Kabinet-Laniel kan struikelen over Europese conferentie Wijdvertakt verzet tegen centraal gezag op Atjeh Politiek debat eindigde vannacht om half twee Weerbericht S.E.R. zou pas worden ingeschakeld na vaststelling van percentage Haarlems Dagblad Verdwijningen Machteloos Frankrijk kan vruchten van eigen politiek niet plukken „ISLAMIETISCHE STAAT" UITGEROEPEN Aanvallen met steek- en slagwapens op posten van leger en politie Het woord is aan K.A.B.-verklaring over loonoverleg Straatsburgse Assemblee Opmerkelijk geluid van de Franse socialist Guy Mollet Nog onbestendig weer Consumptieve uitgaven ook in Juli gestegen Opschudding Weerrapporten 68e JAARGANG No 64 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 21? Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7,on-enFeestdagen. Abonnement per week 4' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SINDS DE OORLOG blijven verdwijnin gen van belangrijke personen zich met vrij grote regelmaat in het wereldnieuws voor doen. Het interessantste geval gold jaren lang de vraag, of Hitier nog leefde. Er doken allerlei geruchten over op, die voor namelijk Zuid-Amerika betroffen. Het leidde alles tot niets. Gelijktijdig hielden sommigen zich bezig met de verdwijning van een van zijn naaste medewerkers in het Nazidom: Martin Bormann. Omtrent hem bestond, in tegenstelling met het ge- val-Hitler, geen enkele lezing van de wijze waarop hij in de nadagen van het Derde Rijk de dood zou hebben gevonden. Dus nam men aan dat hij Duitsland ontvlucht moest zijn. Ook dit gaf tot nimmer beves tigde geruchten aanleiding. Als Martin Bormann nog leven mocht heeft hij zich nu al 8Vs jaar sinds de val van het rijk der Nazi's schuil gehouden en mag men dus met enige reden veronderstellen, dat hij dit zal blijven doen. Zijn kans is zeker toegenomen, want de algemene belangstel ling in zijn geval is allang verdwenen en zeer velen zullen zich zijn naam nauwe lijks meer herinneren. Het nieuws omtrent verdwijningen is zich later vooral op de atoombom-produc tie gaan baseren. Misschien herinnert gij u de professor met de nogal romantisch klin kende naam Pontecorvo, herinnerend aan een maarschalk van Napoleon, die de titel van Prince de Pontecorvo droeg. Hij was in Engelse dienst en hij verdween met zijn gezin en al zijn atoomwetenschap naar Sovjet-Rusland. Dat schijnt wel vast te staan. En nu is de verdwijning van de Britse diplomaten MacLean en Burgess, een paar jaar geleden, weer eens gereleveerd want mevrouw MacLean, met haar drie jonge kinderen, heeft het voorbeeld van haar echtgenoot gevolgd en is eveneens verdwenen. Uit Zwitserland. Aangezien men steeds heeft aangenomen dat MacLean, die nogal wat diplomatieke kennis van za ken bezat, en Burgess, die veel minder erva ring had, beiden naar Rusland moesten zijn gegaan neemt men dit nu ten aanzien van mevrouw Ma.cLcan en haar kinderen ook maar aan. Maar bewezen is het in geen van de drie gevallen. Sommige Engelse bladen hebben zich er boos over gemaakt dat de autoriteiten mevrouw MacLean's gangen niet hebben laten waarnemen. Maar zij was tenslotte vrij in haar doen en laten en men achtte blijkbaar geen termen aanwezig om haar voortdurend te laten schaduwen. Zelf had zij trouwens geen geheimen te verklappen, die mogendheden konden in teresseren. Het zou alleen maar aardig geweest zijn uit haar reisroute af te leiden, waar haar man nu eigenlijk wel zit. Er is nog wel een onderzoek naar ingesteld, maar het heeft geen afdoend resultaat opge leverd. Bij wijze van tegenhanger tegen ver dwijningen, waarbij de Russen telkens aan het langste eind schijnen te trekken, zijn nu twee Amerikaanse bladen voor de dag gekomen met de onthulling, dat de in Juni onttroonde Russische opper-politiechef en minister, Lawfenti Beria bijtijds uit Rus land verdwenen zou zijn. Een krant in Californië, die San Diego Morning Union heet, heeft beweerd dat zij bij een eigen onderzoek naar communistische activiteit in Zuid-Amerika heeft vernomen, dat Beria daar zou zitten. Hij zou met drie van zijn medewerkers ontsnapt zijn en senator MacCarthy inlichtingen over Sovjet-Rus- land hebben aangeboden in ruil voor asyl in de Verenigde Staten. De New York Daily News weet te vertellen dat Beria's ont snapping uit Rusland door enige welge stelde Amerikanen, van wie het blad er een bij naam noemt, zou zijn gefinancierd. Als men zich afvraagt in hoeverre dit een voordelige belegging zou kunnen zijn want een man als Beria lijkt nu niet zo'n betrouwbare verstrekker van inlichtingen moet men natuurlijk wel denken aan de filmische mogelijkheden van zo'n ontsnap ping eens Russischen staatsmans. Daar zitten ongetwijfeld talrijke millioenen dol lars winst in. Intussen heeft de Amerikaan se regering een onderzoek ingesteld en senator MacCarthy heeft ook een onder zoek ingesteld. Voorlopig lijkt het nogal een twijfelachtige geschiedenis en de Ame rikaanse overheidspersoon genaamd kolo nel Amoss heeft daar niet onaardig uiting aan gegeven door te zeggen, dat er vijftig procent kans bestaat dat Beria uit Rusland verdwenen is en vijftig procent dat hij er nog zit. In het gevang. Dit soort verklaring kan men ook uitdrukken in de wat afge zaagde vaderlandse term: 't kan vriezen en 't kan dooien. Is Beria nog in Rusland, dan kunnen de Russen dat proberen te bewijzen door hem in levenden lijve aan een aantal buiten landers te vertonen. Maar die kunnen dan natuurlijk weer zeggen dat het een dubbel ganger is. Wat MacLean en Burgess be treft, plus mevrouw MacLean en de kin deren: wat zou het aardig zijn als tenslotte bleek dat zij geen van allen ooit in Rus land waren geweest en ergens op een Stille Zuidzee-eiland onder palmen lagen te luieren. Op zo'n bericht blijf ik hopen. R. P. Uit berekeningen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat de waarde van de consumptieve uitgaven der Nederlandse bevolking (1949 is 100) ge durende Juli met 15 punten is gestegen tot 134. Het prijsindexcijfer bleef onver anderd, zodat de hoeveelheid in Juli met 12 gestegen is tot 111, of per hoofd dei- bevolking van 93 tot :05. De stijging is het sterkst in de sector van de duurzame consumptiegoederen. Hier is niet alleen het waardecijfer van 97 op 129 gekomen, doch daalde tevens het prijscijfer met 1 tot 113. Het hoeveel heidscijfer liep hierdoor met 29 punten omhoog tot 114, of per hoofd der bevolking rnet 27 tot 108. Het waardecijfer van de voedingsmidde len kwam in Juli op 142, tegen 133 in Juni. Het prijscijfer bleef gelijk op 130, zodat het hoeveelheidscijfer van 102 tot 109 steeg. Ook het hoeveelheidscijfer voor de genotmiddelen is gestegen en wel van 89 tot 97. De overige goederen en diensten zijn in hoeveelheid met 6 punten gestegen tot 113. Van onze correspondent in Parijs) De eerste spanningen over de Europese politieke integratie, waarvoor in Rome de plaatsvervangers der zes ministers nu een ontwerp prepareren, dat op 22 October in Den Haag door die excellenties zelf zal moeten worden geparafeerd, doet zich in het Franse kabinet al heel sterk en duide lijk gelden. Zo sterk en duidelijk, dat voor het ogenblik niemand ziet hoe die spanningen zich anders dan in een nieuwe regeringscrisis zouden kunnen ontladen. Maar met of zon der crisis kan men thans bovendien wel vaststellen dat de samenkomst der deskun digen in Rome èn de ministersconferentie in Den Haag die bij voorbaat als beslis send was aangekondigd wel heel mini male kansen hebben om tot enig resultaat te leiden. Al zijn sinds een jaar de tegenstellingen inzake de Europese integratie onder de Franse politici misschien niet zo onrust barend toegenomen zoals op het jongste congres der radicale partij is gebleken toch is sedertdien de toestand veel ern stiger geworden omdat beslissingen nu niet langer te ontlopen zijn. Al meer dan een jaar hebben Gaullisten die van de integra tie nog steeds niets willen weten, zitting in de Franse regeringen. Tot dusver hebben de ministerpresidenten, en heeft in het bijzonder de subtiele diplomaat René Mayer, wel kans gezien zó te manoeu vreren, dat deze coalitie tenminste niet strandde op de Europese klip. Het hele Franse regeringssysteem is op uitstel van beslissingen gebaseerd en die methode werd ook in dit verband tot nu toe met „succes" toegepast. Maar nu, na de Duitse verkiezingen, is het moment toch wel aangebroken dat dit afsehuif-systeem - naar-een-steeds-verdere toekomst zal moeten worden opgegeven. Europa of preeieser: Duitsland nood zaakt Frankrijk tot een keuze. Een volgen de crisis zal, afgezien van alle andere on opgeloste problemen die hier nog liggen opgehoopt, daardoor een uiterst ernstig karakter moeten dragen. En een uitweg ziet nog niemand. Zelfs indien de socialisten aan een vol gend kabinet zouden willen meedoen en de Schuman-vleugel in zijn oude macht kan worden hersteld, is het. nog zeer de vraag of er een meerderheid voor een doelbe wuste Europa-politiek "in het Franse par lement zou zijn te vinden. En een regering van Gaullisten en andere rechtse elementen met ultra-nationalistisch stempel zou uiter aard direct in botsing moeten komen met Amerika dat de Europese integratie nu eenmaal als de sleutel der gehele interna tionale problematiek beschouwt. Bevoegdheden Hoewel deze vraag spoedig concreet aan de orde zal komen, zijn dit voor het moment toch nog maar zorgen van latere orde. Op d i t ogenblik draaien de voor naamste problemen 0111 Rome en Den Haag. Men weet dat daar een Europese grond wet zal moeten worden opgesteld, nadat zo'n ontwerp, dat eerst al in Straatsburg was uitgebroed, door de zes ministers grotendeels was afgewezen. De blauwdruk van dat nieuwe plan voorziet nu in een Europees parlement dat door de zes vol keren direct zal worden gekozen, een Europese ministerraad en nog een derde lichaam waarin de „nationale" ministers verenigd zullen worden. De moeilijkheden in Frankrijk betreffen thans vooral de ver deling der bevoegdheden onder die laatste twee organen. De „Europeanen" die in het kabinet door de Katholiek Teitgen en de beide rechtse onafhankelijken Rcynaud en Mutter vertegenwoordigd zijn, willen de beslissende macht in handen van de Euro pese ministerraad leggen. De Gaullisten, die een sterke positie in de huidige rege ring bezetten, zijn daarentegen hoogstens bereid de ministers van het tweede (natio nale) lichaam een zekere bevoegdheid te geven, en bij deze „confederale" formule zou dus geen enkele afstand van souverei- niteit worden gedaan. Gaullistische druk Van Gaullistische zijde is er de laatste dagen een zware druk uitgeoefend op premier Laniel die geen voorkeur schijnt te hebben, en op de minister van Buiten landse Zaken Bidault, die ouder gewoonte geit en kool zou willen sparen, en uit de beide kampen is het geluid van rammelen de portefeuilles al hoorbaar geweest. Bidault heeft de Gaullisten nog trachten te paaien door de leiding van de Romeinse delegatie niet in handen te leggen van de zeer bekwame diplomaat Hervé Alphand, die de grote Fransman is tegenwoordig achter de Europese schermen, maar op te dragen aan de Franse ambassadeur in Rome, Fouques-Duparc, die door de be kende tegenstander van de Europa-politiek, Francois Seydoux, wordt bijgestaan. Zelfs met deze belangrijke concessie heeft Bidault toch het verzet der Gaullis tische ministers niet kunnen breken. Juist zoals dat onlangs tijdens de Marokkaanse crisis met de president-generaal Guillaume het geval is geweest, heeft de regering er zich zo weer toe moeten bepalen haar af gevaardigden heel vage instructies mee te geven. Maar zelfs die vage voorschriften zijn door een deel van het kabinet niet onderschreven zodat de delegatie in Rome ieder ogenblik de kans loopt door Parijs te worden gedesavoueerd. Hoe onder die omstandigheden Rome en Den Haag ook maar enig resultaat zullen kunnen opleveren is een vraag waarop moeilijk een opwekkend antwoord valt te geven. Frankrijk heeft zich in een warnet van tegenstrijdigheden verstrikt. Na eerst het zaad der Europese gedachte met gulle hand te hebben uitgestrooid weigert dit zelfde Frankrijk nu de vruchten van de eigen politiek te plukken. DJAKARTA. (Aneta). Het Indonesi sche kabinet heeft gisteravond de toestand in Atjeh besproken. I11 een communiqué is medegedeeld, dat in zes plaatsen in Atjeh aanvallen zijn gedaan op posten van politie en leger. De regering heeft aan leger cn po. litie opgedragen, maatregelen 1c nemen om de toestand in de hand te krijgen. Leger en politie te Kotaradja, de hoofd stad, zijn sedert Zondag geconsigneerd. De telefoon-verbindingen van Kotaradja met het Oostelijke deel van Atjeh werken nog slechts tot ldDe verbinding met de plaat sen verderop, tussen Iüi en Medan van Ko taradja uit. is verbroken, evenals die tus sen Kotaradja, Sigli en Llionga. Autobussen en treinen uit Kotaradia in verschillende richtingen konden niet ver trekken. De sneltrein naar het Zuiden kon bijvoorbeeld niet vertrekken doordat 11 km. buiten Kotaradja de rails op drie plaatsen bleken te zijn opgebroken. Te Djakarta heeft de minister-president, Ali Sastroamidojo, medegedeeld, dat de re gering maatregelen zal nemen cm do moeilijkheden in Atjeh op te lossen. Vol gens een mededeling uit regeringskringen, gepubliceerd door „Merdeka", zouden de ongeregeldheden zijn veroorzaakt door „tegenstellingen tussen het feodaal ge oriënteerde gedeelie der bevolking en het gewone volk". Uit Medan wordt nader gemeld, dat in verschillende plaatsen in Atjeh de bevol king, die vlaggen met een maansikkel op een groen veld meevoerde (een Islamieti- sche vlag) en gewapend was met slag- en steekwapens (rentjongs, klewangs en mes sen) aanvallen heeft gedaan op politie kazernes te Langsa, Lhok Seumawe, Sigli en Molabo, teneinde wapens te veroveren. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De rogenten van Langsa, Sigli en Ta- kengon bevinden zich te Medan. Uit Kotaradja werd getelegrafeerd dat Dinsdag in Lhok Seumawe een gevecht is geleverd tussen een afdeling van het leger en een bende, waarbij aan militaire zijde één dode viel, het aantal doden bij de ben de kon niet worden vastgesteld. Zestig bendeleden werden gevangen genomen. De commandant van het regiment „Bukit Barisan" te Kotaradja, de majoor Prijatna, deelde mede, dat ook te Sigli en te Peu- reula, in het Noordoostelijke deel van Atjeh, pogingen zijn gedaan can afdelingen van het leger aan te vallen. De majoor zeide, dat de hoofdplaatsen van de ïegent- schappen en de omgeving daarvan nog in handen van het leger zijn. Hij noemde de toestand „ernstig". Hij deelde nog mede, dat bij onderdelen van het leger vlugschriften zijn verspreid waarin wordt medegedeeld, dat Atjeh is geproclameerd tot deel van de „Negara Is lam Indonesia", zulks met ingang van 21 September. Dit zou betekenen, dat de Darul Islam-beweging van Kartosuwirjo zich thans ook over Atjeh heeft verbreid. Kort geleden werd uit Makassar gemeld, dat Kahar Muzakkar zich met zijn bende had aangesloten bij deze door Kartosuwirjo in West Java geleide illegale beweging. Dinsdag is te Kotaradja bekend gemaakt, dat de avondklok is ingesteld van 20 uur tot 6 uur. Het regeringsgezinde blad „Benta In- donesa" noemt als factoren, die geleid heb ben tot de ordeverstoringen: de gebrek kige belangstelling van de centrale rege ring voor dit gebied, de agitatie, die door bepaalde groepen wordt gevoerd, met de bedoeling de regering van Ali Sastroamid- jojo ten val te brengen, en „de excessen van de revolutie, waarvan de Darul Islam en de Tentara Islam Indonesia voorbeel den zijn". De procureur-generaal bij de Hoge Raad concludeerde gisteren tot verwer ping van het beroep van „De Telegraaf" en „Het Nieuws van de Dag" tegen 't vonnis van de Amsterdamse rechtbank, waarin deze bladen werden veroordeeld wegens het or ganiseren van een voctbalprijsvraag. Even als de rechtbank verwierp de procureur- generaal het verweer, waarin de lezerskring van een dagblad als een besloten kring be schouwd werd. De Hoge Raad zal over vier weken arrest wijzen. DIT NUMMER BESTAAT ACHT PAGINA'S UIT Fliegendë Blatter: Tijd is geld, heet het, en toch wordt het meeste geld weggesme ten om tijd te verdrijven. In een heden gepubliceerde verklaring kemt de Katholieke Arbeiders Beweging er tegen op als zou in de kringen van de Katholieke werkgevers en van de Katho lieke middenstand de opvatting heersen, dat men in de Stichting van de Arbeid niet tot een beslissing over de concrete omvang van de per 1 Januari noodzakelijke loons verhoging is kunnen komen omdat de werknemers-vakcentralen er niet in zou den hebben toegestemd tevoren de Sociaal- Economische Raad te horen. Met name zou men van de zijde van de K.A.B. dienaan gaande een andere houding hebben ver wacht, omdat in de overeenkomst dei- Katholieke sociale organisaties toch was vastgelegd, dat de S.E.R. zou worden inge schakeld. De verklaring van dc K.A.B. luidt verder: „In de kring van de Katholieke sociale organisaties is nooit overeengekomen, dat de S.E.R. zou worden ingeschakeld v 0 0 r- d at men het in de kringen van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties eens was geworden over de concrete om vang van de noodzakelijke loonsverhoging per 1 Januari. In deze overeenkomst staat dat de Ka tholieke sociale organisaties het er over eens zijn, dat de huurverhoging volledig moet worden gecompenseerd en wel in de vorm van een algemene loon- en salaris- XXX>DOOOOCOOOCCOOOCC3COOOOCX>CCCOOOOOOOOOOOOOOOCOOOCOOCO"y In de V.S. is Dinsdag grote opschud ding ontstaan, toen over televisie- en radiozenders het bericht werd verspreid dat in de staat Illinois een Russische pi loot met een Mig-straalvliegtuig was aangekomen en zich aan de autoriteiten 'aad overgegeven. Verslaggevers en fo tografen, die zich in allerijl naar de staatsgevangenis te Champaign in de betrokken staat begaven, werden niet toegelaten en de plaatsvervangende sheriff wilde niets loslaten. De politie deelde echter mee, dat de geheimzinnige gevangene papieren bij zich had, waar uit bleek, dat hij een Russische piloot was. Veel later ontdekten de verslaggevers evenwel, dat de „Rus" een lid was van de Amerikaanse geheime dienst, die deel nam aan een oefening om de sa menwerking tussen politie en lucht macht te beproeven. Toen de man zich volgens plan aan de politie ..overgaf' droeg hij een hamer- en sikkel-insigne en een kaart, waarop stond ..Ik ben een deelnemer aan een oefening van de luchtverdediging". De conducteurs van de NZH zullen bin nenkort worden uitgerust met een Beck- sonapparaat, dat zoveel is als een minia tuur drukkerij en rekenmachine. De begin- en eindpunten van het traject, het tarief, enkele reis, retour, datum en uur worden op een kaartje afgetekend. De eindbedra gen op een duplicaat strook opgeteld. Dit alles bespaart de conducteur een hoop tijd, vooral bij het afrekenen na de dagtaak. Het toestel weegt bijna drie kilo. Daar staat tegenover dat kaartentas en kniptang tot het verleden gaan behoren. Deze Franse en Vietnamese soldaten banen zich, gedekt door een tank, een weg over het nauwelijks begaanbare zandige terrein, de „Rue- sans joie", na hun landing ten Noorden van Hue in Midden Vietnam. (Van een bijzondere medewerker) STRAATSBURG, 22 September. Vroeger heeft de Franse socialistenleider Guy Mollet altijd gezegd: „Wij steunen de Europese Defcnsiegemcenschap niet, als niet aan bepaalde voorwaarden is voldaan". Maar gisteren, bij het einde van het poli tieke debat in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, zei hij het an ders. „Wij zullen voor de E.D.G. stemmen, als aan twee voorwaarden is voldaan. Deze voorwaarden zijn: Een Europese politieke gemeenschap met reële bevoegdheden en een parlementaire controle, waarin de E.D.G. en de K.S.G. zijn opgenomen. En verder uiterst nauwe associatie van En geland met de E.D.G.". Deze positieve formulering van Guy Mol let was des te opmerkelijker, omdat even tevoren de Engelsman Nutting die als parlementslid in de Raadgevende Vergade ring zit, maar die tevens onder-minister van Buitenlandse Zaken is, een gewichtige verklaring had afgelegd. Er waren, 7.0 zei- de hij, Engelse voorstellen aanhangig, die nog nauwere relaties van Engeland met de E.D.G. beoogden dan Engeland met de Hoge Autoriteit van de K.S.G. heeft. Deze verklaring noemde Mollet bemoedigend. De twee voorwaarden van Mollet zijn niet nieuw, maar hij heeft ze nu nog eens ge formuleerd op een bijzonder ogenblik. Wat de ene betreft, vlak na Nutting's verkla ring, en wat de andere aangaat op de dag, dat de plaatsvervangers der ministers van de zes Europese landen in Rome bijeen zijn gekomen ter behandeling van een ontwerp statuut voor de politieke gemeenschap. Het politieke debat, dat Vrijdag in Straatsburg begon, is vannacht om half twee geëindigd. Niet minder dan 46 afge vaardigden hebben het woord gevoerd in dit debat, dat steunde op een rapport van Paul Henri Spaak. Tijdens dit debat zijn talrijke meningsverschillen aan de dag ge treden, waarover wij reeds bij vorige ge legenheden hebben geschreven. Spaak's denkbeelden, waarin het verlangen naar een viermogcndhedenconferentie cn voorts een hereniging van Duitsland met opne ming van Duitsland in de E.D.G. werd uit gedrukt, werden door Engelse cn Duitse socialisten bestreden. De Franse socialisten toonden, naar de verklaring van Mollet leert, aanzienlijke toenadering. De Belgi sche socialist Rolin echter ging tijdens deze laatste zitting over politieke vraag stukken zijn partijgenoot Spaak telijf. Hij wenste directe toenadering tot de Russen op basis van menselijk contact, waar Spaak niets van verwacht. Samenvattend kunnen we zeggen, dat de denkbeelden van Spaak niet ongunstig zijn ontvangen bij de En gelse conservatieven, de Duitse christen democraten, de Belgische liberalen en Ka tholieken (behalve Struye, die tot de anti- E.D.G. vleugel zijner partij behoort) en bij Nederlanders van alle kleur. De Fransen zijn, met uitzondering van socialisten en Gaullisten, zwijgzaam geweest. Uitgespro ken tegenstanders waren de Engelse en Duitse socialisten en de Franse Gaullisten. Duitse herbewapening in het kader der E.D.G. behoort nu eenmaal tot Spaak's denkbeelden en dat speelde bij de tegen standers een grote rol. De politieke commissie der Assemblée zal het rapport-Spaak thans, met tegen voorstellen incluis, gaan bestuderen. Het is de bedoeling dat deze commissie met een resolutie komt, die Vrijdag of Zaterdag in stemming moet komen. verhoging zonder inachtneming van een loongrens; dat de consumptiebeperking integraal zou worden opgeheven; dat bij het bepalen van de omvang van de loons verhoging rekening zou worden gehouden met de verlaging van de kosten van levensonderhoud, die het gevolg zijn van de maatregelen, voorgenomen in de wets ontwerpen tot verlaging van de suiker accijns, de verlaging van de Personele Be lasting en de afschaffing van de Omzetbe lasting op schoeisel en huisbrand. Voorts was overeengekomen dat de be nodigde loonsverhoging in het algemeen bindend voor het gehele bedrijfsleven dient te worden opgelegd en dat de Kin derbijslag met een aan die loonsverhoging evenredig percentage dient te worden verhoogd. Pas nadat dit percentage zou zijn vastgesteld, zou de S.E.R. worden inge schakeld om na te gaan of de lasten, uit 'n dergelijke loonsverhoging voortvloeiende, misschien zouden moeten worden geher- cempenseerd. Zeer uitdrukkelijk staat in de overeen komst vermeldt: „Indien en zover uit een advies van de S.E.R. mocht blijken, dat de loonsverhoging nadelige gevolgen zou hebben voor de werkgelegenheid, de situatie van de betalingsbalans en op de positie van het kleinbedrijf, dienen de uit de loonsverhoging voortvloeiende lasten van het bedrijfsleven te worden gecom penseerd." Zelfs een lichaam als de S.E.R. kan op deze vraag geen antwoord geven indien het percentage niet concreet vaststaat. Het is de kardinale fout van de werk geversverbonden dat men zich, door de diverse punten op zijn kop te zetten, van deze overeenkomst heeft losgemaakt. Daardoor heeft men een reëel overleg over de concrete hoogte van de loonsvei'hoging onmogelijk gemaakt Van de zijde van de K.A.B. daarentegen (en ook van de andere vakcentrales) is verschillende malen ge steld, dat, eenmaal het percentage van de loonsverhoging vastgesteld zijnde, men met een inschakeling van de S.E.R. ter uit voering van het gestelde in de overeen komst gaarne zou instemmen. Het behoeft geen betoog, dat men in de kringen van de K.A.B. de hierboven ge schetste gang van zaken ten zeerste be treurt, niet het minst, omdat hierdoor de samenwerking in het Katholieke kamp niet wordt bevorderd." Het K. N. M. I. deelt mede: De oude stormdepressie neemt verder in betekenis af. Vanmorgen werd het cen trum boven Schotland aangetroffen. Het stormveld is vrijwel verdwenen. Toch blijft deze storing indirect nog invloed op het weer uitoefenen. Randstoringen ervan trekken via Het Kanaal over de Noordzee, waardoor de wind nu en dan toeneemt en er vooral in de kustgebieden enkele buien vallen. De wind blijft echter in hoofdzaak in de Zuid-Westhoek, zodat de aangevoer de lucht, hoewel polair van oorsprong, een vrij lange weg over betrekkelijk warm zeewater moet afleggen. Een verdere da ling van de temperatuur is daardoor de eerste paar dagen niet waarschijnlijk. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestarvd GJ) 5 ëc 2 Max. mp. Neerslag in mm. Sc Si Cl Helsinki regen NO 6 9 8 Stockholm zwaar bew. ZZW 3 14 13 Oslo geheel bew. NO 2 Kopenhagen onbewolki ZZW 6 16 0,1 Amsterdam regenbui Z 7 13 12 Edinburgh zwaar bew. ZW 2 17 0,1 Londen half bew. WZW 3 17 4 Luxemburg zwaar bew. Z 10 14 1 Parijs regenbui ZZW 10 19 3 Bordeaux regen WZW 3 20 3 Grenoble zwaar bew. windstil 20 0 Nice zwaar bew. NNW 5 26 0 Genève zwaar bew. windstil 20 0,2 Zürich zwaar bew. windstil 18 0 Locarno regen ZW 1 20 1 Berlijn half bew. Z 4 18 0 Frankfort zwaar bew. Z 1 17 0,2 München onbewolkt Z 2 18 0 Wenen nevel windstil 16 1 Innsbruck mist windstil 16 0 Rome half bew. ZZO 3 27 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u XXXwmrormxxxnocoC' AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind, aanvanke lijk krimpend naar Zuid, later draaiend naar West. Weinig verandering in tem peratuur. 24 September Zon op 6.29 uur, onder 18.35 uur. Maan op 18.35 uur, onder 8 23 iur Hoog en laag waterin IJnvidcn Woensdag 23 September Hoog water: 3.21 en 15.44 uur. Laag water: 11.31 en 23.50 uur. Donderdag 24 September Hoog water: 4.01 en 16.24 uur. Laag water: 12.12 en uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1