SPAAK: „Adenauers zege was een Europese overwinning" Amerikaanse richtlijnen voor Russische politiek opgesomd Weerbericht Nieuw overleg Russen nemen proeven met atoombommen Politiek debat in Straatsburg Oproep om niet meer te aarzelen, vrees voor Duitsers irreëel Adenauers brief in Parijs welwillend ontvangen Nehroe ontstemd over politiek der V.S. Loonsverhoging voor Franse ambtenaren Het woord is aan Staking in Indonesië opgeheven Dulles voor de UNO „De Sovjet-leiders zeggen wat hun moeten duidelijker doeleinden zijn" velser HqqiIgïïis Dagblad editie Het peil van de huurverhoging Weerrapporten a 68e JAARGA'NG No 60 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJT) AG 18 SEPTEMBER 1953 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 218 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op'Zon-enFeestdagen. Abonnement per week 4' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.SO. Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman de DUITSE BONDSKANSELIER Ade nauer heeft Frankrij'ks regering voorgesteld de verleden jaar afgebroken besprekingen over de Saarkwestie te hervatten. Onze Parijse correspondent heeft, Donderdag telefonerend, daar belangrijker mogelijk heden aan vastgeknoopt. „Sommige waar nemers", die een wijdere strekking van Adenauer's brief aannemen, spreken over een aanstaande conferentie van Adenauer en Laniel waarbij zelfs Churchill betrokken zou kunnen worden. Die zou dan de ratifi catie van de Europese Defensie Gemeen schap betreffen. Zoals men weet is de E.D.G. indertijd door Frankrijk zelf (Plan- Pleven) voorgesteld, maar heeft het zijn eigen denkbeeld in de laatste tijd zorgvul dig ontweken. Recente uitlatingen van Franse politici hebben toenemende be duchtheid voor de gevolgen van Adenauer's overwinning bij de verkiezingen getoond een beduchtheid die men trouwens bij iedere andere uitslag ook had kunnen ver wachten, zeker als de Neo-Nazi's of de communisten of beide uitersten succes hadden behaald. Dat is niet gebeurd; zij hebben zelfs geen enkele zetel kunnen be machtigen en dit zou de gerustheid van de Fransen ten aanzien van de Duitse de mocratie moeten bevorderen. Zij heeft een blijk van stabiliteit gegeven dat in gunstige tegenstelling staat tot de zwakte van haar democratische voorgangster: de republiek van Weimar, gevormd na de eerste wereld oorlog. Maar de Fransen vrezen dat Ade nauer, zich nu zeer sterk voelend, in de E.D.G. het Duitse leger als overheersende factor zal willen doen optreden. Zjj voor zien dat Frankrijk tweede viool zal moeten spelen achter de Duitse concertmeester. Nu heeft president Eisenhower minister-presi dent Laniel en de minister van Buiten landse Zaken Bidault tot een bezoek aan Washington uitgenodigd; daar zal zeker niet alleen de strijd in Indo-China ter sprake komen maar ook de Europese De fensie Gemeenschap, met de vraag, wan neer Frankrijk die nu eindelijk denkt te ratificeren. En de Franse regering, die niet zonder veel dollarhulp kan, staat zwak in iedere discussie met de Amerikanen. Dus moet zij op dit ogenblik wel hoopvol naar Engeland zien, dat ontstemd ge reageerd heeft op Adenauer's eerste woor den na zijn overwinning bij de verkiezin gen, toen hij de Duitse hereniging zo sterk vooropstelde. Men kan zich afvragen of de Parijse waarnemers, die onze correspondent giste ren citeerde, wellicht de wens als vader der gedachte hebben doen gelden. Maar' hun redenering is zeker niet onbegrijpe lijk. Als Engeland aan zijn traditionele po litiek vasthoudt zal het opnieuw willen tegengaan dat enige mogendheid op het vasteland in een te sterke positie komt. Men kan het ook anders en hoopvoller uitdrukken: de Engelsen zouden opnieuw kunnen overwegen of zij niet aan een Europese eenheidsvorming moeten deel nemen en daarmee tot een besluit van historische betekenis komen, dat een defi nitieve keer ten goede in de Europese ont wikkeling van zaken zou brengen. Franse aandrang in die richting is volkomen ver klaarbaar: Engeland zou een afdoend te genwicht vormen tegen de Duitse over heersing, die het vreest. De Engelsen worden nu weer voor het feit gesteld: zij krijgen opnieuw de kans om groot beleid in Europa te gaan voeren. Hoezeer ook andere landen dan Frank rijk, Nederland zeker niet het minst, bij een dex-gelijke ontwikkeling van zaken ge baat zouden zijn: ook in zulk wordings proces zou Frankrijk, zich weliswaar vei liger voelend tegenover de Duitsers, een tweede viool moeten spelen. Want de ware grond van de Franse beduchtheid ligt in eigen zwakte. Pas als de besten, de onzelf- zuchtigen onder hen die in Frankrijk in vloed kunnen doen gelden, de hoofden bij eensteken, eindelijk eendracht vinden en besluiten tot 's lands herstel in de moedige trant, die drie maanden geleden nog dooi Pierre Mendès-France werd aanbevolen maar toen door het parlement afgewezen, zal men van zijn onrust bevrijd worden. Dan zal dat herstel zich ook sneller kun nen voltrekken dan in enig ander land. Want de gave der improvisatie, de Fran sen in zo bijzondere mate eigen, doet zich ook bij een dei-gelijke grote taak gelden. En aan rijke hulpbronnen ontbreekt het Frankrijk niet. Ook als de Engelsen inderdaad van hou ding zouden veranderen en actieve belang stelling voor deelneming aan de Europese eenheidsvorming gaan tonen zou het van grote waarde zijn als Frankrijk zich zo sterk en zo hecht mogelijk zou kunnen maken. Het zou aan de Europese beweging reeds een grote stimulans geven als het de weg naar herstel betrad en daarmee nieuw vertrouwen in zijn politieke gestie schiep. Terwijl het nu, helaas, als een zwakke en onzekere factor in Europa wordt be schouwd. R. p. LONDEN. (AFP/Reuter). De Sovjet- Unie heeft in de afgelopen paar weken proeven genomen met verscheidene nieuwe typen atoombommen, aldus heeft het Rus sische persbureau „Tass" Donderdag be kend gemaakt. De proefnemingen werden geslaagd genoemd. In een begeleidend commentaar verklaarde Tass, dat de Sovjet-Unie met het oog op haar veiligheid genoodzaakt is atoomwapens te produceren, omdat „tot op heden leidende Amerikaanse kringen hebben geweigerd" Russische voorstellen voor een verbod van atoomwapens te aan vaarden". De Sovjet-Unie wenst strikte interna tionale controle op atoomwapens, aldus Tass. Inmiddels onderzoekt zij het gebruik van atoomenergie voor industriële doel einden. De bekendmaking van Tass heeft in ambtelijke kringen te Washington geen verrassing gewekt. Een woordvoerder van de Amerikaanse commissie voor atoom energie zeide Donderdagavond, dat het be richt van Tass de mededeling van de com missies van 31 Augustus bevestigd had. Op die datum had de commissie medege deeld, dat er zich op 23 Augustus in de Sovjet-Unie een atoomontploffing had voorgedaan en dat deze ontploffing er één van een reeks scheen te zijn. Te Oosterbeek werd Donderdagmorgen de jaarlijkse herdenking van de gevallenen gehouden. Foto: Tijdens het blazen van de Last Post. Bij de graven hebben de schoolkinderen zich opgesteld om er aanstonds hun bloemen neer te leggen STRAATSBURG (A.N.P.) De Belgi sche socialist Paul Henri Spaak verklaar de gisteren voor een vol huis in Straats burg, dat de 6e September de verkie zingsdag in West-Duitsland voor Frank rijk en de andere West-Europese landen een waarschuwing moet zijn, om de aarze lingen in de Europese politiek te overwin nen. „Dr. Adenauers overwinning is een Europese overwinning", zo zeide Spaak tijdens de met spanning tegemoet geziene rede, waarmee hij het grote politieke debat van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa opende. Hij bepleitte daarin onder het motto „Wij kunnen niet weigeren met de Russen te praten" ook een conferentie tussen de Grote Vier, die vol gens hem tot de bespreking van de Duitse en Oostenrijkse problemen beperkt zou moeten blijven. Frankrijk kan, nu het Duitse volk zich zo overtuigend voor een Verenigd Europa had uitgesproken, niet langer aarzelen, aldus Spaak. „Velen aar zelen uit vrees voor de groeiende macht van Duitsland. Maar zal Duitsland minder machtig zijn, wanneer het van de Europese gemeenschap wordt uitgesloten? Het zal dan nog zijn kolen en zijn staal en zijn potentiële kracht bezitten", zo zei hij. De tegenstanders van de Europese verdedi gingsgemeenschap hebben volgens de Bel gische staatsman geen alternatief. De in Frankrijk geopperde gedachte van een bondgenootschap tussen Frankrijk en de Sovjet-Unie noemde hij „het verraad van de Europese gedachte". Een uitvoerige analyse van de Weste lijke politiek leidde Spaak tot de conclusie, dat een conferentie op dit ogenblik een noodzaak is geworden, alleen reeds om meer klaarheid te verkrijgen over de vraag, of in de Russische politiek inderdaad principiële wijzigingen zijn gekomen. „Persoonlijk geloof ik niet. dat dit het ge val is", zo zeide hij na zijn rede op een persconferentie. „Ik geloof, dat het Rus sische doel nog steeds is de Europese en de Atlantische gemeenschap te verstoren. Maar daar blijkbaar een deel van de open bare mening dieper gaande wijzigingen mogelijk acht, is het nodig om door middel van een conferentie tot opheldering te komen". Basis van de nieuwe Westelijke poging om met de Russen in gesprek te komen, moet volgens hem zijn: de Sovjet- regering ervan te overtuigen, dat de be wapening van West-Duitsland binnen de Europese verdedigingsgemeenschap ten slotte voor hun het meest aannemelijk is. Voor de pers verklaarde Spaak: „De Russen menen thans in te zien, dat bewa pening van Duitsland in enige vorm on vermijdelijk is geworden. Wij staan voor de keuze van drie mogelijkheden: bewa pening binnen de E.V.G., rechtstreeks bin nen de N.A.V.O. of wel een zelfstandige Duitse bewapening. Ik zie niet in hoe het mogelijk is, dat de Russen niet zouden inzien, dat van deze drie oplossingen de eerste verreweg de beste is, aangezien aan de vredelievende geest van een Europese gemeenschap geen twijfel kan bestaan". Duitse hereniging Spaak stelde het probleem van Duits- lands hereniging in het centrum van zijn overwegingen. Deze hereniging is volgens hem niet alleen het belangrijkste Duitse doel, doch zij is ook „een van de princi piële doelen van de politiek van alle vrije Europese landen en van de Verenigde Sta ten". Een verdeeld Duitsland zou volgens hem een permanente bron van onrust in de wereld blijven en daarmee een ernstige hinderpaal voor de vrede. Spaak sloot zich aan bij het herhaaldelijk door Adenauer verkondigde standpunt, dat een neutrali- satie van Duitsland dit land „onverrnijde- j lijk zou do.en afglijden naar het commu nistische kamp". Bovendien vreesde hij, dat hierdoor het machtsevenwicht in de wereld „het enige waarop een overeen- j komst met vrucht kan worden gebouwd", zo zei hij zou werden verstoord met een derde wereldoorlog als gevolg. Een her enigd Duitsland moet volgens Spaak in staat v/orden gesteld zelfstandig zijn plaats in de wereld te kiezen. Voor de pers verklaarde Spaak zich in deze nader: „Indien Duitsland is herenigd, is er geen verdrag, dat het ervan kan weerhouden, zijn eigen lot te bepalen. Indien het niet zou willen samengaan met het Westen, dan zouden wij daar niets, tegen kunnen doen. Ik ben er zeker van. dat in zulk een geval de Westelijke wereld verloren zou zijn". Op de vraag, of een hereniging van Duitsland zou leiden tot een versterking van de Duitse drang tot revisie der Oder- N'eisse-grens, en daarmee het defensieve karakter van de E.V.G. in gevaar zou ko men, antwoordde Spaak met een verwij zing naar de herhaaldelijke Duitse ver klaringen, dat zulk een revisie slechts met vreedzame middelen kan worden bereikt. „Indien de Duitsers later tot een oorlogs- (D.P.A.) De brief van dr. Adenauer aan Bidault is te Parijs welwillend ontvan- I gen, zo wordt uit Bonn gemeld. Uit bevoeg- de kringen hier werd vernomen, dat Ade- nauer nog niet een plaats of datum voor 1 de besprekingen heeft voorgesteld, doch men verwacht, dat tussen tien en vijftien i October de twee staatslieden voor de eer ste maal bijeen zullen komen. In de brief, die zeer kort is gehouden, wordt slechts voorgesteld om te komen tot een algemene bespreking over de Duits- Franse verhoudingen. Het hoofd van de politieke afdeling van het West-Duitse ministerie van Buiten landse Zaken, Blankenhorn, zal nog enkele dagen in Parijs blijven. A.F.P. meldt, dat Bidault zeer spoedig op het schrijven van Adenauer zal antwoor den. De commissie voor algemene zaken van de Raad van Europa heeft Donderdag be sloten, dat de kwestie over het Saargebied niet door de raadgevende vergadering zal worden behandeld. Wanneer de besprekingen tussen Frank rijk en Duitsland echter niet tot een op lossing zouden leiden zal in het begin van het komende jaar een conferentie worden gehouden, met het doel de kwestie over het Saargebied op te lossen. Aan deze con ferentie zouden dan ook niet alleen Frank rijk, West-Duitsland en Saarland maar ook andere landen, zoals Engeland, deel nemen. Erich Ollenhauer. voorzitter van de West-Duitse sociaal-democratische partij (S.P.D.), heeft het voorstel voor de poli tieke commissie van de Raad van Europa voor directe Frans-Duitse besprekingen over de Saarkwestie en een acht-mogend- heden-conferentie over dit vraagstuk „on aanvaardbaar" genoemd. De S.P.D. is tegen iedere afscheiding van Saarland, met of zonder „bedriegelijk Europees tintje," aldus de S.P.D.-voor zitter. zuchtige houding zouden overgaan, dan zou dit niet rnet hun beloften overeen stemmen", zo zeide hij. Het is thans eerst nodig het eens te worden over beginselkwesties, waarin het Westen iets zou kunnen toegeven. Andere problemen zijn daaraan ondergeschikt en zij moeten het onderwerp van onderhan deling vormen. In zijn rede heeft Spaak de aansluiting van Duitsland bij de E.V.G. niet alleen verdedigd als een militaire noodzaak, doch ook, omdat het voor het evenwicht binnen de Atlantische gemeenschap nodig is. dat Europa zijn krachten verenigt. Europa moet er naar streven, om naast de Ver enigde Staten en Engeland een gelijkwaar dige partner in de Atlantische unie te worden. „Wij willen geen prooi van de Rus sen worden, maar ook geen satellieten van Amerika, hoeveel vriendschap wij voor de Amerikanen ook koesteren", zo zeide hij. Driedaags debat Het politieke debat in de raadgevende vergadering, dat door Spaak werd ge opend, zal drie dagen in beslag nemen. De Europese politici willen deze gelegenheid gebruiken voor een algemene tour d'hori- zon, die eigenlijk reeds vroeger in Straats burg op het programma stond, doch die in liet voorjaar in verband met de onzekere politieke situatie werd uitgesteld. Verwacht kan worden, dat de meeste redevoeringen in de geest van het start sein van Spaak de „Europese overwinning" in Duitsland als een begin van een nieuwe periode in de politiek van Europese ver eniging zullen beschouwen. Daarmee zal van Straatsburg een krachtige stimulans uitgaan, aldus zei Spaak voor de pers, en volgens hem kan men nu de conferentie van Rome en Den Haag over het statuut voor een politieke gemeenschap in Europa met alle vertrouwen tegemoet zien. NEW DEIHI. (Reuter). In een uit eenzetting over de buitenlandse politiek, heeft premier Nehroe in het Indische La gerhuis verklaard, dat het Amerikaanse verzet tegen de deelneming van India' aan de politieke conferentie over Korea een tarting van de wil van Azië betekent. De eerste minister merkte in dit verband op, dat van de 22 stemmen, die indertijd in de politieke commissie van de UNO tegen de deelneming van India zijn uitgebracht, er 18. afkomstig waren van Amerikaanse landen, terwijl „bijna geheel Europa en vrijwel geheel Azië" voorstemden. „Moet de wil van Europa en Azië op deze wijze gehoond worden?", zo vroeg Nehroe zich af, die hieraan toevoegde, dat „sommige landen zich er niet van bewust zijn, dat de landen van Azië, hoewel zwak, niet wensen genegeerd te worden". Het vraagstuk van de toelating van communistisch China tot de UNO noemde Nehroe het voornaamste geschilpunt tus sen de leden der organisatie. Hij achtte het volkomen in strijd met de werkelijkheid voor te stellen, alsof de regering op for- mosa namens het Chinese volk kan spre ken. Het Indische Lagerhuis heeft met grote meerderheid de buitenlandse politiek van de regering goedgekeurd. Premier Nehroe, die eerder op de dag een uiteenzetting over het regeringsbeleid had gegeven, verklaarde in antwoord op sprekers in het debat, dat de 'wee belang rijkste kwesties in de wereld op het ogen blik zijn: de toekomst van Duitsland en die van het Verre Oosten. De vraag, of er oorlog of vrede zal zijn, zou hiervan af hangen- PARIJS (Reuter) De Franse minis terraad heeft Donderdag een decreet goedgekeurd, waarbij de lonen van de slechtst betaalde ambtenaren in staats dienst zullen worden verhoogd. Ongeveer 300.000 kleine ambtenaren zullen een loonsverhoging krijgen van ten minste 3000 francs per maand. De regering bevestigde opnieuw dat zij tegen een algehele loonsverhoging is, maar voor het verhogen van de lonen van de laagst betaalde arbeiders, voor zoverre daardoor de prijzen niet zullen worden beïnvloed. Het besluit van de regering is Donder dagavond door de socialistische vakbond Force Ouvrière „belachelijk en onaan vaardbaar" genoemd. In een communiqué van de „Force Ouvrière wordt gezegd, dat geen loon trekker minder dan 27.000 franc per maand dient te verdienen. De vakbond eiste een „voorlopige gratificatie" van 5000 franc maandelijks. De Rooms-Katholieke vakbond had eer der reeds verklaard de verhoging onvol doende te vinden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S S i r i u s Met reclame maakt men naam, en dan maakt men met de naam reclame. DJAKARTA, (Aneta) De Sarbupri heeft Vrijdag bekendgemaakt, dat zij geen reden meer ziet de staking van onderne mingsarbeiders voort te zetten, in afwach ting van een herziening van de beslissing van de commissie ter beslechting van arbeidsgeschillen. De staking was begon nen als protest tegen deze beslissing. Vice-premier Wongsonegoro heeft Don derdagavond over de staking aan Aneta medegedeeld, dat de regering te kennen heeft gegeven, dat zij bereid is pogingen te doen, opdat de bij de Sarbupri aangesloten arbeiders loonsverhoging krijgen, NEW YORK (Reuter) ..De Verenigde Staten zijn volkomen bereid te onder zoeken, op welke wijze een eind kan wor den gemaakt aan de internationale span ning," verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, Donderdag in de Algemene Ver gadering der UNO. „President Eisenhower heeft dit reeds duidelijk gemaakt," vervolgde hij. „Ik hoop, dat de Verenigde Staten, bij hun streven om de vrede te verzekeren, nimmer zullen aflaten. Doch het is niet voldoende dat wij naar vrede streven. De toestand is thans zodanig, dat het mogelijk en in feite zelfs geboden is, dat de Sovjet-Russische leiders hun bedoelingen duidelijker laten uitkomen." De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken noemde een aantal punten, welke volgens hem, indien dc Sovjet-Unie van zins was mede Ie werken aan een be ëindiging van de huidige internationale spanning, als toetsstenen van een nieuwe Sovjet-Russische buitenlandse politiek zouden kunnen dienen. Het zijn: Korea. Dit moet herenigd en vrij wor den. Indochina. Dit moet de kans krijgen op vreedzame wijze onafhankelijk te worden. Duitsland en Oostenrijk. Deze staten moeten herenigd en vrij worden. De Russische buurstaten moeten natio nale onafhankelijkheid krijgen. En tenslotte: Het moet niet weer zo zijn, dat de Sovjet-Russische communistische partij het haar taak acht, onafhankelijke regeringen op gewelddadige wijze ter zijde te schuiven. „Indien het Kremlin bereid zou zijn op deze wijze te reageren op genoemde pun ten, zou dat er in sterke mate toe bijdragen de huidige internationale spanning te ver- minderen," aldus Foster Dulles. Sprekende over Korea zeide Foster Dulles, dat, „indien de Sovjet-Unie en communistisch China bereid zouden zijn hun aspiraties op te geven, die reeds wor den bevorderd door het beheersen van Noord-Korea, het mogelijk moet zijn Korea zodanig te herenigen, dat de Koreanén in staat zijn onbelemmerd hun eigen zaken te regelen". „Geen vrede kan duurzaam zijn," zo zei de Dulles, „indien hij niet berust op het beginsel dat een regering tot stand moet komen door de vrije wil harer onder danen. Doch de Verenigde Staten geloven niet in een aanzetten tot revolutie en ge weldpleging. Wij geloven dat met een ge welddadige verandering gewoonlijk dat gene wordt vernietigd dat tot winst had kunnen strekken. De Verenigde Staten begrijpen de wens van het Russische volk, om vrienden te bezitten en zich niet omringd te zien door vijandig gezinde volken. Doch wij voor zien dat. tenzij het Kremlin zijn buiten landse politiek wijzigt, juist die vijandige geest in de Russische buurstaten zal ont staan, welke de Sovjet-regering begrijpe lijkerwijs niet wenst," aldus Dulles. Over de atoombom zei Dulles: „Natuur- In zijn beschouwing van Dinsdag over de millioenen-nota heeft onze financiële medewerker een vergissing begaan door te zeggen dat de huren per 1 Januari zullen stijgen tot 200 percent van het niveau van vóór de oorlog. Dat getal is inderdaad door minister Witte wel enige malen genoemd, doch in een enigszins ander verband. De minister heeft namelijk gezegd het niet waarschijn lijk te achten dat als de arbeidslonen, en dus de bouwkosten, niet dalen voor rendabele bouw van huizen, zonder rijks- steun, huren beneden 190 a 200 percent van het vóór-oorlogse peil mogelijk zul len zijn. Gelet op de beperkte mogelijkheid tot compensatie aldus is in de Memorie van Antwoord inzake het ontwerp „Wijzi ging van de Huurwet" uiteengezet kan er echter geen sprake van zijn de huren thans terstond op dat peil af te stemmen. Integendeel acht de regering het niet ver antwoord de huurverhoging verder op te voeren dan tot gemiddeld 141 percent van het peil van 1940 (voor de vijf gemeente klassen respectievelijk 135, 138, 141, 145 en 148). kundigen hebben thans middelen gevonden die, als zij worden ontwikkeld, het leven van de oppervlakte van deze planeet kun nen wegvagen. Deze woorden kunnen let terlijk worden opgevat. De verwoestende kracht die in de materie ligt besloten, moet v/orden beheerst door menselijke wijsheid en idealisme. Deze alleen staan tussen ons en een planeet zonder leven. Er zijn vele problemen in de wereld, maar er is er geen, dat te vergelijken is met dit universele probleem van het voor uitroeiing behoeden van het menselijke ras." Tenslotte sprak hij nog over de onder drukking waaraan Öost-Europese volken blootstaan, en hij voorspelde dat bij deze mensen een reactie zal optreden omdat zij ..zoals alle menselijke wezens, de vonk van geestelijk leven hebben ontvangen." De rede werd ook bijgewoond door de Russische onder-minister van Buitenland se Zaken, Wysjinski. Reactie Tn diplomatieke kringen te Londen be schouwt men de rede van Dulles in de Algemene Vergadering als een krachtige en rechtstreekse uitdaging aan de Sovjet- Unie om haar vredeswil te bewijzen. Men is in deze kringen vooral getroffen dooi de gematigde toon en het opbouwende karakter van de rede. Agendapunten De Algemene Vergadering heeft Donder dag, ondanks Russisch protest, besloten voorstellen voor voorbereidende werk zaamheden met het oog op een mogelijke herziening van het Handvest in 1955 op kaar agenda te plaatsen; 51 landen stem den voor, 5 (het Sovjet-blok) tegen. Een land onthield zich van stemming. Voorts heeft de Algemene Vergadering Donderdag een voorstel van secretaris generaal Hammarskjoeld aanvaard om de huidige zitting op 8 December te beëin digen. De Algemene Vergadering heeft ook de kwestie van Zuid-Afrika's apartheidspoli tiek op haar agenda geplaatst. Een protest tegen het opnemen van dit onderwerp door de Zuid-Afrikaanse afge vaardigde Jooste werd met 46 tegen zeven stemmen bij zeven onthoudingen ver worpen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand ta E tf .5: *r a X O C o O 2 Helsinki zwaar bew. W 3 13 0 Oslo nevel windstil 16 0 Amsterdam nevel ZZO 2 19 4 Edinburgh zwaar bew. windstil 13 27 Londen mist Z 1 16 5 Luxemburg regen ZZW 2 19 5 Parijs mist windstil 22 6 Bordeaux zwaar bew. windstil 27 2 Grenoble zwaar bew. ZZW 1 24 0,1 Nice zwaar bew. NNW 3 25 0 Genève mist windstil 23 3 Zürich zwaar bew. windstil 30 1 Locarno zwaar bew. windstil 19 1 Berlijn mist ZO 1 21 3 Frankfort nevel windstil 20 0 München nevel windstil 23 0 Wenen licht bew. WZW 1 23 0 Innsbruck zwaar bew. W 5 25 0 Elome zwaar bew. ZZO 5 27 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u X>"TXYVYVV V «c ^oemrocooo VANNACHT MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid optredende regen buien en vannacht op vele plaatsen vorming van mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. 19 September Zon op 6.21 uur. onder 18.46 uur. Maan op 17.05 uur. onder 0.52 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 18 September Hoog water: 10.45 en 23.33 uur. Laag water: 5.43 en 18.22 uur. Zaterdag 19 September Hoog water: 12.26 en uur. Laag water: 7.22 en 20.01 uur. CCC UOCkX^xXÖDtXCOOOO.X>OC

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1