Zorg voor geestelijke volksgezondheid in Kennemer- en Amstelland Parade der reinheid Kennemerstaten-jeugdwerk voor het winterseizoen draait weer Burgemeester mr, Kwint beschermheer van de Tuinbouwstudieclub Havenberichten Wijd arbeidsveld voor gemeentelijke samenwerking Beverwijk Twintig jaar rennersclub 9 Binnenkort in verscheidene gemeenteraden Voetangels en klemmen Medische verzorging tiidens weekeinde Kwestie van psychologie Aanvullend jeugdhonk op de Da Costa"-tuin en nieuw honk in Beverwijk „Suomi"-jeugdleden in districts-erewedstrijd Jubilaris bij de papierfabriek Personeel van Maters naar Toon Hermans Verhouding Vrijzinnigen en Hervormden „Hercules" geeft gym- nastiêk-uitvoering Feestavond ten bate van TBC-bestrijding Rit voor clubkampioen schap K.M.G. Sombere geluiden over jeugdige vernielzucht in Velsen VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 Reeds vóór de oorlog werd in Haarlem de behoefte gevoeld aan een georganiseerde zorg voor geesteszieken. Tot dien was de gemeentelijke psychiatrische hulp uiterst beperkt; zij bepaalde zich tot controle op de opneming in gestichten voor geestes zieken maar zij strekte zich niet uit tot het veel grotere en belangrijker terrein van de voor- en nazorg. Voor die taak ontbrak het verplegend en administratieve perso neel, welks assistentie voor de psychiater onontbeerlijk was. Andèrzijds echter was het zielental van Haarlem niet groot genoeg om aan een staf personeel in volle ge meentedienst emplooi te verschaffen. Daarom werd met de overige gemeenten van Kennemerland en Amstelland contact opgenomen, hetgeen leidde tot de instelling van een psychiatrische voor- en nazorgdienst voor Haarlem, Velsen, Haarlemmermeer, Beverwijk, Heemstede, Bloemendaal, Nieuwer Amstel Aalsmeer, Zandvoort, Heems kerk, Haarlemmerliede c.a. en Bennebroek. Deze voor- en nazorgdienst heeft sedert dien voortreffelijk werk geleverd en aan alle betrokken gemeenten uitnemende diensten bewezen. Een ander deel van de zorg voor de gees telijke volksgezondheid, de z.g. sociaal- paedagogische nazorg, behartigt Haarlem reeds enkele tientallen jaren zelfstandig en practisch uitsluitend voor de eigen ingeze tenen. Het probleem van de zorg voor deze misdeelden doet zich echter niet alleen in Haarlem gelden, maar is ook in de omlig gende gemeenten urgent. Vandaar dat reeds enkele jaren geleden in overweging werd genomen ook de sociaal-paedagogi- sche dienst te hervormen tot een gemeen schappelijke dienst voor alle gemeenten van Kennemerland en Amstelland, waar bij uiteraard de vraag rees of er nog wel voldoende grond was om de psychiatrische en de sociaal-paedagogische voor- en na zorg als afzonderlijke diensten te besten digen. Bovendien bleek na de oorlog het besef te zijn ontstaan dat op het terrein van de geestelijke volksgezondheid niet alleen de reeds genoemde maar ook andere taken te vervullen waren en dat met name ook de oprichting en instandhouding van medisch- opvoedkundige bureaux en van advies- bureaux voor beroepskeuze daartoe be hoorden. Veel sterker evenwel dan bij de beide eerstgenoemde taken komt bij de laatstge noemden de levensbeschouwing een woord meespreken. Zo is het in de gegeven Ne derlandse verhoudingen eenvoudig niet denkbaar dat alle kringen van de bevol king de geestelijke leiding van een gemeen telijk dus i. c. neutraal bureau zouden aan vaarden bij de beroepskeuze. Daarom zijn in het overleg, dat nu reeds er.kele jaren gaande is tussen Haarlem en de overige gemeenten van Kennemerland en Amstelland ook de z.g. Kruisvereni gingen, het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis betrok ken. In menig opzicht heeft dit overleg tot vruchtbare en tastbare resultaten geleid, in tal van andere opzichten evenwel blijkt de weg nog bezaaid te zijn met voetangels en klemmen. Terwijl het inzicht algemeen is dat op het gebied van de geestelijke volks gezondheid bovengenoemde taken noodza kelijk vervuld moeten worden, zijn toch de meningen nog zeer verdeeld over de mid delen, die daartoe moeten worden aange wend. Zo is gebleken dat bij het gepleegde over leg een belangrijk struikelblok de vraag was of deze zorg voor de geestelijke volks gezondheid regionaal door de gemeenten van Kennemerland en Amstelland moest worden georganiseerd dan wel provinciaal door een te Alkmaar gevestigde Stichting, die betrekkelijk kort geleden in het leven is geroepen door de Provinciale afdeling van de Vereniging van Nederlandse ge meenten en de provinciale Kruisvereni gingen. Enerzijds is men de opvatting toe gedaan dat het zielental van Kennemerland IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: P. J. W. van der Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 4004 en D. J. Boosman, Stationsweg 7, tel. 4340. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen Tn spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevr. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: dr. L. J. Vreeling, Vondel- laan 29, tel. 3364. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: dr. K. K. Visser, Zeestraat 96, tel. 3450. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De nacht- en Zondagsdienst wordt waar genomen dqor aootheek Donker, Bree- straat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts: J. J. Hekman. Hoofdstraat 236, tel. 8570 te raadplegen. Apotheken Elswout-Apotheek. Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. K 2500 16760 en de Sant- poortse Aootheek, Bloemendaalsostraat- weg 145, Santpoort-station, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden-West en -Oost: zr. Kuiper, Sluiseiland 16, te bereiken onder tel. no. 4015; voor Velsen-Noord, Driehuis en Sant poort, zr. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195. Houtaanvocr: elke dag een schip De houtaanvoer voor de papierfabiek Van Gelder Zonen blijft, ondanks het na derende einde van het seizoen, doorgaan. Van Maandagmorgen af is elke dag een houtboot binnengekomen voor dit bedrijf. Donderdagmiddag kwam het Finse s.s. „Bore IV" aan, dat van de Finse haven ftoitta een lading van 736 vadem hout aanvoerde. en Amstelland (pl.m. 400.000) het optimale aantal vertegenwoordigt en dat dientenge volge een provinciale organisatie minder efficient zou werken dan een regionale, an derzijds wordt het een belangrijk voordeel geacht dat de organisatie van deze taken door Haarlem, de overige gemeenten van Kennemerland en Amstelland en de Kruis verenigingen deze zorg in de publiekrech telijke sfeer zou brengen terwijl de verzor ging door (lc Alkmaarse stichting het totale complex van te nemen maatregelen in de privaat-rechtelijke sfeer zou houden. Waar het hier immers een taak betreft, die zo al niet geheel dan toch grotendeels met over heidsgeld zal moeten worden gefinancierd, wordt het vrij algemeen niet gewenst ge acht een en ander te onttrekken aan de pu blieke controle. En dit nog te meer daar de in 1951 tot stand gekomen wet op de ge meenschappelijke regelingen de samenwer king tussen gemeenten en privaatrechtelij ke lichamen als de Kruisverenigingen in de publiekrechtelijke sector mogelijk heeft gemaakt. Dit wil intussen nog geenszins zeggen dat alle voorstanders van regelingen in de pu bliekrechtelijke sector reeds kunnen in stemmen met de regionale regeling voor Je zorg voor de geestelijke volksgezondheid, zoals deze in Kennemerland groeiend is. De wet op de gemeenschappelijke regelingen voorziet namelijk in de vorming van nieu we organen voor bepaalde taken, die deze bepaalde taken dan van de individuele ge meentebesturen overnemen. Het is niet ge heel onbegrijpelijk dat niet alle gemeente besturen, c.q. niet alle gemeentebestuur ders, er in kunnen slagen deze taken „los te laten" en toch de financiële consequenties te (moeten) aanvaarden van wat de nieuw te vormen organen believen te besluiten. Daar ook deze nieuw te vormtn organen onderworpen zijn aan het toezicht van Ge deputeerde Staten is deze kwestie er meer een van psychologische dan van practisch- financiële aard, maar ook psychologische kwesties kunnen van belang blijken. Ge hoopt - en verwacht! - mag intussen wor den dat alle gemeentebesturen en gemeen tebestuurders in Kennemerland en Amstel land aan een goede en doeltreffende zorg voor de geestelijke volksgezondheid méér waarde zullen hechten dan aan reële of vermeende prestige-kwesties. Hoe dit zij, verwacht kan worden dat deze voor geheel Kennemerland en Amstel land zo belangrijke aangelegenheid binnen kort in alle gemeenteraden in de omtrek aan de orde zal komen. Het jeugdwerk van de vereniging „Ken- nemer staten"dat na de uitstekend ge slaagde vacantiekampen enhet kinder- vacantiefeest van de F1VOY al weer tal rijke plannen klaar heeft voor het winter seizoen is met een filmvoorstelling van Circusjongenvan start gegaan in het jeugdhonk aan de Noorderlaan. Als gewoonlijk bestond er voor deze eerste voorstelling veel belangstelling on der de jeugdleden, die van nuaf elke avond in dit jeugdhonk onderdak kunnen vinden. De voorbereidingen voor het winter- jeugdwerk zijn geducht besproken, zodat de leiders en leidsters volkomen beslagen ten ijs zijn gekomen met hun (voorlopig) programma, dat weer vooral het clubwerk omvat. Een aanwinst hiervoor zijn een projec tielantaarn en filmstroken. In clubverband wil men trachten te komen tot handenar beid als linoleum snijden, slof bedrukken, metaalbewerking, speelgoed maken, hout snijden en steken, pitriet- en raffiawerk, fineerwerk en nog meer. Hoewel het jeugdhonk aan de Noorder laan flink ruim is, is toch gebleken, dat dit gebouw nog te klein is om het club werk tot zijn recht te doen komen, vooral ook omdat vele jongens en meisjes, aan getrokken door de gezellige sfeer, vaak zo maar binnenwandelen en van harte welkom zijn. Dank zij de medewerking van de buurt en speeltuinvereniging „Da Costa", is evenwel op het door haar ter beschikking gestelde stuk speeltuingrond tegenover het jeugdhonk een nieuw houten clubge bouw verrezen. Met de afwerking en inrichting van dit hulpgebouwtje is men nu druk bezig en het zal nog deze maand voor zijn doel klaar kunnen zijn en daar kan elke avond een instuif worden gehouden. Een flink bedrag is besteed aan de uitbreiding van de bibliotheek, die vele nieuwe boeken telt. Gelijktijdig met de opening van het Van de athletiekvereniging „Suomi" zul len voor de Zondag in Amsterdam op het nieuwe sportterrein van „De Meteoor" te houden ere-wedstrijd van het district Noordholland van de Kon. Ned. Athletiek- Unie tussen jeugdathleten van Amsterdam en de rest van Noordholland vier leden starten. De C-meisjes E. v. d. Ploeg en G. Wil- jouw komen beiden uit op het nummer 60 m. hardlopen en de estafette 4x60 m.; eerstgenoemde verder op hoogspringen en de laatste op vèrspringen. Voorts vertegenwoordigen de junioren G. Schmitz en J. Groen „Suomi" respectieve lijk op speerwerpen en 800 m. hardlopen. Aan de Zaterdagmiddag in Amstelveen te houden athletiekwedstriid „de ronde van Amstelveen" over 5000 km. nemen deel de Suomi-athleten W. Kok, j. Ooster- man, E. Schik en A. Spek. Bij de juniorenloop over 1500 m. start B. v. Midden. De heer C. Kok, bankwerker-monteur in de mechanische werkplaats van de papier fabriek Van Gelder Zonen was Donderdag vijfentwintig jaar In dienst van dit be drijf. jeugdhonk in Velsen-Noord is ook het jeugdhonk in Beverwijk (aan de Zee straat) met een filmmiddag geopend. In Beverwijk zal het nieuwe clubhuis voor het Kennemerstaten-jeugdwerk, dank zij de medewerking van velen nog deze maand gereed komen. Er wordt in Velsen-Noord en Beverwijk voor de „jeugd van de straat" hard ge werkt en daarom alleen al verdient dit werk ieders belangstelling. Het bestuur van de personeelsvereniging van machinefabriek Maters heeft voor de komende winter het volgende programma samengesteld: Zaterdag 10 October gaat men naar Am sterdam teneinde een bezoek te brengen aan het cabaretgezelschap van Toon Her mans. „In het land van de Mau Mau" is de titel van een lezing op Donderdag 29 Oc tober te houden door de heer D. van Sijm, die het gesprokene zal toelichten met films. Op 28 November wordt het St. Nicolaas- feest gevierd en de z.g. Kerst-kienavond wordt gehouden op 22 December. De heer Cor van Beek komt op 21 Januari voordragen uit „Hollands Glorie" en op 20 Februari treedt het Langedijker Caba retgezelschap op. De vereniging van Vrijzinnig Hervorm den van Beverwijk houdt op Woensdag 23 September in het kerkgebouw een buiten gewone ledenvergadering. Op deze bijeenkomst zal het bestuur mededelingen doen over het resultaat der besprekingen met het bestuur der Neder lands Hervormde gemeente inzake de ver houding tussen beide groepen. De Christelijke gymnastiekvereniging „Hercules" geeft op 18 en 19 November in het K.S.A.-gebouw haar jaarlijkse uitvoe ringen. De afdeling Beverwijk van de vereniging tot behartiging der belangen van T.B.C.- patiënten in Nederland organiseert op Za terdag 26 September in het Kennemer theater een feestavond, waaraan mede werking wordt verleend door de Bever- wijkse Accord eon vereniging onder leiding van de heer Alb. v. d. Wolff, en het Ken nemer Cabaretgezelschap. Er is bal na onder leiding van de heer Dick Heemskerk. De totale opbrengst van deze avond komt ten goede aan de organiserende vereniging. De Kennemer motoren- en fietsmotoren- club houdt op Zondag 27 September een rit voor het clubkampioenschap. Da start is van café Van Baar aan de Hoogdorperweg, aan de weg BeverwijkUitgeest. Voor de tuinbouwstudieclub „Velsen en omstreken" is het Donderdag een belang rijke dag geworden, want tijdens een druk-bezochte buitengewone ledenverga dering in de koffiekamer van Westcrveld, is burgemeester mr. M. M. Kwint als be schermheer dezer vereniging geïnstalleerd. De tegelijkertijd gehouden dahlia-show deed de voorzitter, de heer J. J. Adriohem, die de avond opende, opmerken, dat het steeds de wens van de vereniging geweest is in Velsen, eens „goed uit de bus te ko men" en hij meende dat met deze avond hieraan was voldaan. Na goedkeuring van de notulen zette de heer Adriohem doel en streven der vereniging uiteen, waarvan de voornaamste punten luidden: verstrekking van voorlichting, de plaatselijke omstan digheden van de tuinbouw verbeteren, be langstelling kweken voor bloemen er- planten en de juiste omgang hiermee. Ver der het houden van excursies, lezingen en films. Iedere inwoner der gemeente kan lid of donateur(trice) worden en de heer Adriohem legde er de nadruk op dat het streven der vereniging is in iedere straat of laan ten minste één lid van de tuin bouwstudieclub te bezitten. Dit met het oog vooral ook op de jeugd, die in deze gemeente naar zijn zeggen veel in plant soenen en tuinen vernielt. De leden zouden dan de verplichting op zioh moeten nemen enig toezicht hierop uit te oefenen. Hij deed' voorts een klemmend beroep op schoolhoofden en onderwijzend personeel, om door voorlichting dit kwaad te trachten te beperken. Spreker richtte zioh vervol gens speciaal tot de burgemeester waarbij hij zeide dat de inwoners onzer gemeente door steeds verdere industrialisatie, be hoefte aan volkstuintjes gaan gevoelen en hij sprak de hoop uit, dat het gemeentebe stuur dit punt onder ogen zou zien. De heer Adrichem maakte vervolgens mel ding, dat deze herfst voor het eerst een cursus in het verzorgen van kamerplanten en eenvoudige bloernsehikking zal worden gehouden. Jeugdafdeling Het plan om in de nabije toekomst een jeugdafdeling van de tuinbouwstudieclub op te richten zal volgens de voorzitter ze ker verwezenlijkt worden. Tot slot wekte hij een ieder op lid van de vereniging te worden. Hierna ging de voorzitter over tot installatie van de burgemeester als be schermheer. Hij noemde het beschermheer schap een grote eer voor de afdeling en hoopte dat mr. Kwint veie jaren een grote Donderdag 17 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Eemstroom v. De jubilaris, die deze dag zonder enig Leith. Hector van Rotterdam. Annekerk van uiterlijk vertoon voorbij wilde laten gaan, is echter in zijn woning aan de Kastanje laan te Beverwijk namens de directie door ir. J. B. Ader geluk gewenst. Behalve het huldeblijk van de directie, een enveloppe, werd de heer Kok een schrif telijke felicitatie van de hoofddirectie overhandigd, terwiil voorts een bloemstuk van de directie fleur aan dit jubileum gaf. Geen spreekuur De burgemeester van Velsen zal Maan dagmorgen van tien tot twaalf uur geen spreekuur houden. Antwerpen. Marne van Stockholm. Hiron- delle van Londen. Bore IV van Röyto. Rok- kesin van Brake. Carina van Londen. Phoe nix van Londen. Rijnstroom van Londen. Draco van Feducia. Delfzijl van Rotterdam. Wilhelmina van Swansea. Luna van Ham burg. Zaanstroom van Hull. Vertrokken zijn: Salland naar Hamburg. José Villalonga naar Bellkas. Njord naar Uddevalla. Botne naar Le Havre. Bratsonn naar Stavanger. Gibbes Lykes naar New Orleans. Auseklis naar Bergen. Munkfors naar Skoghal. Pegny n. Helsingfors. Borneo naar Southampton. Nagu naar Gdansk. Oise r.aar Rotterdam. Carpo naar Dublin. Berkel- stroom naar Liverpool. Lea naar Rotterdam. Marne naar Parijs. steun der vereniging zou zijn. De burge meester zelde zeer erkentelijk te ziin voor het beschermheerschap, dat hem was aan geboden en zeide bewondering te hebben voor de prachtige dahlia-show en respec teerde de ijver van het bestuur. De plannen der vereniging lopen parallel met die van het gemeentebestuur. De ge meente neemt een uitzonderlijke plaats in op het gebied der plantsoenen, meende de burgemeester en hij beaamde de verniel zucht der jeugd op dit gebied. „Hoewel ik op het geb'ed van planten en bloemen een leek ben, hoop ik de vereniging in de toe komst tot steun te zijn", besloot mr. Kwint. Vervolgens hield de heer A. de Zoete een causerie over dahlia's. De uitslag van de show luidt: v. d. Grijn 9pnt., Gozeling 8pnt., Adrichem 8Vi pnt., Velden 8J<> pnt., Geels 8 pnt., Klau wers 7 pnt., Volmer 6 pnt., Bakker 6 pnt., Vermeulen 6)4 pnt.. Huiboom 7 pnt.. Slui ter 5 pnt., v. d. Tuin 6 pnt., Timmer, bloe men 5XA pnt., tableau 9XA pnt., Scholts, fruit 8 pnt., bloemen 5 pnt. Een uiterst deskundig ge zelschap heeft gisteroch tend keurende blikken la ten weiden over een lange stoet reinigingsmaterieel ter gelegenheid van het tweedaags congres van rei nigingsdirecteuren in hötel „Velserend" hadden diverse fabrikanten in gemeenten hun paradepaarden name lijk in Santpoort laten op draven. Roltrommelwagens, zelf- opnemeride veegmachines, rioolputzuigers en wat er op dit gebied meer aan de markt wordt gebracht rolde per versterker-gecom- mentariëerd voorbij en de gasten konden dus rustig uitzoeken en critiseren. Dat laatste viel nogal mee, want de Nederlandse carrosseriebouw heeft zo langzamerhand stevige pij len op haar boog en zowel de Leeuwardense reini gingsdirecteuren, die ook moet zorgen voor het huis vuil in de omliggende dor pen aLs zijn Antwerpse col lega met „zwaardere" be hoeften hebben hun ogen de kost gegeven en veel moois kunnen bewonderen. Twee mannen van Vel- sens gemeentereiniging kre gen de ongebruikelijke taak toebedeeld, flink wat grof vuil over de Velserenderweg te scheppen en zij kweten zich blijmoedig van deze opdracht, zodat de „zelf- opnemenae veegmachine", waarvan Velsen er, zoals gemeld, over een week één rijk zal zijn, het mechani sche hart kon ophalen. Dit gevaarte, dat de straat eerst met behulp van een sproedïnstallatie stuif vrij maakt, woelt met een trot toirbezem het vuil uit de goten en met een grotere, nastelbare bezem van de straat en zuigt dan de hele zaak gulzig in zijn binnen ste. Voor Velserend, waar dikke bakstenen en oude fittingen na de voormelde bewerking om de eer stre den het eerst door deze „straatstofzuiger" te wor den opgepikt, lukte het niet feilloos, omdat er te ijverig met water werd gewerkt en de rommel dus aan het wegdek vastkeekte, maar niettemin werd het grote nul van deze automobiel ten volle erkend. De ge meente Zeist liet zien, dat ze ook weet, wat schone straten zijn: daar opereert sinds kort een even naar Velsen afgevaardigde knal groene veegmachine, die niet zoveel mogelijkheden biedt en dus vóór de klei nere gemeenten van nut kan zijn. En de reinigingsdirecteur van OosUvedde of Ned er- weert kan zich altijd nog behelpen met een zeer ver nuftig mechanische straat vegertje, dat hier kwam demonstreren elke ge meente mag hem gratis op proef hebben zei de fabri kant er bij en dat op drie scooterwielen en met een Volkswagenmotor de wonderlijkste capriolen kan uithalen. Als een lichtge- lakte tank kruipt het ding langs de weg, vegend en ook „zelfopnemend", zij het dan niet met zuiglucht maar mechanisch. Als het vuilreservoir vol is, kiept deze kleinste der gerneente- reinigingsmachinerieën zelf dat reservoir omver. Er stonden na afloop ver scheidene belangstellenden om het ding heen Op het gebied van de riool-lozing staat de tech niek óók al niet stil. Van alle kanten waren de zuig- machines naar Santpoort gekomen en sommigen persten en droogden de op gezogen massa nadien en- passant om ruimte te spa ren. De vijf firma's en de ge meenten, die het congres op deze manier opluister den hebben er zeker van kunnen zijn, dat de Velsen- se gasten hun activiteiten op hoge prijs hebben ge steld. Toen alles afgelopen was, hebben twee bedaarde Vel- sense straatvegers uit de hand het nog enigszins be slikte slagveld weer hele maal schoongeveegd Drie trawlers. Zoals gemeld, waren er gisteren drie haringschepen present, de Sumatra, de Eveline en de Maria van Hat- tum, waarvan de laatste behalve haar 450 haring, 630 kisten makreel aanvoerde. Dan lag de KW 10 nog voor de hal en was er bovendien wat kleine vaart, onder meer een paar snurrevaadkotters. Eveline deed het. Van deze drie was de ti-awler Eveline onbetwist de uitblinkster: behalve een schip mooie en geprezen haring bracht zij een stuk of 40 kisten van 125 kilo kabeljauw aan en dan nog eens een 70 stuks mooie uitleggers. Dat het „oudje" daarvoor naar waarde werd be loond, bewees de besomming, die voor een negendaagse reis 28.300 bedroeg. Acht dagen, twee reizen. Dat de oudjes hel inderdaad gisteren nog maar best deden, bewees de Maria van Hattum met 22.200 voor acht dagen. De Sumatra kwam van eenzelfde reisduur op honk terug en besomde 18.300. Voor een klein scheepje vis maakte de KW 10 gisteren trouwens ook even het glorieuze bedrag van 6800. Vandaag. Aan de Vrijdagmarkt ver schenen de Herman met 1700 kisten haring en 100 makreel, de Mary met 1'400 haring en de Bloemendaal met 75 haring, 750 Noordmakreel, 45 schelvis en 20 diversen. Belg kocht dikkoppen weg. Er was nog al wat kabeljauw en de Belg werd koper van de hele partij, die weliswaar lagere prijzen opbracht dan Woensdag, maar de vangers toch nog aan een aardige reis hielp. Voor 150 tot 160 per kist van 125 kilo mochten ze dan ook niet mopperen. De uitleggers haalden de 92 tot 120 per rij. Waarmee maar gezegd wil worden, dat de totale „spek"kabeljauw uit de Donder - dagmarkt werd verkocht voor 7700. Haring willig. De haringkoersen waren weer niet slecht: voor 13 tot 14 per kist is het zeebanket van de hand gegaan. De makreel deed lusssen de 18 en de ƒ20 voor de kleintjes en 25 voor het mooie grove goed. Rondvis schaars. Hoe schaars de rond- vis was, bleek wel uit de brandprijzen voor het voorraadje. De gullen zaten bij de 60 en de middelsoorten haalden met ge mak de 40 per kist. Torren gingen zelfs voor 30 van de hand en braadschelvis bracht ƒ45 op, met ƒ38 voor de wijting; Sinds enige tijd was de restauratie van de Westminster Abbey dringend noodzakelijk. Om de kosten hiervan te bestrijden heeft men in dit Kroningsjaar een oproep gericht tot de Engelse bevolking een bijdrage te storten voor het herstel van dit bouwwerk. Men dacht een millioen pond sterling nodig te hebben, ivaarvan er thans 350.000 zijn binnengekomen. Hoewel dit bedrag lang niet toereikend is, is men toch reeds begonnen met de restauratie van de Abbey. prijzen, waar de handel weinig meer aan kan verdienen. Platvis dus ook duur. Zo'n abominabele rondvismarkt jaagt de platvisprijzen na tuurlijk ook omhoog. De grove schollen gingen naar Engeland en brachten onge veer 50 per kist op; de schol één liep tot 45 en de tweetjes tot 36. Zelfs voor de drieschol is grif 17 tot 23 neergelegd dat waren dan de „zwarte" uit de trawl en de snurrevaadschol III hield het uit op 25 tot 28 per kist. Tong duur. De fijnvis bleef eveneens duur en bracht in de lappen 3,80 per kilo op, terwijl de grootmiddel oplopend ver kocht is van 2.10 tot 2.25. Kleinmiddel- tor.g deed omstreeks de twee. gulden en de enen waren twintig centen per kilo goed koper. Voor slips is 1.50 per kilo neer geteld. Doordat er haast geen tarbot is, werd ook hier veel geld uitgeteld: 3.50 per kilo. Garnalen. Er waren gisteren 49 kilo flauwe en 1715 kilo zoute garnalen van acht schepen. De hoogste vanger werd de IJM- 241 met 336 kilo. Voor de zoutjes is van 0.69 tot 0,95 betaald, de flauwtjes maakten van 0,74 tot 0,80. Marktbericht. Prijzen per 1 kg: Heilbot 3,55; gr. tong ƒ4,153,40; grm. tong 2,36—2,16: kim. tong 2,17—1,90; kl. tong I 1,88—1,72; kl. tong II 1.56—1,43; tar bot I 3,50—3,00. Per 50 kg: kl. schol I 68—36; kl. schol II 41—12; schar 31— 15; bot ƒ3124; v. haring ƒ1611; ma kreel ƒ25,5016; gr. schelvis ƒ86; grm. schelvis ƒ61; kim. schelvis 7565; kl. schelvis I 70—62; kl. schelvis II 47—18; wijting ƒ389; gr. gul 6956; mid. gul 48—41; kl. gul ƒ30—24; kl. haai ƒ30. Gr. kabeljauw 228151 per 125 kg. Aanvoer: 195 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 523 schol, 29 schar, 20 bot, 3335 haring, 690 makreel, 179 schelvis, 295 wijting, 167 ka beljauw en gul, 6 kl. haai, 29 diversen. In totaal 5460 kisten. De rennersclub „Kennemerland" bestaat op 20 October 20 jaar en dit feit zal be paald niet onopgemerkt voorbijgaan. Op Zondag 24 October wordt voor leden en donateurs in het Kennemer Theater een feestavond gehouden met Kees Stet enn ziin gezelschap en de avond wordt besloten met het traditionele bal met mu zikale medewerking ditkeer van de Rhythm' Boys. Schaakclub „Weenink" is gestart met onderlinge competitie De Beverwijkse schaakclub „Weenink"' is deze week begonnen met de wedstrijden in de onderlinge competitie. In afdeling I begon Muyen al heel goed door een over winning op Bakker; Komen zag zich een halve punt ontgaan door remise te spelen tegen Reinhout. In afdeling III begon de gepromoveerde Sonneveld ook goed door zijn partij tegen De Wijs te winnen. De uitslagen zijn: afdeling I: Ph. Bakker J. C. Muyen 0-1; W. GroenK. Slings afgebr.; A. TervoortH. van 't Hoff afgebr. C. KomenJ. Reinhout V2Va. Afdeling II: J. G. JimminkJ. van Versseveld afg.; W. NijkampF. H. Piët afgebr.; N. Mole naarJ. v. d. Does 0-1. Afdeling III: M. van LeeuwenR. Meyer 1-0: A. de Wijs J. Sonneveld 0-1; J. BakkerA. Priester 0-1; G. de KoterP. Hoppen afgebr. Af deling IV: C. Verduit—J. Bekker 0-1; Jan MeyerD. van Vuuren 0-1; J. Gaartman P. Pletting 1-0: H. DuisenbergJ. Limmen afgebr.; J. H. MeyerJ. Vessies 1-0. „The Velno's" met musical-cocktail 1953 Op Donderdag 8 October komt het Ken nemer Staten show- en amusementsorkest „The Velno's" onder leiding van Barend Kuhfus in het Luxor Theater met een pro gramma onder de titel „Musical-cocktail 1953". Als zangsolisten zullen optreden: Dicky Klein, Cas Kurpershoek en Nico Out. De verdere medewerkenden zijn: Charles, komisch jongleur; Matla, sport evenementsensatie en Billy en Willy, de zingende zwervers. Het Leger organiseert een bazar Het Leger des Heils zal op 21 en 22 Sep tember in haar gebouw aan de Jan Alsweg een bazar houden. De opening hiervan zal Maandag om 4 uur plaats vinden. J

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11