Investeringsplan voor komende vijf jaar is te verwezenlijken r PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws Jaarverslag Werkgeversverbond: Voorwaarde: behoud van méér middelen ter financiering Fiscale maatregelen nog onvoldoende De radio geeft Zaterdag K.V.P.-voorzitter treedt op medisch advies af Met V E L P O N zie je er geen barst van! W aarschuwingsschot trof SS'er dodelijk 1000 BROEKEN Naar gemeenschappelijke markt via tol-unie ^ocA ió Uet zo 2 2-delige Garderobe dubbele Garderobe MEENK'S POEDERS Bakker reed auto met toneelspelers aan Hij blijft Kamerlid In 1945: Toenmalige sergeant thans vrijgesproken NIET LANGER ZOEKEN Het plan-Beyen Verkeerde oplossing voor financiële moeilijkheden Prof. dr. A. W. Nieuwenhuis overleden Rotterdam D. P. wordt centraal station Bacteriën VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 In zijn jaarverslag over 19521953 spreekt het Verbond van Nederlandse Werkgevers er zijn vertrouwen in uit dat de investeringen, die in de komende vijf jaren nodig zijn om de sterke bevolkings groei op te vangen (150.000 a 175.000 ar beidsplaatsen), verwezenlijkt zullen wor den, op voorwaarde dat in de toekomst in nog sterkere mate dan tot dusver liet scheppen en instandhouden van een gun stig industrieel klimaat de voortdurende aandacht van de overheid zullen hebben. De belastingvoorstellen, die beogen het be drijfsleven meer middelen te laten behou den ter financiering van de industriële ex pansie en de rentabiliteitsverwachtingen gunstig te beïnvloeden, worden van te be perkte strekking geacht. „Wanneer het de regering ernst is met haar opvattingen, dat het particuliere bedrijfsleven de meest ge rede partij is om de industrialisatie te ver wezenlijken", aldus het verslag, „dan is het noodzakelijk, dat het regeringsbeleid te dien aanzien een meer overtuigend karak ter heeft". In dit licht bezien worden de fiscale maatregelen bepaald onvoldoende geacht ofschoon zij een stap in de goede richting vormen. Het eerste halfjaar van 1953 toonde een voortgaande toeneming van de valuta reserve, zij het, dat het tempo verminder de. De ontwikkeling van de handelsbalans bewijst, dat de zeer sterke bewegingen van 1952 niet alle een permanent karakter heb ben. Wil men voorkomen, dat de gesa neerde positie door enkele tegenvallers weer in zeer korte tijd in het tegendeel verkeert, dan dient de betalingsbalans- positie blijvend zorgvuldig te worden be waakt. De voornaamste voorwaarde daar voor is handhaving van het monetaire evenwicht. Over de Europese Betalings-Unie wordt ADVERTENTIE KAMGAREN ROK 14.95 PULLOVER (zuiver wol)., 11.95 BLOUSE (im. jersey)10.95 DEUX PIECES 34.95 Barteljorisstraat 5 Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koorconcert. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.40 Hoogmis. 10.00 Voor de leu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 11.55 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 14.40 Mannen- dubbelkwartet. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.35 Orkestconcert. 16.00 Orgel. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse corres pondentie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actuali teiten. 22.00 Promenade-orkest. 22.30 Wij lui den de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Federatie Rotterdam van de VARA 25 jaar, toespraak. 8.23 Carillonspel. 8.35 Pla ten. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Militair orkest. 13.35 Kerken en torens in Rotterdam, jeugd herinneringen. 13.45 Marinierskapel. 14.00 Rotterdam werkstad, klankbeeld. 14.30 Waar om ik van Rotterdam hou, prijsvraag. 14.35 Kamerorkest. 15.10 Waarom ik van Rotter dam hou, prijsvraag. 15.15 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.30 Metropole-orkest. 16.00 Rotterdam stad van de toekomst, klank beeld. 16.30 Waarom ik van Rotterdam hou, prijsvraag. 16.35 Dansmuziek. 17.00 Rotter dam en de sport. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Harmonie orkest. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 De sterken voor de zwakken, causerie. 20.15 Boefje, hoorspel. 21.50 Socialistisch commen taar. 22.05 Rotterdams Philharmonisch or kest. 22.45 Uitslag Waarom ik van Rotterdam hou. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroep-orkest en soliste. 14.00 Koorzang. 14.15 Platen. 14.25 Koorzang. 14.45 Platen. 15.15 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Pianorecital. 17.50 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Ge varieerde muziek. 21.00 Accordeonmuziek. 21.15 Platen. 21.30 Accordeonmuziek. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogram ma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.09—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 49 m.). opgemerkt, dat deze in de drie jaren van haar bestaan een riet licht te overschatten bijdrage heeft geleverd tot de uitbreiding van het 'handels- en betalingsverkeer. Al moge er nog slechts sprake zijn van een beperkte convertibiliteit van de Europese valuta's, toch heeft, zij het inter-Europese handelsverkeer reeds een aanzienlijk rui mer potentieel gegeven dan anders het ge val zou zijn geweest. Liberalisatie De liberalisatie heeft in beginsel de vol ledige instemming van het Verbond en slechts node zou het van deze weg willen afwijken. „Wij kunnen ons evenwel een situatie voorstellen, waarin dit de enige juiste reactie is op de onwil, welke andere landen tonen om ook hunnerzijds de in het kader van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking getroffen overeenkomsten naai- de letter, maar voor al naar de geest, na te komen", aldus het verslag. Dat geldt ook voor Amerika, dat zijn in- voerpolitiek rigoureus dient te herzien. Dat de eerste tekenen van herziening van verschillende Amerikaanse wetten, welke een vrijere invoer in de weg staan, reeds kenbaar zijn geworden, kan niet anders dan hoopvol worden genoemd. Integratie vereist durf Het streven naar economische integratie van West-Europa, wordt door het Verbond gaarne ondersteund. Wil deze tot stand ko men dan is Jn de eerste plaats noodzake lijk, dat de" betrokken landen een econo misch en monetair beleid voeren, waar door hun aaneensluiting niet wordt belem merd. De durf om waar nodig tot sanering van de eigen binnenlandse economische situatie over te gaan is naar zijn mening een eerste vereiste voor de opbouw van een economisch sterk Europa. Zolang men de hiervoor nodige politieke moed niet weet op te brengen is het gevaar niet ADVERTENTIE speciaal legen KOORTS. KIESPIJN. HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN denkbeeldig, dat de toekomstige geschied schrijver op gelijke wijze over de thans in gang zijnde integratiepogingen zal moe ten schrijven als vele van zijn voorgangers in vroeger jaren reeds meermalen hebben moeten doen. De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal tracht op concrete wijze om bre dere belangen dan slechts nationale tot richtsnoer te maken bij uiterst gewichtige beslissingen in twee fundamentele sectoren van het West-Europese economische bestel. „Wij spreken de oprechte hoop uit", al dus het Verbond, „dat deze belangrijke ontwikkeling niet doorkruist worde door machtsconstellaties, welke de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal tot een instrument van binnenlandse politieke doeleinden trachten te maken. Dat de som tijds onmiskenbaar hierop duidende ver schijnselen ons mogen bedriegen!" Men dient waakzaamheid te betrachten tegen een verdere sectorsgewiize integra tie, zolang niet over de gehele linie een verdere Europese economische toenadering is tot stand gebracht. De sectorsgewijze in tegratie heeft immers het gevaar, dat zo lang de deviezenpositie moeilijk blijft de vrijheid in de geïntegreerde sector betaald moet worden met beperkingen in de niet- geïntegreerde sector. „In dit verband on dersteunen wij de gedachtengang van de Nederlandse regering om thans allereerst een Europese douane-unie tot stand te brengen, waarbinnen een geleidelijke aan passing van de onderscheidene nationale economieën kan plaats vinden. Begrip voor de grote taak, waarvoor het huidige ge slacht zich ziet gesteld, zal het enthou siasme moeten opbrengen cm deze tot een goed einde te brengen". Een van de zwaarst door de oorlog getroffen steden was in Engeland de industriestad Coventry. Thans, acht jaar na de oorlog, is de stad weer zo goed als herbouwd. Een kijkje op Broadgate in het centrum van de stad. Hij krijgt een maand gevangenisstraf De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 47-jarige Rotterdamse bakker A. Th. L. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. De rechtbank achtte L. schuldig aan het veroorzaken van het auto-ongeluk bij Delft, waarbij de toneelspelers Mieke Ver- straete en Kees Brusse werden gewond. i De officier van justitie had vier maan den gevangenisstraf en vier jaar intrek king van het rijbewijs gerequireerd. Het dagelijks bestuur der K.V.P. heeft een brief ontvangen van de heer W. J. An- driessen, waarin deze meedeelt, zich op medisch advies genoopt te zien af te tre den als voorzitter der K.V.P. De heer Andriessen verklaart dat hij zijn functie van Kamerlid zal blijven vervullen. Hier tegen werd van medische zijde geen be zwaar gemaakt, wel tegen de combinatie der beide functies. ADVERTENTIE ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT Een oude zaak diende Donderdag voor de krijgsraad te Arnhem. In 1945 toen ge vangen genomen SS'ers in de Harskamp waren ondergebracht, heeft een toenmalige sergeant bij de Stoottroepen, de 29-jarige J. E. uit Amsterdam, tijdens een straf- exercitie enkele waarschuwingsschoten gelost, waarbij een der gevangenen dode lijk werd getroffen. E. was thans dood door schuld ten laste gelegd. Hij was be last geweest met de buitenbewaking en had opdracht toezicht te houden op de strafexercitie en waarschuwingsschoten te lossen indien dit nodig mocht blijken. Toen een der gevangenen zich weerspannig toon de had E. een waarschuwingsschot gelost. Dit had echter niet het beoogde resultaat. Ook verdere waarschuwingsschoten, die E. volgens zijn verklaringen had afgevuurd zonder aan te leggen hadden geen effect. Het laatste schot trof de weerspannige ge vangene echter dodelijk. De auditeur-militair zei, dat deze zaak thans zeer nauwkeurig is onderzocht. Hij achtte geen opzet aanwezig en vroeg daar om vrijspraak. De schoten waren naar zijn oordeel inderdaad als waarschuwingsscho ten bedoeld. De krijgsraad heeft de beklaagde vrij gesproken. ADVERTENTIE Wij hebben keus uit méér dan Ook in Jongens Plusfours in stof en corduroy ADVERTENTIE DAMES-HEREN MONTY-COATS -1 ij.y. -Ai', - w.. HfUt 1 1 v Gen. Cronjéstraat 40-44 - Haarlem-Noord Tel. 15438 Dr. F. J. van Hoek uit Parijs, lid van het Economisch directoraat der O.E.E.C., heeft voor leden der Nederlandse vereni ging van Commerciële Directeuren in het Carlton-hötel te Amsterdam een lezing gehouden over het voorstel van de Neder landse regering tot invoering van een tol- unie voor de aan het plan-Schuman deel nemende landen, het z.g. plan-Beyen. „Dit plan .kwam voort uit de vrees,>dat dè economische integratie geen enkele vooruitgang zou maken," aldus de spreker. Bovendien meent de Nederlandse regering, dat zonder een economische integratie van Europa het onmogelijk is te komen tot een gemeenschappelijke verdediging of tot een Europese productiviteit,, die in staat is te concurreren en volledig profijt te trekken van de meest moderne technische hulp middelen. In het vervolg van zijn rede besprak dr. Van Hoek de noodzaak, de moeilijkheden en de voordelen van een gemeenschappe lijke West-Europese markt, die bet vrije verkeer van goederen, kapitaal en perso nen mogelijk moet maken. De problemen ontstaan vooral hierdoor, omdat de pro ductie-sector der deelnemende landen zeer uiteenlopende verschijnselen vertoont, die duidelijk tot uitdrukking komen in de grote verschillen tussen de respectievelijke productiekosten, zo zeide spreker. Een steeds groeiend nationaal protectionisme heeft als het ware de ontwikkeling der vrije concurrentie vrijwel tegen gehouden sinds de oorlog van 19141918, zo wordt in het Nederlandse memorandum opge merkt. De instelling van een gemeenschap pelijke markt zal juist deze vrije concur rentie opnieuw in het leven roepen, zo zeide dr. Van Hoek. Een dergelijke omme zwaai zal echter noodzakelijkerwijze met zich brengen een wijziging der huidige economische structuur der deelnemende landen. Onder meer zal de gemeenschap pelijke markt het overbrengen van arbeids krachten naar andere ondernemingen van geheel andere aard noodzakelijk maken, alsmede het overbrengen van arbeids krachten naar andere streken binnen het gebied der zes landen, te weten Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland en Italië. Om tot de realisering dezer gemeen schappelijke markt te komen, heeft Neder land het voorstel (het plan-Beyen) ge daan, een eerste stap in deze richting te doen door de vorming van een tolunie. Een 45-jarige kleermaker uit Amster dam, die in het bezit was van een auto, verkeerde in financiële moeilijkheden. Hij reed met zijn auto naar een hem bekende zakenman en bood de wagen tegen een schappelijke prijs te koop aan. De zaken relatie ging op het aanbod in en betaalde de koopsom. Toen zei de kleermaker dat hij de auto alleen uit geldnood had moeten verkopen er. de wagen eigenlijk voor zijn bedrijf heel moeilijk kon missen. Hij stel de voor de juist verkochte auto tegen een tamelijk hoog bedrag van de zakenman te huren. Deze stemde toe en de kleermaker vertrok met zijn auto en de koopsom. Hij reed naar een andere relatie, aan wie hij de auto ook verkocht en van wie hij de wagen ook weer huurde. Daarna trachtte hij voor zijn auto nog twee kopers te vin den, hetgeen hem gelukte. Thans is de kleermaker met zijn intussen vier keer verkochte en vier keer gehuurde wagen en de vier koopsommen voortvluchtig. Vermoedelijk is hij naar het buitenland ge gaan. Te Leiden is in de ouderdom van bijna 90 jaar overleden prof. dr. A. W. Nieuwen huis, oud-hoogleraar aan de Leidse univer siteit in de geschiedenis, letterkunde, oud heden, instellingen, zeden en gewoonten der volken en natuurkundige aardrijks kunde van de Indische archipel. Zijn veel zijdige kennis, zijn moed en ondernemings geest, zijn persoonlijke charmes, die hem het vertrouwen deden winnen van in landse volksstammen, maakten prof. Nieuwenhuis tot een groot geleerde en groot vaderlander, van wie zijn ambtge noot, wijlen prof. dr. N. J. Krom, eens lieeft gezegd dat zijn ontdekkingsreizen door centraal Borneo hebben geleid tot de invoering van het Nederlands bestuur in dat gebied. Overeenkomstig zijn verlangen is het stoffelijk overschot van prof. Nieuwenhuis in alle stilte ter ruste gelegd. ADVERTENTIE KOOP NU EEN TILLEY of reukloze OLIEKACHEL EEN BOK voor 10.—. By aankoop van een WRINGER DE KLOMPEN CENTRA LE Dr. Leydsstraat 10, Haarlem. Tel. 11784 31. Joris zag eindelijk kans, zich aan de wat al te uitbundige vriendschapsbetui gingen van tamme Leo te ontworstelen. Weliswaar bleef het goedhartige dier hem kopjes geven, die hem bijna omver kegel den, maar dit was tenminste nog uit te houden. Joris begon zich al gelukkig te prijzen, dat hij hier zijn schuilplaats had gezocht, toen hij tot zijn schrik de stem van de Mogol hoorde, die zei: „Dit is dus de kooi van Tamme Leo? Alzo, laat ons dan eens kijken of de booswicht zich daar in verstopt heeft." „Drommels!" mompelde Joris, „ze komen hierheen! Waar kan ik de Blauwe Flonker verbergen?" Hij speurde gejaagd rond, tot zijn oog bleef rusten op de kwast-staart van de leeuw. Het volgend ogenblik greep hij de staart beet en.vlocht de gestolen diamant handig in de kwast! Leo liet hem rustig begaan; alleen maakte het aanhan kelijke dier van de gelegenheid gebruik, om Joris' achterhoofd liefderijk met zijn grote, natte tong af te dweilen. „Ziezo," mompelde Joris, „hier zal nie mand de diamant zoeken. Ach, hoe goed is het geweest, dat ik ixi mijn tere jeugd de kleuterschool heb bezocht en daar ijverig aardige vlechtwerkjes heb geleerd!" Zijn jeugdherinneringen werden verstoord, toen de deur toerd open geworpen. „Daar is de diefachtige worm!" riep de Mogol. „Geef de diamant terug!" schreeuwde Panda. „Ach, ach," zuchtte Joris, „ge denkt, dat ik de diamant gestolen heb? Welaan, door zoek mijn zakken en ge zult bemerken, dat ik hem evenmin bezit als dit onschuldige dier!" Spoorwegwerken, in 1959 gereed hosten 70 millioen Op 4 October wordt te Rotterdam het slation Rotterdam-Maas opgeheven. Het station Delftse Poort zal dan voortaan Rotterdam-centraal station heten. Na de verdwijning van het Maasstation zal op de Maasoever een Maasboulevard aangelegd kunnen worden. Door verhoging van het spoorwegemplacement-Delftse Poort en de bouw van een tunnel zal een betere verbinding tot stand komen tussen de thans door de spoorbaan gescheiden stadswijken. Door de opheffing van het station-Maas zal het aantal reizigers op het centraal station met 35 procent en het bagage- en rijwielvervoer met 400 procent stijgen. Nieuwe projecten, die door de Neder landse Spoorwegen in Rotterdam zijn of nog zullen worden uitgevoerd, betreffen onder meer de nieuwe baan Nieuwekerk Rotterdam-Noord, de bouw van een nieuwe rc-izigershalte te Rotterdam-Noord, de bouw van de nieuwe stations Rotterdam CI S., Beurs en Feyenoord. Deze werken zijn op 70 millioen gulden begroot. Men verwacht dat in 1959 het gehele bouwproject gereed zal zijn. ADVERTENTIE ENMODE WOLLEN VESTEN PULLOVERS BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TEL 20420 Advies. De plaatsvervangende premier van Joegoslavië, Edvard Kardelj, heeft gezegd dat die elementen in de Sovjet- Unie, die een socialistische democratie voorstaan, steeds sterker zullen worden. Dat proces kan van buiten af worden bevorderd door een politiek, die gericht is op vermindering van de internatio nale spanning. Een tactiek van dwang en geweld zou de bureaucratische krachten in de Sovjet-Unie weer ster ker kunnen maken, hetgeen zou kunnen leiden tot een terugkeer van Stalinis tische methoden, aldus Kardelj. Met betrekking tot China acht Kardelj het verstandig, dat het Westen tracht nor male handelsbetrekkingen met dat land aan te knopen. Critiek. De leider van de Amerikaanse delegatie bij de U.N.O., Cabot Lodge, heeft Donderdag voor de Senaatscom missie voor onderzoek naar on-Ameri- kaanse activiteit hevige critiek geoefend op de beslissing van het hof van be roep van de U.N.O. te Genève, volgens welke elf ontslagen Amerikaanse em ploy's bij de U.N.O. weer in dienst ge nomen of schadeloos gesteld moeten worden. De employé's waren ontslagen omdat zij hadden geweigerd mede te delen of zij betrekkingen met commu nisten onderhielden. Lodge zei, dat het „fantastisch" is, dat buitenlandse advo caten de Grondwet van de Verenigde Staten interpreteren zonder daarbij ge holpen te worden door een Amerikaanse vertegenwoordiger. Redding. De 8000 inwoners van de dwergrepubliek Andorra aan de Frans- Spaanse grens hebben een „front voor redding van Andorra" gevormd. De „raad van de vallei", het parlement van Andorra, heeft Woensdag zijn vertrou wen uitgesproken in de plaatselijke lei ders, Frangois Cairat en Roe Rossell. Voorts bevestigde de raad het recht van de republiek om belasting te heffen op invoer uit Frankrijk een der grote geschilpunten tussen Andorra en Fi-ank- rijk en het radio-station Andorra te beheren. De Franse regering heeft on langs getracht het beheer over dit radio-station, dat concurreert met Fran se stations, over te nemen. President Auriol van Frankrijk heeft onlangs de diplomatieke betrekkingen met Andorra afgebroken. Toegang. Amerikaanse, Britse en Franse journalisten zullen binnenkort, voor de eerste maal sedert 1945, zich vrij in de Russische zóne van Oostenrijk kunnen bewegen. De Russen zouden hun verzet in de geallieerde bestuursraad voor Oostenrijk tegen toekenning van dit recht, dat reeds gold voor alle andere nationaliteiten, zelfs voor Duitsers en Japanners, hebben opgegeven. Hulp. Naar de secretaris-generaal der N.A.V.O., Lord Ismay, heeft meege deeld, heeft de N.A.V.O.-raad een reso lutie aanvaard, waarin de leden-staten worden opgeroepen, geld en goederen bij te dragen voor de wederopbouw van de door aardbevingen geteisterde Ioni sche eilanden. De leden wordt verzocht met de Griekse regering overleg te ple gen over de vraag hoe het best hulp kan worden verleend. Tot dusverre zijn in de N.A.V.O.-landen van regerings- en van particuliere zijde reeds geld en goederen ter waarde van zes millioen dollar bijeengebracht of toegezegd. Saldo. De bezittingen van ex-Koning Faroek van Egypte paleizen, land huizen, jachten, auto's en landerijen die naar schatting ruim vijftig millioen gulden waard zijn, blijken voldoende te zijn om zijn schulden te dekken, aldus meldt de dienst voor de belastingen, die er aan toevoegt, dat er misschien nog iets zal overblijven. De dienst maakt aanspraak op ruim dertig millioen gul den. Egyptische en buitenlandse firma's eisen ruim vijftien millioen. Controle. Nadat in Mei in Italië een or ganisatie voor het smokkelen van stra tegische goederen naar Oost-Europa, die door de Roemeen Magura geleid wei-d, is opgerold, is een aantal West-Duitse firma's daarvoor in de plaats getreden, aldus meldt de „Daily Telegraph". Vol gens Westelijke functionarissen wordt de smokkelarij in feite vergemakkelijkt door het controle-systeem, dat juist ter bestrijding er van was ingesteld. Men maakt namelijk gebruik van vervalste papieren, op vertoon waarvan in veel gevallen zonder meer wordt aange nomen dat de zaak in orde is. HET is wonderbaarlijk, in hoeveel ver schijningsvormen het leven zich kan openbaren. We doelen dan niet op de vele planten- en diersoorten, die we in de na tuur aantreffen, maar op de mogelijkhe den, waardoor het leven zich volgens ge heel verschillende principes kan hand haven. Laten we wat duidelijker zijn. Een plant heeft zuurstof nodig, dus ligt het voor de hand dat zij spoedig te gronde gaat wan neer zij het zonder zuurstof moet stellen. We redeneren dan volgens dezelfde ervaring die we bij de mens opdoen wanneer diens ademhaling gedurende enige tijd geblok keerd zou worden. Deze ge dachtengang blijkt ten op zichte van vele planten echter onjuist te zijn. Wanneer de plant geen zuurstof uit de lucht kan opnemen, ont trekt zij deze aan de structuur van andere chemische verbindingen in haar eigen cel len. Zij ademt dan „intermoleculair", zoals de eerste onderzoekers dit genoemd heb ben. Maar dit systeem kan de plant niet blijvend volhouden, want zij eet zichzelf op deze wijze als het ware op. We leren in ieder geval uit dit voorbeeld, dat gehan deld wordt volgens het beginsel: „eerst leven en daarna komt de theorie". Ook bij sommige dieren is inlermoleculaire ademhaling gedurende enige lijd mogelijk, zoclat we voorzichtig dienen te zijn met de stelling, dat het leven onmogelijk is op pla neten die weinig of geen zuurstof in de at mosfeer hebben. Want waarom, zou het leven, in een bepaalde vorm, niet aange past kunnen zijn aan een geleidelijke ver mindering van het zuurstofgehalte op pla neten, die wellicht in wat andere omstan digheden verkeren dan onze aarde? Het gaat n.l. niet om. de zuurstof als zodanig, maar om de energie die het leven nodig heeft en die het zich daarom uit bepaalde verbindingen ten nutte weet te maken. Reeds hier op aarde, waar de zuurstof rij kelijk voorhanden is, kennen we voorbeel den van leven dat zich kan handhaven zónder zuurstof. Verschillende bacteriën hebben de lucht als levensmilieu niet no dig en zijn anaërobe, d.w.z. zij leven zon der zuurstof. Diep onder de grond, in de aarde en moerassen, leven dergelijke bac teriën, voor wie het volmaakt onverschil lig is, of de aarde al dan niet door lucht is omgeven. Zij verschaffen zich de nodige energie namelijk op andere wijze. Zo krijgen de zwavelbacleriën hun energie door oxydatie van zwavelwaterstof en het afsplitsen van zwavel, de stikstof- bacteriën door oxydatie van ammoniak tot salpeterzuur, en weer andere bacteriën produceren zuurstof door ont leding van salpeterzuur. En dan niet te vergeten de vele gistingsbacteriën, ijzerbacte- .J riën, de bacteriën die in petro leum leven, enz. Dit zijn uiteraard slechts primitieve vor men van leven, die ons echter aantonen dat leven zonder onze zuurstofrijke atmosfeer in beginsel mogelijk is. Ook op ana* re pla neten, die geen of weinig zuurstof in de at mosfeer hebben, zou dergelijk levend orga nisme wellicht bestaanbaar zijn, terwijl het tevens geenszins moet worden uitge sloten dat ook hogere vormen van leven mogelijk kxmnen zijn. Dit betekent echter geenszins dat - zo er leven op andere pla neten bestaat - we dit leven mogen ver wachten in vormen van planten of dieren - of zelfs mensen - zoals die op aarde voorkomen. Integendeel! De aardse vor men van het leven zijn speciaal ingericht op het aardse levensmilieu, en wanneer dit milieu op andere planeten ontbreekt, zul len de specifieke aardse vormen daar niet voorkomen. De inwendige organisatie - en dus ook de uitwendige vorm - van een or ganisme dat geen zuurstof ademt, maar de energie op een andere wijze vergaart, zou zó totaal anders zijn dan hier op aarde, dat we 07is daarvan eenvoudig geen voorstel ling kunnen maken. Maar nu wat anders; kunt u zich voorstel len dat uw kachel eigenlijk een electrisehe zender is? Daarover morgen. (Nadruk verboden) II. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2