Een nieuw IJmuiden Centrum blijkt onmisbaar verrijst, steen na steen in stad zonder kern „Grenscorrecties" in de IJmond of samensmelting van gemeenten Smaken en smaken in de nieuwbouw Velsen „rondt zich af" met huizen en openbare gebouwen De mees ee zij m woeieg ie het eieewe IJmuiden. VELSEN BOUWDE Twee steden - twee elementen 11 E.K.A.B. Duin wijk ter tafel Dankbaarheid LogischOud-IJmuiden Verdwijnt het individu in de stenen f DONDERDAG 2 4 SEPTEMBER 1953 Associatie voor lijkbezorging Wendt U in droeve omstandigheden tot deze onderneming, met haar vaste en lage tarieven. In het bijzonder voor ingeschrevenen zeer biilijk. T~\E gemeente Velsen is moeilijk als een afgerond geheel te zien zowel voor hen die haar bewonen als voor degenen, die aan haar bouwen. Het jonge IJmuiden heeft zijn stempel op de kleinere bevolkingscentra van Velsen gedrukt wel eens nolens volens en het is dus niet ver wonderlijk dat de plannen, die deze gemeente opbrengt om een stad te scheppen „waar het goed is om te wonen en te werken" een IJmuidens cachet lijken te krijgen. Maar de gemeente Velsen, met al haar onderdelen als geheel beziend, moet een objectieve opmerker toch erkennen dat de „randplaatsen" hun forse en eigen aandeel krijgen in de groei der Velsense gemeenschap. Velsen Noord, compleet wat huizenbouw betreft op de „Gilden" na, Driehuis, werkend aan een uitbreidingsplan dat het karakter van de plaats niet aantast maar de mogelijkheden tot groei-naar-IJmuiden-toe evenmin verwaarloost en Santpoort, zich in het uiterste Zuiden homogeniserend met Bloemend aal-Haarlem en in het Noorden een nieuw Velsens woongebied bij een nieuw Vel- sens verkeersnet vormend. Een verkeersnet, dat de Velser tunnel als directe aanleiding heeft, een woongebied dat deels de forensen en deels de industrialisatie als steunende fac toren bezit. EEN kern kent dit Velsen nóg niet in de zin van een centrum, dat represen tatief geacht mag worden voor een stad van 70.000 inwoners, zöals het uitbreidings plan het voorspelt. In dit opzicht bouwt Nederland anders dan bijvoorbeeld Enge land, waar een garden-city begint met het centrum, dat warenhuis of gemeentehuis mag zijn in sommige gevallen zelfs een schouwburg maar zeker met niet min der gevoel voor grote lijn. Het moge betreurd worden, dat dit nieuwe IJ muiden-V eisen zijn kern, zijn „gezicht" nog niet heeft, het is aan de andere kant verheugend, dat er in de gemeentelijke plannen ruimte ie over is om de representatieve functie van de gemeente alsnog in te voegen. Dan denken wij natuurlijk aan het raadhuis, dat in deze gemeente nóg een probleem is omdat de groei van de IJ mond als ge heel óók gewicht in de schaal van het bouwen en gelduitgeven legt. Wij denken aan de schouwburg, die Velsen nodig heeft op een basis, die het culturele leven houvast biedt; wij den ken dankbaar aan een middenstand, die durft te bouwen. WINKELSTICHTING Plein 1945 en plan v. d. Broek en Bakema zijn twee elementen in deze middenstandsijver, die straks het „gezicht" van IJmuidens nieuwe centrum blijvend gaan bepalen; het nieuwe raadhuis zal als architectonisch „klank bord" voor deze bouw geen probleem, maar een werkelijkheid moeten worden. Zijn de omliggende plaatsen in het Vel ser woongebied nog niet „vol" IJmui den zelf is het ook nog lang niet. Deze week gaat de De Noostraat „open"; bin nenkort komt hét uitbreidingsplan vóór Duinwijk, het nieuwe stadsdeel schuin ach ter de Vissershaven ter tafel; de "sanering van Oud-IJmuiden gaat haar langzame gang en de gaten in de bebouwing vullen zich met verheugende regelmaat op. Tussen Duinwijik en de De Noo straat ligt IJmuidens toekomst voor 70.000 inwoners of wellicht meer. De lijn, die in een hier en daar wat gedeukte cirkel met als middelpunt zeg maar het marktplein getrokken zou kunnen worden, sluit dan de in dustriegebieden aan de randen der woonoorden buiten. Maar ze zijn een even belangrijk deel van Velsens toekomstplannen als de wo ningbouw zelve. Want de visserij is met de scheepvaart een bron van verzorgende nijverheid, die in groot-IJmuiden een lo gische plaats kan krijgen. Achter de Zuid zij en in oud-IJmuiden. De jeugd van IJmuiden ziet door de ruines van een geteisterde stad een nieuw licht: de zon boven een herrezen IJmuiden. gebreid, gas- en waterleiding, rekken zich tot de uiterste toppen der bebouwing ge lijk de aderen der bloedsomloop in een wassend organisme. En de daarbij behorende overheidsge bouwen gaan dan evenzeer om uitbreiding vragen. Een nieuw kantoor voor gas en water, een nieuwe „reiniging", een slacht huis.... Dat slachthuis, punt van vele studiën en overwegingen, zal hoogstwaar schijnlijk zijn plaats vinden in Duinwijk, waar ook een nieuw pompstation voor de rioolwaterzuivering gebouwd zal moeten worden. En daarmee begint de noodzaak van een uitbreiding van de rioolwaterzui veringsinstallatie evëneèns te klemmen. Zódat er aan de Amstëïdams.eweg, waar Velsen het afval van de stad verweckt tot waardevolle landbouwstoffen, mettertijd een uitbreiding zal moeten komen, gelijk waardig aan de nieuwe aanspraken op het vergrote rioleringssysteem. HET is moeilijk een eindpunt te zien aan deze ontwikkeling. Het uitbrei- dngsplan legt zichzelf de bekende limiet van 70.000 zielen op, maar niemand zal kunnen zeggen, of deze grens inderdaad de afsluiting van de stad IJ mui den-Velsen betekent, al wordt het moeilijk grond te vinden, die bebouwd kan worden zonder andere, eveneens hevige belangen aan te tasten. Het is gemakkelijker de nieuwe bevol king van IJmuiden te „voorspellen". Wij hebben haar eens als „ambtenaren op weekloon" horen karakteriseren, waarmee geen denigratie werd bedoeld, maar slechts een erkenning van de nivellering, die onze tijd op sociaal-economisch gebied veroor zaakt een nivellering, die bijvoorbeeld in de Verenigde Staten het verschil tussen arbeider en middenstander gering heeft gemaakt. Dit karakter van IJmuiden is een der consequenties van de nieuwe structuur van de IJmond en de woningbouw is een zijner uitvloeisels. Maar aan de andere kant wordt de woningbouw simpelweg be paald door de woningwet of de nood; zo men wil. De middenstandsbouw in de betekenis, die daar voor de oorlog aan werd gehecht, is dichter bij de arbeiders woning gekomen dan velen lief is en het gevolg werd, dat vele „middenstanders" in huizen wonen, die kleiner zijn dan hun wensen aangeven. Maar er is een grote dankbaarheid mogelijk voor degene, die dit Velsen- IJmuiden bewoont. De_ stad. heeft haar woningverlies in gehaald en zelfs al overschreden. Wie op 5 Mei 1945 op het Willemsplein heeft gestaan of tussen de brokken van IJmui- dcn-Oost, zal met dankbaarheid de werk lust gedenken, die hier zowel aan de zijde der overheid, als aan de kant. der particulieren aan ten grondslag heeft gelegen en zal liggen tot het probleem van de woningnood ten volle is opgelost. Dan pas kan vervuld zijn, 'vat in de aanhef uJér'd gezegd van het. nieuwr IJmuiden: dat het een stad is geworden, „waar het goed is om te iconen en te werken". Daarbij wordt oud-IJmuiden zeer posi tief gezien als het ressort van de nijver heid. die de vishandel als aanleiding heeft. Want de huidige situatie, waarbij de vis eerst in Noordelijke richting naar de handel gaat om daarna om te moeten bui gen naar de Zuidzij ter verwerking, waar na zij deels terug komt aan de Noordzij voor de verzending, is niét logisch De lijn zou beter doorgetrokken kunnen worden naar het Noorden en wijst dan naar oud- IJmuiden. Dat naar veler mening niet zo ontoegan kelijk is voor de vis als de tegenstanders van de industrialisatie wel willen doen voorkomen. Moderne transportmiddelen, heftrucks en auto's immer® overwinnen de helling naar IJmuiden-West zonder veel bezwaar en dat de VICO een industriehal naast de coöperatie Kennemerland in het hart van oud-IJmuiden heeft gereserveerd, wordt, door de propagandisten voor oud- IJmuiden als gedeeltelijk industrieterrein als een teken aan de wand gezien. In gun stige zin. DE Oranjestraat krijgt haar nieuwe vorm: de ministeriële goedkeuring op het desbetreffende stukje van het weder- opbouwplan is het enige beletsel voor de uitvoering er van. En over dit alles heen hangt de historische noodzaak om het ver ouderde woongebied rond de haven een andere bestemming te geven, zoals dat in ettelijke Westeuropese havenplaatsen als vanzelf is gebeurd: het woongebied trok zich van zijn oorspronkelijke plaats terug en gaf zijn grond prijs aan de outillage, die bij die haven en haar schepen komt. Wreed soms? Ja maar de tijd heeft geleerd dat de pijn van het ogenblik wordt weggewist door de voldoening der toekomst. Duinwijk zal ten dele de behoeften aan woningen moeten opvangen. Achter dat nieuwe stadsdeel beginnen de duinen, die tot op hun verantwoorde grens zijn afge knabbeld door de draglines en bulldozers, welke aan haast elke nieuwe wijk in IJmuiden vooraf moeten gaan. Duinen, waarmee zuinig omgesprongen wordt on danks de ogenschijnlijke vraatzucht van de woningbouw, omdat het recreatiegebied voor West-Nederland als een zaak van het allergrootst belang wordt onderkend. Naarmate de bevolking van de nieuwe stad aan de zee zich uitbreidt, stijgt de be hoefte aan technische voorzieningen zowel <vr?der_ als bovengronds voor deze groeien de gemeenschap. Rioleringen worden uit- „Over smaak valt niet te twisten" zegt het spreekwoord en er zullen dus in IJmuiden altoos felle tegenstanders zowel als enthousiaste aanhangers van de in de nieuwbouw verwezenlijkte bouwstijlen te vinden zijn. Zij, die een hygiënische en moderne bouw voorstaan zullen kunnen wijzen op de legio voordelen van lucht, licht en ruimte-suggestie in het merendeel der complexen, die na de oorlog zijn verre zen. En zij hebben gelijk. Vergelijk de wnoingbouw van het begin dezer eeuw met de eenvoudigste Velsense „duplex" en het verschil valt onmiddellijk in het voordeel van de nieuwe opvattingen uit. Zij, die zeggen dat er geroeid moet wor den met de beschikbare riemen en dat de woningwetbouw geen wilde sprongen toe laat - ook zij hebben volmaakt gelijk. De voorstanders van een strakke uniformi teit in de nieuwe stad krijgen evenzeer hun zin en kunnen dan óók nog en pas sant wijzen op de vriendelijke aankleding der woonblokken door groen en bloemen - voorzover het groeien wil in het duin zand. Maar een haast even groot gelijk is aan de kant dergenen, die de zakelijke stedebouw foeilelijk vinden te sober, en over twintig jaar voor de allereerst gebouwde complexen althans belangrijk in waarde gedaald als de woningnood zal zijn opgeheven. Zij kunnen met recht wij zen op de volslagen eenvormigheid, die geen individuele vrijheden naar de aard van de bewoner open laat. Om dan echter onmiddellijk het antwoord te krijgen, dat de individuele „smaak" van vroeger ook niet veel fraais opleverde. De gevaren van de eenvoudigheid zijn inmiddels niet tet onderschatten: de mens, daags in de fa briek, in zijn vrije tijd temidden van derd andere, eendere huizen zal weinig mogelijkheden vinden zijn persoonlijkheid te ontplooien. Deze materie is in voile In totaal zijn in de gemeente Velsen tot en met de Siste Augustus 1953 S8S0 nieuwe woningen gebouwd, daarbij de duplex-huizen als twee- gezinswoningen gerekend; worden deze als 1 wooneenheid berekend, dan kreeg Velsen er 3543 nieuwe huizen bij. Daarmee zijn wij het woningbezit van voor de oorlog met 500 voorbij. In Nieuw-IJmuiden zullen nog onge veer 400 nieuwe huizen kunnen wor den bijgebouwd, in de Gilden ie Vel sen Noord is ruimte voor 600 huizen: in Diiinwijk kunnen 2000 nieuwe wo ningen gezet worden en als dit plan klaar is, denkt men het huizennood- probleem wel zo ongeveer te hebben opgelost. DE drie gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk vormen de hoofdbestand delen in een studie, die zich diepgaand bezig houdt met de gemeentelijke in deling in de IJmond. Dat in dit zeer samengestelde probleem verschillende stand punten dooreikaar lopen, zal niemand verwonderen, die de huidige, historisch ge groeide grenzen dezer drie gemeenten beziet: ze storen zich niet aan de nieuwe in dustrieën, maar lopen dwars door de Breedbandhallen, ze houden geen rekening met het viaductenstelsel, dat eerlang de overweg in de Wijkerstraatweg moet ver vangen en ze snijden Beverwijks industriële verzorgingsgebied aan de haven zonder meer in tweeën: de toevoerwegen zijn Velsens territoir, het industriegebied staat in Beverwijk. Hoe zich de gemeentelijke eenheden dus in de toekomst ook gaan vormen, er zullen bepaalde grenscorrecties nodig zijn om deze onvolkomenheden weg te nemen tenzij het ganse nieuwe wooncentrum rond de IJmond ook tot één gemeente wordt samengekneed en dan hoogstwaar schijnlijk alleen de naam „IJmond" als meest logische benaming zal kunnen krijgen. H.oe redelijk dit samenvoegen op het eersfe gezicht lijkt, bij nader inzien kle ven er aan een dergelijke oplossing bev zwaren van sociologische aard. De ge meenten benoorden het Noordzeekanaal gaan immers een periode van stormach tige groei tegemoet: Beverwijk ontplooit zich tot een stad, die groter wordt dan Velsen en zal als zodanig de plaats bene den het kanaal ov'ervleugclen. Velsen- IJmuiden daarentegen consolideert zich: is binnen afzienbare tijd aan de grens van zijn expansie. Wanneer men deze beide, verschillend gerichte gemeenten, met Heemskerk zoü willen samenvoegen tot é.én stad „IJmond"; clan zouden er groot heden samengebracht worden, die elkaar moeilijk verdragen. -Niet in de chauvinis tische zin van het. woord, maar louter so ciologisch. Beverwijk wendt zich van Vel sen af Beverwijk groeit naar het Noor den. En bovendien: de politieke geaard heid der beide grootste IJmond-onder- delen ligt op eenzo volstrekt verschil lend niveau, dat ook uit dezen hoofde een samensmelting moeilijk zou zijn, nog daargelaten de eenzame figuur, die het tuinbouwdorp Heemskerk zou worden in een industriestad. Maar de huidige scheidslijnen behoeven herziening, dat is zonder meer duidelijk. Daarmee komt onmiddellijk de positie van het Hoogóvenbedrijf in het geding: een IJmuidens bedrijf, dat voor de gemeente zijner vestigiging bepaalde positieve en ook negatieve consequenties meebrengt, maar naar de kaart gezien een bedrijf, dat in het Noordelijk deel van de IJmond groeit. En zich dan ook naar het Noorden uitbreidt. Is het dus verantwoord, Velsen- Noord naar Beverwijk over te hevelen? Indien het „risico" van de Hoogoven overdracht naar de Beverwijkse autono mie op de koop toe wordt genomen, wel licht. Anders wellicht niet. Deze aange legenheid is nog te zeer in wording, dan dat er een vaststaand plan omheen ge bouwd kan worden,-maar ze dringt toch ook wel weer voldoende' om enige spoed noodzakelijk te maken. 'Vooral-de kleine grenscorrecties, in de aanhef vermeld, zul len onder ogen gezien moeten worden. Het „aquarium" - een licht complex in glas en steen, dat door zijn strakke lijn de nieuwbouw langs de toekomstige IJmui- dense groenstrook markeert en een goed voorbeeld is van moderne stedenbouw. roering ook in IJmuiden, waar een sociograaf een deskundige dus, die de sociologische achtergronden dezer ge meenschap bestudeert en ten dienste van de overheid uitwerkt meer dan nodig is, willen de stenen de mens niet ver stikken. ADVERTENTIE GEUREND naar kalk en verf komen elke dag de nieuwe IJmuidense hui zen klaar voor hun bewoners en de stof feerders, de behangers en de verhuizers beleven in deze nieuwe wijken gouden tijden. Want een huis is ondanks de mas sale bouw een kostbaar bezit gebleven in dit IJmuiden, waar nog ettelijke honder den met smart op een eigen woning wach ten wie de bekende „vergunning" van het Huisvestingsbureau in de zak heeft, wacht dus meestal geen weken voor hij de blijde incomste viert met plaksel, hamei en gordijnfournituren. DEZE nieuwe hufzen vragen om een passende „aankleding". Maar dat is niet altijd mogelijk, wanneer de meubel tjes van degenen, die er in trekken, al lang geleden gekocht zijn of de mensen uit een ander, ouder huis komen, waar de sfeer om andere meubilering vroeg dan in de lichte ruimten, die de architecten schiepen „zonder aanzien des persoons". Het is voor te stellen, dat het echtpaar-op-jaren, dat een stukje van het „aquarium" aan Gra ham- of Radarstraat krijgt toegewezen, zich onwennig voelt met de mahoniehou ten, trijp beklede stoelen in de om een mo dern interieur vragende nieuwe woning. Het is niet te verwonderen, dat een jong echtpaar met een volwassen dressoir in de maag zit voor het zo lang gewenste nieuwe nestje, dat niet meer dan een vlot thee- meubeltje kan verdragen of een aardig uitslaand kastje aan de muur voor servies en eetgerei. MAAR wie het geluk heeft, een huis van deze moderne series, die in alle variëteiten tussen de Zeeweg en het duin te vinden zijn, naar eigen goede smaak en weloverwogen te kunnen inrichten, kan er mooie effecten mee berei ken en gebruik maken van het overvloedige licht, dat deze nieuwbouw aan de binnenkant zo aantrekkelijk maakt. Een voorbeeld? Radarstraat 38 - op de hoek. Meneer is econoom bij de Hoogovens, mevrouw dol blij met het nieuwe huis, dat met zijn vier kamers, douchecel en keuken een ideale ruimteverdeling geeft ondanks de beperktheid van het vloeroppervlak. Ze hebben liet in blauw en geel gezocht en tegen de muur staat een gezellige sala mander voor het zwarte tegelvlak, dat hier de tra ditionele schoorsteenman tel smaakvol vervangt. Een eenvoudige schemerlamp, een laag tafeltje, een zitje bij het raam en zowel de kleurencombinatie als de ruimtewerking zijn in dit knusse flatje ten volle ge slaagd Twee maanden wo nen ze nu in IJmuiden en het zijn twee maanden vol tevredenheid geweest, over een huis „waar ze je maar instoppen". Achteraf be keken is dat „maar instop pen", een noodzaak van deze huizenarme tijd, dus nogal meegevallen. Of er dan helemaal geen bezwaren zijn tegen het huis? Het jonge vrouwtje moet er nog al even over pieke ren. Dan komt het: het glas van de balcons is niet door zichtig en dat belemmert het uitzicht. Aan de Grahamslraat, op nummer 166 woont een an der jong echtpaar, één uit de duizenden van dit over wegend jonge IJmuiden. Ook op een hoek. Ook „mo dern". En óók tevreden. Klachten? De schuifdeur tussen de smakelijk-knusse huiskamer en de gezelligs salon is haast niet te zien doordat er een grote plaat spiegelglas in gezet werd en je kunt er dus zomaar tegenaan botsenOveri gens? Hevige tevredenheid, ook hier. Zo hebben we ze bij tien tallen gehoord, de intens- contente bewoners van de nieuwbouw, die wel een tuintje zouden willen,(maar er zitten nu eenmaal geen vijf poten aan een schaap), die niet meer dan twee kin deren kunnen hebben (maar dan zien we wel weer) en die graag wat meer groen om zich heen zouden zien (maar dat komt ook nog wel, als we de plantsoen dienst mogen geloven). TOCH is er meermalen een diepe belangstelling te onderkennen voor ver antwoorde woninginrich tingen en één van die jonge huisvrouwen zei het zo: „Er moest eigenlijk een adviesinstantie zijn, die al le nieuwbakken huisvrou wen bijstond met de in richting van deze splinter nieuwe huizen, want ik wil wel eerlijk bekennen, dat het voor mij een problee*n is geweest".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 17