Koop de beste bij de bestekoop Willem Andriessen nam afscheid als conservatorium-directeur Pijn AKKERTJE wsjM JfiM wi PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Agenda voor Haarlem Wereldnieuws ió het zo De radio geeft Dinsdag Verdachte brand in Zwanenburg Wilde geruchten over Beria Snelle opmars van Eerste Legerkorps J. G. MARTIN ZONEN Duitse herbewapening in Raad van Europa 2 Neem'n Wie zag een koe-reiger? Kerkelijk Nieuws H\j zou met drie medewerkers uit Sovjet-Unie gevlucht zijn Grand Repulse Anti-Indische rel in Durban DANS-ACADEMIE Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Heringa Wuthrich Katiir Tmwm ROSLEDEREN JASSEN ƒ155.—j Arrestaties in Egypte BRILLEN voor^;n KEIP GR. HOUTSTR. NAAST LUXOR Nieuw talstelsel MAANDAG 21 SEPTEMBER 1953 ADVERTENTIE Zaterdagavond had in de Bachzaal van het Amsterdams Conservatorium het afscheid plaats van Willem Andriessen als directeur van deze inrichting. Een jaar na het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd kwam voor deze vitale toonkunstenaar het einde van een levensperiode welke hij, in een repliek op de vele toespraken die gehouden werden, tot de gelukkigste van zijn leven meende te mogen rekenen. Zes tien jaar heeft hij deze functie uitgeoefend. De avond begon met een concert, dat ingezet werd met de ouverture Anacreon van Cherubini (de eerste conservatorium directeur in de geschiedenis), gespeeld door de orkestklasse van het Amsterdams Conservatorium, dat onder de secure lei ding van Felix Hupka stond. Vervolgens werd een selectie uit de werken van Wil lem Andriessen uitgevoerd. Men hoorde Herman Schey als vertolker van vier lie deren en men beluisterde de componist pianist als begeleider en tevens als inter preet van zijn Sonate in e. Dit Andriessen- programma was in zijn beknoptheid veel zeggend. Het vertegenwoordigde verschil lende fasen van een kunstenaarstempera ment, dat bij alle invloeden en stijlwijzi gingen zichzelf gelijk bleef, zijn kracht puttend uit een rijk gemoedsleven. Toen Andriessen indertijd zijn vrij modern ge tinte pianosonate publiceerde, hebben velen gemeend, dat hij met dit werk zijn talent had geforceerd. Wanneer men nochtans, zoals op deze avond, dit stuk te horen krijgt na een evoluërende reeks andere composities, waarin de invloedssfeer van Brahms en Wolf overwonnen wordt om zich in een jonger idioom uit te spreken, gaat men de consekwentie van de stijl der Sonate begrijpen, te meer omdat in de positieve ordelijkheid dezer compositie de zangzieke ziel van de toondichter der vroegere werken zich niet verloochent. Het was een genot al deze eerlijke mu ziek zowel de liederen als de Sonate op deze afscheidsavond te horen. Zij klonk daar als het bewijs dat er na het be ëindigen van een officiële functie nog iets anders is dat blijft, iets wat niet gebonden is aan dienstjaren en leeftijdsgrens. Woorden van waardering Na het concert moesten de heer Andries sen en zijn echtgenote op het met palmen versierde podium plaats nemen om de vele hartelijke en geestige toespraken aan te horen, waaruit de dank van muzikaal Ne derland sprak. De rij der sprekers werd in gezet door de heer Diemer Kool, voorzitter van het Conservatoriumbestuur. Na deze volgde een boodschap namens minister Cals, die wegens vacantie een plaatsver vanger gezonden had en deze de heer C. van Keekem kon meedelen dat de nieuwe begroting in een subsidie-verhoging van 30.000.voor het Amsterdams Con servatorium voorziet. Daarna spraken de Amsterdamse wethouder voor Kunstzaken, mr. A. de Roos, dr. C. L. Walther Boer, de componist (en Andriessens voorganger) Sem Dresden,4 de heer John Daniskas, di recteur van het Rotterdams Conservato rium, George Stam, die tot opvolger be noemd is, en anderen. De heer Stam be tuigde de scheidende directeur zijn dank voor de openhartige wijze, waarop deze hem zijn functie had overgedragen en sprak ADVERTENTIE door welke oorzaak ook niLVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.1Ó Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Militaire reportage. 13.25 Amusementsorkest en soliste. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Kamer orkest en solist. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Birma. 18.00 Hammondorgel. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Het Huwelijk Sluyten, hoorspel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgel. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Hammondorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Amerikaanse mu ziek-kaleidoscoop. 14.30 Platen. 14.10 School radio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.50 Militaire reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.25 Platen. 18.40 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Militair orkest. 19.25 Viool, cello en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerde muziek. 20.45 Voordracht. 21.00 Gevarieerde muziek. 22.15 Mededelingen. 22.20 Buiten lands overzicht. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Platen. 23.30—24.00 Gevarieerde muziek. TELEVISIE (K.R.O.) 20.1521.45 Weeroverzicht; Modeshow; Lichte muziek: Bijeenkomst van vrijgezel len; 100 jaar Kromstaf, filmverslag. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Pla ten. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.30 Omroep orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). Willem Andriessen de hoop uit op zijn steun te mogen blij ven rekenen. Daarna werd nog het woord gevoerd namens leerlingen en oud-leerlingen, door Willem Gehrels namens de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging en door de heer W. Ph. Pos, directeur van de Toneelschool, welke laatste een kern achtige samenvatting gaf van de opgesom de voortreffelijke hoedanigheden, door de scheidende Conservatorium-directeur de dubbele naam van „Willem de Veroveraar" en „Willem de Goede" te geven. De heer Andriessen gaf op de spirituële wijze, waarvan hij het geheim bezit, een brillante repliek op alles wat hij deze avond had te horen gekregen. Hij vergat daarbij niet het orkest met zijn leider Felix Hupka, evenmin als Herman Schey, de ver tolker van zijn liederen. Na afloop werd receptie gehouden. Tot de aanwezigen behoorden ook de heer L. J. P. N. A. Bouwman als ver tegenwoordiger van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en mr. P. J. Witteman, voorzitter van de Raad voor de Kunst. JOS. DE KLERK. Zondagmorgen ontdekten omwonenden brand in de woning van de 81-jarige we duwnaar B. M. H. B., aan de Lindelaan 41 te Zwanenburg. Zij waarschuwden de Zwanenburgse brandweer en een arts, daar zij vreesden, dat de bewoner van het huis nog op de bovenverdieping verbleef. Zij hadden hem tegen halféén 's nachts nog gehoord. Toen de brandweer het vuur, dat waar schijnlijk de gehele nacht gesmeuld had, maar door gebrek aan zuurstof niet snel was uitgebroken, meester was, bleek de man niet in huis te zijn. Intussen was de Rijkspolitie te Zwanen burg gewaarschuwd wegens de vondst van een lichaam in de Ringvaart. Toen het op het droge was gebracht, bleek het de be woner van het uitgebrande perceel in de Lindelaan te zijn. De arts constateerde de dood door verdrinking. Voorlopige reconstructie van het gebeu ren leidde tot de veronderstelling dat de bewoner onder invloed van sterke drank zijn huis op drie plaatsen in brand heeft gestoken en vervolgens weer is vertrokken. Hoe het precies verder gebeurd js, blijkt moeilijk te reconstrueren. Ter hoogte van de Lindelaan is de man in het water ge raakt en verdronken. Zondagmiddag is nabij Haarlem een zo genaamde koe-reiger gezien. Dit is een kleine witte reiger, die zich graag nabij koeien ophoudt en tot de beschermde vo gels behoort. De mogelijkheid bestaat, dat dit een ontsnapte vogel of een verdwaald wild exemplaar uit het Middellandse Zee gebied is. Men wordt verzocht eventuele waarnemingen door te geven aan het Zoö logisch Laboratorium te Amsterdam (K 2900 52214). Indien mogelijk met op gave van kleur van de poten en snavel van de vogel. Ned. Herv. kerk Beroepen te Den Helder (toez.) D. Ben der te Marssum. SAN DIEGO. (AFP.) Volgens het Amerikaanse blad „San Diego Morning Union" heeft iemand, die zich op het ogen blik in een Zuid-Amerikaans land schuil houdt, verklaard Beria te zijn. De man verklaart met drie leidende Sovjet-auto riteiten uit de Sovjet-Unie te zijn ontsnapt. Hij zou door een tussenpersoon contact hebben opgenomen met senator McCarthy's senaatscommissie voor onderzoek om te trachten in de V.S. asyl te krijgen in ruil voor inlichtingen over de Sovjet-Unie, al dus dit bericht. Beria, voormalig hoofd van de Russische geheime politie, werd, zoals bekend, enige tijd geleden uit de Russische regering en de communistische partij gestoten en ge arresteerd. v Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarden Zondag, dat zij een onderzoek naar dit bericht instellen. De „San Diego Morning Union" schreef, dat haar gegevens waren verkregen bij een eigen onderzoek naar communistische penetratie in Zuid- Amerika. Het blad zei bemiddeld te heb ben bij het tot stand brengen van het eer ste contact tussen de man die zich' Beria noemt, de senaatscommissie van McCarthy en de Amerikaanse inlichtingendienst. Volgens het Newyorkse blad „Daily News" heeft de commissie van onderzoek van McCarthy bevestigd, dat Beria en drie medewerkers zich in verbinding hebben gesteld met iemand van de commissie. Volgens het NewYorkse blad „Daily aantal Amerikanen tienduizenden dollars besteed voor „een fantastische onderne ming" om Beria naar de Verenigde Staten te laten komen. Een van hen zou Ryan, on afhankelijke candidaat voor het gouver neurschap van New Jersey zijn. Hij zou 50.000 dollar voor de onderneming hebben verschaft. Een woordvoerder van de subcommissie van onderzoek had volgens het NewYork se blad bevestigd, dat Beria en drie van zijn medwerkers drie maanden geleden ui' Rusland waren ontsnapt. De subcommis sie wilde niet zeggen, waar de vier Russen zich bevinden, omdat zij nog in gevaar zouden verkeren, aldus het blad. In diplomatieke kringen te Londen wordt weinig geloof gehecht aan de be richten, dat Beria uit de Sovjet-Unie is gevlucht. Men gelooft, dat Beria in Rus land gevangen zit. Ook in Wasnington hecht men weinig geloof aan het verhaal. Kolonel Amcss, die thans aan het hoofd staat van een organisatie „internationale inlichtingendiensten" geheten, verklaarde te Baltimore van mening te zijn, dat er vijftig procent kans is, dat Beria buiten de Sovjet-Unie is. Een man, die zich aan diende als majoor van de Sovjet-Russische veiligheidspolitie, had hem enige tijd ge leden in Europa gezegd, dat Beria ont snapt was en zich in de Kaukasus bevond. I vastgehouden. De Nederlandse, Britse en Canadese troe pen, die tezamen het Eerste Legercorps vormen onder commando van luite nant-generaal Opsomer, rukken in de oefe ning „Grand Repulse" aanmerkelijk snel ler op dan men verwacht had. Men ver wachtte, dat het Eerste Legercorps Maan dag het riviertje de Hunte zou oversteken en de commandant van Noordland, ver wachtte dit niet voor Dinsdag, doch Zon dagmiddag trokken de eerste Nederlandse infanteristen, mannen van het 412e batal jon jagers van het 41e leger met infante rie, bij verrassing over de rivier bij Wil- deshausen en begonnen daar een gevecht tegen de Denen en Engelsen. Achteraf be zien, was dit misschien een al te vrijmoe dig optreden geweest, want over het kleine bruggenhoofd, dat zij gevormd hadden, kwam een Britse tankeenheid en boven dien lieten de Denen met grote snelheid versterkingen naar het bedreigde punt voe ren. Indien het ernst ware geweest, had de kleinere Nederlandse eenheid zich ze ker niet kunnen handhaven en daarom be sloten de strijdkrachten dat de Nederlan ders weer terug moesten achter de rivier. Dat neemt echter niet weg, dat de Weste lijke oever van de Hunte thans geheel in het bezit van Westland is en wat meer zegt, bijna een dag eerder dan men het in deze vijf dagen van manoeuvres had ver wacht. De commandant van de Vierde Divisie, generaal-majoor Couzy, was vol lof over het rijden van de miiitaire colonnes, die de laatste maanden voortdurend getraind waren op het 150 meter afstand bewaren, een taak, die zeker niet gemakkelijk is, doch die nu ten volle zijn vruchten heeft opgeleverd. De commandant van de Noor delijke legergroep, generaal Sir James Gale, was zeer geïmponeerd geweest dooi de marsdiscipline van de Nederlanders, die door hun methode aan de vijandelijke aan vallen uit de lucht weinig kans hebben geboden. Een zwak punt was volgens de comman dant van de Vierde Divisie het radiotele- fonisch contact geweest. De apparatuui heeft niet altijd voor 100 percent gewerkt en vooral over langere afstanden was het contact moeilijk. DURBAN (Reuter). Zondagavond hebben zich in de buurt van Durban (Zuid-Afrika) ongeregeldheden voorge daan, nadat een door een Indiër bestuurde bus een neger had overreden, die daardoor om het leven kwam. Er zijn acht winkels van Indiërs in brand gestoken en zes ge plunderd. De politie vuurde op de plunderaars. Een neger werd doodgeschoten toen hij bezig was een winkel in brand te steken. 26 negers onder wie een vrouw, zijn we gens brandstichting, plundering en inbraak ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 15 October Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 11—12 uur 1417 uur 1921 uur ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Verhoudingen in Rusland De Belgische voorzitter van de economi sche en sociale raad van de UNO, Ray mond Scheyven, heeft na een reis van een week door de Sovjet-Unie te Moskou ver klaard te geloven, dat de bevolking in de Russische provinciesteden „beter gevoed en beter gekleed" is dan de bevolking van Moskou. De mensen buiten Moskou sche nen een hogere levensstandaard te genie ten en gaven de indruk spontaner te zijn dan de inwoners van Moskou, zo verklaar de Scheyven na een bezoek aan Stalingrad, Tiflis, Jalta, Simperopol, Zaporosje, Char- kov en Kiev. ADVERTENTIE wiiiiWTM lUn L PA [in LONDEN (Reuter). Radio-Caïro heeft bekend gemaakt, dat 13 personen zijn ge arresteerd op last van de revolutionnaire raad. Er worden meer arrestaties verwacht. Dinsdag is bekend gemaakt, dat een re volutionnaire rechtbank ter berechting van „verraders" in het leven geroepen zal worden. De arrestanten zullen voor de revolu tionnaire rechtbank verschijnen. Deze rechtbank bestaat uit leden van de revolu tionnaire raad. Gearresteerd zijn onder meer de voor malige Wafdistische minister Ibrahim Fa- rag en de vroegere vice-voorzitter van de Saadistische partij Hamed Goeda. Radicale resolutie Het nationale comité van de C. F. T. C., het Franse Katholieke vakverbond, heeft Zondagavond een resolutie aangenomen, waarin wordt vastgesteld, dat de arbeiders een volledige ommekeer in de politiek en de methoden van de regering eisen. 27. In snel tempo goochelde Joris nog een dozijn eieren uit de neusgaten van de Groot Mogol tevoorschijn, die hij deze goedgeejs in de handen drukte. „Ziezo", zei hij, een diepe buiging makend, „hiermede is mijn meestertruc voltooid. Ge behoeft niet te applaudisseren, o verheven Enormiteit, dat zou zonde van de eieren zijn. Sta mij thans toe, mij te verwijderen." „Hé! Wacht!" riep Panda, vol bange voorgevoelens met de hoed worstelend, die Joris hem over de ogen had gedrukt, „ik heb niets kunnen zien!" „Och heden, wat heb ge dan veel gemist, manneke," zei Joris medelevend, „helaas kan ik alles niet nog eens voor u over doen. Een volgende keer beter!" En na een bemoedigend klopje op het knel lend hoofddeksel, zodat dit nog verder over Panda's bolletje schoof, maakte hij, dat hij weg kwam. „Bah," zei de Mogol, terwijl hij de eieren minachtend wegwierp, „ge hebt niets bijzonders gemist, o gastheer. Afgezaagde kunstjeseieren tevoor schijn goochelenen dat noemde die worm een Meester-truc!" Met een uiterste krachtsinspanning bevrijdde Panda zich eindelijk van de hoed. Zijn eerste blik gold de tulband van zijn hoge gast endaar zag hij wat hij reeds gevreesd had! „O Hoogheid!" jammerde hij, „het was een Meester-truc! De schurk heeft uw juweel, de Blauwe Flonker, weggegoocheldü" STRAATSBURG (ANP). Het Britse Labour-voorstel om een bewapening van Duitsland vijf jaar uit te stellen, wanneer daardoor de mogelijkheid van een over eenkomst met de Sovjet-Unie over Duits- lands toekomst zou ontstaan, heeft Zater dag in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa steun gekregen van de Deense liberaal Lannung. Het werd daarna echter bestreden onder meer door de Duit se afgevaardigde Kiesinger en door de Nederlandse mej. Klompé. De Duitser zeide, dat de consequentie van dit uitstel zou zijn, dat de Europese integratie zou worden stopgezet en daarmede de Russen de overwinning in de koude oorlog zouden kunnen boeken. Mej. Klompé betoogde in een uitvoerige rede, dat Duitsland een noodzakelijke partner is in een Europese Unie, niet alleen om militaire, doch ook om economische redenen. Zij keerde zich voorts tegen een al te sterk vertrouwen op materiële kracht. De geestelijke krachten zouden, zo zeide zij, de beslissende factor blijven, zonder weike een vereniging van Europa waardeloos zou zijn. De heer Lannung ging zelfs nog verder dan zijn Britse voorganger en hij sprak de hoop uit, dat het thema der Duitse bewa pening geheel en al van de baan zou wor den geschoven. Voor de Duitse democratie zou dit volgens hem het beste zijn en ook voor Duitslands buurlanden. Hij richtte tot deze de waarschuwing: „Het rad der geschiedenis draait snel. Laten wij zorgen, dat het niet meer opnieuw over ons heen gaat". De heer Kiesinger, woordvoerder van de partij van dr. Adenauer, ontkende ten stel ligste, dat Duitsland de Europese leuzen slechts zou aanheffen om nationale doel einden te bereiken. In het bijzonder de jonge generatie van Duitsland heeft vol gens hem elke nationalistische instelling afgezworen. Het bewijs daarvoor waren, zo zeide hij, de verkiezingen van 6 September geweest. Kiesinger zeide, dat het niet mo gelijk zou zijn de Russen door goede wil en overreding tot ontwapening te brengen. De vrede kon volgens hem slechts behou den blijven wanneer het Westen bereid is zich verder te versterken. Kiesinger zeide, dat de vrees voor een Duitse overmacht in Europa volkomen ongegrond is. ADVERTENTIE MAANDAG 21 SEPTEMBER Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: Film avond voor emigranten, 8 uur. Waalse Kerk: Hermann Zaïss-comité, 8 uur. Lido: „Baai der hartstocht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Het gevloekte zeilschip", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Morgen is te laat", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt. „Some body loves me", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De raadselachtige mr. Moto", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoera, ik ben papa!", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Zang en Vriendschap: Christen Spiritua listisch Centrum „De grotere wereld", toe spraak, 8 uur. De Vleeshal: Haarlemse architecten exposeren, 7 tot 10 uur. Burgwal 69: Poppcnexpositie „Sprookjes land", 16—22 uur. DINSDAG 22 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Het proces Mary Du- gan" (Toneelgroep „De Verenigde Spelers"), 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling, 8 uur. Minerva: Voordrachtavond van Lily Bouw meester, 8.15 uur. Lido: „Baai der harts tocht", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het gevloekte zeilschip", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter gesloten gordijnen". 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Rem brandt: „Somebody loves me", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De raadsel achtige mr. Moto", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoera, ik ben papa!", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Journaal voorstellingen: 10.30. 11.30 en 12.30 uur. De Vleeshal: Haarlemse architecten pose ren 1 tot 5 en 7 tot 10 uur. Burgwal 69: Poppcnexpositie „Sprookjes land", 16—22 uur. Dank. De premier van Griekenland, Maar schalk Papagos, heeft het Nederlandse Rode Kruis een dankbetuiging gezon den voor „de edelmoedige hulp aan de getroffenen op de Ionische eilanden". Staking. Italiaanse drukkers zijn Zaterdag voor 36 uur in staking gegaan. Hier door zijn Zaterdag geen kranten ver schenen. Ook het Italiaanse persbureau „Ansa" kon geen diensten meer ver zorgen. De stakers gingen Zondagavond weer aan het werk. Splitsing. Leden van de Japanse openbare veiligheidsdienst hebben medegedeeld dat een aantal Japanse communisten uit de snel groeiende partij is getreden, omdat zij zich willen verzetten tegen het gebruiken van geweld door deze partij. De uitgetredenen noemen de partijleiders „fascisten", die, naar zij verklaren, „het volk hebben vergeten in hun worsteling om zelf naar boven te komen". In de districten rondom Tokio zijn vijfhonderd communisten uit de Japanse communistische partij ge treden. Handel. De socialist Wilson, de vroegere minister van Handel van Groot-Brittan- nië,heeft Zondag te Fleetwood in Noord- West-Engeland gezegd, dat, ofschoon de Koreaanse wapenstilstand al twee maanden geleden gesloten is, de Britse regering nog niets gedaan heeft ten aanzien van de beperkingen die de han del tussen Oost en West verlammen. Er dient een nieuwe lijst met strategische goederen te worden opgesteld, waarbij alleen die goederen als strategisch wor den aangemerkt die bijvoorbeeld te ma ken hebben „met straalvliegtuigen, atoomonderzoek en leidbare projectie len," aldus Wilson. Bekeerd. Bijna 200 Japanse vissers die door Chinese communisten gevangen genomen waren en die van zes maanden tot een jaar in Sjanghai zijn vastge houden, zijn Zondag te Hakato in Zuid- Japan teruggekeerd onder het zingen van communistische liederen. Een groep van 500 familieleden en verslaggevers werd door de teruggekeerde Japanse vissers genegeerd. Zij gingen dadelijk ddelnemen aan een bijeenkomst, geor ganiseerd door de vereniging voor vriendschap tussen Japan en China en de .Tavanse vakbond voor zeelieden. Aanbod. De Japanse professor Ojama, winnaar van de Stalinprijs voor de vrede, die sedert Juli in Moskou ver blijft, heeft het Japanse Rode Kruis telegrafisch meegedeeld, dat het Rus sische Rode Kruis bereid is te onder handelen over repatriëring van Japanse oorlogsmisdadigers, die zich nog in do Sovjet-Unie bevinden. Volgens officiële Russische opgave worden minder dan 3000 Japanners op Sovjet-gebied ge vangen gehouden, doch volgens Japan bedraagt hun aantal ongeveer 17.000 man. Dreiging. In het dal van Panayia, 35 kilo meter ten Noorden van Paphos op Cy prus, worden 5000 dorpsbewoners be dreigd door instorting van een wand van de berg Vouni-Panayia. Bij de aardbevingen, die onlangs dit gebied teisterden, zijn brede scheuren ontstaan in de bergwand en door de nog steeds aanhoudende aardschokken worden deze scheuren steeds breder. Op som mige plaatsen zijn zij reeds 40 centi meter breed. De bevolking, die reeds zwaar geleden heeft bij de grote aard bevingen tien dagen geleden, leeft goed deels in de onenlucht. Bond. In October zullen besprekingen be ginnen tussen de „Bond van Duitse soldaten" (Verband Deutscher Solda ten) en Franse, Belgische, Nederlandse en Luxumburgse afgevaardigden om te komen tot de stichting van een Euro pese vereniging van oud-strijders, aldus is Zondag bekend gemaakt door de voorzitter van het verbond in Riinland- Westfalen. Het betreft hier uiteraard buitenlanders, die in het Duitse leger hebben gediend. Goedkeuring. Sultan Mohammed VI van Marokko heeft Zaterdag zijn zegel ge hecht aan het besluit, waarin de Franse voorstellen voor gemeenteraadshervor mingen in Marokko worden goedge keurd. Het besluit voorziet in het in stellen van door kiezers aan te wijzen Frans-Marokkaanse gemeenteraden in de voornaamste Marokkaanse steden. ADVERTENTIE HET zou best kunnen gebeuren dat u op een goede dag van de belastingen een kennisgeving kreeg, waarin wordt erkend dat u in de afgelopen jaren aanzienlijk te veel belasting heeft betaald, zodat u het vriendelijke bedrag van 391.zal wor- tallige stelsel bij eerste oogopslag te reali seren als een hoeveelheid van 391. Even min als we in staat zijn 100 (twaalftallig) direct te herkennen als 144, of 1000 als 1728. En een zodanige krachttoer zou toch wor den gerestitueerd. Door deze charmante be- den gevraagd van de generatie die met het handeling wilt u zich ook niet van de inhaligste kant laten zien en u denkt dit bedrag te kunnen opnemen wanneer u t.z.t. daar eens behoefte aan heeft. Inmiddels hebben zich in de staat en in het openbare leven allerlei nieuwigheden voltrok ken, die ons niet geheel duidelijk zijn, en het eind van het liedje is, dat u van de be lastingen een brief krijgt waarin u wordt gevraagd nu eindelijk eens die op uw re kening geboekte f 287.- te incasseren. On middellijk stapt u naar het belastingkan toor om de heren te vertellen dat zij u eerst f 391,hadden toegedacht, maar dat zij in hun laatste brief spreken over f 287, hetgeen een verschil oplevert van maar liefst f 104, Welwillend als zij zijn, vertellen de amb tenaren u dan dat sedert het verzenden van de eerste brief het twaalftallige stelsel werd ingevoerd, zodat hetzelfde bedrag thans op een andere wijze dient te worden uitgedrukt. Met potlood en papier rekenen zij u voor dat 287 in het twaalftallige stel sel inderdaad met ons dagelijkse getal 391 overeenkomt, want 200 (twaalftallig) is 288; 8 (twaalftallig) is 96, en 7 is in beide stelsels 7; samen dus 288 96 7 391. Nu weet ik niet hoe snel uw hersens wer ken, maar die van ondergetekende laten in dit geval toch volkomen verstek gaan. Wel kan ik na enig puzzelen een getal in een ander tallig stelsel overzetten, maar het is me eenvoudig onmogelijk 287 in het twaalf- .J tientallige stelsel is opge groeid. Alleeii al om deze reden is een zo ingrijpende hervorming als de invoering van het twaalftallige stelsel zou betekenen, niet mogelijk. Kinderen, die op de lagere school het nieuwe talstehel voor het eerst zouden leren, zouden hiertegen geen enkel bezwaar heb ben, maar voor de tegenwoordige gene ratie, waarin het tientallige stelsel als het ware is ingeheid, zou een dergelijke hervorming niet minder dan een ramp be tekenen, waarvan een volkomen ontwrich ting van het normale verkeer het gevolg zou zijn. Want wel zouden u en ik na veel moeite er waarschijnlijk in slagen in het nieuwe talstelsel te leren rekenen, maar het zou ons onmogelijk ziin de oude ken nis die wij van het tientallige stelsel bezit ten geheel over boord te werpen. We zit ten nu eenmaal in de ban van het tegen woordige stelsel en daar komen we nooit meer uit. Dit voert ons automatisch tot een misvat ting die we in populaire geschriften over de ruimte-vaart nogal eens tegen komen en die er op neerkomt dat we op een be paalde afstand van de aarde buiten de aantrekkingskracht zouden geraken. Ge looft u daar maar geen steek van, want geen sterveling zal, of kan ooit buiten de aantrekkingskracht van de aarde komen. Daarover morgen. (Nadruk verboden.) H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2