Denemarken: een lieflijk en bekoorlijk land Twee zwarte dagen voor het Velsense verkeer Algemene Emigratie Centrale heeft in Haarlem een afdeling Zich koesterend in de ban van het goede ie ven Europa's economie vooruit gaat Twee doden en verscheidene gewonden VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 Velsens reiniging krijgt „zelfopnemende veegmachine" Uitdaging uit VS voor Nederlandse kamipoen Europeanen om de ronde tafel Honkbal Laatste wedstrijden van dit seizoen Sport in 't kort Plan voor fonds tot hulp aan ambtenaren Technisch weekeinde van het KNGV (Speciale correspondentie) WIE ALS NEDERLANDER een der Balkanlanden bereist, wordt onmiddellijk geconfronteerd met „dat andere", die woeste berglandschappen, de onpeilbare diepten en veelal de onherbergzame sneeuwtoppen. Wie een reis door Denemarken maakt, wordt er maar terloops aan herinnerd in een ander land dan het zijne te vertoeven. Al kent de Nederlander dan ook geen fjord-natuurschoon en weet hij alleen uit Zuid-Limburg iets van dat prachtige heuvelland, waayaan Denemarken zo over-rijk is. De Denen zingen ergens in hun Volkslied van hun „lieflijk land" en met deze twee woorden is het ruim 4 millioen zielen tellende Denemarken sym bolisch gekarakteriseerd. Lieflijk is het Deense land, dat zich in zijn glooiende vlakten uitstrekt onder die wijde hemel. Lieflijk is dit bekoorlijke land óók door de mensen, die het bevolken en die als van nature begaafd zijn met een grote mate van gastvrijheid en wellevendheid, zich uitend in schier onbekommerde blij- moedighend, correcte goedlachsheid en spontane openhartigheid. Zo de mensen zijn, zo zijn hun steden en dorpen. Eerlijk, ongekunsteld, met smaak voor goede stijl. Men zie er de fraaie parken, veelal opgesierd met modern beeldhouwwerk, maar op aan. Veel keurig- onderhouden vijvers met zacht-deinende witte zwanen. Een land, waar ge u als Hollander gemakkelijk thuis voelt. Wie zou zich niet goed thuis gevoelen in een land met een zo hoge levensstan daard? Want onweersprekelijk: Denemar ken is een welvarend land. Dat proeft ge bij elke stap die ge doet door stad of land. Het Vlaamse Pallieterleven, het is ken merkend voor de Deen. Is het niet type rend uit Deense mond te horën, dat zijn land het „er goed van neemt"? De Denen men mag het generalise rend concluderen kennen weinig pro blemen; ze zoeken ze bepaald niet op ook. Ze willen (zeker in materialistisch op zicht) veel energie aanwenden om hun levensniveau te behouden. Ze hebben een fijn gevoel voor comfort en leven op een zakelijk-Amerikaans aandoend vlak. De Deense huisvrouw echter heeft het zwaar der zo lijkt het mij dan de Holland se, maar ze wil dat ook met opzet, al was het alleen al om zich te b 1 ij v e n koes teren in de allesbeheersende ban van het goede leven. Twintig procent van de gehuwde vrou wen werkt op kantoor of fabriek en de staat stimuleert dat door toe te staan, dat zij tot een bedrag van 2500 kronen 100 per maand) erbij mag verdienen zonder dat ze extra belastingplichtig wordt door het salaris van haar man. Het leven van de Deense vrouw is daar om óók zwaarder omdat men prijs stelt op overvloedige maaltijden. Wij hoorden een terzake kundig Deens hoogleraar zeg gen: „Wij maken van onze maaltijden in de grond van de zaak een cultus." En wij konden het onmogelijk ontkennen na zo veel heerlijkheden te hebben gesavoureerd in hotel en huisgezin. Het smörrebröd. Wie Denemarken zegt, zegt Smörrebröd. Ge moet weten, dat betekent eigenlijk broodbeleg - met - brood. Want de boter hammetjes sandwiches is wellicht beter gezegd zijn „behangen" met allerhande soorten fruit, kaas, pastei, slaatjes, ei of vis (vaak zalm). Zo ongeveer zijn ook de desserts. Veel soorten fruit, gevlijd in een bed van klinkklare room, soms overgoten met rum of andere zoet-vloeiende drank. Smörrebröd moet ge eten, waar ook in Denemarken. Zoals ge ook het kopje (zwarte) koffie krijgt opgediend met een collectie koek en gebak, waarvan de Ne derlandse smulpaap onverwijld gaat wa tertanden. De maaltijden zijn van het hoogste be lang voor de Denen en wie zal het hen kwalijk nemen? De Deen praat graag over de lichte kant van het leven. Ge behoeft maar twee avonden in het reusachtige ver- maakcentrum Tivoli in Kopenhagen te zijn geweest, om te begrijpen wat de Deen ver staat onder „die lichte kant van het leven." Tivoli is een kermis-zonder-weerga met veel oogverblindend licht en attracties, die in opzet honderdduizenden kronen hebben gekost. Maar vraagt ge in een opwelling van nogal pijnlijke argeloosheid naar het Noord- Atlantisch pact, de E.D.G. en zelfs naar de zin van een Verenigd Europa, dan blijft de Deen u uitzonderingen daargelaten het antwoord er op schuldig. Het zal alle maal wel erg nodig zijn, aldus antwoordde onze Odensése vriend Rasmussen, maar vergeet niet: onze geestesgesteldheid is er op gericht allereerst in eigen land voor ieder van ons een menswaardig bestaan te garanderen. Voor ieder van ons. Dat betekent in De nemarken zeer in het bijzonder de zuige ling en de oude van dagen. Het zijn „onze stokpaardjes", zo verzekerde ons een be kend Sociaal-democraat. Ik bezocht met fris van opzet, dat de vraag werd gesteld: waarvan wordt dit alles betaald? En met een glimlach werd geantwoord, dat de be lastingen „die hoge belastingen" er goed voor waren. Onbezorgde oude dag Niettemin, men doet het toch maar. Men bouwt schitterende kinderpaviljoens, voor zien van het allermodernste materiaal en bediend door een overvloed aan personeel, dat goedgemeubelde woonvertrekken heeft met die prachtige Deense binnenhuis architectuur. Zo ook met de bejaarden. Men vertroetelt hen. In riante buitenwijken van vele steden staan ze: de grote huizenblokken uitslui tend voor de Deense oudjes. Met centrale verwarming, onberispelijke keukenbedie ning, eigen wasserijen, eigen radio-centra les, een verrassend-eenvoudige boodschap pendienst en ga zo maar door. Hier wor den onze bejaarden honderd jaar en dan nog willen ze blijven genieten van de rijke levensavond die wij hun bieden, zei ons een Deense architect. Voor iedere Deen een onbezorgde oude dag, dat is een devies, waarvoor men warm loopt en wat méér zegt waarvoor een iets verzwaarde be- hem een „nursery", een kindertehuis, zo lastingdruk gaarne wordt aanvaard. Over ongeveer een week zal het mate rieel van Velsens gemeentereiniging uit gebreid worden met een modern apparaat, een zelfopnemende veegmachine". Deze op een DAFchassis gebouwde installatie, uitgerust met een Perkins-dieselmotor zal er voor zorgen, dat de wégen en straten van Velsen tot in de goten mechanisch worden gereinigd tegen voor de overheid aantrekkelijke'exploitatielasten. De machi nerie heeA een trottoirbezem, die nauw- STRAATSBURG (A.N.P.) Optimisti sche geluiden overheersten het gisteren in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa gevoerde debat over Europa's economische 'situatie. Het ontbrak echter ook niet aan waarschuwingen, dat de hui dige gunstige situatie zou moeten worden gebruikt voor een krachtige uitbreiding der productie, wil men niet het gevaar lopen, dat het tot dusverre bereikte weer in ge vaar zou komen. Deze waarschuwing werd geuit door de Franse staatssecretaris voor Economische Zaken, Bernard Lafay, die het vijfde verslag van de organisatie voor Europese economische samenwerking voor dc vergadering toelichtte. Lafay, die wees cp de vele tekenen van een duidelijke ver betering van de economische positie van Europa sedert het afgelopen jaar, consta teerde, dat deze het mogelijk maakt, dat de verdere ontwikkeling met meer optimisme dan vroeger tegemoet kan worden geziep. Het vitale probleem is thans een krach tige expansie der Europese productie te bereiken, inflatie te vermijden en de schommelingen in de handelsbalans binnen aanvaardbare perken te houden. Hoewel de verbetering voor een groot deel is toe te schrijven aan de daling van de prijzen op de wereldmrakt, noemde Lafay toch ook het ophouden van de in flatoire druk in vrijwel alle Europese lan den een krachtige bijdrage tot dit succes. Als gevolg daarvan zeide hij, zal de interne financiële stabiliteit niet langer de groot ste zorg voor de O.E.E.S. zijn. Lafay zeide, dat in deze omstandigheden het bereikte dient te worden gecontinueerd door nog meer dan vroeger de nadruk te leggen op de noodzaak van een vergroting van de productie. „Wij zijn nog ver verwijderd van het tempo van de productieverhoging, dat twee jaar geleden mogelijk werd geacht. Het tempo van de productiestijging kan nog niet worden vergeleken met dat van Noord-Amerika of van de landen achter het IJzeren Gordijn. Wij zijn er in ge slaagd een voortduren van de lichte ach teruitgang van 1952 te voorkomen, maar onze ambities mogen niet tot dit negatieve resultaat worden beperkt," aldus de heer Isafay. Record pijproken NEW YORK (A.F.P.) De Amerikaanse kampioen-pijproker, Max Igree, heeft Dins dag de Nederlandse kampioen, de heer A. B. van Bommel uitgedaagd voor een wed strijd om de wereldtitel. Deze wedstrijd zou door middel van de radio moeten worden geleid. Igree had Maandag vernomen, dat de heer Van Bommel het Nederlandse record op zijn naam bracht door zijn pijp een uur 29 minuten en 30 seconden brandende te houden. Igree hield op 15 Augustus zijn pijp een uur 42 minuten en 30 seconden brandende, maar in Amerika krijgen de wedstrijdrokers 0,3 gram tabak meer in hun pijp. De Amerikaanse Raad voor Pijpen en Tabak heeft de heer Van Bommel Dinsdag telegrafisch de uitdaging overgebracht. In het telegram wordt 8 October als datum voor de wedstrijd voorgesteld. Igree zeide te hopen, „dat de wedstrijd onder auspiciën van de UNESCO zal wor den gehouden om de goede internationale verstandhouding te bevorderen." STRAATSBURG, (ANP) De Neder landse ambassadeur te Lissabon, de heer Van Kleffens, en de Nijmeegse prof. Schlichting zullen deelnemen aan een Europese ronde tafel-conferentie, die van 12 tot en met 16 October in Rome zal worden gehouden om verschillende aspec ten van de vereniging van Europa te be spreken. Op initiatief van de Britse ver tegenwoordiger in de culturele commissie heeft de raad van ministers van de Raad van Europa tot het houden van zulk een ronde tafel-conferentie besloten. Hierbij zullen zes vooraanstaande Euro peanen de Europese problemen bespreken en zij zullen deze bespreking door het schrijven van rapporten voorbereiden. Daarnaast is door de regeringen der 15 landen van de Raad van Europa uit elk land, een publicist aangewezen om mede over deze rapporten van gedachten te wis selen. Voor de Nederlandse regering is hiertoe prof. Schlichting uitgenodigd. De heer Van Kleffens zal aan de ronde tafel conferentie de verhouding van de naties tot de Europese gemeenschap behandelen. Voorts zullen aan het gesprek deelnemen de Engelse historicus prof. Arnold Toyn- bee, de president van de Duitse Europa unie, prof. Eugen Kogon, de Franse oud minister Robert Schuman, de Deense pu blicist Lofstedt en de vroegere Italiaanse minister-president De Gasperi. keurig langs de stoepranden veegt en daarna het vuil afgeeft aan een sterke zuigbuis (luchtverplaatsing 140 kubieke meter per minuut) en een nastelbare rote rende straatbezem neemt het vuil op de straat op, o"Vn het via de trottoirbezem aan de zuigbuis af te geven. Het' apparaat is vanmorgen gedemon streerd ter gelegenheid van het congres van Reinigingsdirecteuren in „Velserend" te Santpoort. Het aanstaande weekeinde zal dan het laat ste worden, waarin dit jaar nog honkbal ge speeld wordt. Om te beginnen krijgen we Zaterdagmiddag om vier uur de wedstrijd O. V. V. O.Rest van Nederland, te spelen op het Zeeburgia-terrein aan de Kruislaan. Vorig jaar kon „de Rest" het niet verder brengen dan 0—0 en het is de vraag of het dit jaar met Urbanus in topvorm tot een beter resultaat zal komen. In Aerdenhout wordt om vier uur de promotie-degradatiewedstrijd Kennemerland Schoten 2 gespeeld en wel op het T. H. B-- terrein. De Schoten-rescrves speelden reeds vijf weken geleden hun laatste wedstrijd, het- "gen hun vorm niet ten goede zal zijn geko men. Deze homogene ploeg kan echter voor een verrassing zorgen. Tegelijkertijd wordt op het bijveld van T.H.B. de laatste wedstrijd voor de promotie 4e klasse gespeeld tussen T.R.B. 2 en E.H-S. 2. De Amsterdamse rechtbank heeft de 49-jarige voormalige ambtenaar van de Crisis Controle Dienst T. Th. F. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens het zich laten omkopen als ambtenaar. De Am sterdamse vleesexporteur L. van der S. hoorde zich tot eenzelfde straf veroordelen terzake van deze omkoping. F. had volgens de tenlastelegging aan Van der S. een aantal ladinglijsten ter inzage verstrekt met gege vens over hoeveelheden aan Amerikaanse clubs in Duitsland geleverd vlees door een concurrent. Ook bevatten de lijsten adressen van klanten in het buitenland. Tot directeur van de Vereniging Neder lands Fabrikaat is benoemd de heer G. L. Verheul, die thans werkzaam is bij hei secretariaat van de Contactgroep Opvoering Productiviteit te 's Gravenhage. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Augustus 1953 f746 millioen (vorige maand f757 millioen), terwijl voor een waarde van f622 millioen (vorige maand f627 millioen) werd uitgevoerd. Het dek kingspercentage bedroeg 83 (vorige mnd 83). Gisteravond is de 23-jarige .T. H. C. uit Nijmegen op de zeedijk bij Wolphaarts- dijk dodelijk verongelukt. C. die werkzaam was bij de Grontmij, keerde samen met enkele andere werknemers terug van de herstelwerkzaamheden op de zeedijk. Zij waren daartoe op een zandtreintje geklom men. Samen met zijn vader stond hij voorop de locomotief. Bij een bocht is hij er af gevallen en een eindweegs meegesleurd. Hij, overleed vrijwel onmiddelijk. Hij was ge huwd en vader van een kind. Van 1 tot en met 10 October a.s. zal in restaurant ,,'t Paviljoen" op Schiphol een tentoonstelling „Van Melbourne- tot Christ- church-race" worden gehouden. Op deze expositie zal men foto's en modellen kunnen bezichtigen, die herinneren aan de Mel bourne-race, de Pelikaan-vlucht en de reis van de Snip. Op een vijf-meter lange wereld kaart zullen de bezoekers de route kunnen zien van de vliegtuigen, die deelnemen in de handicap-afdeling van de Christchurch-race. HAARLEM EN OMGEVING De Prot. Ohr. Bond van vervoerperso neel, afdeling Haarlem en omstreken, zal op Donderdag 24 September, in de Grote Zaal van het Concertgebouw een feestavond ge ven ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van deze afdeling. Optreden zal het gezelschap „De Korte Golf"; muzikale mede werking wordt verleend door het ensemble „Orpheus". Aan de Universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen wijs begeerte de heer I. van den Velde te Heem stede. Bewoners van IXaarlem-Noord en Oud- Schoten die pleizier hebben in behendig heidsspelen kunnen vanavond op het Petro- riaplein en morgenavond in het Batavieren- plantsoen tussen half acht en negen uur twee acrobaten aan het werk zien. Tijdens een voorstelling door twee acro baten op het Pretoriaplein te Haarlem strui kelde een van toeschouwsters, een zestien jarige hulp in de huishouding, waardoor zij haar linker bovenbeen brak. Zij is in de Maria-stichting ter verpleging opgenomen. De Bloemendaalse wethouder A. van Geluk zal voorlopig iedere Zaterdag van 9.3010.30 uur spreekuur houden -in het ge bouw,. van Publieke "Werken te Ovërveen. Dé toneelvereniging „Heemstede-West" geeft Zaterdag 3 October in de toneelzaal van hotel „De Leeuwerik" te Haarlem haar eerste voorstelling van het nieuwe seizoen. Onder regie van de heer G. Kroeze zal wor den opgevoerd „Het Witte Legioen", toneel spel in drie bedrijven door Will, van dei- Berg. Na afloop volgt het bij deze vereni ging gebruikelijke bal. De afdeling Haarlem van de Ned. Chris ten Vrouwenbond houdt op Maandag 21 September in het Wijkgebuow Ged. Oude Gracht 104 haar eerste maandelijkse verga dering in het nieuwe seizoen. Mevrouw mr. M H Boeree, directrice Arbeidsbeurs spreekt over het onderwerp: „Hoe krijg ik werk?". Declamatie van mevrouw R. v. d. NoordMagree. Mr. J. C. C. W. Hijszeler, wethouder van Sociale Zaken en Huisvesting der ge meente Bloemendaal, is verhinderd op 22 en 29 September zijn spreekuur te houden. De hij de Nederlandse Spaarbankbond aangesloten spaarbanken hebben gedurende Augustus een overschot geboekt van f 14.899.696. Inleg en terugbetaling bedroegen achtereenvolgens f54.150.107 en f39.250.411. Bij de niet-aangesloten algemene spaarban ken is f263.122 gespaard. De bankspaarban- ken boekten een positief saldo van f731.858 (Bij de R.RS. werd in Augustus f6,7 mil lioen gespaard). Door het snelle ingrijpen van de chef van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Michele Scamaoca (derde van rechts) kon de ambassadeur van San Salvador, Don Amedeo Canessa, voor een val worden behoed. Het .incident geschiedde, toen de ambassadeurs van San Salvador, Costa Rica, Honduras, NicaragiLa en Guatemala de plechtige kranslegging bijwoonden bij het graf van de Onbekende Soldaat in Rome ter gelegenheid van de herdenking van de onafhankelijkheid van de Zuid-Amerikaanse centrale republieken. Het verkeer in Velsen heeft vanmorgen een zware tol geëist: na een dag waarop liefst zes kleine ongelukken gebeurd wa ren, is vanmorgen omstreeks half tien op de gevaarlijke T-spIitsing Frans Naere- boutstraat-IJmuiderstraalweg de 48-jarige Haarlemse motorrijder B. v. B. uit de Spiegelstraat 17rocd dodelijk verongelukt. Een vrachtauto reed met nogal wat vaart in Westelijke richting over dc IJmuider- straatweg, toen uit dc Frans Naerebout- straat de motorrijder kwam met zijn klein zoontje achterop. Een botsing was -onvermijdelijk en v. B. werd van zijn voertuig geslingerd met het gevolg, dat hij hevig bloedend en met een schedelbasisfractuur bleef liggen, lak na aankomst in het Anthondus-ziekenhuis is de man overleden. Het kind werd door een art:: verbonden en bleek een vleeswond aan het höofd te hebben opgelopen. Kind overreden en gedood Een eveneens zeer ernstig ongeval ge beurde even tevoren op de Havenkade, waar de gemeente ter hoogte van de Vis- serijschool met behulp van een kolkzuiger de riolering reinigde. Een jongetje, de 5- jarige R. P. C. B. V. uit de Marconistraat' dat. stond te kijken, holde plotseling weg en kwam. onder de achterwielen van een passerende lege zandauto terecht. Het slachtoffert je moest met een bekken- fractuur en vermoedelijk inwendige kneu zingen naar liet Anthonie-ziekenhuis wor den vervoerd, waar het hedenochtend is overleden. Vanmorgen om 7 uur slipte een motor rijder in de bocht Lange Nieuwstraat-Zee- weg. Hü viel en moest met een hersen schudding naar het Anthonie-ziekenhuis werden vervoerd. Donderdag zijn er eveneens verscheide ne verkeersongevallen in Velsen gebeurd. Op de hóek Snelliusstraat-Havenkade bot sten een vrachtauto en een U.ZH-bus op elkaar doordat de buschauffeur geen voor rang gaf. Een vrachtauto en een personenauto re den elkaar aan op de splitsing Wijker- INTERNATIONALE OVERKOEPELING VAN ARBEIDERS SPORT- EN CULTU RELE ORGANISATIES. In Amsterdam hebben het bestuur van de aldaar gevestigde ..Internationale Des Organisations Culturel ies Ouvrières" (IDOCO) en een vertegen woordiger der West-Duitse Arbeiders Kui tuur Organisaties besprekingen gevoerd over de stichting van een overkoepelend verbond van alle internationale organisaties van ar beiders sport- en culturele organisaties in de meest uitgebreide zin in de demo cratische landen. Besloten is te streven naar spoedige bijeenroeping van een constitue rende vergadering aldus deelt de voor zitter van de eerstgenoemde organisatie mede. straatweg-Ban jacrtstraat; de vrachtauto sloeg linksaf en de bestuurder van de personenauto wilde hem nog voorbij. De oneffenheid van de bestrating tegenover het Santpoort-station, waar de rails uit de weg zijn -gehaald, dwong de 37-jarige mo torrijder W. V. uit Santpoort, die daar met een oefenr ij bewijs reed, naar het midden van de weg. Hij lette niet op een tegemoet komende automobilist en raakte de kluts kwijt, zwierf naar de linkerkant van de straat en werd aangereden. Met een wond aan de neus en een shock is ook hij naar het Antonius-ziekenhuis gebracht. Gewonde op Parkweg Een motorrijder wilde gistermiddag links af van de Parkweg naar het oude dorp Velsen gaan, maar werd aangereden door een achterop komende auto. Zijn 52-jarige echtgenote-duorijdster, mevrouw C. V. uit Haarlem, werd van de duo geslingerd en liep een grote vleeswond aan het rechter onderbeen op. In de toelichting op zijn begroting heeft de minister van Maatschappelijk Werk bekend gemaakt, dat er plannen bestaan tot het oprichten van een stichting om ambtenaren die in moeilijke financiële om standigheden zijn komen te verkeren, een geldelijke tegemoetkoming te verlenen. De inkomsten der stichting zullen, behalve uit een rijksbijdrage, bestaan uit hetgeen door de ambtenaren zelf periodiek zal worden bijgedragen. In het begin van dit jaar besloot de Tech nische Commissie van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond tot het hou den van een aantal bijeenkomsten tijdens weekeinden in centraal gelegen steden. Tot deze bijeenkomsten zouden alleen toe gang krijgen de leiders(-sters) der bij het KNGV aangesloten verenigingen, omdat het de bedoeling is deze functionarissen meer bekend te doen worden met de tegenwoor dige opvattingen in de gymnastiek in al haar geledingen. Door speciaal daartoe uit genodigde docenten, specialisten in de ver schillende onderdelen van de gymnastiek, zal in rylhmische gymnastiek, grondgym- nastiek, toesteltumen en springen les gege ven worden aan de leiders(-sters) der ver enigingen, die derhalve dan als leerlingen fungeren. Voor Kennemerland en aansluitende ge bieden zal het weekend plaats vinden op Zaterdag en Zondag aanstaande, gedeeltelijk in de turnzaal Badhuisstraat in Haarlem, gedeeltelijk in het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders (C.I.O.S.) in Overveen. Zaterdagavond wordt door mejuffrouw N. Verhoef, lid van het Technisch Bestuur van het K.N.G.V., rhythmische gymnastiek ge doceerd. Zondags zal zij de evenwichtsbalk be handelen. De bekende propagandist voor de grond- gymnastiek, de heer T. v. d. Meijden uit Rotterdam, zal dit onderdeel ook hier doceren en de cursisten zullen hun kennis van het toesteltumen en van het springen kunnen vergroten door de lessen, die de heer R. Bloem uit Amsterdam zal geven. Een felle bliksemschicht scheurt de nachtelijke hemel boven New York uiteen en schiet naar de top van het Empire State Building. Voor een kort ogenblik is de gehele omgeving hel verlicht. Deze opname werd gemaakt tijdens een onweersbui boven de millioenenstad Evenals in andere plaatsen, waar een Gewestelijk Arbeidsbureau gevestigd is, is in Haarlem een afdeling opgericht van de Algemene Emigratie Centrale (A.E.C.) De bedoeling is om de adspirant-emigrant, die er dikwijls tegen opziet om direct in con tact te komen met de officiële instanties, in deze schroom tegemoet te komen en hem door. het geven van inlichtingen vertrouwd te maken met de emigratie en wat er alle maal aan vast zit. Om misvattingen te voorkomen zij meegedeeld, dat het werk door de A.E.C. verricht slechts van voor bereidende en oriënterende aard is. Indien een adspirant-emigrant inderdaad wenst te emigreren, wordt cr een voorlopig dossier opgemaakt en doorgestuurd naar het Ge westelijk Arbeidsbureau, waarna vervol gens de gewone procedure gevolgd wordt. De A.E.C. treedt dus niet in de plaats van het G.A.B. en mag ook niet als diens concurrent beschouwd worden. Het spreekt dat een nauwe samenwerking tussen het G.A.B. en de A.E.C. noodzakelijk is. De plaatselijke A.E.C. is het G.A.B. dan ook zeer erkentelijk, dat het één van zijn amb tenaren, de heer G. Morseld, heeft toege staan om als deskundig adviseur van de A.E.C. op te treden, omdat dit soort werk voor de A.E.C.-leden ook nog vreemd is. De heer Morseld verricht dit werk evenals de andere A.E.C.-leden geheel belangeloos en in zijn vrije tijd. De Haarlemse Bestuurdersbond van het N.V.V. heeft twee avonden in de maand ruimte beschikbaar gesteld. Te beginnen met Donderdag 24 September zal de A.E.C. voortaan elke tweede en vierde Donderdag van de maand bijeen komen in het gebouw van de Haarlemse Bestuurdersbond van 20 tot 21 uur aan de Kruisweg 74. Daar kun nen de adspirant-emigranten de eerste con tacten leggen en de A.E.C. zal hen naar vermógen helpen. Bovendien houdt de secretaris met toestemming van de Direc teur van de G.G.D. de eerste en derde Don derdag van de maand spreekuur van 12,30 tot 14 uur in de Zijlweg 70, ingang Nobel- straat. Aangezien de emigratiebepalingen voor de diverse landen niet geheel en al dézell- de zijn en ook de vraag naar bepaalde vak lieden verschillend is, heeft de plaatselijke A.E.C. een werkverdeling gemaakt, waar door elk lid zich kan specialiseren op een bepaald land. Heeft de adspirant-emigrant dus voorkeur voor een bepaald land dan kan hij zich voor het verkrijgen van uit voerige inlichtingen wenden tot het betrok ken bestuurslid. Deze werkverdeling is als volgt: Canada en de U.S.A.: de heer G. Smit (voorzitter), Kleverparkweg 73; Brazilië en de overige Zuid-Am. stater.: de heer F. C. Weiffenbach, (secretaris), Ek sterstraat 218; Nieuw Zeeland: mevrouw J. Terhorst- Cornet, Arnulfstraat 21; Zuid-Afrika: de heer A. Jansen, Olmen straat 2 zw.; Australië: mevrouw H. A. v. Norden- Gi oenewoud, Kleverlaan 105 en dc heer A. v. Es, Goltziusstraat 3- BINNENLAND

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10