Russisch ontwapeningsvoorstel op agenda UNO-Assemblée Gemeente Groningen gebelgd over circus aan haar grens Toepassing kunstmatige wisselbouw in de kassen van „Keukenhof" Ds. A. M. Boeyinga jubileert Kort en bondig j Technische School te Hoofddorp Wysjinski's voorstellen over Korea- conferentie werden verworpen Concurrentievrees leidt tot merkwaardige maatregelen S Gelden van ouden van dagen verduisterd Verzending van zeepost Mej. F. Kant evenals in 1951 type-kampioene Dient 25 jaar de Gereformeerde Kerk te Haarlem Kapelaan overleden Het A.N.P. bestaat niet Koninklijke commissie over doodstraf in Engeland WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 (Van mize correspondent in de bloembollenstreek) Alle land- en tuinbouwgewassen vragen om wisselbouw, want komt men ieder jaar met hcvelfde product op hetzelfde stuk grond terug dan zal de opbrengst of de schoonheid teruglopen. Hoe groter de wisselbouw hoe gezonder en mooier het product wordt en hoe minder last men van ziekte heeft. Dit is een van de problemen, die men in de kassen steeds moet oplossen en het vergt soms veel geld om een nagebootste wisselbouw te krijgen. Dit doet men door middel van omspitten, wat maar tot op zekere hoogte mogelijk is. of anders door grondstomen. Ook de Keukenhof te Lisse kampte met een achteruitgang van de tulpen in de kassen en men moest tot het grondstomen overgaan, zeer ten genoegen van de vakmensen, die al heel wat critiek op nog kleine onvolkomenheden hadden geoefend. Die kassen zijn namelijk een zeer be langrijk deel in het geheel van de tentoon stelling. In de eerste weken na de opening bloeien alleen nog maar de kleine bijge- wasjes of enkele vroege narcissen. Hoe aardig deze ook zijn, het publiek wil graag tulpen zien. Het kx-ijgt deze dan ook te zien in de kassen, die omstreeks de openings tijd in bloei moeten staan. Een vernuftig vei-warmings- en ventilatiesysteem zorgt voor het forceren, dat zeer veel vakkennis en ervaring vereist. De tulpen in deze kas sen worden ongekend groot, hoewel er geen bijzondere middelen worden gebruikt. Men laat ze alleen maar volkomen uitgroëifen. Tegen de sluitingstijd van de tentoonstel ling kan men ze net zo groot op de luwe plekken in de tuinen terugvinden. Het spreekt, dat men deze kassen niet een jaartje of misschien meer kan laten uiti-usten, wat cultuurtechnisch wel zou moeten. Daarom past men een kunstmatige wisselbouw toe. Men spit de grond diep om en krijgt dan verse gi-ond boven, tot dat dat ook niet meer helpt. Dan moet de grond steriel worden' gemaakt, waarvoor men gebruik maakt van stoom. Er zijn niet zo veel levende wezens die tegen een hitte van 100 Celcius kunnen. Vandaar dat er in de sloot langs de kas een oliestookvei-warmingsinstallatie lag die bediend wordt door de heer K. Smits uit Lisse. Van de ketel liep een grote zwarte buis de kas in. Deze sloot aan op een ver- deelstuk, vanwaar zes pijpen de grond in gingen. Daarvoor lagen wat dekzeilen, waaronder wat stoom vandaan kwam. Niets wees er op dat hier een massamoord werd gepleegd. Alle planten brengen veel bacteriën mee, die alleen schadelijk zijn voor de planten. De tulpen kunnen zich het vuur maar niet van het lijf houden als ze een beetje teveel op een zelfde stuk komen. Men weet dat deze bacteriën bij een tem peratuur van 70° Celcius de geest geven en dus moet de grond verhit worden. De zes pijpen die loodrecht de grond ingaan zetten zich nog een meter of vier horizon taal voort. Cm de vijftien centimeter on geveer zitten er aan weerskanten gaatjes in en hieruit komt de stoom. Ze worden op een diepte van een dertig centimeter ingegraven, de warmte trekt wel tot veer tig. Speciale thermometers wijzen de tem peratuur van de grond aan. In deze kas was zij betrekkelijk hoog, 20° C. Na de toe voer van de stoom duurde het ongeveer een kwartier voordat de eerste thermome ter begon te stijgen. Deze stijging ging vrij regelmatig totdat de honderd graden Cel cius wai'en bereikt. Er bleef nog een kwar tier te stomen en daarna zat er geen grein tje leven meer in de grond. Het onkruid was vei'dwenen. Van de bacteriën mag men het met alle zekerheid aannemen. Het is een vrij precies werk ook. Wij lie pen gezellig rond te wandelen van het be handelde op het onbehandelde gedeelte, maar kregen een vermaning van de heer Smits. Hij veegde de paden heel precies schoon omdat er geen rommel met het on behandelde zand op het gestoomde zou ko men want deed hij dat niet, dan zouden er toch weer sclerotiën van het vuur in het gewas terecht komen! Maar niet alleen in de kas kampt men met deze moeilijkheid. Er wordt van de in zenders alle vindingrijkheid gevraagd om het hun tegewezen terrein zo in te delen, dat de tentoongestelde gewassen ook wer kelijk gezond en vrij van besmetting blij ven. Dit wist men voor men begon en men heeft daarnaar ook zijn tactiek gericht zo dat er geen ongelukken zullen voorkomen. Critiek op rapport van Van der Goes De niet in Saai-land toegelaten Duitse oppositiepartijen hebben Dinsdag gepro testeerd tegen het Saarrapport van mr. Van der Goes van Naters. In een schrijven aan de voorzitter der politieke commissie van de Raad van Euro pa verklaren vertegenwoordigers van de democratische partij, de Christen-demo cratische Unie en de sociaal-democi-atische partij in Saarland, dat mr. Van der Goes van Naters geen contact met de oppositie partijen heeft gehad en vrijwel uitsluitend is afgegaan op de mening van leden der Saarlandse regering. Voorts wordt gezegd, dat het rapport talrijke onjuiste uitgangs punten heeft en bijgevolg verkeerde con clusies bevat. Twee jaar geëist tegen directeur van tehuis in Medemhlik Voor de Alkmaarse rechtbank heeft te recht gestaan de vooi-malige directeur van het tehuis van ouden van dagen „Levens avond" te Medemblik, A. E. D., die be kende ongeveer 3800 vei'duisterd te heb ben. Deze gelden waren bestemd voor de betaling van uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening aan in- wonenden van het tehuis. Reeds eerder had D. zich aan een kleine fraude schuldig gemaakt, doch dat werd toen door de vingei-s gezien. Toen hij megnde zijn knoeierijen niet langer te kun nen verbergen, nam hij de wijk naar Bel gië, waar hij tenslotte werd gearresteerd. De officier van Justitie eiste twee jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering. De grond van de kas van de Keukenhof wordt deze week bacteriënvrij gemaakt. Daartoe wordt ze met stoom tot 100 graden Celcius verhit, waardoor alle ongerechtigheden worden gesmoord. Men is nu weer hard aan het werk om alles in gereedheid te bi-engen, want in 1954 zal Keukenhof voor de vijfde maal zijn poorten openen en men verwacht meer bezoek dan anders. En dan moet de ten toonstelling nog mooier zijn. De heer Smits vertelde ons nog, dat de gehele installatie het eigendom van een 'bloembollenkweker was, die zijn tuinen ook stoomde. Dit was een systeem dat hij een paar jaar toepaste en hij voer er wel bij. Plet schijnt dat ook andere kwekers overgaan of reeds zijn overgegaan tot het stomen van hun tuinen. Men voert dat zelf uit met een gewone ketel met lage druk, waarvoor geen bijzondere voorzieningen nodig zijn. Op deze manier schijnt dit werk wel rendabel te zijn. Zou men het doen met hoge druk, waarbij de stoom onder zeven tot tien atmosfeer in de grond wordt geperst, dan zou het te kostbaar worden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cori-espondenitie uiterlijk per post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar In donesië: ms „Celebes" (30 Sept.); naar de Ned. Antillen: ms „Willemstad" (29 Sept.); naar Suriname: ss „Cottica" (30 Sept.); naar Zuid Afi-ika en Z.W. Afrika: ms „Sterling Castle" (26 Sept.); naar Canada: ss „Zuidex-kruis" (26 Sept.), ss „Veendam" (30 Sept.) en ms. „Westerdam" (1 Oct.); naar Zuid-Amerika: ss „17 Octubre" (26 Sept.) en s.s. „Tucuman" (1 Oct.); naar Brazilië en Uruguay: ss „17 Octubre" (26 Sept.) en ss „Alpherat" (29 Sept.); naar Australië: ms „Johan van Oldenbarnevelt" (29 Sept.) en naar Nieuw Zeeland via Engeland 26 Sept. Plet kampioenschap in de Zatei-dag in Den Haag gehouden nationale wedstrijd in machineschrijven is behaald door mej. Francisca Kant uit Den Plaag (65 fouten en 459 aanslagen per minuut). Mej. Kant behaalde haar eerste kampioenschap in 1951 met een gemiddeld aantal aanslagen van 422 per minuut. In 1952 overschreed zij het toegestane foutenpex-centage, waar door zij buiten de prijzen viel. De tweede pi-ijs viel ten deel aan mej. Johanna H. W. van Dijk, te Santpoort dorp met 47 fouten en 430 aanslagen per minuut. De dei-de prijs behaalde mevr. Ellen W. Polman-Dessauvagie, Den Haag, met 21 fouten en 423 aanslagen per minuut. Gezien het geringe aantal deelnemers aan de tif.elwedstrijd voor electx-ische ma chines en het feit dat de resultaten niet representatief geacht kunnen wox-den voor de op electrische machines te bereiken prestaties, kon de jury geen vrijheid vin den voor deze categorie een kampioens titel toe te kennen. De eei-ste prijs kreeg mej. Theodora van Keulen uit Eindhoven met 50 fouten en 406 aanslagen per mi nuut. Zondag 27 September zal het vijfentwin tig jaar geleden zijn, dat ds. A. M. Boeyin ga als predikant werd verbonden aan de Gereformeerde Kerk te Haarlem, waar hij in de Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht werd bevestigd door ds. J. W. Siertsema. Bs. Boeyinga kwam in Haarlem in de plaats van ds. Cremer. wien om ge zondheidsredenen emeritaat verleend moest worden. Ds. Boeyinga werd in 1887 te Noord - Scharwoude, waar zijn vader predikant was, geboren. Ook heeft hij in Zeeland ge woond. zijn vader diende de kerk van Ar- nemuiden en in die tijd ontving ds. Boeyinga zijn gymnasiale opleiding in Middelburg. Later bezocht hij de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij cle colleges van de hoogleraren Rutgers, Wolt- jer, Bavinck en Geesink volgde en in 1911 zijn candidaatsexamen en in 1913 zijn doc toraal deed. Hij werd beroepen te Koog- Zaandijk, waar hij op 26 April 1914 als Vang predikant door zijn vader werd be vestigd. Het volgend jaar hoopt hij dus veertig jaar pi-edikant te zijn. Ruim vij1' jaar vervulde hij daar zijn aimbt, tot 16 November 1919, toen hij naar Sassenheim ging. Daar ontving ds. Boeyin ga talrijke beroepen naar verschillende plaatsen, waaronder Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Doch iedere keer bedankte hij, omdat hij het hem dierbaar geworden Sas senheim niet wilde verlaten. Maar uiteinde lijk zwichtte hij en koos zich Haarlem tot zijn nieuwe standplaats. Op 27 September 1928 deed ds. Boy tonga na een negental ja ren in Sassenheim gearbeid te hebben, in Haarlem zijn intrede met een prediking over I Tim. 6 12. Na zijn vestiging te Haarlem werd ds. Boeyinga nog meerma len beroepen, doch hij kon er niet meer toe komen, deze plaats, die hij zo zeer had lief gekregen, te verlaten. In de afgelopen vijfentwintig jaar is de aanstaande jubilaris een zeer geziene fi guur geworden, niet alleen bij de Gerefor meerde Kerk, maar ook in andere kringen. Bij de Gereformeerde Kerk heeft hij zitting in diverse commissies en ook is hij redac teur van het. orgaan der kerken van Haar lem en omgeving. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum zal Maandagavond 28 September in de Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht een samenkomst wox-den gehouden, waarin ds. Boeyinga een geschenk namens de gemeente zal worden aangeboden. NEW YORK (Reuter). De Algemene Vergadering van de UNO heeft met 56 tegen nul stemmen bij een onthouding Dinsdag besloten het Russische voorstel „voor het afwenden van de dreiging van een nieuwe wereldoorlog" op de agenda te plaatsen. De agendacommissie van de Al gemene Vergadering heeft met dertien tegen nul stemmen,bij één onthouding aan bevolen, een Russisch voorstel „voor het afwenden van de dreiging van een nieuwe wereldoorlog" op de agenda van de huidige zitting te plaatsen. Nationalistisch China onthield zich van stemming. In het Russische voorstel, dat Maandag door Wysjinski werd ingediend, woi-dt aan gedrongen op: Een onvoorwaai-delijk verbod van atoom wapens, waaronder de waterstofbom, en een stelsel van intex-nationale controle. Vermindering van de strijdkrachten der grote mogendheden met een derde en een internationale conferentie voor het be- spreken van de ontwapening van alle lan den. Ontmanteling van militaire bases op bui tenlands grondbied; en Veroordeling van de propaganda tegen de Sovjet-Unie. Bij het korte debat, dat aan de stemming vooraf ging, zeide de Amerikaanse afge vaardigde Lodge, dat de V. S. er geen be zwaar tegen hebben om het punt op de agenda te plaatsen. Hij zag er overigens weinig heil in om het plan, dat hij „een oud voorstel" noefnde te gaan bespreken. De Algemena Vergadering heeft met veertig tegen acht stemmen, bij tien ont houdingen Dinsdag een Russisch voorstel verworpen om het debat over de vraag, welke landen aan de politieke conferentie Reeds enkele dagen heerst er een onpret tige verhouding tussen de gemeente Gro ningen en het Duitse circus Franz Althoff. Het is al tot enkele incidenten gekomen, waarbij ook de gemeente Haren, een Gro ninger grensgemeente, ten nauwste is be- trokken. Het circus Althoff had dit na jaar een standplaats in Groningen aange vraagd en dit werd door de gemeente geweigerd omdat men de standplaats reeds aan een ander circus had toegezegd. Wel bood men later het circus aan in het voor jaar te komen, ofschoon het circus dit aan bod nooit heeft ontvangen. Het had even wel haar Noordelijk tournee vastgesteld en nam standplaats in Heerenveen en Leeuwarden, waarna zij van de gemeente Haren vergunning kreeg ook daar elf dagen standplaats te kiezen. Hierover zou de gemeente Groningen nu boos zijn. Gro ningen ziet in het circus Althoff een con current, die vlak tegen Gronings gemeente grens aan gaat staan en daardoor vele dui zenden Groningers trekt. Het resultaat hiervan is, zo redeneert men van de zijde van de gemeente Groningen, dat straks het andere circus vrijwel geen bezoekers meer krijgt, want het circus, dat in Groningen komt, zal enkele dagen na het vertrek van circus Althoff, haar tenten in het centrum van de stad opslaan. Circus Althoff acht dit gezonde concurrentie, maar de gemeen te Groningen heeft geweigerd faciliteit aan het cii-cus te verlenen. „Het circus mocht geen reclamerit door Groningen maken, want dat was i-eclame die alleen resulteerde in verhoogde ver makelijkheidsbelastinggelden in de kas van de gemeente Haren", aldus de ge meente Groningen. Het Lichtcomité-Groningen had circus Althoff gevraagd deel te nemen aan het bloemencorso. De autoriteiten vernamen dit en de politie verbood deelname van het circus aan het corso. Ook hebben vele Gro ningers tevergeefs staan te wachten op de bussen van de gemeentetram Groningen, die hen naar de gemeentegrens zouden ver voeren, waar zij de circusvoorstellingen zouden bijwonen. De bussen reden echter de normale acht-minutendienst. Er wer den géén extra diensten ingelegd. Door al deze acties van de gemeente Groningen zou er in Groningen ontstemming zijn ge komen en zou het gemeentebestuur van kleinzieligheid worden beticht. Kameel Bij de jongste maatregelen van de ge meentelijke autoriteiten zijn ook de stu denten in het geweer gekomen. Der traditie getrouw werd bij de rectoraatsoverdracht aan de Groninger universiteit een serenade gebx-acht aan de nieuwe rector-magnificus der universiteit. Dit is een optocht waarin de meest vreemdsoortige" voertuigen worden meegenomen; tevens wox-dt de gelegenheid aangegi'epen om bepaalde misstanden in Groningen te hekelen. De studenten heb ben de directeur van het circus, de heer Franz Althoff, gevraagd een kameel voor deze optocht te mogen lenen. Toen enkele studenten vanaf het circus met de kameel vertrokken, werden zij op het grondgebied van Gi'oningen staande gehouden door een agent, die na overleg met zijn supérieuren, de kameel de toe'gang tot de gemeente Gro ningen verbood. Ter plaatse kregen de studenten juridi sche bijstand van mr. Bleeker, die advi seerde de kameel van de heer Althoff te kopen. De koop werd gesloten en voor 60 waren de studenten eigenaar van de ka meel. Toen bleken er geen bezwaren meer de kameel in Groningen te brengen. Er werd echter bepaald, dat de kameel niet in de „serenade-stoet" mocht meelopen om dat het beest „een wild dier" was. Er ont stond wederom een verschil van mening tussen mr. Bleeker en de politie. Door de jurist werd aanngetoond dat een kameel geen wild dier was, maar een huisdier.. De politie bleef op haar standpunt staan en zeide de serenade te verbieden als de ka meel zou lopen. Inmiddels had de stoet zich reeds in het centrum van de stad Gronin- gen in beweging gezet. Voor de kameel wilde men t.cen geen verbod van de sere nade forceren. De tegenwerking van de gemeentelijke autoriteiten te Groningen uit zich verder in politionele maatregelen rondom het ter rein van het circus. Het circusterrein wordt aan de ene zijde begrensd door grond van Groningen en men mag langs die zijde het circus niet betreden. Zelfs werd een plank verwijderd, die op grondgebied van de gemeente Groningen lag als service voor het publiek. Aan beide zijden van de gemeentegrens staan politie-agenten van Groningen en Hai-en: aan de ene kant wordt „doorrijden" bevolen, aan de andere kant is de politie gastvrij. De gemeente Haren krijgt naar raming door het optreden van het cii-cus een financieel voordeel van 40.000. hetgeen de rivaliteit tussen beide gemeen ten nog meer zou verschei-pen. Na auto-ongeluk te Amsterdam Dinsdagavond is in het Wilhelminagast- huis te Amstex-dam overleden de 33-jarige P. Tetteroo, die Maandag bij een ernstige botsing tussen een taxi en een personen auto op de Amstelveenseweg ernstig ge wond werd. In de personenauto zaten voorts het echtpaar Camfens met twee zoontjes en.de 20-jarige medische studente mej. Van Rijn. Alleen de toestand yan mej. Van Rijn is nog ernstig, die van de anderen is aanzien lijk verbeterd. over Korea moeten deelnemen, te herope nen. De Algemene Vergadering deed dit door zich accoord te verklaren met het rapport van de agendacommissie, die zich tegen opneming van het Russische voor stel op de agenda had verklaard. De Verenigde Staten hebben Dinsdag bij monde van Cabot Lodge in de agenda commissie van de Algemene Vergadering van de UNO medegedeeld, dat zij bereid zijn dadelijk een vertegenwoordiger naar San Francisco, Honoloeloe of Genève te zenden voor besprekingen met een ver tegenwoordiger van de Chinese commu nisten en de Noord-Koreanen om te trach ten de Koreaanse politieke conferentie te bespoedigen. Lodge verzette zich tegen een nieuwe bespreking over de politieke conferentie, maar hij zeide, dat de kwestie of neutrale landen dienen te worden uitgenodigd een zaak was, waarover beide partijen het op de conferentie maar eens moeten worden. Voor Cabot Lodge sprak, had de perma nente afgevaardigde van de Sovjet-Unie, Wysjinski, formeel om een nieuwe bespre king over de conferentie verzocht. Kantonrechter meent Onlangs verzocht het Algemeen Nëder- lands Persbureau A.N.P. aan de kanton rechter te Amstex-dam te bevelen dat een ander persbux-eau, het Amsterdams Nieuws- en Persbureau „Amniepers" zijn naam zodanig zou verandex-en dat geen verwax-ring tussen beide bureaux mogelijk zou zijn, welke verwarring volgens het A.N.P. thans wel was te duchten. Bij de behandeling van dit verzoek be toogde de raadsman van „Amniepers" on der meer, dat het A.N.P. geen vei-zoek- schrift kon indienen, omdat het geen rechtsgeldige stichting zou zijn. Dit verweer gaf de kantonrechter aan leiding een tweede zitting te houden. Hier in verklaarde dr. Ph. B. Libourel, notaris en advocaat te Delft, voor wie destijds de acte was verleden, waarbij de stichting Al gemeen Nederlands Persbureau in het le ven was geroepen. Dr. Liboux-el was van oordeel dat het A.N.P. wel degelijk een rechtsgeldige stichting is. De raadsman van „Amniepers" mr. J. A. van Waax-den te Amsterdam, betoogde dat één van de essentiële eisen waai-aan een stichting moet voldoen is, dat zij een ideëel doel nastreeft, hetgeen zijns inziens ten aanzien van het A.N.P. niet het ge val is. De kantonrechter heeft zich met dit standpunt verenigd en beslist dat het A. N. P. x-echtspersoonlijkheid mist en dus niet in rechte kan optreden. Het A.N.P. is van deze uitspraak in be roep gegaan. LONDEN (Reuter). Heden is te Lon den een rapport gepubliceerd van een Ko ninklijke commissie, waarin deze zich ten gunste van ophanging ter volti-ekking van de doodstraf uitspreekt. De commissie, die uit 11 leden bestaat, werd in 1949 ingesteld om te onderzoeken of de mogelijkheid om krachtens het Brit se strafrecht ter dood te worden veroor deeld, dient te worden beperkt of gewij zigd. Zij legt er in haar rapport de nadruk op, dat zij zich niet voor of tegen het af schaffen van de doodstraf uitspreekt. De uitspraken van de commissie zijn niet bindend voor de Britse regering. In het uitgebreide rappoi-t wordt ver klaard, dat de commissie verscheidene an dere methoden ter voltrekking van het doodvonnis in het buitenland heeft bestu- deex-d. Zij is van mening, dat er geen reden is een andex-e wijze aan te bevelen. Wel geeft zij in overweging de mogelijk heid tot voltrekking van het doodvonnis door middel van een injectie te bestuderen. De Technische school aan de Hoofdweg te Hoofddorp wordt uit gebloeid. Het bestaan de gebouw (van de vx-oegex-e Ambachts school) zal voorlopig nog gebruikt worden, doch in de toekomst zal het vervangen worden door een groot gebouw. Het gehele plan kan nog niet worden uitge voerd, doch er is ver gunning verleend voor het eerste deel en Dinsdagmiddag is de eerste paal in de grond geslagen. Door de slechte weersom standigheden van de dag was de grond zeer drassig. Daarom trokken mr. ir. M. Goote, inspecteur- generaal van het Nij verheidsonderwijs en de heer A. den Her tog, directeur van de Technische school hun schoenen uit om die te verwisselen voor baggerlaarzen. De plechtigheid werd bijgewoond door het college van B. en W., hoofden van scholen en industriëlen. Mr. ii\ Goote hield een toespraak, waarin hij meedeelde dat auto riteiten met grote be langstelling de ont wikkeling van de school in Hoofddox-p gevolgd hebben. Voor de toekomst zegde spreker werking toe. Burgemeester mr. J. F. Jansonius dankte namens het gemeentebestuur allen, die in het verleden steun verleenden. Men is nog niet gereed en naar de school in de Haarlemmermeer in een dringende be hoefte voorziet, rekende spreker op mede- Mr. ir. M. Goole vervulde de plechtigheid van het slaan van de eerste paal in het nieuwe gedeelte der Technische school te Hoofddorp zijn mede werking in de toekomst. De heer G. van Driel richtte zich als voorzitter van het bestuur der vereniging, die de Ambachtsschool heeft gesticht, tot de directeur en leraren. Door hun werk- kx-acht en toewijding is de ontwikkeling zo snel geschied. Hij sprak ook een dankwoord tot het gemeentebestuur. BINNENLAND Drie jaar gevangenisstraf vorderde de procui-eur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam tegen de 48-jarige J. van D. uit Bussum, aan wie ten laste was gelegd dat hij gepoogd had de vriend van zijn vrouw door een messteek van het leven te beroven. De verdachte ontkende gestoken te hebben. Volgens de verdediger hadden de vrouw en haar vriend de steekpartij in scène gezet om van Van D. af te komen. De gemeenteraad van Den Haag besloot het algemene tarief wegens verpleging in de gemeenteziekenhuizen vast te stellen op f 20,55, f 15,30 en 12,70 per verpleegdag in de eerste, tweede'en derde klasse. Bij de thans geldende tarieven werd een tekort van f2.298.321 voor 1953 verwacht. Door een verhoging der tarieven met f 0,95 per ver pleegdag zal het voor 1953 geraamde tekort met f67.500 voor het laatste kwartaal ver- mindex-en. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Augustus 1953 f 746 millioen (vorige maand f757 millioen), terwijl voor een waar de van f622 millioen (vorige maand f627 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkings percentage bedroeg 83 (vorige maand 83). Aan boord van een Nederlands schip zijn in Maart, toen het schip in Beiroet lag, uit de lading 70.000 sigaretten en twee dozen met penicilline ontvreemd. Toen het schip in de Rotterdamse haven arriveerde werd de rivierpolitie in de zaak gemengd. Acht leden van de bemanning zijn aangehouden. De Haagse gemeenteraad heeft besloten tot aankoop voor f 620.000 van het aan de Prinse-, Nobel- en Oude Molstraat gelegen winkelcomplex van de coöperatie „Eigen Hulp". De gemeente verkijgt hierdoor de beschikking over een centraal gelegen ge bouwencomplex, dat kan worden gebruikt voor huisvesting van instellingen en be drijven. Bij de intocht van Koningin Juliana in Den Haag op 18 September 1948 heeft een toeschouwster een trap van een politiepaard gekregen, waardoor zij blijvend invalide is geworden. De gemeenteraad heeft thans de burgemeester gemachtgd, haar een schade loosstelling van f20.000 te verlenen. Evenals de rechtbank te Utrecht heeft het gerechtshof te Amsterdam de 30-jarige mej. J. J. de V. uit Den Dolder vrijgespro ken van chantage. De beschuldiging was ingesteld door de Utrechtse advocaat mr. L. M. S. De verdachte zou hem hebben be dreigd met publiekmaking van het feit, dat hij haar na afloop van een bespreking zou hebben gekust. Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens blijkt, dat het nijverheidsondei-wijs thans 274.000 leer lingen telt tegen 268.000 in het vorige jaai\ De omvang van het dagonderwijs steeg van 140.000 leerlingen tot 146.300 leerlingen; die van het avondondei-wijs bleef stationnair (128.000 leerlingen). De grote boerderij van de heer B. K. Elema te Nieuwlande is Dinsdag tot de gi-ond toe afgebrand. Twaalf personen werden hier door dakloos. De oogst van ongeveer 12 ha. koren ging in vlammen op. De schade wordt op f40- a f50.000 geschat. De oorzaak van de brand is onbekend. In Den Haag is in de leeftijd van 57 jaar overleden dr. G. K. Schoep. In 1925 vestigde dr. Schoep zich als geneesheer in Rotterdam. Van 1930 tot 1933 was hij direc teur-geneesheer van het sanatorium Sonne- vanck te Harderwijk. Op Gereformeerd kerkelijk gebied en op het terrein van het Christelijk onderwijs nam hij een vooraan staande plaats in. Te Helmond is de bouw van het St. Lambertus-ziekenhuis aanbesteed. De hoog ste inschrijver was J. van Egteren en Zoon te Enschedé voor f 5.048.000; laagste de Hol landse Beton Maatschappij te 's Graven- hage voor f4.593.250. In samenwerking met de gemeente politie te Emmen hebben opsporingsambte naren van P.T.T. op 20 September te Emmer Compascuum de clandestiene zender „De Merel" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 26-jarige fabrieksarbeider J. H. H. en de 22-jarige landarbeider G. H. De gehele apparatuur werd in beslag genomen. De Duitse stad Dortmund heeft de ge meente Nieuw Vossemeer geadopteerd. Een deputatie van het •stadsbestuur van Dort mund heeft reeds een bezoek aan deze rampgemeente gebracht om te ondei-zoeken op welke wijze hulp kan worden vexieend. Maandagavond is uit de neurologische kliniek te Utrecht ontvlucht de 22-jarige A. M. Hij is Dinsdag door de Utrechtse recher che in de stad aangehouden. M. wordt ervan verdacht op 4 Mei een 16-jarig meisje te De Bilt te hebben vermoord. Het dagelijks bestuur van het Neder landse Rode Kruis heeft generaal-majoor dr. J. Th. Wilkens, inspecteur van de genees kundige dienst der Koninklijke Landmacht en tweede ondervoorzitter van het Rode Kruis, benoemd tot voorzitter van de Rode Kruis-taak bij de Bescherming Bevolking. Generaal-majoor Wilkens volgt in deze functie luitenant-generaal M. Boei'stra op, die in Mei is overleden. HAARLEM EN OMGEVING Benoemd is tot schrijver van 's Rijks belastingen in vaste dienst de tijdelijk schrij ver mej. E. Hos te HaariMn (inspectie) (Verbeterd bericht). Met ingang van Vrijdag zal het kantoor van de administrateur van de Stichting tot ontwikkeling van de industrie te Haarlem worden verplaatst van Wilhelminastraat 3 naar het Nassauplein 4 (het gebouw van de Kamer van Koophandel). In dit gebouw is reeds geruime tijd een maquette van het industrieteri-ein Waarderpolder opgesteld. Tot en met 4 October staat zij in de Vleeshal op de tentoonstelling van de kring Haaxdem van de Bond van Nederlandse Ai-chitecten. Klaas Bolt, die Donderdagmiddag van dx-ie tot vier uur in de Grote Kerk een orgel bespeling zal geven', heeft op zijn pi-ogram- ma geplaatst werken van Bach (Wachet auf, Concerto IV, Toccata en fuga F gr. t.), van Schumann en Andriessen (Toccata). De taalcursussen van de Volksuniversi teit worden dit seizoen niet gehouden in het Stedelijk Gymnasium, maar in de Mulo- school aan de Parklaan no. 108. Op de Bloemendaalseweg te Overveen zijn een vrachtauto, komende uit de Parkweg en een auto. rijdende op de Bloemendaalse weg in Zuidelijke richting, met elkaar in botsing gekomen. De voertuigen werden be schadigd en de bestuurder van de auto werd licht gewond. De vrachtauto-bestuur der had voorrang en was daarom de Bloe mendaalseweg opgei-eden. De andex-e be stuurder verklaarde aan de politie de vracht auto te laat te hebben opgemerkt. Vrijdag 25 September hoopt de heer K. A. Siekman, wonende Zaanenlaan 191 de dag te viei-en, dat hij 40 jaar wei-kzaam is bij Conrad Stork N.V., te Haarlem, waarvan sedert 1942 als bedrijfsleider. Ten vervolge op ons bericht in de editie van gistex-en over de arrestatie van een achttienjarige bakker, die in de loop van 1953 acht fietsen heeft gestolen, verzoekt de Haai-lemse i-echerche de persoon, die om streeks 27 Augustus 1953 een hex-enrijwiel, merk „Cosmos" vermist heeft, zich met haar in verbinding te stellen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7