Debat over coördinatie van verzekeringswetten Geruchtmakende moordzaak voor de Dordtse rechtbank Vijftig jaar t.b.c.-bestrijding in Nederland PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws KVP wil leeftijdsgrens van 17 jaar voor kinderbijslag De radio geeft Zaterdag STANDING COSTUUMS Gemeente-opzichter zou zijn vrouw vergiftigd hebben Stadhuis-bestormers in Groningen veroordeeld SPORTCOLBERTS en PANTALONS ia het zo VRIJDAG IS SEPTEMBER 1953 TWEEDE KAMER Dominee gedupeerd door oplichters TRIUMPH. echte Virginia van ooroorlogse kwaliteit Mü slechts Radio zal verslag van Christchurch-race geven In de afgelopen nacht om ongeveer kwart over twaalf is de Tweede. Kamer uiteengegaan, zonder te zijn gereed geko men niet de behandeling van het wetsont werp tot Coördinatie van de Sociale Ver zekeringswetten en van bepalingen van de loonbelasting en de vereveningsheffing met die van de sociale verzekeringsheffing. Het debat er over heeft in de loop van de avond een nogal scherp en politiek boeiend karak ter gekregen, toen er principiële- en be leidskwesties aan de orde kwamen, waarbij geen der partijen zich geneigd toonde, ook maar enig terrein prijs te geven. Zoals te verwachten viel, zijn er met be trekking tot de vraag of de leeftijdsgrens \oor aftrek dan van de loonbelasting (17 jaar) moet worden verlaagd tot de voor de kinderbijslag gestelde leeftijdsgrens (16 jaar), dan we! of de leeftijdsgrens voor de kinderbijslag moet worden opgetrokken tot die voor de loonbelasting, harde noten ge kraakt. Van K.V.P.-zijde heeft men voor de laatste methode gepleit, maar van rege ringszijde heeft men deze methode met klem van redenen afgewezen. Zo lijnrecht stonden de opvattingen hier tegenover elkaar, dat de regering blijkbaar het nut van een mondeling vooroverleg niet heeft ingezien. Zij beschouwt en dat is gister avond door de beide staatssecretarissen Van Rhijn en Van den Berge met nadruk verklaard het gelijktrekken van de leeftijdsgrens tot het peil, geldend voor de kinderbijslag (16 jaar) als de hoeksteen van het ontwerp. Weliswaar is ook van regeringszijde er kend, dat door deze gelijktrekking een bate van zes millioen gulden in de schatkist zal vloeien, maar dr. Van den Berge heeft daartegenover gisteren aangevoerd, dat in de fiscale maatregelen in verband met de werkgelegenheid en met het oog op de huurverhoging en in de jongste belasting voorstellen wellicht een gelegenheid kan worden gevonden, de mogelijkheid van compensatie voor deze zes millioen onder het oog te zien. In hoeverre dit standpunt al dan niet aanvechtbaar is kan in het midden blijven, feit is dat dr. Lucas, de belastingexpert van de K.V.P. deze stelling, absoluut genomen, niet wenste te aan vaarden. De regering heeft haast met het Coördi natieplan. Zij heeft bovendien haast: 1 Januari 1954 moet de wet in werking tre den. Uitstel op dit punt gooit het gehele plaft in duigen en dus hield staatssecretaris Van den Berge voet bij stuk. Hij was zelfs niet bereid, gevolg te geven aan het ver zoek dat de heren Stapelkamp (A.R.) en Kikkert (C.H.) tot hem richten, om een duidelijke toezegging te doen, dat deze plooi zou worden gladgestreken. Op dit late uur was alleen de heer Kikkert nog aanwezig, om over deze afwijzing zijn teleurstelling uit te spreken. De staatsse cretaris stelde zich echter op het standpunt, dat hij op de behandeling der belasting- ontwerpen niet door het doen van toezeg gingen vooruit kan lopen. Wanneer deze ontwerpen aan de orde komen, zo zei hij, dan kan men er weer op terug komen. En theoretisch bestaat ook dan de mogelijk heid, de leeftijdsgrens weer op 17 jaar te brengen. Dr. Lucas niet overtuigd, dat door een uitstellen van dit onderdeel de coördinatie in gevaar werd gebracht, heeft daarop in twee amendementen redactie-wijzigingen voorgesteld, om de leeftijdsgrens voor de kinderbijslag gelijk te maken aan die voor de aftrek loonbelasting en te stellen op 17 jaar. De beide staatssecretarissen konden over deze amendementen het onaanvaardbaar niet uitspreken. Ware minister Van de Kieft in de Kamer geweest, dan zou wel licht omdat het hier wel gaat over een stuk kabinetspolitiek dit onaanvaard baar zijn gevallen. Het had de schijn, alsof men niet gedacht heeft, dat de zaak zo scherp zou worden gesteld. En dat de heer Kikkert liet doorschemeren, dat de HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koorconcert. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Hongaarse mu ziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest en solist. 14.00 Boekbe spreking. 14.10 Platen. 11.45 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.05 Kamerorkest. 15.40 Platen. 15.55 Amateursprogramma. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15. Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Zang en orgel. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Licht baken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Prome nade-orkest. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Politie- kapel. 13.50 Weekjournaal. 14.20 Vers van de pers. 14.45 Huismuziek. 15.05 Amateurs uitzending. 15.30 Boekbespreking. 15.45 Ka mermuziek en solist. 16.45 Sportpraatie. 17.00 Lichte muziek. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, cau serie. 19.55 Deze week causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 De sterken voor de zwakken. 20.15 Platen. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Orkestcauserie. 22.00 Gemengd koor en solist. 22.25 Platen. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Vlaamse muziek. 15.00 Orkestconcert. 16.00 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Accordeon muziek. 17.30 Internationale koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Gevarieerde muziek. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 24.00 Dansmuziek. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 ca 49 m.). stem van zijn fractie aan het amendement niet tot de onmogelijkheden mag worden gerekend (van A.R.-zijde was niemand meer aanwezig) zal de staatssecretarissen wellicht wat hard op het lijf zijn gevallen. Men heeft nu tot Woensdag de tijd om een uitweg uit de impasse te zoeken. Dreigende „kindermoord" Het woordenspel in de Kamer nam een pikante wending, toen er werd geschermd met het dreigement, een kind om hals te brengen. Daartoe dient men even de voor geschiedenis te kennen. In 1951 behandelde de Kamer de her ziening van de loonbelasting en bij die ge legenheid voerden dr. Lucas en minister Lieftinck een van hun fiscale steekspelen uit. Het slot was, dat de Kamer zich ver enigde met een amendement-Lucas, waar door van een gezin, waarvan drie kinde ren onder de 17 jaar voor aftrek in aan merking komen, ook een vierde kind tus sen 17 en 21 jaar, niet studerend, eveneens voor deze aftrek in aanmerking komt. Dit extra-kind heeft in de parlementaire om gangstaal de naam „Lucas-kind" gekregen. In het coördinatie-ontwerp, voor zover dat betrekking heeft op de heffing van de loonbelasting, is de aftrek voor dit extra kind gehandhaafd. De Kamer heeft deze uitspraak gedaan, zo oordeelde de rege ring, het zou niet netjes zijn, het nu cle deur uit te werken. Maar een deel van de Kamer wil wel van dit kind af. De heer Ritmeester (V.V.D.) had er nogal wat op af te dingen en de heer Peschar (P. v. d. A.), die gisteren zijn'maidenspeech hield, wilde het kind nu niet direct om hals brengen, maar zou toch wel graag zien, dat het spoedig van het toneel verdwijnt. Dr. Lucas heeft ook over dit extra kind gesproken en zijn verbazing er over uitgesproken, dat het kind zijn naam draagt. Want, zo zei hij, niet ik ben de vader, maar minister Lieftinck. Maar prof. Lieftinck bevindt zich in Turkije en hij kon dus niet ter verantwoording wor den geroepen. Er zou derhalve een zorg vuldige analyse van de handelingen dei- Kamer van 1951 moeten worden uitge voerd. om uit te maken of dr. Lucas, dan wel zijn opponent van toen voor het va derschap zal moeten opdraaien. Hoe dit zij, men zou dit extra-kind ver der met rust hebben gelaten, indien niet van K.V.P.-zijde was gepoogd op het stuk van de leeftijdsgrens de Kamer door mid del van een amendement aan haar zijde te krijgen. De heer Ritmeester (V.V.D.) zeide: „Ik was oorspronkelijk van plan over dit Lucas-kind een amendement in te dienen. Ik besloot echter de ontwikkeling af te wachten en geen positie te nemen. Nu echter de heer Lucas vooruit gaat lopen op wat er in de komende weken gaat ge beuren en daarmede de gehele coördi- S ch il d erije fis zee n del b er echt De Asser rechtbank heeft uitspraak ge daan in de schilderijenzw«endel, die een dominee uit Odoorn een bedrag van rond 88.000 heeft gekost. De beide hoofdver dachten, de gebroeders De Z. uit Den Haag, werden wegens het aftroggelen van het geld voor de zogenaamde aankoop van schilderijen veroordeeld tot een gevange nisstraf van 3 jaar met aftrek van voor arrest. De vader van deze beide verdach ten, de 67-jarige Utrechtse sierkunstenaar C. de Z., kreeg 7 maanden met aftrek en de 32-jarige koopman Th. S. te Arnhem een jaar met aftrek. De predikant was in contact gekomen met een viertal gewiekste kooplui, die met allerlei voorspiegelingen en het in onder pand geven van schilderijen die een ge ringe waarde hadden het bedrag wisten te ontfutselen. ADVERTENTIE modelhoudend v.a. 98.— tot ƒ169.— Een goede collectie modieuze costuums vindt U bij ^sfaimMSis Gr. Houtstraat 120 - KI. Houtstraat 58 Gen. Cronjéslraat 3—5 natie op losse schroeven dreigt te zetten en een deel van de Kamer wel stelling neemt, kom ik in een dwangpositie. Ik moet nu ook wel een amendement indie nen, om dit kind uit het ontwerp te schrap pen. Wanneer gij die verhoogde leeftijds grens er doordrijft, brengen wij uw extra kind om hals...." Of het zover zal komen, zal Woensdag moeten blijken. De P. v. d. A. en de V.V.D. hebben zich tegen het amendement-Lucas verklaard, de C.P.N. zal het steunen, maar het is niet zeker, of A.R. en C.H. de con sequentie van het door de heren Stapel kamp en Kikkert ingenomen stand punt dat overigens t.a.v. het regerings voorstel niet volstrekt afwijzend was zóver zullen doortrekken. Amendement-Zeelenberg verworpen Met 4542 stemmen heeft de Tweede Kamer het amendement van mej. mr. Zeelenberg (P. v. d. A.) verworpen, dat beoogde het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk verplicht te stellen. Tevoren had mevr. Fortanie r-D e W i t (V.V.D.) medegedeeld, dat zij nog verder wenste te gaan, dan haar partijgenoot mr. Van Leeu wen en dat zij haar stem aan het amen dement zou geven. Zij kondigde aan, bij de behandeling van de begroting van So ciale Zaken op deze kwestie te zullen te rugkomen. Met haar en de fractie van de P. v. d. A. stemde ook de heer Van de Feltz (CH.) voor het amendement. De sterfte aan tu- berculose is in ons 20 land zeer belangrijk '9 gedaald. In 1901 be- is droeg deze 19.3 en in 17 1952 slechts 1.2 per 10.000 inwoners. Met voldoening kan 15 dan ook worden vast- 14 gesteld, dat de on- 13 gunstige toestand, 12 waarin zich de tu- berculose in ons land bevond, zich ten gun ste heeft gekeerd, zo dat op dit ogenblik de sterfte aan tuber culose in ons land een der laagste is van de wereld. De beide toppen, welke de sterftelijn vertoont, zijn het dui delijke bewijs hoe voorzichtig men moet zijn bij de be oordeling van de gunstige ontwikkeling van de tuberculose in ons land. Immers de sterke toename van de tu- berculose-sterfte in de beide wereldoor logen bewijst, dat de toestand zich onder ongunstige omstandigheden in korte tijd kan wijzigen. De tuberculose is een besmettelijke ziekte en kan onder bepaalde ongunstige omstandigheden snel om zich heen grijpen met het gevolg, dat telkens opnieuw be smettingsbronnen ontstaan, van waaruit een verdere verbreiding van de ziekte plaats kan vinden. Hoewel daarom met dankbaarheid kan worden gewaagd van de gunstige ontwik- ICART' STERFTE AAN T.B.C. IN NEDERLAND PER 10.000 DER GEMIDD. BEVOLKING van 1901 af o»o c keling van de tuberculose als volksziekte, blijft het geboden niet in de strijd te ver slappen. Jaarlijks worden er' in ons land nog ADVERTENTIE Donderdag heeft de rechtbank te Dor drecht een begin gemaakt met de behande ling van de strafzaak tegen A. L. L., een vijftigjarige gemeente-opzichter uit Gou da, die in April 1952 zijn echtgenote door middel van vergif van het leven beroofd zou hebben. Eind April 1952 overleed in Oud-Beyer- land de echtgenote van de gemeente opzichter. Een half jaar daarna trouwde L. veer de'tweede maal en vestigde zich in Gouda. Over de dood van mevrouw L.W. waren inmiddels in Oud-Beyerland vreem de verhalen in omloop gekomen. Familie leden van de overledene vatten ernstige verdenkingen tegen L. op en cok de fa milie van de tweede echtgenote wan trouwde hem. Het kwam zo ver dat men de officier van Justitie te Dordrecht van zijn vermoedens in kennis stelde. Deze ge lastte opgraving van het stoffelijk over schot. De politiearts dr. Hulst uit Leiden ver richtte sectie op het lijk en een scheikun dige, prof. dr. Anna J. Steénauv/er, onder zocht het lichaam. Beide deskundigen kwa men tot de ontdekking dat de vrouw door vergiftiging om het leven was gekomen. Het vergif had bestaan uit een arsenicum- verbinding. De echtgenoot werd gearres teerd doch ontkende halsstarrig iets met de dood van zijn eerste vrouw te maken te hebben gehad. Een drogist in Moor drecht herinnerde zich aan L. arsenicum te hebben verkocht, dat hij nodig zeide te hebben voor het doden van een hond. Later gaf L. toe, dat hij inderdaad vergif Aan achttien inwoners uit Beerta is Don derdag door het gerechtshof te Leeuwarden acht dagen gevangenisstraf opgelegd voor het veroorzaken van relletjes na afloop van een raadszitting in het gemeentehuis te Beerta. De verdachten wilden de burge meester bepaalde verlangens ten aanzien van de steunregeling afdwingen. De politierechter te Groningen had elk van hen tot zes weken gevangenisstraf ver oordeeld, behoudens de voorman J. S., die drie maanden had gekregen. Deze J. S. en H. S., beiden uit Finsterwolde, kregen bovendien van het gerechtshof nog ieder 15.000 nieuwe tuberculoselijders op de een week gevangenisstraf extra, omdat zij het gemeentehuis van Finsterwolde waren binnengedrongen. Voor dit feit had de politierechter hun respectievelijk zes weken en twee maanden opgelegd. J. S., die bovendien nog terecht had ge staan wegens belediging van het openbaar gezag, gepleegd tijdens een vergadering in Beerta, werd nu van dit feit wegens ge brek aan bewijs vrijgespi'oken. De politie rechter had hem deswege tot zes maanden veroordeeld. C'onsultatiebureaux ingeschreven en hoe wel de kansen op genezing veel groter zijn dan vroeger, dank zij de vooruitgang in de behandeling, blijkt uit dit grote aantal nieuwe lijders toch wel heel duidelijk, dal- een voortdurende krachtsinspanning nodig zal zijn om in de strijd tegen de tuber culose ook in de toekomst op een verdere gunstige daling van de tuberculosesterfte en een vermindering van het aantal tu berculoselijders te mogen rekenen. 25. Terwijl Panda hem wantrouwend op de handen keek en de Mogol op het punt scheen in slaap te vallen, begon Joris met zijn goochelnummer. „Ziet", zei hij, zijn hoed tonend, „een leeg hoofddeksel. Ik leg het op tafel, knip met de vingers en. daar haal ik er een neusdoek uit tevoor schijn en zowaar NOG één en NOG één! Ik wikkel zé om mijn wijsvinger, bal de vuist en.... VERDWENEN zijn ze! Waar zijn mijn neusdoekjes?Aha! Ik zie hel al, in de binnenzak van vriend Jolliepop!" En voor Jolliepop het kon verhinderen, haalde Joris met een snelle greep de drie zakdoekjes uit zijn binnenzak te voorschijn. „Onbeschaamde circusklant!", siste Jollie pop. En, na Joris een vernietigende blik te hebben toegeworpen, verliet hij waardig de zaal. „Mijn trucjes schijnen hem mis haagd te hebben", merkte Joris op. „Dat doen ze mij ook", geeuwde de Mogol, „doe iels bijzonders, of ga heen, kerel. Ge ver veelt me!" „Welaan", zei Joris, terwijl hij langzaam op de Mogol toeliep, „dan zult ge thans iels sensationeels meemaken. Ik vraag uw aandacht voor mijn meest er- truc: De verdwijning van het eitje! Kijk mij goed op de vingers!" „Dat zal ik zeker!", dacht Panda, overeind komend, „ik heb zo'n idee, dat hij met „het eitje" de Blauwe Flonker bedoelt!" had gekocht. Dat was echter, zo zeide hij, lang nadat zijn vrouw gestorven was. De drogist en zijn vrouw, als getuigen gehoord, waren niet in staat te verklaren, wanneer precies L. in de winkel was ge weest. Wel wisten zij zeker, dat hem cal- ciumarsenaat (een asenicumverbinding) was verkocht en dat verdachte hun ge zegd had, dat het voor de hond van zijn vrouw bestemd was. Een scheikundige en een toxicoloog ver klaarden de kleren van verdachte te heb ben onderzocht. Zij hadden vrij belangrijke hoeveelheden arsenicum in enkele zakken gevonden. Het vergift bleek ook aanwezig in een blauw pak dat verdachte op de dag voordat zijn vrouw stierf, had gedragen. De vader van de overleden vrouw, de bouwvakarbeider H. W. getuigde dat zijn dochter op 29 Maart plotseling ziek gewor den was. De volgende Zaterdag,toen L., die in Gouda werkte, weer thuis kwam, was zij hersteld, maar 't avonds werd zij erger onwel dan de eerste maal. De vader vertelde bewogen, dat zijn vrouw en hij er over verbaasd waren, dat L. niet wat on geruster was. Hij zeide verder nog. dat als haar man op bezoek geweest was, zij altijd hevig moest overgeven. Mevrouw W., de moeder van de over ledene vertelde van de angst van haar dochter, dat zij zou overlijden. Toen L. zijn vrouw een keer thee had gegeven, had zij achterdochtig gevraagd: „Wat zit daar in?" De heer W.. nogmaals voor de rechtbank geroepen, zeide in November te zijn gaan twijfelen, of zijn dochter wel een natuur lijke dood gestorven was. De rest van de middag en een deel van de avond is de zaak achter gesloten deuren behandeld. Vandaag wordt de behandeling van deze zaak voortgezet. In samenwerking met de K.L.M. treft de reportagestaf van de Nederlandse Radio Unie uitgebreide voorbereidingen om de Nederlandse luisteraars te doen meeleven met de deelnemers aan de Christchurch- luchtrace en de K.L.M. liflmaster „Ir. Damme" in het bijzonder. Aan boord van dit vliegtuig zal zich de AVRO-omrocpcr Jan Boots bevinden, die namens de N.R.U. deze trip meemaakt en die, waar mogelijk, onderweg reportages zal verzorgen. Omdat de plaatsen van tussenlanding geheim moeten blijven, kan men niet die voorbe reidingen treffen, die men graag zou wil len, maar men hoopt via de K.L.M.-ver tegenwoordigers toch telefoonlijnen met Hilversum te kunnen bespreken of de medewerking van nabijgelegen buiten landse radio-stations te kunnen inroepen. Behalve deze reisreportages van Jan Boots, zal een speciale verslaggever van de start in Londen een reportage verzor gen. Een tweede verslaggever gaat naar de eerste geheime „stopplaats". Boven dien wordt op Schiphol een ploeg van drie reporters gehuisvest, die de luisteraars van uur tot uur op de hoogte zullen houden van de positie der deelnemende vliegtuigen. Indien zulks nodig mocht zijn, hoopt men de toestemming te verkrijgen om in de nacht van Zaterdag 10 October ook na 12 uur te mogen doorzenden tot na de aan komst der vliegtuigen in Christchurch. Verwerpen. De drie Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland zullen binnenkort in een nota aan de Russische Hoge Commissaris diens voorstel om regeling van de kwestie der paspoorten voor interzonaal verkeer over te laten aan de West- en Oost-Duitse regeringen verwerpen, aldus is Donderdag in Bonn na een vergadering van de geallieerde Hoge Commissie bekend geworden. Het Russische voorstel was een antwoord op een verzoek van de Westelijken om de passen voor interzonaal verkeer af te schaffen. Vlag. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft, nadat jaren lang zonder resultaat gestreden is over de vraag, welke vlag boven het Ver enigd Europa zal waaien, thans besloten een eigen vlag te gaan voeren. De poli tieke commissie heeft voorgesteld on middellijk een Europese vlag in gebruik te nemen, bestaande uit een azuren veld met een kring van vijftien gouden sterren. Huwelijk. Senator Joseph McCarthy zal op 29 September te Washington in het huwelijk treden met mej. Jean Kerr, een voormalige assistente van zijn bureau. McCarthy is 43 jaar. Hij werd in 1946 gekozen als Senator. Mej. Ken- is 29. Zij werd in 1945 gekozen tot het knapste meisje van de George Washing- ton-universiteit. Voorspelling. Gisteren is te Edinburgh een internationaal congres van de broe derschap van goochelaars begonnen, waaraan 500 afgevaardigden deelnemen. Eén van de goochelaars, Peter Warlock, heeft een week geleden het belangrijk ste nieuws uit het bulletin van de BBC van gisteravond voorspeld. Een week geleden schreef Warlock zijn voorspel ling op en deed ze in een enveloppe, die verzegeld werd. Vijf minuten voordat de nieuwslezer Donderdagavond de be langrijkste punten uit het nieuws zou voorlezen, werd de enveloppe geopend en vyerden de voorspellingen voor de aanwezigen ter lezing opgehangen. Een paar minuten later bleek de gasten, dat Warlocks voorspellingen juist waren. Schotel. Geleerden in dienst van de Ame rikaanse landsverdediging houden op het ogenblik besprekingen met de ont werpers van een schotelvormig vlieg tuig, dat een verticale start kan maken en een snelheid van 2400 kilometer per uur zou kunnen bereiken, aldus meldt de „New York Times". Een twaalf meter groot model van het door straal motoren voortbewogen vliegtuig zou de geleerden reeds zijn getoond. Het toe stel zou in de lucht kunnen blijven stil staan. Meter. Leden van "de adviescommissie van het internationale bureau voor maten en gewichten hebben vastgesteld, dat het ouderwets is om een platina- staaf als standaard voor de meter te gebruiken. De platinameter in het bureau voor maten en gewichten te Parijs is nauwkeurig tot op een tien- millioenste deel van een meter. Volgens de leden van de commissie zal men door middel van lichtgolven een nog nauw keuriger standaard kunnen krijgen. Hoeksteen. De Verenigde Staten hebben meer atoombommen in voorraad dan piloten en vliegtuigen om ze op het land van een aanvaller te werpen, aldus heeft de Amerikaanse democratische Senator Richard Russel, lid van de Senaatscommissie voor militaire zaken, verklaard. Hij zei, dat de hoeksteen van de Amerikaanse verdediging gevormd moet worden door de doeltreffendheid van de lange-afstands-bommenwerpers. Verkiezingen. Op 6 October zal het Bel gische parlement van zomerreces terug keren. Verwacht wordt, dat op 18 Oc tober een begin gemaakt zal worden met de bespreking van het verdrag der Europese verdedigingsgemeenschap. In politieke kringen te Brussel is men van oordeel dat het verdrag evenwel niet eerder dan Januari of Februari zal worden goedgekeurd. Ook de grond wetsherziening en de hiermee gepaard gaande ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen zouden dan plaats hebben in Februari. Volgens „La Libre Belgique" zouden de volksver tegenwoordigers echter maar matig in genomen zijn met het voeren van een verkiezingscampagne in deze gure win termaand. Ziji herinneren zich al te goed de verkiezingen in de winter van 1946, toen zij dikwijls voor vrijwel lege zalen moesten spreken. ADVERTENTIE Kostermans brengt voor het komende najaar een exclusieve collectie Sportcolberts van 49.75 tot 92.50 en Pantalons van 29.75 tot 54.— mfÓNuna/zs /letesirrvGcfoxaJ&i, Gr. Houtstraat 120 KI. Houtstraat 58 Gen. Cronjéstraat 35 We hebben vroeger al eens verteld van I hebben. Maar niet zodra heeft hij het klok- vogels, wier maag met tanden is bezet,, huis te pakken, of dit wordt begerig ver- zodat zij in staat zijn zelfs de hardste stonden, natuurlijk met inbegrip van de vruchtenpitten in hun ingewan den te kraken. Uiteraard is een dergelijke methode niet in het belang van de verspreiding der vruchtenzaden, maar op derge lijke tegenslagen is in de natuur wel gerekend. Want planten brengen meestal een zo over- V vloedig aantal vruchten voort, dat op enige verspilling niet behoeft te worden gekeken. En van de vogels, die op deze wijze trachten het grootst mogelijke nut uil het ingeslikte voedsel te verkrijgen, kunnen we een dergelijke economische me thode eigenlijk wel waarderen, Het is dus verre van ons hen daarover aan te spreken. Maar het eekhorentje maakt het o.i. toch ivat al te bont. Wanneer dit diertje een ap pel te pakken krijgt, bijt hij 't vruchtvlees rond het klokhuis weg en spuwt dit weer uit. Van de appel zelf moet hij dus niets appelpitten die door dit. dier met graagte worden geconsu meerd en die dus geen kans meer krijgen nog ooit in onge- 1JQ eekhoorn schonden staat in de vrucht bare aarde terecht te komen. Uiteraard is dat met ontelbare y zaden het geval. Deze uitzon derlijke handelwijze van het eekhorentje is in verhouding tot de totale vruchtenvoortbrenging zó zeldzaam, dat de ordening in de natuur daardoor geen mo ment in gevaar kan worden gebracht. O ja, xi herinnert zich misschien dat we destijds eens de lof hebben verkondigd van ons tientallige stelsel. Maar weet u dat het xxoor onze beschavixig veel gemakkelijker zou zijn wanneer we het twaalftallige stel sel zouden gebruiken? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLOU

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2