Otto B. de Kat exposeert in Velsen A an vraagfo rm ulier tea_op IJmuider Courant Bondswandeldagen van het KNGV werden een succes Agenda voor Beverwijk Tekeningen en kleur-houtsneden Terrasvogels niet tegen ZSGO opgewassen Knap óp die onogelijke schuur met „Havenkwartier" begon het nieuwe seizoen Heemskerk Beverwijk Castricum 7 Spakenburg sterker dan WIJ (1-3) DEM behaalde de tweede zege Wijk aan Zee speelt wederom gelijk Waterloo kreeg met 2-4 van ETO klop IEV speelde gelijk tegen Vliegende Vogels (0-0) Kennemer-jeugdathleten in ere-wedstrijd van Noordholland Suomi-athleten liepen 5000 m. in Amstelveen Gymnasten aan de wandel SVIJ verliest eerste competitiewedstrijd van Spaarnestad WB na rust productief tegen BDK (4-0) „Sportief" streed onderling Kennemers speelden vriendschappelijk „Wie nu. MAANDAG 21 SEPTEMBER 1953 Ei" bestaan plaatsen die, zowel in hun bouwtrant als in hun bevolking, bij uitstek „musisch" zijn. Wie echter op het station van VelsenIJmuiden-Oost uitstapt en zijn blik langs de horizon laat glijden, ziet in één oogopslag dat de muren hier weinig in de melk te brokkelen hebben. Deze streek gonst van nijverheid, overal schoorstenen, turbines, hijskranen, stoomfluiten, staal, beton en ijzer. Is het oude Amsterdam een monument van de Gouden Eeuw, het jonge Velsen is een symbool van onze IJzeren Eeuw, waar de techniek alles overvleu gelt. En zonder critiek zij het gezegd: in zulke plaatsen kan het musische element maar moeilijk gedijen. Waar de dagindeling door een stoomfluit geregeld wordt, kan de herdersfluit niet meer gehoord worden. Des te prijzenswaardiger is in deze omgeving het werk van „Felison", de vereniging ter bevordering van beeldende kunsten in de gemeente Velsen. Des te nuttiger en nood zakelijker ook. Deze vereniging organiseert een reeks tentoonstellingen in een gebouw dat duide lijk illustreert, hoe weinig het openbare leven hier met de schone kunsten in con tact treedt. De entrée doet denken aan de roman van Sartre. Maar het eigenlijke zaaltje onderscheidt zich gunstig, is ruim en heeft prachtig licht. In dit licht hangen deze week dertig tekeningen van Otto B. de Kat en enkele van zijn kleurenhoutsneden. Het is een kleine en intieme tentoonstelling die zeer de moeite van een bezoek loont. De Kat is een echte schilder-tekenaar, vandaar dat bijna al zijn tekeningen in krijt, aquarel, pastel of gewassen tinten gedaan zijn, en haast geen enkele met de pen. Het krijt immers suggereert in zijn brede toets de kleur beter dan de scherp, droge en nijdige kras van de pen. In zijn krijt- en pastelschetsen is De Kat echter zeer levendig en lenig, heeft hij iets flitsends dat de meeste schilder-tekenaars niet kennen. Vosmaer noemde het etsen: flaneren op koper. Van deze tekeningen zou men kunnen zeggen: flaneren op papier. Tot de mooiste tekeningen rekenen wij: het landschap uit Denemarken (no. 23), de Naaktstudie (no. 21), een pothuis in de Binnen-Brouwerstraat te Amsterdam (no. 18) en het zelfportret in rood krijt (no. 6). De laatste tijd heeft De Kat zich ook toegelegd op de kleur-houtsnede, waarvan hij hier voor het eerst enige bladen expo- In de strijd tegen ZSGO hebben de Sant- poortse Terrasvogels de punten aan de gastheren moeten laten, hoewel het krachtsverschil niet zo bijster groot was, wat niet alleen uit de uitslag (21) blijkt, maar ook uit de cornerverhouding (43 voor de rust en 6G daarna). Het begin was voor ZSGO, dat aanstonds een hevige druk op de Terrasvogels-veste uitoefende, maar de defensie met Zaal en Röbken aan het hoofd bleek voor haar taak berekend. Na dit Amsterdamse offensief was het woord aan de Santpoortse voor hoede en het ZSGO-doel beleefde verschei dene benauwde momenten, waarin Timmer en Schipper nog al eens de hand hadden. Tien minuten voor de rust gaf Wijnen de Vogels de leiding. De tweede helft zette weer in met een ZSGO-overwicht. Na een kwai"tier wist de thuisclub onhoudbaar voor Akkerman ge lijk te maken (11). Ook hierna bleef meestal het initiatief in handen va-n ZSGO, omdat aan de kant der blauwwitten het tempo zakte en het verband zoek raakte. Tien minuten voor het. einde veroorzaakte Van der Kuyl een strafschop, welke ZSGO zijn tweede goal opleverde (21). Vlak voor het einde kreeg Van Vuuren een prachtkans om nog gelijk te maken, doch het houtwerk stond een doelpunt in de weg. Als de aanval van WIJ in het eerste kwartier doortastender was geweest en van de kansen die geboden werden ge bruik had gemaakt, was Spakenburg ze ker niet met een 31 overwinning huis waarts gekeerd. De eerste helft van deze in prachtig zo merweer gespeelde wedstrijd was het aan kijken ten volle waard, want al was het combinatiespel van Spakenburg beter dan dat van de ÏJmuidenaren, toch konden zij niet verhinderen dat WIJ zeer gevaarlijk doorbrak en er aldus menig hachelijk mo ment voor het Spakenburg doel ontstond. Toch nam Spakenburg de leiding, maar het was de jonge Ramakers die met een beheerst schot de gelijkmaker scoorde. Na rust was het Spakenburg dat uitslui tend de toon aangaf, maar de capaciteiten van doelman Koster waren van dien aard dat Heinen geen kans kreeg hem te pas seren. Toch moest hij zwichten voor een kopbal van de rechtsbuiten na een zeer gevaarlijke corner 1—2. Sindsdien bracht de WIJ voorhoede er niets meer van te recht, wat zeer jammer was, daar de ach terhoede zo uitstekend verdedigde. Kort voor tijd bracht één der eigen spelers na een halve mistrap de stand op 13 waar mee het einde kwam. Overige uitslagen: IJmuiden 3IJmui- den 2 07; IJmuiden 5IJmuiden 4 20. Junioren: IJmuiden b—SIZO a 6—2. Ad- spiranten: IJmuiden aKinheim a 20; IJmuiden cIJmuiden b 12; IJmuiden d-Kinheim c 22. seert. In deze prachtige doch ingewikkele techniek heeft hij een gelukkige hand. Reeds in zijn eerste proeven blijkt dit dui delijk. Zijn fijne kleurgevoel krijgt hier een bijzonder relief. Het is te hopen dat De Kat tijd en gelegenheid zal vinden om hierin een klein opus op te bouwen, want de inzet is voortreffelijk. De tentoonstelling blijft geopend tot en met Zaterdag 26 September. H. L. PRENEN Evenals in de eerste competitiewedstrijd heeft DEM ook in de tweede strijd om de punten een 21 overwinning behaald. Ditmaal werd HSV het slachtoffer maar in deze ontmoeting kwam het spelpeil niet tot grote hoogte. DEM nam de zaken ken nelijk wat van de luchtige kant op maar was desondanks toch herhaaldelijk in de aanval. Diverse kansen werden evenwel cm zeep gebracht en het duurde geruime tijd vooraleer Zonneveld er in slaagde DEM aan een 10 voorsprong te helpen. Met deze stand kwam de rust maar na de hervatting begon het er even donker voor de Wijkenaren uit te zien. De bezoekers vielen fel aan en konden na een kwartier door Duchter gelijk maken. DEM zag even wel het gevaar tijdig in en wist het spel weer te verplaatsen. Diverse aanvallen bleven voorlopig zonder resultaat maar tenslotte gelukte het Appel, na enige te genstanders te hebben omspeeld, zijn club opnieuw de leiding te bezorgen, 21. Wel trachtte HSV door een fel offensief nog verandering in de score te brengen maar de Wijker verdediging liet zich niet ver rassen. Wijk aan Zee schijnt een abonnement op gelijke spelen te hebben dit seizoen. Tegen DCG werd voor de derde maal de buit gedeeld en de badplaatsclub mag D C G daarvoor dankbaar zijn. Immers, het ene Wijk aan Zee doelpunt werd door een DCG'er gescoord in een periode waarin geen doelpunt verwacht werd. Bij een der aanvallen van de thuisclub werkte een der Amsterdamse achterspelers de bal in eigen doel en Wijk aan Zee kwam dus goedkoop aan de leiding. DCG liet het er evenwel niet bij zitten en na diverse vergeefse po gingen gelukte het Huisman gelijk te ma ken zodat met 1—1 werd gedraaid. Na de hervatting was het weer een aar dige spannende strijd. Om beurten ver keerden beide doelen in gevaar. Het DCG doel ontsnapte eenmaal ternauwernood aan een doorboring toen een schot van Snijders van de paal weer het veld in stuitte. On der grote spanning verstreek de speeltijd zonder dat in de stand enige wijziging kwam. Het gewijzigde team van Waterloo heeft een vex'diende nederlaag geleden tegen ETO's eerste. Aanvankelijk was ETO ster ker en het nam binnen het kwartier met 01 de leiding. Alleen tijdens het laatste kwai'tier in de eerste helft zijn de ÏJmui denaren in het offensief geweest en wist Stek na goed werk van Dekker met twee doelpunten zijn club een 21 voorsprong te geven. Had de Waterloo voorhoede in deze periode over meer stootkracht be schikt, dan was er zeker een 41 voor sprong uit ontstaan. Nu werd gerust met een gelijke stand 22, want in de laatste minuut maakte ETO gelijk. Na de rust zakte hel spelpeil bij Watex-- loo aanmerkelijk, maar het was jammer dat de ETO linksbinnen de toch sportieve wedstrijd door zijn ruw optx-eden eniger mate ontsierde. Het spel golfde nu met wisselende kansen heen en weer en een doelpunt van Dekker werd afgekeurd Toen faalde de Waterloo verdediging twee maal en even zovele doelpunten schoten ETO naar een verdiende 42 zege. Waterloo 2 haalde een knappe 31 overwinning op ADO 3 en het junioren elftal deelde de punten met THB 22. De IEV'ers hebben op het nieuwe Roos- wijkterrein de competitie ingezet met een blanco puntenvei-deling tegen Vliegende Vogels. Weliswaar waren de Vosels in het laatste kwartier aanzienlijk sterker, toen zij probeerden een doelpunt te forceren, maar de jeugdige IEV-doelman Welp stond zijn mannetje. In het begin van de wedstrijd bleef het bij vei'kennen, maar toen de beide verdedi gingen geen zwakke plekken vertoonden, bleef het spel in hoofdzaak tot het mid denveld beperkt. Het iets sterkere IEV kreeg nog wel enkele kansen, die echter wegens te kort samenspel in de voox-hoede konden worden onderschept. Oo-k de Vogels zagen geen mogelijkheid door de hechte IEV-defensie heen te breken. Na de hervatting begon IEV, opnieuw wat sterker en technisch beter, met aardige aanvalscombinaties, die tevens enige kan- sexx gaven. Voor het Vogels-doel ontbrak het wegens te kort sainenspel aan afwer king van de aanvallen. Technisch was IEV de mindere van haar gasten, die hun kan sen echter wel eens zochten in hard en fors spel. IEV werd in het laatste kwartier teruggedrongen, maar weerstond het of fensief, dat doelman Welp in staat stelde doelpunten te voorkomen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z(j, die zich met ingang van 1 October 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers.tot en met 30 September gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen In de erewedstrijd voor de jeugd tussen Amstex-dam en Rest Nooi'dholland, die de districts technische commissie van de K. N. A. U. Zondagmiddag op het nieuwe sport park van ,.De Meteoor" in Amsterdam- Noord heeft gehouden, hebben enkele Ken- nemer jeugdathleten van DEM en Suomi het hunne bijgedragen aan de 180150 overwinning voor de provinciale vertegen- woordigers(sters). De jongenswedstriiden met 110 punten voor de Rest Noordholland en 74 voor Amsterdam overbrugden het geringe ver lies van de „Nooi"dbolland"-meisjes, die 70 punten behaalden tegen Amsterdam met 76 punten. Het enige B-meisje T. Maathuis van DEM (Beverwijk) leverde een mooie pres tatie op hoogspx-ingen met 1.38 m. op welk nummer zij de eerste plaats bezette. Als invalster op kogelstoten B werd zij met 7.78 m. viex-de. Voorts kwam zij uit op de estafette B 4 x 80 m. die met 43.7 sec. (Amsterdam 42.9 sec.) werd verloren. Voor de twee Suomi-junioren G. Schmitz (speerwerpen) en J. Gx-oen (800 m.) brachten de wedstrijden ondanks de gladde grasbaan en de x*egen verrassende resulta ten. Schmitz wiex-p de speer 43.64m. eix werd fraai onbedx-eigd eerste. De jeugdige Groen boekte een veri-assende tijd, hoewel hij op het gladde gras ontactisch in de voox-laatste bocht zijn tegenstanders pas seerde. Met 2 min. 8.9 sec. overtrof hij zichzelf en werd eerste. Van de twee Suomi C-meisjes, die deel namen, had E. v. d. Ploeg tijdens het hoog springen de volle belangstelling van de heer P. de Korver van de Nationale Tech nische Commissie van de K.N.A.U., omdat zij de enige was, die de rolsprong beoefen de en daarmede uitstekend demonstreerde, welke technische mogelijkheden hierin zit ten. Op fraaie wijze legde zij beslag op de eerste plaats met 1.38 m. Op de 60 m. C- klasse kon zij met 8.6 sec. nog een derde plaats bezetten. G. Wiljouw kwam uit op vèrspringen. De aanloop op het natte gras leverde moeilijkheden op, maar zij kon toch met weinig vrschil met 4.08 m. nummer dx'ie worden. Beide meisjes startten nog op de 4 x 60 m. C, die in 34.4 sec. werd gewonnen om dat de Amsterdamse ploeg, die er 33.7 sec. ever deed, werd gediskwalificeerd. ADVERTENTIE IN 11 FLEURIGE) TINTEN. MAT EN GLANZEND1 Ter gelegenheid van de lustrumviering van de athletiekvereniging „Pro Patria" werd Zaterdag over een mooi pai-cours do „Ronde van Amstelveen" over 5000 meter gelopen, waarvoor onder vele prominente athleten grote belangstelling was en waar aan onder anderen deelnamen de Suomi- athleten A. Spek, A-klasser; J. Oosterman, B-klasser en W. Kok, D-klasser. Van de ruim zestig athleten liepen spoe dig de A-klassers Van Zeeland (AAC), J. Borst (Olympus), A. Spek (Suomi) en de F-klasser Ter Burg (FIT) in een kopgroep weg om afwisselend de leiding te nemen. Van Zeeland kon zijn rivalen niet „lossen" in deze prachtige x-ace. De Velsenaar Spek, die steeds goed volgde en zijn clubgenoot Oosterman achter zich wist te houden, ver giste zich op ongeveer 400 m. van de eind streep in zijn eindspurt, die hij te laat in zette, maar volkomen fris begon. Dit bi-acht hem met slechts enkele seconden verschil op de derde plaats na Van Zee land (AAC, Amsterdam) en J. Borst (Olympus, Alkmaar). Hij kwam echter met ruim verschil op no. 4 en eerste B- klasser Ter Bux"g (FIT, Zeist) binnen. De prestatie van de jeugdige Oosterman in de B-klasse was evenzeer fraai. In totaal klas- seex-de hij zich negende en werd derde B-klasser. Kok was minder gelukkig, maar behoorde toch nog tot de middengroep. Alle deelnemers die de race hadden uit gelopen ontvingen een herinneringsvaantje. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 20 op 21 September Vleet: KW 50 45 k.: KW 43 80 k.; KW 65 10 k.; KW 167 17 k.: KW 161 90 k.: KW 163 20 k.; KW 2 25 k.: KW 3 5 k.; KW 5 7 k.; KW 14 60 k.; KW 23 70 k.; KW 168 5 k.; KW 54 75 k.; KW 140 85 k.; KW 127 20 k.; KW 83 10 k.: KW 144 85 k.; KW 29 100 k.; KW 32 1 k.; KW 39 5 k. Geen vangst hadden: KW 173, KW 42, KW 151, KW 170, KW 6, KW 22. Trawlharing KW 70 40 k.; KW 129 20 k.; KW 38 60 k.; KW 48 35 k.; KW 86 45 k.; KW 20 20 k.; KV/ 40 33 k. Gemiddelde vangsten Vleet: 31 kantjes. Trekkers: 40 kantjes. Een druk programma van de Ivennemcr Turnkring was de oorzaak dat de bonds- wandeldagon welke het Koninklijk Neder lands Gymnastiekverbond ieder jaar voor het gehele land omstreeks Juni organiseert voor Kennemerland dit jaar tjjdens het af gelopen weekeinde moesten worden gehou den. De organisatie was evenals vorig jaar in handen van de Velser Gymnastiekver eniging en ook ditmaal was de start iix de theeschenkerij „Velserbeek". Zaterdag omstreeks twee uur gingen 43 vvandelaars(sters) op pad. De adspiranten met 15 km. en de senioren met 25 km. voor de boeg. In vlot tempo werden de voorge- schx-even aantal kilometers afgelegd. Het pai-cours bood de wandelaars vele aantrek kelijkheden. De jeugd doox-kruiste 'n deel der gemeente en de seniox'en zochten hun weg langs de Duin- en Kruidbex-gerweg om via Sant poort op hun uitgangspunt terug te kex-en. Zondag gingen 30 deelnemers op pad niet weliswaar minder goed weer dan hun Zaterdagse collega's, maar niettemin was de stemming uitstekend. De E.II.B.O. die voor de zekerheid px-esent was, hoefde ge lukkig niet in touw te komen. Aan het einde van de tocht wachtte de deelnexners een beloning in de vorm van een fx-aaie bronzen médaille. Twee dames, één van T.V.IJ. en één van BATO die de tocht voor de vijfde maal volbrachten ontvingen een zilveren plak. Wat eveneens zeer in de smaak viel was de verfrissing die iedere deelnemer kreeg aangeboden. Record-score van de a-aspiranten (14—0) Ondanks de nederlaag welke het eerste elftal tegen Spaarnestad te incasseren kreeg, was het toch een goede dag voor S.V.IJ., daar het 2e, 3e, de junioren en aspiranten behoorlijke overwinningen wisten te behalen, waarbij de A-aspix-an- ten wederom voor de hoogste score zorg den, n.l. 140 tegen Kinheim b. S.V.IJ.. dat me invallers uitkwam voor Buis en Kx-oone. heeft dus het zoet der overwinning niet kunnen smaken en het had daar. gezien het vex-toonde spel, ook geen x-echt op. Spaaimestad vormde een beter geheel en besteedde ook meer aan dacht aan het plaatsen en de opbouw der aanvallen, iets waaraan het bij S.V.IJ. ten enemale ontbrak. Reeds voor de rust hadden de Haarlem mers door hun middenvoor kans gezien een 10 voorsprong te nemen, waarbij ze zich nog de luxe veroorloofden een penalty naast te schieten. Wie gedacht had, dat S.V.IJ. na de rust met wind mee uit een ander vaatje ging tappen kwam bedx-ogen uit, want het vertoonde spel werd gaan deweg slechter. Toch was de kans op de gelijkmaker aanwezig, toen een penalty werd - toegewezen. In eerste instantie schoot Kistemaker x-aak, doch het schot wex-d door te vroeg toelopen geannuleerd, waarna de penalty voor de tweede maal werd gemist. Eén der Spaax-nestad-spelers werd hierna van het veld gezonden, doch dit belette de Haarlemmers niet de stand op 20 te bi-engen uit een hard ingescho ten vrije trap van de rand van het straf schopgebied. Bij déze stand bleef het, on danks verwoede pogingen van S.V.IJ. ten minste de eer te redden doch paal en lat stonden de doelverdediger een paar maal bij. Het 2e elftal deed het beter en klopte DEM 5 met 42, terwijl het 3e DEM 6 een 64 nederlaag toebracht, zodat dit elftal na 2 wedstrijden nog ongeslagen is. De junioren stuurden DSK jun. A met een 61 nederlaag naar huis, terwijl de A- asp. een 140 ovei'winning behaalden op Kinheim b. Ook de juniox-en en aspi ranten zijn na 2 wedstrijden nog ongesla gen. Hoewel het uiteraard de bedoeling is dat ieder jaar een andere gymnastiekvereni ging de ox-ganisatie krijgt te verzorgen hoopt de Velser Gymnastiekvereniging die het volgend jaar haar eerste lustrum viert, dan ook nog hiervoor in aanmerking te komen. De deelnemende verenigingen waren ditmaal: SSH uit Velsen-Noord, ODIN uit Heemskerk, BATO en VDLO uit Haarlem, Spox-tbond, VGV, TVIJ uit IJmuiden en Turnlust uit Beverwijk. De individuelen Waren Velsenaren. Hoewel WB wegens invallers voor De Wolf en v. d. Linden, die vorige week tegen ETO verwondingen opliepen, in de voox-hoede was vex-zwakt, had de thuisclub tegen BDK uit Amsterdam een bijna voort durend overwicht. De WB-aanvallen mis ten echter de flitsende kracht, die blijk baar nodig was om de prima werkende BDK-doelman te verrassen. Hij voorkwam doelpunten van linksbuiten Duineveld, Kooimans, Vlietstra en Helder, die stuk voor stuk open kansen kregen. Na 35 mi nuten was de naar rechts gezwenkte Kers bergen de grondlegger voor een frgai doel punt van Bleeker, die op 20 meter en in vrije positie hoog en onhoudbaar inschoot (1-0). Na de hervatting speelde BDK wat meer open, tot WD plotseling aggressief werd. Nadat Bleeker de bal had vrij gespeeld en naar Duineveld plaatste, was het Kooimans die na 24 minuten in moeilijke positie weer fx-aai doelpuntte (2-0), waarna hij langs het verlaten doel trapte, maar Helder zijn schot zag weggestompt. Toen Duineveld het BDK-doel te hoog had gezocht, was het Helder, die na 37 minuten uit een schex-mutseling er gemak kelijk 3-0 van maakte en nog geen minuut later ontving Kooimans de bal van het middenveld, passeerde achterspeler en doelman en de stand was 4-0. De tegen aanvallen van BDK waren verrassend,maar in de stand van deze zeer sportief gespeel de wedstrijd konden ze geen verandering brengen. De onderlinge strijd bij de IJmuidense damclub „Sportief" is in het Culturele ge bouw voortgezet. De voorzitter heette en kele nieuwe leden van harte welkom en spx-ak de wens uit dat dit voorbeeld nog door vele damliefhebbers gevolgd mocht wox-den. Hij riep vooral de jeugd op. Daar na is men overgegaan tot het spel. De partij tussen J. Muntz en P. Bakker werd er een, waarin J. Muntz voortdurend aan viel en inderdaad mocht het hem gelukken de volle buit binnen te halen; ook de partij tussen G. Mooi en W. 't Hart werd een leerzame partij voor beide spelers. G. Mooi liet eerst de winst glippen maar ook 't Hart zag zijn winst niet en zo deelden de spe lers de punten. Ook in afdeling B werd een leerzame partij genoteerd en wel tussen J. de Ruiter met wit en H. Dijkhuizen met zwart. Beide spelei-s gaven zich volkomen, maar ze dux-fden niet aan te vallen, wat tenslotte voor wit noodlottig werd, want men kwam bijna vast te staan en zodoende moest wit offex-en wat hem na enkele zetten zijn partij kostte. De uitslagen waren: Afd. A: J. J. WesseliusH. Andrea 02, A. RasW. Post 11, J. MuntzP. Bakker 20, K. LichtendahlW. Hoef- akker 0—2, G. Mooi—W. t Hart 1—1. Afd. B: P. Westerwal—J. Bakker 0—2, H. Veltman—M. Menger Sr. 2—0, H. Holt J. Moleman 02, J. de Ruiter—H. Dijk huizen 02, B. GlasP. de Jong 02, H. OutJ. T. Menger Jr. 20, J. Hiemstra H. Otter afgebr., J. MolemanH. Holt 0—2. Vrijdagavond wordt de onderlinge strijd voortgezet in het Culturele gebouw. In het dorp Grevenbricht in Limburg werd een vrijgezellencongres gehouden onder het motto: „Vrijgezellen aller landen verenigt u". De oudste deelnemer, de 75-jarige Jan Reinaart uit Kerkrade in gesprek met Charlotte Denis uit Haarlem. Zo is dan Zaterdagavond het nieuwe seizoen weer geopend door „Havenkwar tier in het geheel uitverkochte Kennemer Theater te Beverwijk met een opvoering van mr. J. H. Pennings toneelspel „De Zon daar". Dit stuk werd geruime tijd geleden door Cor van der Lugt Melsert op sublieme wijze bij het Nederlandse publiek geïntro duceerd en blijkt sindsdien voor onze ama teurs een dankbaar speelobject geworden te zijn. De centrale figuur van dit drama over de menselijke zwakheid is de bankier Ton Bj^ers, die wegens een vermeende verduis tering tot een langdurige gevangenisstraf vei'oordeeld werd. Dank zij voorbeeldig gedrag wordt hij evenwel vroegtijdig in vrijheid gesteld. Zijn thuiskomst wordt allerminst met vreugde begroet: zijn vrouw is inmiddels met een huisvriend hertrouwd en de jaren hebben ook zijn zoon Ton ge heel van hem vervreemd. Doch de een zaamheid en afzondering in de cel schon ken de ex-gevangene een grote berusting en hij is daai'door in staat zijn lot met een kalme ironie te beschouwen. Zelfs wanneer een boekhouder bekent de fraude te heb ben gepleegd, zodat blijkt dat Ton Ryers onschuldig werd veroordeeld, is deze het rninst geschokt van allen. Hij heeft voor de daaruit voortvloeiende verwax-ring slechts een spottende glimlach en vertrekt tenslotte onverstooi-baar naar een nieuw leven in het buitenland. Alleen mag hij een dankbai*e herinnering meenemen aan zijn zoon, die hem nu warm is toegenegen. Dit bespiegelend gegeven werd door de auteur in een boeiend toneelspel uitge werkt, dat niet alleen technisch knap in elkaar is gezet, maar bovendien pakkende en gemakkelijk in de mond liggende dia logen bevat. Voor een ensemble, dat zich dus een juist inzicht in de niet eens zulk een gecompliceerde karaktertekening weet eigen te maken, wordt hier ongetwijfeld een fraaie kans tot een boeiende toneel avond geboden. Van deze mogelijkheden wist „Havenkwai-tier" evenwel slechts een gedeeltelijk gebruik te maken. Deze bedenking geldt niet voor Chris Sluiters, die behalve de regie ook de hoofd rol nog voor zijn rekening genomen had. Hij plaatste Ton Ryers in het juiste dag licht, zonder misplaatst sarcasme. C. Hoe ben verkeerde als Ton Ryers junior in het nadeel, dat het leeftijdsverschil met zijn vader weinig overtuigend aandeed, welke handicap hij niet vermocht weg te spelen. Mevrouw F. Ki-oon-Bakker was als diens verloofde te weinig de ingénue.. Over het algemeen toonde H. Luster zich als de tweede echtgenoot een behoorlijke tegen speler van zijn rivaal. Mej. M. van Huy- stede was de door de omstandigheden_vei-- bijsterde Emmy, mevrouw Wels-Calvé een trouwhartige Jans en C. Stam de instabiele boekhouder Vorster, die zijn bekentenis in het tweede tfedrijf iets minder monotoorx had moeten afleggen. JAN VAN DAM IJmonden-duiven besloten het seizoen De duiven van de afdeling „De IJmon- den" van de bond van Zaterdagvliegers hebben Zaterdag hun laatste wedvlucht van het seizoen gemaakt met als startplaats Maastricht voor een afstand van 194 km. De vogels, die om 11.40 uur werden gelost, hadden ondex-weg een Noordoosten-wind. Toen de heer J. Suurmond om 14.47 uur de eerste duif had „afgeklokt" bleek dit dier een gemiddelde snelheid van ruim 62 km te hebben gevlogen. De overige prijzen wa ren overigens vlug „verdiend". De uitslag was: J. Suurmond 1, 4 en 5; L. van Veelen 2, 3; D. A. Visser 6; C. P. Bekker 7 en 8. „De IJmonden" hoopt in de eerste week van October een ledenvergadei-ing te hou den, waarin de plannen voor het winter seizoen zullen worden besproken. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Lucas J. M., z. van G. J. Ver hoef en Th. G. Does; Pancratius, z. van G. Welboren en K. Aerdenburg; Laurentius J., z. van J. Koopman en A. C. Kreekman; An- nemarie H„ d. van J. Bos en R. Kerkhof; Geertruida G., d. van J. J. v. Egmond en D. Ras; Jacobus J., z. van L. Schuit en M. J. Aardenburg; Wilhelmina J., d. van C. Drink- waard en A. Adrichem. GEHUWD: L. de Groot en D. C. Blan- kendaal. Kennemers-resultaten De uitslagen der Kennemers-elftallen luiden: Kennemei's 1CW 31; Beverwijk 2—Kennemers 4 34; Kennemers 5—VI. Vogels 3 44; Zandvoortmeeuwen 4Ken nemers 6 3—1; IEV 2—Kennemers 7 1—3. ZONDAG NAAR WATERGRAAFSMEER Voor Zondag 27 September heeft de KNVB de wedstrijd Watergraafsmeerde Kennemers ingelast. De Kennemers kwamen op de vrije Zondag in het veld tegen de Rotterdamse tweede klasser CVV. Het was een wedstrijd waarbij het kalm aan ging en elke spanning ontbrak. Bij de thuisclub ontbrak spil H. Brethouwer, waax-- voor D. v. d. Outenaar inviel. In de eerste helft van de wedstrijd kwa men de meeste doelpunten. Want door toe doen van Eikhof en v. d. Sluis werd het 20. De CW-midvoor bracht de stand op 21. Na de rust zagen de aanwezigen nog éé.i maal scoren. Eikhof bracht de stand op 31 voor de thuisclub. Filmavond voor emigranten Donderdagavond 24 September zal in het K.S.A.-gebouw door een bekend passage bureau een filmavond worden gegeven, wel ke speciaal bestemd is voor hen, die willen emigrex-en. Vertoond zal worden de film „Een reis per emigi'antenschip naar uw nieuwe vader land". „Geluk in de bergen" Mevrouw N. de Bock—Luiting uit Bever wijk spreekt hedenmiddag in het program ma „Tussen de bedrijven door" van de N.C.R.V. over het onderwerp „Geluk in de bergen". Puzzelen met „Turnlust" Zondag 27 September organiseert de B. G. V. „Turnlust" een puzzle fietstocht voor haar leden. Jubileumtournooi van De Pion nog niet ten einde Hoewel thans ook de derde ronde van het jubileumtournooi van de Castricumse Schaakclub De Pion is gespeeld, zijn nog niet alle kampioenen van de zeven deel nemende groepen bekend. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat er nog verschillen de afgebroken en gewone partijen moeten worden gespeeld, hetgeen nog deze week zal geschieden, want Vrijdag komt men bijeen voor de prijsuitreiking. In groep a staat H. Molenbroek er met 2 punten en 1 afgebx'oken partij het best voor, temeer, omdat hij in zijn afgebroken partij op winst staat. L. Born won in groep b alle drie partijen en sleepte hierdoor de beschikbare médaille in de wacht. In groep c moeten J. Beekman en D. Keetbaas nog tegen elkaar spelen en het laat zich aan zien dat Beekman de zege zal behalen. Tussen J. Lute en J. Bos, die in groep d beiden 2 pxxnten uit drie wedstrijden be haalden, zal het lot beslissen en in groep e ging de heer A. van Cranenburgh met de erepalm strijken. De jongste deelnemer aan het tournooi, de 15-jarige J. Bakker, liet in gx-oep f alle ouderen achter zich en werd kampioen met 3 punten uit 3 paxdijen. In groep g zal de partij B. Schlosser—H. Hoo- gervoorst de beslissing moeten brengen. Zoals gezegd is Vrijdag in hotel Meijer de prijsuitreiking en op deze bijeenkomst zal tevens de clubkampioen van het seizoen 19521953, de heer C. Bennes,.worden ge huldigd. ADVERTENTIE Geen sprake meer van afwashanden' Vroeger klonk het in veel huishoudingen maar al te vaak zo: ..Wie moet er nu weer de afwas doen?" Moeder en dochter, of de doch ters onderling lagen met elkaar overhoop, omdat ieder voor zich tégen de afwas opzag. En dan die ellendige afwashanden Met Castella Vaatwas. het nieuwe, wonder baarlijke afwasmdidel, is hier echter met één slag een eind aan gekomen. Een enorme hoe veelheid krachtig, actief schuim krijgt U al met één enkele lepel van dit wondermiddel. Pannen, borden, bestek, kortom alles komt in een ommezien kraakhelder en flonkerend uit het sop te voorschijn. Afdrogen hoeft niet eens. alleen maar eventjes laten afdruipen. Maar wat de huisvrouwen misschien wel als het grootste voordeel zullen beschouwen is dit: met Castella Vaatwas is er van die nare rode „afwashanden" geen sprake meer. Flu weelzacht zijn Uw handen na de afwas! Een pak Castella Vaatwas kost U slechts 25 cent. Iedereen kan het zich dus aanschaffen. Maandag 21 September Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Duel in de nacht." Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De ver boden vrucht". W.B. Theater, 8 uur: „Geronimo".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3