De automobilist rijdt straks een „ruimtelijke" Veiser tunnel binnen Thalia gaat nieuw bouwen aan de Kennemerlaan Chirurgie op IJmuidens gelaat ver oorzaakte zowel vreugde als pijn Anti-verblindingsschermen boven de open bakken Wegomlegging in duplo „Open" bouwput Corn. JANUS en Zn NACHTBLAUW en ZACHT GROEN Licht „met het verkeer mee" D1 D Gevaarlijke nattigheid B.de Vilder en Zn Bioscoop-toneelzaal annex restaurant D1 Een stad en een middenstand Met twaalf noodwinkeltjes begonnen- eindigen met een nieuwe stad B D' Steeds te koop Verzekeringen Financiering Hypotheken Wasmachines-Wringers Stofzuigers Belangrijke Mededeling Feest en bezinning Wat ook mm, huuikseé Cffsi upatej&itfJtJtójfmfr UIDEN Reeds 50 jaar Vertrouwenszaak DONDERDAG 24 S E PTE M B E R 1953 i - Jt Elke automobilist, die de hooggeprezen Rotterdamse Maastunnel binnenrijdt, zal, komend uit het felle daglicht, even terdege moeten wennen aan de schemering in de lange gebogen gang, die van Noord naar Zuid de Maas ondergraaft. Hij hoort tijdens de altijd weer fascinerende rit onder de rivier door, het duizendvoudig weerkaatste rumoer van het motorische verkeer en raakt willicht enigszins verblind door de langsflitscn- de tunnelverlichting. De kleur van de tunnelwanden, die lichtelijk spiegelen, zal hem misschien onbewust niet plezierig aandoen. En de ene mens heeft er meer last van dan de andere er gaat zowel van deze Maas tunnel als van de Scheldetunnel in Antwerpen een zekere beklemming uit, omdat men door de bouw en de kleur ervan beseft in een opgesloten koker te rijden. Velsens tunnel evenwel, die over vier, vijf jaar de eerste auto's en bussen maximaal 2200 per uur en ook de eerste electrische treinen zal ontvangen, kent deze be zwaren niet. Sinds de Maastunnel werd gebouwd, hebben de geluids wetenschap en de lichttechniek een paar formidabele stappen voorwaarts gezet. En de automobilist, die ter hoogte van de „Hofgeest" de helling af glijdt, zal daar de vruchten van plukken. Want hij krijgt een licht- beschermend rasterwerk van beton boven het hoofd, dat het directe zon licht tempert en zijn ogen geleidelijk Went aan de sfeer in het geheel ge sloten gedeelte. DAAR zijn de wanden groen, van een soort groen, dat men bij de Rijkswa terstaat wel eens met „doperwtjes groen" aanduidt en dat bewezen heeft erg rust gevend te werken. Het tunnelplafond wordt uitgevoerd in nachtblauw en deze combinatie garandeert een ruimtewerking, die alle angst-suggesties en dus de daar mee samenhangende eventuele schrik- reflexen wegneemt. Bovendien is er in de laboratoria en op de proefmodellen gewerkt aan een zo ge ruisloos-mogelijke tunnel: de wanden staan iets schuin, waardoor het geluid in de autotunnel naar het dak wordt weer kaatst, om daar opgevangen te worden in een poreuze, geluid-absorberende laag. Wat dus de per rijbaan zeven meter brede tunnelvloer aan geluid „afgeeft", wordt direct naar het plafond gezonden, maar de horizontale geluidsgolven, die in een tunnel voor een grote hoeveelheid la waai kunnen zorgen, worden eveneens naar dat dak gestuurd langs de iets schuin- gestelde wanden. Licht niet tegen de keer in VAN de verlichting in de tunnelkokers zal de automobilist evenmin veel last hebben, want de armaturen, die recht standig boven het wegdek in het plafond worden gemonteerd, zullen „met het ver keer mee" schijnen anders dus dan in de meeste orthodoxe tunnels, waar de ver lichting in de bovenhoeken is opgesteld en daar nog al eens last veroorzaakt. V entilatiepijpen van 45 meter &E ventilatie van zo'n autotunnel.is een probleem op zichzelf. Weliswaar zui gen de beide verkeersstromen een „wind" door de kokers, maar de afgewerkte lucht zal toch ook kunstmatig nog moeten wor den ververst. Dat zal in Velsen gebeuren met hoge ventilatiegebouwen ter weerszijden van de tunnel de Zuidelijke komt ongeveer op de plaats waar de vroegere weg Velsen- Amsterdam loopt die een 45 meter Deze kaart geeft duidelijk de toekom stige situatie in Velsen-Noord aan, waai de trein na het verlaten van de tunnel- bak vrijwel onmiddellijk het nieuwe station binnenrijdt. De spoorwegover gang in cle Wijkerstraatweg wordt, zoals de kaart aangeeft, vervangen door een wegenstelsel, dat een aantal viaducten krijgt. BEVERW'JK Zowel het nieuwe station Duin en Kruidberg, de halte Driehuis-Oost ter bediening van de twee woon- centra) als de daarvoor benodigde wegomleggingen in Santpoort:, wor den op deze kaart weergegeven. De Hagelingerweg wordt rechtgetrokken en zal de spoorlijn bij cle halte Drie huis-Oost via een tunnel passeren. hoe een auto via het „enkele klaverblad" op de kruising Rijksweg-tunneltracé straks in de tunnelbak kan komen. DAT de Spoorwegen aanvankelijk niet zoveel met die Velsense tunnel op hadden en er nog altijd niet over kunnen juichen volgt al uit de bovenvermelde consequentie voor de Hoogoven-kolen- treinen. Bovendien ging het voor N.S. met die Velserbrug best en betaalde het rijk de aanleg er van toch, zodat een tunnel voor de trein nauwelijks een vooruitgang betekent. En dan: de lijn Haarlem-IJmui- den wordt er met haar overstap-noodza- kelijkheid op het nieuw te bouwen station Duin en Kruidberg (zie ons kaartje van de toekomstige verkeerssituatie in Sant poort) ook al niet plezieriger op, temeer daar de verbinding IJmuiden-Beverwijk op een halve puzzle lijkt. Via Santpoort. Binnenkort worden de eerste tunnelmo ten, die in de befaamde ronde bouwkuip aan de Zuidelijke oever van het Noord- zeekanaal gelegd zijn, verbonden met de rechthoekige tunnelput. Daarmee ver plaatst het werk zich naar het Zuiden en komt ook „hoger op". Wanneer het zover is, moet het verkeer Velsen-Amsterdam de nieuwe omlegging van de Rijksweg naar de hoofdstad ver laten en zal het weer over de oude weg langs het Noordzeekanaal worden geleid. Echter niet definitief, want als de werk zaamheden aan de tunnelput bezuiden het kanaal zover voltooid zijn, en de weg is over de tunnel geleid, komt het verkeer weer terug op de „omleiding". Om daar dan te blijven. E leek, die hel gigantische tunnel bouwwerk in Velsen ziet groeien, vraagt zich wel eens af, waarom men hier niet hetzelfde -procédé heeft gevolgd als elders - namelijk de tunnelfragmenten la ten zinken in een voorgebaggerde geul. Het antwoord op deze vraag is nogal inge wikkeld, maar het is in de eerste plaats een kwestie van.... klei. Wanneer men namelijk een sleuf zou baggeren, moest er door de ongeveer 1 meter dikke kleilaag gegraven worden, die in de bodem het (zoute) bovenwater van het (zoete) spanningswater scheidt en waardoor zich een vrij rampzalige ver menging van het zware zoute met het lich tere zoete vocht zou voltrekken. Wordt er echter, zoals in Velsen, gewerkt met een „open" bouwput, dan kan men na het werk de kleilaag weer netjes repareren. Weliswaar moet er geducht gepompt wor den om het water uit de put te houden, maar daar staat dan ook tegenover dat men ziet, wat men doet. Als cle Velsense tunnelbauwput eens 24 uur zonder electrische energie zou ko men te zitten, zou cle hele put vol water staan. Er is eens een half uur een storing geweest in cle stroomvoorziening. En dat was méér clan genoeg om natte voeten te krijgen ADVERTENTIE Grote collectie Wereldmerken. Betaling in overleg v.a. .f2.— per week Vclserduinweg 173 Telefoon 4402 »E NIEUWE STAD aan de zee heeft zich zo langzamerhand het nieuwe pak aan- gemeten, dat haar past: de stenen hebben zich opgestapeld tot nieuwe huizen blokken en de winkelwijken gaan zich uitstrekken langs de nieuwe centra. Bij deze nieuwe stad hoort echter meer dan woningen alleen: de ontspanning. Aan weers zijden van de nieuwe stadskern heeft dit IJmuiden momenteel twee bioscooptheaters: Thalia in Oud-IJmuiden en Rex in IJmuiden-Oost. Daartussen is een vacuum, een vacuum, dat sterker wordt gevoeld naarmate de stad zich ontwikkelt. Nu Oud- IJmuiden als wooncentrum uitvalt en de overheid daar industriegebied realiseert, is de bestemming van het uit 1921 daterende Thalia-gebouw onzeker geworden en het ligt dus in de lijn wij schreven er al meer over dat Thalia naar een andere vestiging zoekt- Wij vernamen, dat dit streven thans vastere vorm heeft aangenomen in dier voege, dat Thalia hoogstwaarschijnlijk gaat bouwen aan de Kennemerlaan op de hoek van de Houtmanstraat onder archi tectuur van de Santpoortse architect W. Hoosemans. Als de plannen, waarvan de voorbereidingen thans in een vergevorderd stadium verkeren, uitgevoerd worden, zal daar een modern theater met toneelaccom- ADVERTENTIE Wij maken het publiek er op attent, dat bin nenkort aan het Marktplein no. 21 de nieuwe K.G. Zelfbedieningszaak wordt geopend. Wij geven U de garantie, dat in deze hyper moderne zelfbedieningszaak. waar kosten noch moeiten gespaard zijn, U het kopen tot een waar genoegen zal worden gemaakt en alle artikelen worden gebracht in de beste kwaliteiten. Wij verzoeken U derhalve nog even geduld te betrachten. T TET MIDDENSTANDSPROBLEEM in cle gemeente Velsen is een eigen- t 1 aardig, een IJmuidens vraagstuk. In haar geleidelijke groei werd de ge- hoog zullen moeten worden, om de afge- meenl<2 gestuit door een vernietigende oorlog, die de oude winkelcentra omver haalde maar ook cle mogelijkheid schiep tot een her-oriëntatie op nieuwe wijken. Kal verst raat, Oranjestraat, Zeeweg en Kennemerlaan werden, naar het scheen, voorgoed van cle IJmuiclense kaart gevaagd en cle „pantoffelparade" zou zich een andere plaats moeten zoeken. Ten dele is clit wegvagen definitief gebleken, deels hebben bestaande centra zich weten te handhaven. Zoals de Kennemer laan, waar eerst ten koste van woonhuizen en later dank zij een felle bouwlust een nieuwe gezonde winkelwijk verrees. Maar Kalverstraat en Oranjestraat kwamen niet terug met hun eigen sfeer en karakter, zij verdwenen in de stenen kolos die IJmuiden ging worden of bleven stervend achter in het puin van een verwoest stadsdeel. Sincls de bevrijding is er met meer of minder succes gedok terd aan het probleem van verantwoorde winkelwijken en de „aesthetische chi rurgie', die de overheid op het gelaat van cle getroffen gemeente toepaste, heeft bij cle patiënt zowel vreugde cds pijn veroorzaakt. Zoals cle zaken er thans voor staan, overheerst cle vreugde. Maar pijn is er ook nog Het „brandpunt" van Velsens tunnels: de passage van het Noordzeekanaal met de nieuwe wegkruisingen en de toekomstige Velsense industriehaven. werkte lucht zo ver mogelijk weg te wer ken. De ventilatie voor aanvoer van verse lucht, die met een veel lagere pijp toekan, mondt in het midden van de tunnel uit, de afvoer komt aan de kant. Geleidings-schott c n OVENDIEN zorgt het verkeer zelf dus het gevaar daarvan is, dat de ene stroom zeg maar Alkmaar-Haarlem een hoeveelheid afgewerkte lucht uit de Wes telijke tunnelkoker meeneemt, die listig weer in de Oostelijke wordt meegezogen door het tegemoetkomende verkeer Haar lem-Alkmaar. Om dit te voorkomen, bouwt men daar, waar de„ open" bak van de tunnelinvoer overgaat in de gesloten' bak, hoge wanden op de scheidingen, om de lucht tegen te houden. Spoorivegtunnèj eenvoucliger E spoortunnel was wat dat betreft een eenvoudiger zaak geen ventilatie nodig en geen accoustische problemen. Er zal haast uitsluitend met electrisch of een enkele keer met diesel-materieel doorge reden worden (de Hoogoven-kolentreinen gaan straks allemaal over de I-Iembrug, omdat de helling voor dit soort verkeer te steil, wordt en er gevaar voor breken van een trein zou bestaan) en deze treinen geven ten eerste geen of weinig rook en ze zorgen bovendien zelf voor een prach tige ventilatie. In Zwitserland ventileert men niet beneden de 3000 meter! Accous tische voorzorgen zijn evenmin nodig, om dat er voor de wagenbestuurder geen re kening gehouden hoeft te worden met de „schrikreactie": hij kan nu eenmaal niet van zijn ijzeren staven afwijken en op die manier ongelukken maken. Alleen voor interlocaal verkeer "TYTECOVERWOGEN wordt de nieuwe W tunnel alleen gemaakt voor het in- terlocale verkeer fietsen en voetgangers zullen (met exolosieve ladingen) over de pont moeten. Ten eerste maakt dit „af stoten" van het locale verkeer de tunnel bouw aanzienlijk goedkoper, daar één pont (waarvan nog niet helemaal bekend is, of hij inderdaad bij de Velser spoor brug komt) nog altijd veel voordeliger werkt dan een serie roltrappen of liften plus een aparte fietsen- en voetgangers koker en bovendien is deze tunnel zo typisch vooi'bestemd om het doorgaande verkeer te verwerken, dat deze oplossing aan alle kanten aanvaardbaar lijkt. Het locale Velsense verkeer zou overi gens toch een enorm eind moeten omrij den, om de tunnel te bereiken. Hoewel het wel kan, want onze tekening geeft aan, Tegelijk met de afbraak van IJmuiden verdween ook het consumentencorps naar elders: de grote evacuatie joeg de gezin nen door het hele land en het was feest in niet geringe mate, toen de eersten terug keerden in een verbrokkelde gemeente, in een geschonden IJmuiden. Feest was het óók, toen de eerste nieuwe winkels in het jaar 1946 aan de Oosterduinweg verrezen. Het waren dan wel noodwinkels en de outillage was beperkt, maar hier lag weer een begin. Twaalf winkeltjes, twaalf ge lukkige middenstanders. Rondom zijn sindsdien de huizen in drif- ADVERTENTIE nieuwe en bestaande woningen op elk gebied van auto's, motorrijwielen, machines. Stationsweg 81 .Velsen - Tel. 5504 tig tempo uit het duin geschoten en de ge meente groeide in een paar jaar van dorp tot stad, althans probeerde het met alle struikelingen van een kleine knaap, die merkt dat hij lopen kan. De industrialisa tie legde haar greep op het gemeentelijk beleid en rijen arbeiderswoningen groeven zich in het duin, de Hoogovens kregen hun Breedband en de bevolking van Velsen werd getekend en bepaald door deze ont wikkelingsgang. Is het wonder, dat de middenstand zelf wel eens bang werd, dat er niet voldoende aandacht werd besteed aan de verzorgende bedrijven? Men wees op de vele straten, die geen winkels kre gen, op de nieuwe wijken, waar vaak met moeite een enkele zaak te vinden was. Stedelijke evenknie Maar de middenstand tobde in die tus sentijd met zijn „intieme", geweldige pro blemen.Daar was allereerst het liquiditeits- vraagstuk, waardoor vrijwel geen enkele middenstander in staat was vlot het geld op tafel te brengen, dat nodig was voor een zo broodnodig nieuw pand. Enkelen daargelaten, kon vrijwel niemand zich de weelde van herbouw permitteren, maar toch kwam de herrijzenis óók hier. Dank zij persoonlijk initiatief, dank zij ook natuurlijk overheidssteun konden er nieuwe, grote projecten worden aangepakt en wie over een paar jaar het Plein 1945 zal bezoeken, vindt daar en verderop hoogstwaarschijnlijk de evenknie van de stedelijke winkelcentra. Plet zal niet het enige zijn, want degenen, die de gang van zaken nauwlettend vol gen zien zich twee grote centra van de middenstand ontwikkelen: de Kennemer laan, die toch altijd en ondanks alles haar rechten zal doen gelden in het nieuwe Vel sen en het gebied Lange Nieuwstraat- Marktplein-Plein 1945. Met als afsluiting naar het Oosten de De Noostraat, waar achter het massale woongebied van IJmui den ophoudt. De ongeveer veertig nieuwe zaken, die hier zullen komen, kunnen in dit stuk nieuw-IJmuiden zeker rekenen op voldoende steun van de consument, zowel in aantal als in draagkracht. Daarmee is ten dele de toekomst van IJmuidens middenstand getekend. Achter de De Noostraat houden de woonwijken op en beginnen de villa's, ten Westen van de Julianabrug zullen mettertijd, hoe bitter dit ook velen in de oren mag klinken,even eens de afzetgebieden van de verzorgende middenstand goeddeels ten einde zijn. Oucl-IJmuiden: een probleem Daarmee zijn wij midden in Oud-IJmui den terecht gekomen, het deel der gemeen te, dat niet alleen door de overheid als een probleem wordt gezien, maar door de middenstand evenzeer. Zoals de zaken er thans voorstaan, lijkt de omschakeling tot industriegebied niet tegen te houden. En daarmee is het werkgebied van Vel sens middenstand in grote lijnen afgepaald tot het gebied tussen Oud-IJmuiden en de spoorweg niet meer, maar ook vooral niet minder. Zijn streven zal er op gericht moeten zijn de klant uit IJmuiden aan IJmuiden te binden en de positieve pogin gen in deze richting kunnen niet genoeg worden toegejuicht een sterke midden stand is immers een vruchtbare voedings bodem voor een totale welvaart. Dat wijst er dus op. dat de „randgebie den" van IJmuiden, zoals Driehuis, Sant poort en in mindere mate Velsen-Noord zich oriënteren op de centra in hun om geving. Dat geeft IJmuiden een kans in Driehuis en wellicht in Velsen-Noord, maar de magneten van Haarlem en Bever wijk zijn in kracht niet te onderschatten, temeer als nog eens mocht gebeuren, wat al jaren in bepaalde pennen zit, om de ge meentegrenzen volgens een topografisch meer verantwoord systeem te wijzigen en dus IJmuiden apart te plaatsen in de kring zijner buren. Een gemeente „IJmond" als Noordelijke buurman zou een niet geringe concurrent kunnen worden. Maar Velsens middenstand voelt deze ontwikkelingen vrij zuiver aan en houdt ze nauwlettend in het oog. Hij weet, dat de arbeidersgemeenschap IJmuiden goeddeels afhankelijk is van de industrie en hij weet, hoe conjunctuurgevoelig zulk een samen stelling is de jaren vóór de oorlog met hun werkloosheid hebben dat duidelijk geleerd.Daarom verbaast deze middenstand zich wel eens een weinig over de geringe soepelheid van de overheid jegens de mid dengroepen, die voor de winkelier vaak een niet te versmaden bron vormen. Er zijn in deze beschouwing een paar winkelcentra niet genoemd. Daar is bij voorbeeld de Trompstraat, een klassieke en heterogene winkelwijk, die haast even oud is als IJmuiden zelf. De Trompstraat winkelier zal u zelf weten te voorspellen, dat dit deel van IJmuiden als zakengebied geen grootse toekomst tegemoet gaat en dat hij daarom de bakens verzet met het tij. Maar hij speelt wellicht met de gedachte, dat de tunnel de ene overblijvende pont modalie verrijzen, dat in de grote zaal on geveer 650 personen kan bergen. Zoals bekend verondersteld mag worden is in het Velsense uitbreidingsplan de onbe bouwde strook grond op cle bedoelde hoek vanouds bestemd voor de bouw van een bioscooptheater. Geen balcon De zaal, die zonder balcon is geprojec teerd, zal dus ruimte bieden aan 650 be zoekers en in het ontwerp is rekening ge houden met technische voorzieningen, die de laatste vindingen op cinematografisch gebied uitvoerbaar maken. Daarnaast is echter een kleinere feest zaal in het voorlopige plan opgenomen annex café-x'estaurant, dat de Zuidelijke gevel van het complex afsluit en dus in de lengterichting op de schuin naar achteren gex-ichte twee zalen staat. Bioscoop in het centrum Hiermee zal in het centrum van het toe komstige IJmuiden een moderne bioscoop met aangebouwde outillage verrijzen, die ongetwijfeld aan veler wens tegemoet komt; de zalennood is ondanks alle uitge voerde aanvullingen nog steeds voelbaar en deze niet al te grote zaal met volledige accommodatie zal dan ook voor ettelijke der toekomstige bespelers een ware uit komst zijn; een representatief restaurant is voor het nieuwe IJmuiden evenzeer een onmisbare schakel in de keten van de we deropbouw. Kleine zaal De kleine zaal, die parallel aan de grote wordt gebouwd zal ruim 300 mensen kun nen bevatten en is dus bestemd voor het opvangen van feestavonden met een in tiem karakter; ook aan deze ruimte bestaat in Velsen een toenemende behoefte. ADVERTENTIE Repareren, overtrekken en bijvullen van bed den en al uw meubelen. Wij beschikken over de grootste keuze in meu belstoffen, bedtijken, vulmaterialen en prima vaklui. Snel en billijk wordt U door ons bediend. Bedden zo nodig in één dag weer terug. Vraagt U eens geheel vrijblijvend prijs opgave en onze stalen- collectie. Het valt U altijd mee. nog wel eens naar de plaats van de Velser brug zou kunnen drijven en dan is het nog zo zeker niet, dat de Trompstraat als win kelgebied voorgoed van de kaart raakt. IJmuiden maakt de sprong van dorp naar stad een eerste fase is afgesloten en men kan gelukkig niet meer terug. Dat is voelbaar in alles, ook in de neringdoen de kringen. Meix heeft moeten wennen aan dit idee, want het kwam plotseling en wel eens onverhoeds. Maar geleidelijk-aan groeit bij alle belanghebbenden het weder zijds begrip, waaraan IJmuiden als stad aan de zee èn als winkelstad een veelbe lovende toekomst kan ontlenen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11