Haarlemmer had plannen auto-industrie te vestigen Troost bij ingaan van de herfst H. J. van Doorne eredoctor der Technische Hogeschool Zie Boven Wereldnieuws PANDA EN DE BLAUWE FLONKER id het ze Wegens overtreding deviezen-besluit voorwaardelijke straf en geldboete opgelegd De radio geeft Woensdag J ECONOMISCHE RECHTER Altaarstuk van da Messina in het Rijksmuseum Clark Gable Donderdag in Amsterdam Arbeider omgekomen bij ontploffing Kerkelijk Nieuws Wilton bouwde tanker om voor Zuid-Koreaanse vloot Grieven van Amsterdams trampersoneel iriesemer nouses de Groot Zwaarte kracht DINSDAG 22 SEPTEMBER 1953 lil het vorig jaar liep de Haarlemmer J. F. J. B. met plannen rond in Nederland een industrie te vestigen voor het maken van zogenaamde volksauto's. Hij ondernam reizen naar België en Duitsland, doch toen hij op 19 Januari na een Duitse reis terug keerde en verzuimde aan de douane op te geven dat hij in het bezit was van buiten lands geld, stelde men een onderzoek in naar de financiële transacties van de Haar lemmer. Maandagmiddag had hij zich voor de Economische rechter te Haarlem te ver antwoorden wegens overtreding van het deviezenbesluït 1945; hij werd veroordeeld tot twee voorwaardelijke gevangenisstraf fen en een geldboete. In de eerste plaats was de verdachte ten laste gelegd, dat hij te Beek als directeur van de N.V. Marathon in strijd met het deviezenbesluit 1210 Belgische francs en 50 Duitse marken niet heeft opgegeven. Verdachte merkte op, dat hij in Januari van dit jaar per auto uit Duitsland terug keerde. De bomen stonden omhoog; hij meende te kunnen doorrijden omdat de controle bij de Nederlandse grens gemeen schappelijk zou geschieden. Aan de Neder landse douane gaf hij op niet in het bezit te zijn van buitenlands geld. Inmiddels had de Duitse douane hem teruggeroepen en hij begaf zich te voet er heen. Bij het aan trekken van zijn jas vond hij aldus deel de verdachte mee tot zijn verbazing Belgisch en Duits geld en toen hij hiervan later bij de Nederlandse grens aangifte wilde doen, zei men hem, dat het te laat was. De auto werd onderzocht en men vond een aantal papieren, onder andere licentie-contracten, afgesloten met Duit sers. B. was ten tweede ten laste gelegd, dat hij in Brussel aan een Belg geld had ge geven voor de aankoop van auto's en motoren. Hij gaf dit toe. Tenslotte vermeldde de dagvaarding, dat verdachte in enkele Duitse steden licentie contracten heeft afgesloten, hetgeen in strijd is met het deviezenbesluit. B. dacht reëel zaken te kunnen doen. Zijn plan was in Nederland een industrie te vestigen voor het vervaardigen van kleine auto's. Tevo ren had hij al besprekingen gevoerd met het desbetreffende departement, dat toe stemming moest verlenen voor het ver strekken van deviezen voor het buitenland en ambtenaren hadden hem, verklaarde de verdachte, mondeling medewerking toege zegd. De officier van justitie zeide, dat be wezen is, dat verdachte in Januari getracht heeft geld in te voeren. Dit is het begin geworden van een ingewikkelde zaak, want later is immers gebleken, dat B. in Brussel over geld beschikte, hetgeen volgens het deviezenbesluit niet toegestaan is en dat verdachte licentie-contracten heeft afge sloten, hetgeen evenmin was toegestaan. Opzet achtte spreker niet bewezen, hoewel men mag aannemen dat iemand die met grote planen rondloopt over stichten van een fabriek op de hoogte moet zijn van het deviezenbesluit. Door het optreden van verdachte wordt de deviezenpositie bena deeld en door het afsluiten van contracten wordt de naam van Nederland in het bui tenland schade toegebracht. Spreker eiste voor de eerste twee ten laste gelegde feiten een voorwaardelijke 'straf van twee maan den en voor het derde feit een geldboete van 250, subs. 25 dagen hechtenis en ver beurdverklaring van het in beslag genomen geld. Mr. J. H. A. M. van Son merkte op, dat de N.V. nog in oprichting was. Men kan daarom niet zeggen, dat B. directeur was. Vrijspraak op dit punt dient daarom te volgen. Overigens meende pleiter, dat van een mug een olifant gemaakt wordt. Ver dachte heeft zich vroeger regelmatig met mr. Van Son verstaan en deze heeft advie zen verstrekt. De verdediger kwam tot de conclusie, dat er van opzet geen sprake kan zijn. Verdachte heeft regelmatig con tact opgenomen met het daarvoor in aan merking komende ministerie. De contracten moeten als voorwaardelijk worden be schouwd, want getracht zou worden aan deviezen te komen. Spreker vroeg voor de eerste twee feiten, als geen vrijspraak zou volgen, een voorwaardelijke straf zonder verbeurdverklaring en voor het derde feit een geringe boete, omdat verdachte zijn spaargeld is kwijt geraakt. Het vonnis luidde voor het eerste feit: veertien dagen gevangenisstraf voorwaar delijk met verbeurdverklaring; voor het tweede feit een maand voorwaardelijk en voor het derde feit een geldboete van 100, subsidiair twintig dagen hechtenis. ADVERTENTIE ADVERTENTIE KOOP NU EEN TILLEY straalkachel of een reukloze PETROLEUMKACHEL. Grote collectie Wringers, Acme, Erres enz. DE KLOMPENCENTRALE is voordeliger Dr. Letfdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 WOLLEN SPORTTRUIEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 Zeewier, hoorspel. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Amusementsmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Pla ten. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire reportage. 18.00 Salonorkest. 18.30 Spectrum van het Chirstelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroep-orkest. 21.15 Om de Christ school, causerie. 21.35 Ham mondorgel. 21.50 Platen. 22.00 Reportage. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. Aan de tentoonstelling „De Venetiaanse Meesters" in het Rijksmuseum te Amster dam is Maandag nog een belangrijke in zending uit het Kunsthistorisch Museum te Wenen toegevoegd namelijk „Maria op de troon met heiligen" door Antonello da Messina, het fragment van het beroemde altaarstuk van S. Cassiano in Venetië. Antonello da Messina, de Siciliaanse schilder uit het midden van de vijftiende eeuw, die als geen andere Italiaanse tijd genoot zich aansloot bij de Vlaamse schil derwijze, werkte ook geruime tijd in Ve netië en schijnt daar met dit paneel uit 1475 de Vlaamse techniek van het schilde ren met olieverf te hebben geïntroduceerd. Waarschijnlijk heeft Giovanni Bellini deze techniek van Antonello geleerd. Maandag is uit Parijs op kasteel Neu- bóurg te Gulpen aangekomen Max Rein- hard regisseur van de nieuwe Amerikaan se verzetsfilm „The true and the brave". Hij was in gezelschap van zijn echtgenote en van de hoofdcameraman Young. Van- daag verwacht men nog enkele leden van j de filmstaf namelijk de kunstdirecteur Elliot Scott en de tweede directeur Jack j Martin. De eerste ster in deze film, Clark Gable, komt Donderdag te Amsterdam in j het Amstelhótel, waarna hij Vrijdag door- j rijdt naar Gulpen. Thans is ook de naam van de tweede ster bekend. Het is Victor Mature. Andere sterren zijn o.a. de Duit se filmspeler Hasse en Wilfred Hyde White. Lana Turner speelt niet voor de opnamen in Limburg. In de werkplaats van een technisch bu reau te Winterswijk is gisteren bij de proefneming een ketel uit elkaar ge sprongen. De 20-jarige arbeider W. Th. Aalbers uit Aalten werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij enkele uren na het onge val is overleden. De overige arbeiders kwamen met de schrik vrij. Het vroegere 2700 ton metende Noorse tankschip „Birk" is gistermiddag aan de oude werf van Wilton Feyenoord te Rot terdam onder de naam „Chunji" overgedra gen aan de Zuid-Koreaanse marine. Het schip zal Donderdag met een bemanning van 33 koppen naar Zuid-Korea vertrek ken. Na het hijsen van de Zuid-Koreaanse vlag zong de bemanning het volkslied en sprak de gezant van de republiek Zuid- Korea te Parijs, de heer Chyung Kyn Hong, die op het ogenblik te Rotterdam vex-blijft, de bemanning toe. De Neder landse marine was bij de plechtigheid ver tegenwoordigd door de kapitein luitenant ter zee A. H. W. von Freitag Drabbe. Bin nenkort wordt een Engels tankschip van ongeveer dezelfde grootte in Rotterdam verwacht, om na te zijn verbouwd, even eens aan de Zuid-Koreaanse vloot te wor den toegevoegd. Dit zal dan het derde schip zijn, dat via Rotterdam voor Zuid- Korea is aangekocht. Om elf uur gisterochtend heeft een de putatie van zes conducteurs en bestuurders dei- Amsterdamse gemeentetram zich ver geefs bij het stadhuis vervoegd. De hek ken waren dicht en de portier deelde de deputatie mee, dat noch de op dat ogenblik vergaderende commissie van bijstand, noch de wethouders Franke of Van W)jck be reid waren haar te ontvangen. Qnverrichterzake ging de delegatie terug. Het doel was geweest de commissie van bijstand een toelichting te geven op een Zaterdag verzonden motie, waarin het per soneel zijn gadeven heeft uiteengezet. Vele personeelsleden hebben wegens het perso neelstekort nog verlof te goed, sommigen zelfs van verleden jaar. Voorts acht men herziening der lonen nodig. Ook wensc men verandering in het scherpe „op tijd rijden", dat de directie van het perso neel vergt. Er komt thans een pauze in dit conflict van tien dagen. Hebben de bevoegde in stanties dan nog niet gereageerd, dan zal het personeel, voor zover het zich achter deze actie heeft geschaard, overwegen „model te gaan rijden". De trams zouden dan bij iedere halte stil houden, keurig door de bochten rijden en niet meer passa giers meenemen dan in de wagens als maximum staat aangegeven. Sommige bladeren zijn alsvast geel geworden; zij wachten niet tot Woensdagmorgen om 9.07 uur met het ver kleuren. Toch treedt pas op dat ogenblik, en geen minuut eerder, de herfst in. De getrouwe lezer van dit rubriekje kent de oorzaak al: op dat moment staat de zon in het herfstpunt van de ecliptica. Maar wij heb ben nog nooit verteld, hoe het komt dat wij de herfst niet eerder zien beginnen; bij de andere seizoenen gebeurt dat toch op of omstreeks de 21ste. Wel eens een dag eerder of later maar nooit zo laat als de 23ste, zoals in Septem ber. Misschien hebt u als kind zo'n speelgoed treintje gehad. Wij be doelen geen ingewikkeld emplacement met krui singen en wissels, maar zo'n dóódsimpel cir kelbaantje waarop het locomotiefje net zo lang rondtolde als de veer toeliet. Met zo'n opwind- machientje kunnen we voor deze gelegenheid de aarde vergelijken in haar jaarlijkse kringloop om de zon. Helemaal gaat deze vergelijking natuurlijk weer niet op daar is zij vergelijking voor maar in zoverre klopt het wel, dat ons locomo tiefje vlak na het opwin den harder liep dan wanneer de veer al ver der was ontspannen. Zo ongeveer is het met de aarde ook. Niet dat die op een gegeven moment met een afgelopen veer tot stilstand komt (dat is dan de mankheid van deze vergelijking) maar wel is het een feit dat zij haar baan om de zon niet steeds met even grote snelheid doorloopt. Een half jaar lang is er een kleine toeneming in die snelheid te consta teren en gedurende de overige zes maande lijkt het alsof er ergens heel licht wordt afgeremd. Dit hangt samen met het feit dat de aardbaan elliptisch van vorm is en dat de aarde zich dus Ier dan in de zomer. Vandaar dat het, nu de zomer ten einde spoedt, iets langer duurt voordat wij de zon in het herfst punt zien staan. Onze snelheid is wat geringer geweest, daardoor wijst de kalender een latere datum aan als wij bij het herfstpunt arriveren. Over kalender gespro ken: daar is het duide lijk te zien. Telt u maar eens het aantal zoeken tussen 21 Maart en 23 >20 Mrb. 21 y 22 Dec. 25 Sept Zo ziet, sterk overdreven getekend, de elliptische baan van de aarde om de zon er uit. Deze vorm is oorzaak dat het zomerhalfjaar (dit jaar van 20 Maart tot 23 September) een volle week langer duurt dan het winterhalfjaar. niet altijd even ver van de zon af bevindt. Dicht bij de zon beweegt de aarde zich sneller voort dan ver er vandaan. In Januari staat de aarde in haar perihelium het dichtst bij de zon in Juli bereikt zij het „aphelium", het punt van haar baan dat het verst van de zon af ligt. In de wintermaanden loopt zij bijgevolg snel- September dat zijn er L'61/:, en niet 26. Voor de rest van het jaar blijven er dus maar 25l/i over. Dat zij dan onze troost bij het intreden van de herfst: het win ter-half jaar duurt, ten minste op het noordelijke halfrond dat wij bewo nen, een volle week korter dan het zomer halfjaar. G. v. W. In de Westerkerk te Delft is Maandag middag de promotie geschied van de heer H. J. van Doorne tot eredoctor in de tech nische wetenschap. De heer Van Doorne is directeur van Van Doorne's Automobiel fabrieken te Eindhoven. Het eredoctoraat werd hem op 1 April van dit jaar door de senaat der Technische Hogeschool aange boden ter gelegenheid van het -zilveren jubileum der D.A.F. Er bestond vóór deze erepromotie :6en zeer grote belangstelling van officiële zijde. Door de vergadering van de minister raad was prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken, verhinderd. Aanwezig waren onder anderen mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer; dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer; dr. C. L. H. Truijen, directeur- generaal van Handel en Nijverheid; L. C. Rietveld, secretaris-generaal van het mini sterie van Oorlog; mr. D. G. W. Spitzen, secretaris-generaal van het ministerie van Waterstaat; en mr. H. Am. T. Kolfschoten, burgemeester van Eindhoven. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de huisvrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Dickens als waarnemer van de mens en zijn gedrag, eerste lezing: De onzakelijke reiziger. 11.30 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gevarieerde mu ziek. 13.40 Nieuws. 13.15 Tentoonstellmgs- agenda. 13.18 Promenade-orkest. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Platen. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Hoorn en hoge tuba. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Ontdekkingsreizen in Suriname. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Militaire repor tage. 18.30 R.V.U.: Waarheid en verdichtsels over de sterren, derde lezing: Zijn er be halve de aarde nog andere hemellichamen bewoond? 19.00 Platen. 19.15 Klankbeeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 De sterken voor de zwakken, causerie. 20.15 Ac- cordeonmuziek. 20.50 De rechtbank veroor deelde hedenhoorspel. 21.40 En wat'nu?, toespraak. 21.45 Sopraan en piano. 22.05 De bijen en hun taal, causerie. 22.20 Gevarieer de muziek. 22.50 Sport. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel. 23.40—24.00 Platen. Beroepen te Rotterdam-C (geestelijke verzorging Diaconesseninrichting), J. C. van Dongen te Zutphen. Geref. kerken Beroepen te Gouda (vac. W. v. Dijk), G. Meyjen te Hilversum; te Winschoten R. J. de Jong te Harlingen. Ter gelegenheid van de Nationale Reclas- seringsdag 1953 heeft de Vereniging van Reclasseringsinstellingen een affiche ver spreid, dat u hierboven vindt afgebeeld. Het affiche vertoont de kleuren oranje, bruin en wit. De rector magnificus van de Technische Hogeschool, prof. dr. O. Bottema, gaf een overzicht van de gebeurtenissen in het studiejaar 1952-1953. Hij noemde de stu dieresultaten in het algemeen zeer onbe vredigend. „Het pijnlijke is nog niet eens zozeer het nog altijd te laag lijkende per centage van 60 der ingeschrevenen die het ingenieursdiploma, verwerven, dan wel het hoge gemiddelde aantal studiejaren van hen die slagen en de verdrietig lange ge middelde periode, aan de hogeschool door gebracht door hen die tenslotte zonder eindresultaat vertrekken." Aan het slot van zijn rede deed de rector magnificus mededeling van een commando wisseling in het college van curatoren. Prof. dr. G. Holst zal als president van het college worden opgevolgd door dr. C. H. van der Leeuw. Prof. Holst zal lid van het curatorium blijven. De erepromotie Hierna ging men over tot de erepromotie. Als promotor trad op prof. ir. J. J. Broeze, hoogleraar in de werktuigbouwkunde. Hij gaf eerst een korte levensschets van de promovendus, die hij een uitzonderlijke figuur, kundig, energiek, inventief en on dernemend noemde. Daardoor was er al spoedig de gezamenlijke overtuiging dat een persoonlijkheid als de zijne eerbetoon toekwam. Voor dat doel heeft de senaat echter slechts één middel ter beschikking. De senaat kwam tot de conclusie dat dit middel kon worden gebezigd, omdat de heer Van Doorne een zo bij uitstek bril jant exponent der techniek is, dat zelfs aan de rechtzinnigste interpretatie van het doctoraat der technische wetenschap wordt voldaan. Het gaat er bij ons, technici, niet om, aldus prof. Broeze, alles van iets te begrijpen, maar er slechts zoveel van te begrijpen, dat wij er wat mee kunnen doen. En wie er blijk van geeft met wat hij be grepen heeft wat te kunnen doen, legt daarmee het schoonste getuigenis af van zijn technische wetenschap. Prof. Broeze richtte zich hierna tot de heer Van Doorne: „Op grond van uw uit stekende verdiensten voor de ontwikkeling van de Nederlandse nijverheid op het ge bied van de bouw van motorvoertuigen en aanverwante constructies in uw hoedanig heid van constructeur en ondernemer, ver klaar ik, namens de senaat van de Techni sche Hogeschool, u te zijn doctor in de technische wetenschap, honoris causa, met alle rechten aan de doctorstitel verbonden". Dr. H. J. van Doorne richtte hierna een dankwoord tot de rector magnificus en de leden van de senaat, waarna hij het werk van 'n constructeur vergeleek met dat van een kunstenaar. Deze laatste kan, wanneer hij een academie heeft gevolgd, met een groter gemak zijn artistiek beroep uit oefenen, doch hij slaagt ook vaak wanneer hij geen academie heeft gevolgd, maar zich zelf, zij het met grotere moeite, de kennis bijbrengt die hij bij de uitoefening van zijn beroep niet kan ontberen. De heer Van Doorne meende wellicht als constructeur geslaagd te zijn in één sector der techniek, in welke functie men zelfs wel eens beter slaagt zonder belast te zijn met al te veel kennis over de wijze, waarop anderen vraagstukken voordien hebben benaderd. Soms kan ook niet-weten een voordeel zijn, doordat men zich dan onbevangen en vers tegenover een probleem plaatst. Dr. Van Doorne zei tenslotte dat hij het zeer op prijs stelt dat de doctorsgraad hem niet alleen is verleend wegens zijn ver diensten als constructeur, doch voor die als ondernemer. Hij aanvaardde de doctors titel in de wetenschap dat hiermee ook de verdiensten van de vele trouwe medewer kers in zijn bedrijf, aan wie hij zich zo zeer verplicht voelt, erkend worden. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Piano en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Dido and Aeneas, opera (pi.) 15.00 Platen. 16.15 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Drie hartjes verliefd, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.50 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. ADVERTENTIE Heden étaleren wij de laatste nouveauté in Gr. Houtstraat 98, Haarlem Verdwenen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag verklaard, dat mevr. MacLean, de echtgenote van de verdwenen Britse diplomaat Donald MacLean, uit Zwitserland naar Oosten rijk is gereisd en daar verdwenen is. Hij voegde hieraan toe, dat de twee officieren van de Britse inlichtingen dienst, die in verband met deze ver dwijning een onderzoek instelden in Zwitserland, in Londen zijn terugge- gekeerd. De woordvoerder zeide, dat mevrouw MacLean haar reis vermoe delijk „in Oostelijke richting" heeft voortgezet. Rel. Bij de ongeregeldheden die Zondag avond te Caro Manor, een voorstad van Durban (Z.-Afrika), hebben plaats ge had, is aan winkels, woningen en voer tuigen grote schade aangericht. Onder meer werden twee van de grootste win kels in de betrokken wijk geplunderd en in de as gelegd. Bij de relletjes, die ontstonden nadat een neger door een door een Indiër bestuurde bus was aan gereden, kwamen twee personen om het leven en werd een persoon zwaar ge wond. Bij botsingen met de politie liep een aantal mensen verwondingen op. Doodstraf. Op het afleggen van de eed aan de „Mau-Mau" is in Kenya de doodstraf gesteld. Ook het afnemen van deze eed of bijwoning van beëdigings plechtigheden kan met de dood wor den gestraft. Voorheen' was de dood straf slechts van toepassing als de eed betrekking had op het doden van men sen. Lectuur. De wereldbond van Evangelische kerken heeft afgelopen weekeinde in Beieren duizenden ballonnen met Bij belse lectuur in het Tsjechisch, Russisch en Pools opgelaten, bestemd voor Chris tenen achter het IJzeren Gordijn. Twee weken geleden werden reeds vijfdui zend ballonnen met geschriften op deze wijze verzonden. Triëst. De Amerikaanse, Britse en Franse diplomatieke vertegenwoordigers in Belgrado hebben Maandag een bespre king van een uur gehad met de Joego slavische minister van Buitenlandse Zaken, Bebler, over de kwestie-Triëst. Volgens het persbureau „Joegopress" wees Bebler hen op de gevolgen van de Italiaanse politiek en vestigde hij de aandacht op de „verantwoordelijkheid van de drie Westelijke mogendheden bij de ontwikkeling van de gebeurtenis sen". De laatste weken hebben Joego slavische functionarissen verklaard te menen, dat de Westelijke mogendheden Italië teveel stilzwijgende steun ver leenden. Hervat. De Brits-Egyptische besprekin gen over de Suezkanaal-zöne zijn Maan dagmiddag te Caïro hervat. Dit is de eerste bijeenkomst van de twee afvaar digingen sedert de terugkeer in Egypte van generaal Robertson, die zich begin September naar Londen had begeven om bij de Britse regering verslag uit te brengen. Geborgen. De agent van het Italiaanse bergingsvaartuig „Rostro" heeft Maan dagavond te Oostende medegedeeld, dat de „Rostro" in Augustus nog een half millioen gulden aan waardepapieren uit de „Flying Enterprise" aan land heeft gebracht. Eerder was reeds een aan zienlijk bedrag aan Amerikaanse en Britse bankbiljetten geborgen. Wegens slechte weersomstandigheden heeft de „Rostro" verdere pogingen moeten op geven, aldus de agent. Voorstel. Sir Winston Churchill, de Britse eerste-minister, heeft president Eisen hower voorgesteld de eenheden bom menwerpers van de Britse luchtmacht en de Amerikaanse luchtmacht in het Westen onder gemeenschappelijk com mando te plaatsen. Tot dit doel zou een gemeenschappelijk bureau voor stra tegische samenwerking in het leven worden geroepen. In Britse kringen vond men, dat Groot-Brittannië thans in een gunstige positie is om dergelijke voorstellen te doen, nu het een voor sprong heeft op het gebied van straal vliegtuigen, geleide projectielen en enige geheime wapens. Berechting. Een woordvoerder van het Egyptische revolutionnaire opperbevel heeft Maandagavond medegedeeld, dat deze week twee vooraanstaande perso nen uit het regiem van ex-koning Fa- roek, oud-premier Nahas en de in dustrieel en oud-voorzitter van Faroek's koninklijk kabinet Afifi, deze week zul len worden berecht. De echtgenote van Nahas, die evenals Nahas en Afifi on der huisarrest is geplaatst, zal eveneens worden berecht, aldus de woordvoerder. AVTANNEER een onwellevend mens een W steen in de hand heeft en daarmee dreigende gooïbewegingen in uw richting maakt, kunt u een paar honderd meter weglopen en uw belager op die veilige af stand toeschreeuwen hoe u over hem denkt. Uw commentaar behoeft dan niet voor zichtig te worden ingekleed, maar kan in gespierde taal zijn gevat, want uw belager kan u toch niet raken. U bent buiten worp afstand. Een dergelijk beeld denken vele populaire maar het bezit voldoende bewegingsenergie om de, bij het toenemen van de afstand, steeds geringer wordende aantrekkings kracht van de aarde te overwinnen en zijn eigen beweging te volgen. En nu die kunstmatige maan, waarvan sommigen beweren dat zij eeuwig om de aarde blijft draaien wijl zij zich builen de aantrekkingskracht van de aarde zou be vinden? Wel, dat voorwerp kan om de aar de blijven draaien, niet omdat het builen de aantrekkingskracht van de aarde is, commentators ook bij ons te kunnen op- maar juist omdat de aarde het zo sterk 28. De diefstal van de Blauwe Flonker gaf een hevige beroering. Panda, die voel de, dat hij als gastheer was tekort gescho ten, nu zijn gast beroofd was, wilde dade lijk de politie waarschuwen, doch de Groot Mogol weerhield hem. „De gezagsdragers in dit land zijn veel te zachtzinnig, oh gast heer," zei hij, „laat ons dus zelf met de Achter het IJzeren i^hals afrekenen!" En hij gaf zijn lijf- Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. Op 224 wacht opdracht, om hun kromzwaarden te en 49 m.). 1 scherpen en aan te punten. Intussen snelde de oorzaak van al deze opwinding, Joris Goedbloed, over het circus-terrein. „Ik schijn de Mogol de afleiding te hebben be zorgd, waarnaar hij zo verlangde," mom pelde hij, toen hij het lawaai achter zich hoorde, „hij dient mij dus dankbaar te zijn voor het wegnemen van het Flonkertje. Doch daar ik mij niet op mijn goede daden wil beroemen en ik slechte ervaringen met de dankbaarheid van heersers heb, wil ik mij toch een wijle aan de algemene aan-< dacht onttrekken." Aldus redenerend snel de hij naar een getraliede woonwagen, die een weinig achteraf stond en sprong haas tig naar binnen, „Welaan," mompelde hij, door het raampje van de deur naar buiten glurend, „niemand heeft mij hier zien bin nenwippen. Voorlopig ben ik veilig." Had hij meer aandacht geschonken aan het ge ritsel, dat uit een duister hoekje achter hern klonk, dan zou zijn gevoel van veilig heid een ernstige schok hebben gekregen! roepen wanneer zij toekom stige rakel-reizen naar een of andere planeet bespreken. Talloze malen is door Jan en alleman beweerd dat een raket, met een bepaalde snel heid weggeschoten, buiten de aantrekkingskracht van de aarde zou geraken, of dat een kunstmatige maan, die op een bepaalde afstand om de aarde cirkelt, geen aantrek kingskracht meer zou ondervinden. Dit is volslagen onzin. De algemene zwaartekracht is overal en altijd werkzaam in het heelal; ze doet de sterren om elkander draaien en sterren stelsels van milliarden zonnen houdt ze bijeen. De krachtlijnen van onze aarde rei ken in het oneindige en de aantrekkings kracht van onze planeet zal nergens ophou den te bestaan, alhoewel deze kracht steeds kleiner wordt naarmate men zich verder van de aarde verwijdert. Wanneer een ka nonskogel met een aanvangssnelheid van 11 kilometer per seconde van de aarde zou worden weggescholen, zou deze kogel - menselijkerwijs gesproken - nimmer op de aarde terugkeren. Hei projectiel geraakt dan echter niet buiten het krachtveld van de aarde - want daar komt het nooit uit - aantrekt! Ware die aantrek kingskracht niet merkbaar, dan zou dit fantasie-object linea recta het heelal invlie gen. Maar de aantrekkings- racht zorgt er juist voor dat dit ding bij de aarde blijft, gelijk een rondge slingerde steen door het touw in zijn baan ïuordt gehouden. Om de oneindige werkzaamheid der krachtlijnen te illustreren, heeft een astro noom eens gezegd: Wanneer ik mijn duim op en neer beweegbewegen alle sterren van het melkwegstelsel". In de praktijk is daar uiteraard niets van te merken, maar daar gaat het ook niet om; zijn bedoeling was de oneindigheid van het aardse krachtveld te demonstreren, waar uit niets en niemand ooit kan ontsnappen. Hoogstens kan er sprake zijn van een zo grote eigen bewegingsenergie, dat men niet op de aarde terugvalt. Nu we toch suggesties over inler-planetaire reizen hebben gedaan, kunnen we wel eens zien, of de kans groot is dat ook andere planeten van ons zonnestelsel door levende wezens of organismen zijn bevolkt. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2