballers van HFC tegen een team van de Kennemer Golf Club. 's Mor gens werden foursomes en 's middags singles gespeeld. Het HFC-team won met 108. De resultaten waren (HFC'ers eerst ge noemd): Foursomes: M. G. Jonker (18) en C. Twisk verliezen van L. J. Sodderland (12) en J. Nielsen (16); J. Duinker (12) en G. H. Kaars Sypesteijn (19) verliezen van E. Lefeb- vre (14) en mr. W. Aberson (.19); J. G. H. van de Stadt (19) en O. W. Jonker (19) verliezen van mr. H. J. Hüffer (15) en J. M. André de la Porte (20); J. Sturm (19) en H. J. de Jong (25) winnen van ir. H. Lambach (18) en J. E. Theunissen (24); mr. F. A. Da vidson (26) en C. B. Posthumus Meyjes (28) verliezen van ir. F. D. Calisch (18) en J. C. van der Zouwe (25): H. Meyer (29) en ir. P. H. Lefebvre (30) winnen van mr. Th. Ver- spyck (16) en J. A. van Wulfften Palthe (28). Singles: J. Duinker (121 wint van L. J. Sodderland (12); Jhr. J. Th. van Spengler (15) wint van E. Lefebvre (14); M. G. Jon ker (18) wint van mr. H. J. Hüffer (15); G. H. Kaars Sypesteijn (19) verliest van J. Nielsen (16); C. W. Jonker (19) wint van mr. Th. Verspyck (16); J. Sturm (19) wint van ir. H. Lambach (18); J. G. H. van de Stadt (19) verliest van ir. F. D. Calisch (18); mr. E. A. M. Hüffer (22) wint van mr. W. Aberson (19); H. J. de Jong (25) verliest van J. M. André de la Porte (20); mr. F. A. Davidson (26) wint van J. E. Theunissen (24); H. Meyer (29) wint van J. C. van der Zouwe (25); ir P. H. Lefebvre (30) verliest van J. A. van Wulfften Palthe (28). In het tjokvolle Rex-Theater te IJmui- den-Oost gaf de Hoofdstad-Operette gis teravond een in alle opzichten brillante opvoering van de nieuwste aanwinst van haar répertoire: „Wiener Blut" met een libretto naar gegevens van de kluchtspel fabrikanten Victor Léon en Leo Stein, dat door een ongenoemde handig met muziek van Johann Strauss gelardeerd is en tot een goed geordend en effectrijk zangspel in Weense stijl werd uitgewerkt. De op voering geschiedde voor de leden van de Velser Kunstkring „Voor Allen". Het schijnt met de Velser Kunstkring naar wens te gaan. De voorzitter opende de avond met een hartelijk woord van dank aan het gemeentebestuur voor zijn medewerking en deelde mee dat men met 500 abonnés het seizoen kon beginnen, een getal dat men niet wilde overschrijden, om tenslotte nog over ruim 200 gewone toe gangsbewijzen te kunnen blijven beschik ken. Deze beknopte inleiding leerde ons reeds de goede acoustische eigenschappen van het Rex-Theater kennen, waarvan ook de operettevoorstelling zou profiteren, althans toen men er zich bij aangepast had. Diri gent Alfred Salten kon er zijn hart aan ophalen door zijn orkest de gevoeligste klanknuances af te dwingen en het samen spel in zuiver evenwicht te brengen, iets wat hem in iedere orkestbak niet zo déli caat zal gelukken. ADVERTENTIE tg? jWSfUie^t&cA ADVERTENTIE Haarlem Naar enkele Duitse bladen mededelen zal de Argentijnse midvoor Di Stefano niet spelen in de oefenwedstrijd van het Fifa- elftal tegen F C Barcelona. Zoals bekend was Di Stefano als mid voor gekozen in het voorlopig Fifa-elftal. Volgens de berichten in de Duitse bladen heeft de Spaanse Voetbalbond ingegrepen in een geschil dat tussen FC Barcelona en Real Madrid was ontstaan, aangezien beide clubs Di Stefano wilde kopen. De Spaanse Voetbalbond zou nu besloten hebben dat Di Stefano zich bij geen van beide clubs zal mogen aansluiten. Aange zien deze bond het plan heeft voortaan geen buitenlandse spelers meer tot de com petitie toe te laten, is de kans zelfs groot dat de Argentijn helemaal niet in Spanje zal kunnen spelen. In elk geval schijnt het zeker te zijn, dat voor het Fifa-elftal naar een andere aan valsleider moet worden gezocht. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdag van 34 uur door George Robert luidt: 1. Fugue, F. Rober- day; 2 a. Récit de Tierce en taille, N. de Grigny; b. Grand Jeu. Guilain; 3. Andante, A. P. F. Boëly; 4. Cantabilé, C. Franck; 5. a. Aria, b. Interludium, c. Passacaglia, A. de Klerk; 6. Rhapsodie grégorienne, J. Langlais. En de volgende morgen. Ju, jullie rvaren natuurlijk al benieuwd, wat al die geheimzinnigheid betekende, niet? Nou, dat u-as. „Goeiemorgen, Rick!", lachte Bunkie, zodra ze wakker werden. „En wel gefeliciteerd mei je verjaardag!" ,,Dank je wel, Bunkie!" zei Rick. Ja, dat vjas het. Rick was die dag jarig! En dat werd een feestje. Toen Rick zich had aangekleed en beneden kwam, kwamen tante Liezebertha en Oepoetie ook op hem af, om hem te feliciteren. En Rick moest gaan zitten op zijn stoel, die ze voor deze gelegenheid stilletjes hadden versierd. Rick werd er heus een beetje verlegen van! Dat zag er ook echt feestelijk uit; van papieren vlaggetjes en gekleurde slingers hadden ze een aardige versiering gemaakt, en naast Rick's bordje stond een vaasje met mooie tulpen. Dat was nog niet alles. Tante Liezebertha had een extra pot sinaasappeljam gekocht, waar Rick erg veel van hield, en er was ook krentenbrood. „En, hoe voel je je nou, Rick?", lachte tante Liezebertha. „Leuk, tante Liezebertha!", zei Rick. „Wanneer hebben jullie mijn stoel zo mooi versierd?" „Dat hebben we nog stilletjes gedaan, toen jij al sliep!", lachte Bunkie. In tegenstelling met de aanvankelijke plan nen lieeft het bestuur van de Haarlemse Basketball Bond besloten het basketball seizoen te openen met een officiële wed strijd. De gelegenheid deed zich voor een wedstrijd te doen spelen tussen Haarlem en bet Nederlandse B-team en wel op Maandag 28 September a.s. Deze wedstrijd wordt niet in het Krelage- huis, doch in de Stadsdoelen in Haarlem gespeeld. Als voorbereiding speelt Vrijdag avond 18 September om acht uur eveneens in de Stadsdoelen een voorlopig Haar lems team tegen de Amsterdamse eerste klasser Agon. De volgende spelers zijn gekozen: R. Noe, P. de Bie, J. Swart (Antilopen); P. Moolen- kamp. C. Rip, R. Klein (HGA)T. Ineke, B. Uljee (SC Haarlem); J. Mansvelder, H. v. Elk (Oosterkwartier). In Nieuwlesen ten Oosten van Zwolle zijn gisteren door een felle brand vier boerderijen verwoest. Vijf gezinnen zijn hierdoor dakloos geworden. Slechts een klein gedeelte van de inboedels kon in veiligheid worden gebracht. De brand is door onbekende oorzaak ont staan in een dei- boerderijen. Door de felle wind aangewakkerd sloegen de vlammen van deze boerderij via hooibergen en rie ten daken r.aar de drie andere over. Een vijfde boerderij werd ook door het vuur aangetast, maar dit kon worden geblust. De brandweer van Nieuwleusen stond aanvankelijk vrijwel machteloos tegenover het vu>ur. Op de waterleiding was te wei nig druk. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Alle boer- df'":jen waren verzekerd. Ned. Herv. kerk Beroepen te Lage Vuursche J. G. Ab- bringh te Oosterwolde (Gld.). Aangenomen naar Mijnsherenland H. K. Stauttener, candidaat te 's-Gravenhage, die bedankte voor Zalk en Veecaten; als pred. voor buitengew. werkzaamheden (vlootpred. standplaats Rotterdam), G. Julius, candidaat en Hervormd evangelist te Nijbeets. Bedankt voor Wijckel D. Kramer te Roden. Bedankt voor 's-Grevelduin-Capelle (toez.) P. Bouw te Ridderkerk. Geref. kerken Beroepen te Bozum D. W. Dondorp, can didaat te Heemstede. Bedankt voor Oenkerk S. de Vries te Sellingen; voor Zuid-Beijerland J. M. Vla ming te Echten. Beroepen te Bennebroek C. Klapwijk, candidaat te s-Gravenhage. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te RotterdamCharlois, G. Koenekoop te Gouda en J. v. d. Wielen te Warffum. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Nieuwe Pekela P. Op den Velde te Murmerwoude. De subtiele acoustiek van het gebouw- liet nu ook toe te constateren, dat Claire Clairy, het „enfant terrible" van het ge zelschap, ook een goede zangeres is met een fraai getimbreerde stem. Er zijn meer goede vocalisten bij de Hoofdstad-Ópei-ette en in „Wiener Blut" krijgen ze allen hun kansen, zelfs de koristen, die in het tweede bedrijf met een inleiding en een apotheose boven het gewone koorpeil uitkomen. Maar tot de tradities van het gezelschap (dat zoals men weet een voortzetting is van de Fritz Hirsch-Operette) behoort hoofdzakelijk een specifieke toneelactie, die met al haar spitsvondigheden haar hoogtepunt bereikt dank zij de oud-gedien- den Fritz Steiner en Otto Aurich, waarbij ook de onbetaalbare Claire Clairy niet vergeten mag worden. Wat Fritz Steiner in deze klucht als aftandse diplomaat ver toont en wat hij met Otto Aurich er alle maal bij fantaseert om de situatie nog dwazer te maken, bepaalt vooral het eigenlijke succes van „Wiener Blut". En toch is in het samenspel vol verrassingen alles wel doordacht en berekend, zodat het niets van een geïmproviseerde toevallig heid heeft. Zo ontstaat dan ook een geheel, waarin alle sujetten zich vlot kunnen uit leven en toch een gesloten eenheid vormen. De dames Ruth Rhoden en Mizzy van dei- Lans vormden met Claire Clairy en Ali van Norden een vrouwelijke bezetting, die zich niet alleen vocaal, maar tevens dra matisch waardig tegenover de mannelijke verhield. Gerard Müller en Rudolf Kat onderscheidden zich met hun zangpresta ties en Herman Valsner en Ad. Heering leverden aardige typeringen. Hoofdzaak bleek een voortreffelijk ensemble, waarin zelfs een persoonlijkheid als Fritz Steiner niet uit de toon viel. Het verhaal van de actie dient niet na verteld te worden, want het krijgt pas be tekenis door de typering van de personages en die moet men gezien en gehoord heb ben. Wat de montering betreft heeft de Hoofdstad-Operette weer geen kosten ge spaard. Ook op dit punt wordt de Hirsch- traditie onverminderd voortgezet. Het succes was daverend. Burgemeester en wethouders van Velsen vereerden de avond met hun tegenwoordigheid. JOS. DE KLERK. Dertig processen-verbaal in A msterdam De Amsterdamse politie waarschuwt met klem tegen de praktijken van personen, die voorgeven de geneeskunst machtig te zijn, doch in werkelijkheid hun slacht offers bedriegen, onder meer door het ver strekken van verkeerde geneesmiddelen. De recherche heeft sinds 1 Januari in Am sterdam dertig processen-verbaal opge maakt tegen personen wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunst. Een geval betrof een bejaarde landbou wer uit Vreeswijk, die naar hij zeide de gave van genezing door handoplegging en gebed had gekregen in 1926 bij het over lijden van zijn vader. Deze had de „kunst" aan zijn zoon overgedragen. Sinsdien hield de landbouwer zitting onder meer in Apeldoorn, Amsterdam en Alkmaar. In zijn zittingsruirnte aan de Aalsmeerweg in de hoofdstad, telde de politie in drie uur tijds dertig genezingzoekenden. Van elk ontving hij voor zijn „behandeling" een rijksdaalder. De kwakzalvers, die de meest uiteenlo pende beroepen bekleden, maken gebruik van allerlei behandelingstechnieken, van kastjes met lampen tot handoplegging toe. De politie verzoekt het publiek indien men in handen valt van deze oplichters, zich ten spoedigste in verbinding te stel len met de politie. U kunt hel Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.10, post- abonnés j 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. XXXXÖOOOOOOOOCOCOOOOCOOOOOOOCOOOOOOOOOOOCOCCOOOCXXXXXXXX 28) ..Och, meiske, dat spijt me. Maar ik was moe van de reis; ik ben dikwijls nog moe na mijn ziekte. Je weet, dat ik zes maan den Lang met koorts heb gelegen. Ik kan mij werkelijk niet opeens voor honderd procent geven. Ik moet de tijd hebben. De overgang is zo groot. Maar nu, nu zitten we hier samen zo rustig. Nu kom je er van zelf toe om over vroeger te praten". „Ik heb er zo vreselijk naar verlangd. En naar jou". „Heb je zo vreeseliik verlangd naar mij? Is er geen andere man, Marianne, waar je wat om geeft?" „Nee. ik dac'nt soms.de laatste tijd. Charles van Milsbeek. Hij is zo aardig en probeert altijd om mij een plezier te doen. Hij is hoffelijk en vriendelijk en heeft al tijd leuke plannetjes. Hij is erg op me ge steld en hii vroeg me al enige malen of ik ook wat om hem geef. Ik vond hem niet ongeschikt. Maar nu, nu jij bent te ruggekomen, nu heb ik geen seconde meer aan hom gedacht. Zelfs niet, om hem deel genoot te maken van mijn vreugde. Dat is toch niet goed, is het niet, Jean? Ik be doel.... dan moet je toch met zo'n man niet gaan trouwen. „Nee, als je werkelijk van iemand houdt, dan moet je alles voor hem vergeten. Al les. Dan bestaat er maar één persoon in de hele wereld voor jeen dat is dan de „hij", of.... de „zij". „Dat ben jij voor mij.... Jean". Hij stond op met een ruk uit zijn stoel. Zijn gezicht vertrok. Hij was met een paar passen bij het raam en trok de gordijnen open. Vóór hem, aan de overzijde van de Prinsengracht, stond de Westertoren mach tig en majestueus in de grijze morgensche mer. Donker en koninklijk en trots. Maar aan de spits, daar waar het oprijzend ge steente in een dartele speling overgaat, streek een zacht rood schijnsel over de grijze zandsteen en de vorstelijke kei zerskroon in top. Het eerste ochtendgloren. Het eerste licht van de nieuwe dag. De man aan het venster, bij deze aan blik, boog diep het hoofd. In het leven van iedere muis komt on herroepelijk het ogenblik, dat hij door de kater gegrepen wordt. Het kan zijn, dat hij er af komt met een vreselijke schrik en een paar bloedige schrammen. In dat geval zal hij tot in lengte van dagen zijn kinderen en kinds kinderen blijven verhalen van het ontzet tende gevaar, waaraan hij eens ontsnapte, en van de afgrijselijke wreedheid en listig heid en bruutheid van het kattengeslacht. Dan zal hij, wanneer hij een dichter is, een epos daarover schrijven dat eeuwen lang beschouwd wordt als de parel der muizen- littex-atuur; en als hij muzikale aspiraties heeft, wordt zijn ervaring een muizensym- phonie met verschrikkelijk veel valse ac- coorden en atonale toonzettingen. Maar dit is slechts het gunstigste geval en helaas niet zeer algemeen. Het ongunstigste geval pleegt meer voor te komen: een afgekloven muizenstaart te midden van een kring we nende verwanten. De tragische gevallen tussen deze beide uitersten in zijn hele maal niet te beschrijven, maar zij dragen er in niet geringe mate toe bij om een heil zame schrik onder het muizengeslacht te verspreiden en hen die snelheid en soepel heid van beweging te verlenen, die het kenmerk is van dc soort. En toch, ondanks die snelheid en soepelheid komt eenmaal voor iedere muis onherroepelijk de dag dat hij door de kater gegrepen wordt. Dat hij, niets vermoedend uit een gaatje sluipend, of zich vergastend aan een glanzend stukje kaas, de scherpe klauwen van het mon ster in zijn nek voelt en het meteen ook wéét: daar heb je hem, de kater! Een onzegbaar vreselijk ogenblik! Zulk een vreselijk ogenblik beleefden de jongetjes Jager in deze gedenkwaardige nacht, om kwart voor vijf in de morgen. Alles was juist zo prettig en veilig gewor den na de emoties van de brand. Moe, die de koekies voor aanstaande Zondag alvast presenteerde ter ere van de gravin, het gezellig samenzijn om het warme fornuisje, waarvan de luiers nu toch verdwenen wa ren, en niet het minst het doorluchtig be zoek in de stoel van pa. De prachtige gra vin in haar gouden japon, een wezen uit een andere en hogere wereld dan de hun ne, en die daar maar met moe zat te pra ten als een heel gewoon mens, zo over de prijzen van de groente en dat er nog al weer geen kleiaardappelen te krijgen wa ren. Net een gewoon mens. Ze zei ook aan moe, dat haar twee jongens zulke flinke kerels waren en dat ze haar moesten komen opzoeken, dan zou zij voor een ver rassing*'zorgen. En dat zei ze niet alleen, maar dat meende ze ook, want ze gaf meteen haar adres op, een flat in een straat met een erg rare naam. Maar ze wou dat moe het precies opschreef, en dat ze dan de volgende v/eek Zondag om elf uur moesten komen en dat ze dan Jetje en Merie ook maar mee moesten brengen. Het was haast niet te geloven, zo prachtig alle maal! En juist op dat ogenblik kwam daar ineens de stille naar binnen met de ver pletterende tijding, dat ze allebei bij de „hoge" moesten voorkomen. Het ergste, het allerergste dat hun had kunnen overko men! Het was de klauw des katers in de nek van de muizenkindertjes! Kootje Jager verbleekte van vaalgrijs tot wit, en Jopie Jager, twaalf jaar oud, barst- ste in een gierend huilen uit. Juffrouw Ja ger wrong alweer haar handen en de zus jes begonnen te snuffen. De rechercheur Prins zei: „Vooruit: .deksels kwajongens!" en wilde hen hardhandig uit het vertrek verwijderen, maar Jopie Jager klemde zich aan z'jn moeders rokken vast en gilde, dat hij niet naar de gevangenis wou, néé, hij wou bij se moe blijve! Toen trad Vera Dana nog eens op als weldoende fee, kniel de in al haar bovenaardse pracht neer bij de kleine jongen en verzekerde hem na drukkelijk, dat hij niet naar de gevangenis hoéfde, welnee. Dat die „hoge" een erg aardige meneer was en helemaal geen beest van een vent en dat hij hun alleen maar een paar dingen zou vragen! Alleen maar vragen, en anders niet. „Maar ik wil Sondag bij jou komme", snikte Jopie. „Jij komt ook bij mij", verzekerde de actrice weer, „vast en zeker. E11 ik zorg voor een verrassing. Fluister me nu nog even in wat je graag zoudt willen hebben. Gauw!" En Jopie fluisterde tussen twee snikken in: „een spoor, die je óp ken winde". En Vera Dana beloofde een spoor en zei: „En nu ga je gauw met je broertje naar de inspec teur. Je zult zien dat hii aardig is!" En dan verlieten, zichtbaa: bibberend en elkaar krampachtig bij de hand houdend, de beide gebroeders Jager de veilige huiskamer. Nu was inspecteur Renkevoort ten eerste volstrekt geen beest van een vent en ten tweede hield hij van kinderen. Maar zelfs zonder dat zou hij een hart van steen ge had moeten hebben om te bulderen tegen die twee rampzalige hoopjes mens, die nu het helverlichte kantoor binnenkwamen. Twee armelijke joggies, elkaar wanhopig vastklemmend en met grote schrikogen in hun vale snuitjes naar hem opziend. Schunnige mannetjes met hun gelapte bloesjes en hun flodderige broekjes: echte armoekinderen, vaalbleek en ondervoed. De politieman dacht even aan zijn eigen jongens, zes en vier jaar oud, met hun ste vige bodies, hun goedverzorgde kleding en hun olijke snuiten, blakend van gezond heid en levenslust. Kootje Jager klapper tandde hoorbaar, maar hield zich groot. Jopie Jager snufte en snotterde en boende met de mouw van zijn bloese over zijn ge zicht. En dan begon de politieman te spre ken en was zijn stem heel vriendelijk en heel zacht. „Zo jongens. Nu moeten jullie niet bang voor me zijn, want dat is heus niet nodig. Vind je dat ik er zo griezelig uitzie? Kijk me dan maar eens goed aan; je hebt vast nog niet goed naar me gekeken. Wel, valt het nu niet een beetje mee? Jullie dach ten toch niet, dat ik een menseneter was of zoiets?" Over het vale gezicht van Kootje Jager trok een scheve grimas. Jopie Jager hield op met snotteren en staarde hem met grote ogen aan. Ze kwamen allebei een stapje naderbij en de starre angst trok weg van hun gezichtjes. En dan kwam er zelfs een antwoord van Kootje Jager, nog wel een beetje schor en met een rare, overslaande stem, maar toch een antwoord: „As je me nou. Een menseneter.... die bestane toch niet (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6