Friese aanval kon niet tegen de VSV-defensie op Onverkwikkelijke taf reien na Enschedé-EDO: (0-1) A VA Stormvogels met drie invallers kon tegen Heracles niet op: 1-0 Grote overwinning van Ripperda wederom zege van T.Y.B.B. Thuiskomst .Clowntje Riek Ondanks krachtsverschil weinig fraai voetbal Gelijkspel van Arsenal tegen Manchester C Politie moest er aan te pas komen Roodselaar maakt het enige doelpunt Bloemendaal kwam in tie dubbele cijfers MAANDAG 21 SEPTEMBER 1953 VSV bedwong Sneek met 2-0 De Engelse league Nederlaag van Schoten tegen De Spartaan Handbalploegen verloren in Oostenrijk werd afgekeurd. werden E.D.O.-spelers, die zich naar de k.eedkamer b„t zand in het gezicht gegooid. Sportclub-bestuurders en politic grepen onmiddellijk in en verwijderden de onsportieve lieden. Zelfs de overvalwagen kwam er aan te F Schaken Bykova wereldkampioene DERDE- EN VIERDEKLASSERS Voor de kinderen FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck 4 Niemand zal willen betwisten, dat de punten tenslotte terecht zijn gekomen bij de club, die er de meeste aanspraken op kon laten gelden, in dit geval V.S.V. Maar even min zal de bewering, dat de roodhemden hun 2-0 zege op Sneek meer dankten aan het zwakke spel van de tegenpartij dan aan eigen spelinzicht, balcontröle of schotvaardig heid, zware tegenspraak ontmoeten. Deze Zondagmiddag is ongetwijfeld gebleken, dat mét Van der Kuil de gangmaker uit de voorhoede verdwenen was en.... dat Spaans voor rechtsbinnen stukken in tempo te kort komt. Van der Kuil werd deze middag wel zeer gemist. De Graaf stond nu op de bin nenplaats en presteerde daar heel wat minder dan op de vleugel. Wel kreeg hij een aantal' „doelrijpe" kansen, maar hij weigerde hardnekkig ze te accepteren, al gebiedt de eerlijkheid er bij te vermelden, dat eenmaal dat was al in de eerste minuut de lat een doelpunt van zijn ma kelij in de weg stond. Voorts bracht ook invaller-linksbuiten Tommy Lawton heeft zijn aandeel ge had in het gelijke spel dat Arsenal Za terdag thuis spelend voor de Engelse league bevocht op Manchester City (2-2). Maar Charlton Athletic deed wel heel ver dienstelijk werk door West Bromwich Albion tot nu toe ongeslagen in de league op eigen terrein met 3-2 te over winnen. De midvoor van Charlton, de Zuid-Afrikaanse speler Stuart Leary, won de wedstrijd voor zijn club met een schit terend doelpunt. Tussen twee haakjes, se dert 21 jaar had Charlton niet op het ter rein van de Albion kunnen winnen Tommy Lawton speelde Zaterdag in de ge lederen van Arsenal in de voetbalwedstrijd Arsenal-Manchester City. Hier zien we Lawton (links) in duel met de doelman van de City, Trautman. Liverpool, dat al heel laag genoteerd staat op de ranglijst, sloeg Burnley met niet minder dan 4-0. Midvoor Louis Bimp- son scoorde de vier doelpunten in de eer ste helft van de ontmoeting. Tommy Lawton had dus een groot aan deel in het gelijke spel dat Arsenal op de City bevocht. Men moet niet vergeten, dat Lawton de laatste jaren in iweede en derde divisies heeft gespeeld en dat de overgang naar Arsenal wel wat plotseling is gegaan. Maar in dit milieu heeft hij toch voldoende van zijn capaciteiten gedemon streerd om te geloven dat Arsenal nog steeds onderaan de ranglijst zal op leven. Overigens ontkwam de City maar op het nippertje aan een nederlaag. De gelijkmaker werd pas in de laatste minuut van de wedstrijd gescoord. Het kostbare Sunderland-team leed een 4-1 nederlaag tegen Portsmouth en staat thans onderaan tezamen met Arsenal. Do international Trevor Ford was niet in het Sunderland-eiftal ongesteld. Huddersfield Town sloeg Sheffield United met 6-3 en is thans tot de tweede plaats opgeklommen met twee punten achterstand on de Albion. De uitslagen in de Engelse League luidden: Eerste divisie: ArsenalManchester City 2-2, BlacknoolWolverhamnton Wanderers 0-0, Cardiff CityBolton Wan derers 1-1, ChelseaAston Villa 1-2. Li verpoolBurnley 4-0; Manchester United Preston North End 1-0, MidchesbrouPh Sheffield Wednesday 4-1, Newcastle UnitedTottenham Hotspur 1-3. Ports mouth—Sunderland 4-1. Sheffield United Huddersfield Town 3-6, West Bromwich AlbionCharlton Athletic 2-3. Thoolen er niet veel van terecht, zodat het geen verwondering behoeft te wekken, dat met rust nog niet gescoord was. Wel was V.S.V. in deze eerste helft sterk in de meerderheid geweest. Zonder zich bepaald ten volle in te spannen, beheersten de roodwitten het middenveld, zodat de voorhoede steeds weer in de gelegenheid gesteld werd aan te vallen. De Sneeker spil IJdema echter toonde zich in de regel de meerdere van Verswij veren en wanneer de beide Friese backs al eens te kort schoten was daar altijd keeper Brinksma nog om erger te voorkomen. Zo stopte deze doelman o.a. een kogel van Verswijveren op fraaie wijze, maar hij bofte bepaald, toen, nadat hij een effectvol schot van Thoolen niet klemvast kon krijgen. De Graaf op een paar meter afstand de bal langs het lege doel werkte. Het aantal keren, dat .Van der Wint in deze eerste helft in actie had moeten komen, was op de vingex's van één hand te tellen. En dat Werk hoge ballen was voor hem nog gesneden koek geweest. Betere hervatting Na de hervatting begon V.S.V. ontegen zeggelijk beter. Al in die eerste minuut had Brinksma met schoten van De Bie en Verswijveren de grootste moeite. Weinig vermoedden we toen, dat dit tweetal binnen het kwartier de stand op 20 zou brengen en toch was dit zo. Beide keren gaf rechtsbuiten De Bie zo'n afge meten voorzet, dat Verswijveren in staat werd gesteld met kopballen Brinksma te passeren (20). En dat daarmee het pleit beslecht was, voelde iedereen. De Friese aanvallers kon den nu eenmaal niet tegen de VSV-verde- diging op en zo zij al eens door nonchalant spel van een overmoedige V.S.V .-verdedi ger een schotkans kregen, dan bleken ze hun schotvaardigheid ook nog in het „heitelan" achtergelaten te hebben. Bij V.S.V. kregen De Graaf en Verswij veren ieder nog twee opgelegde kansen, om de voorspi-ong te vergroten, doch steeds schoten zij recht in Brinksma's handen, zodat het 2—0 was en bleef. Schoten heeft de eerste thuiswedstrijd tegen De Spartaan met gering verschil ver loren. Nadat de thuisclub zich een een-nul voorsprong had verschaft, slaagde Spartaan er in nog voor rust gelijk te maken en scoorde daarna in de tweede helft de win nende goal. Van krachtsverschil was bij deze ont moeting weinig sprake, maar de Amster damse voorhoede toonde zich een tikje ge- vaarlijker en doortastender dan die van Schoten. Vele Schoten-aanvallen warén goed van opzet, maar zwak van afwerking. Toch kreeg de thuisclub even moed, toen na een kwartier een goede combinatie tus sen Geurts en Meenhorst tot het eerste doelpunt leidde. Laatstgenoemde was er de maker van. Spartaan kon hierna de Schoten-aanval in bedwang houden en zelf ook enkele malen het Schoten-doel in ernstig gevaar brengen. Maar pas twee minuten voor de rust werd het een-een door Hilster. In de tweede helft wogen de partijen goed tegen elkaar op, maar bij de over en weer golvende aanvallen schiepen de Am sterdammers zich meer kansen dan de thuisclub. Na een half uur gelukte het Hil ster ten tweede male te scoren uit een scrimmage, waardoor de stand op een-twee kwam. Schoten viel hierna weliswaar fel aan, maar Spaidaan kreeg toch de betere kansen om de scoi-e te wijzigen. Een schot van Van Rijk ging echter net naast het doel, zodat Schoten achteraf nog blij mocht zijn dat het bij een-twee bleef. In een officieuze ontmoeting heeft het Nederlands heren handbalelftal met 1712 van Oostenrijk verloren. De ruststand luidde 75 voor de Oostenrijkers. Het Nederlands elftal speelde een vlotte partij, waarin het opportunisme hoogtij vierde. Door het ineenstorten van de achter hoede in het eerste kwartier na rust werd een nederlaag onontkoombaar. Binnen 6 minuten voerden de gastheren hun 75 voox-spi'ong toen op tot 126. De interland handbalwedstrijd tussen de damesploegcn van Oostenrijk cn Nederland is in een 43 overwinning voor de Oosten rijkse dames geëindigd. De ruststand was 31 voor Oostenrijk. Het was een snelle aantx-ekkelijke wed strijd tussen twee elftallen, die volkomen aan elkaar gewaagd waren. In de eerste speel- helft toonden de gastvrouwen zich technisch kundiger, doch na de hervatting bleek de physieke conditie van de Nederlandse dames beter te zijn dan die van haar tegenstand sters en het slot was, dat de Oostenrijkse zege op nog vrij gelukkige wijze tot stand kwam. De snellere Nederlandse ploeg verhoogde in de tweede helft het tempo en op een ge geven ogenblik hadden onze landgenoten het spel volkomen in handen. Juist op het mo ment dat de gelijkmaker in de lucht zat, bracht de Oostenrijkse voorhoede de stand op 42. Het werd ten slotte 43. De Neder landse doelpunten werden gemaakt door Nel van Gennep, Henny de JongAssink en Tiny Handgraaf. De beste speelsters in het Nedex;- lands elftal waren Nel van Gennep, spil Gonnie Broekhuizen en doelvrouwe Annie van der VeenHuisman. Stormvogels speelde Zondag tegen Hera cles met drie invallers. De voorhoede had daardoor veel aan stootkracht verloren en hoewel doelman Dekkers enkele gevaar lijke schoten stopte, heeft hij verder wei nig moeilijk werk gehad. Het eerste half uur was Heracles heer en meester van het terrein. De Almeloërs beschikken over enkele goede technische spelers, waarvan rechtsbinnen F. de Veen de uitblinker is. Hij dirigeerde de voor hoede en gaf tal van gevaarlijke passes, waarvan zijn medespelers echter niet vol doende gebruik wisten te maken. De IJmuidenaren vielen tegen en ze mochten zeer tevreden zijn met de 1-0- nederlaag. Gemakkelijk hadden de cijfers groter kunnen zijn. Direct na de aftrap kregen de bezoekers een hoekschop. Lindenberg punterde echter een wijze waarop Enschedése supporters zich meenden te moeten uitlaten tegen hem On zeer onsportieve wijze, die ook door het grootste deel van de 1bezoekers ernst. Wat dan wel de oorzaak was van deze onverkwikkelijke nasleep van de wedstrijd? Welnu, de ontmoeting had vooral in de tweede helft een verre van prettig ver loop. In de eerste helft had EDO, dat een verre van sterke indruk maakte, het ini tiatief gehad, maar de niet onverdienstelijk spelende Enschedése verdediging liet geen steek vallen en daar ook de zwakke En schedése aanval geen kwaad kon uitrich ten bij doelman v. d. Berg, begonnen de partijen met 00 aan de tweede helft. Daarin was Enschedé onmiskenbaar sterker, maar de voorhoede was zo zwak, dat de E.D.O.-defensie toch ook weer met vrij groot gemak de weg naar een doelpunt kon blokkeren. Bij één der Haarlemse aanvallen kwam de uitlopende doelman Peters in botsing met, we meenden Rood selaar. Het doet er ook weinig toe, omdat het een normale spelsituatie was. Maar het ongeluk wilde, dat Peters bleef liggen en later weggedragen moest worden met twee gekneusde ribben. Van opzet was geen sprake. Enschedé bleef sterker en er gebeurden onplezierige dingen in het veld, waarbij de scheidsrechter dikwijls moest fluiten. En het liep (gelukkig) al aardig tegen het einde, toen geheel tegen de verwachting, een aanval van E.D.O. leidde tot het win nende doelpunt. Plaizier bracht de bal ver op. plaatste naar Roodselaar, die onhoud baar inschoot. De kleine invaller-doelman Rozendaal verging het enkele ogenblikken later niet beter dan zijn voorganger. Weer kwam ex- pas. zo'n aanval waarbij de uitlopende Ensche- dese doelman tegen een tegenstander bot ste. Hij bleef liggen en bleek een hersen schudding te hebben. En weer was er geen sprake van wild spel. Veel moois was er verder niet te bele ven. Maar het slot was nog het meest be droevend door de laatdunkende houding van enkele onsportieve lieden. E.D.O. werd, door de politie beschermd, uit Enschedé begeleid. ADVERTENTIE DROOGWAS THANS 32 ct. PER K.G. In de 14e, tevens laatste partij tussen de wex-eldkampioene Ludmilla Rudenko en haar uitdaagster Elisaveta Bykova werd fel gestreden. De wereldkampioene moest de laatste partij winnen om de titel te be houden, Aanvankelijk kwam zij ook beter te staan, maar in het eindspel bleek By kova zulke gunstige remisekansen te heb ben dat de wereldkampioene, gedwongen natuurlijk, op winst ging spelen. Bykova maakte gebruik van enkele zeer gewaagde combinaties van haar tegenstandster en in plaats van remise leverde de partij een zege op voor de uitdaagster. De eindstand werd 86 voor Elisaveta Bykova. de bal over de lat. Daarna beheerste He racles geruime tijd het spel. Na vijf minu ten moest Kraak al zwichten voor een schot van midvoor Mos, maar terecht kende de scheidsx-echter Ausum geen doelpunt toe. omdat Mos buitenspel stond. Vijf minuten later nam linksbinnen Stephan een vrije schop, waarbij de Almelose linksbuiten Kamphuis inschoot. Maar ook dit doelpunt werd afgekeurd wegens buitenspel. Twintig minuten na de rust plaatste F. v. d. Veen een listige boogbal uit een vrije schop voor het doel van Kraak. Deze kon niet ingrijpen en via Stephan ging de bal naar Mos, die van dichtbij inschoot (1-0). Een kwartier voor de rust kwam Storm vogels opzetten. Een goede voorzet van Van Onselen kwam bij Lindenberg, die keihard inschoot. Echter tegen het lichaam van doelman Dekkers. De bal stuitte tegen de onderkant van de lat in de handen van Dekkers. Daarna kwam linksbuiten Kamp huis alleen voor Kraak, maar zijn schot ging naast. In de tweede helft heeft Stormvogels ge ruime tijd gedomineerd en de vleugelspe lers Lutjes en Van, Onselen plaatsten ver schillende ballen goed voor het doel. Maar het binnentrio schoot slecht en Dekkers heeft geen enkel lastig schot meer gehad. Vlak voor afloop schoot Kamphuis laag in de hoek, maar Kraak redde. Het was vooral in de tweede helft een vrij harde wedstrijd. Scheidsrechter Ausum moest voortdurend het spel onderbreken. Kraak kreeg een waarschuwing voor appe leren. ADVERTENTIE Zo min als deze tekeningen precies gelijk zijn, zo min is alle sigarettenvloei hetzelfde Bij vloei zijn er 3 belangrijke punten van verschii de 3 punten van Mascotte', het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt 1 Kies de beste weg en het beste vloei: zorg altijd dat U bij Uw shag Mascotte krijgt! ApVPRTENTiE HOOFDPUNT m Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten Koker 80 ct. Ripperda is gisteren in de wedstrijd voor de derde klasse tegen DEC bijzonder schot vaardig voor de dag gekomen. In de eerste helft boden de Amsterdammers goed partij, doch na de pauze werd het overwicht van de oranjehemden zo groot dat de DEC- doelman, die overigens geen betrouwbare indruk maakte, zesmaal moest capituleren. De gebroeders Theo en Chris Dreyer brachten met elk twee doelpunten de stand op vier-nul. Buys en Molenkamp maakten het halve dozijn vol. TYBB is op de goede weg. De Haarlem mers hadden aan VIOS voor de rust een tegenpartij, die zich verdienstelijk weerde. Door Schouten nam de thuisclub de leiding en nadat VlOS gelijk had gemaakt, bracht Schouten nog voor de rust de stand op twee-een. In de tweede helft toonde Schouten zich wederom een schutter van formaat. Twee goals van zijn voet brach ten de eindstand op vier-een. ln&i [o'J I OCD SS dier iErSr* nC tRSss==: 2162 CZ2L, Maar zo, al spelende, kwamen ze dan eindelijk in Kabouterdorp. En daar gingen ze de bekende weg naar Pilon's huis. Oepoetie belde, en ze wachtten, tot Pilon de deur zou opendoen. „Ik vind het altijd prettig om Pilon op te zoeken", zei Bunkie. „Ja, en hij woont hier maar jijn, zo midden in het mooie bos", vond Rick. Het duurde nogal lang. „Zou Pilon soms niet thuis zijn?" zei Oepoetie. „Dat zou een tegenvaller zijn! „Laten we nog maar eens bellen", zei Oepoetie. Dat deden ze. Toen werd binnen op het raam geklopt. Rick keek opzij en hij zag Pilon achter de ruiten, die hem wenkte. Daarom ging hij naar het raam en keek naar binnen. „Hallo, Rick!" riep Pilon. „Ik kan niet open doen, komen jullie maar achter door, de achterdeur is niet op slot!" „Goed, Pilon!" riep Rick terug. Wat zou er aan de hand zijn?" vroeg Bunkie. „Ik weet het niet.Pilon zat op een stoel bij het raam. We zullen het wel horen als we binnen zijn." En toen gingen ze achter het huis om naar binnen. Zandvoox-tmeeuwen had tegen Lugdunum met een zwakke verdediging te kampen. De rust kwam met gelijke stand (0-0), doch binnen het kwartier na de hervatting had de Leidse ploeg al met twee-nul de leiding. Door Water scoorde de Zandvoor- ters tegen en toen Castien uit een straf schop de partijen op gelijke voet bracht werd het spannend. Twintig minuten voor het einde hernam Lugdunum de leiding en ditmaal kwamen de geel-hemden hun achterstand niet meer te boven: twee-drie. Met Hillegom blijft het mis gaan. Het verzwakte Hillegomse team verloor met drie-nul van Wilhelmus, nadat de rust met een-nul voor de Hagenaars was ingegaan uit een strafschop. In de tweede helft scoorde Wilhelmus nog twee doelpunten, waartegenover de Hillegomse voorhoede geen enkele treffer wist te plaatsen. HBC stelde tegen Alphen danig teleur. Op het zware en moeilijk bespeelbare veld wisten de Heemstedenaren niet tot behoor lijke prestaties te komen. EHS wacht na twee wedstrijden nog op zijn eerste winstpunt. De Haarlemse ploeg, op bezoek bij WSV, bracht het daar niet verder dan een vier-twee nederlaag. De vierdeklassers uit Haarlem en om geving hebben het Zondag vrij goed ge daan. Vooral Bloemendaal zorgde voor een uitstekend resultaat want het klopte ASV met niet minder dan 10-2. Het schijnt de witten dit jaar weer ernst te zijn. Werd verleden week reeds van DSS gewonnen, de tweede en ditmaal grote overwinning geeft de burger moed en we zijn belangstellend wat de Bloemendaalse club in het verdere verloop zal presteren. DSS kon bij St. Pancratius een verdien stelijk gelijkspel (2-2) bereiken terwijl Onze Gezellen en Halfweg met elkaar de buit verdeelden. Halfweg had voor rust op fraaie wijze de leiding genomen, maar na de hervatting scoorde v. d. Velde uit een strafschop de gelijkmaker. DIO en DCO ontliepen elkaar weinig in kracht. Voor rust scoox'de DCO, na de pauze DIO. zodat ook hier de punten wer den gedeeld. Ook THB en Concox-dia moesten na twee maal driekwartier voetballen tot de ont dekking komen dat de buit gedeeld was, want geen der ploegen had weten te sco ren omdat de verdedigers de aanvallers ver de baas waren. Waterloo, de nieuwe vierdeklasser, kreeg op eigen veld klop van ETO, dat reeds spoedig met een-nul voor kwam te staan door een doelpunt van Bos. Maar Stek ver anderde zulks in een twee-een voorsprong voor Waterloo. Met rust was de stand ech ter alweer gelijk door een doelpunt van Roodzand. Na de pauze was ETO sterker en kon door Bos nog tweemaal scoren, zo dat ETO met vier-twee won. VVB ten slotte won met flinke cijfers van BDK, namelijk vier-nul. 32) Tafeltje aan het raam. Kunt u informe ren. Moet u het menu weten? We dronken witte wijn, en een kleintje koffie, en we rookten sigaretten. Liesie is een geweldig rookster, zult u zich misschien wel her inneren". „U zoudt beter doen mij in plaats van uw onbeschaamdheden haar naam te noe men!" „Om half tien braken we op. We lieperx wat rond tot tien uur. Van tien uur tot bij elven zaten we in een bartje. „Montpar- nasse". Kunt u informeren. Toen namen we een taxi en bracht ik haar weg. Een braaf avondie. Om niets van te zeggen". „Dat zal ik zeker ook niet doen, als u mij de naam van dat meisje noemt". „Ik geef u nu toch volledige informaties? Regina, Riz, Montparnasse. De kellners zullen zich ons zeker herinneren. Liesje droeg een zwarte jurk met een smal kraag je van blauvy-met-zilver. En inderdaad een zwart hoedje. Het is het meest volmaakte alibi dat u zich. in kunt denken". „En wat deed u vanaf elf uur, tot u om twee 's nachts hier thuis kwam?" „Toen werd het minder braaf, inspec teur. Andei-e bartjes, café's. Maar wat doet dat er toe voor deze zaak; Een alibi tot elf uur is ruimschoots voldoende. Om tien vóór elf verlieten Liesje en ik de Mont- parnasse, de kellner kan dat getuigen. En wanneer werd de inbraak hier ontdekt? Tooh zeker niet na middernacht. Ik kan onmogelijk in die tijd van Den Haag naar Amsterdam gekomen zijn om hier nog gauw even in te breken". „Inderdaad. En hoe bent u van Den Haag weer teruggekomen?" „Met een taxi. Het was te laat voor de trein". „Dus u hebt zich hier voor de deur laten afzetten door een Haagse taxi". „Op de Westei-markt meer speciaal. Het laatste eindje woü ik liever lopen". „Zo, meneer Delmonte". „Ziet u wel, inspecteur. Een alibi, waar u geen speld tussen kunt krijgen! En on dertussen heb ik dan toch maar bewezen dat ik die inbraak niet gepleegd heb, en hebt u niet bewezen dat ik het wèl gedaan heb! Precies de omgekeerde wereld! Ik heb het u wel gezegd". „Wacht u eens even. Geen speld ertus sen? Ik heb hier drie spelden. Ten eerste; wanneer u dan zo onschuldig met Liesje bent uitgeweest, en daarna in bartjes en café's hebt gezeten, wat in de uitgaande wereld nu eenmaal niets bijzonder is voor een jongmens, waarom wilt u dan hier bij uw thuiskomst niet gezien worden". „Ik wou niet gehóói-d worden". „U wou niet gezien worden: Dat is een heel belangrijke nuance. Het doet me twij felen aan uw gehele verhaal". „Maar inspecteur. Als u nu kunt infor meren. „Er waren drie spelden. De tweede is, dat u met een lege actetas bent thuisgeko men. Bent u daar ook mee uitgegaan?" „Moeder Jager zal u stellig verzekeren van ja". „Goed. Wat doet u met een lege actetas als u met een meisje uitgaat?" „Grote genade. Vraagt u mij straks ook nog waarom ik een sigarettenkoker bij mij had? Die actetas heb ik meegenomen, om daarin voor Liesje een cadeautje ie doen. Dat vergat ik u nog te zeggen: op mijn heenreis van hier naar het station kocht ik op de Nieuwendijk een cadeautje voor Liesje. Een dingetje van kant. Ik kon het niet zo los in mijn zak steken". „Het is mogelijk. Dat zal Liesje dan moeten getuigen. Liesje zal dit gehele alibi van u moeten bevestigen. U draait er al door om heen, u ontwijkt steeds opnieuw mijn vraag, maar ik moét weten hoe de naam van dat meisje is! Wanneer u blijft weigeren mij haar naam te noemen is óf uw verblijf xn Amsterdam verdacht, óf uw verblijf in Den Haag. Ik zal beide moeten Laten onderzoeken en u gedurende die tijd in arrest houden. Dat is de dei'de speld, meneer Delmonte, en die prikt het ergste. U hebt geen keus: ik moét haar ware naam weten!" „Ik vind het ploertig om namen te noe men". „Voor een dinetje en een bar? Kom, kom, meneer Delmonte!" „Maar ze heeft misschien een andere vriend". „Ik ben niet van plan om nog langer te wachten. U moet zelf dan maar de con sequentie van uw ridderlijkheid dragen. Prins!" „Dat zijn inquisitie-allux-es. Ze heet Ca- x-oline Bent". „En ze woont? Het goéde adres, meneer Delmonte!" „Rozedoornstraac 21. Daar ergens.... ergens in de Bloemenbuurt". „Daar hebt u haar ook thuisgebracht". „Ja". „Dan zal ik daar laten informeren. Ik hoop voor u, meneer Delmonte, dat uw alibi bevestigd wordt. Anders ziet het er lelijk voor u uit. Dan is dit voorlopig vol doende. U kunt nu wel weer naar bed gaan". De politieman begon in zijn papieren te bladeren alsof de ander nu al lucht voor hem was, maar de ingenieur sprong ineens óp uit zijn stoel en schreeuwde woedend: „Wel verduiveld nog aan tos! Zeker voor een half uur tox het volgende verhoor! Ik barst van de koppijn! Ik ga een eind omlopen, de frisse lucht in. Daar zullen jullie me niet van kunnen terughouden!" „Van de frisse lucht niet, meneer Del- wonte. U kunt uw raam natuurlijk open schuiven als u daar behoefte aan hebt. Maar uw morgenwandeling zult u moeten uitstellen tot ik bericht uit Den Haag heb. Ik beloof u, dat ik meteen zal opbellen, ik zal haast achter de zaak zetten. Juffrouw Bent zal stellig graag vroeg opstaan als ze daax-mee een vriend kan redden!" De effen, beleefde toon van de politie man scheen de ander razend te maken. Hij stond nu met zijn hand aan de deurknop, wit van woede. Hij haalde diep adem. En dan ineens rukte hij de deur open, vloog naar buiten en sloeg haar met een dave rende slag achter zich dicht. De politie man hoorde hem luidruchtig de trap op hollen. „Er zijn hier in huis nog altijd mensen die slapen, meneer Delmonte", zei de poli tie man tegen de dichte deur", maar ik zie wel, dat u geen „heer" bent!" Het telefoongesprek met Den Haag had nu plaatsgevonden. Het zou minstens wel een uur duren, berekende de politieman, vóór er antwoord kon komen, voordat ex- iemand van het Haagse bureau naar de Bloemenbuurt getuft was, juffrouw Bent al of niet uit haar bed gehaald had en de nodige infox-maties had genoteerd. Een uur, dat hij goed wilde besteden. Want nu de nieuwe dag begon aan te breken, een Zondagmorgen, kon hij al deze mensen hier in huis toch moeilijk blijven vasthou den en controleren, hoeveel verdenkingen hij ook tegen ieder afzonderlijk had. Het oudste jongetje Jager was daareven al ko men vragen of hij effetjes melk mocht gaan halen op de Bloemgracht, omdat moe niks geen melk meer had voor de Zondag. Zo zouden er in de loop van de morgen wel meer komen. Hij wilde nu eens rustig zijn gedachten ordenen en misschien stx-aks Jean de Vere nog eens onder vuur nemen. Hij ging naar het raam, schoof dat zo hoog mogelijk open en ademde diep in de koele morgenlucht. Een grauwe, kleurloze ochtend en toch iets van verwachting in de grijze hemel, in het stille water van de gracht en in de dik-gezwollen knoppen aan de oude iepebomen. Een nieuwe dag en een nieuwe lente. De Westertoren stond daar machtig en donker, tijdloos en boven alles oprijzend en toch ook met iets van een belofte in zijn ranke top met de kei zerskroon. Een belofte van het licht, dat komen ging. De Prinsengracht lag daar wonderlijk effen en verlaten in deze vroe ge Zondagmox-gen: geen motorboten die puften onder de brugwelving en in een lange sleep het water deden klotsen tegen de kademuren. Geen rhythmische ploffen van scheepsmotoren of het klaterend ge toeter voor het naderen van de brug. Ook het verkeer op de Rozengracht ontbrak nog geheel: een enkele wandelaar, kouwelijk in zijn kraag gedoken, passeerde de brugleu ning in de verte. Een fietsjongen zeilde fluitend de hoek om. Maar verder scheen de bezige, bx-andend-levende stad nog te slapen en stond daar alleen de Westertoren als een donkere wachter in de stille voor jaarsmorgen, hoog heffend zijn kroon in de grijze hemel. De knoppen van de iepebo men aan zijn voet lichtten warm op tegexi de donkere steen. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6