Castrfa-VntwK Agenda voor Haarlem (dttenburg Samenwerking in bollenstreek kan tot resultaten leiden DDD Clark Gable zal hier drie weken blijven blinkender vaat en zachtere handen! Regeringsorders voor Fokker verliesgevend Prof. dr. A. D. Fokker 25 jaar hoogleraar te Leiden Kivine Wfeelcf Misverstand Nieuwe uitgaven DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 3 Film over de bevrijding „S 14" moet met aanloopserie in productie komen Winkelsluitingswet overtreden? Kerkelijk Nieuws Bevordering vreemdelingenverkeer ti. Het natte Nederlandse weer kan in de komende weken de productiestaf der M.G.M. lelijk parten spelen. De nieuwe film „The true and the brave'', die de M.G.M. aan het vervaardigen is. behandelt namelijk de periode 19431944 en met name de bevrijding van ons land. De bui tenopnamen moeten dan ook grotendeels in Nederland vervaardigd worden. Daar de film in kleuren wordt opgenomen is zonneschijn een eerste vereiste.... „Ik verwacht, dat ik drie weken hier zal blijven," vertelde de filmster Clark Gable dan ook Woensdag na zijn aankomst in het Amstel hotel te Amsterdam. „Maar als de zon achter de wolken blijft, zal het langer duren." Desgevraagd vertelde Gable, dat hij de hoofdrol zal spelen en wel die van een Nederlands officier van de geheime dienst, genaamd kolonel De Winter. In het begin van de film zal men hem als illegaal wer ker in Nederland zien opereren Hij wordt gevangen genomen door de Duitsers, ont snapt naar Engeland en keert later in ge allieerd uniform met de troepen, die het Zuiden van ons land bevrijden terug. Ook de slag om Arnhem vormt een onderdeel van de film. Zijn tegenspeelster zal zijn Lana Turner, die als Nederlands onderwijzeres aanvan kelijk onder verdenking staat van colla boratie met de bezetters. Later blijkt, dat zij een actieve rol in de illegaliteit heeft gespeeld. Een derde belangrijke rol zal worden vervuld door Victor Mature. De rijksvoorlichtingsdienst verleent de Amerikanen de noodzakelijke medewer king. Zo stelt de overheid documentatie materiaal van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie beschikbaar en zo is de Amerikanen een liaison-officier ter be schikking gesteld die het contact legt met de officiële en semi-officiële Nederlandse technische en artistieke instanties. Even eens zullen het Nederlandse bedrijfsleven en Nederlandse technische en artistieke krachten worden ingeschakeld. In totaal zullen ongeveer 2000 Neder landse figui'anten in de film meespelen. De opnamen zullen geschieden op het Marktplein te Maastricht in de kerk O. L. ADVERTENTIE IQ Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent DONDERDAG 24 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „De familie Kegge", Kon. Lett. Ver. ,,J. J. Cremer", 8 uur. Vlees hal: „Haarlemse architecten exposeren", 710 uur. Lido: „Baai der hartstocht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Het gevloekte zeilschip", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: ..Achter gesloten gordijnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „For men only", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Somebody loves me", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Op het scherp van de snede", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoera, ik ben papa!", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 25 SEPTEMBER Kloppersingclkerk: Prof. G. Wisse over „De Woudezel in Abraham's tent", 8 uur. Lange Veerstraat 1G: ..Dante's Goddelijke Comedie", door B. v. d. Meer, 8 u. Bioscopen: Nieuw programma. De Vleeshal: Haarlemse architecten exposeren, 15, 710 uur. Clark Gable na zijn aankomst op Schiphol. De vrouwelijke douane-beambte was de eerste, die de gevierde filmster om een handtekening vroeg. Vrouwe Sterre der Zee te Maastricht, op het Marktplein te Sittard, in de Betuwe, op het Jansplein te Arnhem, op de markt te Delft, op het vliegveld Ypenburg, te Mon nikendam, in kasteel Nijenrode en te Nes in Friesland. De bedrijfswinst van de Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker N.V. te Amsterdam is gedurende 1952 ge stegen van 2.040.640 tot 2.810.427. Na afschrijvingen, extra afschrijvingen en reservering voor belasting, resteert een winstsaldo van 169.899. Voorgesteid wordt een dividend van 5 percent op de preferente en 6 percent op de gewone aan delen (vorig jaar beide nihil). De resultaten, die de directie „niet on bevredigend" noemt, zouden er nog beter hebben uitgezien, indien niet reeds was gereserveerd voor het te verwachten ver lies op de regeringsopdracht voor de ver vaardiging van twintig S-14 vliegtuigen. Deze opdracht, hoewel verliesgevend, is aanvaard, omdat het in de productie komen met een aanloopserie van het grootste be lang moet worden geacht in verband met de kansen op verwerving van buitenland se orders op dit vliegtuigtype. Het verslag memoreert de in April ge nomen beslissing over het type straaljager, dat bestemd is om de Meteors van de Nederlandse en Belgische luchtmacht aan te vullen en te vervangen. Het aandeel van Fokker in de productie van de hiervoor gekozen Hawker „Hunter" zal in de eerst komende jaren de grondslag vormen voor de bedrijfsbezetting. Een gedeelte valt toe aan de Belgische vliegtuigindustrie. Fokker zal het werk verrichten in samenwerking; met Aviolanda en de Schelde. Deze op dracht wordt van zeer groot belang ge acht, omdat zij de eei-ste offshore-procu rement" order van Amerika voor vliegtui gen van Europese ontwerpen omvat binnen de West-Europese verdedigingsorganisatie. Succes van „S 11" in Italië Voorts herinnert het verslag aan de op richting van een Braziliaanse onderneming, „de Fokker Industrial Aeronautica S.A.". Hier zullen series van de Fokker S-ll, S-12 en S-14 vliegtuigen in licentie worden ge bouwd. De licentiebouw van de S-ll door een tweetal Italiaanse fabrieken heeft een zeer bevredigend verloop. De Italiaanse luchtmacht heeft reeds een groot aantal dezer toestellen in-gebruik. De radar-antennes, die in opdracht van de N.V. Hollandse Signaal Apparaten wor den gebouwd, vormen een steeds belang rijker nevenproduct. Met de Fairchild and Airplane Corporation te Hagerstown is een overeenkomst gesloten, waarin over en weer bepaalde rechten zijn vastgelegd. Van de Bell Aircraft Corporation verwierf Fok ker de vertegenwoordiging van haar héli- coptères voor Nederland. De personeels bezetting van het bedrijf is in het verslag jaar van 1865 tot 2940 man gestegen. Zaterdag 26 September is het vijfen twintig jaar geleden, dat prof. dr. A. D. Fok ker te Beekbergen (tot voor kort woonach tig te Overveen) benoemd werd tot bij zonder hoogleraar vanwege de Teylers Stichting te Haarlem aan de Rijks Univer siteit te Leiden. De aanstaande jubilaris werd op 17 Augustus 1887 te Buitenzorg geboren; zijn vader was president van de factorij der Nederlandse Handel Maatschappij te Ba tavia. In 1894 repatrieerde de familie Fokker en zij vestigde zich in Den Haag. De jonge Fokker doorliep de lagere school en de HBS aldaar; vervolgens studeerde hij in 1904 en 1905 aan de Technische Ho geschool te Delft voor mijningenieur, in 1905 en 1906 Latijn en Grieks bij dr. Van Aalst te Den Haag, van 1906 tot 1913 wis- eri natuurkunde en in laatstgenoemd jaar promoveerde hij bij prof. dr. H. A. Lorentz te Leiden. Dr. Fokker werkte in 1913 en 1914 bij prof. A. Einstein te Zürich en prof. E. Rutherford te Manchester. Tijdens de mobilisatie werd dr. Fokker ingedeeld bij het vierde regiment infan terie te Leiden. Aan de universiteit aldaar was hij tevens werkzaam als privaat docent in de natuurkunde. Van 1917 tot 1919 was hij assistent in theoretische na tuurkunde te Leiden, waarna hij tot 1921 voor herstel van gezondheid naar Arosa in Zwitserland vertrok. Teruggekeerd in ons land was hij twee jaar leraar aan het gym nasium te Delft en van 1923 tot 1927 hoog leraar aan de Technische Hogeschool aldaar. Prof. dr. Fokker was daarna een jaar werkzaam als conservator van het Natuur kundig Laboratorium van Teylers Stich ting te Haarlem en werd toen, op initiatief van prof. dr. Lorentz benoemd tot bijzon der hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden en na diens overlijden diens opvol ger als curator van het natuurkundig labo ratorium van Teylers Stichting. Op 26 September 1928 aanvaardde hij het ambt van bijzonder hoogleraar met een rede over „Natuurkundige concepties van buitennatuurkundig belang." Prof. dr. Fokker is een erkende autori teit op het gebied der accoustiëk en heeft vele malen proeven genomen met klank- sterkten, onder andere in de Grote Kerk en op 't terrein van H.F.C. Verder hebben zijn vernuft en werkkracht op het gebied der geluidsleer meermalen verrassende resultaten bereikt. Dat hij ook belangstel ling heeft voor en kennis van de muziek is in de afgelopen jaren gebleken. Hij heeft uit wiskundig exacte toonsafstanden de gewone muziek gebruikt die, behalve de octaven, niet een aantal nieuwe „toongeslachten" samengesteld en een orgel doen construeren, waarin die tot klinken gebracht kunnen worden. Het orgel is in 1952 in gebruik genomen en regelmatig worden er in Te:, iers Stichting bespelingen op gegeven. Het jubileum, zal Zaterdag niet gevierd worden, aangezien prof. dr. Fokker op het ogenblik met vacantie in Zwitserland ver toeft. Boekhandelaar liet lezingen houden in zijn winkel Een boekhandelaar te Utrecht, de heer C. L„ laat reeds sinds vele jaren bekende schrijvers lezingen houden over litteraire onderwerpen. Deze lezingen werden na sluitingstijd in de winkel gehouden. In het begin van dit jaar maakte de politie pro cesverbaal op wegens overtreding van de Winkelsluitingswet. De economische poli tierechter te Utrecht achtte de overtreding bewezen, doch ontsloeg de heer L. van alle rechtsvervolging. Van dit vonnis ging de officier in hoger beroep. Woensdag behandelde het ge rechtshof te Amsterdam deze zaak. De heer L. verxlaarde dat deze cultu rele bijeenkomsten hem f 1000 per jaar kosten. Hij ontkende uit reclame-motie- ven te hebben gehandeld. De procureur-generaal was van oordeel, dat de 100 a 200 mensen, die bij de lezin gen in de winkel aanwezig waren, niet als besloten kring konden worden beschouwd en dat de bijeenkomsten niet buiten de commerciële sfeer gehouden kunnen wor den. Zij zijn automatische reclame voor de boekhandel. Waarom laat de heer L. de lezingen niet op een andere plaats houden? zo vroeg de procureur-generaal, die een arrest van de Hoge Raad aanhaalde, waar bij een firma was veroordeeld, die een modeshow had gegeven in een achter de winkel gelegen ruimte. Tenslotte requi- reerde hij f 3 boete. De raadsman, mr. F. P. van Ravenswaay, noemde de bijeenkomsten „een moderne Muiderkring". De vergelijking met de modeshow gaat mank, omdat deze een zui ver commercieel doel had. De heer L. streefde echter slechts culturele doelein den na. Pleiter vroeg vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging. Het hof zal op October uitspraak doen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Dirksland A. A. Koolhaas te Amersfoort; te Harlingen J. M. de Vries te Strijen. Bedankt voor Veen (N.Br.) (toez.) H. Goedhart te Middelharnis. Beroepen te Hasselt G. M. v. Dieren te Ede; te Wijckel (2e keer) D. Kramer te Roden. Geref. gemeenten Bedankt voor Vlaardingen J. W. Kersten te Genemuiden. Ds. W. E. van Duin t In de ouderdom van 69 jaar is te Putten overleden ds. W. E. v. Duin, emeritus pre dikant der Ned. Herv. kerk. Hij aan vaardde in 1909 het predikambt bij de Geref. kerk van Ouddorp en diende de kerken van Bolnes, Bleiswijk en Haarlem- mermeer-O.Z., waar hij om zijn meegaan met dr. J. G. Geelkerken met de Geref. kerken in conflict kwam. De Particuliere synode van Noordholland ontzette hem in Dec. 1926 uit zijn ambt. Ds. van Duin werd predikant bij de Geref. kerken in Hersteld Verband, eerst te Amsterdam-Z., later te Amsterdam-W. Woensdag werd de nationale tentoonstelling van aardappelen, groenten, fruit, bloemen en aanverwante artikelen ,.De schakels tussen tuin en tafel" geopend. Deze tentoon stelling wordt tot 30 September in de jaarbeursgebouwen te Utrecht gehouden. Een prachtige stand trok de belangstelling van de genodigden. Pasklcding beter dan Maatkleding! COLBERT COSTUUMS 170.- SPORT COLBERTS 76.50 nederland »Otï.AGENCY GROTE HOUTSTRAAT - HAARLEM (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Voor het vreemdelingenverkeer in de bloembollenstreek heeft de Keukenhof te Lisse grote veranderingen gebracht. Voor 1949, het jaar van de eerste tentoonstelling, trachtten plaatselijke verenigingen voor Vreemdelingenverkeer de vreemdelingen zoveel mogelijk service te bieden en als ze nog niet bestonden dan kwam deze taak neer op de gemeentebesturen. De opening van de Keukenhof gaf de besturen van V. V. V„ middenstandsverenigingen en bij het vreemdelingenverkeer geïnteres seerde particulieren de indruk dat de om liggende plaatsen slechts doorgangshuizen waren, waar men geen vreemdeling kon vasthouden. Dat idee was niet bepaald be vorderlijk voor het nemen van initiatieven. Indien men het juist beziet dan is dat niet geheel noodzakelijk. Er komen nog veel mensen naar de bloembollenstreek, die niet per se alleen voor de Keukenhof komen, maar ook de bollenvelden willen zien. Tot de attracties behoren de mozaïeken, die omstreeks de tijd, dat het bollencorso wordt gehouden, worden gelegd. Deze kleurrijke tapijten trekken de blikken van ieder die door de plaatsen komt en ze zijn misschien wel duizenden malen gefotogra feerd. Hoe meer en hoe beter mozaïeken hoe meer kans er is, dat de vreemde lingen zich in een bepaalde plaats zullen ophouden. Mozaïeken zijn voor het eerst toegepast in Noordwijk, waar men ze van tulpen bladeren legde. De bollenstreek heeft dit idee na de laatste oorlog overgenomen en al gauw waren er verenigingen die wed strijden uitschreven. In Hillegom liepen er op een gegeven ogenblik zelfs twee jury's rond, om te keuren. Het is allemaal in wat geordender banen geleid dan vroeger en thans heeft ieder bollendorp een goed ge- organiseerde mozaïekwedstrijd Men is echter nog niet zo ver gekomen, dat Hillegom, Lisse en Sassenheim een „hoofdklasse" hebben gevormd, waarin de winnaars van de plaatselijke wedstrijden zouden uitkomen. Een streekmozaïek dus, dat de animo voor het vervaardigen van de schoonste voorstellingen van hyacinten nagels op het gazon zou kunnen stimuleren. Zelfs zou deze wedstrijd een basis kun nen gaan vormen voor een innige samen werking tussen de verenigingen voor vreemdelingenverkeer van Hillegom, Lisse en Sassenheim. Mén kan tenslotte met drie verenigingen meer bereiken dan ieder apart. Indien men zich op het verouderde stand punt stelt, dat een V.V.V. eigenlijk alleen dient om de plaatselijke middenstand aan wat extra verdiensten te helpen geduren de de bollentijd, dan zou men misschien gelijk krijgen. Zo'n vereniging zou dan zeker niet kunnen samenwerken met die uit omliggende plaatsen, omdat men dan zijn concurrenten zou steunen. Mijn kleine zoon komt met een verdwaasd gezicht uit school en sluipt als op eieren naar zijn kamertje. Er is iets niet in de haak, dat is met klompen aan te voelen. De vrindjes komen tevergeefs mét hun voetbal aan de deur, de kleine man daarboven heeft ernstiger bezigheden. Het kan zijn dat een reken kundig of taai-probleem op school hem zodanig gepakt heeft, dat hij in eenzaamheid nog eens de facetten ervan wil bestuderen, om een oplos sing te vinden en wellicht een nieuwe ontdekking te doen r doch het kan ook zijn dat hij strafregels moet schrij ven. Het schrijven van straf regels wil ik geenszins ver oordelen. Het is een vorm van penitentie, die tegelijk ver rijkend werkt, omdat het ge durig herhalen en neerschrij ven van dezelfde vrome ver maning de zin ervan in het geheugen grift, en tot navol ging suggereert. Het is enkel zo betreurenswaardig, dat het schrijven van strafregels door gaans dient te geschieden op een tijdstip, waarop men niet zozeer van binnenuit de nei ging voelt om vermaningen ter harte te nemen, doch meer om een hartig en onbezorgd par tijtje te spelen. Ik herinner me uit mijn jonge jaren deze jammerlijke samenloop van omstandighe den levendig. Er waren mo menten waarop ge van harte peinsde: Ik zou willen dat ik nu een aardige, zinrijke straf regel vijfhonderd keren zou moeten overschrijven. Die mo menten waren zeldzaam, doch nooit vielen zij samen met de werkelijke opdracht tot spoe digste inlevering van de vijf honderd. Ge weet toch dat er eens een jongetje geweest is, dat op een druilerige, tot niets bruikbare Woensdagmiddag onverplicht vijfhonderd malen schreef: Ik moet opletten omdat dit de stereotiepe strafzin was die zijn meester placht uit te de len? En dat hij enkele weken later werkelijk deze zin volle vermaning als straf werk op te schrijven kreeg, doch slechts twee-honderd vijftig malen En dat hij toen in zijn verwarring van het ogenblik opstond en de meester vroeg, of die misschien terughad van vijfhonderd? Daaruit blijkt, dat er reeds in het verleden pogingen wer den gedaan om de ontijdigheid van strafwerk te ontzenuwen, en de plicht gelijk te schake len met de gelegenheid. Mijn kleine zoon was nog niet begonnen. Hij zat droevig door het raam te staren met tien maagdelijke blocnote-vel len voor zich en in zijn kleine hand twee potloden tegelijk. Die kleine hand werkte op mijn gemoed. Ongetwijfeld hadden die smalle, ietwat groezelige vingers zich ver heugd op het harde, genoeg lijke spel met de leren bal, en niet durven denken dat zij die zelfde middag, teen zon en voetbalveld lokten, de kramp zouden krijgen van schrijven, alsmaar schrijven,alsmaar het zelfde schrijven. Wat moet ge neerpennen, en hoeveel? vroeg ik hem. Hij dreunde de fraaie volzin op, die hij driehonderd keren zou moeten neerkladderen. Als het lukte met de twee potlo den in een hand, zou hij ze toch nog honderdvijftig maal moeten herhalen. En de vrind jes voetbalden! De strafregel was een ver maning die mij hogelijk ver baasde. Ik wist dat hij op een progressieve school was, waar moeite werd gedaan om de kinderen op het volle leven voor te bereiden. Ik kende zijn strenge juffrouw, die alles van het leven wist en dacht dat zij ook datgene wist wat zij on mogelijk weten kon. Maar deze regel was uitzonderlijk door leefd, verbazingwekkend voor uitstrevend en wonderlijk vol wassen van inhoud. Het zou een regel kunnen zijn die een groot mens zelfs nog tot zelf inkeer en nadenken zou kun nen brengen. Dat is aardig, dacht ik. Een vermaning die de jongen ook in zijn later leven nog zeer te pas zal komen. Een goede school, dacht ik. Ze weten daar vooruit te zien en ze zijn breed genoeg van begrip om de dingen des levens ronduit in het licht te plaatsen zonder er geheimzinnige, sprookjes achtige sluiers overheen te hangen. Ik zou er zélf nog wel plezier in hebben om dat driehonderd malen neer te schrijven. Wel? Waarom zóu ik het niet doen? Dit is het moment, waarop strafschrijven mij ge legen komt; De jongen heeft andere, prettiger bezigheden die op hem wachten. De be doeling van deze inhoudrijke volzin zou hij later nog wel eens kunnen ervaren. Voet ballen is een nuttig tijdver drijf. Het wordt herfst. Bij slecht weer valt er niet te voetballen. Hij moet van de buitenlucht profiteren zo lang het nog kan. Ga maar, jongen, zeg ik. Ik zal netjes en een weinig ha-' nepoterig schrijven. Het heeft niets om het lijf. Ge hebt al genoeg straf gehad door de vrees dat deze middag verlo ren zou gaan. En hij ging. Met sprongen en blijde gebaren. Bij de schemering kwam hij terug, vermoeid en blozend, koud en gelukkig. De vellen met strafregels lagen klaar op zijn bed, om morgenochtend te worden meegenomen. Een kleine bedriegerij om bestwil. Maar toen hij verheugd de papieren doorbladerde om te genieten van het werk dat af was gekomen zonder het verlies van zijn kostelijke middag, zakte zijn vreugde ineen als een mislukte pud ding. Het is fout, zei hij ongeluk kig en verschrikt, het is alle maal fout. Dit heb ik niet moeten schrijven. Het was niet: Je moet altijd doen wat je vrouw zegt. Ge moet me verkeerd verstaan hebben. Je moet altijd doen wat juf frouw zegt. heb ik gezegd. Als ik het niet dacht, zei ik. Maar hij zette zich zwijgend en met misprijzen tot schrij ven. J. L. Redeneert men echter over het toeristi sche bezoek van na de oorlog, dat allerlei eisen gaat stellen, dan pas komt de taak van de V.V.V. voldoende tot uiting. En de bollenstreek heeft enorm veel te verwer ken in een korte tijd. Er moet zoveel mo gelijk service worden verleend, door mid del van voorlichtend materiaal, er moet worden gezorgd, dat gestrande vreemde lingen onder dak kunnen worden gebracht en men zal moeten trachten zo veel moge lijk attracties te hebben, die een bezoeker volkomen tevreden stellen. Men heeft in het verleden niet zo daar aan gedacht. De attracties waren meest improvisorisch. Een kleine kei-mis, een min of meer geslaagde straatversiering, die bij Sassenheim meestal meer geslaagd was dan elders en zelfs zag men nog kans om ieder een folder uit te geven. Indien men nu kans ziet om goed samen te gaan werken en van de gehele bollen streek in het voorjaar een „bloemenfeest- streek" te maken, die werkelijk klonk als een klok, dan zouden de verschillende plaatsen niet naar de andere behoeven te kijken en beangst te zijn dat de een de ander voorbijstreeft. Tenslotte staan er grotere belangen op het spel dan de vraag welke plaats het grootst is. Voor een bui tenlander is de bollenstreek niet verdeeld in een aantal plaatsen, het zijn allemaal huizen tussen de bollenvelden. Het is natuurlijk niet mogelijk nu reeds het bezoek van het volgend voorjaar te schatten. Blijft de lijn van de laatste jaren gehandhaafd, dan zullen er weer meer be zoekers komen naar de bollenstreek om bloeiende bollenvelden te zien. Niet om naar de schoonheden van de plaatsen zelf te kijken, want die zijn er hoegenaamd niet. Er zal in de loop van de jaren een zeer nauwe samenwerking moeten ont staan tussen de drie gemeenten om al die gasten zo te ontvangen, als men dat van goede gastheren verwacht, die bezoekers voor een feest uitnodigen. ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloel- II Kill HU bare D.D.D. kalmeert de jeuk VJJLIUJJIU, ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep ln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN t aiep in de nuidporlén Raadselen rond Boszicht (Guus Bet- lem Jr., uitgeverij Kluitman, Alk maar). De jeugdschrijver Guus Betlem Jr. heeft het onweerlegbare talent zijn jonge lezers- schare te kunnen boeien met een simpel gegeven. Dit frisse mysterieverhaal over een hotelletje, waarin een bende opereert met politieke en financiële oogmerken, is ge schreven in de stijl, die zelfs ouderen kan boeien. H. Giesen tekende er een paar plaatjes bij en het geheel is aantrekkelijk uitgegeven. De tovertrompet van Tetterdorp en Het vliegende tapijt (Douwe Helder, uitgeverij Kluitman, Alkmaar). Voor de jongeren heeft Douwe Helder zijn debuut gemaakt met twee aardige ver halen, die los van elkaar staan. Al kleven er nog wel wat onvolkomenheden aan de ver haaltrant en al doet de schrijver af en toe wat al te leuk zonder de werkelijke humor te treffen, wij geloven, dat de beide vrien delijke werkjes, die door R. Westra werden geïllustreerd, er wel in zullen gaan. Vooral als voorleesstof voor kindei-en tot een jaar of tien lenen ze zich goed. In het verhaal van het vliegende tapijt heeft Helder kennelijk geleerd zijn taal te beheersen; de inter punctie is verzorgder en het hele geval „loopt" vloeiender. Het stormkamp (C. Wilkeshuis, uit geverij, Kluitman, Alkmaar). Wilkeshuis begint een doorknede roman cier voor het opgroeiende geslacht te wor den: dit laatste boek uit Kluitman's „Zonne- bloem"-serie heeft een eigen sfeer, die ontleend werd aan Terschelling. Af en toe weet de schrijver in zijn historie over het roerige kamp van de veertien verkenners op dit Waddeneiland zelfs heel zuiver de couleur locale te tekenen. Al hangt het boek niet van dikke avon turen aan elkaar, het is zo vlot uit de pen gevloeid, dat het desondanks een gewaar deerde aanwinst voor de boekenplank van een veertienjarige zoon zal zijn. En de oudere of jongere vrienden zullen er beslist ook wel eens naar grijpen. De illustraties zijn van Börrebach. Vlammen in de nacht (W. H. v. d. Sluys en P. Nierop. uitgeverij Kluit man. Alkmaar). Dit op authentieke gegevens gebaseerde jongensboek met vaart en pit pakt de brand weer bij de kop en de beide auteurs hebben zich blijkbaar behoorlijk in het onderwerp verdiept, waardoor er niet alleen een pret tig leesbaar boek maar ook een eresaluut aan de brandweer te voorschijn kwam. Piet en Leendert zijn de beide hoofdpersonen, die tenslotte als brandwachts in Amsterdam worden aangesteld, maar voordien al het een en ander meemaken in de buurt van de rode haan. Het verhaal is in een bondige, goede taal geschreven en zal als zodanig de volledige vriendschap van vele knapen kunnen ver werven. Geen gezanik doén. Pieter en Leendert doén ook met wisselend succes. J. F.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5