Mr. J. in 't Veld als spreker over „religieus humanisme" AUTO OF MOTORRIJLES Pittige rallye bracht menigeen tot opperste wanhoop AREND REIJM Agenda voor Velsen Havenberichten Voor de Gemeenschap Velseti het adres Scheveningse logger „Dirk" kreeg lekkage Holland I-puzzlerit De watertoren van Westzaan stond helaas niet in Assendelft Russen soepeler jegens Oostzeevissers 6 Veel belangstelling voor gouden echtpaar Zondag derby T errasvogels-V eisen Velsen ging op de goede weg voort Slechte vangst van „DIJV" Betaling abonnementsgeld per giro MAANDAG 21 SEPTEMBER 1953 Voor de gemeenschap Velsen van het Humanistisch Verbond heeft de oud-minis ter mr. J. in 't Veld Zondagmorgen in een van de zalen van het Cultureel Centrum gesproken over de verhouding van het hu manisme tot de godsdienst. Hij gaf de be langstellenden hierbij geen complete le vensbeschouwing. maar bepaalde zich tot het geven van enige losse gedachten in dit verband. Het was het resultaat van eigen overpeinzingen. Aan deze bijeenkomst werd meegewerkt door de dames R. Mantje Coppée (viool) en L. Hpbbeling (piano). „Nog steeds zijn er vele personen", al dus mr. J. in 't Veld, die na het openings woord van de voorzitter van de gemeen schap Velsen, de heer H. P. Brits, het woord nam, „die het Humanistisch Verbond ken merken als een anti-godsdienstige instel ling. Het Verbond wil echter in geen geval een anti-kerkelijke houding aannemen. Het tegenovergestelde moet men daarom voor al niet lezen uit de beginselverklaring, waarin staat geschreven: „zonder uit te gaan in het geloof van een persoorlijke godheid". De Humanisten verwerpen het geloof in een geopenbaarde waarheid, dus in een bijzondere openbaring. Zij gaan er van uit, dat van een volstrekte waarheid geen sprake kan zijn. De waarheid wordt bij stukjes en beetjes geopenbaard en door te zoeken komt men langzaam verder op de weg naar de ontsluiering er van. De Humanisten willen niet uitsluiten, dat het denken tot de aanvaarding van een persoonlijke godheid kan leiden. Zij kun nen zich het goddelijke moeilijk voorstel len als persoonlijk, omdat een persoonlijk heid nimmer volmaakt kan zijn. Men houdt er geen eigen leer op na, maar samen denkt men er over en met elkaar tracht men verder te komen. Ontwikkeling Tegenover de verwerping van de idee van een persoonlijke godheid stelde hij die van de materialistische levensopvatting, zoals we die vinden in de negentiende eeuw. Men zal moeten openstaan voor de ontwikkeling van de wetenschap. Er zullen dan zeker geen moeilijkheden volgen, zo als die, waarmee thans de kerk heeft te maken. De kerk verloor vele personen doordat zij te laat positie heeft gekozen in de sociale strijd en doordat zij de weten schappelijke ontwikkeling niet heeft kun nen bijhouden en daardoor vele intellec tuelen heeft afgestoten. Zoeken naar waarheid Zo lang men te maken heeft met een dode stof is het zoeken naar de waarheid betrekkelijk eenvoudig, maar zodra men met het leven krijgt te maken wordt het een mysterie. Dode stof ontwikkelt zich op bepaalde wijze en zet zich langs dezelf de lijnen voort. Het leven verschijnt plot seling en men vraagt zich af, waar het vandaan komt. Het onderscheidt zich van de anorganische stof doordat het streeft naar volmaaktheid, zich aanpast bij de omgeving en als belangrijkste punt: uit zich zelf nieuwe vormen voortbrengt. Ein stein heeft eens gezegd dat er tussen stof felijke lichamen, die elkaar aantrekken, krachtenvelden liggen, die het heelal vul len. Dit moet ook op geestelijk terrein mo gelijk zijn, hetgeen niet voor de mens waarneembaar is. Velerlei verschijnselen worden daarmee verklaarbaar: bijvoor beeld te telepathie. Hogere levensvormen Mr. J. in 't Veld vroeg zich daarna af, waarom de ontwikkeling niet op het punt is blijven stilstaan, waar men tegen alle gevaren van het leven was opgewassen. De mens is veel minder aangepast aan de omgeving, dan allerlei diersoorten. Men ziet dat het leven is gericht op hogere levensvormen. En wanneer men het be grip hogere levensvormen aanvaard, dan richt het leven zich doelbewust op die ADVERTENTIE vormen. Spreker wilde deze levensopvat ting geen godsdienstige opvatting noemen. Men ziet niet op tot een macht buiten de wereld, maar in de wereld, want deze (goddelijke) levensstroom doortrekt de ge hele wereld, staat in de wereld en in de mens. De mens heeft deel aan het godde lijke. Mr. J. in 't Veld aanvaardt een godde lijke macht, werkend in de wereld. Het kenmerk hiervan is de behoefte om zich zelf te openbaren en te streven naar nieuwe volmaaktheid. Wanneer de mens de moeilijkheden in het leven mist, zal hij degenereren. Zijn conclusie was dan ook dat de mens de spanning moet opvangen om door middel daarvan het leven voller en rijper te ma ken. Het menselijke streven past in het goddelijk streven en de mens heeft zijn aandeel te leveren in het streven naar de vervolmaking. Het kan het leven zin geven en de moeilijkheden omzetten in winst voor de geest. De heer en mevrouw A. P. Mooy en M. A. Mooy-Aris, die Zondag hun gouden huwelijksfeest hebben gevierd, hebben op hun feest zeer veel belangstelling onder vonden. Hoewel het echtpaar al ruim veer tig jaar in de Noorderdorpstraat van het „oude" Velsen woont, is het nog altijd aan Velsen-Noord gebonden gebleven. Na de H. Mis van Dankbaarheid, die Zondagmorgen in de St. Joseph-parochie- kerk is opgedragen, werd het feest ver plaatst naar het clubgebouw „Kinder vreugd" aan de Doodweg. Hier bracht de R.K. Harmonie „St. Caecilia" de echtelie den een serenade, die veel belangstelling trok en de heer H. J. Vermey, voorzitter, complimenteerde hen namens de muzi kanten. Tijdens de 's middags gehouden receptie in de fleurig getooide zaal. heeft het echt paar Mooy van vele kanten ervaren, dat het goed staat aangeschreven en dat ook de vroegere vrienden van de papierfabriek de bruidegom niet hadden vergeten. De Scheveningse logger „Dirk" heeft Zondagmorgen tijdens de haringvisserij op de Noordzee lekkage gekregen in de mo torkamer. Aan stuurboordkant spoot het water het schip in. De bemanning is er in geslaagd het lek zelf te dichten en het wa ter uit het ruim te pompen. Aangezien de schipper niet langer met de logger op zee durfde blijven, werd koers gezet naar Scheveningen, waar de „Dirk" vanmorgen is binnengelopen. Bij de stijve bries, die gisteren op de Noordzee stond, liep het schip slechts vijf mijl. De logger is na aankomst dadelijk op de sleephelling geplaatst. Voor Zondag is vastgesteld de competi tiewedstrijd Terrasvogels-Velsen. Beide besturen zijn overeengekomen de wedstrijd om half vier te doen aanvangen, dus na het einde van het radio-verslag van de in terland-wedstrijd NoorwegenNederland. Maandag 21 September IJMUIDEN: Tlialia, 20 uur: „De gele ballon". Rex, 20 uur: „De gevangene van Man- dorra". Dinsdag 22 September IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „De gele ballon". Rex 20 uur: Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer". A Zelfs op de daken van de huizen hadden inwoners van Joure plaals genomen om niets te missen van het eerste concert op het nieuwe carillon, dat de firma Douwe Egberts ter gelegenheid van haar tweehonderdjarig bestaan aan de gemeente had geschonken. De overdracht vond Zaterdag plaats. Een verdienstelijk resultaat heeft Velsen geboekt in de eerste thuiswedstrijd van het nieuwe seizoen. Tegen het toch heus niet zwakke Alcmaria Victrix boekten Bakkum en zijn mannen een weliswaar schrale, maar volkomen verdiende 10 overwinning na een wedstrijd waarin liet spelpeil zeer verdienstelijk was te noemen. Aan beide kanten werden talrijke aan vallen ondernomen, maar de verdedigers waren uitstekend op dreef en veel scoringskansen kregen de voorwaartsen niet. Het was dan ook geheel in de lijn van het spelbeeld dat de rust met blanke stand aanbrak. Ook in de tweede helft ontliepen de ploe gen elkaar niet veel. Zowel de Alkmaarse als de Velser defensie hield de zaak achter goed gesloten, maar in het midden van de tweede speelhelft kreeg Bakkum na een goede aanval een kans. Met een hard schot liet hij de Alkmaarse doelman vissen en de zo moeizaam verkregen 10 voorsprong konden de Velsenaren door heftig verdedi gen tot aan het laatste fluitsignaal hand haven. Op een wijze, die aller enthousiasme en goedkeuring wegdroeg, is Zaterdagmiddag een puzzlerit voor personen-auto's gehouden onder auspiciën van de commissie voor bedrijfsontspanning van de Hoogovens. Om 14.46 uur startte de eerste wagen bij de hoofdingang van de Hoogovens voor de 47 km lange route. Dr. J. Veenenbos viel deze eer ten deel en na een minuut lange inzage in de oriëntatie-kaart zette hij de motor op vol-gas, óp naar de eerste controle. Om de minuut ging er daarna een auto van start. Alle deelnemende wagens, 56 in totaal, waren getooid met aan de voor- en achter zijde een levepsgroot deelnemingsnuramer en een oranje strook met de woorden: Hol land I puzzlerit. Om 15.38 uur startte de Volkswagen van ir. I. van Ees, die met zijn vrouw als kaart- lezeres en uw verslaggever als derde man, compleet met stopwatch, het duistere ge geven wel eens even tot klaarheid zouden brengen. Langs kleine, nauwe straatjes door het Noodwoningendorp, voorzichtig manoeu vrerend en scherp oplettend, werd de eer ste controlepost aan de verkeerde kant zichtbaar (die kaart zat vól gemenigheid- jes). Geen nood echter, voor de eerste maal gewoon draaien en van de andere zijde binnen rijden en de controlepost pas seren om het stempeltje te krijgen. De route was spoedig hervonden en voort ging het: bij splitsing links le weg links paaltje O 1739 links reinigingsmid del rechts periodiek gesloten ingang links 2e weg rechtsenzovoort. Van de lezer of lezeres hing veelal het succes van de équipe af, want de chauf feur had meer dan genoeg aan het bestu ren van de wagen, het opmerken van de controleposten en het aanhouden van de gemiddelde snelheid van 27 km, welke op het eerste gezicht laag lijkt, doch, na dat de rit beëindigd was, zelfs in de meeste gevallen niet kon worden bereikt. Al rijdend en lezend werd de tweede post ontdekt, die listig achter een fabriek was opgesteld en waarbij tevens een vraag moest worden opgelost. De vraag leek, evenals de volgenden, zo .gemakkelijk: hoeveel dingen zitten er in deze trommel en wat zijn het voor dingen? Het antwoord luidde officieel: 169 bougies, maar die ant woorden. Overigens was het beslist onaardig van de organisatoren, om die vierde lantaarn paal links zo'n eind weg te zetten. Ach teraf bleken de inzittenden na geheel As sendelft te zijn uitgereden niet goed te hebben opgelet, waardoor 20 kilometer werden verspeeld en het schema prompt in duigen viel. Uitgaande van het stand punt. dat men beter ten halve kan keren, dan ten hele dwalen, werd dan welgemoed rechtsomkeert gemaakt. Angsten uit staande, dat op die „weg der duizend bruggen" het hoofd boven het dak van de Volkswagen zou gaan uitsteken, werd de route hervonden en een controlepost is toen tenslotte en-passant ook ontdekt, waar slechts vier minuten te laat werd afgestempeld. Er was dan weliswaar een post overgeslagen, waardoor een kans op de prijzen was verkeken, maar „we zaten er nog in!" Van polder naar duin Na het vlakke en smalle wegengebied van de polder volgde een rit, die over duinpaden leidde en zo geraffineerd was uitgepuzzcld, dat het erg veel hoofdbre kens kostte om er wijs uit te worden. Op de meest ondenkbare plaatsen een con trole mèt vraag: wat betekenen de letters C.V.B. óf wat betekenen de 5 sterren in de C.V.B.-vlag? Het had eigenlijk voor elke deelnemer duidelijk moeten zijn: de 5 aangesloten bedrijven in de Commissie voor Bedrijfs ontspanning, maar juist de hoogst-ge- plaatsten in het Hoogoven Bedrijf wisten veelal niet wat dit betekende en ver speelden. daarmee alweer winstkansen. „Scheurend" op de rechte wegen èn slippend door de zanderige bochten werd een uitweg gezocht en gevonden. Het heeft daar enkele berijders wel eens een wagen onderdeel gekost: zelfs brak er een krukas en liep er een auto in het duin vast, maar het einddoel kwam in zicht: nog drie regels lezen en dan verzamelen in het Statenhuis aan de Velserweg. De controleurs maakten de meest vreemde situaties mee: op een punt ston den bij voorbeeld drie auto's. Alle drie in verschillende richtingen geparkeerd. Een ander wist te vertellen, dat er een wagen met een moordende snelheid zijn post was voorbij gereden, ergens naar Zaandam toe, waarna hij na een halfuur weer op zijn pad terugkeerde. Eén kwam zonder uit laat terug en weer een ander zocht in As sendelft naar de watertoren van West zaan. Voor alle zekerheid hadden de organi satoren een jeep in het duin-gebied neer gezet, die zijn nuttige diensten ten volle kon bewijzen. Om 16.34 uur, dus precies op tijd, stem pelde de finisli-controleur de kaart van de heer A. Tjassens Keizer af, die hier- Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost - Tel. 6200 De Noord-Duitse en de Deense vissers in de Oostzee, die de laatste tijden nogal last ondervonden van een al te strenge con trole van Russische controle-vaartuigen, zodra zij zich meer Oostelijk in de Oostzee bewogen, ondervinden de laatste maand minder moeite. Zowel van Duitse- als Deense zijde verklaren terugkerende vis sers, dat zij weliswaar nog verscheidene malen Russische controle-vaartuigen zijn tegengekomen, doch in het geheel niet zijn aangehouden. In welingelichte kringen te Hamburg neemt men aan, dat een en ander een ge volg is van een instructie, welke de nieuwe Sovjet-vertegenwoordiger in Oost-Berlijn direct na zijn aankomst aldaar heeft af gekondigd terzake meer vrijheid voor het bedrijfsleven en meer soepele behandeling van internationale zakenverhoudingen. In dit verband wijst men er in Hamburg op, dat een deel der Oostzee-vangsten als ge volg van de onlangs vrijwillig gesloten exportcontracten met Oost-Duitse impor teurs naar de Oostzóne gaat en ook uit die hoofde een betere verstandhouding en ver minderde controle begrijpelijk is. Zondag 20 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Poolster van Noord zee. Albert G. Brown van Manchester. Tei- resias van Bremen. Breda van Antwerpen. Gudrid van Adrossem. Elbert van Karlisse. Strelena van Riga. Bilma van Le Havre. Grebbestroom van Londen. Birmingham v. Goole. Swift van Londen. Spaarnestroom v. Hull. Philosophia van Liverpool. Alouette van Londen. Netherland Coast van New castle. Admiralengracht van Mantyluoto. Jans van Londen. Gooiland van Brazilië. Dieter Waltraut van Hamburg. Congostroom van Hamburg. Vertrokken zijn: Hampshire Coast naar M'bro. Maasland naar Londe» Toen de nieuwe Sultan van Marokko op weg was naar de Toeranga Moskee in Rabat, pleegde Allal Ben Abdullah, een 28-jariqe huisschilder uit Rabat, een aanslag op zijn leven. De moordenaar reed met zijn oude Ford in op het paard, waarop de Sultan was gezeten. Het paard brak een voorbeen en viel. De Sultan, meegesleurd in de val, kon door zijn lijfgarde ongedeerd op de been worden geholpen. Een lid van de lijfgarde van de Sultan sprong in de Ford en Allal Ben Abduilah verwondde hem met zijn mes Toch gelukte het de lijfwacht de moordenaar uit de auto te werken. Een politieman in burger schoot hem dood. Foto links boven'- Het lid van de lijfwacht springt in de auto om de moordenaar le overmeesteren. De man in het donkere pak die naderbij komt is de politieman. Foto rechts boven: De lijfwacht heft zijn vuist om Allal Ben Abdullah een slag in het ge-icht te geven De moordenaar tracht zich met zijn mes te verdedigen. Foto links onder: De lijfwacht gooit de aanvaller uit 'de auto. Foto rechts onder: De politieman in burger richt zijn revolver op de moordenaar. mede de eerste prijs en de wisselbeker won. In het Statenhuis werden de deelnemers met koffie en lunchpakket ontvangen en kwamen de belevenissen voor de dag. De voorzitter van de C.V.B., de heer P. J. Veltkamp, maakte in een geestige toe spraak, waarin hij de spanning ten top voerde, de uitslagen bekend. Als eerste werd de heer B. van Hasselt in het zon netje gezet, die kan had gezien de meeste strafpunten op te lopen: 649. Voor deze prestatie werd hem een poedeltaart over handigd, terwijl zijn vrouw, als chauffeuse, de tweede best geklasseerde dame was en daarvoor een C.V.B.-lepeltje ontving. Van ondcr-af aan werd mevr. A. Duf fels-Schaap op het matje geroepen, die kans had gezien om met haar lezeres, mej. M. Pie, als tiende geplaatst te wor den, maar tevens de best geklasseerde dame werd. De winnaars waren: 1. A. Tjassens Kei zer (Ovcnbouw) met 0 strafpunten, 20 plus punten en 175 geraden bougies (die de eind-uitslag gaven); 2. D. Keijzer (Ga rage) eveneens met 0 strafpunten (als bij zonderheid werd meegedeeld, dat met deze Chevrolet het parcours vele malen was gereden om dit voor te bereiden, zodat Keijzer slapend had kunnen rijden, de wa gen deed de rest!); 3. de équipe Van der Linde-Van Kleef (Inkoop) 0 strafpunten; 4. F. W. Santman, Bedrijfsorganisatie) 0 strafp.; 5. P. Gunst (Nieuwbouw); 6. W. P. J. van Haaren (Bedrijfsorganisatie); 7. G. Noorda (Mekog); 8. W. J. van Delft (Garage); 9. J. Rijkeboer (Zuidfabriek); 10. Mevr. A. Duffels (Correspondentie). Zij allen kregen een beker of een lau wertak die met een felicitatie werd over handigd. Er ligt weer een week achter ons, die wat de uitkomsten betreft met gulden let ters aan de balk geschreven mag worden, een balk overigens die voor de visserij meer met houtskool dan met goud wordt bekalkt. De vis-, haring- en makreelprij- zen waren over de hele linie stevig en er is dus te varen geweest voor de Zuidzij, waar tenslotte het hele apparaat in IJmui den en verderop in het land het van heb ben moet. Het voordeel van de twee vastendagen in deze week heeft weer eens laten zien, hoe hoognodig het is, het visverbruik in het binnenland op te jagen, want zolang de visserij het nog met vreug de moet hebben van de kerkelijke hoogtijdagen is bewezen, dat daarbuiten te weinig vis wordt geconsumeerd om een vloot varende te houden op die vis. Als elk gezin in Nederland ééns per week vis op het menu zette, hadden we nu mis schien een kans een paar schepen naar de verre wateren af te vaardigen, waar blij kens de vangstberichfen van de Duitsers nog wel het een en ander' te halen is. De IJslandse wateren leveren onze Oosterbu ren per schip toch altijd zo'n 2500 tot zelfs 5000 kisten vis per reis en dan is het echt niet alleen die hier zo ten onrechte ver guisde roodbaars, maar mooie kabeljauw en mooie gul, mooie kool en.... mooie roodbaars. Weinig schelvis overigens. Na tuurlijk vangt Duitsland zich eveneens vol aan haring: schepen van 3500 tot 4000 kis ten zeebanket zijn nog steeds geen zeld zaamheid, al ligt er wel wat bijvis bij en ook goed, dat hier direct maar weer over boord gaat omdat er toch geen markt voor is. Bremerhaven zuigt dat goedje echter direct naar de vismeelfabriek of vindt er emplooi voor in de conservenindustrie en deze ideale opvangapparatuur aan de wal zorgt er voor, dat de juffrouw in de Duitse winkel tenminste te kust en te keur kan uitzoeken of het nu haringseizoen is of niet. Ze hoeft heus geen verse koolvis filet met goud te beleggen. Een kistje braad voor veertig gulden, zoals het hier vaak gaat in dit gedwongen-eenzijdige stuk van het jaar, kunnen we nauwelijks meer als „volksvoedsel" zien. Het is allemaal droevig maar waar en tóch kan geen mens de reder euvel duiden, dat hij zijn. schepen stuurt naar de vangst, die het meest op levert en de kotters en de loggers rustig voor de verse vis laat zorgen. Zondag hield de hcngelaarsvereniging „De IJzeren Voorn" in de fortgaten een onder linge wedstrijd,, waaraan door niet minder dan veertig leden werd deelgenomen. De vangst was niet best te noemen en de uitslag was: 1. F. van Tongeren met 6; 2. J. v. d. Ham met 4; 3. W. van Leusden met 4; 4. J. Konings met 3; 5. G. Kluft met 3; 6. v. d. Mey met 2; 7. H. Bruinenberg met 2; 8. Oosterwolde mt 2; 9. P. Kuyt met 2. Bij de dames behaalde mevrouw Sondorp de eerste prijs. Kans voor de export. De haringprijzen waren Zaterdag wat matiger dan de voor gaande dagen en dat was een kans voor de export, temeer daar de kwaliteit aan alle kanten bevredigde. De beste soorten zijn verkocht voor f 11 tot f 13 per kist; de ma kreel zat even boven de f 12 met een en kele uitschieter tot f 13,50 per 50 kilo. Weinig en toch goedkoper. Al was er weinig kabeljauw aan de markt, de prijzen vertoonden toch een dalende tendenz. Voor de regels is van f 78 tot f 94 betaald en de kisten begonnen op f 155 om later te zak ken tot f 140. Kleine kabeljauw was aan zienlijk goedkoper en werd voor om de f 100 per kist van 125 kilo verkocht. Rondvis eveneens trager. Met de rondvisprijzen wilde het op deze laatste marktdag van de week evenmin vlotten en de piepers brachten het dan ook niet ver der dan tol ongeveer f 25, de wijting is voor f 17 verkocht en de gullen waren met Don derdag vergeleken eveneens flink gezakt. Voor grote gul reikte de handel niet verder dan tot f 38 en de middelsoorten haalden zelfs al niet meer dan f 23 per kist. Geen snurrevaad. De platvis aan de Zaterdagmarkt was zonder uitzondering afkomstig van de trawl-kustvissers. De schol twee deed van f 19 tot f 27 en de drietjes zaten tussen de f 11 en de f 16. Wat er aan enen en grotere soorten is aan gevoerd werd verkocht voor Engeland en werd verkocht voor respectievelijk f 38 en ongeveer f 50 per kist. Wel mooie tong. Er waren wel een paar mooie schepen tong en de prijs bleef vasthouden aan de gepeperde koersen van Vrijdag. Italië, Frankrijk en Zwitserland kochten heel wat uit de kleinste soorten. Lappen zaten ver boven de f 4 per kilo. Reizen. Voor negen dagen maakte de Schoorl Zaterdag zoals gemeld f 18600 en de Vios deed voor zeven dagen i 23.800; de Polderman maakte voor acht dagen f 17400 en de Pielertje van Slot besomde niet slecht met f 7250. Voor zijn gemengde ma kreel-haringvangst maakte de Robert Wil liam f 9100. Vandaag en mogen druk. Al binnen voor de markt van vandaag waren de Al lan Water (1600 haring) en de Tzonne (2200 kisten). Als derde kwam Zaterdag de Limburgia binnen met 1000 kisten, zo dat nummer vier, de Norma wel tot mor gen zal moeten wachten. Dit schip heeft 1350 kisten makreel, 40 rog en vleet, 90 schelvis, 70 gul en blanke kool, 75 haring en 25 wijting. Twee tonijnen. In de markt van Zater dag loste de Schoorl twee tonijnen, die f 122 en f 82 in het laadje brachten. Dikkoppen komen. De Eveline IJm. 116 was in de afgelopen week de eerste ge lukkige haring-trekker die een „spok" ka beljauw aantrof in de haringvel den, en daarvoor een uitstekende prijs kreeg in de IJmuider afslag. Het viel op, dat tot toen door geen enkele schipper van de IJmui- dense, Katwijkse of Scheveningse haring vloot een „spok" dikkoppen was buit ge maakt in dit seizoen. Het vorig jaar Sep tember maakte één der IJmuider trawlers bijna tien mille besomming alleen aan de kabeljauw. Loskraclit „los". Voor de Maandag- markt was Zondagochtend dus de loskraclit al uilgeput.Voor de Maandagmarkt lagen al Vrijdagmiddag binnen de Allan-Water, Tzonne en de Limburgia. Voor de Dins- dagmarkt kwamen de Norma-Maria, de Eli met 1859 kisten haring en de Thor in a met 1600 kisten haring binnen. Laatstge noemde trawler heeft op één dag 1000 kis ten haring scheep gehaakl. Naar Scheveningen. Voor de tweede reis heeft de Zeelandia IJm. 38 de 1200 kisten haring in Scheveningen gelost. De besomming was f 15000. De Zeelandia is direct Zaterdagochtend na de lossing naar IJmuiden gestoomd om te bunkeren, ijs te laden om vandaag te gaan varen. Voor de vijfde achtereenvolgende reis heeft de Dirkje in Vlaai-dingen gelost. Daar de trawler olie, ijs en proviand in Vlaardingen kan laden, geeft de rederij Piscator er de voorkeur aan om de Dirkje naar dit kleine afslagje te sturen, als er in IJmuiden geen losruimtè is. Zuidelijker. Steeds Zuidelijker vissen de IJmuider trawlers om de haring. Naar de radio berichten vermelden zijn de traw lers 12. a 15 uur stomen uit IJmuiden op de visserij en het vanggebied ligt dan op 150 mijl. De grootste vangsten worden overdag gemaakt. Niet zo druk. Tot nog toe hebben de vismeelfabrieken het minder druk gehad met het haringseizoen dan vorig jaar. De sleche kwaliteit van enige dagen in Augus tus .hebben de vismeelfabrieken op volle toeren doen draaien, maar over het alge meen wordt er veel meer haring verkocht, dan het vorig seizoen. Prijzen. Heilbot 2,60, gr. tong 4,50-4, grm. tong 2,21-2,01, kim. tong 1,94-1,82, kl. tong I 1,70-1,60, kl. tong II 1,26-1,10, tar bot I 3,10-2,35, alles per kg.; tarbot IV 35, grm. schol 55, kim. schol 63-45, kl. schol I 54-33, kl. schol II 28,50-8, schar 18-13, bot 1.70, v. haring 13,50-10,50, makreel 17-10, gr. schelvis 57-41, grm. schelvis 46-41', kim. schelvis 44-38, kl. schelvis I 41-35, kl. schelvis II 31-8, wijting 17-8, gr. gul 38, mid. gul 28-23, kl. gul 18.50-13, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 192-104, per 125 kg.. Aanvoer. 515 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 720 schol, 25 schar, 5690 haring, 410 makreel, 415 schelvis, 370 wijting, 175 kabeljauw en gul en 24 diversen, totaal 8315 lasten. Aanvoer op Urk. Vrijdag werd door 110 vaartuigen aan de afslag te Urk aan gevoerd: 8722 p. kuilpaling 80-90 cent, 1165 p. lij naai 70-90 cent, 390 p. snoek baars 55 cent, 133 pond rode baars 96 cent, 482 p. voorn 4 cent, alles per pond; 754 bakken nest f2,57 per bak van 37>(. kg. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. WJj be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (liet allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8