Tientallen gaatjes in ponskaart beelden een Velsens huis uit Inzicht in sociale en sociaal- hygiënische problemen Plan v.d. Broek en Bakema" kan nu verrijzen Leesbibliotheek Nog weinig geloof aan een nieuwe „city" Slijterij-Wijnhandel D. GEUS Werkers aan een öroeiemcfe stad IJmuider Courant H D' Ei®©tPisefee Installaties E1 D1 Woningkartotheek nadert voltooiing Stedelijk cachet op hoek Marktplein- Lange Nieuwstraat l Ah de Jong Plannen voor de toekomst Aanvraagformulier Stemmen uit Beverwij ks middenstand Zeven magere jaren na zeven vette DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 15 Ponskaartensysteem Tienduizend aanslagen Nu nog van vóór 1945 Hoeveel alkoven? 99 i Sm ï&iw aa DE TIJD CHR. VISMAN Huisvestingscommissie wordt opnieuw samengesteld Bouwkaswoningen aan de Zeecroft V©or Uw Gedistilleerd, Wijnen, Limonades enz. "PiE BEWONERS van alle vóór 1945 in Velsen gebouwde woningen kunnen in de volgende maanden bezoek verwachten van een van de drie met meetlint en formulieren gewapende mannen, die al van 15 Juli af voor de Dienst voor de Volkshuisvesting niet te verwarren met het Huisvestingsbureau van huis tot huis gaan om gegevens te verzamelen voor een door deze dienst in te richten en bij te houden woningkartotheek. Het gemeentebestuur van Velsen wil een zo volledig mogelijk inzicht krijgen van de sociale en sociaal-hygiënische problemen van de volkshuisvesting en heeft daarom besloten tot de registratie van de wo ningen, die vóór 1945 werden gebouwd. Men verzamelt deze gegevens voor geen enkel ander doel. Zij kunnen evenwel bijvoorbeeld van veel belang zijn om latei- te kunnen bepalen aan welk type woning in verband met de samenstelling van de bevolking behoefte bestaat. De na 1945 in Velsen gebouwde woningen zijn al in kaart gebracht en daarvan zijn ook al ponskaarten gemaakt. Als eerste gemeente dienst maakt de Dienst voor de Volkshuisvesting namelijk gebruik van de inge nieuze administratieve techniek, waaraan de naam van dr. Herman Hollerith venvan t is OEWEL al in 1947 door de Gemeente raad de nodige voorbereidingen wer- den getroffen voor het instellen van een zelfstandige gemeentelijke dienst voor de volkshuisvesting werd in 1950 definitief overgegaan tot het instellen van deze dienst. De zaken van deze dienst omvatten ondermeer de voorbereiding van de bouw van woningen en het houden van toezicht op de voorbereiding en de uitvoering van de bouw van woningen door instanties, die werkzaam zijn in het belang van de volks huisvesting. Tevens- is nu aan deze dienst opgedragen het inrichten en bijhouden van een wo ningkartotheek het verzamelen van statis tische gegevens daaruit en het verstrekken van die gegevens aan het College van Bur gemeester en Wethouders. Tot dusver wa ren er slechts weinig gemeenten in Neder land, die de beschikking hadden over be trouwbare gegevens betreffende de wo ningvoorraad. Amsterdam en Rotterdam vormen gun stige uitzonderingen. Al jaren lang beschikt Amsterdam over een woningkartotheek, die ondergebracht is bij de afdeling Sta tistiek van de Gemeentelijke Woning- dienst. Onder voortreffelijke leiding van de heer A. J. A. Rikkert werd niet alleen een goede organisatie opgebouwd, maar werd vooral door middel van publicaties de aandacht van de gemeentebesturen ge vestigd op het instellen van woningkarto- theken. Hoezeer het gemeentebestuur van Amsterdam prijs stelt op juiste gegevens betreffende de woningvoorraad bleek in 1948, toen de gemeenteraad een crediet van 50.090 beschikbaar stelde om een ver schil op te sporen, dat bestond tussen de woningvoorraad, zoals die op papier aan wezig was en de geconstateerde voorraad bij de woningtelling van Mei 1947. Gedurende de maanden van voorberei ding is door de Dienst voor de Volkshuis vesting te Velsen in 1951 een kaart ont worpen, waarop een volledige beschrijving van de woningen opgenomen kan worden en die daarbij haast geheel is ingesteld op het snel verstrekken van die gegevens, die gevraagd worden. OFFICIëLE instanties zoals het Minis terie van Wederopbouw en Volkshuis vesting, het Rijksbureau voor Organisatie en Efficiëring en het Rijksbureau voor Mechanische Administratie konden zich volkomen met het ontwerp verenigen, zo dat in September 1951 de woningkaarten gedrukt konden worden. Het woningkar- totheekprobleem heeft alle aandacht van de autoriteiten, hetgeen moge blijken uit een commissie uit de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, die dezer dagen haar rapport zal uitbrengen en uit een rondschrijven van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting aan de gemeentebesturen met het advies om tot het instellen van woningkartotheken over te gaan. Hoewel de woningkaart de indi viduele gegevens van de woning bevat, is het in deze tijd van snelheden noodzakelijk een inzicht te krijgen in de massa. Hierbij kwam de uitvinding van dr. Herman Hol lerith, de Amerikaanse statisticus, te hulp. Deze Amerikaan, die tegen het einde van de vorige eeuw de uitkomsten van de volkstelling in zijn land hielp bespoedigen, heeft met een moderne versie van het oude Babylonische spijkerschrift een ware revolutie veroorzaakt in de wereld der met schrijfpennen werkende klerken. De heer Hollerith werd de geestelijke vader van een ingenieuse administratieve techniek, die met behulp van een ponskaart en ma chines, de pijlers vormen van het systeem. VAN iedere woningkaart in Velsen wordt dan ook een ponskaart gemaakt, ver vaardigd van een niet electrisch geleiden de cartonsoort. In deze kaart worden door typisten op een speciale machine gaatjes geponst met een snelheid van 10.000 aan slagen per uur. Aangezien ieder gaatje een code voorstelt, is men nu in staat een ma chine in beweging te brengen, die de gaten in de kaarten met behulp van electrische stroom aflast en de kaarten sorteert en groepeert. Door middel van een op de machine gemonteerde telmachine kunnen de gevraagde gegevens op papier worden afgelezen. Practisch zijn de mogelijkheden van sortering, groepering en dergelijke ADVERTENTIE ^.AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA van zijn ook al de ponskaarten gemaakt. De oude woningvoorraad van vóór 1945 is echter nog niet op kaart gebracht en men hèeft hiermee thans een aanvang gemaakt. In Santpoort-Station is begonnen met het onderzoek en daarbij is veel medewer king ondervonden van de bewoners. Een niet in cijfers uit te drukken. Wanneer het gemeentebestuur van Velsen wil weten hoeveel woningen met badkamers of bed steden in Santpoort-Station aanwezig zijn, dan betekent dit dus niet dat het perso neel van de Dienst van de Volkshuisvesting alle woningkaarten door zijn vingers moet laten gaan om na deze tijdrovende arbeid te kunnen constateren hoe groot deze aan tallen zijn. Neen, even een telefoontje naar Den Haag, waar het hoofdkantoor van de Rijkscentrale voor Mechanische Admini stratie is gevestigd en waar de ponskaar ten van de gemeente Velsen veilig zijn op geborgen en binnen enkele minuten kan het antwoord komen van dit bureau ,dat werkt onder leiding van de schaakmeester en oud-stadgenoot de heer W. J. Miihring. De gegevens van de afzonderlijke kaarten van de woningkartotheek kunnen dus zeer snel verwerkt worden tot één geheel. HOE staat het nu met Velsens woning- onderzoek? De na 1945 gebouwde wo ningen zijn alle op kaart gebracht en daar- schat van gegevens is ter beschikking ge komen en zal in een rapport verwerkt worden. Gewapend met formulier en meet- Wanneer de woningkartotheek van de gemeente Velsen - naar men hoopt - over anderhalf jaar gereed zal zijn, zal de Dienst voor de Volkshuisvesting vele andere diensten van dienst kunnen zijn met het geven van alle mogelijke in lichtingen op het gebied van de woning voorraad. Hoeveel alkoven en bedsteden - en waar - zijn er nog in Velsen, hoeveel en welke huizen zijn nog niet aangesloten op de riolering, van welke huizen is de brandveiligheid onvoldoende, waar vindt de B.B. kelders voor schuilgelegenhe- den in tijd van oorlog? Mechanisch worden de kaarten, die op zo'n vraag het ja-woord geven, er binnen enige minuten uitgetast door de hollerith-machine. De gegevens komen bij de gemeente terecht, opdat men maatregelen kan nemen op sociaal en sociaal-hygiënisch terrein. lint trekt de „buitenploeg" er op uit om de nodige gegevens te verzamelen. Zij hebben nog heel wat werk te verrichten in het belang der volkshuisvesting en hopen dat in de overige delen van de gemeente dezelfde medewerking zal worden onder vonden. Op de afdeling Statistiek van de Dienst voor de Volkshuisvesting wordt ge werkt aan de invulling van de woning kaarten met behulp van het zelf ontwor pen codesysteem. Verheugd over het feit, dat de Gemeen telijke Dienst voor de Volkshuisvesting te Velsen de eerste dienst in de gemeente is, die het ponskaartensysteem heeft kunnen toepassen, zal men daar niet eerder tevre den zijn, dan wanneer de zaak gereed is en de gemeente Velsen de beschikking heeft over een modern ingerichte betrouw bare woningkartotheek. m "*-"'~i i fm llrtm m iMto» d"{: 'i 'V Naar wij vernemen is liet veelbesproken plan v. d. Broek en Bakema, dat voorziet in de bouw van een winkel complex op de hoek Marktplein-Lange Nieuwstraat, nu eindelijk zover in kannen en kruiken, dat de voorbereidingen tot de bouw van dit grootsteedse geheel, dat sterk doet denken aan de beste prestaties op het gebied van middenstandsbouw in Rotterdam, getroffen kunnen worden. Grenzend aan het reeds gebouwde zaken- pand aan de Noordzijde van het Markt plein zal er een in horizontale lijnen ont worpen complex verrijzen, dat op de hoek met de Lange Nieuwstraat wordt beheerst door een hoektoren, waaronder en waarin de nieuwe zaak van de firma Glas een royale plaats zal krijgen. Beneden komen de winkelruimten, boven de ateliers. Ter rechterzijde wordt deze zaak begrensd door de Kennemer Apotheek, vervolgens bouwt de juwelier De Boer en daarnaast komt het pand van Albert Heyn. Het lange complex wordt afgesloten door de winkels van v. d. Kolk en Loendersloot. De differentiatie in deze bouw wordt niet alleen teweeggebracht door de hoek toren, maar evenzeer door een één meter uitspringende étalage-vitrine op de hoek, die aan weerskanten geflankeerd wordt door deuren. Boven de lage vleugel worden woonhui zen gebouwd met een dubbele loggia en het hele winkelpand wordt aan de voor zijde „afgeschermd" door een ruim twee meter diepe met licht grenenhout afge werkte luifel, waarin de zonneschermen zijn weggewerkt. Zowel de stedelijke supervisor als het college van B. en W. keurden dit plan goed, ADVERTENTIE dat U voor iedere reparatie aan kan toormachines ver weg moest is voorbij. In eigen plaats kunt U terecht. Wij repareren alle kantoormachines, tevens onderhoud. WIJK AAN ZEEëRWEG 4, IJMUIDEN TELEFOON K 2550 4619 Levering van Schrijf-, Tel- en Rekenmachines, ook inruil. Remington Shavers OFF. REMINGTON-RAND DEALER *VYYYYYYYYYYYYYYVYVYYYYYYYVt Gaarne wijzen wij de nieuwingeko- menen op onze uitgebreide waarin steeds de nieuwste boeken worden opgenomen. Boek- en Kantoorboekhandel Voorlopig adres: Edisonstraat 11 - Tel. 5326 IJmulden dat indertijd heel wat beroering veroor zaakte en indirect aanleiding was tot het aftreden van de vroegere supervisor, archi tect W. M. Dudok. Volgens het bepaalde in de verordening over de samenstelling en de werkwijze van de commissie van advies, bedoeld in £le Woonruimtewet 1947, worden de leden van deze commissie, alsmede hun plaatsver vangers, voor de periode van één jaar, aanvangende 1 October en eindigende 30 September- van het daarop volgende jaar, door de raad van Velsen benoemd. Derhal ve dient de commissie voor het tijdvak van 1 October 1953 tot en met 30 September 1954 opnieuw te worden samengesteld. B. en W. hebben de organisaties, die hierbij tot nu toe zijn betrokken, verzocht, een op gave te verstrekken van drie namen De opgaven luiden als volgt: voor de woningbouwverenigingen en -stichtingen: J. Blok, M. S. Jongkind en J. Nat; voor de Velser Winkeliers- en Middenstandscen trale: H. Homburg, J. v. Leeuwen en E. Sanders; voor de vakorganisaties: a. N.V.V. Bestuurdersbond IJmulden: A. Heinen, G. Olgers en H v. d. Put: b. Ghr. Besturen bond: A. Heinen, H. v d. Put en T. v. Sloo- ten; c. Kath. Arbeiders Beweging: A. Hei nen, G. P. Olgers en T. v. Slooten; voor de Huurwaarboi-gvereniging: P. J. Bak ker en J. Bleeker, als deskundige op so ciaal gebied: J. Hartman. In verband met het bovenstaande beve len B. en W. de raad ter benoeming aan: voor de woningbouwverenigingen en -stichtingen: lid: J. Nat; plv. lid: M. S. Jongkind; voor de Velser Winkeliers- en Middenstandscentrale: lid: J. van Leeu wen, plv. lid: H. Homburg: voor de geza menlijke vakorganisaties: lid: H. v. d. Put, plv. lid: G. P. Olgers; voor de Huur- waarborgvereniging: lid: P. J. Bakker, plv. lid: J. Bleeker; als deskundige op so ciaal gebied: lid: J. J. Hartman; plv. lid: D. Zalm. Wij vernemen, dat het plan Arends- wcg-Warande binnenkort ter visie zal gaan ais laatste opvulling met woningen van de „oude stad" Beverwijk tot aan de Alkmaarseweg. Als het plan Oostertuinen, waaraan momenteel hard wordt gebouwd, eveneens gereed is, zal de uitbreiding van de stad zich in de toekomst alleen nog maar een weg kunnen zoeken naar het Noordoosten, waar de nieuwe city is gepro jecteerd. De N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Ge meenten heeft Woensdagavond in „Oud Wijk aan Zee" onder zeer grote belangstel ling een propaganda-avond gehouden, wel ke onder leiding stond van de heer C. H. van Brero, inspecteur buitendienst van deze instelling. De heer Van Brero deelde mede dat er voor de architect De Groot uit Uithoorn een plan is ontworpen cm te komen tot het bouwen van woningen, waaraan een zo merhuisje is verbonden, "dat kan worden verhuurd. In verband met het feit dat in dit type woningen veel slaapplaatsen zijn geeft het rijk hierop een hoge premie. Voor Wijk aan Zee is een plan ontwor pen om woningen te bouwen aan de Zee croft en op een terrein gelegen achter de Relweg. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingans van te abonneren op 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. zy, die zich met ingang van 1 October 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week-in kwartaalabonnementen De toekomstige uitbreiding van Bever wijk 'zal vooral voor de middenstand grote veranderingen teweeg brengen. Typerend is, dat juist de winkeliers de uitbreiding niet allen als een ingrijpende verbetering zien: de eigenaar van een groot modehuis meent bijvoorbeeld, dat elke verandering geen verbetering be tekent en dat eerst maar afgewacht diende te worden, hoe de nieuwe „.city" zich zou ontwikkelen. De Breestraat zou volgens hern weliswaar het doorgaande- verkeer missen, doch de „loop" zat erin en het locale verkeer zou alleen maar drukker kunnen worden, waardoor de omzet vergroot wordt. Overigens zag hij de vooruitgang niet zo rooskleurig in: zeven vette jaren waren geweest, zeven magere komen er voor terug. Hiermede duidde hij op een, volgens hemte ver wachten crisis, waardoor bijvoorbeeld de Hoogovens minder werk zouden krij gen tengevolge waarvan de doorsnee arbeider niet meer de hoge huren zou kunnen betalen en als gevolg daarvan het bouwvolume zou moeten worden be krompen. Een andere middenstander dacht wel, dat het zakencentrum, zoals dit thans be staat, zou blijven bestaan en dat er geen kans was op een verplaatsing van het cen trum. Het restaurantbedrijf zou, zo meende een Horeca-man, allengs genoodzaakt zijn zich aan te passen aan het nieuwe zaken centrum, indien dit al gevormd zou wor den, want de klandizie van dit bedrijf was grotendeels afhankelijk van het door gaande verkeer. Zo waren de gedachten van deze mid denstanders nogal aan de sombere zijde, voor wat de uitbreiding van Beverwijk betreft. Het wil er bij de meesten van hen niet in, dat het centrum zich zal gaan verplaat sen. De algemene idee is, dat er weliswaar veel woningen zullen worden bijgebouwd en daardoor zeer veel „nieuwe" mensen naar Beverwijk zullen komen, maar dat dit alleen maar woonhuizen betreft, in de buurt waarvan enkele kleine zaken zullen worden gevestigd voor de voorziening van levensmiddelen. Geen verhuisplannen De grotere zaken die er zullen komen, zullen een aparte plaats in de gemeente gaan innemen. Zij zullen namelijk hoofd zakelijk moeten voorzien in de behoeften van het „achterland". Het ligt namelijk voor de hand, dat, als er een grote zaken wijk ontstaat, de bevolking van de na burige dorpen worden aangetrokken. De thans bestaande bedrijven,die aan de Bree_ straat en omgeving zijn gevestigd, hebben, over het algemeen genomen, niet het plan om naar het nieuwe gedeelte te ga'an ver huizen. CCOCCOOCOICCOOOCCOOCCOOOCCCCOOOCCCCCOCOOOOOCCCOCOOOOOOOC» kE BREESTRAAT, van ouds Neêr- lands schoonste winkelstraat zal op den duur een zware concurrent krij gen aan de nieuwe city, welke zich ten Noordoosten van Beverwijk gaat vor men in de lengterichting van de be staande stad. Wanneer wij de Breestraat doorden ken zal de nieuwe winkelwijk van Be verwijk komen tussen de verlengde Munnikenweide en de Wijk en Duiner- weg en daar zal zich in de toekomst ook het belangrijkste deel van het open bare leven gaan afspelen. Allereerst heeft de groeiende stad behoefte aan een nieuw politiebureau zodat aangeno men mag worden, dat dit aan deze nieuwe „boulevard" een plaatsje zal krijgen met voorrang boven de andere openbare gebouwen. Bovendien denkt men zich daar een vermaakscentrum met een aantal representatieve restau rants en dan ter rechterzijde, naar het Noordoosten toe een „stil" gedeelte, dat des avonds minder in de publieke be langstelling zal staan dan overdag, als een paar bankgebouwen en eventueel ook liet nieuwe Bevérwijkse raadhuis er een plaats zullen hebben gekregen. Aangenomen wordt dan ook, dat de „city", die zal bestaan uit een groot aantal middenstanders, gevestigd rondom het ontspanningscentrum, dat daar eveneens zal verrijzen, gevormd zal worden uit nieuw-bakken Beverwijkers. Reeds thans komen er dagelijks verzoeken binnen over mogelijkheden tot vestiging van bedrijven. Filialen? Enkele ootimistisch gestemden zagen in de uitbreiding een gelegenheid om een tweede zaak te openen en hierin een zoon of ander familielid te plaatsen. Reeds een 15-jarige jongen studeerde thans voor zijn middenstandsdiploma met het oog op een toekomstige vestiging in de nieuwe stad. De middenweg tussen pessimistisch en optimistisch gestemden wordt bewandeld door hen, die met beide benen op de grond, blijven en het probleem van een „neutrale" kant" bezien. Het standpunt van een dezer heren was: goed, er wordt een stad ge bouwd. Dit kan vergeleken worden met een blokkendoos, waarbij ieder blokje zijn eigen kern vormt. Resultaat: het oude stadsdeel met eigen kern en nieuwe city met eveneens eigen zaken. ADVERTENTIE Voor het ontwerpen en begroten van electrische installaties, alsmede het ontwerpen van alle verlichtingsprojec ten kunt U zich geheel vrijblijvend wenden tot TROMPSTRAAT 30 - TELEF. 4516 Gedipl. en Erkend P.E.N.-Installateur IJMUIDEN-OOST ADVERTENTIE Driehuis - Telefoon 5629 - Driehuizerkerkweg H61 UITSLUITEND SLIJTERIJKWALITEIT EEN stad, waarin de blokken huizen aanvankelijk leken neer gesmeten, groeit op het zand van Velsens afgegraven duinterrein. Waar in vroeger jaren de hoorn tot de jacht noodde, wordt nu van glas, beton, staal en steen een stad gebouwd: Velsen. Met mo derne machines en voertui gen gaat men er te werk, maar overal staat ook hier de mens achter. Elke ochtend nemen de mannen het ge reedschap van metselaar, schilder of timmerman of van een van al die andere vakken in de bouwnijverheid in de hand, om Velsen weer een stapje verder te helpen op het pad van de leniging van de behoefte 'aan woonruimte. R kunnen mannen staan in de zomerzon, met de ruggen bloot en de zakdoek als zonnescherm op het hoofd. Die zelfde mannen kunnen er ook werken met de truien aan, bij felle wind en kou. Of ze soppen door de modder, die wordt gestriemd door cle slagregens. Vaak moet het werk worden stil gelegd. Bij vorst en regen is het moeilijk werken in de huizenbouw. Een groot gedeelte van de bouwvakarbeiders, dat in Velsen werkt, stapt 's mor gens al vroeg ver buiten Vel sen in de trein om zich naar IJmuiden-Oost te laten bren gen. In een gesloten drom zie je ze later de Rivierenbuurt instappen. De schop of het doosje brood en de fles koffie onder de arm. Ze verwisselen op het werk de schoenen voor de laarzen of de kistjes, het daagse pak gaat uit en de werkplunje of de overall wordt van de haak gehaald. Ze staan tegen zevenen achter de betonmolen, of op cle plaats, die ze de vorige dag tegen vijven verlieten. ZE interesseren zich niet zo zeer voor Velsen met al die bouwplannen. Zij hebben slechts te maken met die muur, met de steigers en de stenen. Met de specie, het zand en het grint. Onverstoorbaar gaat met een tikje onenigheid. Dan het werk verder. Dan eens weer een mop vertellend en bij slecht weer een kaartje leggend in cle werkkeet. Wanneer over enige tijd de woningen kunnen worden betrokken, verdwijnt die ar beider. De bewoners zullen het gewoon vinden, dat daar hun huis staat in de buurt van Duin wijk of de Rivieren buurt. Ze zullen wennen aan hun straat en cle omgeving. En niemand zal meer denken aan die mannen, die hier een stad uit de duingrond stamp ten. Zij zullen ergens anders zijn, begrijpelijkerwijs weer in de bouw. De tekeningen van de woningen zullen op stapels liggen opgeborgen op de zolders van aannemers en diensten. Kinderen zullen spelen en opgroeien in een buurt, die met Velsen zal vergroeien. Een wijk, die één wordt met Velsen. Dat zal het resultaat zijn. E man, die de binnen muur van het huis op trok aan de Noodstraat of aan de Lange Nieuwstraat zal zich tegen die tijd nog wel herinneren in Velsen te hebben gewerkt. Plet was voor deze mensen een jaar lang de bouw van een blok huizen in Velsen. Een jaar uit zijn leven. Zoals het al honderden jaren heeft gedaan, werkt en vecht in Velsen een volk aan de opbouw. Soms ploeterend vair vroeg in de ochtend tot 's avonds Iaat. Naamlozen zullen de bewoners zijn voor de bouwers.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 13