Conferentie met de Sovjet-Unie over Duitsland en Oostenrijk gewenst Weerbericht Nieuwe kansen Honderden evacué's uit Atjeh arriveren in Medan v e l s e r Haarlems Dagblad Ontwerp-resolutie in Straatsburg gereed Gelijktijdige voortzetting der Westelijke defensie-inspanning „mét West-Duitsland" Minister Luns sprak in UNO-Assemblée Het woord is aan Desertie van Atiehers uit Indonesische leger Staking in Italië bracht geen oplossing Duitse krijgsgevangenen uit Sovjet-Unie terug Mossaöeq wordt verhoord NAVO plaatst grote orders voor munitie Uitzicht vol variaties Maar wèl kwamen er vreemde sociale begrippen voor de dag Jongetje overleden na aanrijding; moeder ernstig gewond Gevaarlijke these van Gordon Dean Weer rapporten 68e JAARGANG No, 66 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Ad min. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 IJmuider Courant OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT EDITIE 29 7e JAARGANG No 219 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks behop Zon- en Feestdagen Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER KONDIGT ZICH een nieuwe phase in de ontwikkeling der Europese eenheid aan. Adenauer's overwinning bij de Duitse verkiezingen heeft reeds aanleiding ge geven, die hier in uitzicht te stellen. Die overwinning heeft immers de tegenstelling tussen een opnieuw krachtig geworden en nu ook in politieke zin stabiel geworden Duitsland en een sociaal achterlijk, econo misch zwak en politiek verscheurd Frank rijk zozeer op de spits gedreven, dat men zich wel moest afvragen of Engeland zijn traditionele politiek niet zou handhaven. Zijn traditionele politiek, die zich immer tegen een te sterk overwicht van een der grote mogendheden op het vasteland heeft gekeerd. Dat de Engelse regering inderdaad deze gedragslijn in hoofdzaak trouw blijft is gebleken uit de verklaring, door de con servatieve onderminister van Buitenlandse Zaken Nutting Dinsdag in de Raad van Europa afgelegd. Onze bijzondere mede werker te Straatsburg noemde die verkla ring, in ons nummer van Woensdag, ge wichtig. En dat is zij zeker, ondanks de algemene termen waartoe de Engelsman zich beperkte. Nutting zei, dat Engelse voorstellen aanhangig zijn die nog nauwere relaties van Engeland met de Europese Defensie Gemeenschap beogen dan Engeland reeds met de Hoge Autori teit van de Kolen en Staalgemeenschap heeft. En de betekenis van deze uiting werd onmiddellijk onderstreept door een verkla ring van de Franse socialisten-leider Guy Mollet: „Wij zullen voor de Europese De fensie Gemeenschap stemmen als aan twee voorwaarden is voldaan: een Europese po litieke gemeenschap met reële bevoegd heden en een paxdementaire controle, waar in de E.D.G. en de K.S.G. zijn opgenomen en verder uiterst nauwe associatie van Engeland met de E.D.G." Nutting's verkla ring noemde Mollet bemoedigend. Dit betekent dat het verdrag voor een Europese Defensie Gemeenschap, dat uit Frans initiatief is geboren maar door de Franse meerderheid zelf later verloochend, nu grote kans maakt op een meerderheid in de Nationale Vergadering. (Zoals men weet heeft ons parlement het al geratifi ceerd.) Te Parijs wordt, zoals onze Parijse correspondent gisteren schreef, de groot ste betekenis aan Mollet's rede te Straats burg gehecht. Men neemt aan dat twee derden der socialistische fractie met hem overstag is.gegaan. Dat zal waarschijnlijk genoeg zijn. Dit kondigt dan tevens het naderend einde aan van het kabinet-Laniel, waarin de Gaullistische ministers zich on wrikbaar tegen de E.D.G. blijven verzet ten. Guy Mollet heeft, naar onze Parijse correspondent meedeelt, te Straatsburg doen weten dat de Franse socialisten heb ben besloten te zullen inspringen voor de Gaullistische partners in de huidige rege ringscoalitie. Dat zou dan een nieuwe Franse regering moeten wordenonder wiens leiding? Men denkt vanzelf aan Pierre Mendès-France, die zich op het ver leden week gehouden congres der radicaal- socialistische partij le Aix-les-Bains op nieuw als de moedige hervormer heeft doen gelden en die zeer merkbaar de meer derheid, waaronder alle jongeren, achter zich heeft. In elk geval dient zich nu de waar schijnlijkheid aan, dat de Engelse conser vatieve regering de Franse socialistische partij opnieuw aan het bewind zal bren gen, ook al zou zij niet de premier in de nieuwe coalitie opleveren. Dit is merk waardig op zichzelf; misschien moet het, met andere ongewone verschijnselen, wel als kenmerkend voor de vorming van een Europese gemeenschap worden gezien. Overwinning van het E.D.G.-obstakel zou zeer zeker de weg naar verdere Europese eenheidsvorming openleggen. Er rest de Saar-kwestie. Adenauer zou die kunnen oplossen door toe te geven: door de Saar als prijs voor de Franse medewerking aan de Europese Defensie Gemeenschap te betalen. Inderdaad heeft hij reeds tot de Franse regering het verzoek gericht, de Saarbesprekingcn te heropenen en men trekt daar te Parijs optimistische conclusies uit. Ook onze correspondent te Bonn heeft daar de indruk opgedaan, dat Adenauer tot een dergelijke ingrijpende maatregel bereid is: „Weliswaar is de preciese inhoud van de voorstellen, die hij de Fransen in October inzake de Saar wil doen, nog niet bekend, maar vast staat dat hij tot vèr gaande concessies geneigd is. Hij is bereid een groot deel van zijn pas- verworven nationaal crediet daarbij weer rustig op het spel te zetten. In dit opzicht herinnert hij aan Metternich, die als Oos tenrijks minister van Buitenlandse Zaken zich indertijd op het Wener Congres uit sprak voor de handhaving van de Elzas en Straatsburg als Frans grondgebied, om daarmee de Europese vrede te bevorderen. Dit offer heeft toen inderdaad tot een periode van stabilisatie in de Europese verhoudingen geleid". Als de te Parijs en Bonn bestaande ver wachtingen omtrent Adenauer's voorne mens inderdaad bewaarheid worden zou dat op bijzondere wijze aantonen dat de Duitse Bondskanselier bereid blijft grote Europese politiek te voeren, zijn popula riteit achterstellend bij de zaak die hij dienen wil en een nieuwe zware last op zich nemend. Er staat voorwaar iets groots op het spel. er wordt een doel nagestreefd zo groot, als Europa in geen eeuwen heeft kunnen bereiken. Het uitzicht op dat doel, sinds vele maanden verduisterd, wordt door de jongste ontwikkeling van gebeur tenissen heropend. Niet dan met afwisse ling in vooruitgang en tegenslag, niet dan met deadlocks waaruit plotseling nieuwe initiatieven verrijzen, schijnt men er te kunnen komen. Van het grootste belang blijft ook nu het groeien van inzicht in Engeland. Van nauwelijks minder groot belang zou een Frans ontwaken, een „ré veil" zijn, dat een waarlijke herleving in het sociale, economische en politieke leven in dit kerngebied van Europese beschaving en intelligentie zou inluiden. R. P. Het Westelijke aanbod inzake ministersconferentie Volgens het Amerikaanse ministerie van Puitenlandse Zaken heeft de Sovjet-rege ring haar volk niéts laten weten over het Westelijke aanbod van 2 September om de Duitse en Oostenrijkse vraagstukken te bespreken op een conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der „Gro te Vier". Een woordvoerder noemde dit „interessant". STRAATSBURG, (Van de ANP-correspondent) Straatsburg wenst dat een confe rentie met de Sovjet-Unie tot stand zal komen, waarop het Duitse en het Oostenrijkse vraagstuk afzonderlijk zullen worden besproken, doch waar de mogelijkheid van een uitbreiding der agenda open zal blijven. Tegelijk wil het echter de Westelijke verdedigingsinspanning „met deelneming van West-Duitsland" zien voortgezet. De politieke commissie der Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa legde deze wensen vast in de ontwerp-resolutie, die zij Donderdag na lange debatten for muleerde. Het ontwerp kreeg in de commissie een grote meerderheid. Door vermij ding van een rechtstreekse verwijzing naar de Europese Verdedigingsgemeenschap kan deze grote meerderheid worden verzekerd. Veel leden van de commissie, die in het politieke debat van deze week ernstige be denkingen tegen de door Spaak aanbevo len politiek hadden, stemde voor het ont werp. Slechts de Duitse socialist Mommer stemde tegen, terwijl de Britse Labour- afgevaardigde De Freitas en de Zweedse socialist Elmgren zich van stemming ont hielden. Spaak zelf, die het politieke de bat in de Raadgevende Vergadering heeft geleid, was niet aanwezig. De commissie weigerde in het ontwerp een verwijzing naar de door Spaak aanbevolen vorming van een gedemilitariseerde zone aan beide zijden van het IJzeren Gordijn op te ne men. Ook een voorstel van de Nederlandse socialist de heer Goedhart om een gedemi litariseerde zóne tussen de Sovjet-Unie en de Oost-Europese landen te eisen, werd door de commissie verworpen. De voorstel len van een groep Britse Labourafgevaar- digden om, met het oog op de mogelijkheid van een conferentie met de Sovjet-Unie, een uitstel van Duitslands bewapening aan te bevelen, werden afgewezen. Zij werden slechts gesteund door de drie afgevaar digden, die hun stem niet aan het ontwerp der commissie wensten te geven. De ont werp-resolutie, die Zaterdag in de Raad gevende Vergadering in stemming zal wor den gebracht, legt hier de algemene begin selen voor de politiek tegenover het Oosten vast. Daarbij wordt vooropgesteld, dat alle pogingen om tot.ontspanning van de inter nationale situatie te komen, moeten wor den ondersteund en dat alle mogelijke initiatieve in deze richting dienen te wor den genomen. Het werk aan de eenheid van geheel Europa moet naar het oordeel der com missie worden voortgezet, daar deze een heid op zichzelf beschouwd wordt als een „primaire factor voor een blijvende vrede". Essentiële voorwaarde voor een ontspanning zal, volgens de commissie, een beperking der bewapening zijn, doch zij meent dat men deze slechts wederzijds en onder controle tot stand kan brengen. In dien ten aanzien van de bewapening geen accoord kan worden bereikt, moeten, vol gens de commissie, alle pogingen om de (Reuter). In een rede voor de Alge mene Vergadei-ing heeft de Nedei-landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns er op gewezen, dat de hui dige zitting van de Algemene Vergadering niet de enige internationale bijeenkomst is, waarop de belangstelling van de wereld is gevestigd. De huidige zitting zou onge twijfeld de invloed voelen van andere in ternationale vei-gaderingen, die, indien alles goed veiioopt, zullen woi-den gehou den. Mr. Luns doelde hierbij op de poli tieke conferentie over de toekomst van Korea, de mogelijke vier-mogendheden- besprekingen over Duitsland en Oostenrijk en de onlangs te Rome begonnen confe rentie over een politiek statuut voor een Verenigd Europa. De kwesties Duitsland en Korea, beho rende tot de erfenis: van de tweede we reldoorlog, blijven ernstige bedreigingen voor een werkelijke vrede. Zij zijn oor zaak van de onmacht der UNO om vele andei-e intei-nationale kwesties op te lossen en bemoeilijken besprekingen over ont wapening, de toekomst van het UNO- handvest, hulp aan op economisch gebied ten achtergebleven gebieden en hulp aan vluchtelingen. Zij verbitteren debatten over veiligheid en i-echten van de mens, aldus minister Luns. Hij zei, dat de UNO zeer wel weet, wie verantwoordelijk is voor deze vraagstuk ken die de vrede bedreigen, evenals men weet, dat deze kwesties gemakkelijk zou den kunnen worden geregeld, mits men de bevolking van Oost- en West-Duitsland en die van Noord- en Zuid-Korea het recht geeft over eigen toekomst te beslis sen. Vrije verkiezingen in geheel Duits land en geheel Korea zouden de hangende kwesties rechtvaardig tot een oplossing kunnen brengen. Selwyn Lloyd, Brits afgevaardigde, heeft er in de Algemene Vergadering bij de Sovjet-Unie op aangedrongen te aanvaar den, dat de grote internationale vraag stukken één voor één worden geregeld. ,',Wij geloven", aldus Selwyn Lloyd, „dat het onjuist is aan te nemen, dat niets met de Sovjet-Unie kan worden geregeld, ten zij en totdat alles zou zijn geregeld". Een oplossing van twee of drie van de proble men zou voor elk vredelievend land al een belangrijke winst zijn, aldus de Britse afgevaardigde. collectieve verdediging te verstekken, wor den vooi-tgezet. De commissie heeft in haar ontwerp ook de verhouding tussen een Verenigd Europa en de Verenigde Staten betrokken. Zij wenst de Assemblee te doen uitspreken, dat „eenheid en solidariteit van de Weste lijke wereld moeten worden geconsoli deerd onder respectering van de weder zijdse zelfstandigheid van een Verenigd Europa en de Verenigde Staten". Het de fensieve karakter van „Het vrije Europa" wordt in het ontwerp uitdrukkelijk geac centueerd. Voorts heeft de commissie, niet zonder critiek, de eis gesteld dat respect voor de rechten van de mens en de funda mentele vrijheden essentiële voorwaarde voor een nieuwe verhouding tussen Oost en West zou moeten zijn. Duitsland Wat het Duitse probleem betreft heeft de commissie als Westelijke eisen voor een conferentie genoemd: een vredesverdrag, gesloten met een regering voor geheel Duitsland, die uit vrije verkiezingen zou zijn voortgekomen. De commissie heeft de overtuiging uitgesproken, dat een aan sluiting van geheel Duitsland bij de „vrije wereld" een bijdx-age tot de vrede kan be tekenen. Zij heeft zich echter op het stand punt gesteld, dat een regering voor geheel Duitsland zelf vrij zal moeten zijn in haar beslissing of zij zich bij „een Europese Unie" zal aansluiten. De commissie heeft vervolgens de hoop uitgesproken, dat het uitzicht op een con ferentie met de Russen niet zou'leiden tot een verslapping, in de vorming van een collectieve veiligheid in Europa, noch in de samenwerking van zijn strijdkrachten met deelneming van West-Duitsland, noch in de vorming van eeix Europees politiek gezag, dat de democratische controle op bestaande of nog te vormen gemeenschap pen zou kunnen uitoefenen. PARIJS (Reuter). Lord Ismay, secre taris-generaal der NAVO, heeft Vrijdag op een persconferentie te Parijs medegedeeld dat de NAVO-raad voorstellen voor de vervaardiging van ammunitie in Europese fabrieken tot een bedrag van ruim een milliard dollar heeft goedgekeurd. De ammunitie zal in alle NAVO-landen, met uitzondering van Luxemburg, worden vervaardigd. De productiekosten zullen worden gedekt door bijdragen van de lan den, waar de ammunitie wordt vervaardigd en door de Verenigde Staten. Indien men de aanbouw van vliegtuigen en schepen voor NAVO-rekening mee rekent, blijkt het, dat de NAVO in Euro pese fabrieken voor ruim twee milliard dollars orders heeft geplaatst. De nieuwbouw aan dé rand van Amster dam in Tuindorp Slo- termeer vordert ge staag. De bewoner van het huis van waaruit deze foto is genomen zal aan stonds een heel ge varieerd uitzicht heb ben. Treinen, trams, auto's, alle trekken zij op het traject Amsterdam-Haarlem aan zijn oog voorbij. En wanneer hij een rustpunt zoekt voor zijn snel vermoeide blik kan hij zich ver diepen in de be schouwing van dc molen, die nog altijd de expansie in steen trotseert en het „echt Hollands" aspect ver leent aan een omge ving, waarmee hij rijkelijk contrasteert zo niet disharmo- nieert. Qf moet men zeggen, dat het niet de molen, maar de nieuwbouw is, die de verhoudingen zo duchtig verstoort DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINAJs Ré my Montaléê: Pessimisme, optimisme? Een zaak van temperament en niet van redenering. Men heejt de philoso- phie van zijn maag. Terwijl verscheidene regeringspersonen in Djakarta verklaringen afleggen over de moeilijkheden in Atjeh en de Indonesische pers om strijd de vermoedelijke oorzaken er van opsomt waarvan de eerste wordt geacht: verwaarlozing door de centrale regering arriveren honderden evacué's uit verschillende delen van liet uitgestrekte Atjeh in Medan. De minister van Voorlichting, dr. Tobing, heeft voor de radio verklaard, dat de rege ring de situatie in Atjeh weer in handen heeft, maar tegelijk is melding gemaakt van desertie van 88 Atje'ners uit het Indo nesische leger. Het zijn, naar Aneta bericht, de eei'ste luitenant Ibi-ahim Saleh en 87 man van zijn compagnie, die in Sidikalang in Tapanuli was gelegei'd. Zij zijn van hun onderdeel gedeserteerd en naar Atjeh vertrokken, aldus is te Medan bekend gemaakt. Saleh en de 87 manschappen zijn alle Atjehers. De overage 31 militairen van de compagnie waren niet van Atjeh afkomstig. De deserteurs zijn met een jeep van het leger en in twee burgei-jeeps naar Ko- tatjane in Zuid-Atjeh getrokken. Zij gaven voor, op oefening te gaan en namen ook wapens mee van de 31 andere manschap pen van de compagnie. Voor hun vertrek verbraken zij de telefoonverbindingen. Van Kotatjane zijn zij naar Matjam Kumbang getrokken en vandaar naar Blang Kedje- ren. Uit Medan wordt nader gemeld, dat daar Woensdag twee schepen zijn aangekomen, die honderden evacué's uit Lhok Seumawe meebrachten. Volgens zeggen van deze evacué's zijn de ordeverstoringen begonnen in de nacht van 20 op 21 September. De aanvallers, die met vuurwapens, kx-issen en messen waren bewapend, kwamen zowel met auto's als met prauwen. Zij waren ge kleed in zwarte en khaki uniformen en droegen op hun mouwen kentekenen van de „Tentara Islam Indonesia" of van de „Pemuda Islam Indonesia". De opstande lingen hebben vele verliezen geleden. Men had doden zien liggen bij de haven van Lhok Seumawe. Documenten „Merdeka" te Djakarta meldt, dat blij kens op de gearresteerde koerier van de Darul Islam gevonden documenten, Teung- koe Daud Beuruh, voormalig militair gou verneur van Atjeh, benoemd zou zijn tot commandant van de „Tentara Islam Indo nesia" van de Darul Islam. Het blad meldt voorts, dat vele der regenten hun posten hebben verlaten. Het plaatselijke bestuur heeft maatregelen genomen om een vacuum in de bestuursvoering te voor komen. „Merdeka" meldt tenslotte, dat de bevolking van Atjeh aan leger en politie steun zou verlenen. In een verklai-ing, afkomstig van de In donesische communistische partij, over de gebeurtenissen in Atjeh, woi-dt gezegd: „Wat in Atjeh is geschied, de proclamatie van een Negara Islam Indonesia, is door de Nedei-landers georganiseerd, in het bijzon der door de Nederlandse oliemaatschap pijen en Nederlandse ondernemingen, als onderdeel van hun streven om de Repu bliek Indonesia te liquideren." Gelocaliseerd? Vice-pi-emier Wongsonegoro verklaarde gistex-en° dat er tot dusver 34 ordeverstoor- dei-s in Atjeh zijn gedood en 80 gevangen genomen. Minister-president Ali Sastroa- inidjojo zei nog, dat de toestand in Atjeh sinds Zondag niet slechter is gewoi'den. Hij voegde hieraan toe, te menen dat een rege ling bereikt zal kunnen worden en dat de gewelddadigheden zullen kunnen worden gelocaliseerd. De vice-voor:zitter van het Indonesische paidement, mr. Tambunan wil trachten, een paxdementaire missie naar Atjeh te doen zenden om daar de achtergronden van de opstand te bestudei'en. Mr. Tambunan is vooxds van mening dat het goed zou zijn, indien de i-egering, als de toestand moei lijker mocht woi-dcn, een bei-oep zal doen op de vice-president, drs. Moh. Hatta, om zich naar Atjeh te begeven. In Langsa en omgeving zijn pamfletten gevonden, die bevestigen dat Teungku Daud Beuruh militaire commandant van het Islamleger is geworden. Met hem ver dwenen 3 bestuursambtenaren. Daud Beuruh was vroeger militair gou verneur van Atjeh en laatstelijk gouver neur ter beschikking van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De gouverneur van Nooi-d-Sumatra zeide reeds op 20 Sep tember bericht te hebben ontvangen, dat Daud Beuruh wapens liet roven van de politieposten. Aneta meldt nog uit Medan, dat de plan ters en hun gezinnen uit het gebied van Langsa reeds in Medan zijn aangekomen. Een K.P.M.-schip, dat zich thans in de omgeving van Meulaboh aan de Westkust van Atjeh bevindt, zal de planters later aan boord nemen. De sub-territoriale commandant in Aljeh heeft medegedeeld, dat de situatie in Atjeh nog steeds in handen is van de machtsapparaten. Berichten uit disti'icts- hoofdplaatsen in Atjeh wijzen zulks uit. Vuurgevechten met benden vinden nog op verschillende plaatsen op kleine schaal voortgang. Er worden nog steeds sabotages gepleegd, zoals het verbreken van spoor wegverbindingen' enzovoorts. Het aantal bendeleden dat tot 24 September gevangen is genomen, bedraagt thans ongeveer 500. Onder de gevangenen bevindeix zich ook enkele bestuursambtenai-en en leden van de staatspolitie. Op uitgaande persberichten uit Kota- radja is door de staf van het veiligheids commando censuur ingesteld, zo seint de cox-respondent van Aneta nader. „Dit is niet," zo werd verklaard, „om inbreuk te doen op de persvrijheid, maar om te voor komen, dat er berichten verspreid worden, welke de zaak zouden kunnen vertroe belen." Australische vakbeweging tegen communistische invloed De Australische raad van vakverenigin gen heeft besloten in de toekomst het lid maatschap te schorseix van alle verenigin gen of verenigingsfunctionaxdssen, die ver bindingen ondex-houden met de onder com munistische invloed staande „Wereldbond van vakverenigingen". Vier jaar geleden zegde de raad zijn lidmaatschap van de wereldbond op. Onze correspondent in Rome schrijft: Aan de 24 uurs-staking in Italië, die een uitsluitend economisch doel heeft gehad verhoging der lonen hebben niet alleen de ax-beidei's deelgenomen, die aangesloten zijn bij het „algemeen vex-bond" (C.G.L.), geleid door communisten en links-socialis ten, doch ook de sociaal-democraten en de Katholieken. Een deel der pers heeft er nu de Katholieke bonden een verwijt van gemaakt dat ook zij aan stakingen, die overigens geen resultaat hebben gehad, meedoen. Het „Giornale d'Italia" bijvoox-- beeld schreef: „Het is voor ons niet van belang of de arbeiders gelijk hebben of ongelijk en hoe de onderhandelingen tussen de vakbonden en patroonsorganisaties ver lopen zijn. Het enige wat ons aangaat is dat wij moeten vaststellen hoe in de stakingen de leiders der Katholieke bonden hand in hand weixkten met die van het algemeen vakverbond. Dit houdt de veroordeling in van die Katholieke arbeidersleiders en bewijst, dat de Katholieke arbeidersorga nisatie op een faillissement is uitgelopen." Het blad vond verder dat door een dus danig optreden de Katholieke leiders ex- toe bijdragen „de ai"beidei-s te ontkerste- nen en tot communisten te maken." Volgens deze opvatting zouden dus Ka tholieke vakbonden dienen om de lonen laag te houden en de arbeidex-s gedwee. Meent de ax-beider, dat de levensomstan digheden dusdanig zijn geworden dat de loonschaal moet worden hex-zien, dan is hij op weg communist te woren en zijxx Clxristelijk geloof af te zweren Helaas zijn dergelijke meningen in Ita liaanse industriële kringen maar al te zeer verbreid. De verschillen tussen rijk en arm zijn groter dan in enig ander West-Euro pees land en de bui-gerij wil niet inzien dat men de ai-beiders juist in het communisti sche kamp drijft door aan gerechtvaardig- de verlangens niet tegemoet te komen. De industriëlen menen dat men de lonen niet verhogen kan, wil Italië op de internatio nale markt de concuri-entie volhouden. Doch anderen zijn van oordeel dat de winstmarge hoger is dan in de mee.ste. andere landen en dat men door een deel van de winst op te offeren de ax-beiders tegemoet zou kunnen komen zonder de prijzen der producten te verhogen. Ook het katholieke blad „II Popoio" heeft partij gekozen tegen de katholieke vak bonden. Hoe vaak heeft men in datzelfde blad niet de toespraken kunnen lezen van de paus, die telkens weer pleit voor recht vaardiger verdeling der nationale inkom sten en vaak harde woorden heeft gehad voor het gebrek aan sociaal gevoel bij de Italiaanse bui-gerij? In Soest is een wielrijdster, die met haar zesjai-ig zoontje achterop de fiets van een helling afreed en daarna een verkeers weg wilde oversteken, aangex-eden door een auto. Moeder en zoontje werden zeer ernstig gewond. Zij zijn naar een zieken huis te Amersfoort vervoerd, waar het jongetje is overleden. BERLIJN (A.F.P.) Het eerste trans port Duitse krijgsgevangenen, die op grond van de Oost-DuitsSovjet-Russi sche overeenkomst van Augustus gratie hebben gekregen, is Vrijdag in Oost-Duits- land aangekomen. De vooi-malige gevangenen zullen als gelijkberechtigde burgers in het maat schappelijk leven worden opgenomen. De autoriteiten zullen er voor waken, dat zij „als de andere burgers aan de vreedzame opbouw van de x-epubliek deelnemen". Het aantal aangekomen gevangenen is niet genoemd. Een Oost-Duitse regeringsdelegatie on der leiding van premier Gx-otewohl kwam in Augustus met de Sovjet-regering ovei-- een, dat de krijgsgevangenen, die zich nog wegens ziekte of het begaan van ooi'logs- misdaden tijdens de oorlog in de Sovjet- Unie bevonden, naar huis zouden terug- kex-en, met uitzondering van degenen, die bijzonder zware misdaden op hun geweten hadden. In 1950 verklaarden de Sovjet-autoritei ten, dat zij nog 13.546 Duitse krijgsgevan genen vasthielden. Volgens de West-Duitse afdeling van het internationale Rode Kruis bedroeg dit aantal ruim hondei-dduizend. TEHERAN, (Reuter) Volgens het te Teheran verschijnende blad „Keyhan" heeft oud-premier Mossadeq gedurende een verhoor, dat negen uur duurde, ver klaard, dat hij indertijd „twijfelde" aan de echtheid van het aecx-eet van de Sjah, waarbij hij ontslagen wérd als premier. Hij zeide, dat het stuk twee dagen oud was, toen hij het ki-eeg, en dat het feit, dat het door militairen wei-d ovex-handigd, betekende dat er een poging werd gedaan om de regering omver te werpen. Naar het blad bericht, had het verhoor plaats in een gevangenis te Teheran. Dr. Mossadeq argumenteerde over bepaalde vragen uitvoerig, maar op andere vragen weigerde hij te antwoorden met de ver klaring: „In de ï-echtzaal zal ik mijn zienswijze bekendmaken" Hij ontkende van plan te zijn geweest om de Sjah opzij te schuiven. Zijn minister van Buitenlandse Zaken, Fatemi, stelde hij verantwoordelijk voor de order aan de Perzische diplomaten in het buitenland om de vorst te negeren. Mossadeq trachtte zich bij de ondervra ging „kalm en bedaard" te houden, aldus „Keyhan". De echtgenote, de zuster en de schoon zuster van Hoessein Fatemi, de voort vluchtige voormalige minister van Bui tenlandse Zaken van Perzië, zijn Donder dag in hechtenis genomen. Ook werd Fa temi's chauffeur gearresteei-d. WENTHWORTH, (Reuter) Gordon Dean, de vooi-malige voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomener gie, heeft in een rede verklaard, dat Rus land binnen „een paar jaar" in staat zal zijn Amei-ika te vernietigen. „De tijd wordt kort. Kunnen wij de Sovjet-Unie toestaan deze machtspositie te bereiken?", vroeg Dean. Al het door Amei-ika op het gebied van de atoomenergie bereikte zou niet baten, als de wereld er niet spoedig van kon worden overtuigd, dat „de Rus sische beer op zijn aanvalstocht door de wex-eld moet worden tegengehouden". (van hedenmorgen 7 uur) weers- .3 gd w toestana 5c 55 - c O o - z S Helsinki regéh ONO 7 10 8 Stockholm mist windstil 13 25 Oslo regen ONO 3 9 1 Kopenhagen mist ZZW 2 16 1 Amsterdam licht bew. Z 4 17 4 Edinburgh nevel W 3 Londen mist windstil 17 3 Luxemburg zwaar bew. windstil 15 0 Parijs licht bew. ZO 2 19 0 Bordeaux mist windstil 20 0 Grenoble regen windstil 20 27 Nice regenbui NNW 3 25 0,1 Genève regen windstil 17 45 Ztirich regen ZO 2 15 9 Locarno regen OZO 2 15 66 Berlijn nevel windstil 17 0 Fi-ankfort nevel windstil 16 0,1 München regen windstil 15 0,2 Wenen geheel bew. windstil 23 0 Innsbruck geheel bew. windstil 20 0 Rome zwaar bew. windstil Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u yy v* *x^oo-ontv*x»ooooooooorccrncoorrrxx!cc"yxx*xx»ocoq» VRIJ KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig v'an Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Vrij koude nacht met plaatselijk mist. Morgen overdag licht tot half bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 26 September Zon op 6.32 uur. onder 18.30 uur. Maan op 19.28 uur. onder 11.25 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 25 September Hoog water: 4.40 en 17.04 uur. Laag water: 0.36 en 12.50 uur. Zaterdag 26 September Hoog water: 5.24 en 17.48 uur. Laag water: 1.17 en 13.31 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1