Gemengde commissie zal adviseren over de toekomst van „Beeckenstein" Vereniging voor zwakzinnigenzorg overladen met gelukwensen Agenda voor Velsen Helpt de IJ. R. B. helpen Als de gemeente nu geen positief antwoord krijgt, wordt er onteigend Havenberichten Visserij -varia Zondagscholenweek in regen begonnen Veis ens raad bijeen Raad kwam met f 56.000 moeilijk „over de Julianabrug Prijsvraag ten bate van de reddingbrigade 7 Kwart eeuw werk voor misdeelden Tewerkgerkgestelden feestelijk onthaald dames 't kleuterhuisaltijd iets aparts Algemene Bond van ouden van dagen vraagt subsidie Werkplaats en propaan- luchtinstallatie Burgerlijke stand Velsen Laatste ultimatum inzake Velserbad „Manipulaties doorkruisen de bedoelingen der overheid" DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 DE VELSENSE VERENIGING voor Zwakzinnigenzorg is weer een stuk historie rijker: met een receptie en een bijeenkomst van leden en ouders van te werk- gestelden is in het Cultureel Centrum de oprichting herdacht van deze vereniging, die al gedurende vijfentwintig jaar de mogelijkheid heeft geboden om een kleine groep van Velsense misdeelden te helpen. De viering van het jubileum werd 's mor gens tegen elf uur ingezet met een feestje voor de jongens en mannen in de werk inrichting aan de Houtmanstraat. De heer H. Groeneveld richtte zich daar tot de dertien mannen, van wie men zich in deze vereniging het lot heeft aangetrokken. Namens de tewerkgestelden sprak de heer W. Davidson speciaal tot de heer A. P. Stolk om hem te bedanken voor wat hij in die vijfentwintig jaar in de inrichting heeft verricht. Ter herinnering aan dit feit overhandigde hij de heer Stolk een vulpen en mevrouw Stolk bloemen. Voor de jongens was er een plak chocola of een doos sigaretten. Omstreeks vier uur 's middags kwamen de eerste personen het Cultureel Centrum binnen om het met witte anjers getooide bestuur van de Vereniging voor Zwakzin nigenzorg hun gelukwensen aan te bieden. De wethouder van Sociale Zaken, de heer C. P. J. Maas, vertegenwoordigde op deze receptie (voor de eerste maal) het gemeen tebestuur en sprak tevens als eerste. Hij feliciteerde de vereniging, de meerderheid van het bestuur en de directeur, die vijfen twintig jaar "hun beste krachten aan de vereniging gaven. Met de subsidie van de gemeente, die al vierentwintig jaar lang wordt verstrekt, heeft de vereniging het zegenrijke werk kunnen voortzetten en wethouder Maas sprak de wens uit, dat allen deze arbeid tot in lengte van dagen mogen doen. De heer H. Groeneveld zei in zijn dank woord. dat de heer Maas de zesde wethou der zal zijn, die zitting zal krijgen in het bestuur van de vereniging. Velen kwamen daarna nog ter receptie, om van hun waar dering te getuigen. Daar was de directeur van Sociale Zaken, de heer P. Waarden burg, die zijn felicitaties kwam aanbieden, het raadslid mevrouw Heijkoop, de direc teur van de G.G.D. dr. L. S. Limborgh Meijer en er waren felicitaties per brief of telegram van de wethouder van Finan ciën, de heer J. C. Aschoff, de eerwaarde moeder en zusters van het St. Antonius- ziekenhuis, de heer J. Lips; de oud-werk meester, de heer Bouman, het dagelijks bestuur van IJmuidens Bloei en de Brede- rodeschool. Herdenking 's Avonds mocht het bestuur tijdens de herdenking in het Cultureel Centrum van nog meer kanten waardering voor haar werk ontvangen. Op het podium hadden de voorzitter, de heer H. Groeneveld, de secre taris, de heer A. ten Broeke, de penning meester, de heer E. W. de Boer, de leden mevrouw De Groot en de arts P. C. de Weerdt en de directeur van de inrichting, de heer A. P. Stolk, plaats genomen. Vier van hen, de heren ten Broeke, Groeneveld, De Weerdt en Stolk, zaten er als jubila rissen. Een kwart eeuw hebben zij voor de vereniging gewerkt. Na het openingswoord door de voorzitter en de verslagen van secretaris en directeur, waren leden en ouders van de jongens nog enige uren ge zellig bij elkaar. Mevrouw MantjeCoppee en mejuffrouw Lenie Hubbeling zorgden voor de muziek, er was een film over de werkinrichting, de Alpenjagers zorgden voor liedjes uit de bergen en de jeugd van de Chr. Gymnastiekvereniging IJmuiden deed enige vrije oefeningen en een noten dans. De bijeenkomst werd onder meer bijgewoond door pastoor Nieuwenhuizen en de directeur van de Visserijschool, de heer Verwaayen. Als een krachtige plant De heer H. Groeneveld toonde zich zeer erkentelijk dat zo velen het jubileum van de vereniging waren komen herdenken. Zulks getuigt van sympathie met het doel van de vereniging, in het belang van hen, voor wie in de harde maatschappij geen plaats. De heer Groeneveld ging het ont staan van de vereniging na. Van vele zij den is in die kwart eeuw meegeleefd met het doel van de vereniging, vooral door B. en W. en de gemeenteraad van Velsen. De heer A. ten Broeke bracht daarna verslag uit over de vereniging van 1928 tot 1953. De eerste jaren na de oprichting groeide de vereniging gestadig. Men heeft ADVERTENTIE niet elke wol is geschikt voor hetzelfde doel koopt daarom in een speciaalzaak, waar u vakkundig wordt voorgelicht, wü bieden u een schitterende collectie pinguïn garens, waaronder zeer aparte tinten, bijzonder geschikt bij uw najaars mantelpakje en denk er om kennemerlaan 5 Donderdag 24 September IJMUIDEN Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „De klokken van St. Mary"'. Rex, 20 uur: „Casanova en de hospita". „Felison", expositie werken van Otto B. de Kat, geopend van 1921 uur, I-Ieide- sti'aat. Ned, \er. van Huisvrouwen, feestavond 19 uur. Gem. Vergaderzaal Abelenstraat. Vrijdag 25 September IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Zij was zeventien jaar". „Felison", expositie werken van Otto B. de Kat, geopend van 1921 uur, Heide- straat. Stichting „De Camera", 20 uur, culturele filmvoorstelling in Flora, Zeeweg. VELSEN-NOORD „Velsen-Noord Vooruit", voordracht door Willem van Iependaal, 20 uur, Geim. Vergaderzaal Van Diepenstraat. VELSEN Raadhuis, 10.30—11.30 uur, spreekuur wethouder van financiën. eens 160 betalende leden gehad. Hij zag het als een getuigenis, dat en de raad en het college voorheen en thans het werk van de vereniging daadwerkelijk steunen. Tot besluit werd de geschiedenis van de werkinrichting geschetst door de heer A. P. Stolk. Zoals uit een schamel zaadje vaak een forse krachtige plant groeit, zo is ook de werkinrichting in de laatste jaren ge groeid tot een werk van sociale betekenis. Het begon op een lage zolder met werk meester W. Bouman en thans heeft men de beschikking over een ruime en frisse doelmatige instelling met werkmeester H. J. Timmermans. Vooral na de oorlog is de opbrengst van de verkochte artikelen sterk gestegen. Bedroeg deze in 1929 61 en in 1940 4446, in 1952 was de opbrengst f 12.014. Als de verkoop goed blijft, hoopt men dit jaar de 15.000 te naderen. Dat met dertien tewerkgestelden zulk een be drag kan worden bereikt, is geen kleinig heid, wanneer men de trage bewegingen en de gebrekkige aanleg in aanmerking neemt. Ook de heer Stolk bracht dank aan het gemeentebestuur en speciaal aan de heer P Waardenburg, de directeur van Sociale Zaken, die altijd bereid was bij stand te verlenen. Rekening houdend met verlangens van de klanten zal de werkin richting voortgaan op dezelfde weg, tot heil van het werk en ten bate van de misdeelde medemens in de gemeente Velsen. Op de eerste openlucht-bijeenkomst in de „Zondagscholenweek" zijn de belang stellenden door een hevige bui regen van bet Enschedeplein verjaagd. In het ge bouw Chr. Belangen konden zij terecht, waar het „Geref Zangkoor IJmuiden" on der leiding van de heer Klut de avond in zette met het zingen van „Lof zij de Heel de almachtige Koning der ere". Ds. v. Veen sprak een kort openingswoord, waarin hij ondermeer zei, dat, nu men naar binnen moest verschillende personen waren weg gegaan, omdat een drempel voor vele men sen vaak een onoverkomelijke hindernis is. „Laten wij hopen dat deze week er toe zal bijdragen, dat deze hindernis, voor wat de kinderen betreft, geen hindernis meer zal zijn", zei ds. Veen. Hierna vertel de mevr. Heykoop de geschiedenis over „De eerste evangelieverkondiging in Euro pa". Voor velen was het alsof men weer was teruggekeerd naar de jeugdjaren en de Zondagsschool weer werd bezocht. Hierna werd door het zangkoor een prachtig lied gezongen en sprak Ds. v. Veen. Hierbij riep hij de ouders op, ook hun kinderen naar een Zondagsschool te sturen, omdat dit één van de belangrijkste dingen in de opvoeding van het kind is. De avond werd door spreker besloten met gebed en door het zangkoor met het zingen van „Vaste rots van mijn behoud". Aan de Min. Lelylaan Het kinderkoor „De Goede Herder" on der leiding van de heer Huizinga, begon Dinsdagavond met het zingen van „Avond stilte", waarna Pastoor Nieuwenhuyzen een kort woord sprak naar aanleiding van Markus 10 vers 13-16. Hij vertelde zijn er varing van Zondag toen hij onder Zondags school-tijd 5 minuten op straat was en daar niet minder dan 39 kinderen telde, die het evangelie dus niet hoorden. „Om die kinderen staan wij hier, want, ouders, deze kinderen moeten ook het evangelie horen zoals Jezus dit zo graag ziet," aldus pastoor Nieuwenhuyzen. Voordat mej. De Rijke de aanwezigen een vertelling liet horen, zong het kinderkoor „Heer ai maak mij Uwe wegen". Zij vertelde zoals dit 's Zondags wordt gedaan. De geschiedenis ging over „Saulus bekering op de weg naar Damascus". Ondanks de regen werd geno ten van deze vertelling, waarin de bood schap „bekeert u" zo duidelijk doorklonk. Pastoor Nieuwenhuyzen besloot deze avond met een bekend kinder-avondgebed ter wijl het kinderkoor nog „Wat God doet dat is wel gedaan" liet horen. Bij B. en W. van Velsen is een verzoek ingediend door het bestuur van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen, om voor het jaar 1954 aan het bestuur van de Vel- ser Gemeenschap ter beschikking te stel len een bedrag aan subsidie, voldoende om het ontspanningswerk voor de ouden van dagen in de gemeente Velsen te kun nen bekostigen. Het verzoek is in handen van B. en W. om advies. Burgemeester en Wethouders van Velsen delen mee, dat ter gemeentesecretarie (4e afdeling) ter inzage liggen de navolgende verzoeken van hun College, gericht aan de Gedeputeerde Staten van Noordholland te Haarlem, om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het uitbreiden van het gas bedrijf door het oprichten van: a. een werkplaats met kantoorruimte, waarin zullen worden opgesteld 25 werktuigen en 12 electromotoren en b. een propaanlucht- installatie, bestaande uit 2 propaantanks, 1 roterende luchtcompressor, 1 ventilator, 2 verdampers, leidingen, afsluiters en meetinstrumenten in het perceel Tromp straat 210 te IJmuiden. Op Woensdag 7 October 1953, te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één of meer door dit be stuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van deze verzoeken in te brengen. GEBOREN: J. D. Glerum—van Oeveren, z., Scheldestraat 148, IJmuiden; D. C. Sprui- tenburgde Rade, d„ Binnenstraat 12, Vel- sen-N.; C. van de Logt—Stapel, z., Molukken- straat 21 I, Amsterdam. M. H. W. Wijdeveld —van der Drift, z., Stratingplantsoen 16 rd, Velsen-N.; R. JansenNoorips, z., Lange Nieuwstraat 530, IJmuiden; B. Tulckens van Velthuijsen, d.. Prins Hendrikstraat 57, IJmuiden; B. H. Mekkesvan Aanhold, d Pretoriastraat 54 II, Amsterdam; H. de Vries -^-Duin, z., A. Bellstraat 53, IJmuiden; A. B. L. RoderkerkeBouterse, d., Ahornstraat 1, IJmuiden-O.; A. van GalenWijnstra, d., Stratingplantsoen 65, Velsen-N. OVERLEDEN: R. P. du Bus de Valempró, 5 j., z. v. P. L. du Bus de Valempré, Marconi straat 12, IJmuiden; B. van Beek, 48 j„ echt genoot van H. M. Spoor, Spiegelstraat 17 rd, Haarlem. MET twee grote toefen gele chrysanthen op de tafel van B. en W. voor de plaatsen van de wethouders W. F. Visser en C. P. J. Maas zulks bijwijze van een ge zamenlijke hulde uit de raad bij hun dertig jarig raadslidmaatschap begon de nieuw-gekozen Velsense vroedschap gisteravond aan haar eerste werkelijke verga dering. Daarin is onder meer het bijna ineenvallende huize „Beeckenstein" ter sprake gekomen, nadat achtereenvolgens een viertal adressen aan het college zijn gericht tot behoud van dit oude buiten. Meegedeeld werd, dat er een commissie benoemd zal worden, die de kwestie „Beeckenstein" op haar merites zal onderzoeken. Voorts werd de raad in kennis gesteld van het feit, dat het plan v. d. Broek-Bakema door B. en W. en door de supervisor is goedgekeurd wij verwijzen naar de speciale opbouw- pagina's in dit nummer, waar dit project nader wordt behandeld en is er breed voerig gesproken over een aantal aanhangig gemaakte grondverkopen voordat de raad de daarmee samenhangende grondverkopen fiatteerde. Verschillende nieuwe raadsleden hielden hun maidenspeech; de heer Kruisman (C.P.N.) was afwezig wegens ernstige ziekte en hem werd door de voorzitter een spoedig herstel toegewenst. De heer N u y e n s (Katholiek) brak als eerste een lans over „Beeckenstein"; nu de winter voor de deur staat is restauratie op korte termijn dringend nodig, waarmee de heer Verbeek (Arbeid) het roerend eens was. Hij attendeerde voorts op de toe nemende belangstelling van vele kanten voor dit vervallende buiten en meende te hebben gehoord, dat het ministerie van O. K. en W. bereid zou zijn de gemeente te steunen bij een eventuele restauratie. Zo positief bleek het ministerie zich, naar het antwoord van wethouder Visser (openbare werken) echter niet te hebben uitgelaten: men verwacht in Den Haag van de gemeente Velsen een advies en zal zich daarna beraden op een eventuele subsidiëring. Hek over de straat Mevrouw H e ij k o o p (Vrijheid) be schreef de situatie in en om het buiten als zeer deplorabel: een deel van het hek ligt over de weg en wind en jeugd hebben vrij spel in het geruïneerde gebouw waarvan de heer Visser de détails niet bleek te kennen. Er zal echter tegen opgetreden worden. Inmiddels is er van de zijde van Openbare Werken al een voorstel geko men een commissie te benoemen, waarin ook een of meer architecten zitting zullen nemen („ongesalarieerd natuurlijk" zei de wethouder hoopvol) om rapport over de situatie uit te brengen. Het is onder meel de vraag, of de oorspronkelijk voorgeno men ziekenhuisbouw met het behoud van het landgoed is te combineren. Raad op Woensdag Er is breedvoerig gepraat over de voor lopige verschuiving van de raadsvergade ringen naar Woensdagavond, waarover het merendeel der afgevaardigden niet erg te spreken bleek maar dat niet anders kan omdat er voor de Dinsdagavond geen ste nograaf beschikbaar is en de heer Schi 1- 1 i n g (Comm.) begon over de verkoop van grond in Velsen-Noord aan een exploitant, die daar allang een gemeentelijke vergun ning kreeg om er autoboxen op te zetten. De wethouder gaf hem en de heer Lips (A.R.) gelijk: dit is het college door de handen geglipt en het zal niet weer ge beuren. Maar dan kan er ook wel eens een ver traging optreden in de nieuwbouw: in het plan v. d. Broek en Bakema bijvoorbeeld is één grondoverdracht nog niet voor el kaar, maar het plan werd wèl gefiatteerd: het Kerbertasyl is ook verrezen voor er een bepaald stukje grond formeel aan de Dierenbescherming werd verkocht en wanneer de raad gebruik wil maken van sijn formele recht tot preventieve goed keuring dezer grondverkopen in ieder toe komstig geval, dan is vertraging of erger onvermijdelijk. Sanering krotwoningen Tijdens de behandeling van de aankoop van een aantal krotwoningen in Santpoort wilde de heer Verbeek graag weten, of de sloop van deze huizen nu ook snel vol trokken wordt; wethouder Visser stelde hem en de raad gerust met de mededeling, dat reeds 41 woningen van dit soort ge sloopt zijn en dat er negen op de onmid dellijke nominatie staan. Er is vérder ge sproken over een aangevraagde grondver- koop aan een bouwlustige Velsenaar, die op de onbebouwde punt tegenover het hoofdkantoor van het Crematorium een landhuisje wil zetten met het gevolg, dat deze adressant de grond niet kreeg, om dat deze in het basisplan Driehuis niet b stemd is voor woningbouw maar voor plantsoen een kwestie, die tenslotte zo hoog liep, dat er over gestemd werd en acht raadsleden zich op dit punt niet met het standpunt van B. en W. bleken te kunnen verenigen en vervolgens moest de raad met 56.000 letterlijk „over de brug" komen. De Julianabrug in dit ge val. Ook dit had nogal wat voeten in de aarde, want aanvankelijk begrepen de meeste raadsleden niet, waar deze om vangrijke reparatie aan de Julianabrug zo plotseling vandaan kwam en er werden al een paar kleine prikjes in de richting van Openbare Werken uitgedeeld, terwijl bo vendien de heer P ley en (Vrijheid) zich afvroeg, waarom er nooit een bovenste isolatielaag op de brug is aangebracht. Tenslotte stelde wethouder Visser allen gerust met de mededeling, dat de inder daad vrij hevige beschadigingen aan de brug geconstateerd werden, toen de op de begroting 1953 voor normaal schilderwerk uitgetrokken 1500 werden besteed; het werk moet bovendien vooral 's nachts ge beuren om de treinenloop niet te stagneren en OW. zal nu scherp blijven opletten of de zaak zich goed houdt. Via de verhoging der gemeentesalarissen en lonen en de rijwieltoelagen, die beide na enige discussies werden goedgekeurd, belandde men bij het Velserbad (zie ons aparte verslag op deze pagina) om tot be sluit de huisvestingscommissie conform aan de voordracht te benoemen. VELSENS gemeenteraad heeft zich gisteravond langdurig bezig gehouden met een agenda, die als voornaamste punt de beruchte Velserbad-kwestie bevatte. Daarbij zijn weer harde woorden gevallen over de tegenwerking en de „manipulaties", die deze affaire blijven doorkruisen en remmen en enkele raadsleden werden zelfs per soonlijk het woord „flessentrekkers" viel in di verband maar wethouder H. de Boer kon meedelen, dat cr aan de directie van de N.V. Velserbad een ultima tieve brief is gestuurd en dat er over een dagoftien wellicht meer bekend is. Overi gens komt naar de overtuiging van de beer De Boer in deze ganse aangelegenheid de heren president-commissaris en commissarissen een pluim toe voor hun loyaal optreden in deze. Aanleiding tot het hernieuwde Velser- bad-debat was een eredietaanvrage van 16.000 voor diverse veranderingen in het bad als het eenmaal eigendom van de ge meente is. „Wanneer" vroeg dc raad uiteraard on middellijk. het wel eens zijnde met het cre- diet op zichzelf maar de kans schoon zien de meer te horen over dc achtergronden en de stand van zaken. „De onderhandelingen staan slecht" be gon de heer de Boer weinig bemoedigend. „Manipulaties doorkruisen het beleid van de gemeente, om de eigenaren enerzijds niet te duperen en anderzijds bepaalde fi guren bij de overneming niet schromelijk te bevoordelen. Het college heeft nu een laatste, aan duidelijkheid niets te wensen overlatende brief gericht aan de H.V. en als het antwoord daarop niet positief zal zijn, acht de gemeente de onderhandelin gen afgebroken en zal het ministerie van Economische Zaken worden voorgesteld tot onteigening over te gaan. De heer Verbeek (Arbeid) vond het achteraf jammer, dat het bad zelf indertijd niet gekocht is en zag als bezwaar van een eventuele onteigeningsprocedure het ver dere verval der inrichting: de ketels en de rest der technische apparatuur houden het niet al te lang meer. Wethouder De Boer verklaarde tenslot te nog, dat „als het bad over enkele weken in ons bezit zou zijn" (na deze laatste brief dus) de zaak niet te duur wordt; duurt de overneming echter langer, dan zal de achteruitgang van het bad ongetwij feld uitgedrukt worden in de verminder de koopprijs. Het crediet, dat bedoeld is om klaar te zijn, als de overneming een feit wordt, werd goedgekeurd. IToutstof aangevoerd Woensdagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweedse s.s. „Ardennia" met een lading van 1300 ton houtstof uit Gothenburg. De IJmuidense Reddingbrigade, vertrouwde waker over zwemmers en baders op het IJmuidense strand, wiens colonneleden zich belangeloos inspannen voor de strandgasten als anderen het „er van nemen", heeft in de rampnacht van de le Februari een zware tik gekregen. Zo goed als al haar materiaal werd door de stormvloed weggevaagd of kapot geslagen en slechts ten koste van veel moeite en geld is het apparaat, dat een voortdurend belangrijke taak vervuld tussen de pieren en Duin en Kruidberg gedeeltelijk weer opge bouwd. Er zijn, wil de IJ.R.B. gelijke tred houden met het zich in IJmuiden snel- uitbreidende strandleven, echter nog meer hulpmiddelen nodig, maar deze hulp middelen kosten geld. Dat geld kan deels bij kleine beetjes uit onze lezerskring komen, als allen deze puzzle oplossen en inzenden op een BRIEFKAART. Aan de adreszijde vermelde men: Bureau IJmuider Courant, Kennemerlaan 186, IJmuiden, met in de linkerbovenhoek de woorden: „HELPT DE IJ.R.B. HELPEN". De oplossing van het kruiswoordraadsel dient aan de andere kant van de briefkaart te worden geschreven. Teneinde de IJ.R.B. het financiële steuntje te geven, dat deze organisatie zo brood nodig heeft, worden alleen oplossingen geaccepteerd, die aan de adreszijde voorzien zijn van 25 cent extra postzegels of meer, als u dat wilt, echter tot een maximum van 1, Als eerste prijs is een bedrag van 25,— beschikbaar; twee prijzen van 10,— elk en twee derde prijzen van 5,— zullen verder onder de goede inzenders verloot worden. De inzending sluit Zaterdag 10 October te 12 uur des namiddags; de prijswinnaars zullen zo gauw mogelijk daarna in de IJmuider Courant gepubliceerd worden. Puzzle prettig maar vooral: plak royaal! De IJ.R.B. is dat ene kwartje meer dan waard! De omschrijving van bovenstaande puzzle is als volgt: Horizontaal: 1. iemand die een onvrij willig bad genomen heeft met meer of minder ernstige gevolgen; 9. platvis van formaat; 10. zijn wij zelf; 11. dier of ding: hert of haven; 13. tussen muien en zwin nen; 14. twee opeenvolgende letters van liet alfabet, tezamen een zeer bekend woord en en even bekend handelsmerk vormend; 15. zware golf; 17. heet de zie dende baren te kalmeren; 19. verkleedge- legenheden voor zwemlustige strandbe- zoekers; 22. vaartuig met andere dan motor-voortstuwing; 23. zomaar twee medeklinkers; 24. daar; 25. koelmiddel; 28. ik in mijn laatste naamval; 29. nummer één vaart er wel bij; 32. golven kunnen soms deze kleur hebben, maar dan zijn het geen watergolven, hoewel men ze wel kan laten watergolven; 33. wat de IJmuider Red dingbrigade toekomt; 34. loflied; 35. dit is wel spijtig; 36. dorpje op de Noord-Veluwe. Verticaal: 1. pikhaak; 2. gladde zee schuimer; 3. vindt men op de boerderij; 4. onprettige strandversehijningen (dierlijk of menselijk); 5. individu; 6. universitair ge diplomeerd scheepsbouwkundige; 7. Ne derland op zijn kleinst; 8. snoekachtige; 13. flink bootje; 16. deskundig beknijpen; 18. perioden; 20. geestelijke; 21. onbeleefd- heidsvorm (je weet wel); 25. waar alles hier om draait; 26. vaart wel!; 27. ijs-hut; 31. Lodewijk is iets kwijt. Lezing voor Ned. Christen Vrouwenbond De afdeling Velsen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond opent Maandag 28 September haar seizoen met een lezing avond in de De Costa-school aan de Noor derlaan. Als spreker zal optreden ds. H. S. J. Kalf uit Bennebroek met het onderwerp: „De engelen, bestaan ze?" Bijzondere dienst opent winterwerk Zondagmorgen begint het. winterwerk van de Nederlands Hervormde Wijkge- meente van de Er.gelmunduskerk in Vel- sen-Zuid met een bijzondere dienst, waar aan meewerkt hei nieuwe „Engelmundus- koor" onder leiding van de cantor-orga nist Adriaan Verschoor. De dienst begint om 10 uur. Woensdag 23 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Osterbeck van Drog- heda. Lies van Mantyluoto. Zijpenberg van Omyl. Castor van Antwerpen. Ardennia v. Gothenburg. Roepat van Marseille. Kinne Kuble van Rotterdam. Otto Nubel van Aren- dal. Westerdok van Londen. Vertrokken zijn: Vechtstroom naar Lon den. Breda naar Bremen. Meeuw naar Go thenburg. Siegijn naar Antwerpen. Orestes naar Port of Spain. Sotern naar Lu lea. Ponzo naar Rotterdam. Braywood naar Blyth. Hol land naar Nestved. Hoyanger naar Gothen- burga. Bore IV naar Bremen. Jans naar Londen. Norina naar Hamburg. Erkalin n. Plymouth. Hollandia naar Rouaan. Reine Astrid naar Antwerpen. Pieter Waltraut n. H-mburg. Gudrid n. Detroit. Grebbestroom naar Leith. MARKTBERICHT BEVERWIJK 23 September Aardbeien 210360 slof; aardbeien 3868 doosje; augurken 1980; andijvie 715; bloemkool 1027; bospeen 1018; waspeen 615: sla 2li15; postelein 819; spinazie 16—39. prei 8—14: selderijknollen 7—11; sperciebonen 33—92; snijbonen 25—76; pronk- bonen 1224; groene kool 710; rode kool 6—10; uien 6—9; tomaten 20—28;; druiven 76—92. Gisteren. Behalve drie aangekondig de trawlers en de Annie, waren er gisteren liefst drie Wiron-kotters en een paar ha ringtrekkers van de loggervloot aan de markt. De goede haring, waar de Viking- bank nogal dik in zat, deed van 12.50 tot 13; de Bergen maakte minder, omdat de kwaliteit slapper was. Makreel bleek duur der dan gisteren: de Annie maakte zo'n 21 voor haar 400 kisten. De export kocht gisteren haring. Bestendig. De rondvisprijzen veran derden trouwens over het algemeen maar weinig. Piepers brachten het tot ongeveer 25 en wijting liep van 18 tot 13 per kist. Dure platvis. De schaarse schollen bleven duur en voor de drietjes is grif 28 betaald, terwijl de tweeën opliepen tot 38 per kist. Aardig wat tong. Ondanks het slechte weer was er aardig wat tong aan de Woensdagmarkt. Lappen deden eventjes 5 per kilo en de grootmiddeltong haalde de 2.40; „halfpondjes" werden met 2.20 gehonoreerd en de enen deden 1.95 met 1.50 voor de slips. Tarbot is verkocht voor 2.45 per kilo. Aan tafel. De laatste dagen verschij nen de sorteertafels weer bij de kotters en de loggers. Maandag bijvoorbeeld waren er een tiental in gebruik en ook gisteren is er weer druk gebruik van gemaakt. Liever wachten. De trawler Flamingo die aanvankelijk gisteren in de tweede beurt zou afslaan, bleef toch maar liever tot vandaag wachten, toen bekend werd, dat de Donderdagmarkt nogal krap in de verse haring komt te zitten. Het schip had 1300 kisten gevangen. Drie maal acht dagen. De Abraham besomde na acht dagen 20.400; de Viking- bank maakte, eveneens voor acht dagen 21.800 en de Bergen deed in eenzelfde tijd 20.900. Kostelijke kotters. De Wironnetjes deden het Woensdag weer eens best. De IJM 208 maakte 6800: de 209 deed ƒ10.500 en de 210 haalde de 8500. Met de Annie werd 12.000 boven water gevaren en dit scheepje heeft, door een dag te blijven liggen, zeker 2000 extra uit het vuur gesleept. Liever niet. De onstuimige zee lokte de garnalenvissers gisteren niet erg aan, maar desondanks zijn er een paar dappe ren uitgegaan, die samen 450 kilo „zout jes" vingen, waarvoor van 1.40 tot 1.70 werd betaald. Marktberichten. Noteringen: gr. tong 5.30-4.35, grm. tong 2.53-2.20. kim. tong 2.42-2.04, kl. tong I 2.16-1.89, kl. tong II 1.52-1.34, tarbot I 2.55-1.60, alles per kilo; tarbot IV 45-38, kim. schol 51, kl. schol I 46-41, kl. schol II 48-19, schar 28-14, verse haring 15-10.50, makreel 25-12, gr. schel vis 57-46, grm. schelvis 57-52, kim. schel vis 55-42, kl. schelvis I 47-35, kl. schelvis II 31-8, wijting 20-8, gr. gul 50-36, mid. gul 39-27, kl. gul 25-15, kl. rode poon- II 9.50, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 268-140 per 125 kilo. Aanvoer: 180 kisten tong en tarbot, 400 schol, 16 schar, 6180 haring, 644 makreel, 590 schelvis, 405 wijting, 276 kabeljauw en gul, 4 poon, 25 diversen, totaal 8720 kisten. Besommingen: IJM 183 Vikingbank 21.820, IJM 16 Bergen f 20.920, VL 77 Abraham f 20.400, RO 29 f 2456, IJM 14 12.125, IJM 208 f 6860, IJM 209 10.418, IJM 210 8578, IJM 276 2390, KW 51 4560, IJM 53 f 5199, KW 28 5420, KW 24 8070, TX 33 2770.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9